Schandael, zeg ik on 'L herhael helwant ■con schandael of verergornis is hel, van con onderwys en opvoedinge to ondersteunen, te helpen, op te dringen en op te helderen, die geen een christen katholiek gedoopte goedkeuren mag, waer het in consciëntie verboden is zyne kinders te zenden; een on derwys en opvoedinge die huilen en tegen liet gezag der 11. Kerke ingerigt, opent I v k door Z. H. den Paus, den onfaelharen Stad houder Christi, veroordeeld is. Nu, zoo een onderwys ophelderen en er, door geld en belooningen, de katholieke kinders nacrtoc lokken, is hy ons, christen en in onze tale schandael ofte verorgernis geheeten. En zoo een schandael heeft onze stad Maendage laetst officieel gegeven. Dal die scholc zoo is, is klaer; men heeft rnaer het programma te doorloopen en te zien wat voor prvzen er gegeven wierden. Er wierden hyzondere l'UYZEN gegeven, er wierden pryzen gegeven IN OUDE EN GESPAARZAAMHEID, er wierden Premiën hi gelde gegeven voor die in de ZES ls,c MAAN DEN VAN HET SCHOOLJAAR AANVAARD ZIJN; er wierden beloonitigcn gegeven van 1" en 2" graed, in ORDE, GOED GEDRAG, NAARSTIGHEID; er wierden belooningen gegeven aen deze die sedert 3 MAANDEN EN MIN de school ingetreden zijn; en eindelyk belooningen aan de leerlingen der laagste klas!... Maer wal er niet in en staet, waer- van er geen sprake, en is, en zeker wal hier te Yper nooit gehoord wierd, sedert de dui zend jaren dal Yper Yper is, 't is dal er aen jonge kinders pryzen gedeeld wierden en dal er geen een keer, geen enkelen keer, noch van verre noch van hy, gewag wierd ge mankt, van Christelijke leeringe of catechis mus Neen, by de Fricadelleschool en spreekt men, in de Prysdeeling, van geen CHRIS- TELYKE LEERING noch zelve vun geen GODSDIENST. Ja, keerden de heiden van Roomen en Athenen weère, zy zouden veronlweerdigd zyn dat er by jonge kinderen geen aenmoe- diginge en is in 't leeren van hunnen gods dienst! Dat de school onkatholiek is, oncliristelyk en ongodsdienstig moet worden,'t blykl nog want zy geholpen is door den goddeloozen schoolpenning! En, nog eens, de Stad verheft zoo een on derwys, de Stad werkt voor zoo een onder wys, en de Slad verleidt, lyk Satan, de ou ders tot zulk een onderwys. En waren er nog die Iwyfelen zouden, vraegl een keer hoeveel van al die de prys- deelinge kwamen bywoonen en vereeren, hooveel, huiten de ouders en de kinders, hoeveel die hun geloof niet verzackl hebben en hoeveel er daer zalen die teenemael reli- gieloos leven?... Maer niet genoeg alzoo een verboden on derwys en opvoeding op Ie helderen en aen te preken, de heer Burgemeester, P. Rekc, hoeft een redevoeringe uiteengedaen die, van tale, slyl en gedachten, niet verhevener is als de lage Toekomst! Alleenelyk heeft hy er wat zeem en zoelheid in gemengeld! In die redevoeringe heeft de heer burge meester de wellelyke onregtveerdigheid willen verschoonen,waerdoor de Fricadelle school ontstond en voort beslaet; en daerom heeft hy moeien leugen en laster herhalen en valsch zyn, en, ja, hol zyn; en dal hoeft hy gedaen en geweest; al de leugens, al de laster, al de valschheden en al de hollighe den, die in Progres, Toekomst en liberale staminels rondgeleurd wierden, heeft de Burgemoeslcr byeengezameld en in zyn ver slag vereenigd! En in heel zyne redevoering geen woord van God noch godsdienst, geen woord van christen geloove en christen leven! Die redevoeringe van den heer Rekc is een schande voor Yper! Maer die redevoeringe hebben wy en wy zullen ze. puntje voor puntje, onze lezers mededeelon en naer weerde doen schallen. 