EERLIJK VOLK PLAATSELIJK De pensioenkasse en de aardigaards Onderwijs en ypersche liberalen ZilJebeke Boekennieuws Kerkelijk nieuws lijken toestand. Kan de belanghebbende niet onderteekenen of is hij daartoe in state niet, dan zal dit vermeld wordenen deze verklaring zal door twee meerderjarige getuigen tegen- geteekend worden. De aldus opgestelde aanvraag zal ge stuurd worden door bemiddeling van het gemeentebestuur, naar den voorzitter van het Beschermingscomiteit der werkmans woningen en der instellingen van voorzie nigheid, wiens omschrijving de verblijf plaats des aanvragers begrijpt. Art. 8. De burgemeester vollcdigt, indien bet behoort, de inlichtingen die door den aanvrager werden verschaft na, des noods dezen laatsten te hebben aai hoord, ei bezit daartoe ecu invulblad, gelijkvormig met het voorbeeld bij dit besluit gevoegd de meldingen nopens de belastingen worden gekanlteekend door den ontvanger die met de inning daarvan is belast. Zoohaast mogelijk, en ten laatste binnen de maand in welke de aanvraag werd ont vangen, worden de stukken met 't advies van het collegie van burgemeester en schepe nen aan den voorzitter van het Bescher mingscomiteit overgemaakt. Art. 9. Het Beschermingscomiteit doet uitspraak over de aanvragen die hem wor den onderworpen, hetzij in algemeene zit ting, hetzij in eene commissie samengesteld uit ten minste drie leden. Een ministerieel besluit, genomen na het advies der bestendige deputatie, kan daar toe het Beschermingscomiteit in commis siën verdeden. Geene beslissing mag werden genomen zonder dal ten minste drie leden aanwezig zijn. Het comiteit deelt zijne op redenen ge staafde btslissing aan den aanvrager mede, alsook aan den gouverneur der provincie, wien bet de stukken nopens al de zaken overmaakt. Art. 10 - Binnen de veertien dagen na de kennisgeving, zal de aanzoeker wiens aan vraag werd verworpen, beroep mogen aanteekenen tegen dit besluit bij den gouver neur der provincie. Wat de beslissingen betreft, waarbij de aanvragen om toelagen werden ingewilligd kan de gouverneur van ambtswege, binnen de maaud na bit ontvangen der stukken, beroep aanteekenen wegens hel niet beslaan van eene der voorwaarden, bij 1°, 2°, 3° en 4° van artikel 1 voorziendit beroep zal onmiddelijk aan den belanghebbende be kend gemaakt woiden. Art. 11. Er zal over dit beroep uit spraak gedaan worden door eene commissie te dien eii.de bij ministerieel besluit ingesteld en bestaarde uit eenen afgeveerdigdc van het Staatsbestuur, eenen afgeveerdigde van den Hoogeren Arbeidsraad en cener. afge veerdigde van de Bestendige Deputatie van den provincieraad. Eik lid zal eenen plaats vervanger hebben, die, in geval van verhin deririg, in zijne pl >als zal optreden. Er kinnen verscheidene commissiën dei provincie, n ar de vereischten van den dienst, ingesteld worden. De commissie doel uitspraak binnen de maand, te rekenen van den dag waarop het beroep voor haar gebracht is, na de noodige onderzoeksmaatregelen te hebben genomen; zij maakt hare beslissing aan den belarigheb bende esaan den gouverneur bekend. Tegen deze beslissing is er geen beroep. Art. 12. Na afdoende uitspraak worden de stukken door den gouverneur, tot uitkee- ring der toelagen, aan den minister van nijverheid en arbeid overhandigd. Art. 13 Met 1902 zal bet departement van Nijverheid en arbeid in de maand Januari van elk jaar, aan de burgemeesters de naam lijst mededeelen van de personen die in hunne gemeenten verblijven en reeds de jaarlijksche toelage van 05 frank verkregen hebben. De burgmeester zal up deze lijst stcifgc vallenen veranderingen van woonplaats ver melden hij zal de personen aanduiden die niet meer schijnen