EERLIJKHEID ZONDER GODSDIENST ■(■■■«■«■li In 't «Hemelrijk» Vlaamschen Land- en Zitdag Op 't Korenveld FESTIVAL Augustus of Oestmaand. Sus zal bewijzen met a plus b dat dit alles de schuld is van... M. Surmont. Nu 't is onder ons Dinsdag was 't volop feeste in 't Hemelrijk ter gelegenheid der blijde intrede van wel edele Heer en Mevrouw Ridder Karei Hynderick-de Smedt. En gelijk in 't Hemelrijk alles om ter best is, zoo was in 't aardsche Hemelrijk alles ook even liet en knoddig geschikt. Dichten en vlaggen, bloemen en groen waren er bij de vracht gebruikt orn heel de wijk een echt feestelijk uitzicht te geven. Niet alleen waren al de geburen eensge zind opgekomen om een handje toe te steken, maar de kasteelheeren van 't omliggende waren er ook aanwezig en we hebben menigeen hooren zijne voldoening uitdrukken over die oprecht welgelukte feeste. Wij zeggen met de talrijke vrienden Mijnheer en Mevrouw Hynderick, leeft lange jaren gelukkig! ad muitos ana os P ROGRA AI M A VAN DEN TE KORTRIJK op 3 ea 4 September aanstaande Den Zondag 3" September om 3 uur namid dag heeft de groote Landdag plaats in de Stads Halle, onder voorzitterschap van M. Coremans, volksvertegenwoordiger van Antwerpen. Onmiddelijk achter den Landdag bezoek aan liet Groeningheveld. Den Maandag 3" September om 91/2 u. begint de Zitdag, in de zalen van het Stadhuis. De derde afdeeling voorgezeten door den Z. E. II. De Gryse, pastor-deken te Kortrijk, zal zich uitsluitend bezig houden met de Eeuwfees ten van 1302-1902. De volgende punten staan aan 't dagorde voorbereiding der feesten aard van het gedenk- teeken plaats van het gedenkteeken aard der feesten het inzamelen van gelden. De twee andere afdeelingen voorgezeten door de heeren volksvertegenwoordigers De Vriendl en Heuvelmans, zullen handelen over de vol gende punten Vlaamsch in de Bnrgerwacht Vlaamsch voor het KrijgsgerechtVlaamsch voor 't Strafgerecht en rangschikking van Vlaam- sche en Waalsche gemeenten verplichtende kennis der twee talen voor staatsbeambten Vlaamsch spreken in Kamer en Senaat, Gouw en Gemeenteraden Vlaamsch voor Burgerlijke en Handelsrechtbanken Vlaamsch in beton derwijs voor meisjes Vlaamsch in het vrij- middelbaar onderwijs Vlaamsch in 'thooger te Gent; Vlaamscne Kathol. Studentin Bewe- ging en stichting van oud-hoogstudentenbon den uitbreiding van den VI. Kathol. Landsbond Vlaamsch in ons Vorstenhuis en Jonkvor.-l Albreclil. Den Maandag om uur zal er in het Noord gasthof, bij de Spoorhalle, een gezellig feest maalplaats hebben. Builen den drank bedraagt de prijs 2 frank. M ie er toenscht deel aan te nemen, zende zijnen naam met het bedrag der inschrijving naar den heer L, Berlemontschatbewaarder van het Groeninghe Komiteit, in de Voorstraat, te Kortrijk, en dit voor den 1 September. De suiker in pakken van de Thiensche maalderij is de beste. Te koop bij alle kruideniers. Nrar aanleiding van de antialkolische plaat Wat hel horen geeft Het brood. Het levenDe alkooi. De dood 1 Daar staat bot golond, rijpend koren To golven als een' goudon zee; Al gloeiend staat de zon te gloren, En zendt lieur' stralen op de voren, Waar hope heerscht en zoete vreè En alles schijnt van heil te droomen, Van weelde en rykdorn in 't heelal De wind ruischt spelend in de boomen, Voorspellend dat de maaiers komen, Bij zeisenklank en vreugdgeschal Doch bij