Drukkersknechten KERKBOEKEN osml."" '°wo,,er'in l898- Stad Yper Gemeenteraad I Onze Foore Schrikkelijke brandramp Eene schildersrekening Het kolenverbruik op zee EERSTE COMMUNIE Slechten tijd Wat men zoo al verliest hij zaq geen groenen jas, en toen de mis ui' was, bleef hij aan de deur staan om de men schen te zien voorbijgaanmaar toen de kerk ledig was, ging hij teleurgesteld naar den winkel terug. Hebt ge vader niet gezien? vroeg het meisje. Neen. Dan is hij zeker door eene andere deur uitgegaan. Ik heb hem gezegd, dat ge her waart geweest, kom nu binnen twee dagen terug, wart vader h;=d haast en moest de staduit. Waar is hij heen Naar zijn landgoed Schwartzberg, vijf mijlen buiten de stad. Daniël rekende uit, dat hij met hard loo pen tegen een uur of twee in Schwartzbert kon zijn, dan was hij vóór den avond weer thuis. Hij vertrok, en uitgeput van vermoei- nis kwaua hij bij den lakenkooper aan. Het spijt me, zei de koopmaD, toen hij het verhaal van den goudsmidsgezel had ge hocrd, het spijt me, ik heb de jas juist over gedaan aan een van mijn klanten, die hem zoo schoon vond, en die wij een groote be stelling had gedaan. De man, van wien ik u spreek, is nauwelijks een uur weg, 't is de werktuigkundige Hartijn Haggen. Hij is te paard naar Wittenberg gereden maar als gij door het veld gaat, kunt gij een grooten om weg vermijden en ontmoet ge hem misschien nog op de eerste pleisterplaats. Daniël nam nauwelijks den tijd om den koopman te bedanken. Vijf minuten latei- waren de huizen van Schwartzberg si ver achter hem. Het was bitter koud dien dag, maar Daniël gudsie het zweet langs het gelaat. Langs een steil pad was hij een heuvel beklommen en van daar zag hij de herberg waar twee paarden gezadeld stonden. Zou daar de man ook zijn, dien hij zocht? Hij verhaastte zijn schreden, maar hij het afdalen stiet zijn vermoeide voet tegen eenen staen. Daniël viel voorover met het hoofd tegen een rots, zoodat hij gevaarlijk gewond werd en bewusteloos den heuvel afrolde. geern ook hulde aan den soldatenkring, maar het is een bijzondere eigendom ei daarom kunnen wij daar niet inkomen. Dit is ten anderen vroeger reeds beslis1 door den schepenraad, geloof ik, nopens Patersboveken. M. Baron Surmont de Volsberghe. Neen, 't is door den gemeenteraad zelve. M. de Voorzitter. 't Kan zijn. Nu, ik en weiger niet de zaak te onderzoeken, maar 'k ben van oordeel dat de stad niet en mag tusschenkomen in de verlichting van bijzon dere eigendommen. M. Iweins d'Eeckhouttevraagtdater zou voortgedaan worden om nieuwe lanteerns ie plaatsen in de Statiestraat, Tempel- Boter- straat M. de Burgemeester. li. de Statiestraat zijn er reeds drie nieuwe, en zij geven een heel voldoende licht. Wij zullen voortdoen en op korten lijd zullen die straten en de Markt geheel behoor lijk verlicht zijn. Er zal in de statiestraat en tempelstraat een lanteern meer zijn dan vroeger. Om redens, die we hier niet en kunnen uiteen doen en is het niet mogelijk al de lanteerns in eens te plaatsen. Verkoop van grond De verkoop van grond in de Fiersstraal wordt eenparig goedgekeurd. Ouderdomspensioenen M. de Voorzitter. Ik ben gelukkig over de aanwezigheid van den heer Minister van Nijverheid en Arbeid in onze zitting. Beter dan iemand zal hij ons desnoods kunnen raad geven over de betwiste punten. In onze vorige zilling, M. de Minister, hebben we in eerste lezing het reglement gestemd op de werkmanspensioenen. Nu