De dood van koning Humbert IN 'T VOLKSHUIS maar Umberto durfde zijn vader niet verloo chenen, en liet zich meeslepen door de vijanden van Paus en Kerk, en zette zijn handteeken op de onrecbtveerdigste wetten tegen geestelijkheid en godsdienst voarge steld. Ook op zijne gemalin, koningin Marga- retha, had men eenige heop gesteld men sprak veel van hare godsvrucht, van den invloed die zij op den koning zou uitoefenen ten goede, doch eilaasdie hoop is niet verwezentlijkt. Wij deelen geern aan onze lezers een beknopt verslag mede van de aansprak in 't Volskhuis gedaan, Zondag laatst over de pensioenkas. Om een pensioen te krijgen Eenige inlichtingen voor al die door de tusschenkomst van eene erkende maat- schaopij zich wil laten aansluiten bij de Algemeene Pensioenkas Wat is de Algemeene Pensioenkas Eene inrichting wettiglijk tot stand ge bracht door den Staat, ten einde, onder waarborg van den Staat aan de storters eene lijfrente of pensioen te bezorgen. Waarom in de Pensioenkas stor ten door de tusschenkomst van eene erkende maatschappij Omdat er aan die storters door den Staat groote voordeelen gegeven zijn, waar van de andere niet kunnen genieten. Wie mag er storten in de Pen sioenkas om sdcli een pensioen te verzekeren en premiën te verkrijgen Ieder Belg die in België eene verblijfplaats heeft, dat hij arm zij, of burger, manspersoon of vrouwpersoon. De gehuwde vrouw moet hiertoe door haren man bemachtigd zijn. Het kind minstens 6 jaar oud zijn en de toestemming hebben van vader of van voogd. Boven de 16 jaar is er geene toestem ming meer vereischt. Hoeveel mag of moet men stor ten ©111 pensioen te verkrijgen Niet min dan één frank eiken keer. Niet min dan 3 fr. 's jaars om de premië van 2 fr. te ontvangen die de Staat jaarlijks voor ieder boeksken schenkt. Niet meer dan 60 fr. 's jaars. Hoe dikwijls moeten de stortingen gedaan worden Zij mogen regelmatig of onregelmatig gedaan worden. Er is geene verplichting altijd dezelfde som te storten. Men mag nu min dan meer storten of wel ook nogal op éénen keer. Die wil ophouden van storten, gelijk wanneer en gelijk voor hoelang, zal zijn recht niet verliezen op de voor gaande stortingen en hij mag herbeginnen te storten wanneer hij wil. Wat zal er geworden van ket geld dat ik gestort lieb Dit hangt af van de voorwaarden die gij zelf stelt als gij uwe stortingen doet Indien gij ze doet met afstand van kapitaal dan is het geld dat gij stort verbeurd aan den Staat voor altijd maar uw jaarlijksch pensioen zal zoo veel te grooter zijn. Indien gij ze doet met behoud aan kapitaal dan zal het geld dat gij stort, na uw over lijden aan uwe erfgenamen terug gegeven worden, met afhoud slechts van%3 fr. p. °/0, maar uw pensioen zal zoo veel te minder zijn. Iedereen moet bij de stortingen aan wijzen op welke van die twee manieren hij storten wil, maar hij mag altijd na de eene gekozen te hebben nog de andere aannemen, voor de stortingen die nog te doen zijn. Zoo is het dat iemand gedeel telijk met behoud etr gedeeltelijk met afstanc van kapitaal storten mag. Die gestort heeft met behoud van kapitaal, mag altijd nadien afstand doen van het geheel of van een deel. Indien iemand anders stort voor den titularis van een boeksken, mag hij zijne stortingen voor behouden voor zijn eigen of voor zijne eigene erfgenamen of wel ook nog voor de erfgenamen van den titularis. -r- De premiën die de Staat geeft, worden altijd gestort met afstand van, kapitaal en blijven bijgevolg aan den Staat verbeurd. Zij dienen alléénlijk om de renten te ver meerderen. De stortingen die gedaan zijn door de maatschappijen ten voordeele van hunne leden bij middel, van giften, legaten, bij drage van eereleden, zelfs bij middel van de 2 fr. door den Staat gegeven aan ieder boeksken op hetwelk minstens 3 fr. in het jaar ingeschreven zijn, mogen ot we met afstand of wel met behoud van kapitaa gedaan wQrden. Aan welken ouderdom zal ik mijn pensioen krijgen Men kan in genot van zijn pensioen komen op een