Hoe moet gij stemmen Moogl gij panacheei en Gewichtige bemerking Eene stemme meer of min Onze kiezing Wie zijn onze mannen De liberale lijste De socialiste lijste Mijnheer Lefevre Waarom zullen wij voor de katholieken stemmen KIEZERS Neen. Al de gepanacheerde bulletijns zijn nietig. Omdat er nu niemand anders dan de katholieken bekwaam is het land te be stieren. Dus moest het katholiek ministerie vallen, 't ware de opentlijke plagernij, 't ware de razende vervolging,'t ware welhaast de maatschappelijke revolutie in 't land Ziehier in t korte de zake uiteen gedaan Op den kiesbrief welken gij ont vangen hebt staat het bureel waar gij moet gaan stemmen. Indien gij twijfelt, toont uwen briel aan iemand ter trouwe die liet u zal zeggen. Naar dit bureel gaande, vergeet niet uwen kiesbrief mede te dragen. In 't bureel gekomen zijnde, gaat binnen en geeft uwen stembrief af. Daarop zal de Voorzitter van uw bu reel u een zeker getal geplooide stem- bulletijns geven, gemaakt gelijk deze hierboven. Indien gij kiezer zijt, voor Senaat en Kamers, zult gij roode en witte bul letins krijgen. Zijt gij kiezer voor de Kamers al leen, gij zult witte bulletijns alleen krijgen. Hoe vele bulletijns Zoovele van iedere soorte of dat gij stemmen hebt. Hebt gij eene stemme, gij krijgt één rood en één wit bulletijn. Hebt gij twee stemmen gij krijgt twee roode en twee witte bulletijns, en zoo voorts. Met al de bulletijns die gij krijgt, gaat gij het kieskotje binnen dat on bezet is. Daar vindt gij eenen lessenaar, en een vastgemaakt potlood. Op dien lessenaar legt gij voorzich tig al uwe stembnlletijns open. Gij stemt dan op ieder van uwe bulletijns. Op welke wijze Op die bulletijns (gelijk gij hier- bovcD ziet) staat de lijsle der katho lieken onder nummer 1 Juist onder dien nummer staat er een zwart kadertje, en in t midden van het kadertje een wit rondeken. Gij neemt uw potlood en maakt geheel dit wit rondeken schoone zwart. Wel op te letten dat gij met hel potlood buiten het zwart kadertje niet gaat, uwe stemme zou nietig zijn. Wanneer gij alzoo op uwen eersten bulletijn gestemd hebt, stemt ook al- zoo op uwen tweeden, en op al uwe andere. Legt daarna 't potlood op zijne plaatse weder, en plooit iedereen van van uwe bulletijns in hune oude plooie, gelijk gij ze gekregen hebt, zonder ze in elkander te steken. Komt daarna uit het kieskotje, gaat rechte naar den voorzitter, toont hem uwe gesloten kiesbulletijDs, en steekt ze zelve in de bussen die daar staan, de roode bulletijns in de roode busse, en de witte bulletijns in de witte busse. De zake en is dus niet moeilijk maar algelijk, als men het niet vele gewend en is, zal het goed zijn eens te gaan proeven in uwen Katholieken Boud of elders waar de Katholieken stemlesse geven. Wij hebben 't geval geweten van geleerde menschen die daarin misten. Dus, opgepast Dus, bemerkt het wel gij en moogt maar voorcéne lijsle stemmen anders ware uwe stemme nietig. Eene enkele maniere van stemmen is aan te raden, de eenvoudigste van al: Het wit puntje zwakt maken van koven aan DE i.usT die nummer 1 draagt. Voor ons, katholieken, is er eene zaak in 't spel de katholieke opinie doen zegepralen. En met de evenre digheid, moet er daar meer dan ooit voor gezorgd worden. Welnu, de sa menstelling der katholieke lijsle wordt gedaan ten besten mogelijk, u duet men niet altijd wat men wil, men doet toch wat men ka.11. Gij katholieken altemale, ziet de personen niet in, maar de zaak, en stemt voor die katholieke lijste gelijk ze gaat en slaat. Gij zijt verzekerd op die wijze dubbel wel te stemmen.Voor eerst, gij zultgecuen ongeldigen kies brief maken toen, gij zult uwe plichtdoen en b j dragen tot heil van Vaderland en Kerk. Ten tijde van kiezing hoort men sommige kiezers zeggen Bah 't en zal op mijne stemme niet aankomen wat kan eene stemme maken meer of min Wij herinneren aan die kiezers, he volgende feit gebeurd in de kiezing van 1878, en 't welk zulke schrikke lijke gevolgen gehad heeft voor ons land. Is 't niet met eene stemme meerder heid, met de stemme van eenen kiezer die gepeisd had, dat het op geen één stemme ging aankomen, dat M. Boya- val te Brugge, als senator gekozen werd, en 'tis met de stemme van Boyaval dat de hatelijke schoolwet, welke stroomen tranen heeft doen vloeien, gestemd geweest is in het Senaat, met èène stem meerderheid. Gij verstaat nu wat ééne stem kan veroorzaken. Zoudet gij op uw gewe ien willen voelen wegen, de knaging van dit schelmstuk Hadden in 't jaar 1878 al de kiezer-- van Brugge hunnen plicht gekweten, Royaval ware niet gekozen geweest, de schoolwet verworpen in het Senaat, en nooit door den koning onder- eekenJ Dat is 't gevolg van eene stem meer of min I Nu meer dan ooit, nu dal de even redigc vertegen -voordiging zal moeten toegepast worden in de aanstaande kiezing, kan ééne stem meer of min maken dat de katholieken in een groot getal arrondissementen, eenen gekozen meer of min, zullen hebben. En 't is van die min of meer geko zenen in verschillige arrondissemen ten, dat de meerderheid zal afhangen. 't Is van die ééne stemme misschien dat het zal afhangen indien het katho liek ministerie aan 't roer blijft, of dat wij aan het hoofd van het land een ministerie zullen hebben van Frama- cons en socialisten. Kiezers, overdenkt wel de gevolgen uwer stem, en laat u door geene ijdele kiesbcloften misleiden om eene daad te plegen, die de ergste gevolgen ge volgen kan hebben voor ons dierbaar Vaderland Dus, daar zijn vier lijsten 1°) De katholieke lijste voor Senaat en Kamer, de eenigsle die volledig is. 2°) De lijste der radikalen. 3°) De lijsle der socialisten. 'i0; De lijste van M. Lefevre, van Zilleheke. Als wij eenen oogslag werpen ol den kiesbu Hel i j ii, en onze lijste nevens de drie andere zien, zijn wij preusch op onze mannen. Wij ten minste hebben mannen van gezag, van deftigheid, die uitstekende diensten bewezen hebben, en nog be wijzen, 't zij in Senaat of Kamers waar zij sedert lang zetelen, 't zij in mindere oedieningen. Die mannen koinen hun aanbieden voor het kiezerskorps, niet met ron dende en ijdele woorden, niet met wagenvoeren beloften, gemakkelijk om doen en dikwijls moeilijk om houden. Zij komen met de handen vol wor sen. Zij mogen tot de kiezers zeggen Wilt gij weten wat dat ik zal doen voor u ziet hetgeen ik gedaan heb. Wij hebben een baron Bethu- ne eenen gulheriigen man, in 't ar rondissement van Kortrijk algemeen gekend om zijne dienstveenligheid voor groot en klein, rijke en arme. Wij hebben eenen baron mout de Volsberghe, die om reden van zijn uitstekende ta lent, zijn edelmoedig karakter en zijnen taaien iever tot de hooge weer digheid van Minister vau Nijverheid en Arbeid is verheven geweest wiens lof de liberale gazetten zelve uitspreken en die zijnen naam heeft gemaakt door de wet op de werkmans pensioenen. Wij hebben eenen Oaiitillioii, den vierigen en welsprekendeu hoofd man der Kortrijksche