'T zal zooveel le gemakkclyker zyn, dat al wal er gezeid wordt meermacls reeds door ons is besproken en weèrleid geweest! Nog duizend dingen waren er te zeggen op dien Maendag, zoo pynelyk voor allen Yperling die zyne slad bemint! liet spelen van 't carillon, dit liedje van O. L. V. van Thuyne, de tegenwoordigheid van 't Looije- muzick, van al de professoren van stadskol- legieen Looije, en ton de garde civieken in tenue!... Zy, die al t'huis blyven als hel pro cessie is, of zelve staen le spotten!!... O! Dat al voor de Fricadetlen! Dat al voor die on katholieke scliole! Dat al voor dieschole die een smaed is, aengcdacn aen de liefdadige Juffrouw Van Zuuipeene, een gedenkstuk van liberale barbaerscbheid, van wellelyke onregtveerdigheid, en een huis van onchris- ten making van zoo vele arme zieltjes! T is genoeg voor vandage, en God bete re 'l! Neen ik wè? wal? Hoor, Engel en Verhaeghe ezel! Oü! ja 't wèe!... en den Friextcrljkc IsciioeiiimjE**"- Mgr de Bisschop van Brugge heeft be noemd: Onderpastor te Hooghlede, M. De Praele- re, coadjutor van M. den pastor van St Ja cobs, te Brugge; Onderpastor van St Gilles, te Brugge, M. De Beir, professor in 'l kollcgie van Meenen; Coadjutor van M. den pastor van St Jacobs te Brugge, M. Billiau, priester in het Semi narie. De Baes van de Goedkoop heeft goedge vonden ons cene protesiatie te zenden door het ambt van den huissier Verhaeghe, svaer- by hy zegt dat hy met de busse van den schoolpenning niet rond en gaet. Hier laten wy ze volgen: Heer Van Rompay, gv loochent wat Y Nieuwsblad u ten lasle gelegd heeft. Ilewel wy aenveerden uwe protesiatie en uwe loo chening als eene akte van herstelling en be lofte dal gy voorlaen met de busse niet meer en zult gacn. Zyl gy er aen gelrouw 't is wel, anders wy zyn altyd gereed om tegen den wolf te roepen. Voor't overige, als 't nog zou gebeuren dat gy wilt prolesteeren of akte van herslcl- linge doen, 'l en is niet noodig dat gy den huissier zendt en zulke onkosten doet, dat zal u goedkonper gedaen worden. Eindelyk 't en is niet noodig dal gy u libe- racl loogt; want uwe katholieke kalanten zouden bel weten. Met hoevelen zaet gy op studie, als 'l Voormezeele kermis was? Juist met achtienen! Ha! Ha! Waer waren al de anderen? Al weggeloopen naer Voormezeele kermis!! IIu! Ha! Dal en zou in geen Stacts- of stads scholen gebeuren! wei-je!... Maer dat dei een keer aerdig enèe? Wat dei er aerdig de? Hoor weet je niet? Iliiltcnlamlscli nieuws. KHANKRYK. De radikale dagbladeren van Frankryk spouwen vuer en vlam legen den lieer Buffet, die aen t hoofd van het ministerie slact; zy mistrouwen den man en denken dal hy er op uil is om de repti- blikeinsche meerderheid, die nu min of meer in de Kamer beslaet, aen stukken le doen vallen. De Commissie der dertig doet liaer werk al loopen; daer die Commissie uit leden beslaet, die meestendeels lol de lin ker zyde behooren, zou zy wel willen dal de Kamer in '1 kort einde aen hare wer kingen stelde en de ontbinding uitsprak om alzoo lot algemeene kiezingen over le gaen. Eene der byzonderste kwestien die nog moet afgedaen worden, is de manier op welke de aenstaende kiezingen gaen plaets hebben. Zal men hel land in zooveel ar- rondissemenlcn verdeelen als dal er ka merleden te kiezen zyn, of zal ieder de partement zyne afgeveerdigden al op cene lysl kiezen? De radikalen houden hel voor deze laetsle manier, omdat zy zoo hopen, door middel van de