DIT EN OMMELANDS, CONCERT m Op Zaterdag, 21" Juli 1900. Y) centimen 't blad. 35ste jaar. Tal merk 3371. Katholieke Wacht Giften ten voordeele der hongerlijders van India Eene groote waarheid Ierziening der Kiezerslijsten DE OOKLOG CHINA Laatste Tijdingen Te trekken hij den UitgeverTk 30, vn de Boterstratete Yper, cri hij "s land boodschap we zen ofte posttegen 3 frank, 's jaars. 't Nieuwsblad van Yprb verschijnt's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars3 f. en den vrachtloon huiten Belgenland. Het Mad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaaL. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence IlAVAS,te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlanderen wonen. 29 Juli 1900, 9 ure zielmis, Leon Vande walle. Voorgaande lijst '1888.67 Geestelijkheid en parochianen van Boesinghe 426,00 Offerblok inSt Maarlens(2J' lichting) 251.23 dagbla- Dinumche 22 JT uil Lot a 8 i/s h. du soir donné par LA GRANDE FANFARE au kiosque de la Grand'place Programme 1. Les Cadets, pas redoublé 2. Ouverture de l'Opéra le Do mino tioir Auber 3. Introduction et polka pour piston par M. E. Wenes, Mulüermans 4. Grande Fantaisie sur l'opéra Sigurd Reyer 5. Mandolina, mazurka de con cert Lecail 6. Marche indienne Van Gafx Na de vrijstelling van Sipido, is een opsteller vau het liberaal dagblad La llèpublique dezes moeder gaan ondervragen. In eenigc korte woorden beeft deze vrouw doen zien wie in geheel deze zake, eigentlijk verantwoordelijk is. Van haar kind sprekende zegde de anne vrouw Wan ïeer bij het gerechtshof ver- laten heeft, is hij, geheel alleen, naar huis gekomen.Ik ben met hem in eenen kamer gegaan, en daar hebben wij eene lange samensprake geha 1. Ik en kan u niet alles in 't lang en 't breed vertellen maar wat ik u kan zeggen, 't is dat het lezen van sommige dagbladen de schuld is van 't geen mijn kind ge- daan heeft. Ziedaar, nog eens te meer, de be- kentenisse van 't geen wij zoo dikwijls de gelegenheid gehad hebben te doen uitkomen. Zekerlijk, als wij nagaan welke hedendaags de propaganda is en de tale der socialistische en anarchisti sche dagbladen, het is onmogelijk het gevaar te vergrooten dat zij aan de maatschappij doen loopen. Volgens de roode schrijvers is de werkman altijd en overal een goed- hertige lijder en de kapitalist een wreede bloedzuiger. Al wat met gezag bekleed is Kei zers en Koningen, Prinsen, Magistra ten, enz. deze zijn al te zamen mon sters in mcnschenvcl, wangedrochten die men moet vernielen. «Nooit zal men er genoeg kunnen doodenzei laatst een geschrift der anarchisten, op de muren van Parijs h Is het dan te verwonderen dat jon ge loshoofden, kalanten van he Maison du People bij 't lezen van die oproerige geschriften, den kop verdraaid worden en moordenaars zouden worden Hij het bestatigen van die openbare aanhitsingen tot moord, brand en vernieling, vinden wij, ge ij a cautvan Antwerpen, dat het hooge tijd is daar verzet tegen te doen. Hier hebben de kalbolieke in eenen grooten plicht (e vervullen. tV aim eer n en bij de oudeSpartiaten de jonkheid afkeer wilde inboezemen oor de dronkenschap, deed men voer ïen dronken slaven verschijnen, 't Is 't geen wij moeten doen. Indien wij de leer der socialisten en auarchtsten willen doen zien gelijk ij is, wij moeten maar ouder de oogen er lezers eenige staalkens leggen van schriften waarin het volk tegen de jurgerij opgejaagd wordt; of waarin medelijden en bewondering uitge rukt slaan voor schurken zooals lenry en Vailiant. Wij en moeten niet verlegen zijn at de sloffe ons zat te kort schieten wij en hebben maar met volle handen e grijpen in den Insurgèinden Affamè in den Emotie en in menig andere. Alzoo schrijft de Internationale Het is niet noodig te zeggen dat wij aanveerden dal men alle middels moet gebruiken om hel goed af le pakken der burgerij, can wie wij eenen doodelijken haat dragen. Diefstal, moord en brand zijn voor ons