DIT IS en ommelands, m m BOITEHLMDSCH HIEUWS PLAATSEL/JK Op Zaterdag, 15den April 1899. 5 eentimen 't blaJ. 34ste jaar. Talmerk 1670. TUR1SGILDE St MICH IEL op Zondag 23 April 1899 Frankrijk Oostenrijk De vredesconferentie Zuid-Amerika Philippijnsche eilanden Italië Wie zijn de oproermakers 1 China Nog een leugen De missie in Yper Sterfgeval Te trekken bij den Uitgever rp\ de Rote ra tra te, te Yperen bij s lands boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank s jaars rnmis j-lmin u, Wkin <U„ voor Mn «.M i»r e» 1 wordl op voorhand betaal... Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 36. te "Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 8 fr. 't honderd, leder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordl besproken. De Heeren van de Acence Havas, te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n* 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlanderen wonen. Tweede Turnfeest gemengd met Kluchtspel, Zang en aangename verrassingen gegeven in het volkshuis teri 7 ure stipt Aon do Eere-en Werkende, leden en hunne familie Onder het bestuur van M Fl. Meyskens Leeraar in de Wapenkuust bij het 3° Regi I ment voetvolk t'Yper, roet de welwillende medewerking van St Michiels Harmonie. otn met Duitschland vereenigd te worden. Het hoofd dezer partij, zeke re Wolff, heeft den katholieken gods dienst verzaakt en inet geheel zijne familie de leerstelsels aanveerd van den protestaut Luther. Nu wendt hij alle mogelijke pogingen aan om «ie Oostenr,tksche katholieken tot hel iutheranism ledoen overgaan en van daar eeue nieuwe wending der Duitschgeziude beweging in Oosten rijk. Opening: 0 L-V. VanThuyne, door de St Michiels Harmonie. 1. Plechtige optocht der 100 Turners. 2. Samenoefeningen door de 28 jongste Turners der 6' atdeeling. 3. Sineesche waarheden, luimige tweezang 4. Samenoefeningen van boxe door 16 Tur ners der 5' atdeeling. 5. Aangename verrassing 1. Samenoefeningen van knodsenwerk door 20 Turners der 4* atdeeling. 2. Eene kattefeest in Yper,luimige tweezang. 3. Samenoefeningen door 20 Turners der 3' afdeeling. 4. Samenoefeningen door de Turners der 2* en 1' afdeeling. 8. Aangename verrassing. 6. Marlborouqh, blijspel in drie tooneelen. Zeg en zang. bemerkingen Voor de Eereleden zijn er voorbehoudene plaatsen te verkrijgen. mits0.5r> c. per plaats, alleen bij M. Callewaert-De Meulenaere, Boter- gtrd&t. Het plan der zaal is aldaar berustende. Er zyu aldaar ook persoonlijke kaarten te be komen, aan één frank, voor dezen die geen deel maken van de gilde. Gelieve u van uwe kaart te voorzien. Niemand zal ingelaten worden zonder kaart. De poort zal open zijn ten 6 1/2 ure. IngaDg al de Hondstraat. Zaak Dreijfus. Du getuigenissen voor de lijfstraffelijke Kamer van het verbrekingshof met gesloten deuren afgelegd, maar door de Figaro i afgekondigd, zijn meest allen ten na deele van Dreyfus. De generalen Mercier, Billot, Zur- linden, Chanoiue en andere, allen ge wezen ministers van oorlog, verkla ren, dat in het proces Dreyfus geene onregelmatigheden gepleegd zijn, da Dreylus nogmaals zou veroordeelc worden indien de zaak voor eenen nieuwen krijgsraad opgeroepen werd dat het dossier de onbetwistbare he wijzen bevat der plichtigheid van den veroordeelde. Volgens twee andere getuigen, zou Esterhazy vooreen of twee bankbrief jes van 1000 fr. gemakkelijk om te koopen geweest zijn en zelfs 280.000 fr. ontvangen hebben van vreemde mogendheden voor het mededeelen van geheime documenten. De HH. Rodays, verantwoordelijke uitgever, en Borel, opsteller van he Parijzer dagblad Le Figaro zijn Zaterdag bij verstek veroordeeld to elk 500 fr. boete en de kosten van 'l geding, om rechterlijke documenten medegedeeld te hebben van een no in onderzoek zijnde proces. Men weel dat een deel der Oosten rijksche bevolking pogingen aanwend