DIT IS fH EN OMM ELANDS, t wm mm m RDIT8NU :DSCH W'Ws PL I4TSELtéK Op Zaterdag, 24-8"" Juni 1809. fi centimen 'I blad. B4 0 jaar. Talmerk 1680. Frankrijk Holland Engeland Spanje Philippijnsche eilanden De afgevallen priester Beknibbelen om te beknibbelen Voltaire was een Jezuïet De meeting, Hê komt Mieroo Priester Daens en Sus De Onvermoeibare Stad Yper Gemeenteraad Ri m I Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterüratete Yper, en bij 's lands boodschap we sen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt, 's Vrijdags, en s Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaal- Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.t5 de reke binnen't blad is 'l 0,f.30 van 's Rechter.-s wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. ledei boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agënce Havas, te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- NVes'ivlanderen wonen. Zaak Dreyfus. Bij liet verschij nen dezer repelen zal kapitein Dreyfus waarschijnlijk met den kruiser Sfax, te Brest reeds aangekomen zijn. Van daar zal hij aanstonds naar liet gevang van Rennes overgebracht worden, waar zijne cel in gereedheid is. Het proces zal rond 17 Juli begin nen in eene der zalen van het krijgs- arsenaal, dat aan de gevangenis paalI In eenen der muren zal eene deur gesteken worden, opdat Dreyfus van het eene gebouw in het andere zou kunnen gaan zonder op straat te moeten verschijnen. De noodige maatregelen worden genomen om de orde en de open bare- rust binst het proces te handhaven. De gendarmerie zal versterkt worden met een honderdtal manschappen, een schadrou der ruiterij en talrijke policieagenfen. Aan de muren der stad heeft de burgemeester van Ren nes eenen oproep doen aanplakken, waarin hij de bevolking aanspoort tol kalmte en verklaart dat het leger, zoowel als het gerecht moeten geëer biedigd worden. de ministerieele krisis in Frankrijk nog niet opgelost. De pogingen van M. Poincarré, om een ministerie sameu te stellen, zijn vruchteloos ge weest. Verschillige gewezen voorzit ters van den ministerraad of van de Kamers zijn reeds naar het Klyseüm uitgenoodigd geweest om aan de krisis een einde te helpen stellen. Mr Waldeck-Rousseau, door den voorzit ter der republiek gelast met het op zoeken eeuer volledige lijst ministers, is er niet beter in gelukt dan M. Poin- carré. Maandag is hij aan den presi dent, M. Loubet, gaan verklaren, dal zijne aangewende pogingen grenen goeden uitslag opleverden en dat hij bijgevolg van zijne taak moest afzien. Na M. Brissou, gewezen voorzitter der Kamer, naar het Elyseüm geroe pen te hebben, heeft M. Loubet de laak aangeboden aan M. Bourgeois, Franscbe afgevaardigde bij dr .redes- conferentie le 's Gravenhage. De misdaad van Rijsel. Niet tegenstaande de vermoedens meer en meer op andere personen wegen, blijft Broeder Flamidien nog altijd in het gevang opgesloten. Sedert het eerste onderzoek geëindigd is, zijn reeds nieuwe bewijzen gevonden van de onplichligheid van den aangehou den Broeder. Onder de poort der school zijn drie brieven gevonden, aan den Bestuur der gericht, en waarvan het adres ge- maak! was in uitgesneden drukletters. Volgens den onderzoeksrechter M. De lalé zelf, moeten deze brieven voort komen van denzelfden persoon, die het briefje geschreven heeft, dat ge vonden werd bij het lijk van den kleinen Gaston Fovaux, dus van den moordenaar. Broeder Flamidien kan de schrijver der drie brieven, dus ook de moordenaar, niet zijn. Een onderzoek is geopend bij aange klaagde personen, bij wie men uitge sneden drukletters gevonden had, en waarvun eenen rond den datum der misdaad, schrammen aan het gelaat droeg. Zekere Justine Gochez, dienstmeid bij Mad. Dujardin te