X. Plai'tsflyfe. De Te Dettm. Majoor geweest zyn en majoorachtig leven, dat is juist genoeg om liberael te zyn, en konden deze woorden zonder ie verschieten hy malkander komen om treiïelyk liberael te zyn en, ja, om gekozen te zyn in de liberale Gemeenteraad te Yper; maer tol hiertoe en wisten wy niet dat het genoeg is van liberale Raedsheer te zyn om alle welvoegelykheid en belamelyk- heid in de kerke zelve te kwetsen,en zoover re zyn eigen te vergeten dal men er manie ren heeft en eene houding, die geen fabriek- jongen noch Magazyndrevel zelve op slrale, al ware 't de lioesingheslralehem en zou durven toelaten.En nogthans'tis'lgeen waer- in M. Vandenbogaerde, Gemeenle-Rn'edslid, Zondag laetst hem heeft doen bewonderen, en dat in den 7'eüeam voor den Koning,van wie hy het kruis van eere draegl. Ily miek gramatsen en gebaren in de kerke, erger of een Arlequin of Poesjenel voor zyne barakke op de Markt; en.... Ferdinand loeg met de gramatsen en anderen loegen met den gra- matscmaker. en menigeen was veroniweer- digd en de Majoor zwol van genoegen: Fer dinand had gelachen en eenigo officieren van de garde-civiek! 'T laetsle dat een liberael vergeet is eene uiterlyke weerdiglieid, en die heer Vanden bogaerde, den inwendigen eerbied voor God en zyn huis vergeten hebbende, is gezonken zoo diepe dat by, uiterlyk zelve, alle weer diglieid over 'l hoofd ziel. Ja. daer slaet hy, levende blasphemie, in 't huis des Heeren te tergen alwie geloof heeft!... Wat het is van liberael te zyn! Schande is het van alzoo, eene akte van vaderlandsliefde, eene kerkplegtigheid waer te nemen tol smaed van den Heere, tot ver- ergernis aen dezen die men tot voorbeeld moet zyn, en lot iiet kwetsen van de diepste en duersle gevoelens, de gevoelens van gods dienst. Schande, den zidken!... De prys van 'l brood e.n de Toekomst. 'K en zou het aen myrt ergsien vyand niet wenschen alle weke dal snood, godde loos, redeloos en zedeloos bladje te moeten lezen, lyk of ik het verpligt beu ie doen. Hoe lastig het is, hoe pynlyk, voel ik meer als ooit; want ik heb byna dry maenden er van verlost geweest. Alle uwe menschelyke ge voelens zyn er gekwetst en gemarteld. Im mers als men mensch is men heeft Religie, en de Toekomst is zoo religieloos als een bond zieleloos; als men mensch is men zoekt de waerheid, en de Toekumsi leeft en woekert in valschheid en bedrog; als men mensch is men betracht het goede voor zyn zclven en voor anderen, en de Toekomst beslrydt, begekt en bespot al wat goed is, en verdedigt en verheft al wat slecht is. En dat doet zy in eene talc, in eonen schryfslyl, die onbermherlig is van onnoozelheid en botheid, en met eene redeloosheid die alle gedacht te bovengaet. En dat doet zeer aen 't herte als men peist op het verderf dat daeruit voorkomt voor zoo ménige ziele. Een slaellje van de maniere by dit bladje aenveerd, is ds kwestie van het slag op het brood. Wie zou er poizen dal dit gelegen heid kon geven aen goddeloozen klap, aen onbeschaeinde ophitsing legen de dienaers der Heilige Kerk, aen bespotting met den eerediensl der Heiligen, aen beschimping met de gebeden en Missen voor de geloovigc zielen. En noglhans 't is 'tgeen dit laeg ver zonken schriftje heeft welen aeneen te krtoo pen en op den dag van Alderheiligen zelve, en in den maend der zielen, zynen godde loozen klap rond te zenden. En wal voor reden, wat voor oordeel zit pr in zulk eene maniere?... Waer is een mensch die een ziertje redeneert en denkt, die voor zulke staminelkout niet walg ge voelt en afkeer!... Voor my, 'k en kan 'l my niet inbeelden wat voor een herte, wal voor een verstand het moet zyn, die zulke walgelykheden uilkraemt 'K zou der eene antwoorde op geven; maer waerachtig 't steekt my legen verder daermêe bezig ie zyn. en 'k heb nog te groot