MENGELMAREN EERLIJK VOLK PLAATSELIJK Liberalen en Socialisten Becelare De parijssche Tentoonstelling Frankrijk Het Progrés van 19 Oegst laatstleden, bevat eenen artikel getiteld Coup droiten geteekend un délégué socialiste (een socia listische afgeveerdigde). Dat wilt alzoo zeggen in menschelijk vlaamsch ten slag vlak in t aangezichte In wiens aangezichte Volgens de meening van 't Progrèsin 't aangezichte der katholieken. Laat ons eens zien. Die coup droit spant voor den honder- slen maal de zage Lambot en G'u. Dus geen bijzonder nieuws, ten zij nog- tans het slot van den artikel dat alzoo luidt IVal het verbond aangaat gesloten tusschen socialisten en liberalenhet tal nog lange blijven bestaan tot spijt van het Journal d'Ypres.... IVij zijn blijde en preusch daarin meegewerkt te hebben omdat wij al den eenen kant wisten dat het onmogelijk was éènen onzer mannen te doen doorgaan,' en dat wij al eenen anderen kant wisten dat wij onze eigene zake behertigden met te stemmen voor mantien wier gedachten noodzakelijk de ontvoogding van het menschdom moeten te wege brengen. Gelijk wij hooger zeggen, die artikel is geteekend een socialistische afgeveerdigde. Die woorden en zeggen niet anders dan hetgene wij zelve zoo dikwijls gezeid hebben, te weten dat alwie voor de liberale lijste stemde, in den grond voor de socialisten stemde. De liberale leering immers leidt regel rechte naar het socialismus. Het Progrès zelve bekent dat met dien artikel van eenen socialist zonder eenige be merking op te nemen. Dus, alwie gestemd heeft voor Nolf, heeft een steentje bijgebracht aan het politiek ge bouw der socialisten. Is het dan niet kluchtig onzen Nolf in eene gloeiende koleere te zien schieten tegen Ka - reltje van 't Weeke blad omdat Kareltje in zijne eenvoudige rechtzinnigheid hem den radico socialislisclien kandidaat noemde Zegt nu eens voor wien is die coup droit Altrape, Nestje Pp nieuwe Post Wij vernemen met vele voldoening en uit echte bron, dat de plans van het i ieuw Posthuis in de Rijsselstrate goedgekeuid zijn; dat men ieverig bezig is met het op maken van het kohier van lasten en verdee ling en dat de aanbesteding in 't korte zal plaats hebben. Bravo St Michielsturners Zondag is onze wakkere Turngilde eene feeste gaan geven in den hof van 't kasteel van den heer Baron Surmont de Volsbeighe, Minister van Nijverheid en Arbeid. Onnoodig te zeggen dat de genoodigden hun wel ver lustigd hebben bij het zien van die wel ge oefende en knappe turners. De volksvergadering van Zondag laatst heeft bijzonder wel gelukt. De zaal was proppende vol en de sprekers MM. Devisschere en Janssens Bauwens heb ben veel bijval gehad. Laatstgenoemde heer handelde over de vlaan sche beweging in 't algemeen, de billijkheid en rechtveerdig- heid dier beweging, de noodzakelijkheid van een vlaamsch middelbaar en hooger on derwijs, de verbastering, die het franse!' on derwijs van de meisjeskostscholen te wege brengt. De spreker, die dikwijls door toe juichingen onderbroken werd, duidde welge paste middelen aan om verbetering in den toestand te bekomen, zonder het fr. sch lecren te willen beletten. Hij wees ook op In t zedenbederf, welk het fransch tooneel en de fransche lettcikunde medebrengen. M. Devisschere, advokaat te Brugge, sprak over den slag der Gulden Sporen, zijne- oorzaken, gevolgen, alsook over de feesten, die ten jare 1902 te Kortrijk plaats zullen