zullen we nog eens eiken artikel herle zen, de noodige veranderingen doende en dan stemmen over geheel het reglement. Meer dan een half uur lag Dauië! buiten kennis aan den voet van den heuvel, toen bij door twee reizigers die de herberg had den verlaten, werd gevonden. Medelijdend gingen zij naar hem toe. Arme jongen, bij is dood, zei de een. Neen, hij leeft, zei de andere, maar hij is half bevrozen.Hij trok daarop zijn groenen jas uit, wierp hem over de schouders van den gewonde en droeg hem naar de herberg. De vreemdeling had haast om te vertrek kens Laat hem de jas maar zoolang houden daar k a hij mee komen, als hij tot bewust zijn. komt, zei bij tegen den waard; latei- krijg ik die wel terug. De dokter kwam en Daniël opende de oogen. Rustig blijven,vriend, zei de dokter, uwe wonde is ernstig doch ik sta er voor in Maar Daniël slaakte eenen kreet van vreug de; hij had den groenen jas, waarin bij ge wikkeld was, herkend, hij was gered. Aan den wijzen raad van den dokter stoorde hij zich niet, hij sprong op, vroeg een paard en reed spoorslags naar Nurenberg terug. Het was avond, toen hij er aankwam; hij trof zijne moeder in gezelschap van M.Trollop. Waar komt ge zoo laat vandaan? vroeg deze. Ah, daar is de jas! Nu ge komt, juisi op tijd, morgen zou de kans verkeken zflii geweest. Nu komt de erfenis u toe. Aldus eindigde voor Daniël Coppel de geschiedenis van den groenen jas, van zijn zonderlingen oom Hans Korbach. Gazel van Antwerpen Verslag tier zitting van Zaterdag 16 Februari 1901 Het reglement verandert enkel in de bewoordingen, die den grond der zake weinig doen verschillen. Uit de verschillige opmerkingen gedaan, blijkt 1° dat er 135.000 boekjes meer zijn in de pensioenkas, en het beheerder algemeene spaar- en lijfrentkas 80 bedienden meer noo dig heeft dan vroeger. 2°de zakeder twintig frank grondbelasting, patenten medebegrepen,wordt voorbehouden tot eene volgende zitting. 3° de stad en geeft geerie premiën meer, wanneer de stortingen meer dan 60 fr eigene stortingen bedragen, 't is te zeggen stortingen door den persoon zelf gedaan. Hier en tellen de stortingen, door anderen I gedaan ten voordeele van den eigenaar van het lijfrentboekje, niet mede. 't Is ook zoo t'ij het Staatsbestier. 4° elkendeen zal mogen meedoen in de pensioenkas; deze die een pensioen hebben van openbare besturen en worden zelfs niet uitgesloten. Deze bepaling wordt nanveerd met 41 stemmen tegen 3 en ééne onthouding. De heeren Decaestecker, Vanderghote en D Huvettere stemmen tegen de heer Baron Surmont de Volsberghe onthield zich. De schikkingen worden goedgekeurd mei 14 stemmen en ééne onthouding de heer Minister. De overige punten van t dagorde worden zonder bespreking goedgekeurd. t Laatste punt belasting op de aanpalen de eigenaars langs de wegen die in keizei zullen geleid worden, zal nader onderzocht en in eene volgende zitting besproken wor den. De openbare zitting eindigd tea 7 ure 10 minuten. gen op den hoek van den Antwerpsehen steenweg. Deze twee fabrieken maakten om zoo te zeggen een uitgestrekt gebouw uit Beiden maakten dee! van den grooten blok gebouwen, waar ook de elektriekfabriek er het magazijn der stedelijke sehouwfcu gei van Brussel gevestigd zijn. Het noodsein werd gegeven door voorbijgangers, die de politie der Frère-Orbmistraat liepen verwit tigen. M. Massart, poiiciekornmissaris van het kwartier, deed de vrijwillige pompieis van de gemeente bijeen