Plactsclyk. In al do kerken Reeft men, twee Zonda gen te reke, den merkweerdigen bisschop- pelyken brief gelezen over bet lezen der slcchle gazetten. 'T is een slok dat in eene vergadering van al de Bisschoppen van Bel- gte gemaekt wierd, en heel hel land door gezonden en gelezen wierd. 'T is dan de stemme van onze geeslclyke Overheid, 't is eene strenge pligt van er naer le luisteren. Indien er in de wereld een gezag is, 't is voorzeker hel gezag der geeslclyke Over heid en, lenzy men teenemael wil vry lenen, vry denken en vry willen, 't is te zeggen losbandig cn zonder wet of regel, men moet dit gezag gehoor geven. Dus, is groolelyks f Hg lig, die zonder oorlof Brogues en de Toekomst leest, be- tvaerl of lezen luet! En dat men het wel merke, de bisschop- pelyke brief zegt het ous: niemand en is van die wel uitgezonderd, en geen kale excusicn of verschooningen kunnen balen. T en is maer een keer op ccri weg 't en is maer omdat dit of dat er in slael! T en is maer voor dit of voordat. Dat al en geldt niet! Indien gy gelooft eenige redens te hebben, stelt ze voor aen de gees lclyke Overheid, die u kan oorlof geven en u tic conditiën stellen die altyd ten uwen voordcele zyn zullen. O! indien men wel liet woord van onze Bisschoppen gade sloeg, indien men wel verslende wat zy zeggen in die zoo alleszins vaste leering en duidelyke redeneering, men zou zien hoe uitzinnig het is, hoe slecht, aen deze strenge pligt te ontbreken en ver- schoomnge te zoeken!... 'T is toch wonder hoe nog altyd in het menschdom de ellendige nieuwsgierigheid van Eva zit en werkt; zelve na dat men honderd keeren geproefd heeft van den Verboden vrucht en er al de bitterheid van gesmaekt heeft! En locli een redelyk cn verstandig mensch en kan toch niets vinden in die armzalige schriftjes dat hem genoegen kan geven. Versland en is er niet in te vinden, zoo dwees zyn ze, zoo ongeloofelyk dwaes dat het niet uit te spreken is, ja, dat men eiken keer beschaemd moet zyn van mensch le zyn als men zulke voorlbrengsels van ons gelyken ziet. Goè gevoelens? Wel Heere!. Nog vele min! Godsdienst? Niels dan spol! Enz., enz. Al wat men er vindt is van die walgelyke staminelkoul en van die groeve, botte gekkerny en. ja, leugens! leu gens! dat er molens by draeijen! Om bewys ledoeu, by voorbeeld, de Toe komst van Zondage laotst heeft willen ver sland toogen en diepgrondigheid,en zy heeft den grooten schrvver, Graef de Maislre, te rade gegaen en wat is er uitgekomen?... Maer 'l zou vandage le lang zyn, 'k zal het Zondage uileen doen! Dal is my 't stukje!.. Wel hemelsche deugd!... St-Eloy. De Majoor, doorluchlige Ridder A. Hheeft zynen feestdag ge vierd op St-Eloy, zegt men. Hoe zoo? Was het geen zinkwerkers mestdag?Ja 't maer?... Heeft de Majoor zyn been niet gebroken al in 't zink werken? O! Eindelyk begint men hope le krygen dat de werkwinkel ofte atelier eenige deugd zal doen en wat goè werklieden maken. De heer J. Seys is van de Commissie en houdt er hem ernstig meè bezig. 'T is een man van ondervinding, een vriend van 't werk volk! De heeren Carton en Vandenboogaer- de, ook van de Commissie, helpen die loffe- lyke pogingen. Wervick. De groole Harmonie heeft Maendag, 30 November, den feestdag van Sinte Cecilia gevierd. Naer oud gebruik van vlaemsche Gilden begon zy die met eene solemnele Misse by te wonen, hare palroonesse lereere. De groole Harmonie, immers, en is in ons katholiek Wervick niet wereldsc/i of wereldlijk ge maekt, zoodanig dal het geeslelyke of de ziele teenemael vergelen wordt. Na de Misse heeft de Maetschappy, in den koor der parochickerke, het schoonste stuk vau haren bundel uitgevoerd, het schoonste stuk mag wel lereere van Sinle Cecilia zyn. Alhoewel de kerke juist geene plaelS en is om nieuwsgierigen cn liefhebbers van mu ziek uit te lokken, 'tschynlmy nogthans toegelaten een gedacht te geven van de kunst en kundigheid die onze muziekanten aen den dag gelegd hebben, om iels weerdig uit te voeren van de groole heilige Palroonesse; 't cn zal maer een hewys zyn van hunne goè gevoelens. 