werkersgilde, die met woord en oord den werkman genegen is. Wij hebben eenen baron de Vinck, de voorzienigheid van de armen en ongelukkigen van den om trek. Wij hebben eenen Colaert, den welgekenden spreker der Kamers, den grooten redenaar van 't volk dat soms in begeestering aan zijne lippen hangteenen man die aan stad en buiten uitstekende diensten heeft be wezen, en nu nog laatst de ieverige voorstaander en verdediger is geweest der wetten op de jachten het visschen. Wij hebben eenen Van IVIer"- i*is, zoo gezien te Poperiughe waar er bijna geen één mensch te vinden is aan wien hij niet den eenen of anderen dienst heeft bewezen. Wij hebben eenen Tlieveliii. wiens kandidatuur uitnemende welge komen is geweest bij de landbouwers van ons arrondissement. Wij hebben eenen FVaeii», schepene van stad, eenen vriendelij ken mildadigen en dientwilligen man waaraan velen vele te danken hebben. Wij hebben eenen Brutsaert. die in zijne stroke den grooten volks vriend is omdat iedereen weet dat men nooit vruchteloos bij hem raad en steun gaat vragen. Ja wij herhalen het: wij zijn preusch op onze lijste. Die lijste moet en zal de stemme hebben van alle deftige en welden kende menschen. Daarop komt mijnheer de advokaal Nolf, die hem voorenstelt ais radikaal, 't is te zeggen in liberale kostuum met spcialisto voering. Achter hem als plaatsvervanger komt Mijnheer Brunfaut. 't Is de verkeerde wereld Want moet het radikaal advokaa'je eens zijnen zetel verlaten, hoe den bliksen! zal zijnen plaatsvervanger in er kunnen! Het programma van die heeren is een programma dweers door radi kaal. Zij willen onder andere, het zuiver Eén man, ééne stem. De bedelaar hetzelfde stemrecht als de eigenaar; de ongeleerde lijk degeleerdede ver kwister lijk de spaarzame man, enz. Zij willen de persoonlijke dienst plicht in 't leger. Iedereen soldaat, iedereen, 't zij lief't zij leed, met den ransel op den rug naar den kazern. En zij vragen dit, zonder lachen, in name van de vrijheid, de gelijkheid en de broederlijkheid Zij willen ook nog HEI KObI IG LOOS EN VERPLICHTEND ONDER WIJS. Kosteloos zeggen zij, «lal wilt zeggen Kostelijk voor de Staatskasse lijk in den lijd wanneer zij scholen bouwdeu lijk paleizen, 't geld braken met hamers en Staat en Gemeente tot over de ooren in de schulden staken. Dank u voor zoo een kosteloos onder wijs Verplichtend onderwijs zeggen zij. Zij zullen «lus, als 't noodig is, mei politie en speciale commissarissen uwe kindereu uit u v huis komen balen en ze dwingen leereu. En dat nog «-«mis in name van de vrijheid,de gelijkheid en de broeder- lijkheid Ziedaar de groote punten van hun programma dat maken zal dat vtle gematigde liberalen voor de radikah lijste niet en zullen stemmen. En 't is te verstaan. Kijkt nu Twee eerbiedweerdige onbekend'' roode mannen van Ploegstcert zouden &eern ter Kamers gaan zetelen in name van 'l katholiek arrondissement van Yper Men had onsuogtans wijsgemaakt dal de sociali.len, liberalen en radi kalen overeengekomen waren om Mijnheer Noll' Ie ondersteunen die rood en blauw is en al wat gij wilt. h«^ft, dus zijne kaudidatiur- gesteld. Al wie in den grond van zijn herte katholiek is zal hem beklagen en hem >n gel ijk geven. Ongelijk heeft hij, omdat hij. die eeweert katholiek te zijn, deere doet aan de eenheid zoo noodig in den hevigen strijd tegen den vijand. Ongelijk, omdat zijne pogingen vruchteloos zijn, voor het deel dai hij wilt bereiken. Wat hij ook moge neizen