Hoe moet gij stemmen (Gewichtige bemerking Wie zijn onze mannen Eene stemme meer of min De socialiste lijste Moogt gij panacheeren Onze kiezing De liberale lijste Mijnheer Lefevre Waarom zullen wij voor de katholieken stemmen KIEZERS Neen. Al de gepanacheerde bulletijns zijn nietig. Omdat er nu niemand anders dan de katholieken bekwaam is het land te be stieren. Dus moest het katholiek opentlijke plagernij, 't ware de razende vervolging,'t ware welhaast de maatschappelijke revolutie in 't land Ziehier in 't korte de zake uiteen gedaan. Op den kiesbrief welken gij ont vangen hebt staat het bureel waar gij moet gaan stemmen. Indien gij twijfelt, toont uwen brief aan iemand ter trouwe die het u zal zeggen. Naar dit bureel gaande, vergeet niet uwen kiesbrief mede te dragen. In 't bureel gekomen zijnde, gaat binnen en geeft uwen stembrief af. Daarop zal de Voorzitter van uw bu reel u een zeker getal geplooide stem- bulletijns geven, gemaakt gelijk deze hierboven. Indien gij kiezer zijt voor Senaat en Kamers, zult gij roode en witte bul letins krijgen. Zijt gij kiezer voor de Kamers al leen, gij zult witte bulletijus alleen krijgen. Hoevele bulletijns Zoovele van iedere soorte of dat gij stemmen hebt. Hebt gij eene stemme, gij krijgt één rood en één wit bulletijn. Hebt gij twee stemmen gij krijgt twee roode en twee witte bulletijns, en zoo voorts. Met al de bulletijns die gij krijgt, gaat gij het kieskotje binnen dat on bezet is. Daar vindt gij eenen lessenaar, en een vastgemaakt potlood. Op dien lessenaar legt gij voorzich tig al uwe stembulletijns open. Gij stemt dan op ieder van uwe bulletijns. Op welke wijze Op die bulletijns (gelijk gij hier boven ziet) staat de lijsle der katho lieken onder nummer 1. Juist onder dien nummer staat er een zwart kadertje, en in t midden van het kadertje een wit rondeken. Gij neemt uw potlood en maalt geheel dit wit rondeken schoone zwart. Wel op te letten dat gij met het Eene enkele maniere van stemmen is aan te raden, de eenvoudigste van al Het 1 roven aan de lijst die nummer draagt. Voor ons, katholieken, is er ééne Izaak in 't spel de katholieke opinie doen zegepralen. En met, de evenre digheid, moet er daar meer dan ooit voor gezorgd worden. Welnu, de sa menstelling der katholieke lijste wordt gedaan ten besten mogelijk, en doet men niet altijd wat men- wil» men doet toch wat men kan. Gij katholieken altemale, ziet de personen niet in, maar de zaak, en stemt voor die katholieke lijste gelijk ze gaat en staat. Gij zijt verzekerd op I die wijze dubbel wel te stemmen.Voor- eerst, gij zultgeenen ongeldigen kies brief maken toen, gij zult uwe plicht doen en bijdragen tot heil van I roodissement van Kortrijk algemeen Als wij eenen oogslag werpen ol den kiesbulletijn, en onze lijste nevens de drie andere zien, zijn wij prensch op onze mannen Wij ten minste hebben mannen van gezag, van deftigheid, die uitstekende diensten bewezen hebben, en nog be wijzen, 't zij in Senaat of Kamers waar zij sedert lang zetelen, t zij in mindere bedieningen. Die mannen komen hun aanbieden voor het kiezerskorps, niet met ron kende en ijdele woorden, niet met wagenvoeren beloften, gemakkelijk om doen en dikwijls moeilijk om houden Zij komen met de handen vol wer ken Zij mogen tot de kiezers zeggen Wilt gij weten wat dat ik zal doen voor u ziet hétgeen ik gedaan heb. Wij hebben een baron Beth.ti ne eenen gulhertigcn man, in t ar- Vaderland en Kerk. Ten tijde van kiezing hoort