gedacht van de Vperlingen om te pci- zen dat zulke eerloosheden iets op ben ver mogen Voor wat den prys van 'l brood betreft, wy hebben ons gedacht gegeven en de re dens, en daerin niets i ngezien dan de waer heid en de hillykheid. Voor wat de Toe komst betreft, eikendeen is getuige dat zy daerin niets gevonden heeft dan eene gele- gendbeid om haer walgelyk hert uil te spu wen legen al wat lieibg is, legen al wal Religie aengaet. Immers als, over een negen tal jaren, wy de bakkers verdedigden tegen de dwinglandy van hel Stadhuis, de Toe komst stond tegen ons op,en zeemde ton alle soorten van vleijeryen voor de arme wer kende klasse. Wat voor regtzinnigbeid kan er daer inzitten? In baren schandarlikel is er een puntje dat wy willen aenraken: zy wil doen ver- staen dat de Priesters en de katholieken niets en doeti of weinig voor den armen. Dat loogt boe schaamteloos zy is! Wy zouden moeten een gazette vol schryven om op te halen wat er bier al in stand gcbragl is door de katholieken en de Priesters, ten voordeole der armen. In één woord gezcitl: Geen één werk van liefdadigheid en is een liberael werk. Dat men één noeme. De scholen zyn ofwel stèewerken ofwel oude katholieke aen - geslegene werken; de Hospicen en den Disch, weére katholieke werken nu wereld- lyk gemaekt, waermèe 't liberael gebroed nu zielen zoekt te verdoemen. En gaet alzoo alles rond, en overal is de liberale hand builen als er liefdadigheid te doen is. En de katholieken, zy hebben scholen die de hun ne zyn, door hun geld gesticht, door hun geid onderhouden en door hun volk be stierd; zy hebben eenen disch, St-Vincen- tiusthe de hunne is, dien zy gemaekt heb ben, met hun geld in stand houden en door eigene handen beslieren. fly hebben patro- nagiën, zondagscholen, bewaerscholen, ge nootschappen van werklieden, congregatiën, en/.., enz.! Waer zyn de liberale werken? Gaet van goè werk lol goè werk, en zuiver liberael werk en vindt gy niet. Al wat zy kunnen is gilden maken, dans- en braspar- tyen opregten, en nog, als men liet wel na- gaet, 'l en is niet anders dan katholiek werk dal zy vergoddeloosd hebben!... En de Toekomst zou uitkomen dal wy, katholie ken, gereed zyn voor den armen als het ons niets kost! Wat!... 'T is gekend: De gierigste katholiek geeft nog meer van l zyne als de mildste liberael! RiiitctilaiitlMCIi Viciiws. ROOMEN. Zyne Heiligheid de Pain is allyd even kloek en gezond en ontvangt dagelyks eene menigte bezoekers. Van tyd tot tyd geeft hem de Heer troost in zyn gevangenschap, die hem weenen doet van genoegen: alzoo de bekeeringen waeraf wy gesproken hebben, alzoo de liefde, de genegenheid van zyne kinders; alzoo deze weke regtzinnige bekeeringen onderwerping van twee ongelukkige afge- doolde priesters van 't Oosten, die hadden willen scheuringe maken lyk sommige in Zwitserland en Duitschland! ITALIË. Men is er nog altyd aen 't cyiïo- ren om te welen wie dat de meerderheid zal hebben in de Kamers de ministers of de linker zyde; de republikanen. In allen gevallede keus van Garibaldi is waerlyk eene bedreiging voor Victor-Emmanuel. Eerst of laetst zal by gemeten zyn met de mate die by gemeten beeft, 't is eene wel die de historie ons leert. En om niet al te verre te gaen van sedert de fransche Re volutie heeft het anders gegaen? Ook 'l is 'tgeen hy reglzinnig vreest. FRANKRYK. De uilslag der kiezingen welke op Zondag 8 dezer, in dry departe menten, plaets grepen, heeft op nieuw aengetoond hoe verkeerd de geesten in Frankryk gestemd zyn. liet gouvernement roept de hulp in van de gematigden uit al de partyeii, doch hel preekt in de woes- lyn. Ziet, in 't noorden, dat zeker wel een der bewarendsgezindste, der ryksle de partementen is, eu waer levens de gods dienst nog diepst ingeworteld is, daer stael er een op rang, kandidael