roepen. Weldra weerklonk allerwege de noodhoorn. De pom piers van St-Jans-Molenbeek, onder de be velen van MM. Ferrand, bevelhebber, De- gunst en Vander Eist, luitenanten, snelden naar de plaats van den brand. Het vuur had leeds eene schrikkelijke uitbreiding geno men. De brand, die scheen ontstaan te zijn ia de vetzuiverij van de margarinefabriek, woedde met ongemeene kracht verschei dene deelen van het gebouw waren reeds in eenen ontzettenden vuurpoel herschapen. De pompiers der gemeente richtten verscheide ne lansen op den brand, doch weldra besta tigde M. Ferrand dat het vuur eene snelle uitbreiding nam en de pogingen zijner pom piers onvoldoende waren. Hij verklaarde aan M. Hollevoet. burge meester vanSt Jans-Molenbeek.die ter plaats was, dat de hulp van het pompierskorps van Brussel noodzakelijk, onmisbaar was. M. Hollevoet deed oogeriblikkelijk telefoneeren mar de kazerne van de Kaatsspelplaats eu twee stoomspuiten en al de beschikbare pompiers vragen. Middelerwijl weerklonk de noodtrompet der pompiers van Laeken in de straten dezer gemeente en het vrijwil ligerskorps van Laeken,met eene stoomspuit en al het ander bluschrnaterieel, snelde naar de Simonsstraat. Een piket van het 9e linieregiment, ondre de bevelen van eenen kapitein, richtte den ordedienst in op den Antwerpschen steenweg en de straten palende aan het brandend ge bouw. Deze ordedienst was nooaig, gezien de talrijke menigte die toegeloopen kwam van heinde en verre. De vuurgloed werd tot op den Leuvenschen steenweg gezien. Wel dra stond de enveloppenfabriek ook in brand en sloegen de vlammen geweldig tegen de huizen gelegen aan den overkant, op den Antwerpschen steenweg. van den fabrikant en was lang de reisgenoo vari den luchtreiziger Toulet, broeder vai 'ijnen baas Hij was het die over eenig (jaren de luchtvaart inrichtte,waarin de brus Iselsche luchtreiziger en twee gekende han- deldiijvers der hoofdstad de dood vonden. In de fabrii k Hollandia wemen een bon lerdtal werklieden, en in de enveloppen fabriek van M. Lucien Desbordes, origeveei 120. 5 12 6 3 6 2 2 6 14 17 9 1 7 6 1 7 6 7 1 7 5 6 35 ten 5 ure. Al de raadsheeren zijn aanwezig onder hen is de heer Minister van Nijverheid en Arbeid, Baron Surmont de Volsberghe. M. de Burgemeester zit voor. Daar de gemeenteraad ditmaal ten 5 ure begon, en wij maar ten 5.20 daar waren, was reeds een deel van 't dagorde besproken. Lanteerns op de Beestenmarkt 8 nieuwe lanteernen zullen op de beesten markt geplaatst worden. De Yperscbe aan nemers zulien verzocht worden in teieekenen voor de aanbesteding, die op 1496 fr. wordt beraamd. M. D'Huvettere vraagt dat het stadsbestuur ook eer,en lanteern zou plaatsen op den koer van den soldatenkring, die hier ter slede onder de soldaten uitnemende vele goeds sticht. 't Ware een kleine onkost voor stad en 't zou vele deugd d ren aan den kring. M. de Voorzitter. 'k Breng geheel Talrijk zijnde barakken van allen aard die hunne komste voor onze Foore hebben aangekondigd. Onder de aantrekkelijkheden hebben wij vooreerst het prachtig gesticht van M. Henry Opitz, dat verleden jaar zulken bijval genoot. De heer Henry Opitz staat nogmaals voor de Kasselrij en komt met een gansch nieuw [programma voor den dag. Talrijke beroemde kunstenaars zijn aange worven, en zullen niet weinig bijdragen |am het volk als vroeger naar den theater Henry Opitz te lokken. De prachtige Carousel-Salon Opitz-Van Haverbeke zal daar ook zijn. