MEiNGELMAREiY tmSYK"1' W»en Moord op den gouverneur van Luxemburg Uit Yper De keizerin van China heet Uit Oostvleteren Samenwerkende maatschappij «Eigen Heird» Priesterlijke Benoemingen Uitslag der Militie-loting te Vlamertinghe Zaterdag namiddag kwam er alhier eene schrikkelijke mare toe de jonge en beminde gouverneur der provincie Luxemburg, baro>, Orhan de Xivry, is dezen morgen vermoord. Een bediende van het provinciaal bestier, de genaamde Schneider, kwam terug van verlof. Om 10 1/2 ure vroeg hij een verhoor bij den heer gouverneur. Hij wilde zijn ont slag geven en begeerde de redens zijner be slissing aan den gouverneur zelve uit leggen Gij moet weten dat Schneider niet wel bij zijne zinnen was en om die reden in ziek verlof mocht gaan naar Brussel, om hem daar te doen verzorgen. Zaterdag was dit verlof uit. De gouverneur had daags te voren eenen brief van Schneider ontvangen, in denwel ken hij zijn ontslag gaf. Men bad aan den gouverneur den raad gegeven Schneider niet in persoon te ontvangen daar hij zot was. Maar M. Orhan de Xivry, die de goed heid zelve was, wilde hem niettemin die voldoening geven. Het was 11 ure toen Schneider, in gezel schap van den griffier, in het werkkabinet van den gouverneur binnentrad. Het gesprek had bijna eene halve ure ge duurd, zonder gevolg; M. de gouverneur gaf aan Schneider den raad zich altijd wel te gedragen en bijzonderlijk van nooit zeil moord te plegen. Schneider's broeder trou wens had zich van het leven gebracht. Rond 11 1/2 ure stond M. de gouverneui recht; het verhoor was uit. Hij was te wege het kabinet te verlaten in gezelschap van Scheider, die den gouverneur een meter voorafging. Bij de deur gekomen, Schoeide keerde hem al met eens om en alvorens M. Orban of M. Michaels zijn inzicht hadden kunnen raden, trok hij een revolver uit zijn zak en loste twee schoten in d6 richting van den heer gouverneur. M. Orban de Xivry werd tweemaal in de borst getroffen. Hij zakte ten gronde. De griffier, ten prooi aan eene ontroering die men gemakkelijk begrijpt, sprong naar de deur, om hulp roepende. Op dat oogenblik keerde de moordenaar het wapen tegen zich zeiven en schoot een kogel in zijn hoofd Gansch dat bloedig tooneel had met moeite eene minuut geduurd. Het personeel van het provinciaal bestier kwam toegeloopen op het hooren van de schoten en het hulpgeroep van den griffier. Met de meeste voorzichtigheid nam men M. Orban op en droeg hem in zijne kamer. Aanstonds werden de geneesheeren bijge roepen. In een oogwenk waren zij daar. Eilaas het was te laat. De gouvernpur was doodelijk getroffen. Hij stierf om 12 ure en een kwart, nadat men hem had hooren zeggen Ik vergeef aan mijnen moorde naar. Een der kogels zat in de richting van het herte, de andere had de rechter long door boord. Korts na de aankomst der geneesheeren kwam de zeer eerweerde heer deken van Sint-Maartens, die door de zorgen van Mevr. Orb an de Xivry verwittigd was, de laatste HH. Sakramenten aan den stervende toe dienen. De gouverneur kon Ons Heere ont vangen. Hij was bij zijn volle kennis. Gedurende bijna drie kwartier uurs onder stond de achtbare gouverneur met de diepste onderwerping aan den wille des Heeren groote pijnen. Zijne vrouw, waarvan da droefheid on- beschrijvelijk is, heeft haren echtgenoot in zijne laatste oogenblikken bijgestaan. Zijne vijf kinderen een jongentje en vier dochter kens, waren ook aanwezig. De gouverneui heeft den geest gegeven, binst dat hij de hand zijner vrouw in de zijne drukte. De laatste woorden die uit zijnen