grijpen. Hij deed al het grootsche en verhe vene dier overwinriinge in haar zelve en in hare kostbare gevolgen voor ons land uit schijnen onafhankelijkheid, behoud van ge loof en zeden, enz. De gevierde spreker wakkerde de men- schen van de streke aan, ten feestedage, in ontzaglijke drommen naar Kortrijk te trek ken, om daar op weerdige wijze de inhul- ding van 't gedenkteeken van Groeninghe bij te wonen. Hij gaf ook de vierige begeerte te kennen, dat die feesten een groot uitwerksel voor de herwording en opbeuring van den vlaamschen stam zouden hebben. Keurige zangers van Gheluwe sloten de vergadering met hunne lied iren, die geest driftig nagezongen werden. Df volksinschrijving, die er op volgde, lukte goed. Geheel den avond werd er geestig gezongen. Hulde en dank aan de geestelijke en wereldlijke overheid van 't dorp dank aan de talrijke vreemdelingen van Dadizeele, Gheluwe, Gheluveld, Zillebeke, Hollebeke, Langemarck, Moorslede enz. en aan de Bece- laarnaars, die zoo talrijk opgekomen zijn. Vlaanderen den Leeuw De tentoonstelling is nu driemaanden en half open, en zij heeft den helft van haren lijd gehad. Vele van hetgene men ervan ver wacht had, is niet gebeurd, wel integendeel. De inrichters hadden gerekend op 60 mil joen bezoekers, uit het buitenland en de departementen. Maar, het legt aan, van nu voort, om al niet veel over de 30 miljoen bezoekers te gaan. De vreeselijke hitte van den laatsten tijd. is ook niet geschikt als bloeimiddel voor d'expcsitie. Het getal be zoekers nam af, naarmate dat de thermo meter in graden klom. De ticketsdie over tijd 60 tot 60 centie men verkocht werden, zijn op 30 centiemen gedaald. In alle soorten van aanloksels is er eene somme gesteken geworden van alzoo een 34 miljoen. Maar 't meeste deel der onder- nemers, zien van nu af reeds, dit zij er diepe gaan inzitten. Zij h bhen hunne «coii cessie» vreeselijk hooge betaald, rekenend op eenen eindeloozen toevloed. En die toe vloed is op verre na zoo groot niet, en velen die komen gaan hunne attractie voorbij. Wie ook niet afkomen naar do expositie dat zijn de Engelschen en de Amerikanen. De Engelsche - komen niet inel den oorlog in Tiaansvaal, met de miserie die daaruit spruit, en dooi dien de lusten in hun land zooveel verhoogd zijn. De Engelschman is niet feesigezind. De Amerikanen komen niet, doordien zij nog onlangs de groote expositie van Chicago gezien hebben, en toen ook, daar de kies campagne in vollen gang is, wegens eenen nieuwen president. Alle magazijnen van weelde, voelen meest ran al deze afwezigheid van Eugelschen en Amei ikaneti. Neen, de wereldtentoonstelling gaat niet zijn wat men ervan verwachtte, en voor zekere ondernemers kan zij eene ware ruine worden. Schrikkelijk ongeluk in de Tentoonstelling Zaterdag avond gebeurde in de Tentoon stelling van Parijs een erg ongeluk. Ter wijl een venitiaansch feest bezig was en een vuurwerk afgestoken werd, hoorde men opeens een ijselijk geschreeuw. Een deel van de leuning der houten brug, die over de Avenue de la Tour-Maubourg ligt, was door hel gedrang der menigte gebroken en een dertigtal personen waren van eene hoogte van vier meters op de straatsteenen geval len. De ongelukkigen waren opeengestapeld en de ondersten werden letteilijk door de bovensten verpletterd. De policie en de ambulanciers kwamen met de wagens van het Rood Kruis. De ge kwetsten werden naar den policiepost van