MENGEEMAREN Tuinfeeste De Shah in Belgie Poperinghe Uit Brussel Concert VLAEMSCHE KODDIGHE'S giften, aan de verschillige burgemeesters gedaan. Uit Brussel meldt men dat burgemeester De Mot, uit alle hoeken van het land brieven ontvangt, waarvan het pak van uur tot uur vermeerdertde vragen tot inlijving komen toegestroomd, grootendeels voortkomende van oud-officieren en officieren van hel leger. Van nu af is de inschrijving der som, be- noodigd voor de vorming van het vrijwil ligerskorps geheel verzekerd. Talrijke per sonen hebben, overigens, laten weten dal zij bereid zijn de noodige stortingen te doen. De burgemeesters van Antwei pen en Luik verklaren zich zeer tevreden over den bijval der onderneming in hunne wederzijdsche steden. Te Antwerpen, namelijk, heerscht zoo het schijnt, een groote geestdrift. M Van Rys- wyck, burgemeester dier stad, heeft belang rijke stortingen ontvangen. Het bepaald komiteil zul welhaast samen gesteld worden. Het zal bestaan uit een 15 tal personen, natuurlijk aangeduid door hun verleden, hunne bevoegdheid van bun karak ter, Luitenant generaal Verstraelen en gene raai Bialmont zullen er deel van maken. Pogingen worden aangewend bij M. Beer naert en kolonel Thys, om hunne mede werking te hekomen. Zoodra het komiteit zal samengesteld zijn, zullen de burge meesters hunne zending als geëindigd be schouwen. Zooals wij het hierboven zeggen, zijn er velen die vragen om te mogen rneêgtan. Onder dit getal telt men M. Joostens, luite nant der artillerie te Antwerpen, broeder van den belgischen gezant die nu te Peking opgesloten is. M. E. Woeste, onderluitenant bij het 4e lanciers te Gent, zoon van den be roemden katholieken staatsminister heeft dezelfde vraag gedaan. Hij is desnoods be reid om als eenvoudig soldaat naar China U vertrekken, M. E. Woeste heeft reeds een ja :r en half in China, te Petchilli, als geai tacheerde van het gezantschap, verbleven. De burgemeester van Brussel heeft Vrijdag het bezoek ontvangen van een onbekende, die hem eene som van 25,000 fr. heeft over handigd voor de kosten der expeditie hij weigerde zijnen naam te doen kennen of een ontvangstbewijs to aanveerden. De feest'1 der Turners zal plaats hebben op het plein, Zondag 2 September. Jaarlijksche vlaamsche bedevaart naar O. L. V. van Lourdes (28 (Jest 5 September 1900) De lijsten sluiten den 15 O est. Vele inschrijvingen zijn reeds genomen en wij raden dus de liefhebbers aan, willen zij in lijds komen,hunne bijtredinge niet langer uil te stellen. Vraagt den omstandwen prospectus en ge zult bemerken dat alles wel voorzien en ge regeld is. Daarbij gansch de doeninge is vlaamsch vlaamsche priesters, vlaamsche sermoenen, zangen en gebeden. Dan, voor die goeste of gadinge hebben daarvoren, zij kunnen, ter gelegenheid van de wereld ten toonstelling, stilhouden to Parijs, in 't weere keeren en -terugkomen aan verminderden prijs De bedevaarders blijven daarin volko men vrij. Ditmaal zullen de Vlamingen die naar Lourdes gaan een vereenigingsteeken, een vaandel hebben Het ontwerp is geteekend door heer en meester Victor Aeke, van Kor- trijk, en alzoo uitgevoerd zal de Vlaamsche Vlagge ginder diepe in Frankrijk aMer oogen boeien en al d< andere in pracht en kunstzin overtreffen De reiskosten zijn in 1° klas, 140 fr in 2®, 90 fr.in 8e, 60 fr. Men schrijft in te Kortrijk bij E. H. Bruloot, beggijnhofstrate; bij M. Frans Lamoral, Groeningelaan, en in de bijzonderste steden van Vlaanderen, bij