De donder is Maendag avond gevallen op liet oude exercitieplein, waer twee veerzen in weidden. De eene werd op den slag ge dood, de andere een oogenblik verlamd. Beiden hadden door het hekken geworpen geweest. Nterfgevnl. M. H.-F.-B. Rolly, notaris te Wulvcrin- ■ghem, komt in deze gemeente te overlyden an den ouderdom van 40 jaren Prlesterlyke Hcnocntlng. M. De Coninck, onderpastor te Moen, is pastor benoemd le Waermaerde, in vervan ging van M. üossuyt die zyn ontslag gege ven heef!. OffiHtVle Akten. Tem ï&ooinklyk besluit van den 19 dezer keurt de beslissingen goed vonden provin cialen raad van West-Vlaenderen van 3 4 Jtidi H., waerby eenige wyzigingen worden gctjragi aen het art. 80. 3, van hel regle- n>ent op de beurlwegen. Ifriensvolgens zal hel art. 80, §3, van dit reglement, opgesteld worden als volgt De hoornen zullen geplant worden op eenen afstand van ten minste 10 meters van elkander en op 30 centimeters van den bin- tienltoord der gracht. Het is niet toegelaten deze afstanden le veranderen zonder vooraf- gaendelyke bemagliging van de bestendige depulaiie. AfscliufTkiijc van zcgclregt, Tol nu toe moesten de kwitantien, boven de, tien frank bcloopende, op zegel geschre ven worden. Eene wel gedagleckend 14 de zer. heeft dit by algemeene schikking afge schaft. Deze wet luidt als volgt: Zyn vry van liet regl en formaliteit van zegel de incmorien, facturen en kwitan tien, voor voorwerp hebbende sommen ver schuldigd door den Slact, de provinciën, de gemeenten en de openbare inrigtingen. Zyn insgelyks vry vnri zegel regl de registers van unlvangsten en uitgaven der provinciën, gemeenten en openbare inrig tingen. alsook de dubbels der rekeningen bestemd voor de ontvangers en schallie- waerders. (Mouilcur van 16-17 A uyunly lluitciilaml.sfli niciavs. FRANKRYK. De overeenkomst tusschen de fatnilien Rourbon en Orleans, blyft voortdurend het byzonderstc onderwerp der gesprekken, en zou het mogelyk nog eenigen lyd kunnen blyven. Alle slach van geruchten worden in om loop gebragt over de gevolgen die uil deze gebeurtenis moeten voortspruiten. Het is nog le vroeg om met grond daer over te kunnen oordcelen. ZWITSERLAND. Het Pius genootschap van Zwitserland hield op 19, 20 en 21 AugiislyteZug, zyne jaerlyksche zitdagen. De vergadering was talryk en met veel geestdrift bezield. Adressen wierden gestemd voor Z. II. den Paus, en voor de bisschoppen van Zwitserland, wacrin het katholiek geloof op de krachtdadigste wyze beleden wordt, en waerin men zich lerzelver tyde deftig verheft tegen het onregt dal de katholie ken in Zwitserland aengedaen wordt; maelregelen zyn er ook beraemd voor het toekomende, want nieuwe vervolgingen bedreigen de katholieke Kerk in hel vrye Zwitserland; de vervolging neemt nog toe; de haet en de hoogmoed vragen nieuwe slagtolïers. Monseigneur Lachat. die uit zyn bisdom verjaegd is was daer; hy deed er een aenspraek waerin hy, met de geschiedenis in de hand, de Kerk allyd vervolgd en allyd overwinster aentoonde. ITALIË. Hel Ilaliaensch gouvernement is neersligaen 't werk om de afschaffing der kloosters toe te passen, en om derzelver goederen in te palmen. Hel neemt het gemakkelykste vooren, 't is te zeggen dat het eerst de kloosterzusters verjaegt, alle dagen hoort men zeggen dat de eene of de andere gemeente in een nog vry klooster, of in plaelsen door den Paus daerloe be reid, is moeten gaen verschuilen. Veer als 300 zusters, van verschillige orders, zyn reeds buiten Roomen vergaderd, in hei pauzelyk buitengoed van Castel Gon- dolfo. Daer bestond te Roomen een beroemd gasthuis, met name Sint Michiel, waer de Paus jongeling, n deed onderwyzen in de werktuigkunde, de fabrikalie, ambachten en kunsten. Dit gasthuis in de handen der overweldigers