f-cslescil ('II £CIICKCI1* Flactsclyk nieuws. De bedevaerten. Met het zomersaizoen beginnen in ons bisdom de bedevaerten voor de herstelling van Z. II. den Paus in al zyne reglen. Vper zal ook zyne beurt hebben en van dezen jare, lyk 'l jaer te vooren, zullen de Yperlingen en de inwooners der omstre ken hel voor eene eereen eene pligt rekenen, door die openbare belydenis van geloove, en die publieke gebeden, onze Moeder de II. Kerk ter hulpe te komen, en den II. Vader zyne verlossing van den Heere te bekomen. 'T is alby dry jaer dat wy de vyanden van de II. Kerk, de geloofsverzakcrs en goddc- loozen ons spottende hooren toeroepen, lyk de heiden, ten tyde van David: Ubi est Deus eorumWaer is hun God? T is dry jaer dat wy Progres, Opinion en Toe komstenz. hooren de Goddelyke Voorzie nigheid blasphemeeren en loochenen, omdat helden lleere nog niet beliefd heeft ons te verhooren. Maer wy gaen op dia heiden van onzen lyd antwoorden lyk de propheet Da vidmet onze gebeden te verdobbelen, boet veerdigheid te doen, en nacht en dag met rouwe den Heere te stneeken,omdat hy toch dc vyanden der Kerke zou vernederen, en hen doen zwygen van blasphemeeren! 'T is de eenigsle antwoord die wcerdig is van een christen die geloof heeft. Nog en kan ik niet laten van eene bemer king te maken op die blasphemiën der libe rale dagbladen. Als wy hun zeggen dal zy de Religie vervolgen, zy schreeuwen en roepen dal zy alleenelyk de politieke pries ters en jesuieten aenranden cn beslryden; hewel, 'k vraeg het nu, spotten met de God delyke Voorzienigheid, spotten met 't gebed cn bedevaerten, is dal politieke priesters be slryden?.. Is dat niet regtstreeks allen grond van godsdienst te keeregacn en willen ver nielen? Want indien God niet de Voorzienig heid is, is er ton nog een God?... Pcist dacr- open onthoudt het, en gelooft ons eindelyk, als wy zooduizende keeren toogen dal libe- rael-zyn, goddeloos is, en dal het dulscn zyn die met de liberalen willen meedoen en hun geloove bewaren! Niemand en zullen ze winnen tol hunne pruissenschc gedachten. M. Kervyn de Lel- lenhovc had het heler op, toen hy voor de ermindering der krygslasten sprak en zy ne verwondering uitdrukte dat het ministe rie van dat gedacht niet en scheen te zyn. De lyd zal leeren, maer'k zou willen dat 't ministerie luistert naer deze die verminde ring vragen; want dat is de zin van de Del gen, daer is 't voordeel van 't land. 'T is moeijelyk als men omringd is van militaris ten en dat dc Koning zoo soldaten ziek is, en dat het leger zoo een leven gehouden heeft in de Belgique militairegeheel en gansch tegen zyne zending. Uaer 't is zeker dat de Heigen voor geen soldatenspel zyn, lyk of het nu hestaet. Itimiciilamlscli nieuws. Men is nog gedurig bezig met de soldaten- kwestie, in de Kamers, cn 't cn zal nog niet eindigen. Zelve, eene droevige gebeurtenis heeft M. Malou, miniver van finanliën, naer Parys geroepen; zyne dochter, onlangs ge trouwd met den graef d'Oullremont, was er gevaerlyk ziek gevallen, en zoo is de discus sie verschoven geweest van Woensdag tot Vrydag. Wat er daer al gesproken geweest is van den krygsdienst en krygslastenis te lang om te melden. M. Frére is er nog al straf Itisschengekomen, en hy heeft gepleit, Cice ro pro domo, dal hy alleenc de man is die dc zake verslaet en naer den zin van 't land de kwestie kan oplossen.Nogthans van dezen keer was hy veel zediger en gezapiger, en hy stond niet te donderen. Voor'l overige, MM. Nothomb en Thonissen hebben op nieuw hunne soldalengedachlen verdedigd; maer zy preken waer dal er geen geloove en is. ItiiHenlumlseli nieuws. ROOM EN. Z. H. Pi us is geheel hersteld, en zyn gelaet en is niet veranderd. 