de heeren geestelijken. (Zie de plakbrieven in de kerken.) De koning heeft generaal Theunis, baron d'Erp, gevolmachtigd minister, en de luite nants de Liedekerke, de Jonghe en Cornet aangeduid, om den Shah te gaan begróftter. bij zijne aankomst in Belgie. De perzische gezant te Brussel zal d< n Shah verwelkommen te Meenen. DeSIn h zal van zaterdag 11 augusti te Oostende blijven tot den 24 en dan naar Brussel vertrekken Daar zal bij in het paleis des koninjs ver nachten en den 25 's avonds zal hij naar Antwerpen vertrekken, waar groote feesten te zijner eer zullen plaats hebben. Hij zal zich vervolgens naar Holland begeven om er de koninginnen te bezoeken. Prijsdeeling in 't Rollegie Uitslag van den wedstrijd tusschen de Kollegiën van 't bisdom Leegste latijnsche school A) Vertaling van fransch in 't latijn 3 naar- prijzen op 214 mededingers 2" Hr Maurits Werquin, van Watou 7e Hr Juliaan Gallens, van Ingelmunster 17* Hr Adolf Brutsaert, van Poperinghe B) Vertaling van 't latijn in 't fransch 3 naarprijzen op 207 mededingers 3" H' Maurits Werquin 5" H' Juliaan Callens 11® Hr Adolf Brutsaert. Hoogste latijnsche school of rhetorika. Fransche redevoering op 122 mededingers 1* Prijs, Hr Ovide Verbouwe, van Watou. Proficiat! Leve 't kollegie van Poperinghe en bloeie het steeds voort! Op de ijzerwegen van den staat wierden er van 1 januari tot 28 juli 1900 2 717 192 wagens geladen, 148 816 meer dan binst den zelfden tijd i 1899 Maar in de week van 22 tot 28 juli 1900 wieiden er 3118 min geladen dan binst de zelfde week van 1899 of 89 6!6. De tram Yper VYurne bracht in mei 1900 13506 fr 15 op, 'tzij 9904 fr. 30 van rei zigeis cn hun reisgoed en 3601 fr. 85 van vervoerde koopwaren enz. van 1 januari tol 1 juni 1900 bracht hij 64734 fr. 86 op, 1089 fr. 50 meer dan binst den zelfden tijd in 1899. De tram Yper Westnieuwkerke en Waas ten bracht, in mei 1900, 7299 fr. 95 op, 't zij 4657 fr. 30 van reizigers en hun reis goed en 2642 fr. 65 van vervoerde koop waren van 1 januari ti i 1 juni 1900 bracht hij 31677 fr. 59 op, 2486 fr. 54 min dan binst den zelfden tijd in 1899. In 1899 wierd e-, in de spaarkas 60 748.029 fr. 92 gestort in 696 569 kee ren en 44 557.177 fr. 76 er uit gehaald in 136.787 keeren zoodal er op het einde van dat jaar 16 191.032 fr. 16 in bleetdat maakt met de som die er vroeger in was 639.134 029 fr. 11 In februari 1900 wierden er 4821 lijfient boekjes gevraagd aan de Algemeene lijfrent kas; pensioengilden gaven 31.670 fr. met afstand van kapitaal voor later te ontvangen pensioen en 147.887 fr. met behoud van kapitaal De Algemeene verzekeringskas verzekert tot heden 28 952.216 fr. 09 aan 11996 personen Eene aaridm tilijke plechtigheid heeft on langs plaats «-had in Sirite Mariakerke te Brussel. De eerw. heer Pastor heeft eene plechtige misse van dankzegging gezongen ter intentie van M. Leopold Verbrugghe onlangs vereerd met de onderscheiding Pro Ecclesia et Ponlifice Binst de misse zongen de heeren Gustaaf Bodau en Petit verscheidene schoone stukken. In de vergadering der Heilige Familie, in Sinte Magdabiiakerke, werd de hooge on derscheiding aan den heer Leopold Verbrug- trhe behandigd door den eerw. beer Bodau, algemeen bestuurder van 't genootschap dei- Heilige Familie te Home, die bij gevalle te Brussel was. M Verbrugghe is sedert 50 jaar toegewijd aan het onderwijs en de opvoeding der jeugd Sedert 25 jaar is hij lid van het Davidsfonds. Binst verscheidene jaren