MENGELMAREN L rawm Verloving van Prins Albert van België Gedenkteeken op Groeninge Uit Sint Winoksbergen in fransch laanderen Ambtelijke besluiten Merckem Sterfgevallen Priesterlijke Benoemingen Kerkelijke kronijk W id aii zijn dat M. Eugeen tegen M. Van Merris wrochte. Wie zal het zeggen 't Is zeker dat er menschen zijn nevens wiens naam ik de mijne niet z u willen stellen wees fierder, M. Eugeen, en toon wat gij zijt, ware Poperinghnaar forever. Het is besloten dat het huwelijk van prins Albert op 't einde van Juli, indien er niets onvoorziens voorvalt, plaats zal hebben te Munchen of te Possenhofen, waar de ouders der bruid een prachtig domein bezitten. On getwijfeld zal men in België, en voornamelijk te Brussel, dit besluit, Zaterdag genomen, betreuren. Doch door den huidigen staat van zaken kan het niet anders. Indien Prins Albert de rechtstreeksche erfgenaam der kroon was, zou het huwelijk met groote plechtigheid te Brussel plaats hebben. Doch de vermoedelijke troonopvolger is,krachtens de grondwet, de graaf van Vlaanderen. In de prinselijke families zooals in de burgerij is het de gewoonte dat het huwelijk gecele breerd wordt daar waar de bruid woont. Prinses Elisabeui woont te Beieren, het is dus in dit land dat de plechtigheid zal plaats hebben. Doch van heden af is er besloten dat er te Brussel groote feesten zullen plaats hebben ter gelegenheid der voorstelling van prinses Elisabeth aan den koning en de ko ningin. Buiten de feesten aan het Hof zullen er waarschijnlijk eene galavertooning in den Muntschouwburg alsook een groot volksfeest plaats hebben. Dit laatste zou bestaan uit eene aubade aan den verloofden gegeven behaagd aan dit verzoek te voldoen, en heb ben Zij den o8 Juni, te 2 uren, eenen diplo- matieken kring gehouden. Vrijdag laatst heeft de keurraad vergaèrd om te oordeelen over de ingezondene proef- bee'.den voor het gedenkteeken op Groeninge. Die keurraad was samengesteld als volgt MM. Helieputte, volksvertegenwoordiger Frans de Potter, secretaris der Vlaaroscbe AcademieMinnaert, voorzitter van het Willems-Fonds DrLauwers en D' Depla, allen afgeveerdigden van 't Comiteit, en MM. Constantin Meunier, beeldhouwer Juliaan De Vriendt, schilder en bestierder der ko ninklijke teekenschool van Antwerpen Al bert des Enfants, beeldhouwer Delacen serie, bouwmeester der stad Brugge en Blomme, bouwmeester der stad Antwerpen. Men weet dat er elf ontwerpen ingezonden waren. De keurraad heeft geene beslissende uitspraak kunnen doen. Twee ontwu pen wierden gelijkelijk als eerste gerangschikt het zijn dit van M. Godefried Devreese. beeldhouwer te Brussel, in medewerking met M. Verhelle, bouwkundige aldaar, en dit van M. Julius Lagae, beeldhouwer te Brussel. De keurraad legt aan beide kunste naars op veranderingen en verbeteringen te doen aan hunne ontwerpen. Daartoe wordt linn twee maanden verleend, waarna de keurraad zal uitsprake doen. Het ontwerp dat den tweeden prijs zal bekomen en dus niet zal kunnen uitgevoerd worden, z; I eene belooning van 2,000 fr. verwerven. Laat ons dus nog twee maanden geduld hebben en verhopen dat de lange zwanger- een wonderschoon kunststuk zal ter voor het paleis der Regenciestraat door de beste zang- en muziekmaatschappijen van het land. De Regenciestraat en de Koning plaats zouden te dier gelegenheid schitterend verlicht worden. Maandag namiddag hebben de koning, de koningin, de graaf en de gravin van Vlaan deren en Prins Albert, de gelukwenschen van het diplomatisch korps ontvangen in de zalen van het paleis van Brussel. Al de bui tengewone gezanten en gevolmachtige mi nisters