In den Katholieken Kring In de kerken Gemeenteraad Rechtbanken Brand Ouderdomspensioenen De socialisten aan 't werk Priesterlijke Benoemingen Concerten in den zomer is wel, maar de winteravonden zijn lang en.... verdrietig en nu en dan zoo een feestje zou de eentonig heid van den winter wat afwisselen, en on getwijfeld bij onze bevolking welgekomen zijn. Rond den twaalven werd er volgens loffe lijke gewoonte in den Katholieken Kring feeste gehouden. Talrijke jonkheden, benevens omtrent al de grooten der partij en een schoon geta; burgers waren opgekomen. M. Iweins d'Eeekhoutte, voorzitter, dronk in welgepaste woorden op den bloei en d- grootheid der katholieke partij, op de eert dracht onder de leden, en op het geluk van het stadsbestier, in den persoon van de hee ren van den Schepenraad en voornamelijk van den heer Burgemeester. M. Colaert bedankte en met zijne gewone welsprekendheid wist aan eikendeen eet' gepast woordeken toe te voegen. Hij dronk aan de leden van den Kring en voornamelijk aan den heer Voorzitter, M. Iweins d'Eeck houlte. Beide sprekers hadden een woord ten beste voor de jonkheid, die zoo talrijk- vertegenwoordigd was. De jonge heer Albert Biebuyck antwoord de namens de jeugd met eenige vurige woor den, die uitliet herte kwamen. In alle kerken werden er plechtige dien sten gedaan voot het intreden der eeuwe, en de geloovigen zijn in zeer groot getal den Heere zijnen rnildsten zagen gaan vragen binst de eeuwe, die begonnen is, voor hen en voor hunne naastebestaanden. De gemeenteraad vergadert heden Zatei dag tem tir© bij dringendheid, om de volgende punten te bespreken. 1. Mededeelingen. 2. Beplantingen Bijzonder kredriet. 3. Beestenmarkt Verslag over 't gebruik der 2000 fr.gestemd voor 1900 ei vraag over een nieuw krediet voo 1901. 4. Veranderingen san de begrooting voor 1901 en bepaalde vaststelling. 5. Stadseigendommen Grondverkoop op de Maloulaan. Hun eerste v/rrk was de process'ca ver bieden toen werd hut aan den priester verboden in kerkgewaad de heilige Richten toe te dienen aan de stervenden de kiuis beelden werden uit de school gehaald en op den grond geworpen de heilige beelden weiden vervangen door die van oude schel men en misdadigers, printen van oud schurken, zooals Voltaire en zijn weergaarde, werden aan de kinders hunner scholen uit edeeld in plaats van santj' s. De kinders trekken de eene straat uit, de andere in, al liederen zingende tegen den Godsdienst, en die ongelukkige ouders, dit- verl id worden door dat gespuis der socia listen, laten ulKs doen nut hunne kinderen naar de begeerte van die mannen, die di wereld willen veranderen in een aardscb Paradijs. Vervalscliing van lijnsaadmeel. al. D van Dixmude verscheen vóór het beroepsho! van Gent, beticht van vervalsching van lijn zaadmeel, nadat de rechtbank van Yper eenen expert had aangesteld om over te gaan tot eene tweede ontleding. Het Hof stelde vast datergeemé verval sching werd gepleegd en sprak M. D... der halve vrij. Een kluchtig proces. M. V., van Ypei reed per vclo in den omtrek van Zwijndrecht, wanneer een gendarm hem onverwacht vroeg Waarom bij geen frein aan zijn wiel peerd had. M. V... wees op het achterste gedeelte van zijn lichaam, waarop de gendarm kwaad werd en dubbel proces-verbaal opstelde i° wegens inbreuk op de reglementen op dt rijwielen 2° wegens beleediging bij raiddel van gebaren. De zaak werd Woensdag vóór de recht bank van Dendermonde opgeroepen. M. V., door den voorzitter ondervraagd, legde uit dat bij een frein bezit van het nieuw stelsel (freinwiel) dat vastgemaakt wordt bij middel van het achterste wiel. Dit meende hij aan den gendarm uit te leggen, doch deze liet er hem den tijd niet toe. (Verbazing eri schaterlachen in de zaal). Protestatie van den gendarm. De rechters hebben veertien dagen ge vraagd om over deze freinzaak na te denken Dan zullen zij uitspraak doen. Gelande, onderpastoor te Wacken. Tot onderpastoor te Wacken, de E. H. Samain, onderpastoor lo Stavele. Tot onderpastor le Stavele, de E H Morel, gewezen leeraar in het Sr Leo's ge slicht te Brugge. jpjris>ii is Al wie ter drukker ij van dit blad 100 vi sielkaarten laat drukken, bekomt gratis een prachtigen almanak voor 1901, de portretten der hecren tegenwoordige Ministers voor stellende. Wij bevelen onze lezers ten zeersten aa voor het drukken ten onzen bureele van inde nieuwste en prachtigste letters. Schoon Ivoïre, per 100, fr. l,l>0 j ïvolre Ikoyalo, per 100. fr. 2,00 Alhier is nog te verkrijgen Enveloppen Den 1" Januari, 's avonds rond 5 ure, I alsook nieuwmoden bandjes voor Nieuwjaar is er brand ontstaan bij den landbouwer kaartjes Callens, op den verloren Hoek. Schuur en stallingen zijn ten gronde afgebrand alleen I het huis is bewaard gebleven. Er zijn 4 jaarlingen ingebrand. De oor- zake van den brand wordt aan kwaadwillig heid toegeschreven. Vele de Men schrijft aan 't Nieuws van den dog YPER. De brand waarvan wij hooger spraken was ontstaan in de gebouwen var den landbouwer Emiel Callens, op 't gehucht Sint Jan. Het vuur begon aan de schuur, en, dasr alles in hout en strooi opgebouwd was nam het op eenige oogenblikken eene grootr uitbreiding. De landbouwster, geholpei door hare 16 jarige dochter, gelukte er in dt poerden, de zwijnen en de koeien buiten dt stallingen te drijven.De bewoners cn degtbu ren stelden alles in heiwerk om hetwoonhuis dat slechts op 3 tot 4 meiers van de bran dende gebouwen stond, te vrijwaren zij zijn in hunne pogingen gelukt en kondei ook nog den peerdecslal redden. De schuui en de andere stallingen zijn ten gronde alge brand. Vier kalvers en twee jaarlingen rijt in den brand geblc.eu alsook 120 zakkei ongedorscken graan, wagens, karen er landbouwalaam. De schade, voor den landbouwer, beloop 8000 fr. en is door geene verzekeririt gedekt. De gebouwen, eigendom van M Mergelynck, le Yper, waren verzekerd. Mei schrijft den brand aan kwaadwilligheid toe Tijdens de reddingswerken hebben diever van de gelegenheid gebruik gemaakt om eene som van 120 fr. ten nadeele van der knecht te stelen. De gendarmerie is woens gernt enten zrjn er mede verlegen, te weten hoe zij hun advies, betrekkelijk werkmanspensioenen zouden uitbrengen. Wij denken hun den volgenden vorm te mogen aanbevelen Het collegie van Burgemeester en Sche pene der gemeente Gezien hierbovenstaande aanvraag en inlichtingen Aangezien de aanvragen zich(1 bevindt in de voorwaarden om dejaarlijk sche toelage van 63 frank, bij voormeld wet voorzien, te kunnen genieten Is van meening dat gezegde toelage den aanvrager behoort(2)-.. te worden. Aldus beraadslaagd teden. Aanwezig de Hoeren Oe Sekretaris, De Burgemeester-Voorzitter (1) wel of niet. (2) toegestaan of geweigerd. UU dag ter plaats gekomen en heeft een onder zoek geopend. (Frank- Mgr. de Bisschop van Brugge heelt be noemd Pastor te Emelghem, M. Lecoutre, bestier- Ider der Zusters van Maria, te Iseghem. Tot bestuurder der Zusters van Maria, te seghem, de E. H. Dooms, onderpastoor te Nieuwkerke. Onderpastor te Weslnieuwkerke, de eerw neer Desimpel, leeraar te Blankenberghe. Professor van zedelijke godsgeleerdiieiö u kononiekrecht, M. Mahieu, iioenciaat in de Godheid, onderpastor ts Moescroen. Tot onderpastor te Moescroen, deE.H. Men schrijft ons uit Armentières rijk) Ziehier een staaltje van de werken dei I t'uquesnoy, onderpastoor te Ardoye. socialisten, die aan bel bewind zijn si deril Tot onderpastoor te Ardoye, de E. H mei, in de stad Armentières, waar ik sedert I Bucquoy, onderderpastor teDadizeele. vijftien jaar werkende ben. I Tol onderpastoor te Dadizeele, de E, H. ZIE op de 4J* bladzijde PREMIE AAN ON ZE INSCHRIJVERS voor 1901. MEULEBEKE. -- Maandag avond is alhier een huis, bewoond door Hellyn, ten gronde af gebrand. De aanpalende gebousven alleen zijn kunnen gevrijwaard worden. DOTTENYS. Zaterdag nacht is er brand ontslaan bij M. Felix Veys, schilder, Moeskroen- straal. Het vuur da! begonnen was in een hoop meubelpapier, liggende in den winkel, heeft voor ongeveer 800 frank schade aangericht. Er beslaat verzekering. POELCAPELLE. Op 2" Kerstdag was het vijfjarig kind der weduwe Verbeke in het water gevallen en op het punt van te verdrinken. Of het geschreeuw van liet arm slachtoffer kwam de veldwachter Richard Desmyler toegeloopen en niets dan zijnen moed raadplegende heeft hij met levensgevaar hel kindje gered. Zulke daad verdient zeker beloond te worden. LOPHEM. De genaamde Joseph Callens vader van vijf kleine kinderen, is dinsdag avond in zijne woning van de trappen gevallen en op den slag dood gebleven. OOSTENDE. Ten gevolge eener aanvaring met eene stoomboot, is aan Stalliille een vaart schip met eene lading steenkolen gezonken. ROUSSELAERE. Zondag namiddag om (rent 2 ure, stond voor de herberg de Trompet steenweg van Dixmude, een gespan, waarvan het peerd vastgehouden werd door een man van Lichtervelde, gekend onder den naam van Louilje. Het peerd wilde een voorbijrijdenden muilezel volgen Louilje, die het wilde inhou den, werd omgeworpen en een der wielen reed hem over het hoofd. De ongelukkige kon nog bediend worden en is kort nadien gestorven Wilt gij suiker van eerste quaiiteil? Neemt de pakken van de Tbiensche maalderij. KORTRIJK. Maandag morgend, om 11 1/2 ure, werd in St Maartenskerk een plechtig Te Üeum gecelebreerd om God te bedanken voor dm ontvangene weldaden en om den zegen af te smeeken voor de nieuwe eeuw. Een stoet met de pompiers en koninklijke fanfaren aan het hoofd en dertig maatschappijen met hunne vaandels vertrokken om 11 1/4 ure van hel stadhuis naar St-Maarlenskerk. Om 12 ure was de plechtigheid geëindigd. NIEUWJAARNACHT. in den nacht van maandag op dinsdag vierde een gezelschap jaar uit jaar-in. 't Was na 3 ure in den nacht gewor den. De vrienden kregen ruzie onder hen. Zij waren dan in de Café de la Terrasse, le Brug ge. Er werd geroepen A bas la calotte. Van da ir geharrewar. De baas vroeg dat men geen ruzie zou maken in zijne herberg. De twisters trokken naar buiten, waar een gevecht ontstond. M. Josué Van Buylaere, handelaar in ijzerwaren, werd door verschillige ponjaardsteken in volle gelaat getroffenzij werden hem toegebracht door een persoon wiens ouders te Brugge wonen maar die t'huis ligt in eene herberg der Hallestraat Die persoon had zelve eene bete in den vinger bekomen. M. Van Buylaere verloor veel bloed. Hij werd ter verpleging naar liet policiebureel overge bracht, waar M. de doctor Reynaert meer dan eene uur noodig bad om de wonden toe te naaien. Door bloedverlies viel M. Van Buylaere van zijn zeiven. Maar allichte kwam bij tot bezin ning. Hij verkeert in geen levensgevaar. Het is bijzonderlijk