te voldoen aan de ver eisehte voorwaaiden om voornoemde toelage te genieten. Hij zal binnen de maand de aldus gewij zigde en volledigde lijst aan helBeschermings- comiteit ove; maken,dal tot een nieuw onder zoek zal overgaan, aangaande de personen wier slaat van vermogen zou veranderd zijn. De personen, die van verblijfplaats veran deren, zullen het volgende jaar de toelage slechts kunnen genieten ten gevolge van eene nieuwe uitspraak vari het bevoegd be- schermingscoaaiteit in-evolge eene nieuwe aanvraag en nu het onderzoek bij artikel 7 en volgende van dit besluit voorzien. Model van aanvraag. Ziehier nu het model van den brief, dien de aanvrageis aan het gemeentebestuur moeten zenden om bet werkmanspensioen te bekomen. MINISTERIE VAN NIJVERHEID ARBEID Den heere voorzitter van het Beschermings comiteit der werkmanswoningen en der instellingen van voo zienigheid van Heer voorzitter, Overeenkomstig de regelen vastgesteld bij koninklijk besluit van 20 October 1900, heb ik de eer voor het jaar 19 de toelage van 65 fr. aan te vragen volgens art. 9 der wei van 10 Mei 1900 op de ouderdomspea sioenen. Aanveerd, beer voorzitter, de verzekering mijner onderscheiden achting. (Handleeken) Naam Voornaam Gemeente straat, n' Inlichtingen betreffende den aanvrager De personen boven de 65 jaar, dio vol gens de wel recht hebben op het pensioen van 65 fr., kunnen dat model afschrijven en invullen, voor zooveel zij kunnen. Zij moeten dan den brief in een omslag steken en aan den burgemeester zonden, die voor het overige zal zorgen. Modellen van zulke brio ven zijn le verkrijgen ten bureelc van 't Nieuwsblad voor centiemen. - 4 frank voor lOO. 't Is in eene herberge van stad. Seppen de grolpot, een werkman, zit in gezelschap van eene halve dozijne andere werklieden. Daar is sprake van de pensioenkasse. Allen vinden de nieuwe wet op de pen sioenen zeer goed, en zijn van zin daarin mede te doen. Allen, zeg ik, uitgenomen... Seppen. Watzegt Seppen, om een pensioen te krijgen in onzen ouden dag, wij zouden moeten iets van 't onze besparen Wie van ons, den bliksem kan er sparen Bazinne, roept Seppen, nog eene o pinte (Waar gebeurd.) Jan. Pieter, hebt ge 't nieuws al ge hoord van het vermaard Collége moderne Pieter. Maar Jan,ik heb mij laten zeg gen dat dit groot onderwijs en opvoedings gesticht der ypersche liberalen deerlijk ziek was en in T korte op zijn reeuwstroo ging liggen. Jan. En zoo is 't nu, Pieter. 't is uit en amen daarmée. Pieter. Bequiescat in pace Dat het in vrede ruste Jan. Volgens mij, Pieter, is dit nog eens een klaar en doorslaande bewijs van de huichelarij der ypetsche liberalen. Pieter. 't Kan zijn, Jan. Maar hoe zoo dat Jan. Luistert, Pieter, gij zult het ge makkelijk verstaan. Als men eene zake hooge schat en ze waarlijk genegen is, zal men gereed zijn daarvoor alle opofferingen te doen, niet waar Pieter. Zeker, Jan en als men er weinig of niet aan houdt, zal men Bourgorje laten waaien. jan. 't Akkoord, Pieter. Welnu, waar de katholieken zoovele vrije scholen dooi hunne mildadige medewerking staande hou den, en doen bloeien, en hebben de liberalen van Yper en 't omliggende maar éën arm kollegelje te onderhouden, en zij vinden daartoe 't noodige geld niet. Nogtanszij schrijven en zeggen op alle toonen dal zij. en zij alleen, de vrienden zijn van t onder wijs, en dat de katholieken maar goed zijn om onwetende dompers te kweeken. Wat zegt dus die handelwijze onzer yper schë geuzen Pieter. Ah Jan,'k versla u, en't is klaar lijk twee en twee vier zijn Als onze liberalen schreeuwen dat zij bet onderwijs zóó genegen zijn, dat is komëdie.want ware hel zoo, zij zouden over hun herlc niet kun nen krijgen hun arm Collége moderne te laten om zeepe gaan. Jan. 