MENGELMAREN LU NAAR WERKEN In 't Volkshuis Frankrijk CHINA Examens Pieter Benoit en zijne werken Aanbesteding Zondag 8 Juli laatst was er algemeene vergadering der Katholieke Wacht in 't Volkshuisde eerweerde heer Ryckeboer, pastor van St Niklaaskerk, gaf er eene voor dracht over het pensioen der oude werklie den. Daar het niet alleen voor de leden der Katholieke Wacht, maar ook voor alle werk lieden noodig of nuttig is van te weten wat de geachte spreker gezeid heeft, zullen wij het hier in het korte trachten te herhalen. 't Eerste, zeide hij, dat gij moet weten van de nieuwe wet van 10 Mei 1900 over het pensioen der oude werklieden, 't is dat voortaan alle belgische werklieden, mannen of vrouwen, die in Belgie wonen, in nood verkeeren, en 65 jaar vol zijn op 1 Januari 1901, jaarlijks een pensioen zullen trekken van 65 fr.zonder dat zij er iets moeten voor geven, op voorwaarde dat zij het op tijd en stond en met de noodige bewijsstuk ken door een koninklijk besluit aan te dui den, aan de gepaste overheid afvragen. Het tweede is dat alle soortgelijke werk lieden die, op 1 Januari 1901, 58 jaar vol zijn. ook jaarlijks in de zelfde voorwaarden een pensioen van 65 fr. zullen trekken van zoo zij 65 jaar vol zijn. Hel derde is dat alwie den 1 Januari 1901 geen 58 jaar vol is, geen pensioen voor niets meer kan bekomen van den Slaathij moet er iets voor geven. Wat moet hij geven? Als hij 55 jaar vol is op 1 Januari 1901, moet hij, om jaarlijks 65 fr. pensioen te trekken van 65 jaar af, ten minste 8 jaar 3 fr. 's jaars gestort hebben in de Algemeene Lijfrentkas, welke stortingen in het geheel met de premiën 18 fr. ten minste moeten uitmaken. Als hij min dan 55 jaar vol is op 1 Ja nuari 1901, moet hij zelf het pensioen win nen dat hij begeert, maar hij is daarin ge holpen door belangrijke aanmoedigingspre miën. Als hij begint inleggen voor een pen sioen, moet hij verklaren aan welken ouder dom hij zijn pensioen wil trekken, en dat moet zijn tusschen 55 en 65 jaar vol hij moet ook zeggen hoe hij zijn geld inlegt, met afstand of met behoud van het kapitaal als hij afstand doet van zijne geldstortingen, wat onwederroepelijk is, is zijn pensioen grooter dan als hij inlegt met behoud van het kapitaal, maar in dit laatste geval krij gen zijne erfgenamen na zijne dood al de gedane geldstortingen op 3 naar van de Algemeene Lijfrentkas wederverders is zijne verklaring van inlegging met behoud van het kapitaal niet onveranderlijk, hij mag altijd afstand doen van zijne geldstortingen om zijn pensioen te vergrooten. Wat is er het beste, storten met afstand of met behoud van zijn kapitaal Dat is vol gensdie noch kind noch kraai moet ach erlaten, zal liefst afstand doen va:i zijn ka pilaal, om, zoo lang hij leeft, het hoogste pensioen mogelijk te trekken, tenware hij er aan hield algelijk een kapitaal achter te laten opdat men hem deftig begrave en voor zijne ziele bidde. Het meeste deel van die een pensioen be trachten verklaren in te leggen met behoud van hunne geldstortingen, men zorgt alzoo voor zich zeiven en men vergeet de erfgena men niet. Welke zijn nu de aanmoedigingspremiën die de Staat geeft aan de werklieden die in- eggen voor een pensioen Aan al die op 1 Januari 1900 min dan 40 jaar oud zijn 60 centiemen per frank tot 15 gestorte franken, zoodat hij jaarlijks 9 fr. bij legt met afstand dier premie bij 15 gestorte franken. Aan al' die op 1 Januari 1900, 40 jaar vol zijn 60 centiemen per frank, tot 24 gestorte franken, zoodat hij jaarlijks 14 fr. 40 c. bij legt met afstand dier premie bij 24 gestorte franken. Aan alle erkende maatschappijen van onderlingen bijstand, voor doel hebbende de aansluiting hunner leden bij de Algemeene Lijfrentkas, geeft de Staat daarenboven 2 fr. 's jaars voor ieder lijfrentboekje waarop bet jaar daarvoren ten minste 3 fr. gestort wierd. Alle werklieden kunnen die aanmoedi gingspremiën bekomen, zoolang het geheel der op hun boekje geschrevene sommen niet groot genoeg is, om een jaarlijke pen sioen te hebben van360 fr., wat elkeen op zijn boekje ziet, vermits de rente die ieder storting zal opbrengen met zijnen inleg op zijn boekje geschreven is. Maar als de werkman nu 360 fr. pensioen 's jaars trekt, mogen zijne schuldeischers dat niet aanslaan Neen, 't pensioen is onaanslagbaar tot beloop van 360 fr. 'sjaars. Mogen zijne schuldeischers of andere geldafdoeners hem dat met zijne toestem ming te hunnen voordeele uiet doen at staan Neen, 't pensioen is onafstaanbi ar lot beloop van 360 fr. 's jaars alie tegeustrij dige overeenkomst is nietig. Wat kan de werkman dan geldigs inbren gen om niet te sparen voor een pensioeuT Dat hij niets kan sparen Maar dat is geen waar, vermits er in 1899 66079 lijf- rentboekjes bestonden in Belgie met een bedrag van 95700 fr. en vermits iedereen zekere nuttelooze onkosten kan vermijden in drank, in koeken voor de kinders, in St Maartensgiften en zoo voorts Dat hij geen pensioen noodig heeft in zij nen ouden dag, vermits de gestichten der Burgerlijke Godshuizen van Yper hem zullen onderhouden bij foute zijner kinders? Is hij wel zeker van in een gesticht te ge raken of van onderstand te vinden bij zijne kinders? In de gestichten geraakt men maar aan den ouderdom van 70 jaar, als hij reeds van 55 jaar af een pensioen kan hebben En geraakt hij in een gesticht, of woont hij in bij 't een of 't ander kind, zal een pen sioentje miskomen De leden der Katholieke Wacht moeten dus al doen wat zij kunnen om aan een pen sioen te geraken. Het bestuur zal de beste middels beramen om de werklieden daarin te helpen. M' de Minister Baron Surmont de Vols berghe, de vader der wet over het pensioen geeft 200 fr. om de leden der Katholieke Wacht krachtdadig aan te wakkeren en zoo veel mogelijk te helpen. (Algemeene toejuichingen). 't Is niet alleen in de Kamer van afgeveerdigden dat er gevochten wordt, de magistraten laten zich ook aldoor de algemeene opgewondenheid meesleepen. Verleden week is de voorzitter der rechtbank van Sens ïandgemecn geworden met de rech- ers en den prokureur der republiek, elukkig nog dat het gevecht niet in openbare zitting, maar in de raads kamer gebeurde. De hevigste scheld woorden werden gewisseld, en de voorzitter werd zwart en blauw ge slagen. Hij is, met bet gelaat nos gansch opgezwollen, naar Parijs ver rokken om zijn beklag te gaan doen jij den minister van justicie. Nieuwe nioorderijen Op 5 juni zijn de katholieke bis schop, twee priesters en twee kloos terzusters te Moukden vermoord. Schrikkelijke marteling van den duitschen gezant te Peking Een telegram van Yokohama geeft schrikkelijke bijzonderheden over de dood van baron de Ketteler, gezant van Duitschlaud te Peking. De chi- neezen rukten hem de tong uit den mond en staken zijne oogen uit, na hem tot aan den hals begraven te hebben. Deze marteling duurde ver- schillige uren. Afschuwelijk De Belgen in China Een telegram door eenen inwoner van