bestierde hij het Weezenhuis van Mevr. Van Mergel. Hij is daarbij bestier lid van eene bloeiende maat schappij van Ouderlingen Bijstand la vraie mutuelle Wij biedenden heer Verbrugghe in onzen naam en in naam zijner talrijke vriendi-n onze beste gelukwenschen. We vernemen dat het Muziek der Weezen jongens Zondag noen concert zal geven op den kiosk der Groote Markt. PROGRAMMA 1. Marche 2 La Ros ère 3. Mazurka japonaise 4 Jour de Fête 5. Le Rieur 6. Ma préférée (pour flute) E. Wenes Langlois E. Wenes Krein. Bauwens. Langlois. Zegt, myn lieve vriend, is't u nooit ge beurd op den klaren dag, vari weg te mis sen? Je peisde een hoek af te steken en je gaet een halve eure of nog meer omme Daerom moeeen wy boer Scheefhoofd, van by de Zwaen tusschen Zermezeele en Ledringhi niet uitlachen, omdat hy nog ongelukkiger was. Nu, eerst en vooral, boer Jan Paptiste Scheefhoofd was grens zins meester t'zynen t'huis. Boerinne Maria was t'opperhoofd, zy gaf t'werk aeri de rnaeite eri aen de dagwerkers zy koebt t'zaeten verkocht t'graen en t'strooi zy was boer en boerinne. Tislje, den fraeien man, was oprecht rentier, zonder renten. Drie sous om zyn pinte en een sou derboven voor t'stoelgeld, was al t'geen hy kreeg s'zondags Genoeg om te gaen zien drinken en tp veel, om het niet te verteren. Overpeisd t'weleen man, die niet veel en werkt, is genegen om pintjes te drinken. Maria wiste dat, raaer wilde daervan niet hooren. T'was nogtans woriderbaer hoe Tist'je met een en kei pintje den heel avond, van na de ves> pers, tot tien, elfeuren konde overbringen T'was juiste ulzoo. Nooit later a's elf. De boerinne en bleef zelf niet op, zoo zek u was zy dat Tisije nuchtern t'huis moest ko- men. Een mael was het geheel anders: Tistje kwaem niet t'huis. Maria bemerkte het s'anderdags. Den maendag, s'noens, geen Tislje, s'uvonds nog geen Tislje Hadde den armen man een ongeluk gehad, Mari.i zou het vernomen hebben. Zoo Maria was schier niet ongerust, maer s'avortds zy wil de opblyven, voor teerste mael sedert jaren, Om hem hei telyk l'ontvangen. En Maria viel in slaep in haren stoel. T'was dinsdag rond de elfeuren Tistje was t'huis. En hy was verlegen en be- schaemd gelyk eene hen zonder steert. Maria bekeek hem van hoofd tot de teen moeë was by uitgehongerd was hy. Den armen man Maer wieti zal er eerst spre ken? Haens bekyken malkander voor de kamp; indien hel zoo verre komen moet, wie zal beginnen Ja zei Tistje; hy peisde waerschyn- lyk luidde. Hoe? zei Maria; hare oogen vlam den. Daer was eene stilzwygendbeid. - Maria'tje... ernam Tistje. Jan Bapliste Scheefhoofd... en zy be gon nu gloeiend rooi te zien. Een ongeluk is ray voorgevallen... K'zie het. Een gehuwden man Twee dagen weg!... Laetzynwyf moeder merisch alleen t'huis met de maerte... En t'huis vol werk.... en Bruinetje die moet kuiven. T'is proper! K'moog het welzeggen... Maria was nu oproute. Zooeen trein schuifelt drie mael en blazend en stenend «omt uit de statie, niemand kan hem op houden T'is onzeggelyk wat Tistje moest hooren van de boerinne. Schoelje... schan- dael... enz... t'liep al uit haren mond'lyk t'water uit de beek. En hei duerde lang en den armen man die zyne historie niet konde beginnen van t'begin af, peisde het betei ware hel te doen al t'ander einde, en zei K' kom van Watten... Gy van Watten De trein was nog eens voort, laten wy hem loopen Tistje zag dat er niet te doen was en zweeg. Hier is wat er gebeurd was Den zondag avond, had