D I IS EN OMMELANDS m 11 Juli PLAATSELIJK 0[> Zaterdag, 14cn Juli 1900. S cenlimen 't blad. Talnierk 3372. Katholieke Wacht Giften ten voordeele der hongerlijders van Indiï Het bloed der Martelaars is het zaad van nieuwe Christenen Jan en Pieter Vlaamsch en Godsdienst De Werkmanspensioenen Postdienst Onze prins zijn huis Officieel nieuws Weêrkunde r. trekken bij ehn Uitgever, T> 36, in do Boterstrate, te Ypsr, en bij land boodschappen ofte pos' tegen 3 frank jaars. 'T Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Hel blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaaL. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate Tk i.6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal 29 Juli 1900, 9 ure zielmis, Leon Vande walle. Voorgaande lijst 1464.0( Uit Wesloutre De Zusters van 'i Klooster 5.00 Eene dienstmeid 5.0( Drie gezusters 2 00 St Michielsschool, Yper 20.00 Offerblok in Sl Maartlens 392.67 Dc bloedige gebeurtenissen van Sineesche keizerrijk zijn een pijnlijke slag voor vele kooplieden en Nijve- raars uit Europa. Zij hadden gemeend in Sina een onbeperkt veld te vinden om hunne bedrijvigheid te oefenen, eeue eii de- loozegoudinijneomforluine te maken. En ziet 1 in een oogwenk rijst dr oproer alles wordt verwoest, en in brande gesteken, en in weinige dagen gaat de vrucht van vele jaren werken te kwiste. Ongetwijfeld zal die oproer door de Mogendhe len gedempt worden. Maar eer alles zal elfen zijn hoevele tijd en zal er niet moeten verloopen 1 Het geheugen der wreede moorde rijeu, der ongehoorde folteringen en der droevige verwoestingen, zullen nijveraars eu kooplieden meer dan voorzichtig doen zijn en traag in het hernemen van t vroegere werk. Maar zij zullen toch herbeginnen dat ligt immers in de natuur van de hedeudaagsche ondernemingsgeest. Doch, vooraleer nijveraarseu koop lieden wederom zullen bewegen, zul len andere reeds in 't werk zijn om de gedan schade te herstellen. Wij willen spreken van de katho lieke zendelingen. Meer dan alle andere hebben zij nu te lijden, en God weet hoevele er de marteldood gestorven zijn op den oogenblik dat wij schrijven. Zij hebben de eerste geweest om tot in de verste hoekeu van dit ov Tgroot land te dringen, en het Evangelie, de grondveste van alle beschaving, aan de 400 miljoen Sineezen te prediken. Zachtjes aan, zonder geweld, waren zij er in gelukt binnen te dringen. Hun doel was niet Sina te verove ren maar het te veranderen. Men prees den iever dien zij aan den dag legden voor de zedelijke op beuring en den weteuschappelijken vooruitgang. Ja, zoo verre waren zij in aanzien gekomen dat, pas over eenige maan den, een keizerlijk bevel den Katho lieken godsdienst officieel herkende, en den katholieken zendeling dezelfde eere gaf die aan de Mandarijnen (landvoogden) toekomt. Dit blijde nieuws scheen de dagraad te zijn van den zegepraal der Katho lieke Kerke in Sina. Helaas eene ontzettende rampe moest die zoete hope komen te leur stellen Vele bloeiende christenheden, ge sticht ten prijze van het bloed der zendelingen, liggen reeds in rookende puinhoopen. Bij duizende christenen zijn vermoord, en mcnschelijker wijze Be bekendmakingen kosten O.fr.15 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence HAVAS,te Brussel, Tk.32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlanderen wonen. gesproken, zou men peizen dat alles verloren en te herdoen is. Maar boven die rookende puinen straalt een glans van hope. Die duizende christenen die ver moord wierden, zijn gestorven a kloekmoedig hun geloove belijden. Men had hun beloofd leven en goei te laten, wilden zij hunnen godsdiens verloochenen. Maar, volgens eeneu brief geschre ven door de Eerw. Paler Marquet, is er geen ééne christenheid die aan dt bekoring bezweken is. De katholieke Sineezen zijn mar telaars gestorven. Het bloed dat zij vergoten hebben, zal eene nieuwe vruchtbaarheid geven aan dezen grond die zoo