D IT EN O MM ELANDS, Bericht STAATKUNDIGE OMSCHOUW Op /.almlag, 3°° November 1900. 5 centimen 't blad. 35ste jaar. Talmerk 3388. Holland Frankrijk Ontvangst der City-vrijwilligers TRANSVAAL loe verre de... slimmigheid der liberale gazetten gaat De Werkmanspensioenen I e trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. 'T Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Bclgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt $j$f op voorhand betaald. l'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £0, TE YPER. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal W De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence llAVAS.le Brussel, Tk,32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 3, Place de la Bourse, ontvangen bekendma- kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- w Westvlanderen wonen. liet bestuur yan den Katholie ken Hond van 't arrondissement Yper, vergadert Zaterdag 10 No vember, ten 10 ure 's morgens, in den Katholieken Kring van Yper, l8 verdiep. Het huwelijk van koningin Wilhelmina Kr wordt officieel gemeld dat de datum van liet huwelijk van koningin Wilhelmina nog niet definitief be paald is men denkt nogtans dat het huwelijk zal gecelebreerd worden op 7 januari. Storm van hoog water Door den storm van zaterdag nacbl zijn op vele plaatsen de polders onder water geloopeu. Ie Willemsdorp moest een arbeider met zijne gezin de vlucht nemen, zijn buis prijs gevende aan het water onder Keitel en Spa- land hadden de boeren gisteren avond juist de koeien op stal gebracht, zoo dat geen verlies is te betreuren. Ook de Haarlemmermeerpolders slaan ou der, doch ook daar zijn tijdig de koeien en schapen binnengehaald. De Koning te Parijs Zaterdag morgend heeft Leopold II eene nogal lange wandeling per auto mobiel gedaan. Hij keerde vervolgens naar het Palace Hotel terug, waar hij het ontbijt nam met prinses Clemen tine en dc personen van zijn gevolg. Ten 4 ure 's namiddags bracht de vorst een bezoek aan den Cercle MiU tairegraaf John d'Oullremont ver gezelde hem. De koning werd aan het portaal verwelkomd door den mini ster van oorlog, omringd van talrijke generaals. Dc ontvangst had in den grooten salon van den Vrede plaats; bij zijn binnentreden speelde het mu ziek der wacht de Brabanconne. Na de verschillende zalen vau den Cercle bezocht te hebben, werd de vorst met de zelfde eerbewijzen als bij zijne aan komst naar zijnen landau terug ge leid. Zondag morgend, ten 8 1/2 ure, woonde Leopold II de mis bij in de Madslcilic. Ten 10 u. 20 verlrok hij mcl dcu groot-maarschalk en me graaf de Boissières naar Chantilly, waar hij het kasteel bezocht heeft. De koning en prinses Clementine vergezeld van baron Snoy en jonk vrouw de Bassompierrc, hebben maandag morgend nogmaals de Ten toonstelling bezocht. Koning Leopold zal waarschijn lijk nog verscheidene dagen te Panj b'Dinsdag morgend ten 9 1/2 "re is de koning in automobiel uitgere den, men weet niet waafheen ten 12 1/2 ure was hij nog niet terug i zijn hotel. ion kassier schier gedood te Kijsel Diefte van 20.630 fr. —Maandag, rond 0 ure 's avonds, droeg M. Leule- itz, kassier eener verzekeringsmaat schappij te Rijsel, den inhoud zijner Aas, 22,000 Ir., naar het bureel van en bestierder op 'teerste verdiep. )aar hoorde hij opeens gerucht in eenen hoek der kamer. Hij keerde zich om, toen hij bij de keel gegrepen werd en eenen geweldigen slag op 'l hoofd ontving. Hij viel buiten ken- is. De dief legde de hand