DIT IS EN OMMELANDS, PLMAT8EL IJ K BüiïfiNLlMSCH MEOWS 0{> Zaterdag, 29npn April 1899. 5 centimen 't blad. 34stc jaar. Talmerk 1672. Frankrijk Australië Philippijnsche eilanden Hoe een christen hem wreekt Engeland Spanje De nieuwe kieswet en de Kamers De werkstakingen in de koolmijnen Tweede Turnfeest van St Michielsgilde Odie Missie!... Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's lands boodschap we sen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Ypïr verschijnt 's Vrijdags, en s Zaterdags na S de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon huilen Belgenland. 0 Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt 0 op voorhand betaal..- 0^ Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, 0 Tk 36, te Yper. A Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agf.nck IIavas, te Brussel, Tk,32,in de Magdalena- slrate, en te Phrijs, n° X, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlanderen wonen. Zaak Dreyfus. - De uitspraak vau het verbrekingshof over deherzieniug yatt het proces Dreyfus zal waarschijn lijk lot het einde van Mei verschoven worden, omdat M. Ballot-Beaupré zijn verslag niet vóór 15 of 20 Mei zal gereed hebben. Volgens Le Figaro heeft een engelsche dagbladschrijver Strong, voor het verbrekingshof verklaard dat Esterbazv hem bekend heeft, hel berucht hordereet geschreven te heb ben op bevel van den kolonel San- dherr, met het doel aldus een stoffelijk bewijs te bezitten tegen Dreyfus, tegen wien de staf slechts zedelijke bewijzen kon inbrenger). Eslerhazy loochent ooit zulke bekenten is gedaan Ie hebben. Misdaad van Rijsel. In het onder zoek der misdaad gepleegd op den Kleinen Fovaux, werden erge onregel matigheden begaan door het parket van Hijsel en vooral door den onder zoeksrechter M. Delalti. Zulks wordt nu officiéél bestatied door de Kamer weren van oud systeem bij Garlistepderen hebben van diezelfde Commu nards, die hunnen dierbaren vadei hadden helpen vermoorden De godsdienst alleen kan zulke heldhaftige gevoelens inboezemen in beslag genomen. De gendarmerie boudi een wakend oog om allen op roer te voorkomen. vau in beschuldiging steil i u van In de verschilligeStaten van Austra lië beslaat eene blijgeestige beweging om zich even als de Vereenigde Staten vari Noord-Amerika te vereenigen, tot eene niet ontbindbare federatie onder de Britsehe Kroon. Posterijen, telegraphen euz. zouden van een ge meenschappelijk ministerie afhangen. De verschillende Staten zouden eenen vertegenwoordiger der kroon kiezen, eene Kamer van afgeveerdigden en een Senaat. Australië zoo voort aan Engeland toebehooren. De Amerikanen geloovcn in hel kort de Philippijnsche eilanden over meesterd te zullen hebben. Zij ver nielen nu alles wat zij op hunnen weg ontmoeten. In de provincie Manilla Zijn al de dorpen reeds afgebrand. Intusschen tasten besmettelijke ziek ten hunne legers aan en de hongers nood hcerscht op het eiland. Van eenen anderen kant zijn de inboor lingen besloten tot het uiterste toe te strijden en de Tagalos aanvoerden in hunne troepen al wie eenigzins de Douai, die gelast was met het onder zoek van het verslag door M. Delalé opgemaakt. Ook hebben de leden dier Kamer het onderzoek vernietigd ver klaarden den onderzoeksrechter vari Hijsel gelast geheel het onderzoek der- zaak te herbeginnen en een ganschl wapens kan hanteeren, zelfs binders nieuw dossier samen testellen. va" '0 jaai'- Velen onzer lezers hebben nog ge heugen van die akelige dagen der fransche Commune,die zoovele slacht offers maakte in de rangen der gees telijkheid, des edeldoms en der burge rij van Parijs. Een der bijzonderste slachtoffers was de heer Bonjean, voorzitter bij het hof van verbreking. Een talent volle man was hij, en bovendien en bovenal een voorbeeldige christen. Daarvan getuigen deze laatste woor den, zoo eenvoudig en zoo treffende, uit zijn gevang naar zijne familie ge schreven Ik verklaar u, in aide rechtzinnigheid van rnijn herte, dat ik vergeve aan al deze die mij eene