MENGËLMAREN EERLIJKHEID ZONDER GODSDIENST Werkstakingen in de koolmijnen Groote Fanfare bedrag der storingen beliep tot 231 fr. 35. Zulke uitslag, in min dan 4 maanden over treft aller verwachting. Maar indien de jonge gilde reeds onder de bloeienste der provincie mag gerangschikt worden, hebben wij dit vooral te danken aan den onverpoosden ijver van onzen gildeher- der, den Eerw. Heer Joestens, die meer dan iemand bijgedragen heeft om den geest van spaarzaamheid en voorzienigheid onder onze bevolking te ontwikkelen en te verspreiden, en die nog dagelijks nieuwe inschrijvingen aanbrengt. En nu de grootste moeilijkheden, name lijkde inrichting der gilde en het begin ha rer werkzaamheden, door moed en volher ding zijn overwonnen, nu de stortingen re gelmatig geschiedennu het doel en nul dezer instelling door onze bevolking gekend is en naar waarde geschat wordt, koester ik de hoop, dat de lijfrentgilde Help u zei ven, zoo helpe u God het getal harer le den steeds zal zien aangroeien, dat zij al de vruchten zal afwerpen, die wij bij hare in richting ten doele hadden, en dat zij zeer veel zal bijdragen tot den stoffelijken en ze delijken vooruitgang van Zonnebeke. Gelief, Mijnheer de Uitgever, de verzeke ring mijner bijzondere achting te aanvaar den. Een lid van den cilderaad. De regeering heeft voor Zondag de nijver heid- en arbeidsraden (afdeeling koolmijnen) bijeengeroepen om als bemiddelaars in de uitgebroken werkstaking op Ie treden. Bassin van Charleroi Woensdag avond reeds had de werksta king eene groote uitbreiding genomen, in de putten, waar het meest werklieden neerdaal den, telde men er slechts 45. Donderdag morgend had de werkstaking zich nog tot een vijftiental putten meer uitgebreid. Het getal werkstakers beliep ongeveer 20 000 zij zijn kalm. Voorzichtigheidshalve zijn nog tans de jagers-verkenners der burgerwacht van Jumet gekonsigneerd. Donderdag morgend, tegenover de Provi dence, te Marctiienne, heeft de gendarmerie een socialist aangehouden, die de werklieden brleedigde, welke zich naar de kool putten begaven. Hij werd naar de gevangenis van Charleroi gebracht. Er is versterking van gendarmerie gevraagd voor de koolmijnstreek ^L^mJ1igr.^m?PBifs\nvravVnds; doch zij zijn niet talrijk genoeg. ïn de Borinage Donderdag morgend was het gettl werk stakers verdubbeld tegen Woensdag. Hei beloopt een goed duizendtalDe mijnwerkers van deBorinage zijn de werkstaking niet ge negen. Alles is rustig. Te Noirchain, waar er Woensdag nog ge deeltelijke werkstaking was, heeft Donder dag alleman den arbeid hernomen. Te Je mappes hadden ongeveer 500 mijnwerkers Woensdag avond eene meeting bijgewoond en fel geschreeuwd vive la grève maar Donderdag morgend waren zij toch allen op bun werk. Bassin van uik De mijnwerkers der maatschappij Cocke- rilldie Woensdag nog werkten, zijn Don derdag weggebleven. Ook in de andere kool putten breidt de werkstaking zich uit. Center Tengevolge der talrijke meetingen, Woens dag avond gehouden, is het getal werksta kers Donderdag morgend aanzienlijk aange groeid. AUeen te Ai derleus, Bascoup en Fontaine-lEvêque zijn de ploegen nog vol ledig, in al de andere koolputten is er ge heele of gedeeltelijke werkstaking. Morgen, Zondag 23' April, ten 9 ure, zielmisse van wege de Groote Fanfare voor zaliger Heer Pieter Notebaert. Leest de geschiedenis van Karei de