op een lakjo bankbriefjes en nam de vlucht maar liet 1350 fr. op den grond lig en. Toen M. Leuterilz tot zijn zeiven wam, riep hij om hulpe. De bedienden kwamen toegesneld en vonden M. Leuterilz in gezelschap met eenen anderen bediende, Gaston V., 1!) jaar oud. Deze beweerde van en zolder geki men te zijn om den assierhulp te brengen. Men zond ieu Gaston om eenen geneesheer, och men zag hem niet meer weer. De slag dien de kassier op het hoofd gehad heeft is toegebracht met een stuk ijzer. De wonde is wel 7 centi meters lang. Dat stuk ijzer wierd te uggevonden in de kamer van Gaston V... Dat schelmstuk is zonder met voorbedachtheid Uvijfel ENGELAND Een rampvolle dag Verschrikkelijk gedrang Talrijke cioodcn en gewonden Londen, 29 Oct. De tocht van de uit Zuid-Afrika eruggekeerde vrijwilligers van de Hity door de stad, was een zegetocht, ïr was eeneontzaglijk groote menigte op de been. De menschen verbraken het cordon van de vrijwilligers langs de weg en maakten dat de Zuid-Afrikaansche rijwilligers niet verder konden. Er ebeurden veel ongelukken, sommige loogst ernstig. Op uitdrukkelijken wensch van de Aoninkiijke familie, wen! het bericht van den dood van prins Christiaan Victor achtergehouden, opdat het geen schaduw zou werpen op de feestolijk- icden De beweging in de straten van Lon den overtrof alle verbeelding. De vrijwilligers waren ten 8 1/4 ure e Southampton ontscheept. 3en telegram van verwelkoming van wege de koningin werd hun over handigd bij dc ontscheping. Een der vrijwilligers stierf op lie oogenblik dat zijne kameraden voe aan wal zetten. De vrijwilligers, die ten getalle van 1739 vertrokken, waren bij de ont scheping nog^l324 man st -rk. 59 zijn in gevechten gedood. Gedurende de reis werden 20 man loor koortsen aangetast en 2 zijn er bezweken. De tocht door de City was een ware zegetocht, doch orde en inrichtin was er niet en met duizenden perso ncn moesten in bezwijming uil het gedraug gehaald worden. Het weer was buitengewoon gun- stig. De menigte was niet zoo dronken uitgelaten als op Mafeking-dag nu was het volk kalmer en rustig. Er stonden soldaten en policieman- nen op den doortocht om de haag te vormen, maar zij waren onmachtig egen de immer wassende menschen- zee. Met de grootste moeite werden van ■ijd tot tijd vrouwen en kinderen op lerries weggedragen. Toen eindelijk de Life Guards ïeerdevolk) verschenen en daarna de Cilg-vrij willigers, toon brak de èestdrift los hel was als donderde een orkaan door de straten van Lon en. Op rang ot op stap konden de vrij willigers niet gaan; immer werd de oorlocht smallermuziekkorpsen ronden er niet meer door en eindelijk was de stoet totaal uitgedrongen, van Ikandcr gescheide, 't Was eeu ontzaglijken warboel, waaruit men enkel het geschreeuw ioorde oprijzen van menschen die ïder de voeten werden getrappeld. 'l ot hiertoe zijn er vier dooden en 40 gewonden. Het aantal in bezwijming vvegge- ragen was ontelbaar. Londen, 30 october. Al dc ongelukken zijn te wijten aan .mislagen gemis aan ordedienst. Er zijn veel gevechten geleverd in ransvaal, waarin het getal gewonden zoo groot niet was als maandag, te ouden. De soldaten moesten in Hyde Park, op bevel der koningin ouder den triomfboog gaan, maar het gedrang was zoo groot dat er niet aan te den- en viel. Met 40 berries werden daar de ge wonden en half versmachten wegge dragen. Aan den hoek van Trafalgar Sqware werden vekScheidenc vrou wen en kin dereu gewond. Aau Pall Mall werden 12 vrij willi