de Invalieden gebracht en daar door verschei dene geneesheeren verzorgd. Het tooneel in dezual der gekwetsten washartverscheurend De ongelukkiger pgen op berries, op tafels en zelfs op den grond. Men hoorde niets dan gekerm en geween. Er waren gekwetsten die de verplegers smeekten inlichtingen te geven over hunne kinderen of bloedverwan ten die zich met hen op de brug bevonden, op het oogenblik der instorting. Negen en twintig personen waren ge kwetst en twee gedood. Deze laatsten ziji M. Edmond Brass: rd, 30 jaaroud, wonende te Parijs de ongelukkige gat den geest terwijl men hem naar de Irivaleiden over bracht mad. wed. Regagne, 50 jaar oud, juweelierster, eveneens van Parijs. Zoodra de president der Republiek de ramp vernomen had zond hij generaal Dubois om inlichtingen over den toestand der ge kwetsten deze ongelukkige werden even eens bezocht door den minister van handel. Algemeen gelooft men dat liet ongeluk veroorzaakt werd door den schrik. Iemand die de leuning der brug voelde wankelen, had geroepen Opgepast het kraakt redde zich wie zich redden kan De ver schrikte menigte drong dan zoo geweldig vooruit dat de leuning brak. De policie en de experten bouwmeesteis hebben een on derzoek geopend. En derde gekwetste van het ongeluk dat zaterdag in de Tentoonstelling gebeurde, is maandag morgend overleden. VLAMERTINGHE. Zondag avond woedde een hevig onweder. Do donder viel op een huis slaande op liet gehucht de Landing, toebehoo- rende en bewoond door J. Lenoir. In min dan een kwartier uur stond geheel het huis en de stallingen in volle vlam. Door gebrek aan water is alles de prooi der vlammen geworden. Ge lukkiglij k was alles verzekerd. VALSCH ALARM. -- Maandag avond kwa men drie personen met Oostersch uiterlijk, aan eenen commissionnaire der statie van Oos tende bet adres vragen van een hotel, nabij Palace Hotel gelegen, ten einde zoo dicht mogelijk bij den Shah te zijn. Gezien het uiterlijk dezer kerels, verwittigde de commissionnaire onmiddelijk de poli cie. Een geheim policieagent deed hun naar het policie-bureel leiden,waar men ze dragers vond van verscheidene wapens. Geen twijfel, men had gevaarlijke kerels vast. Een onderzoek werd onmiddelijk geopend. De aangehoudenen brachten echter in dal zij Per- ziërs waren en uit Parijs kwamen, waar zij als handelaars in de tentoonstelling al hun geld verloren hadden. Zij waren nu gekomen naar Oostende om aan den shah een#verhoor en tevens geld te vragen, om naar hun land terug te keeren. Men telegrafeerde naar Parijs en al hunne gezegden werden waar bevonden. Zij hadden enkel wapens bij hen wegens hel gevaar bij dergelijke lange reizen. De drie Perziërs werden Dinsdag morgend ontvangen door hunnen vorst, die hen onmid delijk het noodige geld gaf, om naar Perzië terug te keeren. ANARCHIST TEGEN DANK. Een dagblad schrijver van Brussel M. Jos. D..., bracht eenige dagen vakantie om te Oostende. Terwijl hij rustig zijne uren sleet in gezelschap van zijne brave vrouw in eene kleine villa,werd naar den groot-vizier van den Shall eenen brief gezonden, in welke M. Jos. D..., hoofd van eeri inlichtingsagentschap, die reeds belangrijke studies deed over hel Perzische rijk, een gehoor vroeg aan Z. M. den Shall, om te spreken over belangrijke nijverheidsondernemiiigen, die hij voornemens was, te Teheran tot stand te bren gen. De groot-vizier overwoog de zaak en besloot den shah te gaan