Brussel ontvangen, bevestigt dat al de Belgen die hen te Tien-Tsin be vonden, gave en gezond geleid wer den de eenen naar Nagasaki, de andere naar Shanghai. Shanghai', 10 juli. Uit officieele chiueesche bron meldt men dat de keizerin den 10 juni terug het bewind in handen genomen en Yung Lu toteersten minister benoemd heeft. Zij heeft een telegram naar Nankin gezonden om de onderkouin gen van Yang-Tsé over hunne ge trouwheid te bedanken en zij beveel hun le vreemdelingen ten alle prijze te beschermen. De vreemdelingen in zekerheid te Peking Tien-Tsih langs Chefou 9 juli. Chineesche bron. De vreemde lingen van Peking hebben bezit ge nomen van het paleis van den 4den prins, rechtover het eugelsch gezant schap en de inlandsche kristenen hebben ook eene schuilplaats. Waarom en wordt dat te Yper niet eens aangevangen 't Ware een merkweerdig punt voor eene feestprogramma, en de uit voering ervan en zou aan stadskasse niet vele kosten. Wie slaat er eens hand aan 't werk M. A. Lermylte, van Proven,oud leerling van St Vincents College, te Yper, student aan de Katholieke Hoogeschool van Leuven, tieeft de tweede proef doorstaan van kandi daat in natuurlijke wetenschappen, voorbe reidende tot de veeartsenij. M. V. Domicent, van Yper, oud-leerling van St Vincents College, te Yper, student aan de Katholieke Hoogeschool van Leuven .heelt met onderscheiding de tweede proef door staan van candidaat in natuurlijke weten schappen,voorbereidende tot de veeaartsenij. M. A. Berghraan, van Yper, oud leerling van St Vincents College, te Yper, student aan de Katholieke Hoogeschool van Leuven, heeft de tweede proef doorstaan van candi daat in wijsbegeerte en letteren, voorberei dende tot het recht. M. F. Van Eecke, van Elverdinghe, oud leerling van St Vincents College, te Yper, student aan de Katholieke Hoogeschool van Leuven, heeft de eerste proef doorstaan van candidaat in wijsbegeerte en letteren, voor bereidende lot hel recht. M. P. Tavernier, van Pithem,oud leerling van St Vincents College, te Yper, student aan de Hoogeschool van Gent, heelt de eerste proef doorstaan van candidaat in natuur lijke wetenschappen, voorbereidende tot de heelkunde. M. L. Declercq, van Yper, oud-leerling van St Vincents College, te Yper, student aan de Katholieke Hoogeschool van Leuven, heeft de eerste proef doorstaan van candi daat in natuurlijke wetenschappen, voorbe reidende tot de heelkunde. De gekende cantate De wereld in, voor kinderstemmen, van onzen Vlaamschen toon dichter, over twintig jaar geschreven, be komt nog altijd den meesten bijval. Wij vernemen thans dat, overgezet in het fransch zij is het reeds in het engelscb en duitsch de Wereld in zal uitge voerd worden te Quaregnon, op Zondag 29 Juli. Achttien Jaar lijden* Mej. de wed. Marien, 12 kosterstraat, le Bor- gerhout, provincie Antwerpen,was sedert acht tien jaren lijdende aan eene verschrikkelijke zenuwziekte. Behalve de zenuwaanvallen die haar in een volslagen toestand van uitputting lieten, leed zij eveneens aan vreeselijke aange- zichtspijnen. Deze reeks van pijnen gedurende zoo langen tijd hadden hare gezondheid vreese- lijk geschokt. Haar schoonzoon schreef ons on langs den volgenden brief. Ik dank U voor degenezing die mijne moeder doorliet gebruik der Pink Pillen heeft verkregen. lederen dag is haren toestand verbeterd, hare ziekte langzamerhand verdwenen. Thans is zij welvarend en kan werken. Dit resultaat is door het gebruik van zeven doosjes Pink Pillen ver kregen geworden. Bij deze zend ik U de dank zegging der geheele famillie. Zaterdag 28 Juli 1900, om 11 ure, in de bureelen van het bestuur der bruggen en we gen le Brugge, aanbesteding der werken voor het vernieuwen van het kasseiwerk der ypersche straat te Waasten. Schatting 10494 fr 22 c. DAD1ZEELE.