Rijsel, verklaart voor den onderzoeksrechter, daags na de verdwijning van Gaston Fovaux, een kind van rond de elf jaar ontmoet te hebben, zonder klak noch mantel, maar met het uniform der scholieren der Broeders. Het kind vroeg hoe laat hel was, zegde dat het honger had en da!, bet van het Deulebosch kwam. Bij hare tehuiskomst had de meid hare ontmoeting verteld, bij het ver nemen der verdwijning nogmaals ver teld en, eenige dagen later het kind herkend in een ten toon gestelde portret. Volgens iiit verhaal kou denkleinen Fovaux niet vermoord zijn noch den Zondag, noch in de school der Munt straat, noch door Broeder Flamidien. Vredesconferentie. De kommissie der conferentie heeft den wensch uit gedrukt, dat de overeenkomst van Geneve, betreffende de behandeling der gek weisten en krijgsgevangen, zoo gauw mogelijk zou herzien wor den en toegepast op de oorlogen op zee. De miiiistervan koloniën, M. Cham berlain, heeft in het Lagerhuis (Engel- scho Kamers) voorgesteld den oorlog (e voeren tegen Transvaal. Zijn voor stel werd met 8 stemmen tegen 4 ver worpen. Hij vraagt aan deTransvaal- sche republiek een pensioen voor de weduwe van denEngelscbman Edgar, die in Transvaal, ter gelegenheid van zekere onlusten, door eenen policie- agent doo 1 gesteken werd, alhoewel liet bewezen is, dat Edgar de agent zelf had aaugevallen. De afstand der Carolinen-, Ma riana- en Palaoseilanden, die on langs aan Duitschland werden ver kocht, is Maandag laatst door de Spaansche Gortès (Kamers) goedge keurd. Volgens de laatste berichten hebben de Amerikanen nieuwe overwin ningen behaald op de Pbilippijnen, in wier rangen de grootste wanorde heerscht. De opstandelingen onder gaan groote verliezen en zijn genoot- zaakt, naar hunne verschansingen te vluchten. Het zou ons niet verwonderen, in dien nieuwere tijdingen ons de zege praal der opstandelingen meldden, want, zegepraal en nederlaag voor een zelfde leger, wisselen elkander af op de Philippijnsche eilanden. Een parijsch dagblad, dat verre is van klerikaal te zijn, geeft eenen lan gen artikel geteekend: Jean de Bon- nefon, een vrijdenker. Die artikel,dieeen hloedigezweepslag is voor de afgevallene priesters, bevat sommige beweeringen dfe ongegrond of valsch zijn. Maar hij doet op mees terlijke wijze uitkomen welken afkeer het volk in den grond van zijn hciio gevoelt voor eenen Kenan, eenen Char- bonnel, enz. Daarom geven wij hier eenige uit treksels ons veroorlovende, waar het pas geeft, bemerkingen te maken Da! men zegge wat men wille, de afgevaj len priester zelve, wanneer bij bovenmate ver shindig is, sirijiit met onze rechtschapenheid. Wanneer, een man denkt.gtmis'. te hpbben, kunnen wij niet verdragen dat hij al met eens oiitaalbaar wordt, en groote spreuken doei met dien zeltdeu mond die de Hostie bezoe deld heeft heatgevallene priesters kunnen maar moei lijk door het volk gaan zonder kaakslagen te vaiigen; en allen, als zij hunnen mond durven openen, stellen hun bloot aan de antwoorde vaneenen prins dieniet zeer godvruchtig was, maar toch een ware frstnscbman. Die prins kwam in gesprek met eenen afgevallen priester, en zei hem: Men rnoet van gedacht niet verandè ren. Maar, prins, als men ziet dat men ge mist heeft Dan zwijgt men, zegde de prins. Die antwoorde was, in dit geval, zeer wel gepast Iemand die van den goeden weg af wijkt, kan niet min doen dan zwijgen. Doch dit is, in 't algemeen gesproken, niet juist. Het is, bij voorbeeld, geen waar dal een mensch, die van gedacht of godsdienst verandert, moet ".wijgen. Indien hij van de doling tol de waarheid overg; at, kan hij integendeel gehouden zijn te sprt'cen om het gedane kwaad te herstellen. Zwijgen ware voor hem, in zulk geval, aan zijnen plicht te kort. blijven 'lis