lang gewei- erd heeft eenen oegst van z elen voort te brengen. Volgens het woord van Tertulliaan, hooger aangehaald, zal het bloed dezer martelaren een zaad van nieuwe christenen worden. Wanneer de wegen in Sina opnieuw zullen openstaan voor de vreedzame arbeiders van 't Evangelie en voor aleer nijveraars en kooplieden het zullen durven wagen daar binnen te komen, zal men de zendelingen naar de verwoeste christenheden zien op rekken. Zij zullen de ovcrblijsels der kudde mrzamelen, kerken eu kapelleD her oprichten, scholen eu gasthuizen her- jouwen. Waar de zendelingen de marteldood zullen gestorven zijn, zullen nieuwe apostels hunne plaats innemen en hel vruchtbaar zaadje van het Evangelie, geworpen in eenen grond doorweekt van het bloed der martelaren, zal vlijtig ontkiemen, jeugdig opschieten, weelderig groeien, heerlijk bloeien en ij ke vruchten van zaligheid eu chris- ene beschaving geven. Fiat Pieter. Dag Jan Jan. Dag Pieter Pieter. Geen nieuws, Jan Jan. Nieuws? Bah! 't doet, en groot nieuws zelve, Pieterzóó groot, dat gij tot nu toe nog nooit zulk geen gehoord en hebt. Pieter. Gij maakt mij nieuwsgierig, an. Welk nieuws mag dat zijn Jan. Zet maar goed uwe ooren open, 'ieter. Daar is te Parijs een priester die uit de biechte geklapt heeft. Pieter. Jan, 'k geloove dat gij goeste ïebt mij alzoo een op te draaien, Jan, en een kwartje met mij te lachen, he? Jan. Ah Pieter, lijk gij wilt. Maar 't is pertank geheel serieus. Pieter. Geheel serieus Moeste dat waar zijn, Jan, 't ware inderdaad allergroot ste nieuws, en 't ware den eersten keer dat wij zulk nieuws zouden hooren. Jan. 't Moet pertank waar zijn, Pieter, want 't is het Weeke blad die 't zegt. Pieter. Tjeemenis menschen Ah 't is van Kareltjes nieuws? Allons, Jan, 't is wel, 'k wete rechtuit waaraan mij houden, (ijk 'k durve wedden dat er bij staat met wien en waar en hoe dat alles gebeurd is. jan. Inderdaad, Pieter. Dat is gebeurd met Mijnheer Niemand, pastor te Geenkerke, die de biechte uitgebracht heeft van Karei Origenaamd, zijnen parochiaan. Pieter. Goed, Jan, goed. Maar zeg eens, waarom den bliksem zou die waar gebeurde historie in 't Weeke blad komen? Jan. 'k zal 't u zeggen, Pieter. Gij weet wel dat Kareltje eenen leelijken uil gevangen heeft wanneer hij Mijnheer Nolf den radi ko socialïstischen kandidaat noemde? Pieter. Of ik het weet, Jan Jan. En gij weet wel hoe dat hij in 't Weeke blad dat heeft moeten bekennen en weêrroepen Pieter. Maar Jan, geheel de stad heeft dat geweten, en daarmee een kwartje ge lachen. Jan. Geheel de stad, Pieter, uitgeno men Kareltje, zeker? Pieter. Natuurlijk want 'k ben zeker dat Kareltje dan een gezichte getrokken heefi lijk de duivel die van SintAnlonius eenen eemer gewijd water over zijnen kop kreeg Jan. Ehwel, Pieter, in dienzelfden nummer waar Kareltje die ootmoedige be- kentenisse deed, komt dat artikeltje over de biechte. Pieter.Ah! Jan, daar komt den aap uit de mouwe Kareltje zal gezeid hebben Podorie dat ik alzoo gedwongen ben door Nolf eene publieke politieke biechte te spreken Wat zullen de kaloten lachen Maar 'k zal mij wreken En daarom heeft Kareltje hem in zijne hemdemouwen gezet om op de biechte te derschen. Jan. Juiste zoo, Pieter. Het Weeke blad is zoo vlaamschgeziud 't Is daarom dat het fi arische verzen op neemt, lijk in zijn nummer van Zaterdag aalst. En 'tzijn mij alzoo van die verzen waar van verschillige met dikke voelen staan Zij zijn alleszins weerdig van eenen leer ling uit de.... Het Weeke blad en is tegen den Gods dienst niethet heeft het wel honderd kee- ren al gezeid, en bijzonderlijk tijdens de aalste kiezing. Die fransche verzen getuigen dat bet Weeke blad grooterr eerbied heeft voor den Godsdienst onzer vaderen. Ziehier eenige uittreksels Ik haat den Godsdienst. De Godsdienst is de schuld van alle kwaad hij maakt niets anders dan onge- lukkigen, en al zijn geest bestaat in te liegen. De Godsdienst is