Dc Fanlaisie voor clarineltc, gespeeld door M. Gustaef Vandesleene, heeft zoo bevallen dal men ze met geweld op nieuw wilde hoorei). Doch de uer was Ie straf gevorderd. Onze dankzeggingen aen M. Ernersl Vanderbiest, die zoo wel de solisten geaccompagneerd heeft. M. Ernest is meester in dat vak, talent dat zoo raer is; want weinige zyn er die waerlyk accompagneer en'. Eere nogmaels aen onzen directeur, die onze schooiie Muelschappy zoo blucijen doel en zoo spoe dig doet vouruilguen. Wy hebben deze weke een briefijo ont vonken, gedagleekend nil Rotisbrngge en dragend bel handteeken van Louis Bnb- brechtdie zegt aengerand geweest Ie zyn in 't Nieuwsblad. Louis Rubbrec/il en kennen wy niet, zyn handteeken en zyn geschrift ook niet. Is Louis Bubbrgcht aengerand in onze corres pondentie, 'k en weel het niet; is liet lineftje dal ik heb, van hein, 'k weet het niet Zoo dat liet een briefije voor tie mande ware. Doch, onder voorbehoud ofte réserve van alle onze reglen, zonder"eenige verantwoor- delykheid le willen op ons nemen, geven wy algelyk hel briefije; zooveel le meer dal hel eene veroordeeling is van de schandely- ke correspondentie die, over dry weken, in de Toekomst stond en waernf onze corres pondent Zondage gewag miek. Hier is T: Rousbrugge, 16 Maart IS73. Nu, indien dal briefije van Louis Ittib- brec/tl komt, lael ik my toe hem le zejjgen dal ik wat vrankerdieschandige correspon dentie van de Toekomst had afgekeurd; want als men dal zoo flauwijes doet en maer gedeellelyk, velen peizen ion aerdig daer- over en zien u als goedkeurend walgy niet afkeurt. Nu, laler nog een woordeije, als wy een keer zeker weten dat dil briefije van Louis Rubbrechl koml; want wy zouden kunnen varen lyk de Bien public mei üuhayon, le Genl. IS«aitrsiliistdM'ii nieuws. FRANKRYK. Na vele taslen cn zoeken, lieefi de nieuwe fransdie republiek, de hand kunnen loggen op een lientnl man nen die zy konienl gekregen heeft van hare eerste ministers le zyn; De heer Buffel is aen hun hoofd, en hel meeste deel dier mannen zyn gelrokken uil de regter en linker midden party. Blyfl nu le welen wat voor program dil ministerie volgen gael. Vrydag heefi de heer Bufiet, in de Kamer, eene verkla ring afgelezen, waeruil men lot nu loe al nicl veel afleiden kan. Zal dil ministerie vooruil eene bewarendsgezinde handel- wys houden, of zal hel volstrekt in den zin der republikeinen le werk gaen. Zal Jiel koningsgezinden en Bonaparlisten eenen oorlog acndoen, ofwel zal liet al slillekcns voortsukkelen gelyk de voor- gaende minislcrien? 'l Zal Item zeer xnoci- lyk vallen, om in zekere ma-el tie wen- schen der republikeinen hiel le volgen, en noglhans lael de verklaring door den lieer Buffet afgeleid, niet hopen dal, zoo- als de Imkerzyde het willen zou, men de Slaelsbedienden, van lioogeren en Irege ren rang, in massa al' zou stellen. De mannen der linkerzyde rekenen daer noglhans op, om daervoor hunne pnrly- gangers huil van lo maken; huil maken, T is gelyk op wat manier besluit immers in ziel al de vaderlandsliefde van die man nen. Dit zal reeds een twistfakkel zyn voor de nieuwe meerderheid waerop het nieu we ministerie steunen moet, veel ander redens van Iwtvdragl zullen welhaesl on der die meerderheid opryzeti; men zal allicht gewaer worden dal al de oude moeilykheden nog over le komen zyn,dat de republiek daer met eenige van wegge nomen heeft, maer er wel sommige mer- kelyk verzwuord heeft. De nieuwe aen- hangers der republiek zullen dan zien dat zy zicli door droombeelden hebben laten misleiden, en gewaer worden, als het maer niet te lael is, dat zy denzelven af grond afrollen, langs welken zy hun va derland, onder 'i geleide van den heer Thiers, hebben moeten tegenhouden. DUITSCHCAND. Prins von Bismark heeft, uil name van hel pruisisch gouvernement, naer hel gouvernement van