van verwachtte: de katholieken tellen 7!) leden legen 77 liberalen of aenhangers van fiismark. Die meerderheid, 'l tswaer, is te klein om hel liberael ministerie Gutz le doen vallen, maer zy is loeh groot genoeg om le beletten dat Pruissen geheel in Bcijeren korne meester spelen. De overwinning der katholieken waerborgt den inwendigen vrede; de dwangwellen van von Bismark kunnen er nog niet in gevoerd worden. Zy is, in zekeren zin ook eene waerborg voor den uitwendigen vrede, vermits,buiten het geval van vyan- delyke inval, Pruissen den oorlog niet verklaren mag, zonder de toestemming van al de Stalen die den duitschen bond uitmaken. SPANJE. De bemiddeling van het fransch irouvernement in de zaken van Spanje, ten voordeele dor Alphonsislen, is niet meer te het wy fel en; dit nieuws wordt naer verseheide kanten bevestigd. Hel krygsmaterieel voor de Alphonsi- sche legerbenden bestemd, bevat acht wagons met de grootste zorgen geladen. In deze acht wagons bevinden zich: 7 kanonnen, anderen zeggen 12; 1 leger- kist, 1 affuit, 12 raden, 500 kassen gela- dene bommen, 40 pakken apothekery. Sedert lang is dit materieel te Barcelona gereed getnaekt, hel is te Cette ontscheept, en van daer onmiddelyk langs Narbonne naer Boulelernea gesluerd. Van daer heeft men hel langs Ville- franche naer Puyccrda gezonden. De meeste voorzorgen waren genomen om dit oorlogsmalerieel aen het publiek le verduiken. Deze onderstand door het fransche gou vernement aen de Alphonsislen verleend, heeft hen tol nu toe niet veel geluk byge- bragU Generael Arondo, lieeft eene volko- mene nederlaeg ondergaen naby Vieh, bugs daer mag men in het korte gewig- tige gebeurtenissen verwachten. Sabals en Dorregaray met Cucula hebben hunne legerbenden vereenigd en werken geza- mcnllyk, van eenen anderen kant is de Alphonsische generael Jovellar met 27 bataljons generael Campos ter hulpe ge sneld; beide legers zullen ongetwyleld malkaer in 'i kort ontmoeten. In Biskaien hebben de Carlistrn wocr- vrack genomen van 'l gevecht van Treven Eene Alphonsische kolom randde hel Gal lische leger aen op de lyn van Valmaseda. Na eene lievige worsteling, die geheel den dag duerde. gelukte generael Ca rasa er in om den vyand, die 10,000 man sterk was, achteruil te slooten en hem groolc verliezen te doen ondergaen. Ily maekle zich meester van al de vyan- delyke stellingen. Van eenen anderen kant is generael Perula met eene nava- rcesche kolom naer Logrono gegaen, en heeft die stad beschoten in weérvraek van hel verbranden der oogsten te Viana, 21)5 obussen zyn in de plaets gevallen; de schrik was groot le Logrono. TUBKYEN. Het turksche keizerryk, dat maer leven meer sehynt te hebben om de christenen te vervolgen, valt van langs om meer aen brokken. Moldavië, Vala- chie, Servie, Montenegro, hebben beurte lings zich min of meer onafhankelyk gemaekl; Herregovine komt op hare beurt afstand te maken, om zich aen hel turk sche juk le onttrekken. Plaetselyk. De heer Burgemeester's redevoering op de Fricadelreprysdeeling. lilaar, sterk door zijn goed recht, doordrongen van. dn gewichtige zending die hel te vervullen had en van hel goed dal er uit voortvloeien moest, hel hel zich door gcene hinderpa- ten, welke men tegenover zijne onder ne- mingen stellen wildeafschrikken/ Inderdaedjiel gordt aen eene der groot- stb behoeften der hedendaagse lie samen- leving voldoening te geven; het is le zeg- genhel onderwijs en de opvoeding