PROVINTIALE KIEZING. Lode w yk Bicbuyck, Als Oris dal gehoord bad en dat men op 't (Mint was die discussie te sluiten met bet dagorde vooren te stellen, miek by aenslonds een dagorde als volgt: De Kamers aen- veerden leenemael de uitleggingen van hel gov vei nnueni, stemmen zynen spyi by cn gaen over lui het dagorde. Plaetselyk. De lieer S. Verlynde, Vredereg- tcr yan Aelst geworden, heelt ecne plaets van provintiael Unedslid opengelaten. De wet wil d<,t zv dit jaer vervuld zv. F is op Maenclag, 24 Mei, dat de kiezers geroepen zyn om den heer Verlynde eenen opvolger te geven. Den dag van heden, al wat kie- zinge is is eeue ernstige zake en legt eiken kiezer ernstige pligten op. Niemand meer die twytelen kim of in iedere kiezingc, I z.y voor Stad, voor Provintie ol'Slaet, ligt er een stryd, niet nopens poli tieke, maer, in den grond, nopens Keligie. Inderdaed, wat is 't dat Belgic in twee perken verdeeld en in twee legers?... Wat zyn de twee partven in de Kamérs, wat inde Provintie, wat op het Stadhuis? Is het de wet op de Milieie, is het t leggen van yzerwegen, delven van vacrten, overnemen van yzer wegen, ehalevden en vaerten? Js het verdeeldheid nopens de ko- ninklvke Familie, d<' Constitutie ol zoo iets?... Neen, daerop al zvn verschillige gedachten, maer dat al en maekt geene party! Wat mnekt er party?... De kwestie van den Godsdienst! Katholiek of niet katholiek, daer ligt de verdeeldheid! F.n in iedere kiezing neemt elke kiezer zyne plaets! Moet de II, Kerk in Belgie uil- geroeid zyn, moeten Bisschoppen, priesters, kloosterlingen, geloovi- gen, die aen den Paus van Kooinen gehoorzamen, verdrukt, vervolgd, gekoterd of gebannen zvn!' Of moet Belgie katholiek hlvven!... A olgens de stemme die g\ geelt, kiezers, kiest gy een van deze twee dingen! I is genoeg omdat elkeen zou verstaen dat de kieziug van Maen- dag 24 Mei, van groote aengele- gendheid is, en dat ieder kiezer, die zyn doopsel engeloove getrouw wil hls ven, zyne stemme moet ko men geven aen den katholieken kandidaet; ja, dat eikendeen zy nen invloed moet gebruiken om dien kandidaet te doen stemmen. Dus hope dat er geen een katho lieke kiezer en zal te huis hlvven, maer dat zy allen die pligt van va- derlandslielde en getrouwheid aen Godsdienst eu Geloove met vver zullen komen vervullen! De Katholieke Associatie komt voor Kandidaet uit te roepen den heer advokaet bv den trihunael van eersten aenleg te Ypcren. Die naem is gekend, voorzeker van afkomstc en familie, van be- kwaemheid en verstand van dienstvcerdigheid <>n gesprack- zaemheid, van godsdienst en geloo ve, zal hy den kandidaet zyn van alwie houdt om in de Provintie. deftig, verstandig, nuttig en ka tholiek verbeeld te zvn. Zoo redeneert de Duitscher; zulk ccue Allerhande nieuw*. zelve den Koning benamvd, en praemdecn woeg op onze ministers. Die haudotwyzc van Bismark kan men gemakkolyk uitleggen als men bemerkt dat lieel de liberale party van Belgie Dismarksgczind is en Bismark's noten ondersleunl; ja, dot heel de I'ranc- maeonneric in Belgie acn 't werk lag om ter dezer gelegendlieid hel ministerie oinverre Ie werpen en zelve weèrc acn 'i hoofd Ie komen. Ja, zoo vaderlandscb is dat liberael gebroed, zy zouden '1 Vaderland <le slave van l'ruissen maken om aen 't hoofd te ko men en de Kerke le vervolgen. Zooverre waren de zaken, en 'I was in de Kamers daerover le spreken. Ondertusschen bad Mgr Gravel, van Namen, een mande ment uitgegeven legen de liberale ketlcry; waerin by Bismark's vervolging vergeleek aen do vervolging door den Hoomschen Keizer Diocloliaen gepleegd, in da eerste lyden der Kerk. De Kamerhccrcn kwamen by een, en de vaderlandslievende Frére-Orban tnick eeuo booze, listige redevoeringc legen ons ministerie en pleitte er zoo wel pruissensch, dal Bismurk liet niet beter zou gedaen heb ben, bad by zelve in persoone mogen spre ken. Da erop wierd geantwoord, maer flauw tjes. bitter Blauwtjes. Verdoold met de nog altyd halve katholieke gedachten en be nauwd