dit heerlijk zonneglimmen, Ach! ziet daar, boven 't korenveld, Dien harden kamp van vreemde schimmen, Welke angst op 't aangezicht doet klimmen, Waarbij het harte staat ontsteld En niemand weet wie zal verwinnen, De Toovernimf, met milde hand, Die brood brengt in de huisgezinnen, Of't Wangedrocht, vol eltervinnen, Welk diepe ellende brengt en scband Ja, daar nu, boven 't wieg'lend koren, Daar kampt het Leven met den Dood En 't volk doet vreugdelied'ren hooren, Als kon dat kampen hem niet storen, Of dacht het niet aan ramp en nood De zoete Nimf roept door de dalen «Uit 't koren kneede ik smaaklijk brood 1 Ik doe de weelde zegepralen, En laat de vreugd op 't aanzicht stralen, Zoo zoet als 't lachend morgenrood! Maar dan de Dood roept vreeslijk tegen Uit koren, stook ik 't helsche vocht, Waarin mijn macht meest is gelogen Ik keer liet volk van zijne wegen, En voer het meê naar kroeg en krocht En weer de Nimf, in zoete sprake Waar ik het brood bronge in 't gezin, Daar bloost gezondheid op de kaken Daar hoerscheu vreugden en vermaken, Beglansd door reine wedermin En weèr de Dood in naar grinnikken - -Ah! ah! Alkool, mijn helsche geest. Het dorstig volk moet zich verkwikken Ga hem on lijf en ziel verstikken Verlaag den raensch tot morsig beest En niemand weet wie zal verwinnen De zoete Nimf, met milde hand, Die brood brengt in de huisgezinnen, Of 't Wangedrocht, vol ettervinnen, Welk diepe ellende brengt en schand! P. P. Denys. Komen, 2 Augusti 1899. HEULE-WATERMOLEN. In den nacht van Zaterdag tot Zondag hebben dieven bij Adolf Vansteenkiste, bakkeren winkelier,de venster luiken opongepraamd, de ruiten met sly k bestre- kon en ingestegen en daarna alles gestolen wat in hun bereik viel, zooals schorten, baaien, hem den, kousen en allerlei kruidenierswaren, ter weerde van 200 fr. ZELFMOORD. Eene droevige zaak is Vrij dag to ii'oerkerke voorgevallen. Gamiel Snauwaert, oud 27 jaren, heeft zich ge zelfmoord met revolverscholen. Hij heeft drie maal geschoten in de richting van het hert; de revolver was nog met drie kogels geladen. Hij moet gehandeld hebben met voorbedachten rade, want eenige uren vroeger had hy zijn testament eigenhandig geschreven, doch zonder datum er op te stellen; hy bezette daarin alles aan de jon ge dochter waarmede hy in korte dagen ging in den echt treden. Niemand kan eenige redens gissen over die wanhopige daad, aangezien er van geone kanten verzot was tegen voorgeno men huwelijk. De jongeling heeft sedert lang zijne ouders verloren; hij heeft nog oenen broe der in Charleroi en eene zuster in Amerika. WERVICQ. Zondagnamiddag kwamen ver scheidene wielrijders langs den Chemin des Vaches, Fransch-Wervicq, gereden. Een hunner kon zich niet mijden voor den stoomtram en werd doodgereden. Het slachtoffer is M. J. B. Fouache, 61 jaar oud, wonende te Ryssel, in de rue St-Bernard. LEFFINQHE. - Volgens het oordeel van des kundigenmag de melkerijschool van Leffitighe, over eenige dagen gesloten na dry maanden be staan, onder de beste des lands gerekend wor den. Gedurende dien tijd heeft de melkerijschool 7967 kilo melk verwerkt, waarvan bekomen is 248 kilo boter, om hare uitmuntendheid zoo hoog geschat. Tot het maken van kaas heeft mei 3298 kilo melk verwerkt. Vijftien jonge dochters, waaronder negen van Lefflnghe, twee van Zeve- cote, Zuster Marie Arsöne van Heule, eene