der jaren van 55 tot 65 van zijnen ouderdom volgens eigen keus. De storter moet het jaar dat hi; verkiest aanwijzen. Hij mag het tijdstip veranderen en een ander aanwijzen voor de stortingen die nog te doen zijn, dan hetgene hij reeds verkozen heeft, voor de stortingen die ge daan zijn, zoo dat iemand op verschillige tijdstippen zijn pensioen trekken kan. Er zijn hier twee uitnemingen aan te stippen i° De storter die door het werk zijn gestaan verzekeren moet en die vóór den ouderdom door hem vastgesteld om zijn Densioen te trekken, zich onbekwam bevindt om in zijn onderhoud te voorzien, zal be tomen onmiddelijk zijn pensioen te genieten dat hij in de Pensioenkas aangeworven heeft, maar verminderd in evenredigheid van zijnen wezentlijken ouderdom, op het oogenblik dat hij in genot van zijn pensioen komen wil. 2° Wanneer de onmogelijkheid van werken voortkomt, hetzij door het verliezen van een lidmaat of van een zintuig, hetzij door eene bijblijvende gebrekkelijkheid aan een onge val toe te schrijven en te weeg gebracht in het uitoefenen of ter gelegenheid van het uitoefenen van zijn ambt, dan zal de storter o?imiddelijk het pehsioen genieten dat hij ten minste sedert vijf jaren ver worven heeft zonder dat het pensioen nochtans 360 fr. zal mogen overtreffen. Voorbeeld. Een werkman heeft aan 50 jaar genoeg gestort om aan zijn 65'" een jaarlijksch pensioen te trekken van 200 fr. Hij stort voort zoodanig dat er aan 55 jaar nog 50 fr. pensioen bijgekomen is dat maakt reeds 250 fr. pensioen te ge nieten aan 65 jaar. Maar in het uitoefenen van zijn ambt komt die werkman aan 55 jaar aan een ongeluk en wordt onbekwaam om nog te werken. Ehwel hij zal, niet aan 65 jaar, maar aanstonds tot aan zijne dood jaarlijks het pensioen trekken dat hij vijf jaar vroeger reeds verworven had, 't is te zeggen 200 fr. Iemand die aan den ouderdom gekomen is door hem vastgesteld om zijn pensioen te trekken en begeert, hetzelve nog tot later te verschuiven mag dat doen en de renten weerstorten om zijn pensioen alzoo te verhoogen, doch nooit boven de 65 jaar. HOELANG zal 11c mijn pensioen trekken Zoolang gij leeft, jaarlijks zelfs indien gij nog bekwaam zijt te werken gelijk waar gij woonachtig zijt,'of ware het buiten het Land. Als gij uw pensioen trekt, houdt gij op van storten. De moord waar de koning van Italië het slachtoffer van geworden is, heeft geheel de wereld door eene diepe ontroering verwekt. De katholieken bijzonder hebben niet zonder een innig medelijden den slag vernomen die een der oudste vorstenhuizen van Europa treft, een der katholiekslen ook, vermits het verscheidene heiligen aan de katholieke Kerk geschonken heeft, en nu, door de loensche politiek der logies en de toomelooze eerzucht van zijne laatste vertegenwoordigers tot den eersten rang onzer vijanden verlaagd. Sedert 1870, den 20 September, langs de porta Pia de italiaansche troepen Rome bin nendrongen en het eeuwenoud vorstendom van den H. Stoel overrompelden, had het huis van Savooie aan zijn eigen beslaan zelf den gevoeligsten en doodelijksten slag toe gebracht die ooit een republiekein, de ver- woedste vijand der vorstenhuizen en koriing- dommen, had kunnen droomen. Als inder daad het koningschap der pausen, het zui verste van oorsprong, het langste van duur, het heiligste als reden van bestaan, niet meer moest geeerbiedigd worden, welke troon kon er nog eerbiedweerdig zijn, welke scepter rechtveerdig, welke orde, welke macht verdienen recht te blijven Roma fatale Rome is ons noodlottig riep Victor Emmanuel en riepen zijne mi nisters reeds uit. Victor Emmanuel zelf was er zoodanig van overtuigd dat hij nooit zon der schroom Rome naderen dorst, overtuigd dat hij er zijn leven laten zou, en het is in derdaad alzoo gebeurd. Roma fataleSedert het bezetten van Rome weegt een vloek op het huis van Sa- WIE KRIJGT I»E PREMIEN die gegeven worden aan deze die zieli aan de pensioenkas la ten aanslnltes® door eene erken de maatschappij De staat geeft premicn