Vryheid van sprekenschrijven en druk kenis 't eeuwig liedje der liberalen; en te geljk trompetten zy den lof van Dismark uit, die de H. Kerk lot zwygen dwingl, de pauzélyke brieven verbiedt, de bisschoppe- lyke bullen bestraft, de katholieke dagbladen met boeten en boeten slaet, en die Europa die dwingelandy zou willen opleggen! Vryheid van onderwijs, is nog een libe- rael woord; en de liberalen verheffen he melhoog hunnen Bïsmarkdie alle katho lieke scholen wil goddeloos maken, die, ja, de jonge seminaristen zelve dwingt hunne leering te ontvangen in goddelooze en zede- iooze universiteiten, en al de katholieke seminariën sluit! Vrijheid van associatie, is nog eene libe rale vryheid van 1789, heele dagen komt ze in hunne schriften en gesprekken, en 't en belet hun niet alle achting en eere te zwaeijen aen Bismark, die alle katholieke association, kloosters, liefdegestichten, ver volgt, bant, dwingt of aenslaet! Is dat al veracbtelyk? Vryheid in den mond en alle achting en lof voor de dwinglandy!. Dat is liberalery!Ja: leder keer dat het woord vrijheid in een liberalen mond komt, 't is dwang en dwin gelandy. Geen een van hunne vryheden, of zy is slaverny! Zulk eene leering, zulk eene party is de verachting en afkeer weerd van al die een ziertje eerlykheid en eigen weerde heeft! Nu, let er wel op, lezers, en weet dat gy gehouden zyt niet alleen alle liberalery uit uwe herten te bannen, maer te bestryden overal waer gy kunt! De bloei van ons geloof hangt er van af. Want de liberalery helpen, verdedigen, verschoonen of laten groeijen waer gy 't beletten kunt, is medehelpen aen de vernie tiging en nitroeijing van ons katholiek ge loof, den kostelyksten perel van 't Vaderland, 'ten is ik niet die'l uilvinde;'t onfaelbaer Opperhoofd van Christus Kerke leert het gedurig, en de gezonde reden bewyst het alle dage: Liberale vryheid is de slaverny van de Bruid Christi! Correspoudeutien. X. 1 j Men schryft uit Westvleteren, 11 -Februa ry 1874: Flaetselyk nieuws. Ja, d ts waer! Ja, 't is waer dat het bnreel van Weldadigheid de heul is van 't geweten der armen, die geloove en gods dienst hebben! Ja, 't is waer dat men de barb.aerschheid heeft van hyna alles af te trekken aen de noodlydenden, die hunne kmders naer de Broederschool zenden. Ja, 't is waer dat men de ouders met beloften en bedreigingen gaet pramen om, tegen hun gedacht en geweten, hunne kinders uit die school te trekken!... Ja, 'i is waer dat de heer Cesar Gravel hulpe weigert of de hul pe vermindert, als de kmders naer de Broe derschool gaen.'K heb de stukken inde hand; maer 'k en zal geen name zeggen, want het huisgezin, waervan ik spreek, zou nog meer vervolgd zyn. He wel, k herhael dat die handel wvzo van Cesar Gravel en den disch afschuwelyk is, dat hel eene dwinglandy ts, en ja, strydig met regl en reden; 't is eene publieke ver volging! Gaet, nu, Cesar, en zegt aen Nonkel dat gy gereed zyt om uwen eed te doen, dat 'f Nieuwsblad liegt! 'K zeg ti nog een keer dal uw eed een valscheeed ware!... I Nog een keer, katholieken, sluiten wy J tneer en meer onze gelederen t'hoope en j helpen wy onze arme broeders die, 0l(1 hunne getronwigheid aen geloove en Kerke, de hulpe niet en krvgen van waer zy reg| hebben! En byzonderlyk en helpen wy c|en disch niet in zynen snooden dwang! Den ouden eUendiijaerd. 'T is ellendig, hitter ellendig, gebragt te zyn tyj^ den ouden, niet waer?... Juist lyk of ik onze lezers zei, zoo doet hy. Nog een keer 'geeft hy eene geheele kolom op de Laiu0t. jes, de 50,000 ft anken, enz., enz., enz. 'K en zal niet antwoorden, want 't wordt waerlyk helachelyk! Alleenelyk houd ik myn woord; indien den ouden redeneeren wil. 'k hen gereed, en voor alsnu kan hy onzen nummer van 13 December lezen, waer alles beantwoord is!... Ouden, lasleraer zyn, ij zoo een lage, walgelyke functie, en 't is a| meer of vyftjg jaer dal gy er op zyt! Valschaerd zyn is zoo een walgclyk dingen, en hoe ouder hoe valscher wordt gy. 'T hewys daervan, 'l is dal gy nooit en durft in ware redeneering komen, gy vlugt als 't u gevraegd wordt en hernieuwt uwe lasteringen wal later! Is dal het funclieije niet van Basüius: Lieijl en lastertblijf er altijd wal van?... Ja, als gy zegt dat het H. Sakrament in de kapel der Lamotjes niet was, gy liegt! Als gy zegt dat er 50,000 franken gesto len zyn, gy liegt en lastert! Als gy zegt dat er geen 22 n uiihen eti mogten zyn, gy liegt! En gy zyt een snoo- de basser tegen de beste weldoensters der stad! 'T is schandelyk! Indien gy een spier eerlykheid hebt, drukt een keer onze antwoorden lyk of wy zegeven als wy u bestryden! Maer... Pottali! Pollinehove heeft Dyssendage geloogd d;il het waerlyk den slavenband voor goed afge legd heeft. De bruine Paella, die, sedert te kiezinge van October 1870, zyne magi zag verminderen, heeft Dyssendage laelsl moe ten voelpp dal het uit ts voor hem. 'T was kiezing vooreen lid der getneenieraed: Ecu katholiek lid was gestorven, en de raed bestond uit vier liberalen togen vier katho lieken Dus de kiezitig van Dyssendage moeste beslissen of de tegenwoordige katho lieke burgemeester de meerderheid gimj behouden ofwel of zy voor den ouden ging weèrekotnen. Hewel: Eere aen Pollichove!,.. stemmers heb ben voorden katholieken candidaelLowagit; gestemd, en de hberael stond niet... IS?. Eo daermèe is 't uit geliberueld, uit gefre- maull en uit gebruind. Pollinehove be houdt zyn vry leven sterker! Boesinghe. Zondage laetst was er in de Toekomst eene correspondentie uil Boesinghe, strekkende om een van denieuwe raedsleden in 't modder te slepen en, ja, alzoo de laetste kiezing te wreken. Hier is de historie: D. raedsheer had steenen gekoeht en zy lagen langs de steenen, gekocht door eene hier welgekende vrouw, en die zeker preusch en verwonderd moet zyn al met eens zoo deugdzaem gemaekt te worden door delekkere Toekomst. Nu, 't gebeurde dat de stee nen van het genoemde raedslid verdwenen waren, juist als die vrouwe.hare steenel gehaeld had. Die heer had van zynetongf laten rollen dat hy achterdenken had op die vrouwe; en daer, de liberale kwanten ma' ken leven, spreken van processen, hitsen d« vrouw op, die inderda-ed 't werktuig wil zytt van liberale wrake. De raedsheer, oo alle moeijelykheid te vertnyden, stemt lot van zyne woorden te herroepen. En., val daer dat gekkende artikeltje in de Toekomt Daeruit leert trien hoe de liberalery altyd gebruik maekt en exploiteert al wat flici huer tc goedwillig loeslaet. Reninghelst, 12 February 1874. lieer Uilgever, Met vete voldoening en vermaek heb ik in uw geëerd blad de oudheidskundige bemerkingen gele zen wegens den oorsprong van Poperinglie; doch tael my loe, als lieninghelslenaer, uwen korrespon- dcnl te helpen in het opzoeken naer den oorsprong van den naem van Poperinglie. Vele steden en dorpen onlleenen hunnen naem aen de rivier, de beek, hel water welke hunnen grond bespoell: zou dil ook het geval niet zyn voor de stad Poperinghe? Het is immers geweien daler een kleine waterloop, een gering beeksken loopt tusschen het grondgebied van Reninghelst en Pope ringhe, welk zynen naem gegeven heeft aen een gehuchte van Reninghelst, te weien de Poüper of Pupereen wyk die gelegen is op de grenzen van Vlamertinghe, Reninghelst en Poperinghe. Zou de stad, eerlyds P up wring ahem, Poperinghalierti, nu Poperinghen genaemd, in het beekske den Pou per liaien oorsprong niet gevonden hebben? Ik laet uwe geëerde lezers oordeelen. Onderlusschen, mogie ik eenen wensch uiten en eene begeerte uitdrukken, het ware dat wy wat meer hisloriesehe en min polemieke artikels in het Nieuwsblad vonden. Want, om maer byzonderlyk te sproken van Poperinghe,my dunkt dat de helden daden van het liberaal volksken dier stad genoeg gekend zyn; hupne schandalige handelwyze, tydens de laetste bedtivaert, in de tegenwoordigheid van het Allerheiligste Sakrament, heeft de maet gege ven van hunne ongodsdienstige gevoelens; hunne onbeschofte manier van slryden met de pen en met het penseel tegen den Zeer Eerweerden Heer Deken Vandale, tot zelfs achter zynedood, heeft ze ver- maerd gemaekl tot in het vreemde toe. Waernm dus nog verder die polemiek op eenen Van Merris en zyne verachtelyke schoenpoelsers? zy zyn genoeg ontmaskerd. Ten anderen, hoe wil men redekave len met mannen die opentlyk ketiersche en schisma- liesche leeringen voordragen, met gasten die niet alleenlyk de leering van de H. Kerk bestryden, zooals de Onfaelbaerheid van den Paus, de nood- zakelykhcid van de Biecht enz., maer nog drog redenen aenhalen die zelfs strydig zyn met het goed oordeel en de gezonde reden, zooals die dwaze ongerymdheid van den oorsprong van het mensche- lyk geslacht uit den aep, om de schepping van den mensch door de hand van God niet te moeten aen- veerden. Als de tegenstrevers zoo leeg gedaeld en zoo diep gezonken zyn, moet men niet gelooven dat hunne hersenpan ontscheuleld is en dat zy de eere van de zotten, ik zou beter zeggen van de apen, verdienen? Ja, mogte ik uwe poperingsche correspondenten eenen raed geven, ik zou het docleurtje met den gemisten sekretaris en notaris apenmuilen lateii I maken zooveel het hun lust en belieft, mits conditie hun van lyd tot tyd een zweepslaegje te geven, al£ die aerdige en ongedurige beestjes al te wild zyn en al te vele van den Heere maken. Het is trouwens ail smout aen de galge van met zulke krabbelaers eenen pennenstryd aen te gaen: hierom zou ik liever eenige nuttige aenmerkingën wegens het verledene of op het tegenwoordige lezen, zooals den oorsprong van Poperinghe, enz. j Verhopende dat gy goedwillig myn schryven zult aenveerden, blyfik j Uw toegenegen lezer, Poperinghe, 12 February 1874. De liberalen hebben zoodanig vele fefcsten te vieren dal zy noch plaets noch lyd vinden om ze al te melden of tc bcschryven. Wy zullen ze daerin een weinigske helpen Woensdag, 4 February, vierden de liberalen het feest van de Landbo'uw-Maeischap'py, waer men veel meer eters én drinkers, veel meer dansers en zangers vond dan landbouwers; in deze vergadering heeft men veel meer met politiek als met landbouw bezig geweest, en nateurlyk moest Van Merris er tusschen komen als er kwestie is van liberale poli tiek. Nu, de politiek dei liberalen bespiet in spotten en lasteren met de priesters, en de ireffclykste men- schen die in hunnen weg loepen door het modder te trekken; doch zy zoeken ahyd het oogenblik dat dezen, welke zy willen aanranden, afwezig, ja zelfs in weedom en in druk zyn. Zoo is het dat zy dien avond, om een onverlroostbaren geklopten schepen Van Merris aengenaem te zyn, een spot liedje gezongen hebben op raedsheer P. Qecoite, Juist op hel oogenblik dal deze deftige landbouwer zyne teergeliefde eehlgenooie in haren doodslryd bystond, even gelyk de liberale krabbelaers, over een inaend, hun vuilste venyri uitspogen in de Toekomst over den Zeer Eerweeiden Heer Deken, opliet oogenblik dat deze weerdige man gestorven was en geheel de stad zyne dood betreurde. Deftige liberalen, niet waer, en voortreffclvke patioon die alzoo moet vereerd en geprezen, gevleid en gestreeld zyn! Doel maer alzou voort, liberale feestenvierders, de ervaren landbouwkundige, dien gy zoo schendig aenrandt, zal niette min als een der bekwaemsiê landbouwkenners aenzien zyn door al de persoenen derstreek, en spy ts al uw geweld en uweonbe- scholte spotterny tegen dezen raedsheer om uwen lanieuzcn patroon te behagen, durven wy u verze keren dat al uwe geweldenaryen maer zullen dienen om uwe party meer en meer te doen zinken ui de achting van alle treffelyke lieden en voornamelyk van alle onafhankeiyke kiezers. Onthoudt het, in plaets van 123 stemmen onder, beloven wy u 200 stemmen achteruit voor uwen vermeerden held, in de eerstkomende kiezing. f Zondag laelsl 8 February, vierde men alhier Jetre allerschoonste plegligheid die lange in het geheugen van de