van Steene,eene van Snaeskerke en eene van Zande, die allen standvastig de lessen gevolgd hebben, hebben eene diploma bekomen. SCHRIKKELIJK ONGELUK TE DAMPREMY. Vrijdag, rond 9 1/2 ure 's morgens, heeft in dat Henogouwscli dorp een akelige gebeurtenis plaats gegrepen. Zekere Joseph Dupuis, welke op de Groote Markt te Marchionne woont, reed per velo naar Copillet en volgde den weg langs do Sambre. Te Dampremy gekomen kwam hij op eene zoo hevige helling dat hy hem niet meer inhou den kon. Hij moest onvermijdelijk de Samber inloopen, maar jiist aan den boord klampte hy zich aan het gespannen touw vast, waarmede men een schip roorttrok. Do schok was zoo hevig, dat hij da schipperin welk het vaartuig deed vooi uitkomm. in het water mede trok en er zelf in viel. Ot schipper kwam toegelooperi, en haalde er den invoorzichtigen rydor uit. Als hij nu op dm oever was gebracht riep deze laatste Uwe vrouw 3gt er nog in, baas, daar is zij verdwenen De echtgenoot luikeldo eene tweede maal, bracht zijne vrouv aan den oever, maar eilaas de verstikking hal reeds haar werk gedaan, en allo pogingen kolden de vrouw niet terug tot het leven roepen. De man is waihopend. Er is procos verbaal tegon den wielrijcer opgemaakt. ST-DENIJS. aterdag avond rond ten 10 1/2, heelt do bliksem tbn windmolen, genaamd do molen te St Denijs, staande langs den steenweg naar Coyghem, inorand gestoken.De molen was gebruikt door Juhs Verdonck en hoorde toe aan mad. wed. Masurel. Honderd zakken kooren, rogge en haver yn met den molen vernield. Niets was v-rz-ked. De bliksem is mkgevalhn op de weide van Alfred Delpulte enkeeft er twee wilgen in splin ters geslagen. Als oldzaamheid dieut er gemeld te worden dat tuschen de twee wilgen, die dienden voor stalen en waaraan er draad ge spannen is,er e ewstrooimyt stond waaraan niet de minste schade veroorzaakt wor<i. OOTEGHEM. - Dinsdag namiddag len 3 ure, is hel parket van Kortrijk niet de gendarmen van Avelghem altier afgestapt, om een onder zoek in le steliei over erge mishandelingen, door een löjurig terelijegepleegd op een meisje van l i jaren. De cider, een leurder met borstels, is aangehouden ei in het gevang van Kortrijk opgesloten. AVELGHEM. (insdag avond ontstond er twist in een huisiouden dezer gemeente. De dochter, in gramscaap ontstoken, nam een pot kokend vet die op 'iet vuur stond, en goot den inhoud ervan in he gelaat harcr moeder. Op het hulpgeroep van het ilachtofï'er kwam een gebuur loegeloopen en dezi kreeg verscheidene slagen met den pot op hethoofd. Proces-verbaal istegen de dochter ingespan nen. IN DE KOOLMIJN. Te Leval-Trahcgnies. Hebt gij recces eene koolmijn gezien Zijl gij reeds in deze verschrikkelijke diepte gedaald, eenige hondorde nieters onder de aarde, waai duizendemannen hungclrecl leven doorbrengen, altoos in de volstrekt,sle duisternis die pas dooi' het lichtje eener lamp onderbroken is? I-Iebl gij uitdezegraven, als uil. du Hel, deze mijnwerkers zien uitkomen, met het gelaat vaalkleurig, de oogen woesl, den rug gekrompen en om zoo te zeggen door de aarde verpletterd Eens maar heb ik dit beeld voor de oogen gehad, maar nooit zal ik het vergeten. Ik heb oenen mijnwerker bezocht die door den strijd was nedergeslagcn geweest maar die zich zegepralend kon opheffen en zijne kwaal heeft kunnen overmeesteren. M. Lucien Vilain, 68 rue de Trieux-Trahe- goies, te Leval-Trahegnies (België), nu 27 jaar oud, had nooit sedert zijne twaalf jaren het mijnwerk verlaten. as*»» Ik herinner mij niet van dan af ooit goed gezond te zijn geweest. Ik had hevige pijnen in al de lidmaten, afschuwelijke hoofdpijnen en de oogen waren erg gestoord- Ik heb in koollagen gewerkt uit dewelke groote hoeveelheden gas kwamen die mij waarschijnlijk het bloed bedor ven hebben. Ik zag alles rap rondom mij draaien, Ik at niet meer, mijne maag was vol met gal. Ik was droevig geworden en vroeg om te sterven. In deze noodlottige omstandigheden ontving ik een boekje in 'twelk men de getuigschriften over (alrijke genezingen gaf die dooi'de Pink Pillen zijn bekomen geworden. Ik nam ze ook en ik laatU met vreugde weten dal iktot de vol- strektste gezondheid terug gekomen ben. Mijne pijnen zijn verdwenen, mijne oogen ganscli ge nezen ik hebgeene hoofdpijnen meer, ik eel wel en slaap gerust. Sedert ik Uwe Pillen ge bruik dunkt liet mij dat ik herleef. Dit alles kunt U laten drukken en ik zal niet nalaten de Pillen aan al mijne makkers te raden want de mijnwerkers zijn aan dezelfde ziekten zeer blootgesteld. De Pink Pillen hadden dit wonderwerk ver richt door het bloed te hernieuwen en le ver sterken en zij zullen dezelfde werking hebben in al de ziekten die uit een slecht bloed voort komen. Het bloedsgebrek, de bleekzucht, de uitputting die het gevolg van het overwerken is, zullen door deze Pillen genezen. Koopbaar in al de apotheken en ter voornaamste stapelplaats voor België, M. A. Derneville, 66 Walerloolaan, le Brussel, 3 fr. 50 per doos en 17 fr. 50 per zes doozeu, franco tegen eenen postwissel. De dame koos de victoria, die aan hel hoofd der rij stond en terwijl de koetsier op zijn bok klom, heeschdo passagierster baar in het rijtuig, liet haar op de bank neerploffen en.... krak Het bankje vouwde onder het gewiehl, brak. splinterde en eensklaps zag men hoe de dame dwars door den bodem heenzakte en hoe haar rokken den grond veegden, want het peerd liep reeds in galop. De dame roept: hou-op! hou-op! en een agent werpt hem voor het peerd, terwijl vierburgers van goeden wil de redding aangaan. Doch tevergeefs het breede lijf was door den bodem heen gezakt en kon niet meer terug. Men besluit daarom het peerd te ontspannen en met de noodige voorzorgen wordt door de omstanders bet victoriaalje opgetild de dame zakt steeds lager en eindelijk zit zij onder het rijtuig op den grond. Daarop volgde een heftig tooneel. De dame schold woedend op den koetsier en de koetsier woedend op haar. De welwillende helpers kozen parlij en het eind van hel lied was een optocht naar hel policiebureel, waar de dame eenaan- klaehl indiende tegen de rijtuiginaatschapp^ die Victoria's liet loopen, die niet gebouwd was voor dikke passagiers. Om spiegelglas te kuisschen doet eenige druppels azijn in warm water en smijt er een stuksken krijtwit in. Als 't bruissehen ophoudt giet dat water slillekens afzonderden grond en wasclit daarmeê het glas af. Zuivere spiritus ofwel ammoniak is ook goed. GEHEIMZINNIGE MOORD. - Acht dagen ge leden vond men langs den ijzerenweg van Brus sel op Gent, dicht bij de statie Dilbeek, hot lijk van een wichtje. Het werd uit de portel eens wagons, welke op Geul reed, buitengeworpen. Het geneeskundig onderzoek bewees dat het kind wel gevormd was en ten gevolge des vals overleed. De dienstdoende statieoverste van Dil beek had bet pak uil eenen wagon op de baan zien vliegen, en bemerkte eenen heer die vóór de portel stond van gezegd rijtuig. Daar hij dan nog niet wist wat hel weggeworpen pak muield, dacht hij hel niet noodigden trein ledoen stop- pi n. Verleden Donderdag zag hij lot zijne groote ontsteltenis denzelfden reiziger in eene tweede klas van eenen gewonen trein gezeten. Hij belastte den Ireinoverste den vreemdeling in de Noordstatie te Brussel aan te houden. Om (e verhinderen dat de kerel buiten ge raakte, ontnam de treinoverste hem hetveer- tiendaagsch abonnement dat hij op zich droeg. Inde statie gekomen wist dt kerel te ontsnap pen. men weel niet hoe. De treinoverste zocht langs alle kanten, maar de vogel was gaan vlie gen. Men gaf de couponafnemers last dubbel goed (oe te zien, maar niemand werd zonder kaartje bevonden. De commissaris is in het bezit van bet abon nement, dat het portret, de naam en het adres van den drager behelst 't is nogtans meer dan zeker dal de man eenen valschen naam aannam. De opsporingen worden neerstig voortgezet, maar het zal wellicht zeer moeilijk vallenden plichlige nog le ontdekken. Niet min dan b3 maatschappijen zijn inge schreven >ooi het festival,eu onder deze zijn er verscheidene die oprechten kunstroem bezitten en aan de liefhebbers van schoon muziek veel genoegen zullen doen. Die maand heette in 't oude Roomen eerst sextilis of z sdr! tnaai.d, zooals zij liet aldaar was. Later wierd haar den naam Augustus ven ter eere, zegt men, van Augustus, keizer van Ro e. v oridcr wiens regeering uze Zaligmaker geboren wierd. Omdat, zegt Weiland, in an-est al de i oorderlijke landen van Europa de inzame ling van in vruchien in Augustus, in de oogstmaand voorvalt, is het denkelijk dat oogst uit Augustus ontstaan is Jacob van Maerhnt gebruikte reeds het woord oesl. Volgens dei; Duikalmanak van Guido Gezelie bes ouch o eertijds nog veel andere v i Miasclie namen benevens de gedaanten C'if.'st, oogsiors'.enz zooals leellemaand weciemaai.d, atcinaand, bouwmaand, kok- maand, beêvaarlsmaand en ook arnmaan 1 of erndan.and. Kartl de Groote noemde die MENGELWERK 16 door HONORÉ STA ES Toen ik nog vrij was, rekende ik mij gelukkig in de achting welke ik van mijne medemcnschen genoot, in de vriendschapsbewijzen die ik ontving, in alles wat een zoogenaamd deftig man schoon en aangenaam kan vinden. Wanneer ik van uit mijne hoogte naar de diepte blikte waarin zich het volk bewoog dat op geene achlingvan iemand,op geerie eerebetuigingen kan aanspraak maken, mompelde ik tot mijzelven Hoe rampzalig is hun bestaan Hedeu ben ik devriend het woord is door de schuld van het noodlot juist gekozen van mannen uit die diepte geworden, en ik kan mij dagelijks over tuigen dat zij in hunne duisternis meer vreugde genoten dan menige afgod uit de hooge wereld, en dat zij zich bitter weinig om bekreunden om hel oordeel der deftige samenleving over hunne wijze van leven. Wanneer hel aan de gevangen toegelaten wordt lot elkander te spreken, vertellen die gezellen soms geschiedenissen uit hun verleden, welke mij vroeger, toen ik nog zoo kies"h was, zouden hebben doen huiveren en walgen, maar mij heden, sedert de tegenspoed mij verhard heeft, hartelijk doen lachen, en mij bekoren om later, wan neer ik weder vrij zal zijn, hun