blauwer van Itouabrugge. door E. H Julius Leroy Een zwarett boek van 34-4- b 1 groot 8°, kloek papier, voor t fr 50 Te koop bij den uitgever, Callewaert-De Meulenaere, te Yper, eri te Rousbrugge bij Allaert Carron, drukker, en De Hongbere- Verviers, handelaar. DIEYEN IN EN ROND YPER. - Sedert een goê weke van hier worden er bijna alle dage dieven aangehouden in en rond Yper. Te Vla- rnertinghe is er een gestekt, te Zonnebeke zijn er twee vaste,oude t' huisliggers van 't Pensioa- naat t'einde de Elverdingstrale, en elders nog. De gendarmerie is versterkt met tien mannen, die, 't zij te hunner eere gezeid, wel hunnen dienst doen. GLAS. Zondage laatst vroeg er ons iemand hoe men het toch aan boord lei om glas (e maken Om hem en misschien nog andere nieuwsgierige lezers te vreden te stellen, geven we hier den middel. Op honderd kilos, neem 69 en half sili cium, 18 1/4 sodium, 7 1/4 calcium, 3 1/2 alu minium, 1 1/2 ijzer en wanganesium-oxijde. Mengell eu kookt dat al dooreen enmaakt er glas van.... In Vrankrijk, Duitschland, Oostenrijk en nog andere landen plant men fruitboomen lang- wegen en slraten. Alzoo, in Duitschland zijn er straten die tot 100 fr. per kilometer opbrengen. Er worden in de wereld 900 talen gesproken. Volgens sommige snuisteraars en zoekersin oude papieren werden er iu 't aardsch paradijs drie talen gesproken. Andreas Kempe beweert dat God Zweedsch sprak.dat Adam in 't Deensch antwoordde en dat de slang Eva verleidde in 't Fransch Dat kau waar zijn WEFTE.-In dennacM s venstervan het werkhuis van Edmond Corselis, schoenmaker, te Emelghem en hebben voor omtrent 800 fr. lederen schoenen gestolen. Aan het kasteel van M. baron Gillis de Pelichy heeft men een deel der gestolen schoenen terug ge vonden. VERDRONKEN. Uit Cachtem Vrijdag namiddag, rond 1 uur,wilde Alidor Bourgeois 20 jaar oud, schoenmaker van stiel, in 't naar huis keeren den naaste weg nemen hij ging langs een smal brugske over de Mandel en viel in 't water. Men hoorde hem om hulp roepen, doch toen men aangeloopen kwam, was het reeds te laat. Het slachtoffer was een brave jongeling en de oudste zoon des huisgezins. NATUURKUNDIGEN beweren, dat eene ho nigbij, dagelijks meer dan 10,000 bloemen bezoekt. Men begrijpt dan gemakkelijk welke groote rol de 10,000 honingbijen uit eeri wel be volkten korf, inde bevruchligingder bloemen spelen. Ter drukkei ij van dit blad groote soofteo ring in sp> el aarten HARELBEKE. Sedert verscheidene maan den kwamen er bij de policie talrijke klachten toe van personen, wier geldbeugels gerobberd waren, Overeenige dagen zijn de jonge schel men, meisjes van 14 16 jaar, in handen van den policiekommissaris Gainiel Nolf gevallen, die, na langdurige ondervragingen en looche ningen,hen genoodzaakt heeft te bekennen. De voornaamste is eene welgekende diefegge die reeds twintig veroordeelingen ondergaan heef! voor dieflen. Onlangs werd een lid harer familie op een nachtelijken strooptocht te Hulste dood geschoten. Dit meisje, slechts 16 jaar oud, was het hoofd der bende. De jeugdige diefeggen ontstolen onder ander den geldbeugel van jufvrouw Maeswynck, 35 jaar oud, inhoudende 35 fr., terwijl zij in de kerk den kruisweg deed. Een andere maal was zekere Juliette Seynaevein de kerk aan het bid den, toen zij eene hand in haren zak voelde steken zij keek om, maar de kinderen langs haar