aan de rechterhand dat hij ge kwetst is. verscheen die rare vogel weer al de kanten dt vaart, waar hij door de gendarmen gestekt werd (>n in 't droge gebracht, 't ls eene goede vangsm Reeds io 1893 werd die stoute kerel veroonit om in de weldadigheidsschool van Moll upg sloten te worden, en hij is nu nog maar 19 ja-n oud Over eenige weken had hij nog gepoogd te stelen in de zelfde fabriek. De pillen Du Pratere maken het zachtst' het aangenaamste en zekerste zuivering, middel uit. Zij vernietigen de gebreken var tiet bloed, en verdrijven uit het lichaam alle ongezonde'vochten. Zij zijn onwaardeerbaai voor inwendige ziekten alsgal, slijmen, moeilijke stoelgang, gebrek aan eetlust, hoofdpijn, maagpijn, uitstag, speen, geel zucht en jicht. Zij zijn onschatbaar legen d voorvallen van het keeren der jaren en ver gemakkelijken de ontwikkeling der jonge dochters. Zij zijn een schat voor de cuder linger)want zij geven eetlust en regelma tine stoelgang en bevrijden hun van beroer ten Ieder huisgezin moet zich die kostbare gezondheidspillen aanschaffen, die believen verlengen en hersteller) en de kiemen dei ziekten verwijderen. Weigert alle namaak seis. Do pillen De Pratere worden enke verkocht in ijzeren doosjes, de naam dra gende des uitvinders Prijs fr. 1.50 de doos lebekomen te Yper, apoth Socquet Terriere Rousselucre, apoth. Veys. BRUGGE. Een jonge dief aangehouden. Zaterdag namiddag, rond 1 ure, bemerkte de concierge der woltenfabrick, rechtover de ka zerne van het voetvolk, langs de vaart, dat een knaap voornemens was hel lood der dakingen van de fabriek te stelen. De concierge was er seffens bijmet een ladder klom hij op het dak, maar kon den dief niet dadelijk inhalen het was een ware jacht die nog al lang duurde. Eindelijk is de dief, altijd door de concierge achtervolgd, op eene hoogte van zes meters van t dak gesprongen. Hij had geen letsel en prong in de vaart. Terwijl hij in 't water te pertelen lag, snelde de concierge naar de gen darmerie maar ziet, loen de mannen ter plaat se waren, was de kerel uit de vaart verdwenen. Druipende nat deed hij een toertje op het grondgebied van Assebrouck. Een tijd late,. TURNHOUT. Sedert eenigen tijd bestaal er oneenigheid tusscheu de jongens van twee gehuchten van Turnhout. Ontmoeten de vijan delijke groepen malkander, dan ontstaat er niet zelden twist. Ter gelegenheid van Nieuwjaar wordt er bieren daar gedanst. In de zaal van den Prins, op den Vijfhoek, was een der hoog'rgenoemde groepen dinsdag avond om 9 ure aan 't dansen, toen ook de anderen binnen kwamen. Er ontstond weldra twistvan woor den ging men tot daden over, zoodat er eene vechtpartij in regel volgde. Sommigen trokken de messen, en kerfden er maar op aan, terwijl anderen met bierglazen wierpen. Zekere Hendrickx werd erg gekwetstbij had drie of vier messteken bekomen, waarvan drip in het hoofd. Nog twee of drie andere personen hebben messteken bekomen. Eene vrouw is ook getroffen door een bierglas op het hoofd. Eene andere vrouw droeg eenen zuigeling op den arm. Dit klein wichtje kreeg een bierglas op het hoofdje en zal zeker erg gekwetst zijn. De gendarmen en polieie werden verwittigd. Vier policieagenten en twee gendarmen waren dadr lijk ter plaalse. Zij deden een onderzoek. De daders waren spoedig gekend, doch zij hadden reeds het hazenpad gekozen. Ter drukkerij CALLEWAERT BOTERSTRAAT, YPER, bijzon dere keus van stempels in caout chouc en in koper aan genadig prijzen. Besten stempel- en af- drukinkt. GENT. Vrijdag avond vond men in de waterplaats van de