voorbeeld na te volgen Zoo heb ik onder anderen hier een kameraad, die toen hij nog in de wijde wereld liep, een echte meester was in het vak der beurzensnijderij Onuitputbaar is hij in hel. verhalen van anekdoten uit zijn vori leven, en de middelen welke zijn vindingrijke geest uitgevonden had om bet geld ofde juweelen van anderen in zijn bezit ie doen komen, zijn waarlijk wonderbaar. Al zijn gezel len, ik niet uitgezonderd vereeren hem als een wijze, en hij is over den eerbied welken wij vtoi zijne kennissen hebben zoozeer gevleid, dat hij plechtig gezworen beeft, de kunst van het beurzensnijder! net nog menig geheim te verrijken Mijne taal verhaast u gewis meer en meer, lieve Leia. Ik ben zeker dat gij liever zoudet hebben dat ik den man verafschuwde Ba worden er in de hocge wereld, in deze waarin ik vroeger verkeerde, tiet mannen genoeg geëerd, ja, vergood, die meer geld ait de zakken van hunnen evenmensch hebben welen te goochelen dan de tien beste gauwdieven het zouden kunnen doen En zijn die mannen min verachtens- waardig omdat zij goochelden op eene manier weke aan de wetgeving niet toeliet hen achter de grendels te zetten Eertijds dweepte ik ook met de woorden eerlijk man, maar toen was ik gelukkig en voorzag ik niei dat ik mijn geluk ooit verliezen kon. Heden heb ik mijn heil verloren; en daar zooals ik straks zegde,de mensch een wezen is dat bestaat om te streven naar geriot, kan ik niet anders doen dan middelen bedenken om het terug te vinden. Waarin die middelen zullen bestaan, weet ik nog niet, enkel zal ik u reeds zeggen, dat ik zoo teerge voelig niet zal zijn mij en mijne duurbare vrouw en kinderen te laten vergaan van eliende, terwijl anderen mij voorbijsnellen in hunne vaart naar hun ideaal. Weet daarbij dat er in het oog der menschen geene grootere misdaad bestaat dan arm zij Een schamele ebreklijder, hij moge ook bekleed wezen met alle soorten van deugden, zal in de samenleving geene achting verwerven, terwijl iedereen eerbiedig het hoofd buigt voor hem die geld bezit, op welke manier hij het ook moge verkregen hebben, en hoe de ondeugd hem ook moge verkankeren. Ot is mijnheer Gurroaert aiet een der meest geëerbiedigde personen van Heuchenbreck Gij zult mij opwerpen, Lena, dat het uw liefderijk hart zou doorhooren te moeten zien dat uw echtgenoot, om u en ons kroost hel gedroomde genot te kunnen verschaffen, gedwongen zou zijn andere menschen ie benadeeligen. Ik ook zou het liefst anders hebben, maar vermits iedereen, behalve een klein getal uitzon deringen, de liefde tot zijnen evennaaste over het hoofd ziet, wanneer het er op aankomt zijne wenschen te bevredigen, zou hel dwaas zijn tegen den stroom op te willen varen. Zien wij overigens dezelfde neiging niet hij de dieren Blijven deze onder elkander ook vrede bevend wanneer er eune prooi in het licht is Eu verder, zijn wij, die zeker tot hiertoe nooit iemand hadden benadeeligd, ook niet getroffen om een ander gelukkig te laten zijn Waarom zouden wij dan achteruit blijven, wanneer een ander voorwaarts dringt, waarom zouden wij geerie wederwraak mogen nemen op de samenleving die ons insgelijks zonder genade heeft behandeld Gij ziet, teergeliefde echtgenoote, dat gij uw doel Gereikt hebt, In al uwe brieven tol mij gericht, poogdet gij mij moed in te boezemen. Welnu, ik heb moed, veel moed. Ik durf nog aan