't Is daar Pieter, 't geen ik wilde bewijzen. Als zonderling voorval verdient er ken baar gemaakt te worden dat er in voor noemde gemeente in het stadhuis op de Hoogdag van Allerheiligen een solo slim gespeeld is door Ch. Defieu en de medespe Iers waren J. D fteu, Désiré B telden en Emlel Quali. W'e lezen in de gazette van Kortrijk: Komt te verschijnen't leven van de geluk zalige Dionysius a Nalivitale en Redemplus a Cruce uil de Orde van de Ongeschoeide Kar melieten en martelaars op 't eiland Sumatra, naar de stukken, die tot bun zaligverklaring dienden, en naar andere oorkonden, door P. Fr. Henricus A.S. Familia, uit de zelfde orde. M at zorg en nauwkeui igheid opgesteld zal dit boek een aangename lezhg zijn voor hen, die een echt en stichtend vei haal ver kiezen boven de dwaze rijmram van zooveel hedendaagsche boeken. Het boek is met prachtige lichtdrukken versierd, die de aantrekkelijkheid er van nog vermeerderen. Hol is te koope bij den drukker, Calle- waerl De Mculenaere, in de Boterstraat, t'Yper, legen 1,50 fr. Men kan hel werk ook verkrijgen bij den schrijver, in de Mondstraal, 3, t'Yper en ten bureele van dn blad. De ouderdomspensioenen. Uitlegging der wet van 10 Mei 1900 nopens de ouder domspensioonen door Tu. Tnéate, doctor in de rechten, beambte aan het ministerie van nijverheid en arbeid nederlandsche verta ling van H. Troosters, vertaler bij het minis terie van nijverheid en arbeid) In 8° 40 bi. Te verkrijgen bij den heer Théale, 61, Werkzaamheidslraat te Brussel, tegen den prijs van 0,70 fr. alle kosten inbegrepen. Al die welke de nieuwe wet op de ouder domspensioenen aanbelangt zullen in bei werk van den beer Théate al de noodige inlichtingen vinden. liet boek is in eene een voudige en duidelijke taal geschreven. De stof is volkomen samengerangschikt. Eene inhoudstafel vergemakkelijkt ten andere de opzoekingen. Kerk der Eerw. Paters Carrnelieten Discalsen Wij kondigden over eeriige dagen de plechtigheden aan, die de EE. PP. Carrne lieten onzer stede gingen vieren ter eere van de zalige Dionysius a Nalivitale en Redemp tus a Cruce, om bet geloof ter dood gebracht op 't eiland Sumatra, den 29 November 1638, en zalig verklaard dooi'Z. H. Leo den XIII, den 10 Juni laatstleden. Den 28, 29 en 30 October hebben deze feesten plaats gegre pen, maar zekerlijk zullen de yperlingen ze Jarige in het geheugen bewaren. De kerk der EE. Palei s was prachtig ver sierd roode behangsels, sierlijk afwisse- lend met groene planten, bekleedden de kerke rondomvlaggen en veelkleurige wimpels betooiden wanden en gewelven. De planten kwamen van den befaamden hofbouwkundige Van Wirisen, die waarlijk gezorgd had om den goeden naam van zijn huis nog te doen aangroeien. Het altaar was het nogtans dat bijzonder lijk de aandacht aantrok daar immers troen- de de beeldtenis der twee gelukzalige kloos terlingen: Het was een schilderstuk van den Heer F. Do Boever, leeraar op de Academie van Gent. Op den voorgrond zat de G. P. Dionysius neergeknield, en bachten hem stond de G. B. Redemplus, de palmtakken en zegekronen ontvangende die een engel hun uit den hemel toereikte. Deze schilde rij is allerbest gelukthet weze genoeg te zeggen dat twee dagbladen der hoofstad van Oost-Vlaanderen, de Bieti public en de Indé- pendent, er met den meesten lof hebben van gesproken. De plechtigheden van den Tnduum werden met loffelijken iever bijgewoond, 's Morgens en 's avonds was de kerk der EE. Paters opgepropt van geloovigen, die hunne hulde en hunne gebeden aan de nieuwe gelukzaTigen kwamen aanbieden. Zondag en Dinsdag avond was de toeloop Ouilengewoon groot: had de kerk vier