Zuidslatie een pak kle dingstukken in een der zakken stak een vrachtbrief door de Banque centrale bru xelloise afgeleverd voor een omslag inhou dende voor 1500 frank, obligaties. Men seinde naar de brusselsche polieie en vernam dat de obligaties gestolen waren door twee kereltjes van 16 jaar oud. Zaterdag morgend werden de deugnieten in een logementhuis der Kleine Statiestraat aangehouden. Een hunner bekende de weerden die hij verzenden moest, ontvreemd te hebben. Met een makker was hij naar Gent getrokken, had er eenige akties verkocht en dai per feestgevierd. Eenige obligaties en eene som van ongeveer 400 frank werden in het bezit der twee knapen, die ter beschikking van het gerecht opgesloten zijn, terug gevonden. - Zekere Ileyse, van Gentbrugge, heeft dinsdag avond in een gevecht op St-Pieters een messteek in den linkerschouder bekomen. - De genaamde Gelestin Pieters, 30 jaar oud, wonende Geuzenberg, bootjesverhuurder, is maandag avond in de Lieve gevallen hij werd er spoedig uitgehaald, doch gaf een halfuur later den geest. HANSBEKE. Zondag nacht drongen vier kerels in de woning der echlgenooten De Decker, bejaarde inenschen, en stolen er 60 fr. dier te vangen en tijdelijk in den stal vanden nakker De Vrieze te krijgen, die bet 's avonds r de eigenares terug gebracht heeft. MEIRFI.BF.KE E' tie ooir k ede t n Maandag avond in den wal gesprongen var, d landbouwer Volcka-'i't llundelg-msi le i weg. Zij bad baren voorschoot voor de oogen gebonden en is verdronken. Haar lijk werd eenige uren nadien opgetrokken. De vrouw schijnt rond de 30 jaren oud. ZWIJNAERDE. Moordpoging. Op nieuwjaarsavond vierden eenige metsers, in de herbergde «Hoefijzers», op den wijk Hutse pot, gehoudemdoor Vanden Driessche, liet oude jaar uit en 't nieuwe jaar in. Na het avondmaal, rond 8 ure, zocht zekere lsidoor Van Houtte, metsersdiener, ruzie tegen den herbergier. Ca- miel De Schuyaier, metser, hielp Van Houtte buitenzetten. Van Iloutle ontstak in eene hevige woede cn iep dat deeerste die buiten durfde komen, zijn man was. De Schuymer zegde dat hij met Van houtte nog nooit had getwist en verliet de her berg. Nauwelijks was hij buiten of Van Houtte sprong op hem toe en bracht hem eene vree- selijke messteek toe in de borst. Het lemmer drong onder den schouder in het lichaam en doorboorde de luchtpijp. De Schuymer uitte eenen vreeselijken schreeuw en zegde Het is met mij gedaan. Hij stortte ten gronde. Op het hulpgeroep kwam zekere Baptist Vermeersch toegeschoten. Van Houtte bracht hem ook eene snede toe. De mouw der vest van Vermeersch werd gansch opengereept tot aan den elleboog; zelfs zijne hemdsmouw was letterlijk doorgesneden. Hij was gelukkiglijk niet gekwetst en vluchtte naar zijne woning. Van Houtte liep hem achterna. Vermeersch dacht dat zijne moeder niet in lijds de deur zou kunnen openen hebben en vluchtte opeen boerenhof, waar hij zich in eenen stal verschool en uit hel zicht van zijnen vervolger verdween. Onmiddellijk liep thans een der aanwezigen naar liet dorp om deu geneesheer. De Schuymer werd naar zijne woning overgebracht. Zijn toe stand is zeer bedenkelijk en het spreken is hem volstrekt verboden. Van Houtte is door den veldwachter aangehouden en in 't gemeentege vang opgesloten. Alhoewel slechts 23 jaar oud, heeft hij reeds negen veroordeelingen onder gaan. Hel slachlofler is rond de 40 jarenoud. De dader en het slachlofler wonea beiden den Oudenaardschen steenweg. op De thermine geneest spoedig en ontlast: zenuwpijn, scheelhoodpijn, keelontstekingen, i