Het, programma der vredesconfe rentie, die op IS Mei aanstaande in de hoofdstad van Holland zal gehouden worden, bevat 8 voorname punten 1. Overeenkomst om het thans be staande getal soldaten niet te ver meerderen 2. Verbod van nieuwe vuurwapens of nieuwe outploffings tuigen in te brengen 3. Beperking van de reeds bestaande ontploffings- tuigeu 4. Verbod van onderzeesche torpedoschepen te gebruiken Aanneming voor de zeeoorlogen bepalingen van de Conventie Geneve in 4864 6. Onzijdig klaring der schepen of sloepen gelast met de redding der schipbreukelin gen, tijdens of na de zeeslagen 7 ■Ierziening der verklaring betrekke- ijk de gebruiken van den oorlog, in de Conferentie van Brussel in 4894 ^esproken en tot heden nog niet be krachtigd; 8. Aanneming, in grond begin, van het scheidsgerecht. De uituoodigingen worden den o' dezer, door de Hollandsche regeering der van ver- Yheou gezonden om er eenen opstand e bedwingen, die onder de sekte der )unganeros losgebarsten is. De omwenteling in Bolivie, waarvan ij over eenige »veken gewag maak ten, eindigt ten voordeele der opstan dingen. Deze, inet hunnen aanvoer der kolonel Pando aan het, hoold, zijn er in gelukt do regeeringstroepen te verslaau en den President op de vlucht te drijven. De Amerikanen hebben Maandag laatst eene nieuwe schitterende zege praal op de Philippijnen behaald te Santa Cruz. Volgens bevel van generaal Agui- na'do zal het Spaansch door geheel den Archipel alsofficiëele taal gebruikt worden. Grootsch was het en indrukwekkend in onze kei ken die zee van menschen te zien,die in eerbiedige stille, met gespannen aan dacht, en met een zichtbaar genot het woord der geestelijke redenaars aanhoorden. Terwijl de machtige stemme van den zen deling onder de gewelven van onze tempels weergalmde om de groote waarheden van ons geloove voor te houden,hebben wij meer dan eens ooggetuige geweest van de diepe ontroering der menigte, die hare tranen en snikken niet kon bedwingen. De processie met het heilig Kruis de eerboete aan het Hoogweerdi/e de toewij ding van Onze Lieve Vrouw de zegening der kinderen; de zangen door al het volk te zr.men aangeheven ziedaar zoovele plech tigheden die al de toehoorders tot in het diepste hunner ziele getroffen hebben. Wij herhalen het de geestelijke zending van 4899, is voor Yper eene gebeurtenisse geweest die lang in 't geheugen zal bewaard blijven. vervulling het geestelijk en tijdelijk geluk afhangt. Wij verheugen ons dan over de heerlijke vruchten door de heilige zending voortge bracht en wij bedanken hier in name der christene bevolking van Yper, en in al de vurigheid van ons herte, de ievervolle en nooitvolprezene Paters Redemptoristen die in Gods hand, het werktuig der hemelsche zegeningen geweest zijn ondgesluurd aan al de Europeesche mogendheden, ook aan Perzië, Siain, :hina, Japonië en de Vereenigde Sta en. De Paus, Bulgariëen het vorsten- lom Monaco zijn niet uitgenoodigd. In zijn antwoord op de gelukwen- schen, die Dinsdag laatst den Paus toegestuurd werden ter gelegenheid van zijn naamfeest, verklaarde de H. Vader aan het H. Kollegie en de pre- aten van het pauselijk Hof, dat de Kerk onophoudelijk haar verzoenings werk zal voortzetten om moeilijk heden tusscheu de volkereu in der minne te vereffenen en aldus oorlogen te vermijden, gelijk zij tot nu toe altijd gedaan heeft, telkens de hoof den der natiën haar scheidsgerecht aanveerddeu. Op het eiland Sardinië in de Middellandsche zee, hebben thaui prachtige feesten plaats ter gelegen heid van de aankomst der Italiaan- sche vorsten. Het Fransch escader der Middellandsche zee is den koning en de koningin van Italië te Cagliari gaan begroeten en viert nu met de Italianen volop verbroederingsfeesten. In het verhoor dat Z. H. de Paus verleend heeft aan de afgeveerdigden der katholieke dagbladschrijvers, heeft Leo XIII verklaard .lat de aankomst der socialisten het ht'gin zou zijn van omwenteling en burgeroorlog. Niemand en twijfelt daaraan. Iedereen inderdaad weet hoe die zoete laminekens van socialisten in woorden en in daden hen altijd vreed zaam eli zachtmoedig toonen. 