tot I EN OMMELADNS, m m m m Bericht Stad Yper STAATKUNDIGE OMSCHOUW Of) Zaterdag, 31* Maart 1900. S oentimen 't blad. 358te jaar. Talmerk 1790. In 't Volkshuis In de Iweinszaal DE OORLOG Gastmaal den heer Colaert, Kamerheer, aangeboden ter gelegenheid van zijne benoeming als Burgmees ter der Stad Yper. P m trekken bij den Uitgever, T»36, in de BoürUrate, teYper, en bij land ofl. prt, 3 frank 's jaars. 'r Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het Mad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. 1' es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstkate, Tk 16, te Vper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, leder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agenck IUvAs,te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- k Westvlanderen wonen. Ter gelegenheid van liet officiel be zoek vaii M. den Senator Baron Sur- mont de Volsberi^he, Minister vari nijverheid en arbeid, zal hem een feestmaal aangeboden worden, op Zondag 22 April 1900, in de Halle, Pan wolszaal, ten 4 1/2 ure namiddag. De prijs der inschrijving is bepaald op 5 fr. (wijn niet inbegrepen). Inscbrijvingslijsten berusten in bel Stadhuis (Secretariaat), in bet lokaal La Concorde en in den Katho lieken kring. Zij zullen gesloten zijn op Donder dag 12 April. De tooneelafdeeling der Katholieke Wacht zal Zondag 8D en Maandag 9" April, 's avonds ten 7 ure, vertooning geven iu 't Volkshuis. Men speelt Eene oude firma, drama in 4 bedrijven. Eere- en beschermende leden kunnen voorbehoudene plaatsen bekomen, tt rekenen van Donderdag 5e" April. mits 50 centiemen per plaats bij den schrijver der Wacht, Boterstraat, 36. te Yper. Zooals we de verledene week aan kondigden, wordt er Dinsdag 24 April eene groote feeste gegeven in de Iweinszaal, ten voordeele van het bou wen van twee kerken te La Louvière. De spelwijzer belooft vele, en bij hel ter pers leggen vernemen we nog dat de beer Moïns, vioolspeler, prijs van uitmuntendheid (virtuosité) bij de koninklijke muziekschool van Brussel zijne medewerking zal verleenen. De prijs van uitmuntendheid en werd in tien jaar maar eens toegekend en 't was aan den heer Moins. Dat getuigt genoeg dat hij een buitengemeene kunstenaar is, en gelijk de Yperlingen gekend zijn als liefhebbers van fijne mu ziek, daar zal volk zijn bij de macht. Er zullen opgevoerd worden: A Clichy, opéra van A. Adam. Le 66! opéra van J. Offenbach. Daar tussshen wordt er door den eerw. heer Maubert van La Löuvièic eene voordracht gegeven over den godsdienstigen toestand van 'de be volking vau Midden-Henegauwen, eu er zal gezongen worden: La ,harite van Faure, Aria uit Joseph van Méhul en David, cliantént devant Saiil. We en kennen nog 't programma niet van t gene M. Moins zal spelen. Prijs der Plaatsen: Voorbehoudene3 fr. 1-te 2 fr. 2dc 1 fr. Kaarten zijn te verkrijgen, bij M. Callewaert-De Meulenaere, in de Boterstraat, 36, te Yper. n en nóg tans de Kamer niet te vol doen, wantin de stemming over den voorrang aan het voorgestelde dagor de van vertrouwen te verleenen, bekwam het ministerie slechts eene meerderheid van 6 stemmen. Het lagorde werd aangenomen met 285 stemmen tegen 279. Gedurende de stemming werd een auti-ministerieele redenaar, M. Las serre, bij den kraag gegrepen door den afgeveerdigde M. Sirayan. Van woorden gingen zij reeds tot daden over, toen eenige leden tusschenkwa- meri en de vechters konden scheiden. Onlusten in China De onlusten, die voortdurend in China plaats hebben, zullen waar schijnlijk eene gezamentlijke tusschen- komst der mogendheden uitlokken. Er wordt nu weer gemeld dat