voor l'ruissen, verdedigde men bet gouvernement over zyn gedrag en loogde men dal bel volgens onze Constitutie, vol gens onze wetten en volgens het wedor- zydscb regt der natiën gehandeld bad en niet te berispen was. Tot daer dat was nog al wel; maer de aenvalleii legen de Kerke, de acnvallen te gen de katholieke leering, legen de regten der Kerke, tegen onze bisschoppen, onze katholieke gazetten, dal bleef onbeantwoord. Ja. M. M.ilou beeft de flauwheid gehad van te zoggen dal de woorden van Mgr Gravel over Bismurk hem spelen. Do liberale klieke klakte en zei: Wy hebben hem; T is waer, zy gaf aen de woorden van M. Ma Ion ecne beleekenis die zy niet hebben, doch de spyi is alleszins af te keuren. Dat dagorde wierd gestemd door de 00 aenwezige volksveibeelders. die hier voor zeker bet volk niet cn verbeeldden. Die stemming is echt te betreuren, 't is cone lafheid, oene overtreding der Constitu tes, een stryd tegen de regten der Kerk en 't doel do deure open aen vele ergere gevol gen. Ja, komen de liberalen non 't hoofd, wat kunnen wy anders verwachten als ver volging. Als onze katholieke verbeelders de Bisschoppen willen losse geven, wal zal Ba ra doen? Daer is de droevige historie van Bismark's noten. Vaneen verzet komt er een belet Rous«e- taere moet nog eens verschoven worden voor acht dagen ONDER r IS GELYK W IT VOORWENDSEL; Een koninklyk besluit van 5 Mei 1875 bomagligl de onteigening voor openbaer nut der noodige gronden lot de uitvoering des plans voor bet leggen van eenen steenweg, welke Watou moet verbinden, ter plaets ge- zeid Keizer skappelleke, aen liet grondge bied der gemeente Winnczcele (Frankryk). Wy vernemen dat de steenweg van Kem- mel naei Reniiigln'lsl, langs de Clyte, door do zorgen van bet Gouvernement zal gelegd worden. De daertoe noodige hulpgelden zyn reeds gestemd door de Provincie en door de Gemeente. De bestendige Deputatie van Wcstvlaen- deren heeft besloten dal de kieskollegiën der vredegeregts kantons van Brugge, Yperen, Iseghem en Buysselede, builengewoonelyk zullen byeengeroepen worden, op 24 Mei 1875, ten negen ure's morgens, ten einde wedorzyds over le gaen lol de kiezing van een provintiael Raedslid, in vervanging van MM. Van Ockerlioul, thans senaleur, Verlyn de, vrederegler benoemd; Ameye de Gheus en baron Cb. van der Bruggen, overleden. Den 5 Mei 1875, is godvruchtiglyk over leden te Plocgsteert, Mynheer Sunéon Leler- me, schepen der gemeente Plocgsteert, lid van bet Bureel van weldadigheid, voorzitter dor Kerkfabriek, liet was, in de ware be trekking des woords, een dcugdzaem en eerlyk man. Ily bezat de achting Van al de inwooners van Plocgsteert. Do armen zege nen zyne nagedachtenis. Wy hebben de herinnerings medalje ge zien van de internationale tentoonstelling van Londen, die de Jury geschonken beeft aen de kunstenaers wier gewrochten de eer gehad hebben in de tentoonstelling aeuveerd te worden. Onze stadsgenoot, M. Karei Van Kemmel, kunstschilder, wier kunstiglyke vooruitgangen dagelyks vermenigvuldigen, komt dit eervol ondersclieidingsleeken te outvangen. Eene rnisdacd beeft Woensdag, 5 Mei, ge pleegd geweest in de omstreken van Char leroi, te Marcbiennc. Een genaemde Theo dore Huys, daglooner oorspronkelyk van Ypcren, beeft een doodelyken slag toege- bragt aen den herbergier Sixliards. Deze is twee uren nadien overleden. Itiiitciilnmlscli nieuws. ROOMEN. De onlruslwekkende lyding, dezer dagen, over den gezondheidstoestand van den II. Vader', door een revolulionnair blad uit Boomen gegeven, en overgenomen door al de liberale gazelten, is, volgens gewoonte, valsch. Verledene week onlving Pias IX ecne deputatie van duizend fransche pelgrims, en verre van in deze zitting hel minste lecken van zwakheid le geven, heeft hy met heldere stem, eene schoone redevoe ring uilgesproken. FRANKRYK. De handelwys van Pruisen blyft voort argwacn en vrees inboezemen in Frankryk. Over ccnigc dagen kreeg de Times van Londen, van wegens een zyncr correspondenten uit