eene schoone toekomst droomen, Wees dns ten volle gerust Uwe trouwe echtgenoot Marcel Van Hoeck (Hieronder in ander geschrift.) Vrouw Van Hoeck, In mijne hoedanigheid van bestuurder der gevan genis, zou hel mij niet geoorloofd zijn u den tegen woordigen brief van uwen mari te laten geworden indien ik niet overtuigd ware dat hij op u geen schade lijk uitwei ksel kan hebben en dat gij daarenboven al uwe krachten zult inspannen om de verwarde, hevige denkbeelden van den schrijver ervan, op hunne rechte plaats en tot kalmte te brengen. n al de brieven welke gij naar den gevangene ge schreven hebt, heb ik met voldoening kunnen nagaan dat gij eene brave, moedige en christelijke vrouw zijt, die geen ander oogwit hebt dan uwen man gedrild en moed m te boezemen en pogingen aan te wenden om bem tot het besef zijner plichten te krijgen. Ik koester dus het volle betrouwen dat gij op zijn schrijven van heden hem een antwoord zuit zenden, waarin gij hem zult doen begrijpen dat hij dwaalt, dal de misbruiken die in de samenleving immer bestaan hebbenen zullen blijven beslaan, zijne denkbeelden van oproer ntel wettigen. Voor liet overige mag ik u melden dat hij onderdanig is aan zijne bewakers en zonder momn het werk vol- brengst dat hem wordt opgelegd. Gaarne wil ik gelooven dat hij in den grond een goed hart bezit en dat de beschuldigingen, welke hij naar bet hoofd der behoeden werpt, alsmede de zonderlinge begrippen welke bij heeft over de wetgeving en over het levensdoel van den mensch, hem ingegeven zijn door de wanhoop welke hij gevoelt over het verlies zijner vrijheid. Kondet gij hem zooverre brengen hem godsdienstige gevoelens in to storten, hem te doen gelooven, hem te laten hopen in eenen God die de daden der menschen nagaat, hij ware gered voor de toekomst. Ik groet u nu t achting. De besiuui der van het gevang, X VI De stralen der tonne, welke sinds een paar dagen aan eenen helderen hemel heeft geprijkt, hebben de sneeuw doen smelten en het ijs zoo broos gemaakt dat de jeugd er zich niet meer oP durft wagen. De vlijtige landman, die wekenlang van zijne akkers is gebannen geweest, en middelerwijl zich doodelijk heeft verveeld, noopt dat hij morgen of overmorgen reeds met zijne spade in de aarde zal kunnen delven. De arme vrouw die in het laatste najaar met hare due kinderen hel iiutleken aan den boschkant is komen bewonen, keert naar haar buisje terug, gebukt onder eenen zwaren bussel i ijshout, dat zij tusschen de boo men van het natte gras heeft opgeraapt. Zij moet en moeilijk bestaan hebben, die zwoegster want hare kleederen zijn tot op den draad versleten.' bare kleur is bleek, en hare uitnemende magerheid vei raadt dat zij sinds lang tegen de ontbering heeft te kampen gehad. Uitgemergeld zijn hare trekkentoch liet er over haar gelaat eene uitdrukking van tevrederr- ei r.n utiKt ei in haar oog eene wilskracht die te Kennen g eli dat die gebrcklijdster immer moedig de e enoe on andere geesels welke haar kwamen folteren, heeft getrotseerd. ('t Vervalgt) 'J - --hn UAArïücohnnl EENE DIKKE DAME. De vorige week Vrij dag, ten half acht, zagende koetsiers, die op den boulevard St Michel te Parijs op epu vraeht- je stonden te wachten, met angsl een bejaarde dame van buitengewonen omvang op bun rij tuigjes toetreden.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1899 | | pagina 2