gers en 2 officiers letterlijk platge drukt door de meuigle, die van beide zijden aandrong. Aan Ludgate Circus werden de po- icie en dc Life Guards door het gc- lrang overrompeld en hier zijn de ergst gebonden weggehaald. Mannen, vrouwen en kinderen lagen onder de voeten. Policiemannen, in de omliggende straten achteruitgedrongen, konden eerst hunnen dienst hernemen toen de stoet voorbij was. l)e dienst in St. Paul's was geheel kort wegens het laat toekomen der vrijwilligers. Op heel den doortocht verkochten verkoopers vlaggen, strikken, enz. in vaderlandsche kleuren. De meeste dagbladen spreken sclian de over het totaal gemis aan orde maatregelen. Verscheidene neerlagen der cngelschen Wij deelden Zaterdag een telegram mee meldende dat generaal Barton de Boeren van De Wet met zware verlie zen had uiteengeslagen. Ziehier, vol gens officieele telegrammen, hoe de zaken staan Lord Roberts seint onder dagteeke- ning 25 October uit Pretoria Barton, die ecnige dagen door de afdeeling van De Wet werd lastig ge vallen, viel haar vari den morgen aau en verstrooide haar naar alle richtin gen. Onze verliezen bedroegen 3 offi cieren en 14 man gewond. Bord Roberts seint uit Pretoria,on der dagteekeüing 26 October De verliezen van Barton waren gisteren grooter dan gemeld werd zijne veHiozen waren 1 officier en 12 man gedood, 6 officieren en 39 man gewond De Boeren lieten 24 dooden en 19 gewonden achter en er werden er 26 gevangen genomen. Drie Boeren, die hunne handen op staken ten teeken van overgave en daarna verraderlijk begonnen te schie ten, werden gevangen genomen, voor eenen krijgsraad gebracht en ter dood veroordeeld. Ik heb het vonnis be krachtigd (Het cijfer van 24 dooden der Boe reu, als er in 't geheel 12 engelsche looden zijn, is blijkbaar door de cen suur ingelascht, om het Eugelsch pu bliek te troosten met de gcdachte:onze verliezen zijn tocli maar de helft. En zoo wiegen ze de Eugelschen inslaap!) Een parijzer correpondent zendt aan de Flandre libérale eenen ar- ikel waarvan wij hier eenen korten uittrek geven. Een onzer konfraters, correspondent van een itaiiaansch dagblad te Parijs, vertelt inij aardige gebeurtenissen. De Paus slaapt weinig, volgens het schijnt. Eertijds stond hij temidden den nacht op, wekte eenen zijner schrijvers, en dicteerde hem latijnsche verzen. Nu staat hij nog op, om zijne slaaploosheid te verzetten, maar hij maakt niemand meer wakker. Hij doel schuiven open, neemt er kof fertjes uit en doozen, en langen t:jd, binst uren en uren, bekijkt en betast hij met tie- melsch genoegen, goud en kostbare gesteen ten Wij zijn verre van het stalleke van Betbleem Gij zijt mis, beide slimme corres- respondenten, deerlik inis! Verre en zijt gij niet van 't stalleke, maar erin, wel er in, onder de ge daante van den os en den ezel die met hunne puiloogen rekwijd open, genoeg zagen, maar geen gebenedijd woord en verston-den van al de won deren die daar gebeurden. Het Staatsblad van Vrijdag bevat het ko tiinklijk besluit waardoor de voorwaarden geregeld worden volgens welke de werklie den boven de 65 jaar het jaarlijksch pen sioen van 65 frank kunnen bekomen HOOFDSTUK t. Voorwaarden waarvan de toekenning der toelage afhankelijk is. Art. 1. Om de jaarlijksehe toelage van 65 frank, bij artikel 9 der wet van 10 Mei 1900 voorzien, te kunnen bekomen moet uien t° Belg zijn 2° Eene verblijfplaats in België h.bben 3° Ten minste 05 jaar oud zijn 4° Werkman of oud-werkman zijn 5° In nood verkeereri Art. 