waren tegenwoordig want allen hielden eraan, samen met hunne gelukwen schen de goede betrekkingen te bevestigen die tusschen België en de-vreemde landen bestaan. De ontvangst werd met groote plechtigheid gedaan en Zijne Majesteit en Hunne Koninklijke Hoogheden waren in groot uniform. Zooals wij reeds gemeld hebben, zal piins Albert Donderdag naar Beieren, vertrekken. De graaf van Vlaanderen zal zijn zoon ver gezellen, doch reeds Zaterdag naar Brussel, terug feeeren. Waarschijnlijk zal prins Albert langer in het land zijner verloofde verblij ven. Men leest in den Moniteur van heden Het Diplomatisch Korps, in Brussel geaccrediteerd, hebbende door Z. E. Mgr. den Apostolischen Nuntius het verlangen la ten uitspreken, aan den Koning en de Konin gin ter gelegenheid van het aanstaande huwelijk van Z, K. H. Prins Albrecht met H. K. H. Mevrouw de Hertogin Elisabeth in Beieren zijne hulde en zijne geiukwenschen te mogen aanbieden, zoo heeft het HH. MM. wereld brengen. Zondag en Maandag was de aloude vlasmsche stad Bergen in vollefeeste ter eere van haren stichter en patroon Sint Winox. 't Was tergelegenheid van den duizendsten verjaardag der vereering van Sint Winox, stichter der Abdij op den Groenberg te Bergen zegt men Sinte Pieters bouven Dij na met denzelfden tongval als hier te Yper. Die Abdij werd in 1793 afgebroken door de transche omwentelaars en van de tallooze kunstschatten die zij bevatte, werden er slechts weinig aan de roofzucht dier wandalen ontrukt, 't Overgeblevene berusi in't Muzeurn van Bergen,waar de liefheb bers er nog kunnen meê kennisse maken. Bergen, al is 't sedert honderd jaar van Vlaanderen afgescheurd en door den fransch man ingepalmd, is nog vlaamsch door en door ge en hoort er bijna niets dan vlaamsch spreken door de menschen van de streke. 't Volk heeft er nog grootendeels zijne tale, zijnen vlaamschen aard, zijne vlaam- sche zeden en gewoonten behouden, en 't geen er wat op zijn fransch gaat, 't komt meest van vreemdelingen 't Voornaamste deel van geheel de feeste lijkheid was de geschiedkundige en gods dienstige stoet van Maandag. Waar lijk't was prachtig,'t was wel opgevat en wei gelukt en doet eere aan deze die er zich meê be moeid hebben. Die groepen die uitmuntten, waren de groepen te peerde, de praalwagens, de groep der eerewacht vari den Koning en bijzonder lijk den hoofdmandie hier te Yper zoude aanzien worden als de zeune van ons reusje verschillige muziekeii, waar onder dat van Sint Winoxgesticht van Ber gen, de eerste plaatse heeft, en waar onder nog melding verdienen dat van 't kollege van 0. L. V. ter Duinen te Duinkerke en van Sint Jacobsgesticht te Haezebrouck. In den godsdienstigen stoet werden voor namelijk de prachtige standaards bewonderd van de omliggende prochien uit fransch Vlaanderen. De afgeveerdigden der Rijselsche Hooge school en de zeven of acht bisschoppen mieken ook een diepen indruk op de ontel bare menigte toeschouwers. Kortom, de stoet was overheerlijk, al is I dat een weinig meer orde er geen miszit en hadde geweest. In de statie was '|een gewoel zonder weergê 't was 't schoonste voorbeeld van wanorde, dat men zou kunnen uitdenken, 't Is waar dat de statiebedienden geheel uit hun lood gesmeten waren door dat over groot getal reizigers er waren tegen 'snoens meer dan 20.000 kaartjes ontvan gen en als men te doen heeft met 20 tot 25 000 menschen, die in eene kleine statie moeien hunnen trein en hunnen thuis wijs vinden, 'ten is juist niet te verwonderen, dat alles niet en loopt gelijk op wieltjes. Daarbij men heeft niet overal de ondervin ding van de Bruggelingen, voor