natuurlijke en wettige mid delen... Ver tils hel noodig is alle politiek, krijgskundig en godsdienstig gezag te doen vallenmoeten wij volstrekt het vier steken in alle kerken, kastee- len, paleizen, kloosters, kazernen, prefekturen, mcieriën, burchten en gevangenissen. Ziedaar één staalke dat genoeg is voor vandage. Bericht aan de latekomers Tijdens de laatste kiezingen, hebben eenige onzer vrienden bestaligd, maar te late, dat zij op de kiezerlijsten niet stonden met het getal stemmen waarvan zij recht hebben. De lijsten die den 1,WB Mei 1901 in voege komen, woeden nu herzien. Het is nu dat het noodig is dat de katholieken onderzoeken of zij regelmatig ingeschreven zijn. Hel bureel van den Katholieken Bond belast zich kosteloos alle werkingen te doen die noodig zijn om de inschrijving der kiezers le bekomen of de vermeerdering van mn getal bijgevoegde stemmen. Om kiezer te zijn moet men 1°) Belg zijn van geboorte of de groote naturalisatie bekomen hebben. 2°) Op 1 Mei 1901, 25 jaar oud zijn voor de Kamers en 30 voor 'l Senaat, de Pro vintieende Gemeente. 3°) ln dezelfde gemeente woonachtig zijn sedert ten minste één jaar, te beginnen met 1 Juli 1900, voor Kamer, Senaat en Pro- vinlie en sedert drie jaar ten minste te beginnen met 1 Juli 1900, voor de Ge meente. r De kiezer die vóór den 1 Juli zijn gewoon verblijf verandert van eene gemeente naar eene andere, en kan op de kiezerslijst niet blijven der gemeente die hij verlaat. Drie jaar nadien kan hij op de lijsten van zijn nieuw verblijf niet ingeschreven zijn, ten ware bij, op bet oogenblik van weg te gaan aan het gemeentebestier van zijn oud verblijf verklaard had van verblijf te veranderen, en dat hij aan 't gemeentebestier van zijn nieuw verblijf, binnen den maand zijner eerste ver klaring, zijne inschrijving gevraagd bad op het register der bevolking. Eene bijgevoegde stem wordt toegekend voor Kamer, Senaat en Provintie, aan den kiezer van 35 jaar, ge trouwd of weduwaar met wettig nakome lingschap, dio aan den Staat ten minste 5 frank persoonlijke lasten betaalt, of daarvan onislegeri is uil reden van zijne bediening. Voor de Gemeente is doze bijgevoegde stem alleenlijk toegestaan wanneer men tpn min sle 5 frank betaalt in gemeenten van 2000 inwoners, 10 frank in gemeenten van 2000 tot 10.000 inwoners, cn 15 frank in deze van 10.000 inwoners en meer, Eene bijgevoegde stem wordt toegestaan voor Kamer, Senaat, Pro vintie en Gemeente aan den eigenaar van onroerende goederen van een kadastraal inkomen van minstens 48 frank of aan den bezitter eener rente van 100 frank inge schreven op den Grootboek der openbare schuld, o( de Algemeene Spaar-en lijfrenl- kasse. De kiezer die meteen eigenaar is van on roerende goederen en van een renteboekje van 100 frank, en heeft maar recht op ééne bijgevoegde stemme. \'oor de Gemeente alleen, wanneer het kadastraal inkomen ten minste 150 frank bedraagt, worden er Iwee bijgevoegde slem- men aan den kiezer gerekend. De kiezer kart de bijgevoegde stemme van lastbetaler, huisvader en eigenaar samen hebben. Twee bijgevoegde stemmen worden toegekend aan de dragers van een diploma van Hoogeschool, middelbaar onder wijs van den hoogsten graad, Veeartseny school, Krijgsschool, Gesticht van Gembloux, loog Koophandelgesticht van Antwerpen, en van 't Provinliaal GewócM der Mijnen van lenëgouwen. De volgende bedieningen, beroepen en standen geven recht aan twee bijgevoegde stemmen Ministers, Volksvertegenwoordigers, Ma gistraten, Consuls, Advokaleu, Notarissen, Geiieesheeren, Apothekers, Leeraren, Gedi plomeerde onderwijzers die 5 jaar dienst hebben, Officieren van 't leger, Bedienaars van eerediensten door den Staat betaald, enz. De kiezer mag niet meer dan 3 stemmen hebben voor Kamer, Senaat en Provintie. Voor de Gemeente kan hij er 4 hebben niet meer. De toestand blijft onveranderd en als men ingaat dat deEngelschcn sedert weken en maanden geen voor uitgang