hy de herberg verlaten, gelyk een eerlyken man, rond ten negen eu- ren, vroeger als naar gewoonte, maer Kent gy de streek vanU blonde Noorden T'waaiter en buischt er s'winters fel De nacht was pck-donker, den weg was vol mooze, de stepsteens gletsch Tisije v in eenen dykGod alleen weel waer. Als hy eruit kwaem zonder groot Ivden maer hee baloord, hy zette zyn weg voort, nacr huis, meende hy. Op eene kleene verte zag hy een licht, Maria's keersse waerschynlyk, en hy ging ertoe. Hy had schoon gaen dc keersse was allyd evenverre. D'eene keer zy was hoog, d'atidere keer leeger. Hadde Tistje wel overdenkt, hy zou bevonden hebben dat by al verre de Steenstraet ingegaen had Keerssen verblinden muggen en oliezuipers, en t'is hun verderf. Dat licht was ook Tistje's ongeluk. Altyd voort ging hy oplettend en voorzichtig om in geen dyk te vallen. S'an derdags hy was te Watten Is het niet won derbacr Dc hoela nacht zyn wyfs kise zien, en elf euren later, als den dag komt de oude torre van Watten voor oogen heb ben T'was de zuivere waerheid. Tistje out moeite daer eene kennis, en t'was maer om zyn ongeluk le vergrooten. Anders hy z0u onbekend weergekeert hebben maer neen zyn vriend had eene tong, en acht dagen wa- eu ruet verloopen dat Tistje's wonderbare wandeling d'heel streek door verteld was ergste van al, en Maria koude hol niet ge. noeg verwyten, was, om hare eigene woor den te erhalen Jan Baptiste Scheefhoofd, je staet in de gazette (Journal de Bergnes) KORTRIJK. Nieuwe soobte van iiedrie- GEuiJ. Dat de winkeliers op hunne hoede we zen: Mensmijt hunne deuren opeu en rooft hun ne koopwaren, men haalt hun goeds afop valsche namen, en ziehier wat er nu nog gisteren voor middag gebeurd is Een vrouwspersoon, sehijnende rond de 35 j. geladen met eenen pak, biedt beur aan in den winkel van de eclitgenooten D.-T., in de Scha- kenstrate, en zegt gezonden te zijn van de moe der van de vrouw om dezen pak papierenzakken te verkoopen, Zij en vroeg er maar 33 fr. voor. Zonder achterdocht en door de aanbeveling van hare moeder neemt de winkelierster de zakken over en betaald de 33fr. Na 't vertrek van 't onbekend vrouwmensch ging de winkelierster bij hare moeder die van niets en wist en niemand met zakken gezoden had. Deze wierden gewegen en er waren er 19 kilos in, gerekend aan 38 centimen,prijs van den dag, dat miek in 't geheele fr. 7-22. Deal te ver trouwbare winkelierster was dus aan fr. 25-78 gelucht. Men kan alleman bedriegen, zich alzoo laten bedriegen dat gaat le verre. De policie heeft dezer dagen bij een peerden- vleeschverkooper, te Kortrijk, een hoeveelheid ongestempeld en bedorven vleesch aangeslagen, voortkomende van een ziek peerd. Proces-ver baal is tegen den kooper en verkooper opge- nfaakt. BRUGGE. -- Zondag avond werd op de Groole Markt een hevig gevecht geleverd tus schen jongens van 16 k 17 jaar; vier huuuer werden erg gekwetst door messteken. HEYST-AAN-ZEE. Zondag morgend is de visschersböot B 40, van Blankenbcrghe, ter hoogte van Zeebrugge gezonken. De bemanning is kunnen gered worden. MOESKROEN. - Zondag namiddag werden alhier aan liet stadhuis twee vrouwen door eenen wielrijder omvergereden. De slachtoffers zijn mad. Rosalie Reunion.73 jaar oud.wonende op denTuquet, en mcj. J-anne Vandesteene, 20jaar oud,herbergierster.! Au Cheval Volant», Sint-Pietersstraat. Deze liatste is vooral erg gekwetst. MEENEN. Men heeft Zondag te Hallewijn uit de Lei.