de duivel, enz. Wij houden hierop, onze lezers verschoo ning vragende. Het schijnt dat het Weeke blad algelijk in iet drukken van dien domuien en hatelijken iraat, een sperkske schaamte gevoeld heeft. Want die fransche verzen komen verre, verre in de gazette, in 't Begin van de ver- koopingen, en in geheelen kleenen letter. Eerweerde Heer Ryckeboer, pastor vari Sint Niklaais, gaf Zondag laatst in de Katho- ieke Wacht eene merkweerdige voordracht over de nieuwe wet op de werkmanspensioe nen. Die voordracht werd dom de Ypersche werklieden met veel aandacht aanhoord en geestdriftig toegejuicht. Meer dan eens heeft men ons naar inlich tingen gevraagd omtrent de pensioenwei, onlangs door de Kamers gestemd. Bij gebrek aan inlichtingen moesten wij veel lieden onbeantwoord terugzenden. Men weet, dat de wet in werking komt op 1 Januari 1901. Wij herinneren dus nog eens de hoofdbe palingen dezer verreikende wet, die, alhoe wel niet l et ideaal zijnde, dan toch door duizenden en duizenden als eene weldaad zal worden aanzien. De socialisten schermen altijd met het woord almoeszij vergeten te zeggen dat, om reeds iets te kunnen doen, de regeering eene som van 12 millioen heeft gestort. Natuurlijk, zij die maar te babbelen heb- den en zelfs meestendeels leven in den eenen of anderen coöperatieven kaas, op de kosten der werklieden, hebben gemakkelijk te pro- de de lesteerenmaar de regeering heeft gehandeld en dat i3 beter dan duizend protestaties. Om tot de wet terug te keeren Zij, die jong zijn, moeten werken voor samenstelling van hun pensioen en de Staat helpt hun door bijdragen. Voor hen, die oud zijn, die de 60 bereikt hebben, heeft de wet zelf gezorgd. Wij hopen maar één ding en dat is: dat armbesturen niet van dien toestand zullen profiteeren om tot de ondersteunde behoef- tigen te zeggen ge trekt nu 65 fr. wij zullen u die afhouden, zoo niet zijn die men schen even vet als voorheen. Wij herhalen wat wij reeds zegden voor belanghebbenden, die op 1 Januari 1901 g geen 65 jaar oud zijn. 2° De werklieden,die vóór 1 Januari 1901 den ouderdom van 58 jaar bereiken, zullen ook 65 fr.'s jaars krijgen, als zij 65 jaar oud zullen geworden zijn, zonder dat zij daarvoor iels te storten hebben. 3° De werklieden,die vóór 1 Januari 1901 den ouderdom van 55 tot 58 jaar, niet inbe grepen,bereikt hebben, moeten,om hetzelfde pensioen van 65 fr. te genieten als zij 65 jaar zijn ten minste 18 fr. in de lijf rentes gestort hebben. De stortingen moeten gedaan worden in een tijdperk dat ten minste driejaar lang is. De stortingen die zij doen, moeten ten minste drie frank per jaar bedragen. Dus iemand die nu voor 1 Januari 55 jaar wordt moet 18 fr. storten. Hij mag dat doen in 3 jaren met elk jaar fr. te storten. Hij mag het doen in 4 jaren telken jare fr. 4,50 stortende; Hij mag het doen in 5 jaren telken jare r. 3,60 stortende; Hij mag het doen in 6 jaren telken jare 3 fr. stortende. Twee ingenieurs hebben eene uitvinding gedaan die, indien zij slaagt, in den post dienst eenen overgroote vooruitgang zal verwezenlijken. Hun electro automatieke overbrenger, echte electrieke vuurpijl, loopende met eene snelheid van 150 kilometers in het uur, zal in u. 20 m., den afstand afleggen van Parijs naar Marseille; in 1 u. 20 m., den afstand van Parijs naar Brussel, en indien de In dische Mail dit stelsel aanveerdt, zullen de brieven, de dagbladen, de postpakken, in 14 uren van Londen naar Gonstantinopel ver zonden worden. Het is eene omwenteling in den post dienst. Dit voertuig heeft den vorm van eene metallieke sigaar, 5 meters lang, die langs spoorbanen zal glijden, langs kabels ustende op palen. Het bevat de noodige toestellen voor het zelfwerkend in gang brengen en het sloppen. De brieven en dagbladen zullen ons op de dagen dat de telegraaf overrompeld is, eerder toekomen dan een telegram. Weldra zal het koninklijk besluit ver schijnen waarin de voorwaarden en wijze