Violor-Emma- nuel geschreven, om te verzoeken dal het eenige veranderingen toebrengen zou aen de wet op de waerborgen van 's pauzes vryheid. De duiisohe dwingeland zou he geeren dal die vryheid welke reeds nauw beperkt is, nog wal meer ingekort wierde. en liet aen den Paus verboden ware aen- spraken te doen of hullen uit le zenden. Victor-Emmanuel heeft voor nu nog, niet durven voldoen aen den wensch en be geerte van zynen magtigen bondgenoot. Von Ristnark heeft reeds zelf de andere gouvernementen van die kwestie doen spreken, maer hel schynl dal hy daer ook niet veel gehoor gekregen heeft. Inlusschen bnracmi hy nieuwe slagen legen tie katholieken in Pruisen. Een nieuw wetsontwerp is voorgesteld waerop de kerkhalers de beste hoop koesteren om den katholieken godsdienst ten pnderen te brengen. Er is kwestie van den profeet in voege le brengen; die eed heeft langen lytl in Engeland opgeleid geweest, en be helst eene der ergste onverdraegzaomhe- den door de protestanten legen de katho lieken uitgedacht. De gecstelykeu, om eenig hulpgeld van den islnel le konnen hebben, zouden moe ien vooraf eenen eed van gelrouwigheid afleggen aen al de wellen welke hel gou vernement wel maken wil. Don dag op welken die wel in voege komen zal, zullen al de inkomsten der gecstelykeu, welke doordenSlaeluilhelaeld zyn, in beslagge nomen worden. De liberalery van Pruisen is groolclyks mis als zy meent dal de ka- liekc priesters beslaen gelyk hare aenhan- gers beslaen; zy zal zich verre bedrogen vinden als zy zich inbeeldt van ze tol af val le brengen met hun hel brood te ne men; hel geweien van eenen katholieken priester is voor geen geld te koop; zy kennende katholieke Kerk nicl, die daerop rekenen. SPANJE.De Carlistcn hebben op verschel de punten weer den slryd begonnen. Hunne strydbenden groeijen gedurig aen in de westerlyke en midden provinlieo; de werkeloosheid van het leger van Ma drid helpt daer veel aen. Sabals heeft eene .nieuwe overwinning behaeld in Cutaloniö. Van eenen anderen kant is hel gouverne ment van Alfons niet gerust gelaten van de republikeinen, en hel moet er gedurig de oog op hebben. vsiii dbn/xit Vatior «la-sa RDii.tix> E'übbw Men kan bekomen ten hureele van het Nieuwsblad het schoone portret van Onzen Heiligen Vader Pms IX, in olieverw geschil derd door eene mocanieke samenstelling cn dal komt uitgegeven to worden door dc Soctela Oleografim in Bologna. Dil portret, men mag hel zeggen, is een volmaekl meesterstuk. Het aengezigt van den Heiligen Vader is er levendig afgeschetst met eene opregie wonderbare kunst. Men bewondert er die zachtmoedige majesteit, die bemmnelykheid die aen Pius IX gansch eigen is, die zoodanig de herten ontroert en de liefde wint van nlwie hel geluk heeft hein in persoon le beschouwen. Zyne oogen zien broederlyk, en zyne regiere hand is gehe ven om te zegenen. Du portret, nieeaniekc- lyk in olieverw geschilderd op lynwaed, kost slechts 22 franks. t llcrhaiKtk' siicuws. Huismeesters schuld was en wakkerden de her bergiers op om zwarte vlaggen uit te steken. Kn zeggen dal de baes uit den Café francais ook zoo onnoozel was om zicli te laicn opmaken. De parochianen van O. L. V. kerk en zyn zoo onredelyk niet en versiaen dal er met azyn geen vliegen te vangen en zyn. Daerdo liberalen zwygen dat zy zweeten over de verf achting der discligoederen, niettegenstaende hel aangekondigd was, zullen wy er een klein woordeke over reppen: 'Ne zekere jode heeft er eene laffe rol Ie gespeeld; hv heelt dischland, dat aen het zyne paelde, tol fabuleuze, pryzen doen verhoogen om zyn eigen land te dierder te kunnen verpachten. 