huniatism, heuppijn, lendenpijn, bestrijdt de koude aan de voeten. Dit nieuw produkt, ge bruikt met een penseeltje op het vel, geeft de merkweerdigste uilslagen, zij hitst niet op, en laat geen spoor na. De doos met 3 buisetjes en penseel 3 fr.00. In de voornaamste Apolhekerijen. tn 'tgroo te Ri usselA. ltosinarynowski, algemeen de pot voor België en den onufhaukelijken Conao- .Maat. SCHELDEW1NDEKE. Op Nieuwjaarsdag gebeurden alhier in de Slalieslraat bijna groote ongelukken. De os van de pachteres Roman was dol geworden en uit zijnen stal ontsnapt op 't oogenblik dat het volk uit de mis kwam! Lenige moedige mannen zijn er in gelukt hek Te koop ter drukkerij van 't Nieuwsblad, don welgekonden Al- nmnach Hachette voor 1901. PRIJS: 1.50. BRUSSEL. Het ongeluk in oe school der Orsenüaelstraat. Zooals wij gemeld hebben, is het de echtgmoote Slagmuylders, geboren Marie Desaegiier, die alleen van de vier slacht offers van het schrikkelijk ongeluk der Orsen- daelslraat, in leven gebleven is. Ziehier hoe deze vrouw de ijselijke gebeurtenis verhaald heeft aan M. Mathieu, officier van polieie Het was zondag middag toen de briefdrager een doodsbrief bracht voor do bestuurster der school. Denkende dat de brief van zeker belang was zegde ik aan mijnen man dat ik hem spoe dig naar de bestuurster, die inde T'Kindstraat woont, ging brengen. Terwijl mijne schoon zuster voor het eetmaal zorgde begaf ik mij naar de 'tKindstraat, bleef eenige oogenblik ken bij de bestuurster en keerde naar de Orsendael- sliaat terug. Ioen ik thuis kwam vond ik mijnen inan op den vloer der kelderkeuken uitgestrekt. Daar hij aan de vallende ziekte onderhevig was! nam ik hem op en zette hem op eenen stoel. Hij ademde met moeite. Mijne zuster was van ont roering in bezwijming gevallen. Mijn kind sliep, rustig in eenen zetel. Ik ging azijn halen en. iemand verzoeken een geneesheer te willen/ roepen. Doch ik was zoo bang en zoo ontsteld, toenikzagdat mijn man zoo lang in bezwijming bleef, dat ik op mijne beurt hel bewustzijn verloor en op den grond stortte. Sinds weet ik niet meer wat er voorgevallen is ik weet zelfs niet hoe ik hier in het gasthuis gekomen ben. De expcrlen, door het parket aangeduid, heb ben maandag morgend het plan opgemaakt van de plaats waar het ongeluk voorgevallen is De schouwing der drie lijken is bevolen. Volgens men zegt hadden werklieden van de stad het verwarmingstoestel der school over eenige dagen op verscheidene plaatsen bij middel vani kleiaarde hersteld. De klei was zaterdag schier volkomen opgedroogd doch moest de vorst' plotseling ingevallen zijn, dan zou de klei \er brokkelen en al het werk zou her le beginnen zijn. Om zulks te voorkomen vulden de werk lieden het forneis van den calorifëre, da** twee hectoliters coke kan bevatten, half vol zij staken het vuur aan en vertrokken na dé deur van het forneis goed gesloten en zich ver zekerd te hebben dat alles volkomen in orde was. Men heeft de deur van het forneis open gevonden. Heeft de portier Slagmuylders dezo geopend Het onderzoek zal het bewijzen Dinsdag namiddag wilde mad. Slagmuylders kost wat kost hare familieleden zien. Dr Stie- nen oordeelde dal de vrouw sterk genoeg en voldoende hersteld was om het droevig nieuws li mct de mooiste voorzichtigheid haren rr "J i'^ da" 'iet ovorliitlen raed<> van hnnnri 611 ',are ZUSler" De !0° *j"> V"" heÖ1"1 af b'i oils Ie bekomen Prach tige keus i„ Beheu. „lmunakt6n - Hemenlo's -Ontvonkten en uilgnveu. Groote keus iu Kerkboeken. m e

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 2