riaetsclyk nieuws. Manier van antwoorden. De Toekomst en is niet geschreven voor gaaiszegt ze, noeli voor verkochte dibbaerds. Hewel, weet gy hoe ze antwoordt 1° op 'tgcen 't Nieuws blad schreef over Thiers en Mac-Mahon, hoort:.... Men moet toupet hebben om zulke beestigheden te schrijven! Bouw! T Nieuivsblad is plat! 2° Op hetgeen wy van Mac-Mahon zeg den, zegt ze: Mac-Mahon is hunsEN afgod! Zyne ministers zyn allen zonder gebre- ken!... Dit al moet toegeschreven zyn aen debedevaerlen! Alzooheele kolommen,zegt ze, voor menschen die zich eerst laten uit- pluimen door een Langrandsbende.!... lael de politieke anders gaen dan de wensch van den zwarten winkel en gy zult lioo- ren, Mac-Mahon zal varen als Thiers. Bonm! een beetje voor de lezers die geen gaais en zyn!... Langrandzwarten winkel cn 't is al gezeid!'T minste is dal 't Nieuwsblad alzoo niet gesproken heeft noch van Mac-Mahon noch van zyne ministers!... Neen, Mac-Mahon en is voor ons geen af god! noch zyne ministers zonder gebreken; wy hebben duidelyk onze vrees te kennen gegeven!... Dat en kost niet voor den Magister van wetens en willens te liegen 3" Op de correspondentiën van Poperin- gheen Passchendaele, antwoordt ze: Zy zgn te flauw om dood te doen't is een arme gezeever! Krak! Nieuwsbladde ongaais van de Toekomst gaen daerop kyken! 4° Op ons plaetselvk nieuws is ze wal langer, macr hier is al haer weerzeg: Het Nieuwsblad steekt tot over de ooren in de artikels van den Magister, 'l verdraeit on- ze voizinnen 'T maekl van zyne woorden de onze, en dat en is niet slim v noch eerlyk zegt ze. Daer, ongaais van de Toekotnst, dal is klaer hé? Maer gy en zietalgelyk niet wat 'l Nieuwsblad geschre ven heeft, niet waer?.... Nu, dat is niet noo- dig voor ongaais b" Eindelyk eene kettery, want ze zegt: de II. Kerk van heden cn is de Kerke niet, welke volgens de overheerlyke princiepen van hel katholiek geloof der eerste chris- tenen bestond! Hebt gy hel? ongaais van de Toekomstalzoo kunt gy katholiek zyn cn de katholieke Kerke loochenen! Want is de Kerke van heden de zelfde niet als vroeger, hoe kan ze katholiek zyn? Daer hebt ge genoeg om uwe ongauiheid te voe den! Mirakels. De Toekomst en 't Pro- gresarcades ambozyn wonderlyk verbit terd tegen de mirakels; en spertelen dal zy doen! cn van winket kouten!... Maer de ge nezing te Gent, de genezing te Brussel, de wonderen in Amerika en a! de mirakuleuze genezingen, die M. Lasserre in zyn dikken boek verhaeld heeft, slaen daer en geen een en is er lot biertoe valsch gevonden. De 10,000 franken van M. Arlus liggen nog altyd by den notaris, te Parys, voor al de mirahelschuwe, als ze twee van de ver halen, door M. basserre gedaen, kunnen valsch maken! Alia! gael hel aen, Magister van de Toekomst met den slimmen knoeijer van 't ProgresWint die 10,000 franken, of zwvgt! Is dal niet lafherlig van alzoo te slaen keffen en u in te trekken als er u ie mand een zoo schoon aenbod doet!... Men schryfl uil Popennghe: Men zegt dal Poperinghe te Paray-le-Monial, in de groote Belgische bedevaerl, zal vertegen woordigd zyn, Eene prachtige en koslelykc vaen is, met de mildadige giften der goede cn chrislelyke Darnen, door de zorg van onzen achtbaren heer Deken, aengekocht, en zal door eeneu Poperinghnaer worden ge dragen. Wy zullen de lezers bekend maken met de omstandigheden die in deze pleglig- heden onze stad aengaen. Nog eeti broeder. Te Gent is er weere een broeder aengehouden geweest op de schandigste, de walgelyksle en onberm- herligste wyze. Hy kwam langs de fabrieke la Lys gegaen en eenige van die ontaerde fabriekgasten begonnen hem te schelden en te slaen, en als de broeder uit de handen geraekte door de hulp van een