aan al die storten mits zij niet meer dan 60 fr. storten. De bedienden van den Staat die uit hoofde hunner bediening recht hebben o een pensioen zijn hier uitgesloten. I Iet is onzeker of die uitsluiting hunne vrouwen treft, zelfs als zij recht hebben op een pensioen van weduwe. Zij treft voorzeker hunne kinders niet. Niet alleenlijk de persoonlijke stortingen maar ook nog deze die door eene erkende maatschappij, of door iemand anders ten u'ofijte van den titularis gedaan, geven recht aan de premiën van den Staat. Geven geen recht tot premiën van den Staat, de stortingen gedaan bij midde van onderstandgeld, geschonken door den vStaat zelve, de provincie, de gemeente of de weldadigheidsbesturen. Ten zij de stortingen van 2 fr. door den Staat aan eene erkende maatschappij toegestaan ten voordeele van ieder boeksken op het welk ;>inst het jaar 3 fr. ingeschreven is en door de erkende maatschappij op het boeksken van den titularis gebracht. De premiën worden gegeven tot dat de ingeschrevene sommen op het pensioen- )oeksken geen jaarlijksch pensioen van 360 fr. overtreffen. Om dat maximum van 360 fr. vast te te stellen, rekent men dat de stortingen gedaan met behoud van kapitaal zouden gedaan zijn met afstand van kapitaal en dat het pensioen zou in genot gegeven zijn aan 65 jaar. De premiën worden maar gegeven aan den titularis van één boeksken. Welke premiën worden er gegeven De Staat geeft i° 60 centiemen per frank tot 15 fr. aan al die min dan 40 jaar is en ook zooveel tot 24 fr. aan al die meer dan 40 jaar is. 20 2 fr. per boeksken aan alle erkende maatschappij die in regel is, als er ten minste 3 fr. op dat boeksken binst het jaar ingeschreven is. De Provincie JVcstvlaandere?i 'reeft 30 centiemen per frank tot aan 12 fr. I. De Gemeente mag premiën geven. V. De Weldadigheidsbesturen mogen dat ook doen. lan ik mijn pensioen en mijn gestort geld niet kwijt geraken De Staat is borg voor alles. Het pensioen is i° Persoonlijk. Dit wil zeggen dat het aan u en aan u allééti toekomt. Indien het pensioen met gemeenzame penningen samengesteld is van man en vrouw heeft ieder echtgenoot recht tot den helf. in geval van ontbinding der gemeenzaamheid. vooie, en tot waar die vloek zijne uitwerk sels drijven zal, kan niemand zeggen. In de laatste jat en zijn er menige voorbeelden van gezien. Het Italia una, eene der groote mogendheden van Europa, gesteund op ge weld en onrecht, heeft zijne wapens zien vernederen, heeft bloedige en onuitwisch- bare en smadelijke nederlagen ondergaan van wegeeen klein, nog bijna onbekend en half barbaarsch volk, de Abyssiniers, die de italiaansche legers, die legers welke Humbert gedroomd had nevens de duitsche regimenten in het evenwicht der wereld te plaatsen, met schande uit hun land gejaagd hebben. Italië heeft, gelijk een slechte beta ler, die geene eer aan zijn handteeken doen kan, eene onteerende bankroet moeten spe len. Het eenige kind van Humbert, de prins van Napels, is een voor den tijd uitgeputte jongeling, van wie niemand zelfs nakome lingschap verwachten durft en aan wie elk reeds alsopvDger indien er na hem nog koningen van Italië bestaan den graaf van Turijn, een kozijn, toeschrijft. Italië be kleedt zelfs geene plaats meer onder de be schaafde volkeren de onuitroeibare struik roverij, die voor kapiteinen de hoogge plaatste italiaansche politiekers telt, heeft het voor altijd gebrandmerkt. De hertog van de Abruzzen is sedert twee jaren in de ijs velden van den noordpool verdwenen. Ge heel 't parlementair stelsel, Kamer, Senaat, koning en leger, magistratuur en lot zelfs de maatschappelijke orde, is onlangs in eenen belachelijken strijd tegen een handvol Ka mersocialisten verzonken. En om alles te bekronen, is koning Humbert op zijne beurt te Monza door eenen misdadiger van de laagste en minst aanziene standen omver ge schoten Roma fatale I God is geen spreker, maar 2° Onafstaanbaar. 't is te zeggen dat 'u 4 niet wettiglijk kan afgestaan worden aan andere noch bij gifte, noch bij testament, noch bij verkooping. 30 Onaanslagbaar. Niemand kan aanspraak maken op het gestorte geld noch op het pensioen dat er van komt. De schuldeischer zou den deurwaarder niet mogen zenden naar de pensioenkas om betaald te worden ten zij in sommige gevallen door het bur gerlijk wetboek voorzien, doch nooit indien het pensioen geen 360 fr. overtreft. Indien het pensioen boven de 360 fr. gaat dan kan er somtijds aanslag gedaan worden op een deel, maar altijd zoodanig dat het behouden deel van den storter niet minder weze dan 360 fr. Hoe groot zal mijn pensioen wezen Dat hangt af van i° Het bedrag uwer stortingen. 2° De wijze op dewelke gij stort met behoud of met afstand van kapitaal. 30 Den ouderdom op den welken gij uw pensioen begeert. Welk is het voordeel van de wet van ro Mei 1900 voor deze die op 1 Januari 1901 65 jaar oud zijn Als zij werkmenschen zijn of oude werk- menschen, 't zij vrouw, 't zij man, Belg zijn, in België hunne verblijfplaats hebben en in nood verkeeren, zij zullen te beginnen van 1901 jaarlijks een pensioen hebben van den Staat zonder iets daarom te moeten geven. Welk Is liet voordeel van de Wet van 10 Mei 1900 voor deze die op 1 Januari 58 jaar oud zijn Als zij de voorwaarden vereenigen hier- Doven gemeld, voor deze die 65 jaar zijn, zullen zij ook zonder iets daarom te moeten geven aan 65 jaar hetzelfde voordeel ge nieten. Wat voordeel geeft de wet van 10 Mei 1900 aan deze die op 1 Januari 1901, 55, 56 of 57 jaar zijn, doch nog geen 58 jaar Deze zullen als zij in den bovengeffielden toestand zijn ook aan 65 jaar een jaarlijksch oensioen trekken van 65 fr. mits zij ten minste drie jaar in de algemeene pensioen kas stortingen gedaan hebben tot een bedrag van ten minste 3 fr. 's jaars in 't geheel 18 fr. uitmakende. rleeft de pensioenkas bijval bij >t Volk Oordeelt er over door de volgende ojfuiëele cijfers. Op 31 december 1894 waren er 5.504 aensioenboekskensop 31 december 1898: 5.079 Op 31 december 1894 de stortingen be- iepen tot 93.346 fr.op 31 december 1898: tot 957*265 fr. Op 31 december 1894 de premiën van en Staat beliepen tot 19.987 fr.op 1 december 1898 tot 281.935 een wreker Hij wacht lang, maar tocl^ slaat altijd het uur vaii straf en beet. In het uur dat Humbert nog geleefd heeft na dnodelijk getroffen te zijn, c.oet hij de geschiedenis van de jaren 18G0 en 1866 voor zijne oogen zien verschijn -n hebben, als hij aan het hoofd van het pië oonteesche legerde struikrooverstoebten van Giuseppe Garibaldi hielp en beschermde, llij moet de aanvallen van angst herleefd hebben waar hij zijnen vader Victor Emmanuel in versla gen gezien had, telkens de geheime macht dei vrijmetselarij, waar hij zich gekoord en gebonden aan overgeleverd had, hem eenen stap nader bracht bij dat gevreesde Rome, Roma fatale. Zijne gedachten moeten die lange straat van den Venli sellembre te Rome doorvlogen hebben, die van de portia Pia naar het gestolen palcis van het Quirinaal voert en waar trotsche monumenten, minis teries en legaties zich verheffen als het eeuwige schandmerk van hel onrechtveerdig geweld. Hij moet de zoogezegde konferentie van den vrede le s Gravenhage herdacht hebben, waar hij met zijne kuiperijen den paus buiten sloot, hem alzoo het recht af- twistende mee te werken tot den vrede onder de volkeren en op voorhand aan die konfe rentie alle gezag ontnemende, zoodanig dat zij op staanden voet gevolgd is door twee oorlogen die onder de verwoedste en nood- lottigste onzer bloedige eeuw mogen gere kend worden, deze van Transvaal en China. Nu valt hij zelf in den oorlog, niet gelijk velen zijner voorouders mot eer op een slag veld, maar in den oorlog dien bij, zijn vader en hunne medeplichtigen zelf ontbonden heb ben en gedroomd hadden te hunnen voordeele ie keeren, den oorlog der revolutie tegen de orde. Hij moet zijne gedachten laten varen hebben naar het Vatikaan, waar een 9üja 1 1 1IIJM1MU- ,lnr iTJK

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 2