—Zondag avond toen het muziek van Gheluwe op den kiosk bezig was met spe len, is een muzikant van Gheluwe, een brief drager, door de leuning gevallen. Hij is in be- denkelijken staat naar huis gebracht. OOSTENDE. Nooit was de amerikaansche brievenpost voor Duitschland zoo aanzienlijk als Maandag morgend. Deze koerrier, die in Engeland op de belgiscbe postbooten overge bracht wordt, kwam in den nacht tusschen Zondag en Maandag te Oostende aan. De duit sche posterijen, verwittigd van het buitenge voon getal brieven en postpaketten, hadden zes groote poslwagons gezonden. Deze wagons werden aan den trein gehaakt die ten 2 u. 30 te Brussel moest aankomen, doch die maar ten 6 ure aankwam. Deze reusachtige postwagons waarin talrijke duitsche postbeambten de brie ven uit zochten, verwekten de algemeene nieuwsgierigheid. Gewoonlijk worden voor den amerikaanschen post een of twee postwagons gebruikt. Na deze brief, hebben wij inlichtingen geno men en hebben wij vernomen dat de ziekte van Mej. Marien achttien jaren geduurd had. Zij had oogenblikken van beterschap doch van korten duur en het is slechts voor korten tijd dat zij besloten heeft de Pink Pillen te gebruiken, die op zekere wijze de krachtigste hersteller der zenuwen zijn. De zenuwziekten worden ver oorzaakt door eene groote verzwakking van het zenuwstelsel. De aangezichtspijnen zijn de na tuurlijke gevolgen dezer storingen en van dezen ziekelijken toestand, welke levens eene groote verzwakking van het bloed te weeg brengtmen moet het bloed herstellen en de zenuwen ver sterken. De Pink Pillen hebben tegen deze aandoenin gen eene groote werkdadigheid gelijk zij de bewijzen geleverd hebben tegen de bloedar moede,bleekzucht, rheumatische aandoeningen, maag- en ingewand ziekten. De algemeene zwakte bij man en vrouw zullen spoedig door het gebruik der Pink Pillen verdwijnen. Zij zijn in alle apotheken verkrijgbaar alsmede in het hoofdepot voor BelgiëA. Derneville, 66, boule vard de Waterloo te Brussel, Prijs: drie fran ken vijftig de doos en zeventien franken vijftig de zes doozen Franco toezending postwissel. SAFFELAERE. Moord. Dinsdag avond bevond zich zekere Frans Van Acker in de herberg van Eduard Serraes, op de wijk Oude Veldstraat. De baas was afwezig en er waren alleen in de herberg deechtgeuoote Serraes, de dochter van eenen gebuur en Louis Van Acker, oom van den herbergier, die bij zijnen neef in woonde. Rond 10 ure ontstond er twist. Frans Van Acker zegde dat zijn uurwerk verdwenen was en zinspeelde op Louis. Deze laatste wilde zijn naamgenoot, die geenszins zijn bloedver want is, aan de deur zetten. Doch Frans, aan de achterdeur gekomen, greep een zwaren stok en bracht twee geweldige slagen op het hoofd van den ouden Van Acker toe. De arme man viel met gekloven schedel ten gronde en stierf zon der tot het bewustzijn teruggekomen te zijn. Woensdag morgend heeft de dader zich gevan gen gegeven. Het is een jongeling die zich tot hiertoe goed gedragen heeft; bij is ongeveer 35 jaar oud en was de steun zijner 78jarige moeder. Het slachtoffer as 65 jaar oud. Toen Dinsdag avond de zoon van het slacht offer bij het lijk gebracht