vinden. Eenige uren later werd inhei hotel een ex- pressbrief gebracht, naamloos, luidende nage noeg als volgt Een verdacht persoon heeft aan den Shah een gehoor gevraagd. Oogen open De hotelhouder sprong op, alsof hij reeds op een dynamietbora zat, en telegrafeerde naar de policie, dat er belangrijke gebeurtenissen op handen waren. Daags nadien, terwijl Jos D..., in zijne villa met zijne vrouw aan het ontbijt zat, kwam een heer met ernstigen, zuren blik binnen. Ik ben policieoflicier. Zijt gij Jos. D...? Ja, riep madame D.., en hij is mijn man. Stil, zegde de officier. En gij herkent, een gehoor aan Z. M. te hebben gevraagd? Ik Speel den verwonderde niet.Volg mij naar het policiebureel. En met een droevigen blik op eene schotel met garnaal, moest hij,terwijl zijne vrouw bijna in zwijm viel, den policieman volgen naar het bureel, waar hij, na een paar uren wachtens, bij den commissaris werd ingeleid. Zijt gij een Italiaan was de vraag. ik?... ik ben van Sint-Quinten'sLennick l Wat Ziehier. En hij toondezijne kaart van dagbladschrijver. zijl gij dan geen anarchist? Ik een oud soldaat En hij begon bijna te weenen. Natuurlijk werd M. Jef losgelaten, en kon hij een oogenblik latei' zijne wanhopige vrouw gaan troosten. De zaak kwam aan de ooren van den groot vizier en van den Shalt, die beiden niet weinig plezier in het gebeurde hadden, want de aan vraag om gehoor en expressbrief waren eene zwans van eenige Drusselsche confraters. Het schijnt dat de grap werd verteld aan den Shall, die er hertelijk om lachte en zelfs gevraagd heeft om den vreedzamen anarchistte zien. Waarschijnlijk is deze zwans de oorsprong van eene II a va s depeche, en waarin heel serieus de tijding van een nieuwen aanslag op den Shah tegengesproken wordt. SMOKKELAARS. - Twee koks van den snel trein Oostende-Weenen,smokkelden Franschen wijn in Duitschland binnen. Het bedrog komt echter ontdekt te worden te Herbeslal; de twee smokkelaars zijn aange houden. De lOjarige B., dezer stad die over twee maanden van eenen hond eene lichte schrab bekwam, is verleden woensdag razend gewor den en zaterdag aan de vreeselijke kwaal over leden. HOOGLEDE. Zondag nacht, rond 12 ure, is boven onze gemeente een hevig onweer los gebroken. De bliksem is op de wijk Het Hooge op eene driewoonst gevallen, waarvan een in stroo gedekt was. Dank aan de spoedige hulp heeft men twee der huizen gedeeltelijk kunnen redden, doch dat in stroo gedekt is ten gronde afgebrand. Gansch de huisraad is door het vuur vernield, benevens rond de 400 fr. welke de man dezen zomer in Frankrijk gewonnen had, welke ook de prooi der vlammen geworden zijn. ROUSSELARE.—Sedert meer dan een jaar was er eene vrouw van Rumbeke, wijk Zuid- Molen, die het winstgevend stieltje van aftrog gelares uitoefende. In vele winkels onzer slad is zij zoo om het een of ander goed gegaan met een briefje van dien of dezen heer, welk natuur lijk valsch was. Verschillige vrouwen waren reeds voor deze zaak verdacht geworden, doch telkens werd hunne onschuld bewezen. De politie heeft nu d' hand op de echte kwaaddoensler gelegd eu, na door de verschil lige bedrogene lieden als dedaderes te zijn her kend, heeft zij volledige tvkentenissen gedaan. Men heeft in haar huis een klein magazijn van afgetroggelde voorwerpen ontdekt. Zij zal loon naar werken outvaugen. BECELARE. Zondag vernielde alhier de bliksem eene driewoonsl, loebehoorende aan