gekomen, is gansch ten onderen gegaen, en zyne inkomsten heb ben gediend om de hebzucht zyner nieu we besluerders te verzadigen. SPANJE. Er is eene soort van stilstand in de werkingen van het leger van Don Carlos. Beide slrydende pariyen maken zich veerdig om nieuwe expedilien te wagen. Proces Hazaiiic. Hel is gemakkelyk te begrypen welk be lang de debatten van dit proces zullen heb ben, welke met G October te Compiégne zullen aenvangen, daer de maerschalk geen gewoon beschuldigde is. Ook zyn de regters welke over zyn lot moten beslissen, geene gewoone regters. Generael Pourcet zal, als kommissaris van hel gouvernement, de beschuldiging slaen- de houden. Het verslag van generael Riviére is ver deeld in 4 deelen, welke 4 boekdoelen in-8° uitmaken. Het eerste deel bevat al wat hel proces kan verzwaren. Het tweede is vooral gewyd aen de artillerie; liet derde heeft be trekking op den voorraed welken le Melz voorhanden was en het vierde behandelt de medegedeelde inlichtingen. De besphuldigingsakt is voorafgegacn door de twee volgende aentygingen. Maerschalk Razaineis beschuldigd: 1" Van melden vyand onderhandelden de sterkte Metz, waerover hy het opperbe vel voerde, overgegeven te hebben, zonder dat al de verdedigingsmiddelen uitgeput waren; 2" Van als opperbevelhebber van 't leger te Metz, in open veld eene overgaefgeleekend te hebben, welke voor uitslag had aen zyne troepen de wapens ledoen neerleggen, zon der alvorens mondelings en schriftelyk te onderhandelen, uil te voeren alles wat hem pligt en eer voorschreven, misdaden welke voorzien zyn door de artikels 209 en 210 van het militaire strafwetboek. Die artikels luiden als volgt Art. 209. Wordt niet de dood en militaire afzqlting gestraft, elke gouverneur of bevel hebber, die, zonder slryd, na een besluit van den onderzoeksraed, schuldig erkend wordt met den vyand gekapiluleerd en de plaets welke aen zyne verdediging toevertrouwd was. overgegeven te hebben, zonder al de verdedigingsmiddelen uit te putten, waer over hy beschikte en alles gedaen te hebben wat pligt en eer voorschreef. Art. 210. Elke generael, elke bevelhebber overeen troep soldaten, die in open veld kapituleerl wordt gestraft T Met de doodstraf en militaire afzetting, indien de kapitulatic voor uitslag heeft de wapens te doen afleggen aen zyne soldaten, of indien hy, alvorens mondelings of schrif telyk te onderhandelen, niet alles gedaen heeft wat pligt en eer voorschryven. 2" In elk ander geval met afzetting. Allerhande nieuw*. BURGERSTAND VAN YPEREN, zoo hei sohynl, de regtveerdige arm van God op de pligtigen heginl le wegen. God gave dal zy liet gevoelden en alles herstelden', inaer onderlusschcn is i zeker dirt de hevigste verbittering van volk tegen die gepynde meer en meer ontsteken wordt en niet gemakkcljk meer zal bedaard geraken. Geven zy ook geene teekens van wanhoop door al wat zy in bun schandalig vui'blad uitmeten? Dat is voorzeker de weerklank van al hun gezwaotsel. l'.h wel! waermede zyn zy gedurig doende? Godde loosheden en zedeloosheden, kerkhuel en opntuitery zyn hun dagolyksch voedsel; leugens en versmading is de noodige saus waermede zy dat alles begieten, en heklagensweerdig zyn ze die dit wekelyksch vergift hinuenpakken; deze ondervinden immers wat Voltaire zei, dat er van die leugens en dien laster allyd iols overblyft. 