't Is zeker daarom dat Le Pedple, het groot dagblad der socios, van dit verhoor sprekende, zegt I)at de Paus zonder vreeze zij. Wanneer wij meester zullen zijn, en wij zullen het zijn, wij zullen onze voorzorgen nemen. Fn de klerikale oproermakers en zullen niet roeren. Gij hoort het dus't zijn de kleri- valen die oproermakers zijn. En daar om zullen de vreedzame socialisten, die allen jare de herinnering vieren an de Commune van Parijs, hunne voorzorgen nemen. Gemakkelijk om raden wat dit be- eekent. In 4 87 4Mgr Darboyaartsbisschop van Parijs de rechter Bonjean, de vaters, dat waren al oproermakers, en de communards waren menschen van vrede. Om hunne voorzorgen te nemen schikten zij die oproermakers te- i eenen muur. Honderd geweer scheuten knalden, en de oproer makers en roerden niet meer. Ziedaar wat de klerikale oproer makers te verwachten staat. Wij wisten het wel. Maar toch be danken wij LkPkuplk voor zijne waar schuwing. De stad Ichau is nog altijd door de Duitschers bezet. Deze hebben drie dorpen, in de nabij leid der plaats waar Chineezen op de Duitsche pa trouille geschoten hadden, bij midde van dynamiet doen springen en 111 brand gestoken. De Samounbaai is bezet door Italiaansche oorlogschepen, die daar reeds troepen aan wal gezet hebben. De Chineesche regeering heefi troepen naar de provincie Peeh- Wij moeten ook bekennen dat er geene pogingen zijn verwaarloosd geworden om dien troostenden uitslag te bekomen. Eere en lof aan de geestelijkheid van onze stad Van maanden te voren wierden alle om standigheden waargenomen om het christene volk met dezeuditig bekend te maken, eri zijnen iever op te wekken. Openbare gebeden wierder. gedaan in aide kerken en kloostergemeenlen, in christene vergaderingen, ja zelfs in vele bijzondere huizen, om den zegen van God in le roepen zonder denwelken geene ondernemingen lukken kunnen. Maar bijzonderlijk wanneer de. zending na kende was, hebben onze priesters een edil- moedig besluit genomen en uitgevoerd, dat voorzeker vele bijgedregen heeft tot den goe den uitslag van hunne pogingen. Acht dagen voor de opening, hebben onze geestelijken, elk op zijne parochie, persoon lijk alle huizen bezocht, en de inwoners mondelings uitgenoodigd, terwijl zij hun de gedrukte uitnoodiging en orde der oefeningen bebandigden. Wij hebben uit den mond van velen ver nomen hoe aangenaam en herlelijk dit bezoek voor hen was. Wat ook niet weinig bijgedregen heeft om de plechtigheden te verheffen en de onder neming te doen lukken, hel was de ieverige medewerking der begoede burgerij en der hooge standen. Wij hebben, geheel de zending door maar meest in eenige bijzondere plechtig heden, zooals de verheerlijking van het Kruis, met vreugde en fierheid kunnen be statigen dat, voor onze katholieke mannen het menschelijke opzicht een doode letter is Dat zij hier, namens de christelijke bevol king van Yper, de hulde van onzen eerbied en onzen dank aanveerden Hun deftig voorbeeld zal eene krachtige aanmoediging zijn voor ons allen. Het bladje van Sus komt voor den dag met eene lange historie van krameniers,die ter gelegenheid van de Missie hunne kramen bij de kerke niet hebben mogen opslaan. Die historie krielt van....onwaarheden. Maar vooral is zij gebouwd op eenen groven eugen, welken het genoeg zal zijn met den vinger aan te wijzen om geheel de historie in duigen te zien vallen. Sus zegt dat onze heer Burgemeester de toelating heeft gegeven bij St-Pieterskerke een kraam te zetten. Daar en is geen woord van waar. Is 't ver staan, Sus En de heer Surmout heeft daariu zeer wel gedaan. Als er