X. Flaais. MEENEN. -- Zaterdag namiddag, rond 3 ure, gingen verscheidene jongelingen nabij de Yper- poort in de Leie zwemmen. Een hunner, de lüjai ige Jeroom Tanghe, verdween plotseling onder t water. Zijne makkers deden al het mo gelijke om hem te redden, doeh zij gelukten er slechts in, een kwaart uur later, zijn lijk op te visschen. Na de gewone bestaligingen van de politie werd het lijk van den armen jongeling naar de woning zijner ouders, op 't gehucht Koekoekgebracht. MENGELWERK 1 door ALFOIS 8EVEW8 I Leontine Hebbelinck zat in het kleine keukentje ne vens de stoof, met de armen op de borst geplooid Zij leunde met het hoofd tegen de schouw. Dit gebeurde slechts eens in de week, en wel 's Zon dags, rond twee ure 's namiddags, als geen enkel van hare kinderen te huis was. Het noentukje van den Zondag bleet het eeuigste ver maak van die vrouw van twee en veertig jaar, bij wie alles sprak van zwoegen en ontbering. Haarlichaam zag er zeer mager uit, haar wezen was diep ingevallen, hare oogen stonden lletscb. Nog- tans ia die oogen lag een straal, die getuigde van ge- durigen ernst, van onophoudende bezorgdheid, van onafgebroken werkzaamheid. Men mocht ze heel gemakkelijk leelijk noemen; maar was ze leelijk van gelaat, ze was eerlijk van inborst. Kom, ik zal er niet veel goeds van zeggen, gij zult dat later genoeg doen. Daar werd het lage deurtje opengestoolen, en een knaap van elf jaar stak het hoofd in huis. Hij had ferm gekleurde kaken en vlijtige oog. n in den kop. Moeder, slaapt ge nog? «vroeg hij. De vrouw opende de oogen, en sprak Wat scheelt er, Stant? Zijt gij naar de zondag school niet gegaan dan? 't En is geen vandaag, moeder. Ha! 't is waar! Waarom speelt gij dan niet op straal? Ik heb geen goeste, moeder. 't Is al goed, jongen. Gaat dan naar de eerste communicanten kijken. Kunt gij mij 's Zondags nog niet gerust laten «Ik zou u geerne iets vragen, vervolgde Stant nog altijd met de deur in de hand. Leontine bemerkte gelijk dat de stem van Stant, haar oudsten z )on, heel anders klonk dan gewoonlijk. Zij sprak Gij moet daar in het deurgat niet blijven, jon gen. 't ls te koud, en het trekt hier. De knaap kwam binnen, stak de deur toe, en ging nevens de sloof staan, waarin eenige asschen lagen te bakken. Hewel, wat is er, Stant? vroeg Leontine. Moeder, klonk het antwoord, 't is van daag eerste communiedag. Ja, dat weet ik. En te naaste jaar, als hel God belieft, is het uw toer. De jongen keek verlegen naar de stoof, zweeg eenige oogenblikken, en zegde dan Moeder, als de eerste communicanten van den pastor gekleed zijn, dan roepen de kinderen er achter, en dan spotten zij er mede. Hier zweeg de jongen opnieuw. Hewel? vroeg Leontine om haar Stant te doen voortklappen. En in school, moeder, vier weken voor de eerste communie, vraagt men wie van den pastoor wil gekleed zijn, en dan moet men den vinger opsteken. Nu zag de jongen zijne moeder vlak in de oogen en en mompelde: Als men dit toekomende jaar in de school zal vragen, zal ik toch zeker mijnen vinger niet moeten opsteken? «En wat ware dat nog?» vroeg Leontine, terwijl een glimlach op haar uitgemergeld wezen verscheen. Zie, moeder, sprak de knaap nu hevig, ik zou sterven van schaamte. Ik zuu nog liever mijne eerste communie doen op mijn wekedagscb gekleed. 