van 't gou vernement, die onder alle opzigten eerlyk man is, ondersteund door de kiezersee- zinden, bygestaen zelf door een deel der zuivere koningsgezinden; en noglh#//*' die man blyfl 18,000 stemmen achter tegen een man die voor de republiek is gelyk Thiers, en die reglslreeks in te genkanting is met het gouvernement. In het departement la Dróme is liet een zuiver radikael die de bovenhand haelt, en in de üise wint een bonaparlist; daer wordt een gewezen Senator van 't keizer- ryk benoemd, in Y zelfde departement dat den hertog van Autnale koos. Daeruit valt er een enkel iets te beslui ten, dal er in Frankryk eene onmelelvke verdeeldheid bestaet, en dal dit land niet weel wal bel wil. liet is benauwd van de republiek; het verstootte bet keizerryk; het miskent zyn wettig koningdom; hel heeft met de min ste gcnegendheid voor de Orleanislen en hun regiem, hel toont ook geene liefde voor het zevenjarig beheer waeronder bet staet; hel kan toch maer zes jaer meer duren, en dit is de moeite niet weerd. Het gouvernement kan er niet van tusschen, bel moet er zich aen gedragen; het zal wel behendig zyn indien hel daardoor ge- raekt, en het schipken dat hel geleidt niet ziet omtuimelen. SPANJE. De gebeurtenissen in Spanje, hebben deze weck iedereens aendachl ge wekt. Dewvl liet leger van 't gouverne ment van Serrano werkeloos liggen bleef, zoo hebben de Carlisten zelve eene aenval- lende beweging begonnen, met de stad Irun, langs de grenzen van Frankryk gelegen, te gaen belegeren; die stad was op het punt iti hunne handen te vallen, wanneer de gcneraels Laserna en Lotna ter harcr hulp kwamen meteen leger van 14,000 mannen en eene magtige artillerie. De Carlisten boden eerst groolen tegen stand, maer te weinig in getal om te overwinnen, hebben zy bel beleg van I.„„n geen genoeg ie Poperinghe en wat nieuws kan er nog opkomen in gilden? Ja gy zyl er wel mede, Menheere heeft andere gcdoetiien als alle andere mnnschen dat gv peist. Eliwel welke gilde gaet hyopregton?Eene gilde van klcene jongens. Onnoozelaer! zy liestaet allang Bestaet ze allang? Bah ja'z. Ah! dan... Volgens het ond gebruik heeft ons stndsmuziek Zondag laetst, tér gelegenheid van het Ceciliafcest, haer eerste winterconcert gegeven. Van vyf uren en een kwart reeds, niettegenstaan de het slecht weder, zag men de eerleden,vergezeld van hunne dainen, het stadhuis optrekken vreezende van goene plaets te vinden. In korten tyd was de znel opgepropt van volk, zoodanig dat het nog eens te zien is ge.weest hoe noodig het is dat ons stnds- bestuer eindelyk voldoe acn het gedurig verlangen van het publiek van eene nieuwe concert-zael te maken. Nu nietlcgenstaendo de ongemakkelyklie- den, welke men heeft moeten uitstaen by gebrek van plaets en door de groote ligchaems- warmte die in de zael becrschte; iedereen is kontent geweest daer ons luisteriyk concert te hebben bvgewoond. liet is van een ieder bekend welken vooruitgang ons jong muziek sedert zyn bestaen gedaen heeft. Maer alwie in het concert tegenwoordig was stond verstomd, toen hy het eerste stuk van het pro gramma, les Dragons de Vdtars, door onze fanfa ren heeft hooren uitvoeren. Nooit hebben wy di' stuk met zoo veel juistheid hooi en spelen De niact, de manier van spelen, de netheid, niets liet te wenschen. De solo voor Trombonne welke M. Dumon in dit stuk heeft gespeeld, heeft eens te meer doen uitkomen het muziekael talent dat wy sedert lang in den jongen kunslcnaer bewonderd hebben. En zeggen; dat onze jonge liefhebbers dit stuk maer sedert zes weken in studie hebben gehad. Dit is byna ongelooflyk.De zangstukken van hel pro gramma door dé heeren, F. Baelde en J Monteyne van Kortryk, zyn meeslerlyk uitgevoerd geweest- De dry romancen welke zy gezongen hebben, zyn klaerDlykende preuven dat die