wien de groote toeloop dagelijksch brood is. In het Staatsblad van 4-5-6 Juni 1900 laat de Minister van oorlog weten dat er den 19 Juni '1900 ten 10 ure 's morgens bij den Commandant der genie in zijn kantoer te Yper, Veemarkt, nr 16, zal overgegaan wor den tot de openbare aanbesteding van zware herstellingswerken uit te voeren in 1900 aan de militaire gebouwen der plaats Yper en dat het bedrag der aanneming op 11005 fr geschat is. In het zelfde Staatsblad leest men dat er eene toelage van 2057 fr. 50 verleend is op Hoofdstuk VIII, art. 33 der begrooting van he.t departement van Justitie (dienstjaa 1900) voor het herstellen van den monu mentalen toren der kerk te Locre. Dank aan die 't vroeg en gaf. Dond rdag, H. Sacramentsdag zal onze gemeente in feeste zijn, ter gelegenheid var de inhuldiging van onzen nieuwen Burge meester, den heer Ern. Bonte, notaris. G-oepen en wagens, praalpoorten en allerlei versieringen, daar en zal niets ont breken om eere te doen aan onzen beminden Burgemeester Ridder de Stuers, gewezen liberale volks vertegenwoordiger van Oostende, is Zondag in die stad overleden. Mgr. de Bisschop van Bru ge heeft be noemd Pastor te Wu'verghem, den Eerw, Heer Brabant, onderprior te Meulebeke. St Pieters kerk Zondag aanstaande, 10 Juni, groote pit ch ijgheid van het broederschap der Heilige Drijvuldigheid generale Absolutie na de hoogmis van 10 ure. 's Namiddags Ves pers om 2 1/2 uie, Lof, Sermoen, Processie rond de kerk en genei ale Absolutie. AANBESTEDING. - Ziehier den uitslag der aanbesteding der uit te voeren werken tot het bouwen eener ziekenzaal bij 't oudemannen huis te Watou, welke plaats had op 5 Juni 1900. Bestek 12,015 fr. 05. Hebben aangeboden MM. Edmond Duverlie-Lermytle, Watou, 11.700 J. Debergh, id. 11.650 H. Delaire, id. 11.550 De twee laatste, hunne soumissie niet in regel ingediend bebbeude, volgens de voor schriften van het lasten-kohier, wordt de eerste als aannemer aangewezen. MEENEN. Een inwoner van Roncq, de heer Aug. Deraet, handelaar, op het gehuchte van 'l Wit Peerd, te Meenen, kwam Donderdag avond met zijn gespan langs de Rijsselstraat gereden, toen opeens zijn peerd opzij sprong. M. Deraet viel ten gronde en een der wielen verpletterde hem't rechterbeen. Doctor Pardoen heeft het slachtoffer de noodige zorgen toe gediend. M. Louis Nisot, Apotheker te La Louvière, schi ijft Mijnheer Vincent, apotheker, grenstraat, 33, Brussel. Een mijner kalanten, die sedert verscheidene maanden te bedde lag, verlamd door eene zin king in de beenen is gansch genezen door 't ge bruik van drie flesschen van uwen Elixir autirhumatismalen is zelf te voet gekomen van Haine-St-Pierre naar La Louvière om mij te vragen u zijne hertelijke bedankingen te laten geworden en u zijne oprechte erkentenis te betuigen. Ik heb van de weke zooveel Elixir verkocht dat ik geheel ontgrieft ben; wil, bij 't ontvan gen dezer, er mij honderd flesschen zenden. Uit der herten aan u. L. Nisot Depots te Yper Libottete Poperinghe Mon- te.yne. Prijs, 3 fr. de flesch. KORTRIJK. - EEN GEVAARLIJKE STAMP. Zondag avond, rond ten 10 en half, hoorde dc torrewaker van op zijne verhevene plaatse twee persoenen aan 't twisten op St-Maartens- kerkhof, en naderhand een gekerm en gejam mer van iemand die om hulpe riep. Vermoe dende dat er iets op gang was, verwittigde hij perspreekdraad de policie die ter plaatse snelde en daar op den kant van 't voetpad eenen per soon vond liggen die zei dat hij iijn linker heen afgestampt was geweest. De gekwetste, zekeren Pol. Callens, oud 21 jaar, wonende in de Brug- gestrate, wierd in de ziekenkoetse gelegd en naar de policiewacht gevoerd, waar Dr Ghyoot hem verpleegde en vervolgens naar het hospi taal deed overbrengen. Cailens had inderdaad eenen stamp bekomen van zekeren A. C., uit de Proostdijstrate, die hem eene zware ontwrich ting veroorzaakte en eene werkeloosheid va n drij weken voor gevolg zal hebben. Gallens, die wat bij dranke was, zegt dat hij zonder recht of reden aangerand is geweest. M. Dusollier, ondercommissaris, is met het onderzoek der zake belast. Waakt voor- (lo gezond lieid der jeugdigen De zekerste waarborg, om een gelukkig leven aan Uwe kinderen te verzekeren wier gezond heid zoo menigvuldige ongerustheden bezorgt, is deze zoo kostbare gezondheid door alle mo gelijke middelen te versterken. Het kwaad dat de meeste verwoestingen onder de jeugd te weeg brengt is zekerlijk wel de bloedarmoede. Een arm en verzwakt bloed stroomt in de ade ren, de wangen zijn bleek, de lippen eveneens en de oogen dof. Hartkloppingen, steken in de zijde en veelvuldige hoofdpijnen doen zich dik wijls voor, en als al die ziekten niet spoedig ver dreven worden, is alles te vreezen, zeis den dood. Daarom moeten de oplettende ouders van het begin de noodige maatregelen nemen. Een krachtige versterker der spieren, een krachtige hersteller van het bloed moet aange wend worden niet een kan zulke uitwerkingen te weeg brengen als de Pink Pillen. Zij hebben op dat gebied merkwaardige resultaten gege ven. De Heer L. Deprez, Grande Gantine te liourg Léopol (Limburg) heeft ze voor zijne dochter aangewend die door deze ziekte aange tast was en de volgende brief getuigt zijne tevre- '|":Vh. Mej Deprez volgens een portret Ik heb het genoegen U de geheele genezing mijner dochter mede te deelen door het gebruik der Pink Pillen. Hare zwakte en pijnen zijn op onmerkbare wijze verdwenen, naar mate zij de behandeling volgde en thans is hare genezing volkomen. De Pink Pillen handelen met succès in al de gevallen van bloedarmoede, bleekzucht, aandoe ningen die zoo veelvuldig by de jonge meisjes voorkomen algemeene verzwakking by man en vrouw rheumatiek en maagziekten, zij geven eveneens, aan het bloed een herlevende kracht, welke zoo noodig is bij de verandering van het seizoen. Verkrijgbaar in alle apotheken en in hoofddepot voor Belgie bij den heer Derneville, 66 Boulevard de Waterloc; Brussel. Drie fran ken vijftig de doos en zeventien franken vjjltig de zes doozen. Franco toezending tegen post wissel. Depot, apotheek M. Aertsens, oude apotheek Beeuwe en M. Donck, P.ijselstraat, te Yper. SINT-P1ETERS. De eenige zoon van brave landbouwers der gemeente Sint-Pieters- Capelle, een jongeling van zestien jaar oud, be sloot zijn zieken hond op te hangen. Hij klom naar den zolder en maakte een strop aan een dtr balken vast. Men weet niet wat er verder gebeurde, doch eenigen tijd Ia'er zagen de ouders in plaats van hunnen zoon den hond terugkomen zij liepen naar den zolder en vonden er den jongeling opgehangen aan de koorde die hij voor den hond gereed gemaakt had. De droefheid der ouders is onbeschrijflijk. Men weet niet aan wat deze zonderlinge zaak toe te schrijven. BRUGGE. Tot croeten gedwongen. Een aardig geval gebeurde Zondag namiddag om trent 5 ure aan de Snaggaertsbrug. Daar kwamen drie jonge kerels van zoo wat 25 jaar eenen priester te gemoet en een hunner, die een soort van strooien hoed droeg, morde luidop, toen de geestelijke dicht genaderd was: Dat hij, potver...., geenen paap zou sa- lueeren Maar om dit te bekrachtigen hief hij de hand op, als om den hoed vaster op het hoofd te drukken, en... sloeg legen den rand. De