Weslvleienaren zal blyven; het was de in stallatie van het genootschap van den Heiligen Fraii- ciscus-Xaverius. Gelyk dit genootschap in zoovele parochiën yap' ons bisdom reeds bestaeten dat liet doelwit van liet zelve zoowel bekend is, zal ik my vergenoegen met een kort vetbael te geven van zyne plegtigë inrigting te Westvleteren. Naer het verzoek van de Heeren geestelyken van onze parochie, begon de dag met eene algemeene communie welke de leden deden ter eere van den Heiligen Franciscus teil doele voor de mis ten deele in de mis die voor het welzyn van liet nieuw genootschap gezongen wierd. Byna 3uo manspersoonen naderden lot de Heilige Tafel, en omvingen met veel godvruchtigheid het brood der Engelen, terwyl hunne broeders in het genooi- schnp den schoonen lofzang opgingen - Beiiedic, anima mm, Dominomeer of een wierd in het I herte getroffen. De dag.zoo begonnen kon niet missen van wel te eindigen en zoo is het geschied. Om 1 1/2 uer des namiddags begonnen de vespers, gezongen door den Eerw. lieer Abt van het klooster van St-Sixtus. Binst de vespers traden de leden van het genootschap van Renyngho ten gel» lie van negen tig. de kerk in", hun vaendel aen t hoofd, geleid door hunnen ievorvollen onderpastor. Na de vespers gingen de geestelyken naer de pastory om het beeld van den Heiligen Franciscus te halen en aldra onder hel gezang van den Isle confessor, kwam men in de kerk, met het beeld gedragendoor vier leden van hel genootschap. Men stelde hetzelve op-een schoon verhoog nevens j den communiebank, alwaer de Eerw. Heer Abt hetzelve solemneelyk gewyd heeft Aenslonds na de wyding begon het lof, gezongen door de leden van het genootschap van Reninghe, zoo treffende dat tot nu toe niemand zwygen kan van hel schoon gezang der Reninghenaren, Eer en dank aen deze leden! Eer endank aen den goeden bestierder, den koster van Reninghe. Voor do lactsto'benedictie, klom de Eerw. Heer .pater Vanheffen don predikstoel op. Deze pater, die gekomen was om liet genootschap in te stellen, gedurende eene uer lang, hield de aandachtig heid van eenieder op hem gevestigd. De meeste stilte heerschle en noglans de kerk propte van het volk dat van alle kanten toegekomen was, om deze plegligheid by te woonen. In schoone en gepaste woorden legde hy voor oogen het begin, het voor werp, het doelwit van dit genootschap, de voor- deelen van hetzelve en de middelen van behoud en bloei. Onnoodig te zeggen, dat hy wel gesproken heeft: De naem van Pater Vanheffep is genoeg- zaem gekend. Naderhand wierd het diploma afgelezen door den Heer onderpastor van Reninghe, diploma van het aertsgenootschap van Brussel, voor Westvleteren opgezonden. Eindelyk wierden de medailliën uitgedeeld, terwyl de leden van hel genootschap van Reninghe en van Westvleteren, de leden van hel genootschap v,an den gelukzaligen Berchmans, op hunne beurt met lofzangen ter eer van hunnen patroon de kerk deden weergalmen. 243 manspersoonen ontvin gen de meda tl lie van dén 11. Franciscus, en onder deze, i52 medailliën wierden uitgegeven aen de by- zoiidersien; want allen achtten zich gelukkig van deel te maken. Veertig jongelingen van be neden do 18 jaren bekwamen de medaillie van den gelukzaligen Berchmans. Wel een dertigtal waren ulWezig om gegronde redenen en zullen iu de toekomende vergadering dezelve bekomen. Daeina wierd de laetste benedictie gegeven, en nu dezelve iedereen vertrok overtuigd van een allerschoonste werk gedaen te hebben. Mogte dit genootschap blyven bloeijen te West vleteren! Mngien andeie patochiën dezelve voor deden genieten! In twee maenden is het 't tweede genootschap te Westvleteren ingerigt alle twee niet Gods gratie zullen bloeijen en hloeijunder worden. De socieleil van St-Vuicentius en van den 11. Francis cus zullen onder de bescherming hunner patroonen voor Westvleteren bronnen van geluk, vrede en zaligheid zyn. X.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1874 | | pagina 2