D I l S EN OMMELANDS, f m m m m PLÉMTSEltéK On Zaterdag, 16" Februari 1901. eentimen 't blad. 36ste jaar. Talmerk 3403. VOOR DEN PAUS! De wereldbrief Stad Yper Gemeenteraad Kareltje komedie De man met de pop Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boter strate, te Yper, en hij 's land boodschap we zen ofte posttegen 3 frank 's jaars 't Nieuwsblad van Yper verschijnt's Vrijdags, en "s Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen 't blad is 't O.f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 3 fr. 't honderd. led.;: boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence HAVAS,te Brussel, Tk 32,in de Magdalen i strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlanderen wonen. Vorige lijst Onbekend V. K. B. Onbekend 958.70 20.00 5 00 3.00 Graves de Communi Deo laatsten wereldbrief vau Z H. Leo XIII nopens de christene deiao- kratie, begroeten wij als een stuk dat eenen zaligen invloed zal hebben op de leiding der katholieke partij in ons dierbaar Belgie. Die brief bevat veel belangrijke lessen en beslissingen die het ons onmogelijk is in 't lang en in t breed te doen uitkomen. Wij denken nogtans dat het hoogst voordeelig zal zijn voor onze lezers de bijzonderste punten hier aan te stippen. Iedereen weet hoevele betwistingen en welke hevige pennestrijd er lang bestaan heeft nopens 't gebruik van het woord christene demokratie, en de zake die het moet beteekenen. Eenige partijgangers van de demo- kratiekè school verklaarden stelsel matig den oorlog aan de leering en de instellingen der behoudgezinden, pre dikten den klassenstrijd, wilden de stoutste politieke hervormingen wa gen, en droomden van eene geheele omkeering der burgerlijke en geeste lijke maatschappij zelve. Anderen integendeel, bekrompene en kruipende behoudgezinden, aan zagen als een dreigende gevaar, alle maatregel bestemd om het lot dor werkers te verbeteren en dezelve eenen trap hooger te doen klemmen in de maatschappij. Voor de eerste was hel woord behoudqezinde als een spotnaam. Voor de tweede was de demokraat het zwarte spook. De wereldbrief van Paus Leo XIII stelt een einde aan deze betwistingen. Daarin wordt de christene demo kratie bepaald en aangewezen zuiver van al de strekkingen die haar ver dacht kunnen maken. Maar ook wordt er aangetoond hoe de beste katholieken dezen naam kunnen aan nemen wanneer zij bij voorkeur hunne plichten van rechtveerdigheid en lief dadigheid ten opzichte der werkende klasse willen kwijten. Dus, overal waar men meer woor den dan werken zal tegenkomen, overal waar men meer zal trachten het lijden van 't volk te verbitteren dan hetzelve te verzachten, zwicht u van die leeraars, al droegen zij het priesterkleed zij zijn alleenlijk kluit- spelers en bedriegers. Een eerste kenteeken dus der val- sche christene demokratie is de on vruchtbaarheid in werken. Maar, daar is nog een tweede ken teeken dat, nevensd.it eerste geplaatst, een volledig en onfaalbaar merk is van de valsche christene demokratie. Dit kenteeken is het miskennen van het gezag der geestelijke over heid. De Kerk is cene welingerichte maatschappij, en niemand heeft het recht daar eene plaats te nemen welke hem niet toekomt. Paus Leo XIII is bijzonderlijk streng op dit punt. Daarom zegt hij onder andere in uitdrukkelijke woorden op het einde van zijnen wereldbrief, tot de bis schoppen Is het noodig, maakt gebruik van uw gezag om de zaken te matigen, in te toornen, tegen te houden, opdat de christene regeltucht in niets ver- slappe, en dal niemand de orde stoore die Christus in zijne Kerke daarge- steld heeft De goddeloozc druk perse gevoelt zoodanig wel den zin der leering vau dezen wereldbrief, dat zij (en met recht) er uit besluit dat voor al de demokrateu die hun niet willen onderwerpen, er maar éérte zake over blijft over te loopen naar van het socialismus. 't legei Laat ons hopen dat de plechtige en beslissende waarschuwingen van den H. Stoel weerklank zullen vin den in alle herten die het christen geloove willen behouden. Mogen de verdwaalde demokrateu daaruit hunnen misslag leeren ken nen, en in geest van onderwerping aan het goddelijk gezag in de rangen van het christenleger wederkeeren. Mogen al deze die met de ware vol! siiefde bezield zijn, in deze woor den van den Stadhouder Christ! ceuo aanmoediging vinden om met ver- standigen en onverpoosden icver voor iet geestelijk, zedelijk en stoffelijk welzijn onzer belgische volksklasse te werken. ti bedanken voor de eere, die hij onze stad heeft aangedaan met ineen duitsch tijdschrift, dat te Berlijn verschijnt, een lofartikel te schrijven over onze praalgebouwen en eenige teekeningen te geven, die de belang- ijkheid dezerjgebouwen doen kennen. Wanneer de fransehe uitgave van dis werk, dat onder druk is te Parijs, zal verschijnen, zat het stadsbestuur een vijftigtal afdruksels van het werk aankoopen. De heer Hymans heeft aan Schepen- Gemeenteraad geschreven om hen te bedan ken voor hunne genegene gevoelens te zijnen opzichte. De heer Ingenieur Vanden Wouwer heeft aanveerd deel te maken van het berek belast met de heropbeuring onzer veemarkt. Op vraag van M. den Senator Iweins d'Eeckhoutte, gemeenteraadslid, heeft de Schepenraad beslist den naam Arme Meis jesstraat te vervangen door Sinte Elisabeth- straat. M. Iweins d'Eeckhoutte heeft klachten gehoord van stadsbewoners, die mistevr iden zijn omdat werklieden blijven staan bij den Vijfhoek, bij het Vleeschhuis en elders, en dat alzoo die ncringdoeners, waar zij staan, in hunne! belangen bënadeeligd worden. Ware er geen middel om die lieden, die de kans afwachten om iets te kunnen verdienen, eene plaatse Ut geven!',waar zij bij der hand zijn, zonder iemand te benadeeligen. Bij het Nieuwwerk, misschien? Alleszins ook niet bij de brievenbus,' want dat is on aangenaam voor.de personen die met brie ven naar de busse gaan, en gestoord worden door de soms al te ,'vrije indrukkingen, die daar geboord worden. Vroeger werd er nog gesproken van eer: plaatse onder da balie, maar daar en zijn z< ook niet bij de band, en ze verliezen alzoo de kans iets te verdienen, als er moeten wagens gelost of geladen worden. M de Burgemeester zal zorgen dat do werklieden niet meer in groepen blijven staan op de plaatsen, waarover er geklaagd werd. Hij zal trachten eene geschikte plaatse te vinden, om eikendeen te kunnen voldoen. Rapid-Glub M. D'Huvettere begeert te weten als er geene vrage gekomen is om hulpgeld van wege den Rapid-Club met het doel eene fcesie te geven den zondag na de peerden- loopen op het minneplein. langs de bascule. Mei al den anderen kant in te rijden zal 't. waarschijnlijk gedaan zijn. ïn alle geval, we zullen de noodige maat regels nemen om dien toestand te doen eindigen. te de M. Iweins d'Eeckhoutte. vraagt dat de Commissie benoemd om de zake van het helpen der armen te onderzoeken algauw zou bijeengeroepen wonion en dat vóór het naaste diensjaar eene beslissing worde ge nomen. M. de Voorzitter.Ik 'n ben er niet tegen dat die Commissie bijeengeroepen worde, bij voorbeeld zaterdag en acht dagen maar de zake van den bijstand der armen raakt aan zeer belangrijke rechtspunten, die zul len behooren we! in aandacht genomen te worden. M. Vanderghote. vraagt hoe het staat met de klaverstraat, en met de nieuwe laan, en ook met het herstellen der buurtwegen. Daar en is voor den oogenblik niet te vele werk. voor het volk; 'tis het slechste sei zoen, en 't zou we! te passé komen kon men algauw aan 't een ol 't ander werk begin nen. M. de Voorzitter De commissie gelast met de buurtwegn gaat goed vooruit... M. D'Huvettere. Z'en