Sedert jaren petitioneren bedoelde ambte naren voor eene lotsverbetering; doch hel Staclsbeslucr aenlioort hunne stem niet. Thans hebben zy eene maetschappy gesticht met name: Alyemeene Bond der Gemeente - Sekretarissen van België; waervan hel be- sluer bestaet uit: M. Ilellebaut, (Laeken,) voorzitter; M. Merckx, (St-Gillis,) schryver, en een tiental afgeveerdigden uit verschillige provinticn. Het doel dier vereeniging is: Verbroede ring lusschcn do leden, verheffing van hun nen stand, verdediging hunner belangen en bevordering hunner amblelyke kennissen. Mochtc die bond weldra al de gemeente- sekretarissen als leden lellen, en in zyn prysbaer streven gelukken, dit wenschen wy vurig. lYoriiiiM-isrUaool van 'l'lionrotit. Lyst der diplomas aen de leerlingen der Normaelschool door den jury toegekend: Diplomas van 1" GRAED [groot onderscheid:) MM.D. Allaeys, van Woes ten. I. Dumorlier, van Moorseele. J. Debruyne, van Nieutvkerke. Diplomas van 2" GRAAD onderscheid MM.lUVandenbusscke.van Varssenaere. E. Ackerman, van Neder Waesten. C. Vandaele, van Thielt. A. Werrebrouck, vanI/oulthem,(Veur.) A. Verplaetse, van Buyssetede. T. Meersseman, van Becelaere. Diplomas van 3" GRAAD (voldoening:) MM. 1. Tandenbcrghe, van Uuysse. A. Simpelaere, van Moorslede. H. Devriendl, van Merckem. U. Berlhier, van Zarren. H. Bauwens, van S. Andries. II. Boudeweel, van Jsenberghe. D. Soele, van Uytkerke. C. Hallynck, van Westoutre. H. Jacob, van Merckem. V. llollevoet, van Becelaere. P. Vandcnbussche,van Lichtervelde. G. Dewittc, van Zedelghem. E. Cafmeyer, van S. Kruis. C. Bacs, van Brugge. Itiiitciilamlsch nieuws. FRANKRYK. Terwyl de hoogeschool in Erankryk de zegeprael zyner Lyceën viert, maekt de katholieke party zich gereed om haereene sterke mededinging aen tedoen. Reeds heeft er eene vergadering van af geveerdigden der katholieke komileiten, uit de noorderslreek te Kameryk, plaels gehad en heeft den grondslag gelegd ee- ner vrye hoogeschool te Ryssel op te richten. De Patrie meldt dat er eene tweede gelyksoorlige vergadering welhaest te Rhcims zal gehouden worden, onder hel voorzitterschap van den Aerlsbisschop dier stad. Deze prelaet is te Parys aenge- komen om zekere kwestien bclrekkelyk het onderwyzend personeel der faculteit van Ryssel te onderzoeken. De Aerlsbisschop van Rouen, deze van Grenoble en Mgr Dupanloup, zyn op dit oogenblik ook te Parys. Hunne tegen woordigheid heeft ook waerschynlyk be trekking met de ontworpene instellingen, en vooral met de banden, die de toeko mende katholieke hoogescholen met den H. Stoel zullen verbinden. Men spreekt van de oprichting van eenen zetel van ka- nonick rcgl, in elke faculteit. Dank aen dezen leerstoel, hoopt men een einde te stellen aen de dolingen van hel Gallicanis- mus, waermede do katholieke magistra ten cn wetgevers nog behebt zyn. SPANJE. Eene Alfonsische tyding kondig de over eenige dagen af dat de legers van prins Alfons zich meester gemaekl hadden van den berg Cuerva en de hoogte Solso- na. Wat is er daer waer van? Eene latere tyding door hel fransche dagblad CUm- vers, medegedeeld, spreekt daer niets van. maer zy meldt eene groote overwin ning door de Carlislen in Catalonie be- hacld. Gencrael Calasa heeft de Alfonsis- tcn, ten gelallc van 10,000 man met 12 kanonnen, gansch uiteen geslagen en lol aen de vallei van Carranza vervolgd. Die overwinning vergeldt rykelyk de neêrlaeg door de verdedigers uan Seo de Urgel geleden, als er van die neêrlaeg maer iels waer is. De schitterende tydingen van overwin ningen worden door liet gouvernement van Madrid maer uitgezonden, om den netelachtigen toestand te verduiken waer- in hel verkeert, Zy willen den waren toe stand verduiken. Het beste bowys dal zyne zaken by verre na zoo goed niet stacn als of het dit opgeeft, is dat het op nieuw 100,000 man te wapen roem, waerin begrepen zyn al de jongelingen die, op 31 December naest, 10 jaer oud zullen zyn. Dit is wel bekennen dat de Carlisten, hoeveel neerlagen zy zouden geleden hebben, tocli nog altyd zeer vcrvaerlyk zyn. IERLAND. Gansch Europa heeft byna acht dagen lang bezig geweest met do luister- lyke feesten welke Ierland gevierd heeft ter gelegenheid van den honderdsten verjaerdag der geboorte van den beroem den O'Connell aen wien het katholieke