een engelsch missionnaris vermoord is Het fransch oorlogschip Hermione is uil Shanghai naar Tokoe vertrokken. De tentoonstelling van Parijs In zijne vergadering van dinsdag heeft de frausche ministerraad de officieele opening der parijzer tentoon stelling bepaald op 14 april Gevecht in de fransche Kamer Maandag namiddag werd in de fransche Kamer eene ondervraging gedaan over de onlusten, welke on langs in het eiland Martinique hebben plaats gehad. De regeering beweerde dat die onlusten veroorzaakt zijn door den afslag der looncn, die van 2 Ir. gevallen waren op 75 centiemen. Van een opstand zou er geen spraak zijn. De verklaringen der regeering sche- Pood van generaal Woodgate De engelsche generaal Woodgate, die op 24 Januari gevaarlijk gekwetst geweest was te Spioenkop, is Vrijdag avond in het gasthuis vau Mooi over leden. Griquatown door de Boers bezet Griquatown werd Donderdag door 400 Transvalers bezet. Eene kolom heeft Kimberley verlaten om ze aan te vallen Het gerucht loopt dat de Boeren de loyalisten van Griquatown en de vrouwen inbegrepen, gevangen geno men hebben. De Boeren-standen te Biggar's Berg De Boeren bezetten de Biggar's berg keten van Cundbeleugh tot Beith. Hunne voorposten zijn te Waschbank en de Maran. Hunne patroullien ruk ken vooruit tot bij de Weesel's Neck. Een kamp is gevestigd bij One-1 ree- li ill, een ander bij Glencoe, andere mindere bevinden zich op de verde digingslinie eu te Dundée. Een bPraJórradingsdepot is ingericht te üannhausser,op ongeveer 10 mijlen ten noorden van Glencoe. De Van Reenenpas wordt door 4 kanonnen verdedigd. De passen van Iinlua en Olivierhoek zijn versterkt. Drie hon derd Boeren bevinden zich met kanon nen op de grenzen van Zoeloeland. Men meldt dat deze afdeeling bevel ontvangen heeft naar Laing'sNeck te gaan. Op weg naar Pretoria Engelscke officieren gevangen genomen Eeri snelschrift van maarschalk I Boberts seint Luitenant kolonelCrabbe had zich te peerd op 9 mijlen van het engelsch kamp nabij de Modderrivier een wei nig ten noorden van Bloemfontein ver wijderd, iu gezelschap van luitenant Lygon, der garde grenadiers en van luitenant-kolonel Codsington en een soldaat, toen eene afdeeling Boers schielijk op hun school, luiten»"' Lygon werd gedood. Luitenanten-kolonels Crabbe en Codsington werden zeer erg gekwetst alsook den soldaat. De Boers hebben ze naar eene nabijstaande hoeve over gebracht, gedurende heel den nacht verzorgd en ze toch gevangen gehou den. Lord Roberts heeft dus overdreven met aan te kondigen dat hij gansch de streek van Boers ontlast had. Commandant Ollivier Commandant 011ivier,die het langst den strijd tegen de engelschen in de Kaapkolonie heeft vol gehouden, is nu met eene aanzienlijke strijdmacht en 15 kanons op eene mijl ten noorden van Ladybrand aangekomen op weg naar Kroonstad. Die aftocht, te mid den eener streek reeds door de engel schen bezet, is een der merkweerdigste feiten van den oorlog. Ondanks al hunne pogingen, zijn noch generaal Brahand, noch generaal French, noch generaal Pole Carew, noch veldmaar schalk Roberts erin gelukt den dappe ren commandant in te sluiten. Generaal Gatacre gevangen Volgens bijzondere berichten, te Londen toegekomen, zou generaal Gatacre inderdaad door de Boereu gevangen genomen zijn, doen 't kan gebeuren dat de ruiterij van generaal French, die de Boeren achtervolgt hem zal kunnen verlossen. natuurlijke planten en bloemen eene een voudige versiering maar kunstig beleid, en wonderwel uiuomende met de Auergazbek- ken. Ten vijf ure juist komen de heeren sche pen Berghman en Fraeijs met de andere