BERIGT. wei'kiïiakers ol liet bataljon der ailiiiinislra- tie. Vier jaer indien zy lieliooren tot de lmt- teryen te peerde, de rybalteryën en de sclia- drons der kavalcry. De lolelingen en plaetsvervangers, wier dienst van achl-cn-twintig maenden is, kun nen voor ecne maend opgeroepen worden binst liet vierde jaer van linnnen dienst. «orrrspo nden 1 i vn ElZniicBilhassciM'Ii uïi'ii ws* FRANKRYK. De Times vindt dat de ge schiedenis van Frankryk, sedert bet be gin van dit jaer 1875 gevoelens van verwondering en van voldoening op wekt. Naer het voorbeeld van belgene in Engeland gebeurd is. waerhet besluit om de herstelling der Smarts te verhinderen, bet parlementair gouvernement redde, beeft in Frankryk de herinnering aen de vernederingen, die gepaerd gingen met bet laelste tydvak der volksstemmingen, de mannen met gezond oordeel, in alle partyen, aengezet om eene parlementaire grondwet aen Ic nemen. Frankryk kan nu meer en meer vooruitgaen op de baeu der orde en vryheid Inderdaed, wal Frankryk voor don oogenbbk redden kon, was een voorloopig ofwel een gematigd republikaensch lands- bosttier. Thiers bad dit wel begrepen; en Mac-Mabon insgelyks. Zoo als men gezien heeft, is een groot deel der koningsgezin de meerderheid, vooral van T regler midden, tot de zelfde gedachte overgeko men. Een zesjarig lydvak van verzekerde orde en rust, onder het best tier van een eerlyk en deftig man, van een dapperen man, van een dapperen krygsheld, is on- gclwyfeld hel besle middel om helallelang geschokte vertrouwen ietwat ledoen her leven; met genoegen bemerkt men sedert cenige weken eene gevoelige herneming van werk en voorlbrengst in Parys en in den koophandel lusselien Frankryk en liet buitenland. De politiek schynl met de paeschdagen in Frankryk verdwenen te zyn. Althans wordt er uil de hoofdstad noch uit Versail les geen enkel belangryk nieuws verno men. De heriglen uil de provmiien daer- etilegRii houden vol dal er veel propn- gnnde gcmaekl wordt, zoowel in repu- blikeinsebeu als houaparlischen zin. Voor al de opengevallen zetel der Nationale Vergadering, door bet overly tied van M. Eedru Rollin, belooft hevig betwist le worden in het departement Vaueluse, door de Iwee méést aen elkander vynndige party en. DDITSCIIEAM). In de <1 iplomnIiikc en politieke kringen is nu veel sprack oyer bet bezoek welk de keizer van Duitschland 'eerlang zal doen aen Viclor-Emmanftel. Hel denkbeeld van een Wesler-verbond cn een Nosrtler-verbond komt by het ria- vorscheu der beweegredens van dat be zoek, op hel voorplan. Frankryk, Enge land cn Italië vereenigd, zouden gewis, zelfs zonder Ooslenryk's medewerking, eene onizaglyke strydmagl legen Duitsch land en Rusland kunnen stellen. Italië en Ooslenryk onzydig te houden in voorkomende gelieurleuissen zou der halve voor 'l noorden een punt van hoog aenbelang zyn, en men gelooft dat keizer Wilhelm, in zyne geheime gesprekken met Victor-Emmanuel, die snaer zal aen- roeren. OQSTENRYK. Den 5 April gaet de keizer van Ooslenryk eene samenkomst hebben met Viclqr-Emmanuel, 'T is te Venelie cn niet te Roomendatdehyeenkornstdertwee monarken zal plaets hebben. Dat is een leekendal keizer Frans-Jozef den huidigen slael van zaken niet berkent, en in alle ge val is bel voor Victor-Emmanuel een kaekslag, daer de koning van Italië naer Wccnen, dc hoofdstad zelf, is moeien gaen. Dit ten rninslc bewysl dat dc Paus, ofschoon oud, gevangen en van zyne Sta len beroofd, dc groolcn der aerde doet beven, cn dat deze, 't zy uit vrees of eer bied of om beide reden, vreezen in zyne tegenwoordigheid le verschyncn in dit zelfde liooiiien, cerlyds zyne hoofdstad en 't middenpunt der katholieke wereld, en bedcndaeg's heines! hoofdstad overweldigd vaneen vervolgend gouvernement. Onder