een stuivertje kan verdiend worden door de Yperlingen, moet men vreemde be- oordeeligen Het bovengemeld vuil bladje heeft zulk eene compassie met....het is gelijk wie, als die compassie maar kan dienen om op de kalo- ten te derschen. Die Sus en heeft maar eene geheele korte memorie. Waar is de tijd dat hij al zijne pij en verschoot tegen de zoogexeide vreemde lingen van Yper Wij hebben dan eenen keer gezeid wat dat een vreemdeling is en nu zien wij dat wij dien Sus zeer wel mogen rangschikken onder t getal van deze, alhoewel tot Yper geboren en wonende, degrootste vreemdelingen zijn. De zoogexeide brief van de kramenierster aan het vuilbladje herinnert ons een fabeltje van onze kindeijaren: Een ezel vond een leeuwenvel. Hij trok het aan, en, preusch lijk dertig, begon hij zijn uiterste beste te doen om te brullen lijk een ware leeuw. De menschen verschoten hen bijkans dood, en op 't zien van dien leeuw, vluchtten zij om ter zeerst. Daar was een die niet en liep 't was Maarten de molenaar, de meester van den ezel. Maarten had trouwens bemerkt dat er door dit leeuwenvel eerie ezeloore uitstak. En daarom nam hij eenen stok, en sloeg duchtig het stof uit de kazakke van den nieuwen leeuw. Daar sterkt ook e?ne ferme ezeloore door ...het briefke van de kramenierster. Peist ne keer, dat eenvoudig mensche spreekt van deInkwisitie!!!... Zou dat de oore niet zijn van Sus Zij zal nog lang in 't geheugen der Yper lingen bewaard blijvende geestelijke zending van bel jaar Onzes Heeren 4899. Het schouwspel waarvan wij in onze stad binst den Paaschtijd g tuige zijn geweest, doet deugd aan het herte van al deze die de Kerke, het Volk en het Goed waarlijk gene gen zijn. Veertien dagen lang, zonder eenige ver slapping, zag men, in onze vier kerken,eene groote menigte volk naar alle sermoenen op trekken. Maar de avoridsermoerieri bijzon derlijk waren eene machtige betowging van den geest van geloove die ons Ypcrschevolk bezielt. Niemand zil verwonderd zijn dat die zen ding, dank aan den zegen van God, den iever der geestelijkheid, het treffende woord der missionnarissen, en de goede gestelte nissen der menigte, voor onze stad een war zegen is geweest, en vele goed heeft te wege gebracht. Voor de ieverige en voorbeeldige menschen is zij een troost geweest en eene versterking in hunne christene gevoelens. Voor de minderachtige, de flauwhertige de verslapte een sterke spoorslag en de bronne van krachtige en edelmoedige voor nemeris. Voor velen die hunne christelijke plichten misschien sedert jaren verzuimden, de gele geilheid om rechtzinniglijk op den goeden weg weder te keeren, en het zoete genot we derom te smaken dat de godsdienst alleen geven kan. Voor de huisgezinnen ook, de herinnerin der verbintenissen en der plichten van wier Over eenige dagen is een droevig nieuws in onze stad verspreid geworden Vader Liagre, de onvermoeibare Jesuiet, die in Gongoland Onzelieve-VrouwYper gesticht heeft, dank aan de milde giften onzer stads genoten, de eerweerde vader Liagre is in Gongoland, le Ki-Mwenza, overleden, op Witten Donderdag laatstleden. 't Was in 4893 dat Vader Liagre naar Gongoland vertrok. In 4897 kwam hij terug naar zijn vaderland om uit te rusten van de vermoeienissen van zijn vierjarig verblijf bij orize zwarte broeders uit Midden-Afrika. Garisch hersteld keerde hij in mei 1898 weder bij zijne geliefde zwarten en iedereen was om zeggens verzekerd dat hijlangejaren nog zou werken aan het verchristenen en beschaven der Gongolanders, maar God in zijne oneindige wijsheid, had het anders be schikt. Hij werd op 't onverwachts ten Hemel ge roepen na eene loopbaan, wel kort in jaren, maar rijk in verdiensten. Dat zijne ziel in vrede ruste l NIEUWSBLAD VAN YPER I» m FF/E8TWIJZER EERSTE DEEL TWEEDE DEEL - M

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1899 | | pagina 1