van 11cl licht slillekens duiken. Maer wal geeft liet? Viva 't progres, en liet onderwys zonder priester, Iyk in de henegouwsche kooloiynen; weg melde dompers! Wie xyn «Ie iiiilifiii'isk'ii. Reeds meer dan honderd mael hebben wv gezegd dal, byaldien de liberalen weder acri 'l bewind moesten geraken, elkeen wel dra de ransel op den rug zou gehangen en ons land in eene kolossale kazern herschapen worden. Tydens den lactsten redetwist over 't budjet van oorlog hoeft hel tiberalismvs op nieuw, door den mond van deo brussel- schen vrydenker Bergé bewezen dat wy waerbeid spreken en ook dal zyn eenige droom de verpruissing van ons land is. Ik geloof, zegde M. Bergé in zitting van IS December II., dat byaldien men het land ernstig wil verdedigen, de inrichting van een lalryker leger dan wy heden bezitten, noodzakelyk is. Ik denk dat men slechts tot dit doel zal geraken met anders te handelen dan wy tot hiertoe gehandeld hebben en al de burgers tol de verdedigingdes Vaderlands te roepen. De verpligtende dienst, waervan men reeds zoodikwyls gesproken heeft, die per soonlijk en verpligtende dienst voor allen, welke onbetwistbaer een princiep van regt- veerdigheid en billykheid daerstell, is het eenige waerin men de oplossing van 't vraegsluk der nationale verdediging zoeken moet. Eindelyk, men mag slechts op eene krachtdadige verdeding van ons grondgebied rekenen als wy in 'l bezit zyn van een reserve-leger of eener ernstige inrichting der burgerwacht. Wy willen heden niet verder de zaek intre den; alleenlyk zullen wy de vraeg herhalen: Wie zyn de militaristen? Wy weten het van langsom meer. Correspond entten. Flaetsclyk. Byzondér nieuws eu is er niet, en in de vergrootte Toekomst is 'l zoo van dien ouden blauwen dal men opdient, 't is zeker dat zy moeten slim worden, die hem binnendoen. Dc Paus Alexander VI, zegt ze, gebruikte een zeker vergif otn zync vyanden te verge ven, dat lange Borgia's gif heette; nu, 't is van sedert dien dat men zegl: Die vun den Paus eet sterft er vun. ('fockoinslewuer is 'I.) Zoo. liberalen, gy moet de katholieken niet gelooven als zy zeggen dal do beleeke- nis er van is: die tegen den Paus opslui t, sterft er run. De Toekomst en gelooft het ook niet en daerom zal ze voort den Paus hestryden. Dal en belet niet dal zy op de laelste blad- zyde, in groote letters, Kerke/weken te koop biedt. Dat is met zyn zeiven overeen komen, niet waer?... Wal voor overtuiging kan er in zoo eene gazelle zyn, wal voor regtzinnigheid? En bygevolg wal achting verdient ze? In een anderen artikel tracht zc uiteen te doen wal slechte gazetten zyn; maer de Toekomst en is geen Ziel-je 't wel, T is 't A'ieuwsblad en de Journal (TYpres die slechte gazetten zyn, Dat schryft ze in een langen artikel! Zegt nog dat heure lezers niet fyn en zullen worden!,.. T is al dat er in staet, buiten wat vuilen hulsepol van Poperinghe en van Avelghem! En't is zoo een sloortje dal men aen de statie van Rousselaere Ic koop biedt! Nu, zy is in Compagnie'. Jun Kloplerop en de West vlaming! Pouah!-*. De caserne van peerdevolk. T- schynt dat er niet een priester meer en kan op de vestingen gaen wandelen en dien ca serne voorbygaen, zonder van eenige moe dige verdedigers van 't vaderland uilge- kwcckl te zyn. En die onversaegde krygers hebben den moed van, hun edel geschreeuw doende hooren, hen ievers achter een vens ter of eenen muer te verbergen Wat houdt dat nu in?... Kan men dat verstaen in een beschaefd land?... Tenzy dal de caserne waerachtig cenc school is waer men alles ontleen van wat men eerst was. De afkeer van godsdienst, van goo zedeleer en van christelyk leven gaet zoo verre dat sommige dier gasten stuiptrekkingen