juist omdat zij de moeilijkheid van zulk nen toestand gewareziju, dat de afge vallene priesters alhier eenen bond ot syn- dikaat gesticht hebben. Zij hebben een weggestekene woning be trokken. bezitten eene antiklerikale biblio theek, en trachten gezellen te winnen. Zij houden de ooge op de pastoors die wat flauw te wete ijnop de onderpastoors die wat krank van geest zijn. Komt er voor deze laatster) een oogenblik van moedeloosheid, van teleurstelling, van verandering in bediening, zij zijn er aanstonds bij. Zij weten hun wijs te maken dat hun bis schop onreebtveerdig is, hun deken een ty ran; en alzoo trachten die reizende en oproe rige winkelknechten de priesters uit te bui ten die de soutane moede zijn en zijn gereed hun herbergzaamheid en het overige le ver schaften. Ten anderen, zij hebben maar weinig ge luk in burtne onderneming. Tien of twaalf priesters op geheel de geestelijkheid van Frankrijk hebben den Aulaar verlaten om naar die herberg van Seine et Oise te trek ken. Meer dan één verlangt om weder te keeren naar den schaapstal. Het overige is geen groot verlies voor de Kerke. Gewoon lijk als een priester afvalt, bewijst hij aan don godsdienst den eersten dienst waartoe hij bekwaam was. Nu, het werk dor afgevallene priesters bestaat; en nooit, noch in ons dagblad, rio ch elders, en zou men in dien modder roeren, hadden de stichters voortgeleefd in den poel van hunne verergernissen. Maar de afgevallene maken gerucht, en willende lesse spellen aan de Kerke die zij verraden hebben. Hun kruip-uit, met vuile n versleterie gevel, staat ineenen verloren hoek van Parijs, verdoken onder eene macht van jasmijnen. Die jasmijnen en lukken er met in den reuk en bet gezicht van het huis weg te nemen. Onder den schijn van een huis van ruste is het een huis vau stiijd waar de priesters, die hel kruisbeeld weggeworpen hebben, lijk de soldaat zijnen degen, iiuis en raad astels, 't is te zeggen de oude, de stichters, gaan 's nachts uit, lijk de vodden rapers, op zoek achter bevuilde zielen, en verwelkte herten, om den troep der eedver brekers te vermeerderen. Ik zal mij wel zwichten den naam der villa, of de namen der bewoners te geven want alle aankondiging, zelve uit misprijzen ge daan, is welkom voor die priesters, die van den autaar eenen wipbank gemaakt hebben om in den modder te springen, er in te vroi-ten, ervan te leven De afgevallene is het vuilste wezen dat God gesteld heeft tusschen de menschen en de verdoemde, omdat hij nooit rechtzinnig is Gek wetsiebooveerriij, bedrogene eerzucht, d< dierlijke driften ziedaai van waar de afgevallene voortkomen Vervolg van ons nummer van 40° dezer) Het Progrés zou willen dal de Yperlingeo de eerste keure hebben van koopeu op den groolen Botermarkt, en dat de huishoudsters hunnen voorraad zouden kunnen opdoen. Dat is 't schoonste bewijs dat hij van de marki het eerste woord nieten kent. Iedereen weet dat, op den grooten Boter mol kt de verkoop maar in 't groote gedaan wordt; en op den kiemen, de verkoop in 't kleene. Wat d groote koopers aangaat, uitge nomen vijf of zes, het zijn al vreemdelingen. De huishoudsters en de kutsers koopen hunnen boter op de kleene markt. Is vier. Op ih iwee markten wordt het reglement streng ioegepSfsL Wal den verkoop aangaat die buiten den markt gedaan wordt, hit is onmogelijk te beletten dal de kooper rechtstreeks zijne boter koopt aan de buitenlieden. Maar van als de kooper in slad komt is hij verplicht zijne boieropde markt te brengen. Voldoet hij aan die voorschriften niet, hij is strafbaar voor de wet. De politie houd', daar goede ooge op en daarom worden de herbergen dikwijls onderzocht. Is er iemand die onder dit opzicht de scbreve le buiten gaat, hij wordt verplicht den laks