'T is nog altyd de kloeke, frissche en welbe- waerde ouderling, cn zyn gemoed nog altyd even aengenaem en liefelyk. Den Heere zy dank. De H. Vader heeft op 5 Mei de fransche bedevaerders gehoor gegeven, en er met kloeke slem gesproken over Frankryk, dat allen in tranen smolten, en geëindigd met zyn zegen Ie geven zelve aen dat deel der Fransehen die zynen zegen niet en willen. ITALIEN. 'T ministerie heeft zyne demis sie gegeven en al wecrc genomen. De ko- ig nmg en vond geen ander. 'T is altyd komedie in Italië, jammer dal het altyd uitkomt op een treurspel voor de Kerk. Zy zyn in de Kamers aen 't twisten over de wel legen de kloosters. Dat is voor de Politiek Nu wat vooreen leven hel is in Italië? luistert: Als de geloovigcn ter kerke gaen, 'l zy om te bidden of te hooren preken, gebeurt hel dikwyls dat een bende buzzu ris, dal zyn picinonleeschgezinde, inbre ken, en slaen, en alles in omroerle zeilen, den predikant of priester doen vlugten cn achtervolgen; als men er gekend is als katholiek en deugt het niet van alleene te gaen in de stralen waer zewoonen. Nog niet lang geleden, een jongeling, wel aen gedaen, ging op de plaets van de Rotonde Eenige deugenieten herkenden hem, be gonnen hem te schelden en achter hem te loopen; en 't en is maer met grootc moei te dat die arme jongeling uil hunne han den geraekle. Daegs daerna was 'l iels andersachter zonnenondergang, twee priesters trokken voorby over de plaets Campo de Fiori huizewaerl. Een irop gas ten, langs welke zy heengingen, begon nen schelden onder voorwendsel dal een dier priesters gestuikt had legen een dier deugenieten. Van scheldwoorden begon nen zy te slaen cn te vuisten, cn inel de grootste moeite geraekleu de geeslclyken uit de handen. Nog den zelfden dag reed de prins Bor ghese naer Porlo dAnzio. Hy was in zyn ryluig inel zynen zoon. Gekomen omtrent de Fonlana di Papa, de prins sluimerde, gelukkig dal zyn zoon niet sliep. Deze zag al met eens, te midden het hout, dry gemaskerde mannen met geweeren. Ily greep zynen vader by den arm, schudde hem en zei van 't hoofd voor over te buigen, wal hy te gelyk met zynen vader deed; ter zelfder lyd riep hy den koetsier toe van de peerden te doen loopen zooveel zy konden. De vier goè peerden vlogen voort en de baenslroopers schooien alle dry, maer noch de prins, noch zyn zoon, noch de koetsier en wa ren gekwetst. Doch hoe zy in gevaer ge weest hebben blykl, dcwyl twee peerdeu nog al straf gekwetst wierden. Dal is 't leven in Italië. Had de Toekomst een keer half zoo eene historie gewe ten ten laste van katholieken! niet waer? vu nogthans dal is dagelyks in 't liberael Italic. •RANKHVK. De onraste vcroorzaekt door de kiezingen van Barodet cn consoorten is ver van gestild te zyn.'T noorden is byzonderlyk ontevreden tegen Thiers, en geen wonder de commerce lydl er schrik- kelyk hy, 'l is hy miljoenen dal de schade te reken is, niemand meer en heeft trouw in een gouvernement dat zoo verre ge- ra ekt. En 't eo staet niet om te beteren, 't schynt dat de Republiek zal ingorigt wor den maer de Republieke van Thiers moet achtcrhaeld zyn van de Republieke Rarodet, en dat is de Commune. Ellendig Frankryk! SPANJE. Niet veel nieuws van Spanje: De communards hebben 't voort breed, en de Staet ergert van dag tol dag. De Carlistcn doen stillekens voort, en gaen zeker, niet- tegenstaende al de tegenmaren van 't libe rael gebroed. ZWITSERLAND. De hertogin van Madrid heeft moeten beur kasteel verlaten en beur kamerknecht heeft een lyd in 'l kot geze ten; al omdat men een bergcanonje by haer gevonden heeft; en dat men valsche- |yk houdt slaen dal zy Zwitsers aenwerft voor 't carlische leger. Die liberale Zwit sers geven vryheid en hulpe acn detw/i- munurds van Parys en de pelrolmannen, maer bisschoppen, priesters en deftige koningfamiliën die voor 't rcgl zyn, wor den gebannen. 