voorbygaende burger, is er eene van die gasten naer de policie geloopenen den broeder aengeklaegd van eerlooze en schandige pogingen, en aenstonds was er een getuige zeven of acht om die klagte te ondersteunen, de commis saris Seghers, lekte zyn lippen en zond aenstonds den doktor Vander Mersch, die den broeder een onderzoek deed onderslaen! Is 't niet verfoeilyk! T zal nu genoeg zyn om een treffelyk man aen te houden en zoo een schandig onderzoek te doen onder- gaen, daler eenige uitgewalgdc boeven met eene'k weet ze niet hoe namen hem gaen aenklagen achter geslagen en gehoond te hebben! 'T is toch verre ge komen! Nu de broeder Dominicut was zoo onplig- tig dat hy door eenparige stemmen vryge- sproken wierd, op het advies van de procu reur des konings!.. En die bosehbooven loopen daer! Dat is in 't korte vyf keeren T zelfde! Is er daertegen niet te doen? Al de liberale gazetten hebben dal geschreven, cn uitgelegd en hoeveel zullen er zyn die T zullen her roepen?.. Daer, ongaeis van de Toekomst, gaet gy alligte niet beschaemd zyn van uwe broeder historiën op te halen? Eiken keer dat men er achter gaet, dal men zorgt voor ad- vokaten, T heeft denzelfden uitval. Wat moet men peizen van de veroordeelingen van vroeger? Priester wijdingen. In de laetsle wyding zyn onder andere priester gewor den: MM. Arthur de Schrevel van Wervick en J. Vermeulen van Boesinghe, diaken M. J. Brutsaert van Pollinchove, onderdiaken M. Jos. Leire van Comcn, allen leerlingen van 't bisschoppelyk kollegie onzer stad. Nog MM. L. Debadls cn Alph. Polley van Poperinghe M. Paul Delva van Wervick zyn priester gewyd. M. B. Hardeman van Wes- toutre M. P. Vandromme van Reninghelst, diaken. lüniiciilamlMeli nh-inrs. Er zyn twee representanten gestorven: de Heer Landeloos van Leuven en Elias van Luik. Alzoo zyn de zittingen van de Kamers uitgesteld geweest van den Dyssendag lol den Vrydag. Er is nu een oogenblik gezwegen over de soldalenkwestie in de Kamers. 'T ministerie ziende dal geheel 't land tegen de verzwarin gen is, en dat bynaal zyne vrienden er tegen spreken, zal, naer het schynl, zyn eerst ont werp merkelyk veranderen en aenveerd- baer maken! Men heeft gesproken van demission by 'l ministerie; maer dat is alzoo wat uitvond! Waeroin demissie?. 'T ministerie heeft eene groote meerderheid, en de kwestie van't leger cn is geen politieke kwestie! M. Malou heeft wel gesproken er een kwestie van kabinet van te maken, maer dat is wal haeslig, 't is te hopen dal hy, 't voorbeeld volgende van Frére en Cic, dacrin geen tee- ken van ontrouwe zien en zal! Hel budget van 'l uitwendig is bepleit in 't Senaet. De lieer Easier en Solvyns, hebben wel gesproken, cn nog eens de misse opgehaeld van den belgischen gezant te laten naer Hoornen gaen met Victor-Emmanuel, dewyl Z. ll.de Paus daer alleen Vorst is. Reinljens heeft zyn woordetje geplaetst en gevraegd dat by den Paus Belgie geen ge zant meer zenden zou. MM. Malou en d'Ane- than hebben tegen MM. Easier en Solvyns houden slaen dat onze gezant by Victor- Emmanuel mot hem mêe moest gaen naer Hoornen, en legen Heintjens dat by Zyne Hei ligheid een gezant moest blyven. Vier libe ralen hebben gestemd tegen 'l behoud van den gezant, en vier katholieken hebben hun onthouden van stemmen omdat onze gezant van Italië te Hoornen is. lliiitcnlantlscli nieuws. ROOMEN. Zyne Heiligheid Pius IX is voort welvarend, en gevoelt niets meer van de laelste onpasselykhcid. Hy werkt, bidt, leest misse, ontvangt en wandelt als vooren. Al de geruchten, en plans, en wenschen der Kerkvervolgers zyn daer- mèe in rook vergaen. ITALIEN. Ratazzi is dood, en dood lyk of hy geleefd heeft, zonder biechten of be- regten. Orsini en consoorten