ziende zitten, gaf zij er geen acht op. Eenige oogenblikken nadien bestatigde zijden diefstal. De opbrengst der diefstallen werd on der malkander verdeeld en verteerd. Proces verbaal is door den policiekommissaris opge maakt en naar Korlrijk gezonden. KORTRIJK. Dinsdag namiddag ontstond eene kleine woordenwisseling tusscben zekeren Debouvry, herbergier,Staceghemstraat, en zeke ren Devolder. Deze laatste nam zijn revolver en loste een schot zonder iemand te treffen. De policie heeft de zaak iu handen. SWEVEGHEM. Maandag namiddag, rond 4 ure en half, heeft alhier een woest gevecht plaats gehad tusschen werklieden der fabriek van M. Raes en eenige metsers De messen werden getrokken en verscheidene vechters erg gekwetst. De gendarmerie werd ter plaats geroepen en heeft proces-verbaat opgemaakt. 1NGELMUNSTER. - Sedert 8 dagen is alhier spoorloos verdwenen zekere T.... veekoopman. Hij was naar Kortrijk geweest met eene koei en had ze verkocht voor 400 fr. Men heeft zijn gaanstok in de vaart aan de Liesbrug terug ge vonden. Men vreest een ongeluk. BRAND. Zaterdag avond rond negen ure is te Ingelmunster eene tweewoonst afgebrand staande rechtover den Ezelniets is kunnen gered worden. OOSTENDE. —Een kleine knaap is Zaterdag avond, aan de havenwerken, tusschen twee wagonnetjes doodgeplelterd. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. §pelwerkpapier eerste keus, dez-r gazet. te yerkriitfen HEYST-AAN-ZEE. Maandag morgendrond 3 ure, was de genaamde Philip Gezelle, op eent- sloep aan 't visschen te Heyst, toen al met eens de wrang van de schuit in zijn aangezicht sloeg. De man werd deerlijk gekwetst en is naar het hospitaal van Brugge gebracht. KOMEN. Dinsdag voormiddag, rond 11 1/2 ure, kwam hel uitgespannen peerd van M. Aug. Larabier in volle vaart, zonder geleider, de Voorstadstraat opgeloopen. Daar de scholen juist uit waren, zouden er groote ongelukken onvermijdelijk geweest zijn zonder de moedige tussehenkomst van Désiré Débeuquoi, knecht bij mad. Aceau. De man sprong op het hollend peerd toe en gelukte erin het tegen te houden, na verschei dene meiers verre voortgesleept te zijn. Hij werd nogal erg gekneusd. Hij redde het leven van een tweejarig kind, dat op het punt was onder de hoeven van het peerd verpletterd worden. Zulke daad van zelfopoffering dient beloond te worden. DIEFSTALLEN VAN BRANDKOFFÉRS. In den avond van 26 Februari braken stout moedige. dieven in het huis der kinders Bujse te Bisseghem en stolen er de brandkas, die zij twintig minuten verder langs den kantder Lcie opengebroken en er uil ongeveer 10,090 fr. en juwcelon roofden. Alle opzoekingen om de da ders te ontdekken bleven vruchteloos, alhoewel de policie van Kortrijk het oog hield op de oude dieven uit Overleie. In den nacht van 31 Maart tot 1 April werd ten nadeele van M.Vandermensbrughe,brouwer te Harelbeke, op dezelfde manier eene brandkas uil het achterhuis gehaald en in het open veld geopend. Talrijke juweelfin, papier en gelden werden ontvreemd, beloopende ongeveer 8,000 fr.Depoliciekommissaris van Harelbeke,Gamiel Nolf, spande een streng onderzoek in. Eenige dagen nadien vond hij in eene vlasschelf, langs de Lei naar Cuerne, een deel van hét gesto ten zilverwerk. Nu op 13 April werd M. Looghe, policiekom missaris te Kortrijk. verwittigd dat een der die ven 's anderdaags naar Gent ging vertrekkei