van inschrijving zullen vastgesteld worden. (Gaz. van Rortrijk). Omtrent vijftig vaandels wierden te Yper uitgesteken ter gelegenheid van den verjaar dag van den Slag der Gulden Sporen 't zijn vijftig lof- en dankbetuigingen voor de va derlandsliefde en den heldenmoed onzer va deren in 1302, vijftig gebeden voor hunner ziele zaligheid, vijftig bewijzen van liefde en onwankelbare getrouwheid aan den Vorst en 't Vaderland van heden. Als gij uit de Noorderstatie van Brussel komt en links den boulevard opgaat tot aan den draai, hebt gij den Observatoire of sterrewaebt, waar de offlcieele sterrekijkers vroeger hun verblijf hadden. Dat is een gebouw niet te groot noch te schoon van uitzicht, omringd van een tiovetje. Dat is de eigendom van den Staat. Het ministerie komt een wetsontwerp neer te leggen om dit gebouw ten dienste te stellen van prins Albert. Onder het volk en onder de burgerij, als de jonkheden trouwen, gaan zij op hun eigen wonen, 't Zou dus niet wel zijn dat prins Albert van Belgie de gastvrijheid aan zijne ouders zou moeten vragen. Natuurlijk dat hij wel in den onkost van eene huishure zou kun nen komen, maar het betaamt dat heiland zelve de woning van zijnen toekomstigen vorst bezorge. Overigens, al de kosten van opschikking, verandering en onderhoud zou de koning uit zijnen zak betalen. Daarover zegt he vertoog van beweegredens van het wets ontwerp: «Met deze werken ten zijnen laste te nemen heeft Z. M. de koning voor doel eene verblijfplaats te Brussel te be reiden waar H. M. de koningin e H. K. H. prinses Clementina, na de dood van den koning zouden kannen wonen. Wij hopen dat dit tijdstip nog verre ver wijderd is. Bij koninklijk besluit van 30 juni, is de burgerlijke decoratie verleend aan dehierna- vermelde personen als belooning der be- wezene diensten gedurende het heerschen van besmettelijke ziekten Hei kruis van klas aan Mev" U. Caste- lein, in religie zuster Vincentius; A. Debandt n religie zuster Tberesia M. Baetens, in religie zuster Augustina, gasthuisnonnen in bet O. L. V. hospitaal te YperR. Gallens n religie zuster Christina J. Ghespuière, in religie zuster Maria J. Soenen, in religie zuster Theresia, de twee eerste gasthuis nonnen in het gasthuis Belle, en de derde in Sint-Jansgasthuis te Yper. Bij koninklijk besluit van 20 juni is goedgekeurd door den heer burgemeester van Yper aan den heer schepen Ernest raeijs gegeven delegatie, om het ambt van openbaar ministerie bij de rechtbank van Yper te vervullen. Bij koninklijk besluit van 10 Juli 1900 wordt Mr Lahousse notaris te Westnieuw- terke. De beroemde sterrekuudige Ch... van 'arijs deed verleden week in een omliggend dorp eene wandeling. Een dienstbode ver gezelde hem. Na in een spijshuis wat voor de inkomende rechten gezorgd te hebben, wil het tweetal de reis voortzetten. De weerdin raadt hen echter aan nog wat te blijven, daar er, zegt ze, een onweér op handen is. De gediplomeerde weervos, na eventjes de lucht geraadpleegd te hebben, beweert dat er noch schijn noch appa- rence van weerverandering is. En toch zal het regenen,houdt de bazin vol, want onze koe wrijft gedurig met haar... achterste tegen den muurMet een mede- ijdend schouderophalen gaan meester en knecht voort. Nauwelijks zijn ze een boog scheut ver of het begint én te regenen én le bliksemen én te donderen dat het klettert. )o knecht lacht dat hij zijnen buik moest vasthouden. Op de vraag van zijnen meester waarom hij toch zóóveel plezier heeft, ilinkt hetWel, mijnheer, ik stel vast, dat de koe meer versland heeft in baar... achterste dan g| in «wen kop NIEUWSBLAD VAN YPER Werklieden, mannen ol" vi-ou- wen, die in hun eigfeu bestaan niet leunnen voorzien en die «5s5 jaar oud zijn vóór éérsten Januari, hebben recht op «515 |"r. pensioen 'm Jaars; een huwc- ijltspaar dat zieh in dien. toe stand bevindt zal I 30 lranken trekken 9

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 1