onverdiende gevaugzitting doen o .deistaan gelijk ik smeek dat God mij ook vergeve de misslagen die ik begaan heb. Zoekt niet om den naam le kennen van deze die mij hier tegen recht en reden vast houden en bijzonderlijk, en zoekt toch nooit om mij rechtstreeks of onrechtstreeks le wreken. Ik verklaar u opnieuw, en zeer plechtig- lijk, mijne teerbeminde, dal, wanneer ik de diepste plooien van mijn hert onderzoeke, De keizer van Rusland heeft onder handelingen aangeknoopt met de koningin van Engeland om eenige punten Ie regelen betrekkelijk de kwestie van Corea en de bescherming van het grondgebied ten .Noord-Oosten van China gelegen, tegen de inpal ming der Japoneezen en der Duit- schersde kwestie der Chiiieesche ijzerwegen de stichting van Euro- peesche koloniën en verschillige zen dingen in China het bepalen der grenzen van Afghanistan, Perzië, Syrië ophouden van alle vreemde tusschenkomst op Creta, zoohaast liet gezag van Prins Joris zal gevestigd z'yu volledige onafhankelijkheid van Abyssinie en herstelling der grenzen tusschen Egijpte en Abyssinie. Rusland stelt als voorwaarde het akkoord over deze negen punten mede te deelen aan het fransch Staats bestuur, wiens medewerking zou ge vraagd worden om de bepaalde over eenkomst goed te keuren. In het engelsch Lagerhuis werd eze week een voorstel van M. Dillon, jk er hoegenaamd geene gevoelens van haat strekkende tot het niet vermeerderen der engelsche krijgsmacht in Zuid- Afrika, met 103 stemmen tegen 22 verworpen. M. Chamberlain verklaar de dat altijd eene zekere verhouding moet onderhouden worden tusschen de engelsche vloot en de vreemde, en dat, wanneer naburige mogendheden hunne legermacht vermeerderen, Engeland insgelijks zijne krijgsmacht moet versterken. In de omstreken van Barcelone heeft de politie eene samenzwering van Carlisten ontdekt en vijf personen ingehouden. Bij verschillige buis- zoek ingen werden een veertigtal ge- of wrake gowaar word, noch tegen deze die mij zoo onrechtveerdiglijk hebben doen aan houden, noch tegen deze die mij misschien het leven zullen benemen Dat mijn bloed diene om mijne misslagen uit te wasseheri, en op niemarids hoofd nedervalle Eenige uren nadien, den 24 Mei 1871, viel die voorbeeldige man onder de kogels der Communards. Die woorden van zijnen laatsten brief hebben door zijne kinderen ver staan geweest op eene wijze weerdig van hunnen vader. Immers het is nu meer dan 25 jaren, dal zijne zonen hunnen tijd en hunne fortuin besteden aan den onderhoud en hel bezorgen van een weezenge- slioht, waarin zij een groot getal kin- Hoc gaat de nieuwe kieswet in de Kamers onthaald worden Ziedaar de vrage waarmede vele dagbla den nu bezig zijn. 'i Schijnt dat het Staatsbestier rekent op een vijfentwintig stemmen meerderheid ten voordeele van zijn stelsel. Mijnheer Woeste en wilt er hoegenaamd niet van weten. Een of twee Antwerpsche Kamerheereri zullen er mogelijks legen spreken. Volgens 't schijnt en zal er van den kant der Rechterzijde geenen anderen tegen strijd zijn. Geheel dc Linkerzijde,'! is te zeggen: libtraltn en socialisten, zal er tegenstem men, en dat met opzet. Ziedaar het orde- wooid dat gegeven is, en slavelijk zal ge volgd worden. Dalen wilt ni t zeggen dat er niet hier en daar een liberaal is die hel stelsel goedkeurt. Maar dat en doet er niets aan. Hij zal hem geheel koeste moeten hou den en meêdoen met den hoop. Een liberaal immers dat is een man die. vrij is Al die gasten zeggen aan wie 't hooren wilt dat zij alle middels zullen gebruiken die in hunne maebt zijn Wij mogen ons dus verwachten aan pro pere zittingen der Kamers, n pogingen tot oproer in de straten. Meester zijn op strate en is niet moeilijk voor 't Staatsbestier de wet immers geeft daartoe alle machtmaar orde houden in de Kerneis, dat is een ander paai mouwen. Het tegenwoordig reglement der Kamers is te slap en te gemakkelijk met het weder- spannige gepeupel der socialistische afge veerdigden. En zoo zal de bespreking voor zeker krielen van