wind blies fel uit 't Noorden, en met een rukje was de strooien hoed weg. Hij vloog waf verder ophet water en bleef,daar lustig varend, MENGELWERK 19 door NIEK BROZEN Het zij dan zoo, vaderIk zal uwen wille eer biedigen. Ik zal zwijgende en gelaten mijn leed dragen en opkroppen..Maar, dat het mij dan vrij sta nooit een ander man te kiezen. Dat is het eenige vat ik van uwe goedheid afsmeeke, vader. Wij zullen daar later over spreken, bromde grave de Nobele, overtuigd dat hij op dat gebied niets van zijne dochter verkrijgen en zou. Hij voelde maar al te wel dat bet oogenblik slecht gekozen was om den name van baron Von Daver in het gesprek ie werpen, en hij liet zijne dochter aan hare overwegingen over. Wanneer Judith alleene was, viel zij op hare knieën voor een Onze Vrouwebeeld. Zij bad lange om troost, zeer lange, tot dat de oude meid haar kwam zeggen dat zij haar moest aankleeden voor het noenmaal. Wat gedaan Zij zou maar liever de tafel ontvluchten om met den baron, die haar eenen zekeren schrik inboezemde, in aanrakinge niet te moeten komen. Treesje, sprak zij, «zeg aan vader dat ik niet al te goed in mijn haar en hen en begeere mijn noenmaal op mijne kamer te nemen. Vraag hem tevens dathij mij bij dien 'neere zou verschoonen. Geheel dien dag liep voor grave de Nobele verdrietig voorbij. Beide bleven een gat in den nacht in drukke bespre- kinge. Acht maanden verliepen alzoo, en nog en was het grave de Nobele niet gelukt eens zijne dochter vrijwillig in het bijzijn van den baron te krijgen. Zij bad altijd het eene of het andere voorwendsel gevonden ori zijne tegenwoordigheid te ontvluchten. Judith en geleek het zelfde lieve engeltje niet meer. Die lichte blos die haar voordezen zoo lief miek, en speelt om haar gelaat niet meer. Zij verwaarloost als met opgezetten wille hare kleederdracht. Hare schoone lokken hangen ordeloos over hare schoders. Zij kwijnt zichtbaar weg. Grave de Nobele is in acht maanden wel tien jaar verouderd. De baron alleene schijnt verbeterd. Het is de eerste maal in acht maanden dat Judith in de tegenwoordigheid van den baron gekomen is. De schelm jubelt Judith eventwel zit stilzwijgend voor het open raam, en hare doffe, roodgekreten oogen blik ken zonder vaste richtinge, den hof, verre tusschen de bloemen in. Grave de Nobele en den baron, beide even stilzwij gend, blikken het ongelukkige kind na, de grave met de grievende overtuiginge dat zijne dochter stillkens weg sterft, de baron met de zoete hope dat zij wel eens ver geten zal. De stap van het oude Treesje hergalmt door den gang. Grave de Nobele gaat haar te gemoet en komt welhaast met een pak even aangekomen brieven terug. Hij brak eenen omslag open, een oogenblik, heer baron, had hij bij verschooninge gezegd, ontplooide eenen brief, en las. Hij had met moeite eenige seconden de oogen op den brief gehouden, toen hij met eenen scherpen gil ten gronde stortte. De baron en Judith spoedden zich om hem heen hij wees hun ter zijde. 't En is nieis, zegde hij, en hij poogde kalm te blijven; «heer baron» ging hij voort, «mijn briefwisselaar van Antwerpen zend mij eene mare die mij geheel onrustwekkend voor komt. Mijn schip dat hier over ruime acht maanden vertrokken is, heeft zoo het schijnt, sehipbreuke geleden, en men waant het gansche manschap verloren. De baron had moeite om zijne zelfvoldoeninge te verbergen. W%s het door zijn toedoen niet dat het met manen muis verging Ruimde die sehipbreuke zijnen tegenstrever niet uit den weg Zijn gezichte verbruinde eventwel toen hij dacht aan Alep Speeke. Was hij van de rampe vrij geschoten of was