groote sleden, de bo venhand te hebben. De rcglerzyde is in 't algemeen voor de eerste manier ge stemd, bet is ook de meening van bel mi nisterie en zelfs deze van den Voorzitter der republiek, die diesaengaende zyn ge dacht onbewimpeld heeft laten kennen; zoo dal geheel waerschynelyk deze kies- wys door de Kamer zal aengenomen wor den; 't is ook deze die meest waerborgen oplevert voor de party van orde en rust. ENGELAND. Sedert den dag waerop de inziglen van Duitschland bekend gewor den zyn, heeft Frankryk veel in de gene- gendlieid van hel engelsch volk gewon nen. Hel groote dagblad van Engeland, de Times, tnaekl zich de tolk van dit ge voel. Men erkent het regt voor Frankryk van zich te wapenen, ja, zich sterk le wapenen, en men voegt er zelfs by dal de aenval van Pruisscn op Frankryk en Bel gië aen Europa de pligl zou hebben opge leid om tegen den aenrandcr op te staen, gelyk liet vroeger vereenigd werd legen Napoleon I. De Pall Mall Gazette ontwikkelt het zelfde denkcnbecld. Zal Pruisen nu wat zachter worden ten opzigte zyncr ge- buren? PBUISSEN. Von Bismark houdt het voorts met zyn stelsel wacrby de Staet geene an dere reden zyner werken aen le brengen heeft, als omdat hy hel zoo wil. Een derde bisschop deze van Munster, heeft van 't gouvernement de uitnoodiging ge kregen, van zyn ontslag te geven, als hy dit ontslag van den Staet niet krygen wil. De bisschop van Munster zal doen gelyk zyne amblgenooten van Padcrborn en Posen; hy zal hem door Von Bismark la ten afstellen, en zal daerom niet le min als bisschop aenzien blyven. Von Bismark zal nog lang moeten wachten eer hy zy- ncn wenscli zal volbragt zien; 't is te zeggen, dal hel geweten der katholieken zich onderwcrpeacn de hevelen van (W Slael, zelfs in 'l gene nauwst den go,is. dienst belrcfi. ZWITSERLAND. Het gaol, onder gn,is. dienstig oogpunt, in Zwitserland gelyk in Penissen. Dit verstaet men gemakkelyk dewyl het de zelfde man is die 't snel gaende maekl. Deze ongelukkige worste- ling brengt van langs om meer verdeeliiig in 'l vaderland van Willem-Teil, Over veertien dagen moest hel volk uitspraak doen, over twee wetten gestemd door den bondsraed; de kieswet en de wet op het burgerlyk huwelyk. De eerste wierd met eene kleine meerderheid aenveerd; de tweede met eene gelyke meerderheid verworpen. Daeruil ziel men hoe zeer liet land verdeeld geworden is; de godsdienst vervolgers zyn er de schuld van. Een heler nieuws komt ons nogthans uit dal landeken. De bondsraed heeft liet bestuer van Berne acngezeid van, vooraleer twee macndeii voorby zyn, liet besluit van verbanning in le trek ken, dal de priesters van Jura sedert een jaer uil hun land verwvderd houdt. De vrydenkers van Berne zullen daertegenop- staen, een hunner heeft het openllyk reeds verklacrd. Zal de bondsraed dan den moed hebben zyne beslissing te handha ven, en te doen zien dal de vryheid geen droomwoord in Zwitserland geworden is? Allerhande nieuws. Yprc, 8 Juny 1873. Mynheer Uilgever van liet Nieuwsblad, In hel laatste nummer uws blads dat my toevallig onder de handen valt, heeft er een uwer opstellers de goedheid, my als «agent van den schoolpenning' af te schilderen, de omhalingen doende in de esta- minets, de gewone bezoekers lastig vallende omdat zy er zonden in geven Indien zulks wacrlieid ware en maer diende om myne politieke gezindheid ruchlhaer le maken, ik zou er nooit aen gedacht hehben mv er over te beklagen; maer hetgeen men my oplegt is valsch en is maer uitgevonden om my in