't Is al wel, kind, zegde de moeder, en zij moest zich geweld aandoen om hare ontroering niet te laten blijken. Gij weet gij wel, dat geen enkele uwer zusters, die reeds hunne eerste communie gedaan heb ben, van den pastoor is gekleed geweest. Daaabij, gij gij spaart gij ook voor uwe eerste communie, niet waar Moeder, mag ik eens mijnen spaarpot zien? vroeg de knaap plotseling. Vrouw Hebbelinck stond op, ontsloot de bovenste lade der commode, en haalde er eenen steenen spaarpot uit. Is het deze, Stant? vroeg ze. Ja, moeder, antwoordde de jongen. En hij voegde er aanstonds bij Wij zouden eens moeten weten, hoeveel er juist in is. Leontine sloeg den spaarpot in stukken, en legde het geld op het net gewasschen ongeverfd tafeltje. Slant, die mei de handen op het tafelije leunde, keek een enkel oogenblik de dierbare spaarcenten aan. DaD seffens sloeg hij er de handen op en begon het geld in hoopjes te leggen. Stukjes van tien centiemen bijeen, stukjes van vijf centiemen bijeen, centen bijeen, centiemijes bijeen. Er waren twintig stukjes van tien centiemen. 't Is juist, mompelde Stant. «Ik spaar vijf jaar, en ik krijg alle jaren op Nieuwjaardag een stukje van tien centiemen van vader, van moeder, van meter en van tante Charlotte. Er lagen min nickeltjes van vijf centiemen. Maar twaalf! zuchtte Stant. Die had hij gekregen van zijn twee oudste zusters die in een vreemde stad dienden, en die nu en dan eens naar huis kwamen. Hij telde twee en dertig centen. Deze had hij meest gekregen met commissies te doen voor tante Char lotte of voor de geburen. Wat de centiemen betrof, er lagen er een en vijftig. Centiemijes bekwam hij op do volgendo manierals hij voor moeder of iemand anders moest een half vierendeel poersuiker, drie centen snuit, een pakje suikerij, een kwart kilo koffie of iels dergelijks halen, en dat er een centiemtje overschoot, vroeg Stant dat cenliemije. En daar men wist, dat Stant het cenliemtje vroeg, niet om er eeno spek of eer.e mentebol mede te koopen, maar om het in zijnen spaarpot (c steken, kreeg hij het gewoonlijk. De knaap telde Twiniig nickeljes van tien centiemen, is twee fiank; twaalf nickeltjes van vijf centiemen, is zestig centiemen. Twee en dertig centen Hij haperde een oogenblik, en vroeg. Hoeveel centiemen is dat? Vier en zestig, niet waar moeder? NatuurlijkMoet gij daarvoor zoo lang naar school gaan? lachte Leontine. En dan nog een en vijftig centiemijes, ver volgde Stant. Hij haalde een stukje krijt uit den vestzak, en maakte op het zwart vensterblad de samentellirig. Drie frank en vijf en zeventig centiemen! nep hij uit en zijne oogen glinsterden een oogenblik Dat was toch veel geeld. Norit had hij meer geldstuk jes bijeen gezien, en die waren allemaal van hem. Doch aanstonds verduisterde zijn gelaat en hii zuchtteJ Dat is bijlang niet genoeg. Ik heb bij Neel, den klakkenmaker uit de Kerkstraat, gezien dat eene eerste communieklak alleen twee frank kost. En ik moet daar bij nog een nieuwe broek hebben, en eene nieuwe vest en een nieuw hemd, en een wit zakdoekje, er. eenen paternoster, en eenen kerkboek. Ja, voegde de moeder er glimlachend bij, dat ,s ook niet al. Gij moet ook nog een nieuw paar kousen hebben, en een nieuw paar schoenen, en zelfs eenen col Als men zijne eerste communie doet, moet men heel en gansch in 't nieuwe staan. Wel, toch, zuchtte Stant met de tranen inde oogen, ik heb nog zooveel te kort! En hij vervolgde na een oogenblik (t vervolgt.) ft

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 2