dit dubbel opzigl is de keus van Venelie eene ware triomf voor den edelmoedigen ouderling van 't Valikaen en voor 'l Pausdom. SPANJE. Don Carlos beeft den overloo- per Cabrera beroofd van al zyne eereamb ten, titels en decoration. Cabrera beeft Parys verlaten, zich naer Madrid begeven de, om van don Alfons de gunsten en voor deden te bekomen, om welke by zyn verraed gepleegd beeft. In Engeland wordt zyn gedrag ten hoogste afgekeurd. De proleslanlsche gazetten, zoowel als de ka tholieke, spreken er met de grootste ver achting van. FrieslerlyliP bciiociniiig. Mgr de Bisschop van Brugge heelt pastor tot Woutnen benoemd, M. Meersxeman. pro fessor in 'l kollegie van S'-Eouis, te Brugge, in vervanging van M. Chavaele, die zyn ont slag gegeven beeft. Het publiek wordt verwittigd dat. by mi nisterieel besluit in dale van 27 Maerl 1875, de 3C plaelselyke uildeeling der postale cor- respondentiën, die ten 12 ure 30 m. nanoen godacn werd, afgeschaft is op de Zon - en Feestdagen. Porlrel van Otixcn Ifciligen S utler <!en B'ati* C*iiis 1\. Men kan bekomen ten bnrecle van bet Nieuwsblad het schoone portret van Onzen Heiligen Vader Pius IX. inolieverw geschil derd door eene mecauieke samenstelling en dat koml uitgegeven te worden door de Soctela Oleagra/ica in Pxdogna. Dit portret, men mag bel zeggen, is een volmaekl meesterstuk. Het nengezigt van den Heiligen Vader is er levendig afgeschetst met eene opregle wonderbare kunst. Men bewondert er die zachtmoedige majesteit, die betiiinnélykhcid die aen Pius IX gansch eigen is. diè zoodanig de herten ontroert en de liefde wint van alwie het geluk heeft hem in persoon le beschouwen. Zyne ontren zien broederlyk, en zyne regtere hand is gehe ven om te zegenen. Dit portret, inecatiieke- lyk in olieverw geschilderd op lynwaed, kost slechts 22 franks. HUerliaiKle nietiMs. ltousselaere, 28 Maori 1875. EEN GESPREK IN DEN CAFÉ GENUAHM AEN DE STATIE. Lhtrry de reslauraior koml binnen mot 'L lang verstand en Pool en lialf. Harry. Geef ons 'no koer elk eene pint, myn koppo. De Hazlnnc. Proficiat, hoeren. IJnrry noemt zyne pint, zet er zyno bevalli ge lipkes aenen lapt ze in eene ictipe uit. Pool en lialf. G'licbt dat gelezen lie, in den Landbouwer, van Jaokske, M. Ilarry? 'T lang verstand Zwyg, zwyg. haliliolare. Poot. Soil soil 'k mag ik zeker overal klappen en myn nonzigtc tonnen. T lang versland. 'Ken wete 't niet al te wel! J'iero de vellenian (komt binnen on gaet by de compagnie). 'Ten is zeker geen belet van deugden. Ilarry, 'T en is by ons nooit geen belet van deugden; ten anderen ge weel liet wel... ge zyt ook van onze klyke: Pool-en-lialf. Jneksken zal moeten zyn woord intrekken, en zoo't zulks niet en doet zal ik het op zyne duimen kloppen in 'i pesteblad en dacrhy doen verwyzen tot eene schroomelyke geldboete. Ilarry. Van 'tgene dat het gezeid heeft over den toerderspeelmans.' 'T is wel de moeite! Piero. Peist gy dat Jaekskcn zyn woord za' eten? Zou 't wel! Ilarry. Colestin gael don Landbouwer een pro fos aondoen; en gy, Poot, zoudl gy 't Nieuws blad niet nengaon? Piero. Go zoudt zeker lilydo zyn om het cxlrnkt te kunnen voor uwe venster exposeeren.in plaets van lynwaed? Ilarry. Geen politiek! 'T lang versland. lilanwen Ilarry is verrykt van een nieuw encadiomenl voor de veroor- deeling van den Landbouwer. Picra liet dunkt my noglhans dot liy veel nul tiger zyn geld zou kunnen gebruiken! 'Tlang verstand (trekt zyne oorlappen neer). Geen politieke! 'T is alleenlyk da 'k zeggen wille, en als mee geen lynwaed (en inone en wil zetten, dat er heter eenlwat voorde vens ter is als een nieting. Poot en-half (leest de gazelle). Cornil is uit het gevang gevlugl. Piero. Dat is 'ne rappe kadee. Ilarry. Mynheer Adolf Vliegehuik en is zoo slim niet lui? Poot (leest vooil). lly heeft by de corps de gar de ingebroken en daer eene omelette gebakken en opgooien. Ilarry. 