der volksmeisjes tot stand te brengen. Welnu, zooals gij weet, de verbetering der diep vervalléne volksklas verbindt zich nauw met de opvoeding der vrouw; hel eene zat slechts dan mogelijk wezen wanneer hel andere zal verwezenllijkl zijn! De meisjes onderwijzen, hun eene ge- schikte opvoeding geven, is hen voorlie- reiden om zich eens alleszins waardig te lootten vun den naam van goede huis- moeders, om op zoo eene wijze zacht moe- dige, lieftallige en trouwhartige levensge- zet/innen te worden, die DE goede orde en nelheid hl de huishouding zullen hnnd- i) haven en den huiselijken haard voor den werkman aantrekkelijk maken. De vrouwen onderwijzen is dan de verbetering der zeden en hel welzijn der huisgezinnen helpen bewerken. Edele en grootsche taak, de bezorgd- held der openbare macht te recht waar- dig! Bravo! Bravo! Bravo! heer Burgemeester! Bravo! heer Beke! For ever! Dat is de schoonste van al ijnebiee.de trekken'. Inderdaed, de zeden verbeteren til hel welzgn der huisgezinnen bewerken, dal is eene edele en grootsche taek'.... En dat is in uwen zin gekomen 'l jaer van genade 1804, als Bara's wet de magt gaf van de Lamolteschool aen te slaen!... 'T is al dertig, veertig jaer dat de libera len in 'l Stadhuis zetelen, en 't en is maer nu dal het in hunnen zin gekomen is Gy hebt dan zoo lange jaren, die edele en grootsche laek vergelen of verzuimd!... Dal is kale, voor mannen van 't licht! Hoe durft gy hel zeggen Meer nog. gy hebt de volksklas laten diep vervallen'T is nog gy Burgemeester, die hel zegt. Eu dien slaet van vervallendfieid en zyt gy maer geware geworden alsgy met eene onregtveerdige wel katholiek goed kondet acnslaen! En 't is eindelyk achter 1804, achter de onregtveerdige Bara's wel dal gy sterk waerl door uw goed recht en dal gij door drongen wier dl van uwe gewichtige zen ding!! En 't is eindelyk achter I80i, 'l jaer van de kerkvervolgende Bira's wel, dal gy stout geno'g geweest zylom uwe onderneming aen te gaen! 'T is ton dat gy geware wierdt dat de volksvrouwen geen zachtmoedige, lieftallige noclt trouwhartige levensgezellinnen wa ren, dat zy geen goed orde noch netheid en handhaafdenEn dal daerom de volksklas zoor vervallen was!! O wonderlyke Bara's wet, gy hebt de oogen der Stadhuis heeren van Yper geo pend, en zy hebben klaer gezien dat zy aen hunne zendmge dertig, veertig jaer en nog meer, te kort gebleven zynü En nu, heer Burgemeester, 'k veronder stel dat uwe inziglen goed zyn, dat de wel stand der volksklas u waerlyk ter lierle gaet en dat de vervallendheid u diepe ge troffen heeft, was or geen andere middel om aen die edele laak te werken dan de bar- baerschheid van een honderdjarig geslicht brulael te vernietigen, 't goed aen le slaen en twee-en-twinlig godvruchtige dochters, vpcrsehc dochters, van huis en licerd en beslaen le berooven! Maer, heer Burgemeester, hierin al le ma le en is de liefde en de bekommernis der volksklas niet die u aengesperkt heelt, maer wel huet van kerke en priesters, of heter een geheimen afkeer van at wat kerkelyk en geestelyk is! Daer is 'i! Immers indien het welzyn der volksklas ti ter lierle ging, er zvn vele dingen te doen le Yper, die zouden helpen om trouwhni ttge levensgezellinnen le maken, die goed in de en netheid handhaven!! Dingen, Burge meester. die in uwe handen zyn, die gy de zending en de pligt hebt tol stand le bren gen en dio uw vak zyn! Maer wat zien wy? de Stadsheeron ver volgen, verachten en haten al wal de zeden verbeteren mag, en helpen dik wy Is mede aen 'l gene de goede zeden bederft! 