maal grooter geweest, nog bad ze de menigte te kleen gevonden: alles ook was geschikt om ze aan te trekken; zoowel de kundige uit voering der muziekstukken en gezangen, aan den orgel zat onze zoo bekwame als nederige kapelmeester van Sint Maartens, heer L. Vanhoulte, een meester op den or gel zooals wij nog zelden gehoord hebben, als de plechiige schoonheid der diens ten. De EE. Paters Leo en Dominicus, die het woord hebben gevoerd, hebben den grootsten bijval genoten. Fransche en V laamsche redenaar zullen zekerlijk eenen diepen indruk gemaakt hebben door hunne krachtige en diep overtuigde en overtuigen de welsprekendheid. VN ij achten het nutteloos een verslag ie schrijven van het leven der gelukzaligen, die zij beiden hebben besproken; de geschiedenis is ervan uitgegeven geweest door den E. P. Henricus, G. D., van 't klooster van Yper MENGELWERK 11 door Och vader, zucht Slant, ik zou liever te buis blijven. Laat de jongen maar hier, zoo spreekt Leontine. Sedert twee, drie dagen heeft hij eenp groote valling opgedaan. Hij hoest geweldig. Ik weet niet wat dit beteekent. Dat Slant zich maar warm houde zegt vader, en hiermede gaat hij met zijne andere kinderen buiten. Is dat een vermaak voor Pitten en voor de méégaan de kinderen Gansch het straatje staat overeinde. Vader Hebbe- linck is hier geerne gezien, omdat hij zoo eert lustige vent is. «Ha, ba, Pitten,» roept de eene gebuur na dc andere, ge zijl er door, jongen. Proficiat! Ja, man, lacht Pitten, kwaad kruid be derft niet. Laat bet weder maar een beetje goed blijven En achter zijnen rug mompelden de geburen onder elkander «'t Is wel, dat bij zulken liefderijken oppas gehad beeft. Anders was het een vogel voor de kat Wat is hij vermagerd, be Dat kan niet missen ook, Volle vier maanden ziek zijn. Het zou jammer geweest zijn voor zijne vrouw en kinderen, hadde hij moeten sterven. Ja, ja, een werkmensch kan zooveel tegenkomen. Eu zoo gingen de praatjes hunnen gang. Ondertusschen zat Stant sprakeloos aan de stoof, nu en dan eene poos te hoesten. Hij bad zoo'n koude, niettegenstaande de stoof brandde. Moeder waschte alles af, en, als haar werk gedaan was, kwam ze zich al den anderen kant der stool zetten. Ze zou vandaag, voor de eerste maal sedert veel maanden, haar noenslukje van 's Zondags nemen. Eerst keek ze nog eens naar Stant. De jongen zag er toch zoo treurig uit. Stant, jongen, hebt ge naar niets geen goesting vroeg ze. De jongen schudde ontkennend het hoofd. Maar Stant, vervolgde de moeder, ge zijl zoo droevig. Gaat het u niet dan Hebt ge pijn Stant antwoordde niet maar twee tranen perelden in zijne oogen en rolden dan plotselings langs zijne wangen. Moeder aanschouwde haar kind met innig mede lijden.* Dan keek Stant haar schuchter aan, en zegde met stille, bevende stem Moedor, morgen en drie weken is het eerste communiedag. Ik weet het, Stant, zuchtte Leontine. a Moeder, en de jongen stamelde een oogenblik, want het kropte hem in de keel moeder, hoe staat het met mijnen spaarpot om mijne eerste communiekleederen te koopert Leontine voelde hoe een groote ontroering zich van baar meester maakte. Maar zo wilde het niet laten blijken. Zij ging naar het kasje, nam het kartonnen doosje, waar Stant sedert vaders ziekte niet meer had durven inkijken, en strooide de nickeltjes, die er nog in waren, op de witte tafel Stant dorst niet opzien. Moeder voelde, dal ze begon te weenen, en keerde zich zoodanig, dal Stant het niet kon bemerken. Zij telde de nickelijes, en kwam tot de som van drie frank tien centiemen. Stant, zegde zij treurig, er is zooveel niet meer als verleden jaar. Hoeveel is er nog, moeder? vroeg de jongen veel kalmer. Nog drie