om er het gestolen goud en zilver te verkoopen Deze kerel werd door M. Looghe en twee gen darmen, in burgerskleeren, Vrijdag morgen in de statie te Harelbeke afgewacht. Om 9 u. 39 op het oogenblik dat hij in den trein ging slap pen, werd hij aangehouden met een makker. Het is zekere A. Dhooft, bijgenaamd den witten Gentenaar, herbergier te Cuerne, gehucht Groen en Boomgaard. Inzijn bezit vond men dejuweelen gestolen uit de brand kas van M. Vanderraensbrnghe. Hij en zijn makker werden oogenblikkelijk overgebracht naar Kortrijk en bij den onder zo ksrechter M. Dujardin geleid. Na een lang durig verhoor werd Dhooft in het gevang van Kortrijk opgesloten. De persoon die met Dhooft aangehouden was, is zekere Constant Lachaert, een gente- naar, wonende te Roebaais hij werd Vrijdag namiddag in vrijheid gesteld daar hij in de zaak der diefstallen niet betrokken is integendeel, hij heeft aan het gerecht inlichtingen gegeven die de aanhouding van Dhooft deden gelukken. Deze laatste was slechls sedert eenig'- weken van Meenen naar Cuerne komen wonen met zijne vrouw Marie Coquyt, geboorbg van Cuerne. Zij hielden herberg onder het uithang bord De nieuwe wereld. Gedurig kwamen aldaar welgekleede onbekende kerels, die daar met baas en bazin dronken en groot verteer maakten. A. Dhooft werkte nooit en de geburen aanzagen hem als een gevaarlijken kerel. De policiekommissaris van Harelbeke, M. Nolf, had dien zonderlingen kerel reeds in 't oog en had de aandacht van het gerecht op hem ge roepen ook had men twee dagen voor de aan houding eene huiszoeking gedaan in De nieuwe wereld, doch er niets gevonden ten zij eene partij wiin. Geen land In de wereld bezit zooveel rheuma- tiek- en jichtlijders als het onze, en datis niet te verwonderen, «ezien de vochtigheid wolke bijna voortdurend bjj ons heerscht. En hoezeer is hij te beklagen die aan rheuraa- tiek lijdt. Zijn karakter verbittert na do raad gevingen der geneesheeren en de hulpmiddelen der apotheek, wendt bij zich tot de specialisten bjj beproeft zelfde middelen gezegd van de goede vrouw Al deze pogingen mislukken en, wanhopig, komt hij ertoe te wenschen dat de dood hem uit een leven van foltering kome verlossen. Het was voorbehouden aan den heer Vincent, apotheker, rue de la Limite, 33, te Brussel, deze schrikkelijke kwaal te overwinnen. Na lang durige opzoekingen heeft hij de formule gevou- den van het kostbaar geneesmiddel dat radikaal de rheumatiek en de jicht geneest. Door zijne ontdekking heeft do heer Vincent plaats geno men onder de uitvinders, nuttigaan het mensch- dom, en ontelbaar zijn zij die hem eene eeuwig durende dankbaarheid verschuldigd zijn Het gebruik van het antirhumatismal tn antiyoutteuoo Vincent verspreiden is een plicht voor allen en men kan er niet te veel ruchtbaar heid aan geven. Depot te Yper: apotheker-ij I.ibotte. l'rys 3 fr. do flesch N1EUPOORT BADEN. Dinsdagavond,rond 9 ure, is do genaamde Delanglie Francis, 16 tot 17 jaacou-J, zoon van een visscher vanOost- dui li kerke, over boord gevallen van den kotter tir 16. van laatstgenoemde gemeente, patroon Engelbert Depotter, van Nieupoort-Baden. De ongelukkige is verdronken. Het ongeluk gebeur de rechtover Middelkerke, op ongeveer 3/4 utirs in zee. Hij vaarde met zijnen broeder Louis en den patroon. Het was met tiet koerenet en slok over boord te werpen, dal hij in het net ver- waard geraakte en in zee stuikte. De zee was bijzonder kalm. Alle pogingen om het slachtof fer te redden bleven niettemin vruchtelooshet lijk is niet ter uggevonden. MEENEN. ln den nacht lusschen Dinsdag en Woensdag drong een stoutmoedige kwaad doener in de woning van M. Maes, bakker, Esplanade; de schelm was over den hofmuur geklommen. Iu een der kamers van den gelijk vloer.