roepingen lot de orde, toepassingen van censuur, uitdrijvingen uit de Kamers zelve, opschorsingen van zitting, enz., enz. Maar indien de katholieken als een man hun sterk houden, zullen de woelers verlo ren spel spelen. Zij zullen tegen wil en dank de bittere pille moeten zwelgen. Wat het ministerie aangaat, het is vast besloten geenen tijd te verliezen en er met vuile voeten door te gaan. Bravo Zondag laatst zijn op verschillige punten der koolmijnstreken, de Nijverheids er: Werkersraden, door den Slaat ingericht, bijeengekomen. Die bijeenkomsten van bazen en werklie den hebben, volgens ons, een klaar bewijs geleverd welke de uwrc redens zijn van de werkstakingen. De opstokers der werklieden en zullen niet boffen met de besprekingen die dddr zijn gedaan geweest. Trouwens daar is klaar bewezen gewor den,hetgeen de socialisten te vooreri loochen den, dat de mijnwerkers het meeste profijt gelrokken hebben uit den bloeienden toe stand der nijverheid en dat de loonen se dert Maarte 1896, in geheel de koolmijn- streke van 23 lot 30 ten honderd gerezen Een der opstokers, ciloyen Falony, mijn werker, zetelde in den Raad van Charleroi. Mi n beeft hem gevraagd of 't waar was dat zijn loon, in één jaar, van 4,25 fr. gerezen was tot 5 50 fr. Hij heeft bekend van ja. Maar die bekentenis en heeft bem van geen haai doen veranderen in zijne eischen. Hier moet nog bijgevoegd worden dat de bazen nievers hadden laten weten dat de te genwoordige loorien niet meer zouden klem men. Integendeel. Bijna overal waren er nieuwe vermeerderingen beloofd, hetzij om aan stonds toegpstaan te worden, hetzij op den oogenblik dat de verkoopprijzen zouden op gaan. Al die bemerkingen zijn vruchteloos ge weest. De opstokers hadden beslist dat r 20 ten honderd vermeerdering moest gevraagd worden. Dril moest gedaan worden en niets andets mm Gelijk bijna altijd. De arme werkman, na dat hij en zijn huisgezin in gebrek zullen verkeerd hebben, nadat hij schulden op schulden zal gemaakt hebben, zal tot zijn werk wederkeeren, misschien aan den zelf den loon als vroeger. Krijgt hij eene zekere vermeerdering van daghure, hij zal maanden op maanden moe ten werken en zwoegen, om de verlorene dagen werkstaking te herstellen. Daar zijn er nogtans die er bij zullen ge wonnen hebben, en dat zijn de opstokers, de leiders, wier inzicht is, ten prijze van de armoede en het lijden van den werkman, hunnen eigen hoogmoed te voldoen, en de maatschappelijke wonde (lijk'zij haar noe men) dieper en dieper te maken. In andere woorden de duts van den werkman zal de kastanjen uit het vier halen, maar de socialist zal de kastanjen binnen spelen. zijn De afgeveerdigde werklieden hebben de cijfers r iet betwist, die de afgeveerdigde ba zen hun onder de oogen brachten. Zij hebben zelve niet willen aanveerden van die cijfers te onderzoeken. Vele min hebben zij willen hooren van overeenkomste om het werk te hernemen. Zij hebben laten weten dat zij geen recht hadden van de zake le onderzoeken maar alleenelijk bevel gekregen van eene nieuwe vermeerdering te eischen van 20 Het is dus buiten allen twijfel dat die werkstaking een booze trek is i.an wege de opstokers. Daarom keuren wij ten volle de handel wijze goed der bazen die de verslagen vari die verschillige bijeenkomsten hebben doen drukken, en ze bij duizende exemplaren onder de werklieden versoreidpn Hel is goed dat de openbare denkwijz? in zoo eene gewichtige zake, wete waaraan haai- houden. Hel is. goed ook dat de werklieden ver staan lot hoeverre hunne eischen redelijk ol onredelijk zijn; en dat alzoo, deze die van goeden wil zijn en een rechtschapen herte dragen, het hunne kunnen bijbrengen om de overeenkomste tusschen bazen en werkers te Letiachten. Wat de leiders of opslok ei s aangaat,er blijft weinig van hen te verwachten daar hunne werking alleen voor doel heeft den politieken winkel te doen draaien, en hunne persoonlijke belangen te bevoordeeligen. Eene bemerking die, volgens ons hier we le passé komt. Wij zijn