'T is onhotwislclyk dat die vuile klaps en da' vuil gedruksel by hel gezondste en hel redelykste gedeelte der poperingsche bevolking zulk eenen walg verwekt, dat men by al die wanhopige aen- randingen niet compassie do seliotiders opsteekt en zegt net overtuiging: neen, 't en kan anders niet zyn, zy geven het op, zy willen nooit meer hoven geraken, te Poperinghe. Zeg eens, gnzeltedokleur, wanneer gaet gy het ook opgeven, wy verlangen ous berio uit omlegen u niet meer le moeten op zulk *'one etrydende wyze geloof en goede zeden verdedigen. Uwe trouwlooze polemiek doel ons insgelyks walgen, niet dat wy er moede van zyn, ter contrarie, maer zouhaest uwe liberale vrienden, aenrandeis vj<i geloof en goede zeden, en gy, schry- ver, Ke.rk en godsdienst zult gerust laten volgecrn zullen wy de pen nederleggen en zeggen, hierin lyk uwe kopstukken, wy geven het ook op, en rust en vrede, ecudragt en volksgeluk zullen er vele door winnen. Z. M. de koning heeft Zaterdag de st.xj Tfiourout met een bejpek vereerd. Na eene uer op het kasteel van M. Mathieu te Wvnendaele vertoefd te hebben, is Leopold II naer Tliouroul gereden, alwaer hy eerst ontvangen werd door M. de Lantshcere, mi nister van justitie, wien hy vricndelyk en lamelvk ling de hand drukte, terwyl M de gouverneur Yramhout slechts een koelen groet kreeg. Toen de overheden moesten ontvangen worden, scheen de góuvemeur niet zeer haestig om zich met deze voorstelling le gelasten, en de koning keerde zich tot hem en zegde op eenlgszins hitteren toon Allons, M. de gouverneur, stel my dan do over heden voof, waerop vervolgens deze formaliteit vervuld werd. Hy de ontvangst van M Van Oulry- ve d'Ydcwalle, voorzitter van den provinciale raed, en van MM. Surmont en De Cock, leden der per manente deputatie, zegde de koning: Ik hen ge lukkig de hand te drukken van M. den voorzitter des provincialen raeds, en onderhield zich nog al lang met hen. Evenals te Antwerpen, warende overheden der provincie, door partyhaet. van de koninklykc tafel verwyderd gehouden door de inrichters van het feest: noch voor den voorzitter van den provin cialen raed, noch voor de leden der permanente de putatie was er eene byzondere plaets op 't banket aengewezen, en niemand dacht cr aen er eene te geven. Deze heeren, de kleingeestigheid der in richtingskommissie bemerkende zyn onmiddelyk vertrokken. Gedurende het ongeweerte van Maendag avond, is dc donder gevallen op den donderscherm gcplaetst op hel huis van den doktor Slevlaers, te YeOrne. liet hemelsch vuer heeft te Avecappcllo twee palen van den telegraf getroffen en dezelve ge- gespleten. Tc Handzaeme, waer hel ongeweer te buitengewoon zwoer was. is een bareelwachter van den yzeren weg dood geslagen. Te N'icuwmun- ster is eene havervum afgebrand-le Antwerpen is helgrootste magazyn der stad, behoorende aen M. Cculemans, waerin duizenden halen kofli en wol lagen, door den donder in brand gesteken en totael vernield. De schade is onberekenbaer. _iDe pcerdenloopslryden van Wareghem zyn bepaeld op Dinsdag, 2 September. De prys der maetschnppy, slecple-chase handicap, is van 3000 fr.degene van den graef van Vlaenderen van 1000 van de beschermende- en eercleden, van 1000 fr.; en de prys der gemeente van 300 franks. De provinciale kampslryd voor peerden, enz j gegeven door de landbouw commissie, zal plaets hebben, den zelfden dag, ten 9 ure 's morgens. Des avonds, zal er vuerwerk en muziek zyn. In gansch hel noorden van Frankryk mag de oogst als geëindigd beschouwd worden. YVatde jorwe betreft, er zal inaer een goede halve oogst zyn. De hoedanigheid is daerenlegen betrekk u goed. In de zitting van den gemconteraed detstat Vervieis, heeft een vry lievig tooneel plaets Hy de hcraedslugiiig over de geroeenterekenh,,,' heirekkolyk het gazlicht, vroeg men te regt "l! het schi'pene-kollegte eenen oproep tot deverscliili3 de gazmaelsehappyen zou doen. Een lid van i'" raed, de heer Loalever, een ieverig advocaet de heer Ortman-Hauseur, burgemeester en vó0 ter, verweten van in de beraedslaging te y.y,, l(( schen gekomen en te hebben gelogen. De hu meester antwoordde hierop, dal zy elkander nu zitting over die