'T is liberael alzoo! DUITSCHLAND. De dwingelandwetlen legen de kerkelykevrvheden zyn gestemd. De priesters dan zyn zonder vryheid, alle dage in gevaer van gebannen ofgekerkerd te zyn; en 't en is bykans niet meer moge- lyk van nieuwe priesters te krvgen, de- wvl de Staet ze moet goedkeuren en d it zy in Slaelsscholen hunne studiën moeten doen. In de Kamers, binst de discussiën over de wetten is er iels uiteengedaen geweest dal ons, Belgen, aengael.* De liberalen in Belgie, zei de Minister, bekennen nu dat zy gemist hebben. Wal wil dat zeggen, 'l is dat de liberalen hadden moe ten doen lyk Bismark in Pruissen.T is zeker M. Frére, die alzoo gesproken heeft aen zyn vriend Balau! RUSLAND. 'T bezoek van den keizer van Duilschland is daer nu 't groot nieuws van den dag. Dat bezoek heeft voor inzigl en misschien zal voor uitwerksel hebben een nauwer verbond lussehen de twee noordersche beeren, die zoo wel kunnen worgen! 'T schynt dal Bismark tracht een nauwer verbond lesluilen inet Rusland en geerne Ooslenryk erin zou krygen, om alzoo verzekerd te zyn legen alle voorval len in 't westen. Dat is te zeggen om Frankryk cn Roomen onder dwinglandy te houden. Hoeken. 'K komc daer een alderschoonst cn door en door geleerd boekje te lezen gelylekl, de Oude kuste van Vlaenderen, geschreven door den Eerw. Heer A. Duclos. 'T is nog eeri werkje van de bibliolheke van Bond den llecrd, en 't en zal er voor zeker van achter niet slaen. Het is gemackt om dc Vlamingen bekend te maken mol den oorsprong van den grond dat zy betreden, daer hunne woonsten opstaen, waer hunne wiege was, en zeker eens hun graf zyn moet. Dat land, die kuste is gewonnen uil het water, uit de zee; de Heer Duclos loonde het met bewyzen.gesteund op de hcdendaegselie wetenschappen: laelkunde, uerdkennis,oud- heidskunde, geschiedkunde cn sc/ietdkuiide en natuurkunde, komen daer elkander do hand bieden oin te toogen dal de Wes Vla mingen eene streek bewoonen die Gods milde hand hun heeft geschonken, en voor hen uil den school der zee gerukt Cercle in do Café. Do katholieken maken ook con Cercle; waciom niet dan? on in dry woken vak de liWalo Cercle in duigen. En nu, omdat do katholieken hedendaégs niot willen verslaefd zyn acn Monlieerc en dat zy zich niet willen laten onder do voelen trappelen, men zou zeggen dat zy d schuld zyn van al den twist en tweedragt die hedendaags in Poperingho hestaet tot grooten spyt van al de vreedzame burgers. Ik ben nog wal jong on ken al die gebeurtenissen maor van te hooren vertellen, maer indien ik gemis1 heb het gazelledok leurtje zal, hoop ik, Zondag toekomende willen zeggen in wat ik heb gemist en wy zullen dan nwlkaer spreken. X. Ilelacsl de kromme is afgezet van zyn dnnsmccs- terschap in den I. .zolder. Ily is er zoo spy tig om en 't is alleszins jammer, want hy heeft er geene schuld in. Ran hy liet helpen, die Diuble boileux, dat hy zulk een leelyk acnzigt heeft? Is het zyne schuld van die aerdige voelen wacrvoor nietnand geen schoen van passé kan maken? En nogthans Mcnheere is onverhiddelyk, geen trappelen heeft geholpen, geen schoone woorden hebben gegolden, zelfs niet dat vuil, smcerig en valscli dansartikclkc, van 'l vuilblad van Zondag laetst; uitluiden, rondtuiten en dncrmêe vuilmuilen ot h et genoeg was, alles was vruchteloos. I)och, ingezien zyn minzaem karakter heeft men hem tot een ander postje bekwaein geoordeeld. De tambours en de clairons, die nu gedurig de stad in rep en roere stellen, zoodanig dal do vreemdelingen verwonderd vragen of er nu te I'opeiinghe een garnizoen ligt en die, vrees ik, gaen eindigen mei de vreedzame burgers hoorndul te maken, wachten lot nu toe nog achter hunnen kapitein! De