hebben als ze een soutane zien, en de onbescholïste ma nieren toogen! Hope nogthansdal dit schandael nicl voort en zal duren. I'i'icsteii'lyke I8nsae»»i Mgr de Bisschop van Brugge heeft de vol gende benoemingen getlaen: Onderpastor van Sl-Vedastiis, Ie Meenet), M. Doom, onderpastor van St-lvruis; Onderpastor van Si-Kruis, M. Cuvelier, kapellaen der hoofdkerk, Ie Brugge; Onderpastor te Ten Brielcn.M. Jacquemart, priester in T seminarie; Kapellaen dor hoofdkerk te Brugge, M. Lcfehvre, priester in 't seminarie; M. August Dcsicre, priester in 't Semina rie, is professor benoemd in 't kollegio van Thielt. \lruws. ROOMEN. Zync Heiligheid heeft liet jaer 187B zien beginnen, in volle gezondheid, en hoe ouder hoe klooker liy wordt, zeg gen met spyt de prtiissensclte ofte liberale gazetten van Bismark, Andrassy en ande re van die speculateurs,die al een heel plan gesmeed hadden tegen dat Z. II. kwam te overlyden, om do II. Kerk den godsklop te geven 'tzy met een liberalen Paus te doen kiezen, 'tzy met geene meer te laten komen,zyn der wel meè.Zy zul len nog wat wachten en de lleere weel waer zy gaen zitten, die knapen, als de Paus zul sterven. Der zyn der al zooveel voorengegnen die op zyne dood rekenden en plannen mieken! De pauzelyke omzendbrief wnerhy de Jubilé aengekondigd wordt van 1875, is over al bekend, en T jaer 187!i zal dan, heel de II. Kerk door, een heilig jubdjaer zyn. Laet ons dan, volgens de begeerte van Zyne Heiligheid, er al hel nul van trekken dat wy kunnen, en alzoo krachtig meehelpen aen de herstelling van Chris tus Kei keen Christus ryk. ITALIË. Daer is 't model van liberale landen, en die wil welen wal de I beralc leering eu de liberale politieke slichten kan, hy en beeft maer de statistieke te overloopcn van dc misdaden en overtre dingen van alle slacli van wellen, die in dit liberaelzaltg land gepleegd zyn in een jaer lyds. T gaet alle gedacht te hoven. 'T Progres van Vper allecne kan daer- van uitleg geven: De Jesuieten, zal liet zeggen,oolyk dut liet is en voor uulyki; dal het schryft!.., FIlANKKYK. T ministerie heeft zyn ont slag gegeven, maer en heeft liet niet kwyt geruekt; want geen een die weel hoe een ander ministerie byeen gekregen. Alzoo kreupelt dit arme land voort meteen onl- slaggevend ministerie. Wat er daeruil al zal voortkomen, 't is den llecrc hekend; maer 'k boude ik nog altyd dal hel zal Gambctla of een zyn'er soort, oftewel Na poleon zyn, 't is ie zeggen dc Revolutie aen't hoofd, gekroond of roodgemulst!... En dat liet een keer anders gtnge tnet die liberale, 't zy doctrinaire of liberucl-ka- tholicke politieke, 'k zou verstaen dal mqn twyfelen kaD; maer 't gaet altyd al zoo en T heeft altyd alzoo gegaen, en 't en kan anders niet gaen, en noglhans die de Broglies en die Audiffrel-Pasquiers, in Frankryk, zy blyven altyd ziende blind! PRUISSEN, ZWITSERLAND, RUSLAND. Kerkvcrvolginge, en 'l is al gozeid. SPANJE. Arme jongen Alfons, zoogozoid XII, daer zyt gy nu koning, met hy gratie Gods maer hy gratie der Revolutie, ge holpen, geroepen en ondersteund door deze die uwe moeder wegjoegen. Waert gy wat ouder, eu zacgl gy wat klaerder, en liadt gy voor raedsmannen geen libe- raetkal/iotieken, lyk deze die naer de llevue générale van Brussel artikels zen den, neen, Alfons, gy zoudt gy ti alzoo in de handen niet stellen van de Revolutie, die gezworene vyaridin van uwen Peter en Heiligen Vader Pius IX. Ja, om klaer ons gedacht le zeggen roo liberale, doctrinaire liberale en |,v llioliek-liberale zvn altcmajc benauwd va„ Don Carlos, al om vcrschillige redens* maer een reilen hebben zy gemeeno, T js dal Don Carlos spreekt van bet Ryk van Christus in de Politieke te herstellen, en dat verschrikt zo. Daerom de Republi keins, ziende dat zy liet niet vol en kon den houden legen Don Carlos, hebben volgens hevel van Moeder de Revolutie doctrinaire en liberael-katholieke hulpe aenveerd, om zoo gedryen Don Carlos tegen te gaen en le beslryden. 