raadsleden, den heer Burgemeester binnen leiden. Geheelde zate staat rechte en be groet luidruchtig den held der feeste die zichtbaar ontroerd was. Mijnheer J. Berghman zat yooren.Al lijne rechtere hand zateiude heeren Burgemeester, Kanonik De Brouwer,Pastoor-Deken, Iweins d'Eeckhoutte Kamerheer en Gemeenteraads lid, Kanonik Duclos, pastor van St Jacobs, Baron de Negri, rechter, Lambin, Voorzitter der Burgerlijke Godshuizen, Rabau de Roriflf, lid van den Dischraad, leden van den Ge meenteraad en de secretaris van stad. Al zijnen linkeren kant de heeren Baron Surmonl de Volsberghe,Minister van Nijver heid en Arbeid, Struye, Senator en Gemeen teraadslid, Fraeijs, Schepen, Bussehaert, pastor van St Pieters, Montens, rechter, Vandenberghe,Voorzitter van den Dischraad, de andere Gemeenteraadsleden, Baas, Bevel hebber der Siadspompiers, Serlu, luitenant der Gendarmerij. Eenige ingeschrevene, onder onder andere de heeren Van Merris, Kamerheer, en Bie- buyck Voorzitter bij den rechtbank, hebben hen op den laatsten oogenblik doen veront- jschuldigen om reden van onpasselijkheid. Zooals men ziet, weinig gewichtig nieuws en dat schijnt ons genoegzaam te bewijzen dat de engelschen, niette genstaande hunne overmacht, het zoo gemakkelijk niet achten vooruit te trekken en Transvaal aan te vallen. Piet Joubert dood 't Voornaamste nieuws van het oorlogstooneel is de dood van den boerengeneraal Piet Joubert. Hij is gestorven Dinsdag ten H en half, ten gevolge van eene maagziekte. PaulKriieger gaat nu in persoon het opperbevelhebberschap in handen ne men en eikendeen is overtuigd dat de Boeren met verdubbelden iever hun nen tegenstand tegen de engelschen zullen voortzetten Het gastmaal was toevertrouwd geweest aan de goede zorge van mijnheer Karei Wouts, weerd uit den Katholieken Kring. Het was allerbest bezorgd én wat spijze én wat drank betreft. Buist het maal heeft de Stadsharmonie de beste stukken vau naar repertorium uitge voerd. De Orphéon, waarvan de heer Burgmees ter eerevoorzitter is, M Jules Antony Voor zitter, heeft het goed gedacht behad het koor van Gounod «ia liberlé éclairant le monden te zingen met begeleiding der Stadsharmonij Het muziekale deel der feeste, en bijzon derlijk de Koorzang heeft den besten indruk gemaakt op de tafelgenoten, die allen zonder onderscheiding, een warm handgeklap toe brachten aan den heer Witlebroodt, de be- I stierder van dit alles. ledereen heeft moeten bestatigen dat ge heel den tijd van het gastmaal, de gulhertig- ste opgeruimdheid heerschte. Het gastmaal dal Zondag laatst 25 Maart, onzen Burgemeester is aangeboden geweest, iieefi Mijnbeer Colaert een nieuwe bijval ver worven. Honderd dertig personen namen er deel aan. Overheden, geestelijken, gemeenteraads leden waaronder de heer Minister van Nij verheid en Arbeid, beambten van Staat, Provintie en Gemeente, veel vrienden en zelf politieke tegenstrevers, hadden er aan gehouden eenen openbaren blijk van gene genheid te brengen aan het nieuw opper hoofd onzer stad. Het gastmaal moest plaats hebben in de Pauwelszale; maar ingezien het stuur weder, had het bestier der feeste besloten hetzelve ie doen in de Blauwe zale van het stadhuis De gröote zale bevatten drie gelijkloopendi !s met een eeretafel al den kant van het Nuu /werk. De beeltenissen van den Koning en de Koningin stonden al beide kanten der schouw en daar beneden eene verzameling Als de tijd der heildronken gekomen was nam de heer Schepen Voorzitter het woord >m de gezondheid van Hunne Majesteiten de Koning en de Koningin en van de Koninklijke familie voor te stellen. Hij sprak omtrent in