Parys, gansch on rustwekkende nieuwmaren; volgens zyn scbryven zou de militaire party van Duitschland, eenen nieuwen oorlog met Frankryk verlangen; dit verlangen zou met hel gedacht cn de ontwerpen van von Birmarck overeenstemmen. Men heeft Frankryk le gemakkelyk den vrede laten koopen, zegt men in Duitsch land; men heeft het nog le veel middels tot verweer overgelaten; het werkt on verpoosd aen de herinrichting zyncr krygs- magt, met tiet inzigt weèrwraek le ne men; men moet er zonder verder uitstel op nieuw opvallen en hel verpletteren eer liet in slaet zy voordeelig tegenstand te konnen bieden. zedelecr gelykt veel aen deze van dc wolf, maer men weet reeds genoeg da"! men er daer zoo nauw niet op ziet.' liet dagblad de Times oordeelt dat nieenmg der Fransehmans ingebeeld 0f overdreven is, ten minsten bel zoekt dit voor zoo le doen nemen; doch omdat dit gewigtige dagblad er zoo veel aen houdt om die geruchten, nopens de oorlogszuch' tige inziglen van Pruisen, voor onbezou. non en uit de lucht gegrepen te doen doorgaen, juist daerom gelooft men |0 meer dal er wel iels zou kunnen van waer zyn. ITATIE. De invloed van von Bismarck lael zich van langs om klaerder gevoelen in Italië; 'l is niet uil loutere genegenheid van bel ilaliacnsche volk jegens dien dwingeland, maer men vindt overal man nen die met de winners en magtig#n doen, omdat bel bun gelyk is op 'Wat manier, en door welke middels zy hunnen hoogmoed kunnen voldacn krygen. Een lid der kamer beeft bet gouvernement aengcvallen omdat liet met gematigheid de wet toepast, door welke de toestand van den Paus jegens Italië vastgesteld wordt. Volgens dien kamerheer, genieten de katholieken nog veel le veel vryheid de Paus wordt veel le gemakkelyk be handeld, de bisschoppen hebben te veel magt over de priesters; krachtdadig vroeg hy, dat het gouvernement daer in 't kort zon middel in geschaft hebben. Maer liet ministerie dat nu aen 't hoofd is ware daertoe niet bekwaem; andere man nen, uil de linkerzyde gekozen, zouden het gezag moeten in handen gegeven worden. Hel bezoek dat de zoon van den duit- schen Keizer aen Victor-Emmanuel komt te doen, heeft grootelyks, zoo'l schym, den moed der radikalc party van Italië opgebeurd; zy mag rekenen dal Duitsch land haer al den bysland leenen zal, die in zyne magt is. SPANJE. Hel gouvernement van don Alfons verliest gedurig aenzien en magt. De overeenkomst met Cabrera heeft niets uilgebragt; T is eene mislukte zaek. De Carlisleu weèrslaen langs allo kanten met goeden uilslag. Sedert twee dry weken belt men uit dat de Alfonsislen groote versterkingen gekregen hebben, en eenen algemeenen aenval gaen beginnen; doch bel komt er niet van. In Catalonië, integendeel, vinden wy de Carlislen zelve hunne tegenstrevers op zoeken, en de eene overwinning na de andere bevechten. KterfgeYallcii. M. Ch. De Rudder, professor in het kolle- gie Sl-Louis, te Brugge, is den 12 Mei overleden in den ouderdom van 27 jaren. M. Van Gampelaere, pastor le Bisse- ghem, is den 11 Mei overleden in den ouder dom van 86 jaren. Volgens liet arl. 83 der niiIiciewetzal helde- parlement van oorlog diijacr voor eene maend.dcn 23" Juny, binnenroepen de verlofgangers van lie' werkend contingent van 1871 van liet linieregemenl cn der jagers le voet, alsook de rescrvecontiiigi* van 1872 en 1873. By koninklyk besluit zyn de heeren Yilain -MUI, lid en oud-voorzitter der Kamer en II. Dole!, lid van den Senaet cn oud-voorzitter der Kamer, slaetMninisters benoemd. Voor de derde niael, in 16 inaenden tyd, Z. M. de Koning te Woumen peter geweest. Ver ledene week heeft by bel peicrscliap aenveerd van den zevenstc zoon van Karcl-Lodovicus Diensaerl, Z. M. heeft eene soni van tot) fr. doen beliandigen, Inwoners van Nicupori vragen by petitie aen de Kamer, dat deze vergadering aen M. den baron Coppens en C" de concessie zou loestaen van eenen yzcrenweg van Veurue naor Oostendelangs NieU' port.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1875 | | pagina 2