te betalen. Die zienwijze van 't Progrés verwondert ons grootelijks. Hij, die eertijds zulke groote partijganger was van de volle vrijheid van koopen en ver knopen, hij zou die vrijheid nu willen beteu- len, ti de Yperlmgen voorentrekken. Uit lm een wij komen tezeggen, is het gemakkelijk om verstaan dal de handelwijze van 't Progrés, indien zij toe «past werd, maar één gevolg zou hebben de vreemde lingen van onze botermarkt wegjagen, en schromelijk nadeel doen aan onze stad. Hij ziet alleenlijk het profijt in van eenige zeldzame ypersebe voorlverkoopers en houdt geene rekening van het groot getal burgers en werklieden die hunne boter moeten koopen. Daaraan ziet men nog eens tc meer dat die gasten beknibbelen om te beknibbelen, en, onder voorwendsel hunne medeburgers te bevoord-eligen, dingen voorenstellen die juist bei tegenovergestelde zouden te wege brengen Wat do dwaze en blinde partijgeest toch doen kan Voltaire een Jezuïet? Komt dat tegen! Wie zegt er dat T Is Sus, de vermaarde pédagogue van 't Weeke blad. 't Is een Jezuïet, zegt Sus, die gezeid heeft: Liegt zooveel gij kunt, er zal toch altijd iels van over blijven. Iedereen weet dat Voltaire dit gezeid beeft. Dus Voltaire was een Jezuïet Trekt de lpere op, Sus zeiden wij, ligt op de mage van Sus. Sus is daarom gloeiende kwaad. Dat is nogmaals een leugen, schreeuwt Sus. 't Is nogtans zeker dal Sus ongemakkeiijk was met de meeting. Ligt ze op zijn mage niet meer, 't is dat ze al ievers....elders ligt t Wie Priester Daens. Wanneer Den 18sUo Juni, zegt Alpha. Neen, den 2d" Juli, zegt Sus. YVien van de twee gelooven Sus, omdat hij nooit en liegt. Het Progrés van Zaterdag laatst heeft willen kluchtig zijn. Hei bevat een zoogezeid besluit van onzen stedelijken raad nopens dans en muziek. Is de artikel zonder zout, hij en is niet zonder....een snuifje peper. Trouwens, die artikel is geteekend üe Czaar, Surmont, hetgene oudversleten nieuw is Maar hij is ook nog geteekend De Se- creluris, Mieroo. Mijnheer Gorrissen een Mieroo Proficiat, mijnheer Gurrissen Wij hebben den brief van Priester Daens in ons blad overgenomen, en ons veroor loofd eenige bemerkingen te maken. Piiester Daens heelt geradig gevonden daar niet op te antwoorden hetgeen ons niet en verwondert. Maar Sus is daarop in eene vroede dulle geschoten hetgeen ons ook niet en ver wondert. Sus vindt dat er maar één priester is die de ware leering van Christus volgt, en dat is priester Daens. Al de andere, met de bisschoppen aan 't hoofd, en zijn maar goed om kwaad te doen aan den godsdienst. Sus is trouwens zoo bekommerd met onzen heiligen godsdienst 't Is daarom dat Suszijnen paschen niet en houdt Wij nemen de vrijheid aan heer Sus nog twee vraagskens te stellen nopens het uit stapje der Onvermoeibare naar Kemmel. Is het waar dat de trompetters 's ander daags morgens ten drie ure en half t'huis gekomen zijn Is het waar dat er gastjes van 9 jaar 's avonds alleen zijn moeten naar huis komen Verslag der zitting van Zaterdag 17 Juni 1899. De zitting begint ten 5 en half. Al de raadsheeren zijn aanwezig, buiten M. Colaert, die zich verontschuldigt, daar hij geerne nog eens zijne moeder had bezocht, die berecht is. 't Verslag der zitting van 6 Mei wordt goedgekeurd en dit van 3 Juni ter inzage der leden op het bureel neergelegd. leeschhuis Voor de vier kramen op het Vleeschhuis hebben ingeschreven de heer Roose-Dael voor 1893 fr. en de heer Baeckelandt Char les voor 2489 fr. De heer Roose wordt aannemer verklaard. Sprekende van 'l Vleeschhuis, vraagt M. D'Huvettere dat het reglement op het toe zicht over den vleeschhandel beter zou toe- r.' ■- m m san aaaamam ioc vinr' f a W w

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1899 | | pagina 1