mynen handel schade toe te brengen. Als niet politiek man, zelfs geen kiezer zyndc, dacht ik noch de eene noch de andere party inden weg te staen en in der waerheid heide gezindheden lel ik onder myne talryke klanten; dus de liicrbo ven aengehaeldo gezegdens my stoffclyk schade toebrengen vind ik niy gcnoodzaekl er tegen te prolesteeren, en gy zult. Iioop ik, lovael genoeg zyn om zonder wellelyke middels myne proleslilie in uw eersikomende nummer in willen opnemen, niet op de plae.is waer gewoonelvk myne annoncen staen, maer op de plaets waer uwe aenranding tegen my zich bevond. Ontvang, bid ik u, myne groetenissen. (Geteekend) J. VAN ROM PAY, Hesluerder van den Goeden Koop tof Yper. Naer wy vernemen beginnen de gcntsclic nering doeners en commis voyngeuts reeds de gevolgen van den tweeden Sinxendng te gevoelen. In Itous- scluere, in lsegliem en omliggende parochiën, waer zy bunnen neus gingen aen hunne kalanten tonnen waren zy zoo rap weder buiten dan zy binnen gegnen waren, met bet lieflyk compliment lleftu maer voort, wy koopen aen geene gentenaers meer! Een reiziger van Gent, die binnen lloussclaere, zoo men zegt, veel buizen heeft waer by verkocht, cn nu gekend staet als den lof der Flanderelibérale te verdienen, beeft in tien huizen acn de deur gezel geweest en in vvftien andere niet durven gaen, uit vrees van 't zelfde laken cn broek, dal o»k alzoo zou geweest zyn. In Iseghem en elders is 'l zelfde geweest. Dus dat de gentenaers gaen mogen beginnin rypclyk de gevolgen van don tweeden Siniendag overwegen. En 't zyn deze niet die er alreeds geweest zyn, maer die nog moeten komen zullen ook met de zelfde munt belacht worden. Welke verliezen voor Gent'Bekent voordon dag der bcdcvacrl nagenoeg op een verlies van 3.1,000 fr. die de bedevaerders daer zouden gelaten hebben in eten drinkenenz., bad men bun rustig naer buis laten wederkeeren, cn die zy nu niet gehad hebben en daerby de onschatbare verlieten welke vele buizen gnen onderstacn door geen ver koop meer te hebben daer waer zy gewoon waren te leveren dat zal bun tol cene les verstrekken en voor de naeste keer loeren hunnen cvennnesien beminnen gelyk bun eigen zelvcn, en ze met geene stokken meer onschuldig afranselen. De kiezing van M. de baron Jean Gilles de Pélichy, als lid van der. Provincieraed, beeft onder do Iseghemnaers een oprcgi en algemeen genoegen veroorzaekt. Zy zagen er in eenen verdienden blik van erkentenis voor liet onscbalbaer goed dat de familie Gillès de Pélichy in laegliem te wege gchragt heeft gedurende de verleden 30 jaren, sinds 1843, wanneer zy aldaer haer verblyf koos, zy vonden er eenen middel om die familie, Entt van ranc en EDEt. in hare werken, nog nauwer aen Iseghem, te hechten. Zy waren gelukkig eenen vertegenwoordiger ontmoet te hebben die ioowe| da belangen van bet kanton zal weten gade te slaen, naer het hooren der gepaste aenspraken die by de kiezers gadacn beeft. Tol leeken dier gevoelens, wapperden, voor de eerste macl ter gevolge coner kiezing, - l'e nationale kleuren op de voornaemsle buizen der gansche stad. Tc Bousselacrc werd een 12 jarig meisje, dflt langs de vacrl ging bloemen trekken, door ondeu gende jongens van 10 a 14 jaren aangerand. H® ouders zouden moeien dc voorzigtigheid hebben nooit hunne jonge meisjes alleen in afgezonderde pluetscn te laten gaen. Ecno petitie vraegt dat do Universiteit vnn Gent zou gesloten worden lol dal bet regtedy'

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1875 | | pagina 2