'T is waer, de Spanjaerds zvn nog al een aerdig volk, en "tzyt) nogal vele van die Republikeins die niet altyd en horken, en nu nog een keer schynt er een deel Alfons niet le wil len herkennen. Nu, in alle geval, daer is de staet juist; Alfons is de kaïididaet van al dal liberael is. Don Carlos van al dat katholiek is. En nu staen ze in stryd met malkander. Dat 't draeit lyk of het wil, 't is alleszins maer weinig te betrapen voor Alfons. Ten bes ten genomen, geraekl hy meester, er zvn nog Serrano's en Topéla's die hem gaen later meester kunnen! Allerhande nieuws. Rousselaere, 13 January 187». Een exploitatie winkel. 'T zyn nog al vele gelukzoekers, maer weinig die er den fynen trek van kennen. Hebt gv jongens die gy begeert eene positie Ie verschaffen, regt ofllcicellyk eene meslmaetscbappy «P- v By middel van een gazette, gedrukt te Thielt of elders, doet de boeren gelooven dat zy bedrogen zvn in hun landbouwgetuig en in de meststoffen, en dat men de scheidkunde moet kennen om vetten te verknopen. Vergeert eenige vernufte manneges, maekt eene commissie,houdt vergaringen voor de boeren van 't omliggende en klapt van iemand aen te stellen om vellen te verkoopen ten profyte van de mestmael- schoppy. Kiest daervoor eenen chef van de statie of ecnen anderen getrouwen heer die zoodanig ver- slaefd is aen zyn werk, ais deed hy hel voor eige ne rekening.en doet hem de beenen nfloopen om kalanten te wijnen en guano en zout te verkoopen. Zendt intusschen uwe jongens naer de eene of de andere. Alhéeschole ofte Arhcnëo, doet ze ecni»e elementaire regels van Chimie van buiten lecren. Doet ze binst de vakantie voor boeren,die zo niet on verstaen on gevolgenllyk niet en kunnen tegenspre ken, conferenliën geven over de meststoffen en doel ze gelooven dal de guano van al de andere mar- chnnds vervalscht is, dat ze moeten aen de mest- maetscliappy koopen, en als er een zoon oen jaer of achttien oud is, door de een of de ander reden ge ontbindt de mestcommissie ge stelt de chef van de statie of anderen getrouwen heer aen de deure g'houdt de clientèle en uw zoon .loet do commerce voort voor eigene rekening, liy geeft alsan voort conferenlien over landbouwgetuig, koeken, guano en andere aperyen; intusschen uw broeder krygt hair boven zyn gebyt en als ge peistdat de boe ren dom genoeg geworden zyn ten einde de positie te kunnen overlaten aen uw broeder, ge kondigt aen in uw gazelje dat (gy) in al de omliggende parochiën zult gaen zeer nuttige confe renlien geven en dal het hoogst noodzakelyk is, dat al de landbouwers er in tegenwoordig zyn, ge doet ze zelve vermanen door de garden met complimen ten uw papa, op gestelden dag ge trekt er naerloe mei eene voitnre bespannen met oenen koppel poer den ge moet den gröolcn mm uitsteken in zulk geval) eu als ge daer boerkes genoeg hoope hebt, ge trekt ecu schynheilig gezicht op, ge prootiseert hun van eene Suikcrralïinnde te stellen, willen zy het niet gelooven ge tracht ze het hun in te stampen en ge zegt zelve waerde siiikerraffinadu moet staen. hoeveel boeten zy gaen moeten leveren, hoeveel geld zy zullen moeten lammeren en hoeveel de stii kerraffinado zal opbrengen, wel te versteen op eon ditie dal gy er directeur van genoemd zyt. Lukt, het niet g'en hebt maer uwe moeite gerischierd en hebt gy eenige franken betaeld aan den huerhouwur g'hcbl er de eer van gehaden hebt gy nu geen wei k voor uwen broeder