- brak hij een lessenaar open en stool eene som van 2 frank, die er in lag. De policie heelt een onderzoek geopend en denkt op het spoor van den dief te zijn, die waarschijnlijk naar Frankrijk gevlucht is. PAUL DE CASSAGNAG TE KORTRIJK. - De voordracht van den beroemden opsteller van ('Autorité zal plaats hebben Zondag 30 dezer, in degroole zaal van 't Stadhuis te Kortrijk. LAUWE. Woensdag morgend bevond M. A. Deltour, koopman, wonende op den steen weg, dat hij in den nacht het bezoek van dieven gekregen had. Een jachtgeweer en een barome ter waren verdwenen. De gendarmerie van Meenen heeft de zaak in handen. OOSTENDE.—Het opleidingschip V ille d' A n- vers is van zijnen laatsten kruistocht in de Noordzee te Oostende teruggekeerd. Gedurende de zomermaanden zal het policietoezicht op de visscherijen in de Noordzee uitgeoefend worden door het zeilvaarluig Ville d'Ostende, dat in 't begin van Mei de haven verlaten zal. KORTRIJK. Woensdag avond, rond 8 ure, werd zekere A. S..., bezetter, wonende Harelbe- kr-straat, in zijne woning aangehouden, verdacht van verheeling van voorwerpen gestolen bij den notaris Devisscher te Denterghem. Woensdag namiddag heeft het parket van Kortrijk een bezoek afgelegd in de woning van M. Medard Putman, Zuiderlaan, waar men in den uacht van Zaterdag tot Zondag gepoogd bad binnen te breken. Op den koer vond men een ladderen verscheidene voetsporen die werden afgegoten. Men verwacht eene aanhouding Verschenen Onder het Mea, vertaald door Honoré Staes, prijs 0,50 Leven <Sc Wonderen van den KI. Aknaataaiua, patroon legen ds hoofdpijn, prijs 0,50 Dit laatste als propaganda werkje 0,15 MEN WEET, dat er in ons bloed kleine bolletjes aanwezig zijn. Deze bolletjes welke vergroot den vorm hebben van een muntstuk, hebben eene middellijn van 7 duizendsten van 1 millimeter en eene dikte van 2 duizendsten. Het menschelijk lichaam bevat er zoo wat 25.000.000.000.000. eu indien men er in geluk ken kou, die bolletjes in eene rechte lijn te plaatsen, dan zou men eene lengte bekomen van 175.000.000 m., d i. 4 maal den omtrek der aarde. Verbeeld u dit 'ue keer als ge kunt MENGELWERK 1 door HONORÉ STAES I. 't Is eea mistige Zondagavond. De lantaarns van bel stadje branden, maar hebben de kracht niet lichtstralen rondom zich heen te werpen van op eenigen afstand gezien, gelijken zij aan natte glanslooze starrekens, die van uit den hoogen hemel tot tegen den grond zijn ge zakt, en elk oogenblik dreigen te verdwijnen. In de straten hoort men geen gerucht wandelaars zijn er niet te vinden, en hij, die gedwongen is zich buiten te begeveD, vliegt zoo haastig mogelijk voort en sluit den morid dicht voor den tocht der ongezonde nevellucht. 