2. De hoedanigheid van Belg wordi vastgesteld door het vertoonen der akten van deo burgerlijken stand of van burger schap, evenals in kieszaken. Art. 3. Wordt aanzien als eene verblijf plaats in België hebbende, alwie, sedert ten minste één jaar, in het koninkrijk zijne we zenlijke woonplaats of zijne voornaamste vestiging heeft. Art. 4. De voorwaarde betreffende den ouderdom, moet bestaan op 1 Januari aanstaande, wat betreft de belanghebbenden, die de toelage voor het-jaar 1901 aanvragen.' Zij mag door alle rechtsmiddelen worden vastgesteld. De werklieden die, op 1 Januari 1901, ten minste 55 jaar oud zijn en voldoen aan de voorwaarden, door de wet en dit be sluit bepaald, zullen de toelage kunnen ge nieten, van af den 1 Januari volgende op den dag waarop zij den ouderdom van 65 jaar zullen bereikt hebben. Degenen welke op 1 Januari 1901 min dan 58 volle jaar oud zijn moeten tot slaving hunner aanvraag bewijzen, dat zij, geduren de een tijdperk van ten minste driejaar, in de Algemeene Lijfrentkas, stortingen heb ben gedaan tot een bedrag van ten minste 3 frank 's jaars, in 't geheel 18 frank uitma kende. Dit bewijs zal mogen geleverd worden met bij de aanvraag, hetzij het boekje, hetzij een getuigschrift van wege die kas te voegen. Art. 5 Worden als werklieden aan zien, de mannen en vrouwen die tegen loon ooreenen baas of eenen meester handenar beid gewoonlijk verrichten, hetzij op bepaal den tijd, hetzij op stuk, betzij builen, hetzij binnen hunne woonplaats, en dit zonder on derscheid tusschen huis- en landbouwwerk, n nijverheids- of ambaebtswerk. Worden als oud-werklieden aanzien, de genen welke door hunne vorige gewone levenswijze aan voorgaande bepaling voldaan hebben. De vrouw of de weduwe van eenen werk man of oud-werkman wordt als werkvrouw aanzien, zelfs wanneer zij niet persoonlijk voldoet aan de voorwaarden, bij de voor melde alinea's aangehaald. Art. 6. Worden aanzien als in noodver- keerende, degenen wier bestaanmiddelen, met hunne lasten vergeleken, gewoonlijk ontoereikend zijn om door zich zelf alleen in hun onderhoud te kunnen voorzien. Om dezen toestand te bepalen, wordt er voornamelijk in aanmerking genomen Aangaande de bestaanmiddelen 1" Het loon van den belanghebbende, van zijne echtgenoole en zijne kinderen of af stammelingen die met hem inwonen 2° De aard en de oppervlakte hunner eigendommen en der goederen die zij in huur hebben 3° Hunne spaargelden 4° De onderstand der openbare weldadig heid 5" De bijwinsten die voortspruiten uit zakelijke of persoonlijke rechten, als daar zijn rechten van gebruik of jaargeld tot on derhoud. Aangaande de lasten 1° Het onderhoud des huisgezins, volgens de gewone levenswijze der werklieden van de streek en van hetzelfde beroep, mits in rekening te brengen het getal en den ouder dom der personen die het huisgezin uitmaken; 2° De gebrekkelijkheden 3° De huurprijs, de belastingen en de zakelijke lasten. HOOFDSTUK II. Wijze van onderzoek. Art. 7. Alwie de toelage van 65 frank aanvraagt, moet daartoe een schriftelijk ver zoek indienen, vóór den t Januari van het dienstjaar waarop de toelage moet aangere kend worden nochtans, bij overgangsmaat regel, zullen de aanvragen, het jaar 1901 betreff ride, tot 31 Maart onvankelijk zijn. Het verzoekschrift zal naam, voornamen, ouderdom, nationaliteit, beroep en verblijf van den aanvrager vermelden en een kort- bondig uitleg bevatten nopens zijnen sloffe-

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 1