werd, hadden er hart verscheurende tooneelen plaats. Het lijk lag op den dorpel der achterdeur, liet hoofd buiten en de beenén binnen het huis. Wat zonderling mag heeten is dat men 't lijk daar zoo geheel den nacht heeft laten liggen, tot 's morgends. Dan zijn er vele personen uit de buurt naar den verslagene gaan zien. MENGELWERK 23 door NIEK BROZEN Pier Blommaert smeet het in 't drinken, en geduren de vijf jaar leefden wij veeleer van stelen dan met de vrucht van onzen arbeid. T'einden 't jaar wierden de eindekens nog slechts met moeite aaneengeknoopt. De zaken stonden alle dage slechter toen Blommaert op zekeren dag in zijn hoofd stak naar Cladzand, zijn geboortedorp eenige voorstellingen te gaan geven. Ik had hem schoone voor oogen te stellen dat nie mand profeet in zijn land is hij en wilde geene redens verstaan, Op de eerstvolgende kermisse was onze barakke te Cladzand opgeslegen. Hetgene ik voorzien had gebeurde wij en verrichten niets en wij zouden welhaast hel dorp van armoe moeten ontvluchten. Pier Blommaert was dan rond de achttien jaar oud ik telde er twintig. Blommaert, door de herinnering aan zijne kinder jaren geboeid en kon het dorp niet verlaten hij doolde geheele dagen rond, al de plekjes bezoekende waar hij als klein kind gespeeld had. Hij ontmoette de dochter van Mattheus Vongel, een wildige rentier. Diedochtor omtrent zeventien jaar oud heette Martha. Beminnelijk en lief zoo zij was wierd ze door Blom maert opgemerkt. Hij wierd er letterlijk op verzot. Hij had de verwaandheid hare hand te vragen* Met misprijzen wierd hij door Mattheus Vongel afge wezen. Wij verlieten Cladzand met de lanteern aan den dijssel, schreeuwende schulden achterlatende. Een ontzaggelijke haal was in 't herte van Blommaert onsteken. Het jaar nadien stonden wij met onze barakke te Biaesvierle. Mattheus Vongel was er met zijne dochter ter ker misse gekomen. De vrouwe van den notaris was zijne halve zuster. De kermisse liep op heur uiterste, onze zaken gingen altijd even slecht, en wij waren op het op le breken, toen Mattheus Vongel, met zijne dochter en Hilda, de dochter van den notaris onze barakke voorbij kwamen. De oogen van Blommaert vonkelden als karbonkels, en volgden het drietal, tot zo >verre mogelijk. Aan den valavond keerde Mattheus Vongel terug. Martha was eenige stappen achter. Zij bleef eenige stonden de schilderingen onzer barakke bezien, eene splette van het lijnwaad ging openMartha Vongel, was met eene prop in den mond, in de rollende woninge van Blommaert, op eenen hoop vodden neêr geworpen. Eenige uren later stond Biaesvierle gansch in roere Martha Vongel was spoorloos verdwenen. Onze karre rolde reeds verre over de hollandsche grenzen. Twee volle dagen en nachten reden wij voort, altijd meer ruimte latende tusschen ons en Biaesvierle. Wij verschaften ons geldmiddels met stelen, en vijf dagen na onzen laffen aanslag, scheepten wij te Rotter dam in. Martha en was nog tot het bewustzijn niet terugge keerd. Blommaert had ze als zijne zuster laten inschrij ven. Twee maanden nadien landden wij in Algeriën. Een hevige koorts hield Martha op haar bedde ge kluisterd. Blommaert en dierf het niet wagen zijn slachtoffer aan vreemde handen ter verzorginge «ver le laten. Met de opbrengst van eene nieuwe stoute diefte, die wij samen pleegden, kocht hij eene nieuwe karre, en alzoo rolden wij, alle dage dieper Afrika in. Wij waren te weinig geteerd om ons regelmatig te kunnen rekeninge