'K weel wonder, heer Beke, of de vrou wen, die den gaei geschoten of gehold heb ben met de mannen, en die s nachts ten twaelven of ten één naer huis getjoteld heb- iben, of zy irouwbartiger levensgezellinnen zullen geworden zyn, of zy zachtmoediger en lieftalliger zyn en of zy orde en nelheid meer gehandhaefd hebben! 'K weet wonder, beer Burgemeester, of dut spelen van '.8 avonds in de matte de trouwhartigheid bevoordeeligl? 'k weet wonder, lieer Burgemeester, of dat op trol gaen gelieele nachten, dal tor- nooijen, dal drinken en swatclen, zonder dat er van zyn leven polilieureof polilicklok is, of dataltemael de trouwhartigheid bewerkt en orde en netheid doel handhaven? Of die ellendige dochters, die's morgens door soldaten uit een herberg naer huis gesleept wierden moeten van die trouw hartige levensgezellinnen wordendie orde en nelhfiid handboren!... En Mosée. Akvdkmie, goddeloozf, en zede- looze liedjes... 't walgt!... maer daervan later!... Hewel, heer Burgemeester, daer is een veld wyd genoeg voor uwe werkzaemheid, om uwen iever en liefde tot de volksklas en hare beschavinge lucht le geven Maer neen 'l is de Mariaschole die weg moestom de volksklas uil bare vervallend heid le trekken!... En nu dal de Lamotle- sehole Fricadelleschooi geworden isde volksmeisjes zullen zachtmoedige, lieftallige, Irouwherlige levensgezellinnen worden, die orde en nelheid handhaven O Burgemeester Tuindag en zyn sleep, later!... iiitgeoeffend. Niellegenstaende zyne Vei-, zwakte gezondheid en de hardnekkige ziekte die hem kwol, bekwam hy door zynQ bekwaemheid en zyne zorgen dag en nacht liet vertrouwen in de stroke, en hy haj werk meer dan hy doen kost. Zyne vroeg, tydige dood wierd algemeen beklaegd. Sedert zyn overlyden, was er met onge duld een nieuwe doktor verwacht. Een jonge geneesheer komt aen dit alge meen verlangen te beantwoorden. De heer Pardoen van Meenen, na hoogst lofbarestu diën in Kollegie en Universiteit, komt zyn laetst examen met de allergrootste onder scheidenheid le doen, en zoo met den luis- lerlyksten uitslag, zyn reeds zoo luislerlyke studiën te bekroonen. De jonge geneesheer is aenstonds naer Rousbrugge zich komen huisvesten en eene lieve woning gekozen. Nutteloos le zeggen dat zyne aenkomst te Rousbrugge de grootste voldoening veroor- zaekt heeft, en herlelyk begroet is en dat de omliggende gemeenten met blydseha'p do oede lyding zullen ontvangen. R. Prysdeeling. 'T is Dondcrdage, 12 Oegsl aenstaende. ten 9 ure eu half 's mor gens, dat de prysdeeling aen de leerlingen van Sl-Vincenlius kollegie zal gedaen wor den, op de groole zael der Ihlle. Wy vernemen dat den zelfden dag, om 10 ure 's morgens, de prysdeeling zal plaets hebben van 'l kollegie van Poperinghe. MM. René Colaert en Louis Maerlcns, heide oud-leerlingen van 't kollegie van Poperin ghe en tegenwoordig in de Hoogeschool van Leuven, hebben, verleden week, elk een examen afgelegd met onderscheid. Do eene heeft zyn eerste examen gedaen van doctor in reglen, de andere zyn examen van candi- datuer in natucrwelenschappen. De heer Arthur Pouparlvan Yper, komt met goeden uilslag zyn examen te doen, insgelyks de heer Jaste Courouble, van Wervick; heide zyn oud-leerlingen van Sinl-Vincenlius. Men schryft uil Rousbrugge Het belangryk dorp Rousbrugge-Haringhe heeft 't ongeluk gehad twee jonge en ver- dienslvolle geneesheeren te verliezen in twee jaer en half tyds. M. Dclbove, opvolger van den zoo beklaegden heer doktor Vandergho- le, cn heeft maer vyfticn maenden zyn ambt ll yiliiig «Ier SAsipel van O.