men sommige kiezers zeggen Bah 't en zal op mijne stemme niet aankomen wat kan eene stemme maken meer ot min Wij herinneren aan die kiezers, hpi volgende feit gebeurd in de kiezing van 1878, en't welk zulke schrikke- lijke gevolgen gehad heeft voor ons land. Is 't niet met eene stemme meerder heid, met de stemme van eenen kiezer Urmen en ongelukkigen van den om gekend om zijne dienstveerdigheid voor groot en klein, rijke en arme. Wij hebben eeneu baron Sni*- mont de "Volsberglie, die om reden van zijn uitstekende ta lent, zijn edelmoedig karakter en zijnen taaien iever tot de hooge weer- igheid van Minister van Nijverheid »n Arbeid is verheven geweest is lof de liberale gazetten zelve uitspreken en die zijnen naam heeft gemaakt door de wet op de werkmans pensioenen. Wij hebben eenen Cnntillion den vierigen en welspr»'kenden hoofd man der Kortrijksche werkersgilde, die met woord en oord den werkman genegen is. Wij hebben eenen baron <le ~Vincli, de voorzienigheid van de Zij willen de persoonlijke dienst plicht „in 't leger. Iedereen soldaat, iedereen, 't zij lief't zij leed, met den ransel op den rug naar den kazern. En zij vragen dit, zonder lachen, in name van de vrijheid, de gelijkheid en de broederlijkheid Zij willen ook nog HEI KÖSIE- LOÜS EN VERPLICHTEND ONDER WIJS. Kosteloos zeggen zij, dat wilt zeggen Kostelijk voor de Staatskasse lijk in den lijd wanneer zij scholen bouwden lijk paleizen, 't geld braken met hamers en Staat en Gemeente tot over de ooren in de schulden staken. Dank u voor zoo een kosteloos onder wijs Verplichtend onderwijs zeggen zij. Zij zullen dus, als 't noodig is, mei politie en speciale commissarissen uwe kinderen uit uw huis komen balen en ze dwingen te leereu. En dat nog eens in name van de vrijheid, de gelijkheid en de broeder lijkheid Ziedaar de groote punten van hun programma dat maken zal dat nle gematigde liberalen voor de radikale lijste niet en zullen stemmen. En 't is te verstaan. Kijkt nu 1 Twee eerbiedweerdige onbekend» r oode mannen van Ploegsteert zouden /eern ter kam»rs gaan zetelen in name van 't katholiek arrondissement van Yper Men had ons nogtans wijsgemaakt lat de sociale ten, liberalen en radi- aleu overeengekomen waren om Mijnheer Nolf te ondersteunen die rood en blauw is en al wat gij wilt. die gepeisd had, dat het op geen één stemme ging aankomen, dat M. Boya- val te Brugge, als werd, en 'tis met de stemme van Boyaval dat de hatelijke schoolwet, welke stroomen tranen heeft doen vloeien, gestemd geweest is in het Senaat, met ééne slem meerderheid. Gij verstaat nu wat ééne stem kan veroorzaken. Zoudet gij op uw gewe ten willen voelen wegen, de knaging van dit schelmstuk Hadden in 't jaar 1878 al de kiezers potlood buiten hel zwart kadertje ui('|van grUgge hunnen plicht gekweten, gaat, uwe stemme zou nietig zijn. I Boyaval ware niet gekozen geweest, Wanneer gij alzoo op uwen eersiet: de schoolwet verworpen in het Senaat, bulletijn gestemd hebt, stemt ook al- zoo op uwen tweeden, en op al uwe andere. Legt daarna 't potlood op zijne plaatse weder, en plooit iedereen var: van uwe bulletijns in hune oude plooie, gelijk gij ze gekregen hebt, zonder ze in elkander te steken. Komt daarna uit het kieskotje, gaat rechte naar den voorzitter, toont hem en nooit teekend Dat is 't gevolg van eene stem meer of min I Nu meer dan ooit, nu dat de even •edige vertegenwoordiging zal moeten toegepast worden in de aanstaande kiezing, kan ééne stem meer of min