en zeggen en doen, hij en kan niet gekozen worden. Ongelijk heeft hij dus groolelijks, omdat zijne werking, indien zij iets vermag, maar één gevolg kan heh ben eenige stemmen ontnemen aan de katholieke lijste eu alzoo mede- tielpen om den liberalen kandidaat te doen zegepralen. Neen, Mijnheer Lefevre, zulke ver antwoordelijkheid en zouden wij op ons geweten niet durven nemen De kandidatuur var Mijnheer L - fevre is dus de kandidatuur van eenen misnoegde. Nogtans heeft de katholieke parlij in dit, geval bewijzen gegeven van groote verdraagzaamheid en zelfsver loochening. Nadat de katholieke Bond heringe richt was waren de hoofden onzer partij hereid alle opofferingen te doen, en de kandidatuur van Mijn heer Lefevre te aanvoerden iudien zij in den Bond aanveerd wierd. Doch Mijnheer Lctevre moet weten dat geen een lid van het Bestier waarvan de vijf zesden landbouwers zijn, zijne kandidatuur voorgesteld beeft. Bijgevolg wiens kandidaat is hij nu Zeker niet van den landbouw van het arrondissementdeze is iinn ets MijnheerThevelin, regelmatig aan veerd, en, gelijk Mijnheer Lefevre wel weet, uitnemende welgekomen op den builen. Dal, eu moet ten anderen niet ver wonderen. Mijnheer Thevelin is land bouwerszoon, bijna geheel zijne fa milie woont op den buiten, en hij heeft bijzondere studiën van land bouw gedaan, zoodanig dat hij in die zake wel t'huis is. Iijen hij alleen, is de kandidaat voor den landbouw. Daarom ook durven wij zeggen op voorhand dat Mij:.lieer Lefevre zal verwonderd zijn *an bet hl een getal stemmen dai, hij z I heiomen. Doch, hoe klcen ook, (lil retal zal altijd een ft rek zijn voor «Ie Katho lieke lijste.en eene onrecht.sireeksche steun voor den liberalen kandidaat,. Een katholiek ministerie is het eemgste dat nu mogelijk is. Wie zegt dit De liberalen zelve. Ten anderen dezake is gemakkelijk om verstaan. Veronderstelt eenen oogenblik dat in de kiezing de k itholieken de ne derlaag hebben. Daardoor zou natuurlijk het katho liek ministerie vallen. Wie zou het vervangen Een ministerie van socialisten Gij ziet van hier dat de Koning zou kunnen of willen een ministerie sa menstellen met gasten die van hem nieten willen, die gezworen vijanden zijn van eigendom, huisgezin en maatschappij en maar één dingen vragen het land in revolutie te bren gen. Misschien een ministerie van libe ralen on socialisten Maar vele libi ralen, en willen daar niet vanen het meeste deel der so cialisten zeggen vlakaf dat een socia list die dat z >u aan veerden, een ver gader zou zijn. Er zou dus een ministerie blijven van liberalen. Maar hoe zouden die liberalen kunnen bestieren Want bemerkt dat de katholieken, wal er ook g« beu re, de sterkste par- tij in geial zullen blijven. Denkt gij dat de katholieken de liberalen zouden ondersteunen, de l.beralen die maar één oogwit heb ben de kathi li ken den duivel aan te doen De liberalen dus zouden alleenlijk <>p de socialisten kunnen steunen met dewelke zij in een punt overeen komen de godsdiensthaat. Maar opdat de liberalen in die weiding door de socialisten zouden ondersteund worden, zouden zij aan dezelve grootel'jks moeten toegeven en zaken toestaan die de maatschap pij onder tot hoven zouden keeren. t Is wij niet die het zi ggen 't zijn de socialisten zelve. Welk schelmstuk voor den kiezer lie door zijne stem zou medegevrocht hebben om die rampe te wege tb brengen ft v ft ft ft ALGEMEEN STEMRECHT.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 2