'T was lligolelto die gespeeld wierd, eene jihanlaisiegeschikt door den heer beslierder Vanderbiesl. Vol van wonderschoonc motifs en niet dan door kunslenaers le vallen en tul le brengen, dat is ll'gulello. De solo non Tuba wierd gespeeld door den heer Pieter Sainyn, jonge muziekact, the zoo juiste, en zoo vaste en zoo zeker blaesde dat niemand gelooven zou dat hy nog maer een jaer dal instrument handelt. Ook geen een en was er van de kenners en andere, die niet verrukt was van verwonde- ritige, en men had hem hertelyk toegejuicht had tie heiligheid der plaelse niet indachtig geinaelu tlal vandage de H. Cecilia de eere toekwam. Elkeen sedert dien ziet mei genoegen in M. Samyn, eene solist tuba, die weldra neve'ns onze meesterachtige clarinetle-solo, M. Vandensteene zal gaen. Mynheer Louis Tanghe, pislon-solo, heeft zyn ondgekend rnuziek-talent doen gelden, en nog eens de bewondering en geestdrift verwekt in een duo met tuba. De solo van de schuif-trombon, heeft Myn heer II. Loridan, uitgevoerd met zooveel kunst, en zoo diep gevoelen dat, hoewel sedert lang de naem van kunstcnaer de zyne is, hy nog voor St-Cecilia zyn eigen over troffen heeft. En eindelyk het stuk in zyn geheel heeft zoowel gelukt, zoo meesterlyk gespeeld ge weest, dat tegenstrevers zoowel als vrienden eenparig zeggen, dal nog nooit de Harmonie alzoo gespeeld heeft. Velen die zeiden, 'k en wist niet dat de llarmonieioo een muziek was. Ook dechrislene muziekanten speel den in de kerke en voor Sinle-Cecilia. Al de leden verlieten de kerke en trokken Kapillelwaerl vrolyk en vol geestdrift over hunnen uitslag. Ten een ure wierd een noenmael bereid voor in de tachtig genooten. De vrye vreug de en luidruchtige blydschap en waren er niet te kort, T was een ware familiefeest. Zoo een feest knoopt al meer en meer de gildebanden, wekt op om met meer en meer yver de Harmonie te doen bloeijen, en ja by het afscheiden beloofden de leden mal kander van nog naer pryzen en lauwers te dingen, en ze le verdienen lyk of zy een Palm behacld hebben in het konkoers le Ryssel. Hf uit cnlati il sell Vicitws. ROOMEN. De vyanrfen van Kerke en Paus hebben weer hun oud deuntje herzongen, en heel Europa door verspreid dal Z. H. Pius IX ziekelyk was. Maer dank zy den Heer. Hy is voort welvarend en vol ge zondheid. Mgr Dechainps, aerlsbisschop van Mechclen; Mgr Manning, aerlsbisschop van Westminster zyn heide te Rootnen; en met dat zy aengewezen zyn overal als toeko- mendecardinalen,zoo spreekt men nu nog meer van hunne verheffing. Doch Z. II. en heeft nog geen besluit genomen. ITALIË. Ry dat men geware is de Kamers zyn omtrent als te vooren, 't ministerie zal voortdoen, en altyd nieuwe putten delven om de andere te vullen, tol dal licel Italië een put zal zyn waerin koning en ministers zullen gedolven worden. 'T zal der van konten. De Heere alleen weel wanneer! FRANKRY'K. Parys van de Commune is weére boven 'l Parys van bonaparte, van Thiers en van Mac-Mahon. 38 radicalen, waeronder met weinig socialisten, zyn gekozen in de laelste gemeenle-kiezinge. Zoo al de groote steden van Frankryk zyn gereed voor de communarderic!.. Wie zal Frankryk verlossen? 