gedaan hebben,stelt men eens- zclven de vraag wanneer die oorlog zal eindigen en of hij wel eindigen zal. Over 25 of 30 jaar gaf Sprietje te Yper reeds voorstellii gen van den oorlog der Hollanders in Atjeh, en heden ten dage is men er nog altijd aan 't vechten. De Amerikanen vech ten reeds een jaar of twee in de Phili- pijnen en zijn omtrent nog altijd even verrel 't Is een droef vooruitzicht voor Ëugelaud dat nu zoo wel zijne soldaten had kunnen gebruiken in China! De toestand blijft duister en raadse lachtig, hetgeen hij reeds was vóór een enkel Europeaan de legers der beschaving kwam versterken. Nog steeds wordt hetschrikkelijkste nieuws tot Europa overgeseind, en het volgend uur tegengesproken. Nooit kwamen er meer berichten over de gebeurtenissen in het verre Oosten, en nooit wist men er min over. Nopens de groote daadzaak, het al of niet vermoorden der gezanten, weet men nog nieL stelliger dan vier dagen geleden. Naar Washington wordt geseind dat al de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden het leven lie ten. Te Brussel, integendeel, wordt vernomen dat de diplomaten hel nog steeds te Peking tegen den vijand uit houden. Laat ons wachten en toezien, en hopen dat dergelijke afschuwelijkheid geene wraak tol God zal roepen.Het is ook waar, dat die hoop steeds vermin dert, en elke dag welke verloopt, de kans, nog een enkel Europeaan te Pekinglevendte vinden,onwaarschijn lijker wordt. De Chineezen verslagen Den 9 Juli, ten 4 ure 's morgens, hebben de internationale troepen de ehineesche stelling ten zuid-westen van Tien-Tsin aangevallen. Dejapa- ners voerden eene flankbeweging uit, vesloegen de chineezen en maakten zich meester van 4 kanons.De ruiterij achtervolgde de chineezen, versloeg hun volkomen en doodde een grool getal opstaudelingen en boksers. Het westelijk arsenaal werd dan gebombardeerd en ingenomen en nog 2 ehineesche kanons werden er buil gemaakt. Daar het onmogelijk was hel arsenaal bezet te houden, werd liet in brand gestoken. De chineezen hebben 350 dooden achtergelaten. De verlie zen der internationale troepen zijn gering. Den 11 Juli, ten 3 lire 's morgens, hebben de chineezen de statie van Tien Tsin aangevallen, doch na drie uren vcchtens werden zij teruggesl gen met aanzienlijke verliezen. De internationale troepen hadden 150 dooden en gekwetsten, 's Middags heli- ben de eng dsche en fransche kanons de forten een uur lang gebombar deerd een fort en een signaaltorcn werden vernield. De otïicieele maren die in Engeland toegekomen zijn, laten niet meer den minsten twijfel bestaan nopens de moorderijen te Peking. Al de Euro peanen die er verbleven, hebben be even verloren na zelve hunne vrou wen en kinders doodgeschoten te heL- pen, om zo niet le laten in handen d( r chineezen vallen 't Is voor den oogenblik volstrekt onmo gelijk klaar te zien in den warboel van draadmaren, die uit China toekomen, zegge uit China, maar niet uit Peking. Tot nu toe en is er geene enkele tijding rechtstreeks uit Peking aangekomen, tenminste geene rechtstreeks toegezonden tot Europeanen volgens het schijnt zouden alleen de ehi neesche ambassadeurs er ontvangen. Wat er van is, en weten wij niet, maar toch 't geruchte loopt nu dat de Europeanen, die te Peking verbleven, nog niet en zouden vermoord zijn. 't Is een klein sperksken hope voor die daar familie heeft, maar de ope is kleene, zeer kleene. En 'i geen ze nog vermindert, 'tis dat de chineezen zou den draadmaren krijgen uit Peking, en de Europeanen nietAls de telegraaf nog be staat, en dat de Europeanen nog leven, waar om en laten zij niets weten ot en mogen zij niets laten weten De zending van Li-Hung-Tchang Voor zijn vertrek uit Canton heeft Li- Hung-Tehang aan de konsuls verklaard, dat hij de houding der ehineesche regecring ten stelligste afkeurde, en dat hij alle mogelijke middelen zou in het werk stellen, om de vreemdelingen te Peking te redden. De vreemdelingen te