moet niet te rap gaan als ze 't wel doet. M. de Voorzitter. Zaterdag aanstaan de zal de taks besproken worden voor het leggen der buurtwegen. Wat de niéuwe laan betreft, daarover zal ook zoohaast mogelijk beslist worden. M Vanderghote. En de Klaverstrate? M. de Voorzitter. We zullen verplicht zijn onteigeningen te doen, daar sommige aanpalers met geen middels in 't vriende lijke en willen overeenkomen. M. De Caestecker. Wave 't niet beter nog wat ie wachten voor de rechtlijning der nieuwe laan, vermits we nog niet geheel zeker en zijn van den weg. die den tram aldaar zal volgen M. de Voorzitter. De laan zal brééd iienoeg zijn, om voor den tram geene moei lijkheden te moeten vreezen. M. D'Huvettere. Ware 't niet beter eerst voor goed de strate door te trekken van de Elverdirigheslraat naar de kalsijdt van Vlamertinghe, vooraleer toe te laten da er daar gebouwd worde. Ze zijn daar al bezig met fondatiën te delven, en 't zal dan, wie weet het, eene nieuwe onteigening zijn. M. de Voorzitter. Onmogelijk dat er M. de Voorzitter. 't Doet; de schepen-«daar reeds gebouwd worde, destad en heeft De leering van dezen beroemden wereldbrief en is niet gemaakt om aan te staan aan dezen voor wie de christen demokratie alleenelijk een troon was voor hunne hooveerdij, of een gemakkelijke middel om de be geerlijke driften van het volk aan te jagen. De christene demokratie, goedge keurd en aangemoedigd door Zijne Heiligheid, bewerkt de ware belaugen van het volk, en niet de baatzuchtige en gevaarlijke inzichten van dezen die de volksliefde bijzonderlijk be trachten om naar den hoogen te kunnen geraken. Volgens den wereldbrief kan men de echte christene demokratie erken nen aan hare werken. 'T is ten anderen het woord van het Evangelie, den goeden boom kent men aan zijne vruchten. "Verslag tier zitting van Zaterdag 9 Februari 1901 De openbare zitting begint ten 5.10 ure. Al de raadsheeren zijn aanwezig, buiten M. den Minister van Nijverheid en Arbeid. M. de Burgemeester zit voor. Brief van den heer Baron Ruzette De heer Baron Albert Ruzette heeft naar het stadsbestuur eenen brief geschreven, in zijnen naam en in naam van Mevrouw We duwe Ruzette, om hen te bedanken vooi hunne deelneming betoond in het overlijden van den diepbetreurden heer Gouverneur Baron Ruzette. Boek Hymans Het stadsbestuur heeft naarM. Hyman van Brussel eenen brief geschreven om hem raad is zelfs reeds't akkoord om de vrage toe te slaan; begeert gij het,we kunnen bij dringendheid de zake ep 't dagorde bren gen, en de gemeenteraad zal erover be slissen. M. Begerem. Laat ons wachten tot Zaterdag, vermits er dan nog eens zit ting is. M. D'Huvettere. Welja; vermits ik nu toch iets wete, die heeren kunnen officieus verwittigd worden. M. de Voorzitter. Ja, maar de gemeen teraad blijft volkomen vrijen wij en kunnen ons tot niets verplichten zonder dat de ge meenteraad beslist hebbe. M. D'Huvettere. Dat is klaar; we zijn t akkoord. 't Slachthuis Schijnt dit de Bascule van M. De Caestecker. 't bascule van 't slachthuis niet altijd juist en weegt en dat kooplieden of verkoopers som- lijds klagen over de onjuistheid van het ge- wogene op die bascule. Ik zou aan den schepenraad vragen dat hij de noodige maat regels neme om aan dien toestand een einde testellen. M. de Voorzitter. 