'T en zyn altyd zeker de katholiek-liberalen niet... Deze hebben nog nooit niets gered!.. Nogthans velen van hen meerien met notr eene Con stilutie le probeeren zoo niet te redden toch den vul le verschuiven!.. Hoeveel ste Constitutie is hel al dal men probeeren wil?... Byziènde is dikwyls erger of blind zyn. Een blinde doet hein leèn, ecu hy ziende met, Nu die Constitutie en kan lot stand niet komen; want de goirouwige legitimisten hebben eenen brief gekregen van dftn graef de Chamboril, die hun verbiedt eenen maetregel te stemmen, die zyne herstellinge zou verschuiven. Zoo zeven, tig of tachtig leden van de regterzyde en- zullen dan gcene Constitutie stemmen, en zonder hen 't ministerie en zal ge(1|| meerderheid krygen. Ook men zit straf in nesten.... 'T en is niet gestolen! PRUISSEN. 'K zou moeten 't Nieuwsblad vol schryven om al 't nieuws van PrUis. sen te geven, maer men zou er niet anders in lezen als veroordeeling op ver- oordeelinge, vonnissen op vonnissen ie- gen bisschoppen, priesters en katho|je. ken!., in één woord T ware eene historie van ware kerkvervolginge, zy en is zo0 barbaersch en zoo bloedig niet als NeroV maer zy is in vele gevallen ten minstez00 droevig en boos. Allorliaiidc nieuws. de grondwaarheden van den heiligen godsdienst, zooals liet laelste oordeel, en/.. Ie b scljimpen en 'e bespoiien? Die winden zaeil zal tempeesten niaeijen: men moet geen propheet zyn om zulke waerlieden te voorspellen. 4 December 1874. Hel Hocleurtje heeft eene spreuk nitgegnen die zyneti iKtezertwiend, den onvermoeibaren kiesdra vet Diablo builcax, op zync hiel zal doen dansen, en welke liy hem nooit zal kunnen vergeven: Wy bekennen, zegt de advokael van hel schepen. kollegie Roelens-Van Morris, dat de. liberalen inuer de ra/fiiieering (zoo men ziel, 't dokteurtje maekt veel gebruik van geraffineerde suiker: all tier een lepel is zyn spreekwoord by de zieken) der kiezerslysten verzuimen dan de katholieken. Wat zegt gy, docteur? Wellme! ik' ellendige' arme, ongelukkige August, ik loope niy krom om kiezers te fa brikeren'voor de. liberalen ik heb nu van de kanten van Audenaerde een regt geleerde hund ten inynen dienst om op kiesjagt te gnen, ja, zoo vei re ben ik gekomen in myne ger aft neer de, opzoekingen van courloiso delegalien, dal ik een nieuwe soort van weduwen heb uitgevonden om do liberale kiezerslysten te vermeerderen: en gy zoudt nu komen beweeiendat wy zouden moeten onder- doen voor de katholieken! liet is eene schande! Kon ik maer schryven, ik zou u raffineeren fynderals a| de suiker die!Versla-je 't, docteur? VerbroederingWoorden wekken, voorbeel den trekken, zegt het spreekwoord. Wy hebben verheeld hoe Mynheer van Coulhove en Signor van Canada verbroederd hebben, wy hebben gezien hoe de dykcu, die opgedolven waren, gevuld zyn geweest tusschen die twee verstandige beurzenen ydele hoofden; vandage moeten wy vertellen hoe twee onverstandige beurzen en volle hoofden di' schoon voorbeeld nagevolgd hebben en nog eens hebben waorgemaekt hetgeen de Romeinen zeiden: Asinus asinum fricatde eene ezal wryft den anderen. De twee kunslenaers, de achtbare Benzen Maesen en de achtbare Freedje Baes, hebben dan niet willen ten achteren blyven bv den weledelen Baron en den wvdvermaerden canadaschen pro- prietaris: zy bobben allen twist en vyandschap tusscben Barbaristen en Langlioits Victorinen afgelegd om al hunnen liaet en nyd te vergaderen op hel hoofd der katholieken, die zy verfoeijen en verwenschen lot in het graf. even als hunne ryke paireoneti en voorbeelden Een bericht. Het stuk Dragon de Villars dat de stadsmuziek op zoo eene uitmuntende wyze in haer eerste winlerconeert uitgevoerd lieelt, is juist zes weken in studie geweest. Er zyn meer als 100 irefl'elyke getuigen om dat te verklaren, en wy geven er hier bericht van, om onze lezers beter te doen versteen, waerom wy met tegt eer en dank aen M. Maerten, over zyne behendigheid en neerstigheid, in