'K heb over jaer, in de Helle Vue, ach ter Paschen ook een thoeveel eijers uit Pé de garde's pander gcscamoteerd en er eene ome- lette meé gebakken! Piero. Dat was wel en 'k jeune 't hem! Poot. 'k weet wel wacrvooren dat gy het hem jeunt; trouwens Florent heeft daer een ander eijerke van Pé mogen pelen!!! Een Ihimbckenaer komt binnen en zet hem niet ver van daer een pintje te drinken. Poot (leest voort). Cornil zal eene nieuwe straf voor diefte en inbreuk ondergaen llutnbekcnaerJa, zoo gaet het in de wereld: De kleine visschon houdt men aen, De groote laet men zwemmen. "T verstand. Juist niet altyd. G'hebt daer, by voorbeeld, mynheer Adolf Vliegehuik. llumhekcnae.rNu, de uitneming toont ons zoo vele te beter den regel. Ilarry. 'K ga er van deure als gy dacrmeê be- g'ril, gy. Pool. Ik ook. 'T versland. Zeker gaen werken aen uwen fa- nieuzen volksbank wacrvan gy Directeur gé- raut begeert genoemd te zyn? Pool. G zvi. mis! 'k ga om oen pintje naer den 1JATKI.IKK! Tot binnen veertien dagen. J J Zyne IIóógweCTdigheid de Bisschop heeft Zater dag in zyne kapel dc volgende heeren lol priester gewyd MM. Edmund Froiduro, van Yper; Julius Dpdcdrinck van Stcone Aloïs Sinnacvo. van Rumbcke cn August N'anderhaeglic van Wyn- ghene. Tot onderdiaken M. Baron Van Calocn, Bencdictyn. De weerkundigen, althans 7.y die zich ernstig herig houden met de bestudeering van het weer volgens de meteorologische wnernemingen, op de wetenschap en niet op de fantazy van cenen of anderen wccrprofcct gegrond zeggen dat volgens de tol hiertoe verkregen inlichtingen, liet weer zeer veel gelykenis heeft met dit in de jaren 1808, 1845 en 1883. De thermometer dacldc in die jaren gedu rende dc maend Maerl ecn-en-twintigmael onder nul. Twee van die jaren, 1808 en 1883, leverden over 't algemeen eene gemiddelde weergesteldheid op die warmer was dan de gewone, alhoewel de maend Augusiy 1808 en 1883 buitengewoon koud waren. Daerentegén telt het jaer 184-8 onder de koudste jaren der eeuw alhoewel het in de maend April buitengewoon warm is geweest. Die feilen zyn wel van aerd om aen te toonondat liet zoo moeilyk is do wisselingen van liet weer als degenen der'politiek te raden. Nogthans schynt hel tegen woordig jaer veel overeenkomst te hobbel) mei 1808. De zomer alhoewel na eene reeks koude maenden komende,, was vroegtydig en zeer heel, want den 1(V' July, lieetsten'dag, toekende te l'arys dc thermometer in dc schaduw en ten noorden 26° 4- centigraden. Een duilsch blad geeft een I vat je van vervol gingen die in de maend January van dezvdeder regccring tegen do katholieken hebben plaets gehad. Op dat lystje komen niet minder dan OU katholieke priesteis voor, die of gevangen gezet, of verbannen, of met boete geslagen zyn wegens schending der beruchte nimvetten. Voorts lellen wy 28 piocessen legen de katholieke pers, tnllooze aanhoudingen, afzettingen van professoren huiszoekingen liet ontslag van cenen ondcrwyzer, die zich schuldig had gemarkt aen de weigering om liet portret van Risniark te plaetsen onder dat van den keizer, ver volgingen legen 12 persoonen aepgeklaegd van Bis. marksbcleediging, enz enz. Het nieuwe jaer is dus goed begonnen, en de jongste Encycliek belooft nog een ryken oogst; maer toch zal de hamer op liet aenibeeld verslyten. Eene nfgrysolykc misdaed heeft de Cadiz (Spanje) plaets gehad. Do heer pastor der hoofdkerk berispte een strneljongén, die met andere knapen gerucht maekte aen den ingang der kathedraal. De kleine booswicht sprong eensklaps op den geeste- lyke en trof hom in het hert met een dolk. liet slagtoffer is overleden. Zoo wy vernemen, heeft te