waren daer wakende. Mevrouw Ratazzi had nog een Pater Gapucyn doen komen, maer hy heeft by den zieken niet geraekt. Is nog een die rekende op de dood van Pius IX. Hoeveel zyn der nu al? De Romeinen hebben ook eene protes- talie ingezonden legen de kloosterwet. Viktor-Emmanuel is nog altyd even on- gemakkelyk als hy te Roomen is. PRUISSEN. De Kamers hehben 't budget van T uitwendig besproken, en in den loop van de zitting Bismarck zelve heeft gedwongen geweest te spreken voor het behoud, in dit budget, van de somme ge schikt voor den gezant by den Paus. Onze liberalen, in Belgie, zvn meer bismarcksch of Bismarck zelve, von Bismarck heeft nog verklaerd dal hy niet van zinne is, in de kiezing van een nieuwen Paus, tusschen te komen; maer dat hy ging onderzoeken, na de kiezing, of de nieuwe Paus wettig gekozen was, en of hy de gesteltenissen zou hebben om gehoorzaemheid te verdie nen van de katholieke PruissenZoo zeere niet, Bismarck! Eavour is dood, Napoleon is dood, Ratazzi is dood, enz.... De apostaten, genaemd oude katholie ken van Hyacinlhenras, hebben eenen nieuwen bisschop gekozen, en zeker Rein- kens heeft al de stemmen gekregen. De Toekomst is er tevreden van, T is een verstandig man, zegt ze, en hy heeft zooveel te meer verstand omdat hy wil bisschop zyn legen Z. H. den Paus. Gael de Toekomst nu nog zeggen d3t wy geen rcgl hehben haer van afval en onkatho liekheid te beschuldigen! Maer de bisschop van Utrecht, ook een schismatiek, moest Reinkens wyden, maer hy is subiet gestorven! Hoe zal de professor nu gewyd zyn? SPANJE. De Republiek is weere in andere handen, achter wal stemmingen en schcr- mutzelingen en bloed is er een nieuwe President, een nieuw ministerie van regis en luiks. De carlislcn gaen stiliekens voort, cn Ininne kleene hendekens worden regimen ten en legers. De liberalen van alle stre ken vreezen dien Don Garlos, cn zy be schuldigen valschelyk zyne soldaten. Allcrliaiulc nirinvs. brocks on brooden meer uitgedeeld z.yn in de ge- meenlcschool gelyk ten tyde van Keyzer? \Vy iioizen dat het is omdat den uittolder zoo magtig veel geld kost on dat de gareons van den uitzolder pok moeten gekleed zyn. Eh! ja, vraegt maei cen keer aen Ilenootje. Eene yzingwekkende gebeurtenis, zegt de Hai- naul, heeft de verslagenheid cn den schrik in do gemeente van Raisines en de omliggende dorpen komen worpen. Men herinnert zich dat, over onge veer twee mnenden, een hond, van ra/.erny acnge- daen, de stralen doorliep van Uaismes en de dieren boet die hy ontmoette, alsook twee jonge kinders. De gevolgen dezer gebeurtenis hebben zich deze laetste dagen op eene schrikkelyke wyze onisluijei j Zie hier de inlichtingen die wy ten dien opzichte hebben kunnen inzamelen: Eene vrouw dezer e». meente verliet ze over ongeveer eene maend oni Marly te gaen bewonen. Zy nam hare kat mede en deze laetste, volgens de gewoonte dezer dieren vorhaeslte zich naer haer oude woning terug te keeren die zy gesloten vond. Zy nam alsdan haren intrek by haren gebuur, de genoemde Gripon; deze laetsle werd gansch verwonderd do kat zyner ge- buurvrouw te zien wederkeeren en liy naderde haer om ze te streelen, haer de band op den rug wry. vende. De kat keerde in eens zich tot hem, spron- op zyncn arm en beet hem. Men lette daer niet op, maer twee dagen later gewaer wordende dat deze beest niet meer wiljj eten, doodde men ze. Donderdag laetsl, gevoelde Gripon zich ziek; hy zegde aen zyne vrouw den pastor te gaen halen, dat hy ging sterven. Men spotte in 't eerst met zyne vrees, maer zyne pynen iieviger wordende, ging men den geneesheer halen, die omniddidyk de voorteekens der schrikkelyke ziekte erkende. De ongelukkige Gripon was van razerny