mond kwamen zijn deze Vergiffenis voor mijnen moor denaar als hier onze onvergetelijke gou 'fi: neut'. A ie gazetten, de liberale gelijk de katholieke, bekennen het. M. Orban de Xivry was dweersdoor ka tholiek. Alle dagen, alvorens zijne werk zaambeden te beginnen, woonde hij de H Misse bij. M. Orban de X vry en was nog ten volle geen 42 jaar. Hij bekleedde sedert 1891 de hooge bediening van gouverneur. M. Orban was de schoonbroeder van M Henri Hag --Orban de Xivry van Kortrijk die in de omstreken van Laroche op jacht was en spoedig het droevig nieuws vernam dat naar Kortrijk overgeseind wierd. Het volk schoolt gedurig samen voor het gouvernementshotel. Het lijk van den betreurden gouverneur ligt ten tooge. M. Orban de Xivry is gekleed met het groot uniform zijner bediening. Vol eerbied en droefheid komt gansch de be volking de stoffelijke overblijfselen van der gouwheer groeien. De begraving heelt Woensdag plaats gehad. De moord schijnt onuitlegbaar. Niettegenstaande Schneider teekens van zinsverbijstering gaf, toch scheen hij niet gevaarlijk. Zijn lijk is overgebracht ten huize van zijnen vader, die schrijnwerker is. Het parket is ter plaatse geweest. M. de procureur-generaal bij het hol van beroep van Luik bestierde het onderzoek, io persoon Men kan gemakkelijk raden welken un zeggelijz n indi uk dit nieuws teweeg bracb ja de stad Arlon, hoofdplaats de provincie Lux: ruigwaar het drama vorenviel. M. Oman da Xivry was de Ruzette van Luxemburg. Hij was daar zoo geern gezien Wij ontvangen het volgende, met verzoek van opname in ons blad Zondag laatsleden had eene bijzondere vergadering plaats voor den onlangs ge stichten burgersbond. De leden van het voorloopig bestuur hadden de beste propa ganda mogelijk gemaakt om die vergadering ten volle te doen gelukken. Hun oproep is zoo goed beantwoord ge weest, dat wij zonder overdrijven het getal aanwezigen op 400 tot 500 mogen schatten Daarondr-r treffen wij nevens de talrijke vertegenwoordigers van grooten en kleinen handel der stad, de bijzonderste burgers van verschiilige gemeenten van 't arrondisse ment, alsook eenige afgeveerdigden van den Burgersbond vau Rousselaere aan. De voorzitter van het voorloopig bestuur, de heer E. Seys, opende de zitting, wensch- te de vreemde sprekers welkom, en miek aan de talrijke aanwezigen bekend dat het woord voor iedereen vrij bleef, op voor waarde de politiek en de persoonlijkheden van kante te laten. Hij verleende alsdan het woord aan den heer Giuwez, lid van den burgersbond van Brugge. De achtbare spreker,in korte en treffende woorden,verhaalde den strijd welke de vroe gere burgers van Yper meer dan eens aan gingen voor hun vrij bestaan en voor den bloei van den handel en de nijverheid hun ner gemeente, voor de onafhankelijkheid van hun land. Hij spoorde de burgers van heden aan naar het voorbeeld hunner voor vaderen in de vereeniging, ia de burgers oonden hunne macht te zoeken om de noodige hervormingen te bekomen welk Jen toestand der burgerij moeten verbeteren Daarna sprak de heer Goossens, voorzitie van den algemeenen bond van handel, ni verheid en landbouw. Met de groote wel sprekendheid welke hem kenmerkt, spraü hij beurtelings over al de punten van ons programma en liet 't doel van onzen strijd kennen. Wij hebben den werkman lief, omdat wij onzen oorsprong in zijnen stand hebben ge vonden, omdat de werkman van heden d burger van morgen moet worden Wij heb ben eerbied voor hét kapitaal dat eerlijk be komen op behoorlijke wijze wordt besteed maar wij zija vijandig aan 