maken dat de katholieken in een groot getal arrondissementen, eenen uwe gesloten kiesbulletijDS, en steekt Ig^ozen mcer of min, zullen hebben, zc zelve in de bussen die daar staan de roode bulletijns in de roode busse, en de witte bulletijns in de wille\ busse. De zake en is dus niet moeilijk maar algelijk, als men het niet vele j gewend en is, zal het goed zijn eens te gaan proeven in uwen Katholieken Bond of elders waar de Katholieken stemlesse geven. Wij hebben 't geval geweten van geleerde menschen die daarin misten. Dus, opgepast Dus, bemerkt het wel gij moogt maar voor ééne lijste stemmen anders ware uwe stemme nietig En 't is van die min of meer geko zenen in verschillige arrondissemen ten, dat de meerderheid zal afhangen. 't Is van die ééne stemme misschien daf het zal afhangen indien het katho liek ministerie aan 't roer blijft, of dat wij aan het hoofd van het land een ministerie zullen hebben van Frama- cons en socialisten. Kiezers, overdenkt wel de gevolge! uwer stem, en laat u door geene ijdele kiesbeloften misleiden om eene daad te plegen, die de ergste gevolgen ge volgen kan hebben voor ons dierbaar Vaderland trek. Wij hebben eenen Colaert, senator gekozen I den welgekenden spreker der Kamers, ien grooten redenaar van 't volk dat soms in begeestering aan zijne lippen hangteenen man die aan stad en buiten uitstekende diensten heeft be wezen, en nu nog laatst de ieverige oorstaander en verdediger is geweest der wetten op de jachten het visschen. Wij hebbeneenen N au iVTei*- ris, zoo gezien te Poperinghe waar er bijna geen één mensch te vinden is aan wien hij niet den eenen of anderen lienst heeft bewezen. Wij hebben eenen Thevelin, wiens kandidatuur uitnemende welge komen is geweest bij de landbouwers van ons arrondissement. Wij hebben eenen FVaeij», sehepene van stad, eenen vriendelij ken mildadigen en dientwilligen man waaraan velen vele te danken hebben. Wij hebbeneenen Brutsaert, lie in zijne streke den grooten volks vriend is omdat iedereen weet dat men nooit vruchteloos bij hem raad en steun gaat vragen. Ja wij herhalen het: wij ziju preusch op onze lijste. Die lijste moet en zal de stemme hebben van alle deftige en welden kende menschen. door den koning onder- Dus, daar zijn vier lijsten 1°) De katholieke lijste voor Senaat en Kamer, de eenigsle die volledig is. 2°) De lijste der rad ik alen. 3') De lijste der socialisten. 4°j De lijste van M. Lefevre, van Zillebeke. Daarop komt mijnheer de advokaal Nolf, die hem voorenstelt als radikaal 't is te zeggen in liberale kostuum me socialiste voering. Achter hem als plaatsvervanger komt Mijnheer Brunfaut. 't Is de verkeerde wereld Want moet het radikaal advokaal je eens zijnen zetel verlateu, hoe den bliksenl zal zijnen plaatsvervanger in er kunnen! Het programma van die heeren een programma dweers door radi kaal. Zij willen onder andere, het zuiver Eén man, ééne stem. De bedelaar hetzelfde stemrecht als de eigenaar jde ongeleerde lijk de geleerde de ver kwister lijk de spaarzame man, enz leeft dus zijne kandidatuur gesteld Al wie in den grond van zijn herte katholiek is zal hem beklagen en hem ongelijk geven. Ongelijk heeft hij, omdat hij, die beweert katholiek te zijn, deere doet aan de eenheid zoo noodig in den icvigen strijd tegen den vijand. Ongelijk, omdat zijne pogingen vruchteloos zijn, voor het doel dal lij wilt bereiken. Wat hij ook mogel rader zou zijn. leizen en zeggen en doen, hij en kan niet gekozen