frank en tien centiemen. Het is nog veel, moeder, sprak Slant en zijne stem beefde. Ik dacht, dat er niets meer zoude ge weest zijn. Want vader moet veel kloekte nemen, opdai bij algauw zou genezen zijn. Ja, ja, bet zal stillekens aan beginnen hoog tijd worden, mompelde Leontine als bij zich zeiven Vader is reeds twee keeren zestig dagen ziek, en de ziekenbeurs betaalt nog slechts zestig centiemen daags. «Wel moeder,... moeder,... als de meester morgen in de klas vraagt, wie... van den pastoor moet gekleed zijn,... zal ik ook mijnen vinger opsteken... En... als de jongens op mijne eerste communie... achter mij zullen wijzen... en roepen... dan zal ik niet kwaad worden... Want... dan zal vader toch genezen zijn met kloekte te nemen... gekocht met het geld der eerste communiekleeren. Traagzaam en haperend waren de woorden dier lange zinsnede den jongen uit den mond gekropen. Toen hij gedaan had, begon hij vervaarlijk te hoesten, en een stroom van tranen sprongen hem uit de oogen. Moeder liep naar haar kind, trok het aan haar hert, en kuste het lang. En hare tranen mengden zich met dè zijne. Ge moet niet krijschen, jongen God zal er wel in voorzien Dan hielden beidon op van weenen. Moeder keerde terug naar haren stoel bij de stoof. Een langen tijd werd er geen woord meer gespro ken. Dan zegde moeder Slant, kind, zoudt ge niet beter naar uw beddetje gaan Ik geloof van ja, moederwant ik ben niet wel, en ik heb zoo'n koude. Siarit trok naar bed. Moeder dook hem goed onder de sargiën. Dan ging ze hem eene kom warme geiten melk balen. Daarmede sluimerde Stant in. Nu kwam vader te huis. Wat was hij gelukkig en tevreden Leontine, binnen een goede week begin ik le we.ken, jubelde hij. Heeft de wandeling u deugd gedaan, Pitten? k Geloof het wel. Maar waar is Stant De jongen is in zijn bed, antwoordde Leon tine ik weet niet wat er mede scheelt. Het zal een zware valling zijn, meerit Pitten, met hem wat warme t houden zal 't allicht gedaan zijn. Hiermede bleef het. Het wierd algauw avond, en de kinderen moesten slapen gaan. Moeder trok mede naar boven met een lichtje. Maar wat is dat? Hoort ze Stant niet roepen in zijn bed Haastig werpt ze de deur van het zolderkamerken open. Stant zit recht in zijn bed, met de oogen wijd open «He zegt bij met snijdende stem, ge spot met mij. Wat, van den pastoor gekleed zijn Zeg dat nog eens Weg, spotters, we zullen dat zien Ifc kan kloppen, ha, ha! Schoenen maken!... Dag en nacht zal ik werken,... en geld verdienen, veel geld om kleeren te koopen Neen, neen Ach... Hij slaat met zijne armen wild in hot ronde. Jules, Gustje en Valentientje staan te schudden en te beven van schrik aan het deurken van het zolder kamerken. Moeder is bij Stant geioopen, heeft zijne handen vastgenomen, en spreekt zacht Stil, Stantje, stil, jongentje. Ge moet braaf zijn, nietwaar. a°h kermt de jongen voort, terwijl hij zich tracht los te wringen. Leontine zegt tot Jules Jules, go moet hier een oogenblik blijven. Ik kom seffens. Moeder, ik durf niet, stamelt Jules. Stant doel zoo aardig. Hij begint te weenen. ('I vtrvolgt.) ARBE1DSAMBT. Datum der geboorte: Gemeente Verblijf Beroep Bestaan middelen Lasten straat, nr vorig huidig Dagloon Ondcr-j van de openbare weldadigheid stand I van andere instellingen Aard en oppervlakte der eigendommen; «j Oppervlakte der bebouwde gronden g Allerhande Huishuur of pachtprijs Belastingen Grondpanden Gebrekkelijkheden Andere Inlichtingen aangaande den echtgenoot en de kinderen van den aanvrager Ouderdom Loon Andere bestaanmiddelen Echtgenoot Ouder Andere Namen dom Loon bestaanmidde'1*0 Kinderen am

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1900 | | pagina 2