't kapitaal dat wordt bekomen en vermeerderd door woeker en speculatie, waarvan al het nadeel op den burger nedervalt en zijn bestaan gedurig bedreigt. De achtbare spreker achtte zich gelukkig te bestatigen dat de burgerij van Yper met zooveel eensgezindheid, met zooveel moed opstonden om hun bestaan en dat hunnei broeders van gansch het land te verzekeren Hij deed bemerken dat de bond van Yp in dien strijd eene groote rol kon vervullen daar de heer baron Surmont de Volsberghe minister van handel, nijverheid en arbeid het arrondissement Yper als senator ver tegenwoordigt en waarschijnlijk eerst en van al zou luisteren naar de klachten, die door de kleine burgerij van Yper hem zou den geworden. En tot slot riep hij uit: Burgers van Yper wij rekenen meest van ai op uwen invloed, en wij hopen dat gij er gebruik zult van maken om in het korte de billijke en recht veerdige hervormingen te bekomen welke wij vragen. Beide sprekers genoten veel bijval en f uilig werk hebben zij te weeg gebracht, want weinige stonden na de vergadering was het getal leden van 120 tot boven di 200 gestegen. De heer Seys bedankte de sprekers voor de reis, welke zij ondernomen hadden, en voor het nuttig werk welke zij in Yper had den komen verrichten nadat hij aan den heer Goossens had beloofd al den invloed van den bond van Yper te gebruiken bij den heer minister van handel, nijverheid en a Leid, verklaarde hij de vergadering geslo t-n en de burgers begeesterd, scheiddei t :a elsaar na vast beloofd te hebben immei voort te werken voor hei vrije bestaan der burgerij. Tzu-hsi-iuan yn-kang-i-chao yu-chuang heng-shou kung-chin ksien chung-bsi. Neemt een snuifken peper voorop eti gij zuil dien naam met de zuiverste cbinet-sciu Klanken kunnen uitspreken. er Maandag laatst had hier de begraving plaats van Marcel Gérard Dumortier, die na eene koite maar pijnlijke ziekte overleden s in den ouderdom van '11 jaren. Hij was zoon van wijlen Emiel Dumortier en Zenaïde Basyn, en was leerling in Suit Aloysius collegie te Diksmuide. Veel volk was in den lijkdienst tegenwoo dig, en kwam een gebed storten om lavenis voor de ziel van dien ongelukkiger) jonge ling, en om troost voor die bedroefde moe des, die haar eenig kind kwam te verliezen Alwie Marcel kende, was droevig op dien dag, en verstond dat zijne moeder en zijne meesters met zijne medeleerliugen in hem eenen grooten troost verloren. Braaf en godvruchtig, braaf en altijd blij geestig, dat was zijn karakter t' huis de schat van moeder, en in 't Collegie, de vriend van alle zijne makkers. Elke scheiding hier in 't leven valt pijnlijk maar als de zeizen van de dood eene jeugdig bloem wegmaait, als eene moeder haa eenig kind verliest, dan is de slag nog har der, dan is de deelneming nog grooter, da schijnen de klokken uit den toren de groote waarheden van het kristen geloof dieper te dringen in de herten der omstaanders dan ook schijnt er eene stem uit dat open staande graf nog klaarder te zeggen aan de bedroefden dat God, die slaat, ook de eeni ste is, die genezen kan en dan ook bidt en overweegt men beter Een vijftigtal medematen van den jeug digen afgestorvene waren met den E. t Principaal en twee Heeren Leeraars van Collegie de begraving komen bijwonen eenige onder hen droegen het lijk van hun tien jongen mederaaat en zijne klasmateu hielden de hoeken van den peider. Na de plechtige mis door de leerlingen gezongen deed de E. H. Principaal de be graving, en op het kerkhof las een der klas maten van den jongen afgestorvene, die, in den naasten zomer