worden. Ongelijk heeft hij dus grootelijks, omdat zijne werking, indien zij iels vermag, maar één gevolg kan heb ben eenige stemmen ontnemen aam de katholieke lijste en alzoo mede- bouw gedaan, zoodanig dat hij in di« zake wel t'liuis is. Hij, en hij alleen, is de kandidaat voor den landbouw. Daarom ook durven wij zeggen op voorhand dat Mijnheer Lefevre zal verwonderd zijn van het kloen getal stemmen dat hij zal bekomen. Doch, hoe kleen ook, dit getal zal altijd een aftrek zijn voor de Katho lieke lijste,en eeneonrechtstreeksche steun voor den liberalen kandidaat. Een katholiek ministerie is het eenigste dat nu mogelijk is. Wie zegt dit De liberalen zelve. Ten anderen de zake is gemakkelijk om verstaan. Veronderstelt eenen oogenblik dat ri de kiezing de katholieken de ne- lerlaag hebben. >aardoor zou natuurlijk het katho liek ministerie vallen. Wie zou het vervangen Een ministerie van sr*c: Ik Gij ziet van hier dut de Koning zou kunnen of willen een ministerie sa menstellen met gasten die van hem nieten willen, die gezworen vijanden zijn van eigendom, huisgezin en maatschappij en maar één dingen vragen het land in revolutie te bren gen. Misschien een ministerie van libe ralen en socialisten Maar vele liberalen, en willen daar niét vanen het meeste deel der so cialisten zeggen vlakaf dat een socia list die dat zou aanveerden, een ver- Er zou dus een ministerie blijven van liberalen. Maar hoe zouden die liberalen kunnen bestieren Want bemerkt dat de katholieken, wat er ook gebeure, de sterkste par- lelpen om den liberalen kandidaat tij in getal zulleü blijven. te doen zegepralen. Neen, Mijnheer Lefevre, zulke ver antwoordelijkheid en zouden wij op ons geweten niet durven nemen De kandidatuur van Mijnheer Lr- 'evre is dus de kandidatuur van eenen misnoegde. Nogtans heeft de katholieke partij in dit geval bewijzen gegeven van Denkt gij dat de katholieken de liberalen zouden ondersteunen, de iberalen die maar één oogwit heb ben de katholieken den duivel aan te doen De liberalen dus zouden alleenlijk op de socialisten kunnen 6teunen met dewelke zij in een punt overeen komen de godsdiensthaat. Maar opdat de liberalen in die werking door do socialisten zouden groote verdraagzaamheid en zelfsver 0Ddcrsteund wordcrli zouden aan loochening. Nadat de katholieke Bond heringe richt was waren de hoofden onzer partij bereid alle opofferingen te doen, en de kandidatuur van Mijn dezelve grootel'jks moeten toegeven en zaken toestaan die de maatschap pij onder tot boven zouden keeren. 't Is wij niet die het zeggen 't zijn heer Lefevre te aanvoerden iiidieii|^e soc'a''sten zelve, zij in den Bond aanveerd wierd. Doch Mijnheer Lefevre moet wetci dat, geen een lid van het Bestier waarvan de vijf zesden far dbo'uweisl ministerie vallen, 't ware de kandidatuur voorgesteld) wiens kandidaat is hij is zijn, zijne heeft. Bijgevolg nu Zeker niet van den landbouw van het arrondissementdeze is immers Mijnheer Thevelin, regelmatig aan veerd, en, gelijk Mijnheer Lefevre wel weet, uitnemende welgekomen op den buiten. Dat en moet ten anderen niet ver wonderen. Mijnheer Thevelin k land bouwerszoon, bijna geheel zijne fa milie woont op den kuiten, en hij Welk schelmstuk voor den kiezer die door zijne stem zou medegevrocht hebben om die rampe te wege te brengen heeft bijzondere studiën van ^-[Oryik.GaUewasrb-lh MeulenaereJfW. VAN WIT PUNTJE ZWART MAKEN ft ALGEMEEN STEMRECHT.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 6