dözer voege Mijne Heeren Ik heb de eere u een heildronk voor te dragen aan Zijne Majesteit den Koning der Belgen. Aan Leopold II, die het geluk zijner onderdanen uitmaakt; die het Land gelukkig en voorspoedig heeft ge maakt, en aan hetzelve eene heerlijke plaats verschaft heeft onder de vol keren. Onder zijn bestier, hoevelc werken en zijn er niet uitgevoerd geworden! toevele wijze hervormingen gedaan! Hoevele nuttige wetten ingevoerd! Aan den Koning, die den fakkel der beschaving tot in de verre stre ken van Congoland heeft doen dra gen, om er de duisternissen van het heidendom te doen verdwijnen, en het licht van het christendom te doen glanzen 1 Aan den Prins die op die wijze het welzijn van het belgische volk heeft vermeerderd, met eene nieuwe bron- ne van rijkdom en voorspoed te doen ontstaan 1 Aan Leopold II, onze glorierijke vorst 1 Aan Maria-Hendrica, onze welbe minde Koningin I Aan onze dierbare Koninklijke stam I Al de uitgenoodigden stonden recht, luis terden aandachtiglijk, en begroetten die hertroerende aansprake met geestdriftig handgeklap. Daarop stelde de heer Schepen Berghman voor aan Hunne Majesteit en aan de Koninklijke familie de volgende draad- mare te zenden Aan Z. M. Leopold II Koning der Belgen te Brussel. Honderd dertig Yperlingen, in de Stadshalle vergaderd ter gelegenheid van het gastmaal den heer Colaert als Burgemeester aangeboden,hebben geestdriftig den heildronk begroet welke ik de eer heb gehad voor te dragen aan Hunne Majesteiten en de Koninklijke familie. De Schepen, J. Berghman. Die voorstel werd met nieuwe en leven dige toejuichingen begroet. Aanstonds daarna stond de heer Schepen wederom recht om de gezondheid voor te stellen van den heer Burgemeester. Wij zijn gelukkig den beknopten inhoud van dien heildronk te kunnen wedergeven. Ik drink op de gezondheid van het I Hoofd onzer stad handgeklap Aan den Burgemeester dien zijne Majesteit heeft geweerdigd te noemen om onze aloude en dierbare stad te bestierenom tusschen deszelfs in woners vrede, eendracht en eenheid te doen heerschepen alzoo hun geluk en voorspoed te verzekeren. Die zending kan dikwijls moeilijk en lastig vallen; maar zij wordt licht voor u, mijnheer de Burgemeester, om reden van de lange bestierlijke loopbane die gij reeds gedaan hebt, en die u vele geleerd heeft. Lid van de Kamers sedert 1884, zijt gij naderhand gemeenteraadslid en I Schepen geworden. Gij hebt alzoo ondervinding gekregen, zoo noodig om met zekerheid de stad te bestie ren. Atiik ben er zeker van: met de eeneh tnd zult gij het roer en met de andere het kompas houden. Gij zult indachtig zijn op welke meesterlijke wijze de heer Minister van Nijverheid en Arbeid, uw voor zaat, zoo gezien en zoo gegeerd, de stadszaken bestierde. Als behendige stierman heeft hij u geleerd wat er te doen staat om het schip met zekerheid inde haven te doen komen Een levendig handgeklap wordt de heer Burgemeester toegebracht die aanstonds recht staat en eene redevoering geeft waar van wij ongelukkiglijk maar een onvolmaakt verslag kunnen geven: Mijne heeren, zegt gij, laat mij toe vooraleer op den heildrank van mij nen vriend den heer Berghman te antwoorden, mij aan te sluiten bij die welsprekende woorden met de welke hij de gezondheid des Konings voorenstelde die mij heeft willen Burgemeester noemen. Laat mij toe aan Zijne Majesteit do verzekering te geven van mijne diepe erkentenisse, endo hulde van on verbreekbare recht zinnigheid (bravos). Laat mij toe, Mijne Heeren, dea Minister des Konings te bedaftlaea. YPER m m

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 1