* bet lijk opgevisckt van eenen wever, die, sinds eenigen tijd zi. k zijnde, een einde aan zijn leven gesteld heelt. Hel is zekere Char les Lombard, 60 jaar oud; hij werkte smds lange jaren bij M. Wallai 1 en werd door zijne bazen geacht. Zondag hadde inhuldiging plaats van den buurtspoorweg van Meunen naai'Moeskroen. De eerste trein, die ten 2 ure 's namiddags uit Meenen vertrok, was met belgische en fransche vlaggen versierd. Zaterdag nachtrond 12 ure, was er twist ontstaan, in de herberg .u Karei Mille, Moes- MENGELWERK 26 door NIEK BROZEN Met alle voorzichtigheid mogelijk vertelde ik hem de geschiedenisse welke zijn kleinzoon mij in den morgen verteld had. Ik bemerkte welhaast met voldoeninge dat mijn ver haal den ouden man boeide en dat hij niet verre meer en was van mij te gelooven. Mijnheer, sprak hij eindelijk, en zijne houdinge wierd zoo plechtig, dat ik nog altijd den ouden man voor mij zie, wee u als gij mij beliegt wee u, want de ontgoochelinge zou mij doen sterven maar indien gij de waarheid zegt, dank duizendmaal dank Kom dan, mijn oude, brave, hervatte ik, meer aangedaan dan ik het wilde schijnen, kom dan met mij, en sluit uwen kleinzoon in uvtfe armen En zonder hem tot verder overdenken den tijd te laten, sleepte ik hem mêe naar de Vergunning waar ik hem in dc armen wierp van zijnen kleinzoon. Nah zei de baas, als ik het niet gedacht en had Of ik Matthcus ken, nah Op nieuw vertelde Joseph zijne levertsgevaarten. Zijn oude grootvader weende van aandoeninge en toon zijn kleinzoon hem vroeg of hij bcm wilde verge zellen, antwoordde hij. Hoe oud en versleten ik ook ben, ik volg u. Als ik nog eens mijn reeds zoolang verloren kind mag omhelzen, dan mag de goede God mij tot hem roepen. Hetzij dan zoo, grootvader, maar ik hope wel dat God u nog lange en gelukkige dagen zal schenken. Zaterdag zullen wij inschepen. Intusschen zult gij mij vergezellen tot bij de ouders van Karei Braband, wien ik zoovele te danken hebbe, en dien wij ginder onge twijfeld zullen terug vinden. Die ook moeten over het lot van hun kind gerust gesteld worden. Wij gingen alle drie naar 't huizeken van den ouden Maitlieus dat aan het uiteinde van hel dorp lag, en onder een gezellig gepraat namen wij er een zuinig noenmaal. Halfwege den achternoene nam ik van den ouden Mattheus afscheid, hem eene goede en ongehinderde reize wenschende. Joseph deed mij uitgeleide tot aan Maldegem, en toen wij, even als twee oude vrienden van elkander afscheid namen, beloofde hij mij te laten weten hoe hij zijne terugreize gemaakt had en hoe het begonnen drama zou uitgespeeld worden. Toen ik 's avonds le Eecloo, in den groenen boom gaard reeds lange ter ruste lag, dacht ik nog aan de geschiedenisse van mijnen reisgezel van 's morgens en aan den ouden Mattheus. En als ik den volgenden dag wakker schoot docht het mij duidelijk gehoord te hebben Nah of ik hem kerine Eenige bladzijden uit liet zakboek van Karei Braband. Eenige jaren zijn verloopen sedert ik met eenen vreemden jongeling van Antwerpen naar Maldegem, en vervolgens naar Cladzand afreisde. De eenige aantee- keningen uit zijn verhaal welke ik op het papier gezet had lagen in eene lae van mijn bureel te rusten, en waren reeds met eeneeerbiedweerdige lage stof bedekt, toen ik op zekeren morgend eene zwaarlijvige brief wisselinge, komende uit het vreemde, in mijne brie ven busse vond. Het opschrift verried mij nietseen onbekende briefwisselaar. Geheel het pak ging te wege de scheurmande