Brugge, onlangs eene zonderlinge tentoonstelling op etadslialle plaets, nanieyk liet vliegtoestel van wylen den heer Vin cent Ue Gioofbenovens de verzameling van studiën en uitvindingen in de luchtvoer!, door hem nagelaten. Wy twyfelen niet of die tentoonstelling zal by val vinden iedereen zal willen van nahy het opgeschikte tuig zien, waermedo de vliegende man te Londen de duod vond. Voor eenige maenden had een werkman, woonachtig le Brussel, die twee coupons der lee- ning van Ryssel 1800, had uit te wisselen, van den bankier vernomen, dat een dezer loten 28,000 (r. had gewonnen. Dezelfde werkman M. Leonard, meubelmaker, Hospitaelstracl, boud ztcli onlangs by den zelfden bankier aen en zcide hem Sinds gy my gezegd hebt dat ik een lot heb gewonnen van 25,000 franks bel» ik goed de nummers nagezien by elke trekking uitgekomen en ik kom u zeggen dat ik nogmaels eene premie van 10,000 fr. heb gewonnen liet feit werd nagezien en nauwkeurig bevonden. Die brave werkman heeft de kans gehad 35,000 fr. le hebben gewonnen, liet spreekwoord komt hier goed te pas een geluk koint nooit alleen. Wy vernemen dal de nieuwe keik ter cere van O. L. V. van Lourdes, te Oosiakkcr, wyk Sloulendries, dezer dagen ae ribes leed is geworden aen den lieer F. Steyaerl-Sloedens, bouwkundige- oudernemer, ter slede. De eerste steen zal eewic/acgs met groote plegtigheid gelegd worden. De kerk, voorwerji der wciisclien van alle bedevnerders, ztl 43 meters tang en 10 meters breed zvn, cn 11 alta ren Iplten. De toeloop van volk tot Je veirnacrdc grot ver meerdert dagetyks. Ken regelmatige vervoerdienst iitsschen Gem (voormalige Aniwerpsche pooit) en Oostakker, aen vyftig centiemen per persoon is ingericht geworden. IDe politie van Brussel,heeft dezerdngen niet min dan acht processen Verbad moeten opmaken tegen eerlykc kruideniers voor bet vervalsclien van eet waren. Van ile aclil waren er zeven vorvaDciiingco van peper. Alwéér eene uitvinding Professor Desonsin Frankryk steil voor, de asch van een lyk, door cre matie verkregen, in een muriicr zooveel mogelyk tot poeder te stampen, dat poeder dat met een kleine hoeveelheid warrrglas te bevochtigen, en hel ineen hydraulische pers aen eene zeer gioote drukking bloot le stellen. Du asch wordt daordoor in een stevigen, marmerachtigen steen veranderd die een zeer gladde oppervlakte heeft. Van dien steen kun nen doekspelden, mancheiknoopcn of andere ver sierselen worden gemackl, tnen kan er op graveeren, en dc lyd zal dus komen dat een dankbare achter kleinzoon zyn overgrootmoeder op de horst dcaegl. (W.ier gaet dc mcnschelyko gekheid ophuuden?) hl de bergen. Een dier schrikverwekkende ongelukken, zooals er maer al te veel in de eenzame gebergten voorvallen, heeft dezer dagen de dorpen der heide oevers van de Bourne die het departe ment der Isère van dat der Dróme scheidtin opschudding gebragt. Een inwoner van Clioranche, gekend onder den nneni van Micballon, was lioul gaen kappen op do toppen der heuvels en kwam niet toiug In den beginne was men niet ongerust, doch daer zyne afwezigheid bleef duren begonnen dc bloedverwanten en vrienden van Micballon hem op te zoeken en vonden eindelyk zyne klak terug op den boord van eenen diepen afgrond. Niet twyfelendc, of de houtkapper was in den af grond gestort, hechtten zy aen ecne koord een zak, waerin de zoon van Micballon zich liet afdalen. Op eene diepte van omtrent 200 meters vond hy ecnen arm, een been en andere verspreide licliaeinsdeelen, welke liy zónder moeite als het overschot van zynen ongclukkigen vader herkende. Ily nam die een voor een op, legde ze in den zak en liet zich door de dor pelingen, die licrn vergezelden, wcér naer boven

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1875 | | pagina 2