met hem zijne eerst communie moest doen,do volgende lijkrede In naam mijner medeleerlingen kom ik hier eenen droevigen plicht vervullen, en eenen laatsten vaarwel zeggen hier op aarde aan eenen dierbaren vriend Marcel-Gerard Dumortier was geboren te Oostvleteren, den 3 October 1889 en wier aldaar na eene korte, maar pijnlijke ziekte aan de liefde zijner bedroefde moeder ontrukt, den 23" Januari 1901, leerling zijnde van Sint Aloysius' Collegie te Diksmuide. Wij zijn nog jong, bet is waardoch reeds begrijpen wij al de smerte en de vreeslijkheid bij het afscheiden van eenen welbeminden makker. Het was nauwelijks drie maanden geleden dat wij Hem leerden kennen, en reeds hadden zijne zachtmoedigheid, zijne eenvoudigheid en zijne vriendelijkheid onze herten zoo nauw met het zijne vereenigd, dat wij leefden als broeders Eéne zaan. ontbrak nog om de gevoelens on zer kinderherten geheel en al inéén te smelten 't was het Heilig Vleesch en Bloed van Onzen Heere Jesus En gij weet het, Marcel, hoe geerne spraken wij onder ons van dien blijden en lang ver wachten dag van onze aanstaande Eerste Com munie Hij moest weldra aankomen... En hoe korter de tijd wierd, die er ons van afscheidde, hoe grooter ook ons verlangen, hoe vuriger onze bede, hoe beter ons gedrag O ja, wij mochten ons spiegelen opü, en ons gedrag naar het uwe schikken want gij waart toch zoo deugdzaam, zoo godvruchtig Gij zorgdet om uwe ziel zuiver en onbevlekt te houden gij branddet van verlangen om ver eenigd te zijn met uwen Heere Jesusen ziet veel eerder nog dan gij het verwachlet, zijt gij gespezen geworden met het brood der Engelen Neen, de aarde was u niet weerdig, dierbare vriend God was afgunstig van zijne liefde, en Hij zond zijne Serafijnen om dien kostbaren schat te rooven, om die schoone bloem te pluk ken en ze in 's Hemels hoven te vervoeren Nauwelijks elf jaar oud't Is vroegtijdig sterven, doch dat Gods wille geschiede. Wij troosten ons met de gedachte dat gij gelukkig zijt in den Hemel. Maar uwafsterven isleerzaam voorons.Dedood egt men ons dikwijls, spaart niemand, en zij kan overkomen als men het minst denkt; en wij hebben moeite om gehoor te geven aan die waarheid. Hier staan wij nu voor de wezent iijkheid... God gave dat wij onze ziel in de han den van onzen Schepper wedergaven, evenals gij het deedt. Zie neer op ons, Marcel, van op den gulden troon, waar gij nu in 's Hemels Paradijs gezeten zijt, en verkrijg ons dat wij steeds uwe voor beelden indachtig wezen en navolgen verkrijg ons dat wij binnen eenige maanden Jesus in onze herten ontvangen gelijk Gij Hem ont vangen hebt. Zie neer op uwe bedroefde Moeder, op uwe bloedverwanten droog hunne auen, en smeek Gods zegeningen af voor ons allen Wij kenden U, Marcel-, wij weten dat wij U nooit de kleinste aangenaamheid verschaften zonder dat gij ze ons duizendmaal weder- schonkt. Sedert wij vernomen hadden dat gij ziek waart, hebben wij niet opgehouden den Heere te bidden dat zijn Heilige Wil in U ge schiede en nu dat de dood U van ons heeft weggerukt,zullen wij vuriglijk voor U ten beste spreken, opdat Jesus, indien het nog e nigzins noodig ware, met U bermhertig weze, en U den loone schenke,dien gij binst uw leven, dat kort was, maar rijk in verdiensten, hebt ver worven. Gij, van uwen kanl, bid dan voor ons, want wij verlangen vuriglijk door uwe machtige tusschenkomst, zienlijker wijze van den Heere onzen God meer en meer gezegend Ie zijn. Zult gij het doen, Marcel Is 't noodig het U te vragen O neen 't, niet waai', gij zelve zegt het