Heeren,zich overaj als artislen mogen aenbieden. Maer hun talent heeft allermeest uitgeschenen inden duo, Les Mousque- laires de la Iieinc welken zy ulitermate wel gezongen hebben. M. L. llédélé heeft, in twee stukken welke hy gespeeld heeft, het een op de fluit, het ander op de opbicléïde, betuigt dat hy den goeden naem welken hy hezil wel weerdig is. De kluchtige zangstukken, waermede M. A. Deraedt van Uousselaere ons concert heeft vervuld, hebben al zyne aenhoorders kakebreed doen lachen, en men hoorde langs alle kanten zeggen: Dit is de beste komiek die wy in stad nog gehoord hebben. Ook zyn de talenten van >1. Deraedt sedert lang alhier bekend. Maer wy zouden geheel ondankbaer zyn indien wy hier den naem van M. Bené Debergh, lid der maetschappyniet aenhaelden. Deze jonge liefhebher lieeft getoohd met het uitvoeren van eene Polonaise voor bugle dat hy op weg is om artist te worden En dilzygezeid ter zyner ecr.M. Debergh, die over twee jaren nog geene noot muziek kende, moet veel gestudeerd hebben om- van nu met zooveel netheid en juistheid zoo een moeijclyk stuk te spelen. Den 13 November zal het geheugen blyven van alwie in dit concert tegenwoordig was, en een nieuw hloemije bybrengen aen de kroon van M Maerten, onzen icvwrigen muziekmeester, aen wien wy verschuldigd zyn den bloei en vooruitgang van ons stadsmuziek. Eer en dank aen M. Maerten in den naem van het Stadsbestuer. Eer en dank aen M. Maerten in den naem der muziekanten. Eer en dank aen M. Maerten in den naem der eerleden. Eer en dank aen M. Maerten in den naem van al de inwoners van Poperinghe, want zonder hem waren wy voor aliyd beroofd geweest van hel geluk, van in onze publieke feesten de zoete en welluidende loonen van een muziek te hooren. X. stad gekomen, om eene visite van detr betaalden docteur te hadclen. De man had het slecht gepast; t docteurtje was bezig met schrvven en 't en had geen tyd. Eh! ja, 't is moeijclyk om twee dingen met een keer wel doen. Eindelyk 't doclcurtje's lange scherpe looper komt op, en het arm huisgezin zal liet geluk hebben van oenen docteur te zien. Vrouwtje hoe gaet Irel al? Gelyk of gy ziet, nrenheere, flauwtjes, zeer flauwtjes. Bah! halt, vrouwtje, 't zyn al prulletjes, heeft maer- couragie 't en zal niet zyn. Allons goe progres!En't docteurtje verdwynt gelyk 'ncschicht. Jamaer 'ten waren geen prullen en de zaken verslechten zoodanig, dat de man ongerust en verlegen naer den bekwamen en verdienstelyken docteur Decanter ging van Boeschope. Deze liet zich niet bidden, kwam by de vrouw, vond zo gevacrlyk ziek en deed ze den zclven avond nog de bietste Sakramenlen bedienen. De goede en voorzigtige docteur had gelyk, want de zieke vrouw stierf in den nacht. Daerop is er nog al veel geklapt te Poperinghe. De weduwner is niet kontent, het bureel van weldadig heid speelt op. Wy willen juiste zyn; 't er is daer eenlwat op te zeggen misschien, omdat 't gazeltedocteurtje niet ligte genoeg aen de vraog van Francis Minne hoeft beantwoord; maer verder van de reste... alle mensch kan missen. Ennie docteur? in Zondag laetst, in de hoogmis, heeft M. de Deken eene mis gcrecommandeei't ter eere van de fl. Cecilia op liet verzoek van liet stadsmuziek. Du is een tceken dat onze muziekanten hunne vcrmnkelykhedcn ter gelegenheid van hunnen feestdag met God zullen beginnen. Des te heter want alles dat met God begonnen is, gelukt wol; en het is te verhopen dat vreugd en deugd gepaerd ons allerzoetste feesten zullen verlcenen. 'Ne man die missen kan. 'T docteurtje heeft daer een aerdig geval gehad by een van zyne zieken van het bureel van weldadigheid te I'operinghe. Een zekere Francis Minne, die eene zieke vrouw had, was al verschillige keeren naer

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1874 | | pagina 2