keus is gedaen, de kommissie van den I.. zolder heeft bcraedslaegd en beslist dat de krom me misschien beter met arms en banden dan met beencn en voeten zal fonctionneren. Diensvolgens is de Viable boileux lambour-mnjor benoemd! Proficiat! m Poperinghc, den 8 Mei 1873. Wat is bel toch van een persoon die geboren is dry dagen voor zyn geluk? Ik bied my acn, onder de voordecligste voorwaerden van de wereld, als correspondent van menheercn's proper blad, en wie zou 't gcloovcn? men krygt geene de minste ant woord. Twee slordige en vetbctacldc knocijers zwichten hun den fanieusen mynhecre mynecorrespondenlien en aenbevclingsbrief te toonen: ik koester nogthans de goede hoop dat mynhcere wel eens in zyncn zolder over mync correspondenlien inlichtingen zal bekomen. De couragie dan niet verloren, maer altyd voort doen, jongens. Hier is nu een groopje van vier personnacdjcn met genoegzamen uitleg, den avond der kiezing van 1 July 1872, als onze liberalen met eene huize afkwamen van 130 meters lang. Zie-je zedaerslaeu.de twee afgekookte schepe nen, rechts ccne wale van Charleroy, die begint wat vlaemsch te spreken, en links den Viable buileux, nog op zyn velocipede. Zic-je zé daer staen, lie, die famcuse phoenixen? De krokodillelranen rollen van hunne kaken. De wale staul in figure en schynthet volgende te zeggen: Mynhers, ze zie ze jocn daer alle twee in groole droefhé. 'T és ze waer, zes grooteklopè krvg, 't es ze abominab, ze kan ze dattc nie inkrop zukke fameuse trekke! Ze moclc weet, mynhers, ló liege nie an de looping dal ik doen heb; z'es ze van 's morgens vroege lot 's avonds late lop. z'es ze zekt aen alle de kies da joen de manne was van grootc verstando en de bckwaem om de slé te gouverneer, en daze akter jocn geen zukke meer te vindo is, nie alleenclyke in de slé en zelf ouke nie op de kazemarlo, z'es ze ouk zekt da ze rnynhcr alle dag na de scheepkaem ginge met een groot portefeuill' onder zen arm, op vuile mot alle soort van groot discours. (M. Jules vacgl cencn Iraen af en doel toeken van goedkeuring.) Z'es zo ouk zekt van M. Jan, da ze styfe christelyke en kerkolyke is en da ze alle Zaterdag in de kerk van Si-Jan in do zevc ure mes zit te bid. Wannes is zienlijk ontroerd.) 'T Is ze jaem, mynhers, da ze jocn nie kiesè zyt, (Den Viable boiteux vaegt zyne tranen af aen do steppen van zynen langen frak en, van zyn vclocipMc springende, schynt het volgende te zeggen): xMynheeren, over van droefheid, het is my onmo gelyk ul. te verklaren hoe zeer het my spyt over uwe grootc nederlaeg. Men moet hier niet zeggen uiigestetnd met eenige stemmen, maer hier is wel 't geval te zeggen dat gy schandelyk van hel kie zerskorps zyt weggejaegd en vurstoolen. Nu, ik zeg dat ik niet alleenlyk gesproken heb in den zin gelyk mynen hertsvriend Dolfen; ik heb u zoo hoog verheven als ik koude, ik heb al uwe goede hoe danigheden in den klaren gobragt, uw groot ver stand en uwe grootc kennissen van administreren. {Mynheer doel teeken van goedkeuringJan, ik heb ook straf gespioken van uwe groole beleefdheid tol iedereen, alsook van uwe groole devotie, des Zaterdags, tot St-Jans kerke. De menschen zyn er zoo in gesticht dat velen my vragen of het waor was dat gy pater trappist ging worden, maer ik heb geantwoord dat liet uitvindsels zyn van de katho lieken die u op den schcpekamcr niet wilden. Met dit al, Mynheeren, ik ben nu myn beloofde postje kwyt van bedienden aen den burgerstand, met eene jaerwedde van dertien honderd franks zonder do gekwetste, en van myne dagelyksche pintjes, welke gy my zoo mildelyk bctaeldel, Menhecre. (De Viable boiteux springt weer op zyn velocipede, de gordyn valt neêr.) X. D

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1873 | | pagina 2