in. Ik tiok eventwel den omslag open en ik las, niet zonder verwonderinge Eenige bladzijden uit mijn zakboek. Deze bladzijden waren geteekend Karei Braband.» Ik wierd nieuwsgierig de gansche geschiedenisse van Joseph, reeds zoolange door den al verslijtenden tijd uit mijn geheugen gewasschen, stond op nieuw voor mijne oogen. Speeke, grave de Nobele, Judith, Von Daver, Martha, de oude Mattheus, Karei Braband, dansten op nieuw voor mijne inbeeldinge. Ik las voort: De schielijke verdwijninge van baron Von Daver, deed de oogen van grave de Nobele opengaan. De bekentenissen van Speeke kregen door die schielijke verdwijninge eene kracht van onbeiwistbaarheid die hem gansch overtuigde. Hij wilde dan ook dadelijk, in de mate van het mogelijke, het leed van Martha ver zoeten. Den volgenden morgen reeds ging hij haar vinden. Hij vertelde haar wat hij uit de geschreven bekente- nisse van Speeke had aangeteekend, en namentlijk dat het uit die bekentenissen gebleken was, dat zijne beminde en te vroeg gestorven Hilda, vijf en twintig jaar geleden de speelmaat geweest was van Martha, hare nichte, hetgene hare bijzondere genegenheid voor Victor's vrouwe uitlegde. Hij voegde erbij dat voor Martha alle hope niet verloren en was, en dat zij misschien nog wel eens haren ouden vader zou te ug zien. Dit alles wist Martha reeds sedert dat Judith haar daags te vooren was komen troosten. Het deed haar deu.,d, heldoor grave de Nobele le hooren bevestigen. Het bleek uit de verklaringen van den missionnaris dat Joseph, wanneer zijne take zou volbracht zijn, voornemens was zijn grootvader op te zoeken, om hem zoo mogelijk le overhalen, om met hem do terug reize te doen. Dit verhaal welk ik zelve bevestigde, schreef Karei Braband verder, beurde de bedrukte ouders op, en een ipelooze nachten, sprankel van bope welde.na zooveel in hunne gemoederen op. Toen Judith het huis van haars iders redder verla ten had, was nieuwe hope in hu ue herten binnen gedreven. Bij het vertrek van den -jrave was .'ie hope nog vaster geworden, en de zoo hep oefde alsz r .jende ouders zagen nu met meer kalmte de toekom^e te gemoet. Bij zijne terugkomste op het k; steel vond grave de Nobele eene lai ge briefwisselingr welke Joseph hem had gezonden. Het bankhuis van Parijs had, op het neerlc; gen der kwijtbrieven welke Joseph te be--de gebracht had, moeten erkennen dat zijne eischen niet gerechtveerdigd en waren. De bczethcflinge wierd dadelijk opgemaakt, geteekend en geregistreerd. De zaken die te Antwerpen te regelen waren, had hij naar wensch afgemaakt. Daarenboven liet hij weten dat hij eene schuld eischinge van nabij een miljoen, die sedert jaren si' verloren aanzien was, had kunnen ontvangen. Alzoo was zijne snelmare uitleggende bevestigd. Over zijne persoonlijke gevaarten en sprak de jonge ling niet, en in zijn schrijven en miek hij niet de minst5 zinspelinge aan Judith. Teen Karei Braband denzelfden avond grave d Nobele een bezoek bracht, vond hij hom in gansch be vredigde stemminge. De ontvangste die hem op hit kasteel wachtte, was allerhertelijkst. Heer missionnaris, sprak de grave, uw onverwacht bezoek van over eenige dagen, heeft mij, ik ei kenne het geern, den grootsten dienst bewezen. Dit bezoek heeft eenen wolf uit mijne kudde gedrevenen en heelt mij op tijd belet mijne dochter in de handen van een wangedrocht te werpen. (Slot vflgt.) TlSïE VAN BT DEN ZWAEN

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 2