Ierland de vryheden verschuldigd is, die hel sedert 'l begin dezer eeuw verworven heeft. Onzeggelyk is liet met hoeveel geestdrift het iersche volk dit eeuwefeesl van zynen bevryder gevierd heeft. DUITSCHLAND. De liberalen van Duitsch- land waren over korten lyd in volle blyd- schap. Zy kondigden af dat de katholieke bisschoppen zich gedwee aen de vervol gingswellen gingen onderwerpen. Hunne vreugd is maer kort van duer geweest. Wal was er omgegaen? Zooals hel de belangen der Kerk vereischten, hadden de bisschoppen malkaér verslaen om aen de geeslelyken en aen de geloovi- gen toe te laten van mede Ie wei ken aen hel uitvoeren der wel betrekkelyk hel be- sluer der goederen van kerkfabrieken en parochiën in dier voege dal zy hun toe' laten en zelfs aenraden van deel te nemen aen het kiezen van de besluerders dier goederen. Die wet is wel opgevat in eenen zin vyamlig legen de katholieke Kerk, maer ingezien er hier maer van wercldly kc goederen kwestie is, heeft de Kerk de medewerking der geeslelyken kunnen toelaten. Door die toelating zelf zal zy beletten dat die goederen van hunne ware beslemming afgekeerd worden en in vreemde handen vallen, hetgeen wel den wensch cn hel verlangen der liberalen was. Zy zullen zich dan in hunne ver wachting bedrogen vinden; en om tot hun doelwit te geraken, een nieuwen middel moeten gaen uilvinden. Sterfgeval. M. A. Van den Bergho, pastor te Nieuport, (gewezen onderpastor te Thourout) is den 13 dezer overleden, in den ouderdom van 58 jaren. Plactsclyk. De heer Burgemeesters redevoering op de Fricadeleeprysmeling. Welke, (de meisjes) in zeer klein getal, een weinig beduidend onderwijs genoten Zij moesten noodwendig zulke school verlaten te gelijk van geest cn lichaam uitgeput, niettegenstaande de slichlsim uitdrukkelijk cn opzettelijk voor doel had hunne zoowel geestelijke als lichamelijke opbeuring. Daer is nog een droeve trek van den Bui - gemeester, breed van luster en dwaesheid! Eerst: Voordat jveinig beduidend onderwys dal zy er genoten lyk of gy zegt in uw bot vlacmsch, dat onderwys was al dat het zyn moest en zyn kost: Zy moesten leeren spellewerken, en of zy 'l leerden en leeren, Burgemeester, gy weel het. Zy moesten den Catechismus leeren, Bur gemeester, en den Catechismus leerden ze en kosten ze, leeren ze en kunnen ze nog. Zy moesten leeren schryven en lezen, en schryven cn lezen hebben zy altyd geleerd, en verre't grootste gedeelte koste lezen en schryven, Burgemeester. Dat moesten ze, volgens het inzigl der sliehteresse, en dat was. Zelve, Burgemeester, gingen ze verder in de geleerdheid, een goè getal leerden franseh en leeren 'l nog. Dus, heer Beke, dal onbeduidend onder wys is al wal 't zyn moest cn wal de slieh teresse in inzigl had, en meer nog! Daer, heer Pieter, is de laster. Of nu wel de dochters cn vrouwen, die hunne opvoeding ontvangen by de Lamotjes, zoo uitgeput van geest en lichaemof zy meer uitgeput zyn? Burgemeester, Y is een colossalc dwaesheid van hel te zeggen, 'k late varen de looze laster die daer in zit! Dat zy niet al even schrander van geesl en zyn, dat de eene meer geleerd zyn dan de andere en dal er onder de Lamollekinders zyn die onwetend gebleven zyn, heer Beke, dal en moet niemand verwonderen; al die advokael gepasseerd is en is dacrom geen reglsgelecrde, al die lange lange studiën gedaen hebben en kunnen daerom gcene redevoering aeneenknoopen of eene lale rc- delyk schryven. Uwe redevoeringe is er een doorslaende bewysvan, indien er daer- van bewyzen noodig waren! Maer al die naer de Lamolteschool gegaen hebben, hebben een voldoende onderwys ontvangen; men heeft maer eens de stad rond te gaen en de huisvrouwen na te zien die by de Lamotjes opgevoed zyn. Daer is voor den geesl, Burgemeester; en voor 't lichaem, 'k zou willen den doctor zien die zou vinden dat al de Lamollekin ders meest uitgeput zyn van lichaem!! Dal overwegen alleene is genoeg om er de dwaesheid van te zien! Maer, lieer Petrus, wat in bolligheid en in schaemleloosheid alles te boven gael, 't is 't einde van dezen breeden trek. Immers gy beschuldigt de Lamotjes van de inzigten der sliehteresse niet gevolgd te hebben. Dal is schacmlclooze bolle laster, daervoor staet men stom. De Burgemeester, stichter der Fricadelle schole met