't Is acht ure. Dat heeft de oude beiaard, die als een reus over het stadje waakt, en in vroolijke en droevige lijden, bij storm en helder weder, altijd zijn lustig deuntje zingt, daar zooëven met zijne lustige trippelende stem laten hooren. Mijnheer Van Hoeck verlaat Het Keizershof waar de bijzonderste Notabiliteiten van Heugenbreck des avonds bijeenkomen om de gebeurtenissen van den dag te bespreken, over de politiek te praten maar bijzon derlijk om eert lekker glasje te drinken en een partijtje te spelen. Dezen avond is hotdoodscb, zeer doodsch in het hotel geweest De bezoekers zijn uit hoofde van het ongun stige weder, enkel in klein getal opgekomen. Van Hoeck heeft zich verveeld, daar bij zijne speelmaten niet zag verschijnen, en twee uren vóór den tijd waarop hij gewoon is te vertrekken, staat hij op om zich naar zijne woning te begeven. De bestuurder der fabriek, De Maas zooluidi zijn titel is een flinke dertigjarige man, met eenen sierlijken blonden baard, een wel gevormd gelaat, dat van levenslust en gezondheid spreekten eene klee ding, welke verraadt dat haar eigenaar tot de klas per sorien behoort, die des avonds zich niet moeten afvragen met een kommervol aangezicht hoe zij den volgenden dag aan brood voor hen en hun hongerig gezin zullen geraken. Marcei, blijf nog wal roept hem een zwaar lijvig heerschap toe, zijn hoofd van achter een dagblad siekende volgens ik hier lees, gaan de zaken in Brasiliën eene zonderlinge wending nemen de minis ter van finantiën, Verillage beeft maandag avond zijn ontslag ingediend en is vervolgens.,.» Gaan slapen volledigt Van Hoeck. De man heeft groot gelijk gehad, en ik ga zijn voorbeeld vol gen. En lachend treedt hij den dorpel van het hotel af. «Te buis zal het aangenamer en gezelliger zijn dan bij die koude politiekers, mompelt de fabriekbestuur der, terwijl hij den kraag van zijnen overjas recht zet om zijnen hals voor den vochtigen mist te bevrij den. Lena zal niet weinig in baren schik zijn omdat ik thans den avond met naar en de kinderen zal over brengen. Een parel vaneen vrouwtje, die mij het leven lot een echt paradijs herschept. Indien de belangen van den handel mij niet dwongen na de dagtaak het gezel schap der notabelen uit de stad op te zoeken, ginge ik nooit van mijne lievo echtgerioote en kleinen weg. Is dat nu een weder Heuchenbreck gelijkt vol komen aan een groot kerkhof. Haasten wij ons wat. En snel glijdt zijne gestalte door den somberen nevel voort. Vijf minuten later staat hij vóór de deur van zijn huis, rene fraaie woning die achter de dichte en hoogeboorn kruinen var het stadspark, als verscholen staat. Alvorens rnj echter den arm opgeheven heeft om aan de bel te nekken, gevoelt hij dat schielijk eene zware hand op zijnen schouder gelegd woidt. Daar het in den omtrek volkomen duister is, verschrikt Van Hoeck bij het denk beeld dat hij vastgegrepen wordt door eenen roover zijn angst verdwijnt echter spoedig nu hij den persoon die hem vasthoudt, het woord Marcel hoon uitspreken Zijt gij hei weeral, vraagt de fabriekbestuurder, en de toon zijner stem klinkt tamelijk barscb. Ja, broeder, is het antwoord. k ben aange komen met den trein van zeven ure. Daar ik wist dal gij des avond3 uitgaat, heb ik hier uwe terugkomst af gewacht. In uw huis gaan, wilde ik niet omdat ik weet dat mijn persoon uwe vrouw en kinderen te zeer zou verschrik ken. Gij ziet dat ik eerbied heb voor uw huis gezin. Wat verlangt ge nu weer van mij «Zonderlinge vraag! Wat zou ik anders verlangen dan grid Ik heb u over tien dagen om onderstand ge schreven. Gij hebt het beneden uwe waardigheid gere kend aan