geven van de plaatse waar wij ons bevonden. Op zekeren nacht dat Martha er veel slechter uit zag, hielden wij stil in een uitgestrekt woud. Ik haalde Martha uit de karre en lei ze op het most neêre. De avondkoelte deed haar deugd, hare ademhalinge wierd regelmatiger. Blommaert was vermoeid en lei hem te slapen na mij geboden te hebben op zijn slachtoffer te waken. Ik viel ook weldra, door de vermoeidheid overmand, in slape, en toen wij beide wakker wierden, was Martha verdwenen. De gramschap van Blommaert was schrikkelijk. Hij beschuldigde mij de vlucht van zijn slachtoffer te hebben bevoordeeligd. Wij gingen aan 't kijven, daarna aan 't vechten. De strijd duurde lange 't ging er om teven of dood. Ik moest eindelinge het onderspit delven. Ik hoorde Blommaert zich verwijderen, vloekende dat de grond er van daverde, en ik verloor het bewustzijn. Toen ik tot mijn zeiven terugkeerde lag ik, gansch verminkt, in eene armzalige hutte uitgestrekt. Vier zwarlhuiden dansten rondom mij heen met zonderlinge gebaren en ijzingwekkende geschreeuw. Ik wenschtte dood te zijn. Ik bekwam eventwel, en na eenige maanden rusten wierd ik door mijne zwarte beulen voortgedreven, altijd gebonden, verder het land in. Dat duurde twee jaar. Ik wierd van markt tot markt gesleept, nu eens te lande, dan eens op water verder gedreven, totdat ik eindelijk, achttien jaar geleden door grave de Nobele aangekocht wierd. Hij vaarde met mij naar het eiland dat hij sedert eenigen lijd bewoonde. Ik wierd door mijnen nieuwen meester veel zoeter behandeld, maar mijn herte en was voor geene dank baarheid meer vatbaar Hoe groot en was mijne verwonde inge uiet toen ik den eersten keer de vrouwe van grave de Nobele ont moette Ik erkende immers in haar de dochter van den notaris van Biaesvierle.... Benige dagen nadien ontmoette ik de vrouwe van Victor, een andere slave van de Nobde, en ik eu-nde in haar het slachtoffér van Blommaerl Martha Voi.gel. Had Hilda hare nichte erkend li denke ja, want alles wat zij als lotsverbeteringe voor haar doen kon, deed ze. Ik denke eventwel dat zij haren man niet verwittigd en heeft. De Nobele, schoon hij in den grond goed en meedoogende was, schoon hij zijne Hilda als de pitten zijner oogen beminde, was zeer streng en om zijnen edelen oorsprong zeer ingenomen. Wal Martha betreft, zij en heeft voorzeker hare nichte niet erkend. Volgens de inlichtingen welke ik genomen hebbe, heeft zij verscheidene jaren in eene soorte van zinsverbijsteringe geleefd ten gevolge van den schrik dien zij tijdens hare oplichtinge geleden had, en toen zij tot haar verstand gansch teruggekomen was, Hilda was dood Verschillige jaren heb ik onder de bevelen van grave de Nobele geleefd zonder ooit mijnen oorsprong en mijn voorgaande leven te verraden. Op zekere meiavond, nu zeven of acht maanden ge leden waren al de slaven van de Nobele in hunne lente vergaard Ben, eene oude oproermaker stookte ons op om onzen meester le vermoorden, zijn geld te stelen, en met een in de haven liggende schip, onze vrijheid te wagen. Ik nam dion moord op mij. De onderneminge mislukte eventwel. Victor, de man van Martha, had, 'ken weetniet hoe, te weten geko men dat wij de dood van de Nobele besloten hadden. Hij hield mijnen arm logen, op hetoogenblik dat ik ging slaan. Het volk van den grave bracht mij in eenen kerker, in afwachtinge dat er over mijn lot zou beslist worden. ft MTVoJft.)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 2