ge laet hem vinken gaen van gen met Uoontjcns droef jongentje, ge trekt uw schynheilig gezichte af en om u te wreken op de kle- rikillenge geelt eniferontien over de apen in plaets van over de boeten. Proficiat hoeren van de meslschool ze zullen u nog leeren wortels zaeijen, ten uwen koste, en iemand die geen suikereijen uil buetiapen kent. S. 1'. S. Zondag 11 K'dininry nneslkomende is het bal by de nnmègespelers. Ter dier, gelegenheid is de spiingenihmissie Maendag avond te gare ge komen hy Hermenie. Te naeste keer het breedvoc rig verslag. De Zondag na hel springleesl zullen wy do volledige lysl mededcelen met name en by name der greppedansers en hallerinekcs die er ge- flikkerd hebb-m en do pryzen en Hcccssiten die zv verdiend hebben in 't lange en hrecde uiteen doen. Dezer dagen kwamen twee overgewueide Fran- schen, zekere Lyon en Nuury, zonder kruis of duit te Brussel aen, en niet wetende van wal leer riemen te snyden, eu hopende op dc domheid van hel publiek, deden zy in de dagbladen eene aankondi ging plaetsenmeldende dal zy eenen kassier noodig hadden; doch len einde die plaels lo bekomen, waren goede getuigschriften niet alleen toereikend, er moesteene borgstelling bygevoegd worden. Hel dueide niet lang of een bewooner van St.-Joosl ten- Noode, zekere heer Van Osch, beet in hel lokaes, en nam het voorgestelde ambt aen, doch na eene voorafgaende borgstelling van 3 ,000 fr. Men was overeengekomen hem eene jaerwedde van I.SOOfr. te geven: inacr toen de kassier meende in bediening le treui n, waren zync patroons verdwenen met dc borg, besiaende in 1,000 fr. in geld, en 2,000 fr. in obligatien van de sleden Geilt en Antwerpen. Men schryft uil Charleroi: Nauwclyks is de werkstaking in dc omstreken dezer stad geëindigd of men meldt reeds, dat er een nieuwe werkstilsland, in den koolbassin der Samber zou op handen zyn. De mynwerkers van de koolmvn Holon liggen stil sedert Kerstmis; zy houden zich zeer sul, gaen dagelyks naer de putten, doch weigeren telkens neer le dalen aen hel vermin derd dagloon, dat men hen aenbiedt. Volgens hel schynt zouden deze werklieden in overeenkomst zyn met dc mynwerkers van Neder- Samber en zou in de putten van Tamincs en Moigneiée, binnen kort het werk insgelvks geslackt worden, daer men deze ook met een loonvermindc- ring beeft bedreigt, die niet minder dan 23 I. h. zou zyn. Van Mei tol October laetsleden, zyn er 10,898 persoonen uit Rusland naer Siberië verbannen. 'T waren meestal schurken en veroordeelde misda- gers. Velen van de viouwcncndc kinderen, zyn dc baanelmgeu uit eigen wille gevolgd. Brieven uit Nizza, een verre zuiderslad in Frankryk, melden dat er van menscheiiswetc nog zooveel sneeuw niet gevallen is als nu. Bv koninglyk besluit van 30 December zyn benoemd by Je provinciale geneeskundige kom missie van Wcsvlaendercn, voor 1875: Voorzitter, M. A. Woets, geneesheer te Dixmude; secretaris, M. A. Devtux id. te Brugge. By koninglyk besluit van 7 January worden de nagemeldr gemeenten bemachtigd de volgende somuien te ontiecncn: Renmghc, 80,000 Irs. - Selioore 10,000 frs. Ptoven 8,000. Binst de inaend September hebben do spoor wegen 7,059,714 fr. 82 c. opgebrugt, dal is 170,608 67 c. meer als in 1873. O verfoeilyk tarief Wasseige! Mgr. de bisschop van Trier is Donderdag morgen uit zyne gevangenis ontslagen, cn met groote plegtigbeid door zyne geestelykheid e" daerna door eene deputatie uil het volk verwelkomt en toegedicht. Zieduer welke uitwerksels de Mei- wetten hebben! Te Berlyo heeft het lioogerhof der gcestclykc zaken de afstelling van Mgr. don bisschop van Paderboru uitgesproken

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1875 | | pagina 2