ons: li Heb ik eene heilzame dood gestorven, het is dank aan de leedere zorgen waarmede mijne goede moeder mij omringdeVooraleer ik haren geliefden naam kon uitspreken, leerde zij mij Jesus' naam kennen en dezen zijner Heilige Moeder. Ten allen tijde, tot op mijnen laatsten dag sprak zij mij van Gods goedheid en berm- hertigheid. Zij wakkerde mij op om naar Jesus voorbeeld op te groeien in wijsheid en ver stand Dank aan U, goede Moeder boud op van weenen, ik bid er U om gij hebt eenen engel te meer gezonden in 'sHemels kooren Hebt dank, gij, Priesters des Heeren, die mijne meesiers waart, voor uwe zalige lessen en raad gevingen,waarmede gij mij tol God hebt geleid; en gij ook, mijne makkers, die mij stichttel door uwe voorbeelden en mij geholpen hebt om op den weg der deugd te wandelen, aan U allen, van uit mijne grafstede, mijnen vurigsten dank Genoeg, Marcel, genoeg. Uw zalig afsterven brengt ons te binnen de weerde van eene kriste- lijkeopvoeding. Heb dank voor die heilzame les. Wij beloven het U, als dierbare blijk van onze broedei'vriendschap, wij zullen ze doen vruchten dragen en het herdenken van dien plechtigen oogenblik zal ons steeds herinneren, dat, willen wij sterven zooals gij, wij ook moe ten gebruik maken van de lessen, welke uwe dood ons geeft. Vaar dus wel, Marcel, 't is 't eenigste dat wij U nogwenschen kunnen.... Vaarwel Gij sterftmaar de liefde welke gij uwe goede Moeder, uwe bloedverwanten en uwe vrienden toedraagt, sterft nieten onze weder liefde voor U blijft tot over het graf.... Tot wederziens, Marcel, in de gelukzalige eeuwigheid Iedereen was getroffen door de christene gevoelens dezer rede nog menige bede klom ten Hemel om zielerust voer den overledene en om vertroosting voor de be droefde familie, en ging voor den troon des Allerhoogslen, om, laat het ons hopen, hulp en bijstand voor levenden en dooden te ver werven. R. I. P. Dieustfaar 1900 Ontwerp van Bilan en rekening van schaê en bate BILAN Goedvinden Geld op kas Spaarkas, spaarboekje id renteboekje id openstaande rekening Hypotheekschuldenaars Kosten van eersten aanvoer Rwaadvinden Aandeden Reserve-) Conditionneel 250 83 fonds Gewoon 393.86 Spaarkas, haar verschot Verschiilige schuldeischers Tebetalendividend .-1899 59 79 1900 763.62 92.08 2 375 84 1.453.50 80 41 33.141 24 179 03 37.322 10 25 529.00 644 69 10.000 00 325.00 823.41 37,322.10 REKENING VAN SCHAÊ EN BATE Kwaadvinden Kroos aan de spaarkas 250 00 Aan den boekhouder kassier 75 00 Algemeene bestierkosten 12.75 Afleg der kosten van 1° aanleg (10 °/0) 19.89 Besprve i Conditionneel 50 00) j Gewone 122 85) 936.47 Dividend 763 62 Goedvinden Opbrengst der leeningen Spaar- en rentboek Leenboek 1,294.11 1,193.35 98.42 2 34 ~Ê294dlï De Schrijver, A. WERBROUCK. N. B. De aandeelhouders worden vriende- iijk uitgenoodigd ooi hunne dividenden te gaan ontvangen, ten lokale der Samenwer kende Maatschappij, St J.icobsstraat, u» 26, te Yper. den Maandag namiddag, te reken.-n van 11 Februari aanstaande. De aandeelhou ders werden genoodigd tot de algemeene veigadeiing drri Zondag 10 Febiuati 1901, op uur door bijzondere uitnsodiging te be pa. len. Ter drukkerij CaLLEW KKT, BOTERSTRMT, YPER, bijzon dere keus van stempels in caout chouc en in koper aan genadige prijzen. Besten stempel- en af- drukinkt. Mgr de Bisschop van Brugge heeft be noemd Pastor te Dickebusch, den Eervv. Heer Feys, pastor te Snaeskerke. Professor in net groot Seminarie te Brugge, <erw. heer.De Bruyne, oridei pastor te Moorslede. Huwelijksafkondigingen Leo