ons laelste verslag hebben geschon ken. DeSinle Cecilia diner. Er wordt veel gepcisd en veel geklapt in l'operiiiglie, omdat er in Menheereii's diner van Suite Cecilia 100 menschen min ivaren dan over jaer. Al die klapping is belachelyk: Dat wil maer zeggen dal Menheero voor 100 mannen min belaeld heeft. X. c? Q Maendag avond, rond den 4 uren en half, is er een huis en stal opgebrand, bewoond door den eigenaer Jacob De Vriendt, landbouwer te Jabbeke. Dc meubelen, het hindbouwlial.iein en een zwvn zyn opgebrand, een ander zwyn en eene koei zyn gerrd. liet verlies wordl op 2100 fr. geschat en is gedekt door eene assuranticniiieiscbappy. Ongelukkige wrdighcid. In een vronlyk gezelschap, le üerlyn, trok een iler aanwezigen stoel terug, op liet oogenhlik dat een ander er on wilde gaen zitten. Deze viel op den grond en er ouistood een algemeen gelach, dat echter weldra verstomde, toen hel bleek dat de gevallene niet meer kon opslaen, zoodal men hem per rvluig naer huis tnoest brengen. genee-liuer wiens hulp terstond werd ingeroepen, vei klaarde dat de toe stand van den lydor hedenkelyk was, daer men te doen had met eene kwetsing van de ruggraet. Een ieder heeft hooren zeggen (helaes, met te veel waerheid): hel menschelyk opzigt heersclil overal in Frankryk. Echter is het troostend te zien, dal er laIryke opregte katholieken zyn, dia ziek niet hel minste aen hel menschelyk op/.igl stunten en wezenlyk durven toonen wat zy zyn, tot zelfs onder de militaire rangen liet volgende, dat in d« static van Marseille plaels had strakke hiervan ten bewyze. In afwachting van hel vertrek van den spoortrein wandelde een officier in de wttchlznel, waar zicli reeds een groot getal reizigers bevonden. Een der eerbiedwaardigste bisschoppen bood zich ook in de wachtzaal aen: hy was in reiskosiucm. Toen de jonge ofli ner hem bemerkte, naderde hy Item met eerbied, en vro'g geknield zyne zegen. Dit alles geschiedde londergemnektheid en op eene zoo volmaekle christolyke wyze, dal de htsscaoper zigtbaer door getroffen werd. In de zael waren er ook andere gevoelens: De eenen morden, de andere schokschouderden. Ter- wyl de edelmoedige christen opstond en tien bisschop bedankte, hoorde hy van eenigen zeggen: Eene dergelykdned isgetneen en onbeiamelyk. Wy zullen het nummer opteekenen en van du feil kennis aen den kolonel geven. Dan behoeft ge niet ver te gaen, antwoordde de officier met fierheid: ik hen de kolonel. En inderdaed, dezer dagen tot dien graed bevorderd,ging hy hel commando over zyn regiment nemen. Zaterdag lagen er te Antwerpen 210.008 vaten pelrool. Ziehier een zonderling voorval dal dezer dagen aenleiding heeft gegeven lot eene bcraedsla- ging, van wege den bestuerraed der Nationale Bank. De bestuerraed was vergaderd, een bediende kwam binnen en legde eene rol papier, verbrand op tafel en vracgdu dal tie raed op die kwestie eene beslissing zou iietifii. D ze rol papier was een pak bankbiljetten, dat aen een kleinen handeleer der Benedeiistrael te Brussel toebehoorde. Met hel vooruitzigt cener betaling, welke hy dien dag moest doen, had hy de l> iiikbnjaitun i" ('e schuif eener kas gelegd, onder om le dagbladen. Zyne vrouw had 's morgens van die oude dagbladen genunien, /.onder van iets te welen, om hel vuer te omsteken en had de bankbiljetten mede in de sin0' gelegd Gelukkig wilde de schouw niet trekken, hel papier was maer hall gebrand en men heef' de bankbriefjes, in eenen rol gerold, er kunne11 uithalen. Bet was die rol papict die men aen l'c' oerdeel der bestuurders van den Bunk kwam onderwerpen; zy werd zeer voorzichtig hn-gein''l en men kon gelukkig de nummers der bankbiljetten

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1874 | | pagina 2