beleediging nader zouden spreken' Toen de zitting geëindigd was.isdeburgemeesic," inderdaed by den heer Loslever gegaen en verzoch hem zyne woorden in te trekken, hetgeen d0o' dezen werd geweigerd. Toen werd de burgemeesj woedend en gaf aen gemeld raedslid eenen slag j„ het acngezigl, waerop de heer Loslever antwoordde door de omslaende ruedsleden lol getuigen te neme over deze beleediging. Er beerschte eene groote opgewondenheid onder al de raedsleden, welke onmiddelyk daerop't si^ huis verlieten. Eene Belgische bedevaert wordt ingerigt naer Lourdes. liet comileit der pauzelyke werken, *vj|. lende deze bedevaert zooveel mogelyk eenieder gemakkelyk maken, heeft al de noodige maelrege len genomen om van do verschillende yzerenwegen mcrkelyke verminderingen in de pryzen der plaet.' sen te bekomen. Het Comileit heeft verkregen, dat een byzondere trein van Bergen (Mons) zal 'ver- trekken op Maendag 22 September aenstaende, om elf ure voormiddag. De prvs der plaelsen als volgt: t plaets, fr. itij, 2 p aels fr. 80; 3* plaets fr. DO De inschry vingen moeten voor den den 1 September gezonden worden, aen den lieer L. Ilenry, drukker le Bergen, of aen een lid van 't comileit der Pauw. lyke Werken. Een omzendbrief zal later de byzon- dersle schikkingen dor bedevaert doen kennen, De jagt in Perzie. De ontwikkeling van het groot wild vindt in Perzie geene zeer gunstige voorwaerdeu, want ter uitzondering der oevers van de rivieren, die bebosclu zyn, bestaet dit land grootendeels uit dorre vlakken en naekte liergen. Onder de wilde dieren treft men er de leeuw aen, alsmede de tiger, de luipeerd, de beer, de hyena, de wolf, twee soorten van lynxen, de vos; dan komen de baes, liet stekelvarken, de wilde ezel, de berggeit verschillende soorten van antilopen, de genis en eene groote menigte zvrynen. Ui leeuwen, welke in dit deol van Azië vroeger zeer talryk waren, treft men thans niet meer in groote menigte aen. 1 k-genen die men or vindt, zyn verbasterd en herinneren slechts van verre hunne geslacliigenoolen van Afrika. Zy leven langs- henen de rivieren. De koninklykc tiger is nog zeldzamer. Integen deel zyn al de kleine vlecschvcrslindcnde dieren in dit land zeer talryk, zooal* dé lynx, devósende wolf. Deze laetsten, gelyk aen diegene die ntcn ontmoet in de wouden van Rusland, zyn zeer ge- vaerlyk on vrerzen niet den mensch aen te vallen als zy hongerig zyn. Dc hazen worden aenzien als onzuivere dieren. Men gaet maer op de hnzenjagt nil vermaek. Pit dier wordt niet geëten. De wilde ram wordt aenzicn als het edelste wild in Pcrzië. Op de lierggeit wordt ook veel gejaegd Men vindt eene kleine soort van zwarte lieren in hel noorden van liet land. De voor- naemste jaqten die verdienen vermeld te worden zyn die met jaglhonden en met de valk. Gelyk op liet liairwild wordt ook op liet pluimwild te peerd gejaegd. De Perzen zyn goede ruiters en fync schat ters. van den 22 lol den 29 Augusty 1873. GEBOORTEN. Mannelyk geslacht 8. Vrduwelyk geslacht HUWELYKEN. Seghers, Petrus, olieslagerswcrkmnn, en Herten, Eugenia, kantwerkster. Lngaco, David, wever, en Hnedt, Mathilda, kantwerkster. Cailbnu, llonoratus, brouwersknecht, en Millevillc, Roma nia, winkeldochter. STERFGEVALLEN. Delcye, Amala, 20 jaren, zonder beroep, nehlgo- nootn van Alphonsus Liégenis, Dixmudestract. Hniicrj. Gnstavus, 37 jaren, steenhouwer,echtgenoot van Maria Vaiidaminc, Meonenstract. Schmid, .losephiis, 7S jaren, gepensirlnnecrdo militaire xie duwner van Arnolda Marëchal, Meenemstrnet. Deekmyn, Rosalia, SO jaren, rondleursler, cchlgn noole van Leonardos Debiisschere, Sl-JaC0bstraet, Kinderen beneden de 7 jaren Mannelyk geslacht 8. VroiiweJyk geslacht 3.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1873 | | pagina 2