'k Ben gisteren reeds gaan zien naar 't slachthuis, en heb de bas cule doen onderzoeken. We zijn van oordeel dat de oorzake gelegen is in het vervoeren nog geene toelating gegeven, noch zelfs geen bouwplan goedgekeurd, vermits we sog geen bouwplan gezien en hebben. Die doortrekking van de strate maakt deel van de rechttrekking van het statieplein en hangt af van 't gouvernement. Er is zelfs sprake van de Veurnestrate te verbreeden tot over de vaartde brugge over de vaart zal ook moeten verbreed worden. M. D'Huvettere. Dat en zal toch het leggen van 't water niet beletten zeker M. de Voorzitter. In 't geheel niet, vermits we't zullen leggen langs den ande ren kant. Dezen zomer zal het water gelegd worden. Zooals ge ziet, mijne Heeren, is er werk genoeg te wege, en de Ypersche werkman zal heel goed zijne bezigheid vinden, al is er reeds gezegd en geschreven dat er niets zou gedaan worden van de jare. genheid vinden, om het breedvoerig bespreken in eed volgende nummer. Zeggen we enkel in 't korte wat stad van zin is te doen De stad geeft 10 c. per frank ei; e sl r- ting tot aan 15 fr. voor ai de leden der p - sioengilden van stad. Deze die zich doen inschrijven cóor bun elfde jaar, krijgen éen frank inkorapremie aan 12 jaar, nog een frank, en aan 15 j mr, nog éen frank. De behoeftigen, die op 1" Januari 1900 reeds 40 jaar of meer waren, krijgen in plaats van 10 c. per frank 50 c. per frank tof '12 fr. eigene storting. A'.s behoefiigen worden aanzien, deze die aan d n staat geen 20 fr. rechtstreeksche belastingen, patenten meêbegrepen, en betalen. Na de lezing van 't verslag van den heer Sruye, ontstaat over elk punt van 't regle ment eene lange bespreking, en de stemming van 't reglement in eerste lezing en is maar gedaan rond 7 ure en half. Zaterdag 16° wordt het reglement in tweede lezing gestemd. Heden Zaterdag avond, ten 8 ure en ha!r, feeste in den Boe te geven door de. Zangersgilde «l'Orphéon». Altijd dezelfde, dit Kareltje van 't Wede Had. Bij 't lezen van sommige titels in 'f. Weeke blad zou men dikwijls genegen zijn om te peizen dat ro,en iels 'grootschs of ernstigs voor de oogen heeft. En nauwelijks heeft men eenige reken gelezen of dekluchtenaar komt te voorschijn. Wit en zwart zeggen over dezelfde zake, daar en verschiet ons Karehje niet in. Al dikwijls hebben wij de gelegenheid gehad dit. te bestatigen. De verledene weke hebben wij nogmaals dezelfde kluchte in 't Weeke blad tegen gekomen. Zoo lezen wij 't volgende aan 't hoofd van net blad Waaneer wij een vijftigtal jaren achteruit blikken en den tor stand onzes land van toen vergelijken met den hedendaagschen, dan vraagt men zich met reden af hoe het mogelijk is, dat op dit kort tijdverloop, een vrij volk als het onze, zoo laag kan vallen, zoo diep onverschillig worden om zich maar al te lamlendig door onze mees ters de bisschoppen te laten drillen...» En zoo voorts eene kolom en half. En aanstonds na dien artikel komt er een ander beginnende met de volgende woorden; Onbetwistbaar is het volksleven in deze laatste jaren tamelijk verbeterd. Gelijk gij ziet nog eene poetse van Ka reltje Komedie. Pensioenkas M. Struye leest een breedvoerig en be langrijk verslag nopens de werkingen dei bijzondere afdeeling, belast met het op maken van een reglement voor de pensioen xas en de toelagen van stad. Daar dit stuk, volgens beslissing van den gemeenteraad, naar de weekbladen van stac zal gezonden worden, zullen we dus gele- Zoo noemde men Mijnheer Valentin Dewaeghenaere die in onze stad geboren ten jare 1810, over korte dagen te Lyon in Vrankrijk komt te overlijden. Mijnheer Dewaeghenaere welke men kortweg Mijnheer Valentyn noemde, of De man met de pop, was de wereld door hekend als de vermaardstealler buiksprekers. Veertig jaren lang doorliep hij Europa, en gaf in alle groote steden en zelve in de hoven van Koningen en Keizers, eigenaar dige vertooningen van buikspraak. Daartoe bediende hij hem van eene wassen pop, ter grootte van een kind, met dewelke hij gebaarde allerlei samenspraken te doen. Hij is gestorven te midden de foore kramers met dewelke hij leefde, en op zijne begraving waren al zijne stielmakkers van 't Lyonsche tegenwoordig. - - —i aHxa&assgapewBnig-'jga m m m Q4HS&+-4 Jr.* (ur«

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1