'O liberale liefdadigheid.' De jongelingenkring, die magtige maetschappy, ligt van langs om meer op den lever van onze libe rale kopstukken. leder Zaterdag dal de scliry vers van hol pesteblad niet en weten van welk bout pylon maken, betygen zy den eenen of den anderen onzer vrienden van in liet eene of hel ande re slecht huis van den vreemde een bezoek afge legd te hebben. Alsdan zyn zy in hun vak en spre ken met gegronde kennis van zaken, daer zy niner een ander te betygen en hebben mot 'tgene zy zelve zyn of uitgemeten hebben. Iedermael is ei- kwestie van eene verscliillige stad, iedermael kwestie van verscliillige huizen PROFICIAT VOOK ZULKE UNIVEUSEELE KENNISSEN! Nu het publiek oordeelt en beslist sedert lang, met 't spreekwoord: Waer hel herle van vol is, de mond spreekt er van. Noemt 'ne keer katholieken die in hunne familie mannen hebben die zulke huizen houden of gehou den hebben! Noemt 'ne keer katholieken die hun wyf naer do weerlicht gezonden hebben? Noemt 'nc keer katholieken die, om hun onzedig gedrag, in den buk gedraeid geweest zyn! Noemt 'ne keer katholieken die, na trelïelyke dochters in s.chande gebragt te hebben, zc hebben zenden wandelen! Noemt 'ne keer.... maer neen, 't is genoeg voor vandage. En nu, als men er waerlyk aen houdt te welen welk verschil er is tusscben champagne die men voor nielcn drinkt, en champagne die men vyflien franken betaelt, zal den vcrslandigen oorclup in lichtingen nemen by zyncn broeder, die er nog verkocht beeft!!!! Salut. S. Wervick, IS Macrl 1873. Ciisleren gaf onze Maetschappy van muziek een nieuw avondfeest aen hare eereleden. Nog eens eene uitgelezene en talryke vergnde- ringe woonde de feesle by, en dezen keer hebben de vrienden van Ypcr en Poperinghe ons met bun ne tegenwoordigheid vereerd. Wy hebben er bemerkt: den beer Ruzette, com missaris van 't arrondissement; den heer Iweins- Stnrin, provintie racdslid, van Yper; den lieer Reilen, volksvertegenwoordiger, en M.Ch. Duvos, piovintie racdslid, van Poperinghe. De zelfde zwier lyk allyd en de zelfde levendig heid heerschle heel de stad door, als de voituren rolden en de damen naer hel Kapittel bragten. De zus! was vol Rel Concert, want 't was een waer Concert, be gon om 6 1/2 ure en deinde, zonder iemand te vervelen, tol na 9 ure. De groote stukken, Fa ast en RigolcUo, wierden gespeeld met eene vastheid, eene juistheid en eene netheid weerjig van allereerste tuuzieken, en de solisten zyn ware artiesten. M Jules Vuylsteke blyft allyd voort den waren giomen artiest, of heler telkenmale geef; liy nieuwe lilyIteii van de grootheid en de plooihuerheid van zyn talent. Zyn instrument, de groote Fluit, schept óndor zyne handen nieuwe wonderen, nieuwe schoonheden Ook de toejuichingen en het geroep bis, bis, looonen dat hy zyne acnhoorders vervoeren kan. Alzoo teruggeroepen, speelde hy Don Pasqua- le, stuk dal op de programma niet stond. M. Debliequy heeft wonderwel zyne stukken ge zongen, zoodanig dat hy irisgelyks door do bravos teruggeroepen wierd. Niemand van al de tegonwoortligen, die niet nil- termatc voldaen was van de avondfeesle die, lyk of ik reeds gezeid hel», een waer Concert was. Z. Mijnheer de uitgever van hel Nieuwsblad- Ik lees in uw nummer van Zondag 13 der loo pemie maand, eene correspondentie van Rousbrug ge, welke mij betrekkelijk is. In het belang der waarheid geef ik mijne antwoord. Alhier weet eenieder dat de mededeelingen van de Toekomst mij gansch vreemd zijn. De Uousbruggonaren, welke hel voorwerp dezer briefwisseling geweest zijn, hebben maar al te wel mijne gunstige gevoe lens ten hunnen opzichte en nopens hel onderwijs kunnen waarderen De wcnsch, voor liet bekomen van eenen hongeren graad van onderwijs binnen de ze gemeente, is te belangstellend om dour spot woorden te moeten behandeld worden. Mijne schrijftrant is tegenstrijdig aan de veronderstellin gen van uwen correspondent. Zijne beledigingen zijn slecht gericht Indien uwe correspondent lloushruggc niet wel kent, zou bij zich moeten onthouden van zotte aanvallen