aengedaen. Gedurende twee dagen, leed hy yselyke pynen, en al de hulpmiddels der kunst, al de zorgen waermede men hem overlaedde, hielpen lot niets, lly stierf Zaterdag na ongehoorde smerien te hebben geleden. In 't zelfde oogenblik, een der jonge kinders die gebeten waren geweest van den lazendCn hond over twee maenden, gevoelde de aenvallen dezer yzingwekkende ziekte, cn het komt insgelyksna yselyke pynen te bezwyken. China. Men kent de vcrfoeilyke spotternyen die de liberalen in de drukpers en in dc Kamers ooit hebben uitgebraekt legen bel Werl. der II Kindschheid, hetwelk voor doel heeft de Cliinco- sche kinderen vry te koopen die anders door hunne wreede ouders zouden gedood worden Ziehier \va# de graef dc Bauvoir verhaoll, die in China eene reis heeft gedaen met den hertog de Ponlhiivre Zv bevonden zich in de omstreken der stad Canton: üp eens, lerwyl wy door de nmdderacluige voetpaden gingen in du nabybeid van een klein dorp, bemerken wy in liet gras een korfken waenn zich iels scheen Ie lie wegen. Wy openen den korf, en wy vinden een kind, nauwelyks vier en twintig uren oud, byna versiyfd van koude. Een oogenblik daerna liooren wy gcsclirecuwen, komen de uil eenen naburige struik: wy vinden daer een ander stervend kind.... \Y zoeken verder, en up eene uitgestrektheid van üOO meters, vinden ny zeven stervende kinderen, nauwelyks eenige uren oud.... Dit bewyst ten klacrste hoe schoon liet Werk der heilige Kindschheid en der Voortplanting van het Geloof is, en met welken yver alle christenen hier toe moeten bydragen, en van eenen anderen kant hoe verfoeilyk de handelwyze der liberale drukpers is, die zulke werken durft hekelen en bespollen. Woensdag na middag heeft er over Dixmude en omstreken een zwaer on weder geheerschl, waer- van wy gelukkig hier maer een geheel klein sieerlje gehad hebben. De donder rommelde gedurig en geweldig en de weerlichten doorkliefden onver poosd de luchtIn de stad heeft dc bliksem hier en daer eenige donderschcrmen geraekt, doch gecnedc minste schade vcrrigl; slechts in du nabylieid der lagere gemeenteschool is een boom nog al merkelyk beschadigd Te EesSen, is de landbouwer Pieter Vanover- schelde door liet hcmelsch vuur dood geslagen in eene weide onder eenen tronkwilg, waer hy eene scliuilplaeis legen den regen gezocht bad; de blik sem heeft den ongelukkigen langs bel oor getroffen, hem een deel baerd afgebrand en den schedel vcr- bryzeld; zyne kloefen waren van de voelen gerukt. De donder is ook gevallen op een boom by de slo- kery, op de landen der hofstede gebruikt door August Leplae. Eene ekster die op den boom woon de cn juist op zyn nest zal, is kapot geslagen geweest, en was byna geheel verbrand. Te Lcke, is de donder tweemael gevallen eerst op de herberg de Kruiskalsydcbewoond door August Ramaut, waer hy dc helft van de schouw cn een duel van liet dak en gevelzonder brand W veroorzaken, heeft weggedragen; de vrouw nogtans van den herbergier, door don sulfergeur van bel hemelsvuur getroffen, is eenigen lyd van haer zei ven geweest; dan is hy gevallen langs den steenweg van Leke naer St. Pieterscappolle, nahy de hofstede van l.ouis Itoose, burgemeester van Leke, en aldaer beeft hy een boom in vlenleis geslagen. Te Yladsloo, op een hufsteedje bewoond door b- Willaert, draeidc de donder altyd rond het huis. De man had de onvoorzichtigheid de deur loopenen en dc donder kwam langs hem binnen. Zvn arm werd lam geslegen, en cen zyner zoontjes omverge worpen. Do donder is verdwenen zonder andere binder Ie veroorzaken. Vaderen zoon zyn herstem- Ry Leopold Decoene heeft do bliksem eene" boom in stukken geslegen.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1873 | | pagina 2