hij met het overige van de manschap vergaan En was alzoo het geheim der wandaden door den baron gepleegd, voor eeuwig in de zee begraven Die verschillige gedachten hadden in eenen pinkoog, het brein van den baron doorkruist. Hij klampte zich, even als al de booswichten aan het beste vast. Met Judith stond het geheel anders. Zij voelde als t ware, haren stoel van onder haar wegsleeren. Tranen welden in hare oogen op Haai arm hertje was zoo bevangen dat het zou onmogelijk geweest zijn een woord te spreken. Grave de Nobele had zijne lezinge geëindigd, en zag sterrelinge en diepe nadenkende, voor zich heen. Waarom Was het verlies van een schip en wat koopwaren, voor hem niet eene arme bagatelle Of neep het hem in 't herte dat Joseph, alzoo door zijn onrechtstreeks toedoen, het leven verloren had Nieis van dit alles Joseph had onderrichtingen, belangrijke papieren benevens een ronde somme geld, welke aan eenen pa- rijschen bankier moest betaald worden, van zijnen meester toevertrouwd geweest. Daar lag de knoop der diepe bekommernisse van grave de Nobele. Het duurde echter slechts eenige minuten. Hij brak eenen tweeden brief los. De baron ging stilzwijgend al zijne beweginge na. Naarmate grave de Nobele in zijne lezinge verder ging, verbleekte zijn gelaat zijne beenen schenen onder hem te begeven. De baron bemerkte dat zijne tegenwoordigheid onbe scheiden wierd. Heer grave, waagde hij te zeggen, hel schijnt mij toe, dat gij meer dan eene grievende mare ontvangen hebt. Ik zou het als onbescheiden aanzien u langer met mijne tegenwoordigheid te overlasten. Ten anderen uw lijden pijnigt mij uit der mate, en ik zou geerne al het mogelijke doen om u bij te staan....» Stilzwijgend vatie grave de Nobele de hem toege reikte hand Ik zal vandage nog uwen raad noodig hebben,» fluisterde hij. Ik blijve in mijne kamer, heer grave, tot dat het u believen zal mij te doen roepen. De baron boog diepe en verliet de kamer. Zoohaast hij de deure achter zijnen rugge had, ver loor grave de Nobele zijne laatste kloekte. Hij zonk in de arms zijner dochter die, wonder genoeg, haren moed boven water hield, schoon zij halvelinge al het erge vatte van hetgeene er gebeurde. Judith, sprak grave de Nobele eindelijk, houd uwen moed te hoope en aanhoor mij. Nog nooit en moest gij u om handelszaken bekommeren. Alles was ons tot nu voorspoedig. De toekomste lachtteons vriendelijk toe. Het geld kwam ons als toegevloeid uit alle werelddeeleri Eilaas als een vermogen het sterk ste op zijne grondvestingen schijnt te rusten is een kieine stoot van tegenkantinge genoeg om het gansche gebouw te doen wankelen, kantelen en uiteen stuiven Grave de Nobele zweeg. Hij had dit alles met korte, afgebeterie zinsneden uitgegalmd. Hij vestigde zijne blikken op zijne dochter. Zij scheen hem eene rotse, kloek en bestand genoeg, om al de woelige golven van den tegenspoed, zonder begeven, over haar hoofd te laten spoelen. Toen ik, twintig jaar geleden, Frankrijk ver liet, zoo ging de grave voort, ik nam op mijne goederen verschillige groote sommen in bezet, bij een vermaard bankhuis van Parijs. Het ging ons hier goed. Een voor een keerde ik die geleende sommen uir en de kwijtbrieven wierden mij legelmalig behaudigd. De laatste somme mocht sedert eenige maanden hetaald zijn toen de bankier stierf. Met zijne dood was zijnen meesterklerk verdwenen. e zegels wierden geleid, al de pleegvormen van de wet uitgevoerd. Het onderzoek der boeken bracht schiikkelijse onregelmatigheden in de geschriften aan den dag. ('f vervolgt.) A v v

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 2