le doen, zonder alvorens gegronde inlichtingen genomen te hebben. Ik verzoek u. Mijnheer de uilgever,deze als pro- testatie in uw eerstkomende nummer te willen overnemen, onderiusschen gelief de verzekering mijnet achting te aanveerden. Coins RuannEeiiT. l'OB'i B'H De vermicide Coi'iiil komt zicli le Brussel gc vaneen te stellen I dusdanig waren do verwunlc- rendo woorden welke Zaterdag al do weergalmen van rond liet Justicio-palots lierliaelden. De zuek was cigentlyk waer Cornil, do fameuze Cornil, liygenaemd den Doornykschen Cartouche, liad zicli den Zaterdag morgend naer liet parket van den algemcenen prokurenr Dy het hof van appel van Brussel begeven, om er zyne wederopsluiling in hel gevang le vragen! Versleet men dusdanig gedrag van een man wiens heldendaden nog do jusiieie wereld bezig hield op de uer opwelke hy dacht vrywilliglyk weder naer den schaepslal, 't is le zeggen naer zyne cel, weder te koeren Allyd zeker is het dat Cornil op dit uer, opge sloten is in liet burgerlyk en militair gevang, gelyk incn zegt in udminisiraiieveii styl en dil na na- lucrlyk een onderzoek ondergacn te hebben voor het opperhoofd vm liet parket van liet hof. Na 't gene men gehoord heeft, Cornil, onder vraagd over de omstandigheden zyner laetste vlugt uil liet celgevang van Doornyk, geleden vyflien dagen, zou verklaerd hebben dat hy niet kon of niet wilde de manier laten kennen op welke liy is wcggevlugl; dal hel zyn geheim was eu dal by hel behield. Hy zou er hygevoegd hebben dalsedert zyne ontsnapping, hy de slad Djornyk niet verlaten had en dat het in ler sedert drie dagen was dat hy in Brussel wandelde, alwaar men niut het minste ducht hy daer te zyn noch aen zulk eene overdaed van stoutmoedigheid. Cornil was nog al lamclyk gekleed. Ily had oen de voeten een botun cn eenen pantouflc, klagende over rhumaiismen inde hecncn. Binst de overvoering van Cornil van het Paleis van Justitie naer de kleine Curinen, in gezelschap van twee gendarmen toonde by zich vol stouimoe- digiiuid en van eene unged wongene geestigheid. Onnoodig le zeggen dal Coi ml goed omvangen is geworden ui bet gevang, alwaer de nauwkeurigste verzekcringsinaetregels ler zyner intentie zyn geno men geworden, des te meei dact hy zicli op nicow beroemd had de mocilyksic sloten te openen alleen- lyk met zynen kleinen vinger. De direkteur en do bewakers der Kleine Carmen zyn op limine hoede. Men zou li t voor min zyn De gemeente heiden v-m llaspnrrcn Ncder- Alpen) slaen sedert acht dagen in brand. Volgens een blad van Bayonne, hebben de vlammen zich uitgestrekt op eenen omtrek van 4 a iiOO hectaren, en hel vuer wacrvan men den Muendag zich meende meester gemaekl Ie hebben, heeft weder vrccder begonnen. Men kan nog du schade niet schatten van dit ongeluk De plans lol liet leggen van den yzerenweg van Dismiide op Rousselaerelangs Clcreken, Sta- den en Hooghlcde, zyn door den minister van open bare werken aeri den hoofdingenieur, bestuurder van bruggen cn wegen van Wesl-Vlaendoren ver zonden, ten einde zyn advies le kennen Wy liepen dal men cindclyk voor good daerop zal peizen. Men maekt dikwyls veel gerucht over dc ge boorte van eenen zovcnslcn zoon, maci iels dat zeker veel zeldzamer is cn meer melding verdient, is de geboorte van eenen clfsten zoon. Dil is liet geval gewpesl te Uoulhem, alwaer de cehigenooie van Francies Lommcz, baren clfslcn 'jongen heeft ler wereld gebragt. Z. M. de koning, hiervan ken nis gehad hebbende, heeft aen dc gelukkige ouders eene som van 100 fr. doen geworden, en dio waren natuerlyk van geen refus. Dc boorling werd Don derdag gedoopt door M. Loncke, nieuw benoemde pastor dier parochie. Hy had voor peter M. Bid den, burgemeester, cn voor meter de cehigenooie van denschepen Vermccrsch.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1875 | | pagina 2