Percque, brievendrager, te Yper, en Maria Pieters, naaister, te Zillebeke. JulianusVanneeke.bediendeaan den tramway, te Ledeberg, en Amelia Aernoudt, dienstmeid, te Yper. Camillus De Meester, landwerker, te Yper, en Rosalia Nolf, kantenwerkster, te Yper. Petrus Malhieu, voerman, te Yper, en Helena Liefooghe, kleermaakster, te Yper. BURGERSTAND VAN YPER van den 25 januari tot den 1 Februari 1901 Geboorten Mannelijk geslacht 8 Vrouwelijk 5 Bussche Arthur, wever en Salomez Philome- na. huishoudster. De Cock Pierre, werkman en Vangheluwe Lydie, dienstmeid.' Hugebaert Louis, 70 jaar, zonder beroep, we- duwaar van Cailliau Sophie, Thouroutstraat. Gallens Pierre, 62 jaar, zonder beroep, wedu- waar van Denturck Amelie, Meenenstraat. Schoonaert Regina, 51 jaar, kantwerkster, we duwevan Carnier Philippe, Bukkerstraat. Myle Louis, 77 jaar, hoedenmaker, echtgenoot van Vandermeersch Lucie, Rijselstraat, Rous- sel Florence, 72 jaar, huishoudster, weduwe van Mote Louis, Gremminckstaaat. Verhack Louise, 16 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Ry- selstraat. Kinders beneden de 7 jaar Manaelyk 2 Vrouwelijk 1 BURGERSTAND der STAD POPERINGHE van den 17 tot den 31 dezer maand. Mannelijk 9 vrouwelijk 5 Achille Suffys, werkman en Emma Chaerle kleermaakster. Alexandre Didry, koopman en Florence Mal- brancke, zonder beroep. Charles Boivry, landwerker en Augusta Lom- mee, dienstmeid. Jules Beuns, koopman in fruit en Emerence Raekelboom, stikster. Deghem Jules, 43 jaar, landwerker, echtge noot van Phiiomena Deroo, Wijk C. Markey Florimond, 70 jaar, rentenier, echtgenoot van Maria Vandenbruwane, Kleine Markt. Lava Henri, 72 jaar, ongehuwd, zouden beroep, Boe- schepestraat. Neuville Richard, 53 jaar, werkman, echtgenoot van Eugenie Artois, Wijk L. Meersseman Catherine, 81 jaar, ongehuwd, zonder beroep, St-Michielsstraat. Vanisacker Bernard, 73 jaar, dienstbode, echtgenoot van Pelagie Tüoor, Meesenstraat. Bollengior Fi deel, 76 jaar, metser, weduwaar van Amelie Bouve, Wijk G. Kindersbeneden de 7 jaar mannelijk 3 vrouwelijk 2 ZIE op de i" bladzijde PREMIE AAN ON ZE INSCHRIJVERS voor 1901. De thermine geneest spoedig ontlast zenuwpijn, scheelhoodpijn, keelontstekingen, rhumatism, heuppijn, lendenpijn, bestrijdt de koude aan de voeten. Dit nieuw produkt ge bruikt met een penseeltje op het vel, geeft de inerkweerdigste uitslagen, zij hitst niet op, en In de voornaamste Apolhekerijen. In't groot te BrusselA. Rosmarynowski, afgemeen de pot voor Belgiè en den onafhankelijken Congo- staat. Wilt gij suiker van eerste qualiteit? Neemtde pakken van de Thiensche maalderij. 1 Barzeele Achille 44 2 Beele Maurice Oscar 43 3 Bondue Achille C. 38 4 Bouve Henri Jules 124 5 Boxoen Cam. Theopb. 149 6 Clarys Maurice Arih. 114 7 Coene Hector Joseph 7z S Coene J uiiaan Amand 52 9 Debruyne Achille Alois 102 10 Degeest Julien August 37 11 Demeulenaere Maurice 141 12 Devos Alois Camille 74 13 Dewilde Camille Cyrille 133 14 Duflou 106 15 Fernagut René 86 ld Haezebrouck Remi Ach. 167 17 Herman Julien René 87 18 Janssens August 153 19 Knockaert Jules Corn. 136 20 Lietaert Richard 128 21 Lievens Petrus Henri 90 22 Logie Achille Camille 156 23 Logie Cyrilie Corn. 83 24 Monkerhey Theopk.Em. 95 25 Pyck Achille Corn. 131 26 Rommens Cam. Theoph. 73 27 ThorréCam. Cyr. 122 28 Valcke Jules Cam. 80 29 Vandamme Henri Jules 165- 30 Vanovorberghe Jules 154 31 Venant Joseph Corn. 46 32 Vlannynck Theoph. Cyr. 57 HUWELIJKEN STERFGEVALLEN GEBOORTEN HUWELIJKEN STERFGEVALLEN

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 2