gewend geheele dagen de socia listen tc hooren schreeuwen tegen het ka pi taal. Volgens hen zijn de kapitalisten bloedzui gers die met. het zweet van den werkman leven aan wien zij eenen spotloon betalen als dagliure. Weinu in het Walenland, waar de werk stakingen eene plage geworden zijn, zijn sedert eenige jaren van hier menigvuldige socialistische samenwerkende maatschap pijen opgekomen die miljoenen rijke zijn. Denkt gij dat die maatschappijen bun werkende volk beter betalen dan de kool mijn bazen Ge zijl er wel meê Tot nu toe en hebben wij nievers gevon den dat de werklieden hunne 5.50 fr. daags wonnen, ol dat zij opgeslegen wierden als de winsten der maatschappij vermeerderden. Is 't geen waar dat d a socialisten recht hebben geheele dagen te schreeuwen van gelijkheid voor iedereen Moet de werkstaking nog eene tijd duren, de nijveraars zullen groote schade onder staan. Maar de werkman zal nog eens de eerste zijn om te lijden. Reeds zijri er pletlerijen stille gevallen bij gebrek aan kolen ar dere werkhuizen zullen volgen. Alzoo zullen duizende en duizende werkmenschen tegen wil en dank hel werk laten staan en in ellende vervallen. En wat zullen wij zien binst de wijle? Hetgeen wij reeds beginnen te zien dal andere landen ons voorraad van kolen zul len zenden, en dat al die woelingen en al die ellende alleenlijk zal dienen om den vreem deling rijke te maken. En wat zal er hel einde van zijn Nog nooit is er zoovele volk geweest in de zale van het Volkshuis, als Zondag laatst 23 April. De buitengewone bijval die de eerste feesle genoten heeft, was voor dezen die ze bijge woond hadden, een reden om weder te kee- ren en voor anderen die ze niet gezien liudden.masr er hadden van hooren spreken, ene bekoring waaraan zij niet hadden kun nen weèrstaan. Het was waarlijk schoon en grootsch ter- zelvertijde die macht van menschen te zien uit alle standen der maatschappij den eael- mati, den grooten en kleinen burger, den werk man, den officier, allen gekomen ver lekkerd op eene soorte van feesle die zoo wel gekomen is bij allen. Ook is er niemand in zijne verwachting bedrogen; geweesten met recht mag men zeggen dat die feeste buitengewoon prach tig was. Wat dc eigenllijke turnfeeste aaugaat, al die bevallige bewegingen of oefeningen van kronkelmarsch, boxe, knodsenwerk, scher men met den degen,enz., hebben uitgevoerd geweest met eene vlijtigheid en eenparig heid waarvoorde kenders verstomd stonden. Dit deel der feeste strekt grootelijks tot eere aan den wakkeren en behendigen wapenmeester, de heer Fl. Meyskens en de bravos eri het handgeklap dat door de ge heele zale dreunde, zijn een klaar bewijs van de algemeene goedkeuring en ook nog eene krachtige aanmoediging. Daar stonden op den feestwijzer eenige aangename verrassingen die allen met uitnemende behendigheid en bijval uitge voerd zijn geworden, door de heeren V. D., B en D. - Die verschillige deelen van het eigentlijke turnfeest, waren afgewisseld met aangename kluchtjes in spel en zang. De Sineesche waarheden bijzonderlijk hebben aangestaan en herte lijk doen lachen. De jo ge Ferrandt heeft eene krachtige stemme en heeft de groote gave door klare uitsprake hem tot t' einden de zale te doen verstaan. Wij moeten nog eens met velen lof spre ken van de Sl Michielsharmonij. De stukken die zij gespeeld heeft, waren van goeden keus en de uitvoering opperbest. Proficiat Mijnheer Desramault. Kortom eene feeste waarvan geheel Yper preekt met den grootsten lof; eene feeste die getuigt van behendigheid eri taaien moed eerie feeste van wiens lukken men niet verwonderd is, als men weet wie er de ziele van is. 't Moet zijn dat de missie nog beter gelukt heeft of dat wij 't peisden, want de liberale pennelekkers van Yper zijn waarlijk razende. Nu dat de Redemptoristen weg zijn, heb ben zij, in zeven haasten, een duivelskapelle- NIEUWSBLAD VAN YPER N M IVL/AKU U1VV1UI' »M»I HUlil uv« w».v.w. «.«v» v|

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1899 | | pagina 1