uweri broeder per brief te antwoorden. Wat kon ik dan anders doen dan u persoonlijk te komeri sproken Gij plundert mij letterlijk uit. Het is mijne schuld toch niet dat mijne vrouw en zes kinderen eene maag hebben die dagelijks haar voedsel eischt. Ik kan u niet langer meer helpen daar ik voor mijn eigen huisgezin moet zorgen. Werk en spaar, in plaats van uwen tijd in kroegen over te brengen dan zult gij evenals ik, welstand genieten. Broeder, ik ben hier niet gekomen om eene predi katie teaanhooren, maar wel om u den ellendigen toe stand af te schilderen, waarin ik mij met de mijnen bevind, en daarna uwe hulpe te ontvangen. Ik bebu reeds dikwijls genoeg geholpen, en weiger u thans langer te aanhooren. Laat mij los, opdat ik in mijn huis kunne gaan. De andere grinnikt, houdt Marcel nog steviger vast en zegt op eenigzins spottenden toon Voorzichtig of ik maak schandaal Een man die zoo hardvochtig is dat bij gevoelloos zijnen eigen broeder van gebrek ziet vergaan, raag met hardvochtigheid be handeld worden. Ik heb u veel te zeggen, en gij zult naar mij luisteren totdat ik mijn laatste woord ral ge sproken hebben. Weigert gij, dan nijp ik u eens ter dt ge in den rug gij begint te schreeuwen, uwe vrouw, de lieden uit den omtrek, misschien ook wel politie agenten, komen toegeloopen, wij geven beiden uitleg over het geval, en geheel de stad weet dat de rijke Marcel Van Hoeck, die iu Heuchenbreck vergood en tus schen de nobelen gerekend wordt, eenen broeder heeft die iri bet midden van het grauw ligt te wroeten. Hebt gij er dus geen belang bij, mij te gehoorzamen, broeder Die woorden hebben den fabriekbestuurder verschrikt. Met eenigzins trillende stem spreekt hij Zeg dan spoedig alles wat gij te zeggen hebt, want het is niet aangenaam hier latig in de koude te slaan. Willen wij watover en weder wandelen om ons te verwarmen Of nog beter laat ons eenige stappen verder, in Het Literken binnentrekken. Daar zullen wij, onder het nemen van eenen fermen borrel, op 0D3 gemak met elkander kunnen praten. Gij weet dat ik nooit in kroegen den voet zet, mort Marcel met afkeer. a Wacht, ja, spreekt de andere weer spottend, gij bezoekt enkel de wijnhuizen. De kroegen bestaan alleen voor arme drommels als uw broeder, die er met hun schamel glaasje jenever in de band de wijnslorpers mogen vervloeken, zonder dat die wijnslorpers zich in het minste om die vervloekingen bekreunen, Nu, indien gij zoo kieschzijt, zullen wij maar buiten blijven. Kom, broeder. En opdat de fabriekbestuurder hem niet zou ontsnap pen, neemt hij hem bij den arm. De beide mannen gaan eenige stappen verder tusschen do hoornen van het park. Het gaat ellendig, uiterst ellendig, met mijn huis gezin, zegt de broeder van den fabriekbestuurder, en zijne slem klinkt somber ik beken dat ik een luiaard en verkwister ben, maar ik bemin mijne vrouw et' mijne kleinen met eene rechtzinnige liefde. Hen te zien honger en koude lijden, verscheurt mijn hart en daar om ben ik voornemens hen een beter lot te verschaffen. Alzoo, gij hebt besloten werkzaam te worden en eene zuinige levenswijze te leiden. Ik wenscta er u geluk mede, en wanneer ik zien zal dat gij waarlijk uw best doel om op eene deftige manier door de wereld te geraken, zal mijno hulp u niet ontbreken. (t Vervolg I)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1899 | | pagina 3