het goed der Mariaschool, gege ven door Jufv. Van Zuulpeenc, durft zeg gen: Gy en vervuil de inzigten der slich teres niet!... als al wat hy en zyn Raed doet niel anders en is dan reglslrecks beslryden wal de stichteres gewild en bewrochl had En dan, Burgemeester, uwe bolligheid van t woord geeslelyk zoo uiteen te doen. De Burgemeester zeg! dat de sliehteresse hel geestëeyk welzyn beoogde, en hy meent dal dit van 'l onderwys gezeid wordt. Hoor, Burgemeester, neemt alle woorden boeken en alle leesboeken, ga overal het gebruik'te rade en gy zult welen dal geeste lijk welzyn alleen gezeid wordt van al hel geen de zaligheid en heiligheid der ziele aengaet, en dal nooit niemand en zegt een geeslelyk man voor geleerd man. Nooit en heeft er niemand gepeisd dat leeren cylïeren, leeren lezen, spreken, enz., enz. geeslelyk is! Dus, geeslelyk welzyn, Buigetneesler, dal is de ziele zaligheid en al wat dit aengaet. En daer lact gy u Wei|lj(r aengelegcn, Burgemeester, niet waer?. Gy hebt pcrlant ongelyk! Yoorzigtig! Onder de misdaden, on^. lukken en rampen, verledene weke door den bliksem vcroorzaekt, bemerken wy dal het hemelsch vuer een bezoek afgelegd lieefi in het bureel van den Politiekommissaris. Men weel dat de lorenwaker in gemeenschap gesteld is geweest, by middel van een te|c. grafieschen draed, met den Kommissarj$ van Politie. Die draed, welke in de naby. heid van den donderscherm gelegd is, dooi de schrandere zorgen van een onzer gemeen te Raedsleden, groote natuerkundige, groot vuerwerker, enz., heeft de bliksem by onze poüliedonders geleid. Dit nieuw slachvan vuerwerkkunsl heeft de politiemannen wei nig bevallen, maer heeft hun geen kwacd gedaen. 'T is eene waerschouwing. Wy verhopen dal de noodige voorzorgen zullen genomen worden opdat onze llalle lot ver- dwyningsput van hel hemelsch vuer niet meer diene. Onze Halte en hare gebruikers en zouden er een tweede mael geen zoo gcmakkelyk van afkomen. Progres. Nu dal hel vakantie is, her begint de geuzery op nieuw hacr zagen over franseh liberael progres en vlaemsche katholieke achteruitkruiper)-. De liberalen zyn inderdaed in groot pro gres: voor hen is het nu de goede lyd. Will gy een bewys? In onze dagen van prog res krygl de ar- chilckt vaneen groot peperhuis, gelyk het Palais de Justice an Brussel, zoo wal een half miljoenlje voor loon, cn 20 a 30 miljoen voor bouwkosten, die wy naluerlyk betalen. Maer 'k weel wel wonder of de bouw meester van gebouwen, gelyk onze prach tige llalle, 'k en zegge niel 500 duist frank, maer 5,000 fr. voor loon kreeg. T is waer dal wy toen in de lyden van achterkruipcry waren. Is dal geen groot jirogres? Kust de hand jes van de liberalen, menschcn, en neemt uwe klakke er voor af. Weel gy nu wal liberael progres is, lezer? M. Alfons Tyberghein, oud-leerling van Sl-Vincenlius kollegie, te Ypcr, nu student by de katholieke Universiteit van Leuven, heeft met veel byval zyn examen afgelegd van candidaluer in wetenschappen, voor den jury Luik Leuven. M. Victor Bcgercm, van Yper, oud-leer ling vnn Sl-Vincenlius kollegie dezer stad en gchcimschryver van hel genootschap der oud-professors cn leerlingen van hel zelfde geslicht, komt, voor den jury Luik-Leuven, zyn laelsle doclorael in de rcglen melde grootste onderscheiding te passeren. M. Begerem heeft op de zelfde wyzezyne andere examens, van kandidaluer in de res ten en van eerste doclorael, afgelegd. Hy heeft daerenboven, voorde Paeschvakantie, den graed bekomen van doctor in polilieke cn administratieve wetenschappen. VerbeteringVerledene weck, gaven wy de namen der leerlingen van Sl-Vincen- tius kollegie, dio den prys van uitmuntend heid behaeld hebben; leest: Vyfde latynsehe klas. Prys: M. Henri kn acker, van Zillebekc. VILLE DE WERVICQ. Programme du Concert qui sera donué par la Musiqoe communale de Wervicq, Ie Mardi 24 Aouh a 5 houres préeiscs du soir, Place Sl- Martin: Voyage en Chine,pas redouble,(Painpare)- Fatilaisie sur Rigolcllo, (arr. par Vander Biest). Duo concertant pour bugle0' piston Fifrcs el Trompeltes, polkn» (Baudrouck). Mosaïque de Popéra reille, (Gounod). Banco, schollisch(Dn"' drouck). Fantaisie sur Faust, (Gounod)- Eglantine, Hcdowa, (Baudrouck). 7-5«r«

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1875 | | pagina 2