-Ij.-V. van li»iir<le.s, op den Rooden Berg, te Westogtue. €J w Myntieer de Opsteller Gy licht waerschynlyk gehoord dal er, over jaer, op den Itooden Berg, te \Yestoutre, een kapelleken gemaekl is gewee-t Ier eerc van O G.-Vrouw van Loordcs. Dit kappellekc, staendc op eenen woesten hoschgrond hy eene fontein, wierd zoodanig bezocht dal men vurpligl is geweest hel door eene meer dere kapel te vervangen. Deze kapel of rots is op, en in, cn onder cn hoven den herg; zy is geheel gemaekl met bergsteencn en gelykt min uf meer aen de verntaerde grol van Gourdes. Nu, de Ecrw. Vader Abt van hel klooster van Sl-Sixle, te Westvleleren, is Donderdag namiddag (29 July) naer Wesloutre gokomeu, om aen ie kondigen dat hy 's underdogs niet de helft van zyne kloosterlingen eene heilevaeri ging doen tot O.L.V. van Gourdes, op den Kuoden Berg, en dal Iiy, na de nieuwe rots of kapel gewyd le hebben, in de zelve liet H. Sacrificie dei Mis ging opdragen. Deze hlyde lyding wierd van 's Yrydags ten 3 ure 's morgens door het drygeluid aengekundigd. Uinlrcnl ten 8 ure kwam de Eerw. Vader Abt, vergezeld van "2t» koorpulers en broeders, (wacrvan verschelde sedert '20 of 30 jaren huilen hun kloos ter niet geweest hadden) te Wesloutre acngereden. Na een weinig gerust le hebben begaven zy zich te samen lol de kerk, en eeuige gebeden gestort co cenigo lofzangen gezongen hebbende, trokken zy met veel godvrucliiiggcid en gcstichtigheid de lange strael in leidende naer den Rooden Berg. Ilue schoon en gesiiclitig was liet van den Eerw Vader Abt, met zynen my ter en staf, en al die biddende kloosterlingen le aenschouwen! Hoe zielroerend was hel van die heilige menigte, door vasten, waken en verstervingen uitgeput, en waeroudcr sommige een Imogen ouderdom, ja, een 88 jaren bereikt had, te voet en door de heeto zon, den berg le zien opklim men. Nauwclyks waren zy aen do rots gekomen, of zy begonnen de lofzangen God en de Heilige Maegd Maria ter eeie. Welhaest de Eerw. Vader Abt, omringd van honderden gcloovigen, deed de wyding der kapel en daer na, hetgeen men nooit had kunnen gelooven, hetgeen men nooit hoi durven vragen of peizen, by begon hel II. Sacrifi cie der Misl Daer, in dio woeste rots, in eene kapel nog met voltrokken die heler aen den stal van Belhléetn gelykt als aen eene kerk, daer, op deze woest® plaets, waer nooit anders als doornen en bramen t® zien waren, daer wierd bel drymael heilig Misoffer opgedragen! Men weent van verwonderingen aendoening!Aen de nulling dor Mis ziet men ze» van die klooster lingen op den ruwen vloer, of beter gezeid op dcn keigrond, bet brood der engelen ontvangen- a wonderlyk verloog! Zooveel grootheid en vcr'e vendheid by zulke nederigheid! Zoo arme van kleeding en uitwendig, hun hert wordt delroon van God! De H. Mis geëindigd zymie en hunne dankzeg' ging gedaen, zongen zy nog eenigo lofzangen stortten eenigo gebeden, en bet wierd hun loeg ten te spreken en eene wandeling le doen om1 do kapel. Do vreugd, liet vermae^en de bly schynen uil op hun aengezigt; do inwendige 1 l)> vrede blinkt op geheel bun wezen!VA at een tu lol bunnen Eerw. Vader Abt! Wal eene lie

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1875 | | pagina 2