Peking Ziehier nog eenige inlichtingen over de vreemdelingen die zich te Peking bevonden of bevinden, indien ket waar is, aooals men hoopt, dat hot verhaal der moorderij van 6 tot 7 juli een verzinsel was. Eenige leden van het diplomatiek korps waren in verlof. Van de 20 leerlingen taalmannen van het engelsch gezantschap waren verscheidene op bezoek in Engeland. Mevrouw Hart, echt genote van den bestuurder der douanen,was insgelijks in Engeland, maar haar broeder, M. Bredon, en zijne echtgenoole bevonden zich in Peking. Men noemt ook verscheidene bankiers die met vrouw en kinderen in Peking waren. De amerikaansche gezant M. CongeF had zijne vrouw en volwassen dochter bij zich eene vriendin, mevrouw Wodward.met twee kleine dochterkens ei) een zoon, waren bij hen. Het was M. Conger die het minste kwaad zag in den oproer der Boksers. Hij had een onbegrensd vertrouwen in de keizerin. De nederlandsche gezant Knobel was vroe ger in St Petersburg en studeerde daar ieve- rig de oostersche talen.Later werd hij gezant in Perzië en eindelijk te Peking. In zijn laat- sten brief aan zijne 72jarige moeder zag hij Je toekomst zeer zwart in en drukte hij het vermoeden uit de oude dame nooit meer te zullen terugzien.Dit was de oorzaak waarom hij zijne vrouw en beide kinderen nog in tijds naar Europa heeft gezonden. De laatste brief, dien men in Engeland uit Peking heeft gekregen, is die van eenen leerling-taalman, gedagteekend 10 en 11 Juni. De briefschrijver was in de wolken, omdat hij in zulken opgewonden tijd inChina was. Voor niets ter wereld had hij de ge beurtenissen niet willen bijwonen, schrijft hij.Hij zegt dat er missionnarissen vermoord zijn, dat er nabij Peking gemoord en ge brand wordt, dat daags te voren op de mro- reesche renbaan de groote tribuum werd in brand gesteken.dat op 10 Juni, 's namiddags twee andere leerlingen slechts door de snel- ïeid hunner peerden aan zekere dood ont kwamen en een zelfs met zijn revolver op zijnen vervolger moest schieten. De jonge man vertelt ook hoe, volgens het verhaaj van een lid van denTsung.Li-Yamen, dien zelfden namiddag de keizerin razend van gramschap uit 't zomerpaleis in de stad was gekomen en uitviel tegen de handelin gen der vreemdelingen in de laatste dagen. Het engelsch gezantschap was goed ge- wipend, en had levensmiddelen voor 8 dagen. Dat de toestand bedenkelijk was, be greep de jongeling door het feit dat de zen delingen eene toevlucht zochten in het ge zantschap, dat sir Robert Hart, de overste van het tolwezen, dienzelfden avond de dames zijner ambtenaars daar in veiligheid bracht. Allerlei onrustwekkende geruchten deden de ronde. Vreemd krijgsvolk, met woest uitzicht, krioelde in de stad; in een woord, de toestand scheen zeer dreigend. Professor Bron, van Berlijn, leeraar bij de ehineesche Hoogeschool te Peking,schreef de laatste m; al aan zijne familie op 31 mei, en hij ook drukte de vrees uit dat hij in Peking zijnen ondergang zou vinden. Li-Hung-Tchang is die fameuze onderko ning uit China, die hier nog in Europa eene rondreize gedaan heeft, en onder andere de konongielerij van Seraing (Cokcrill) is gaan bezoeken. De Europeanen hebben nog wat irouw in dien man, nogthans niet te vele. Hij is Woensdag te Hong-Kong aangekomen en heeft er eene bijeenkomst gehad met den gouverneur. Hij is nog denzelfden dag met een sterk geleide naar Peking vertrokken. Wat zal hij daar gaan doen De inneming van Tien-Tsin De engelsche regeering heeft woensdag avond aan het Lagerhuis eene depeche mee gedeeld, meldende dat op 15 Juli, na een gevecht dat 18 uren geduuid heeft, en waar in de russen en de japaners den voornaam- slen rol gespeeld hebben, de internationale troepen zich meester gemaakt hebben van deinlandsche wijk van Tien-Tsin. De tussen hebben 12 kanons buit gemaakt. De verlie zen der internationale troepen beliepen 700 -SB v v y ft 4

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 1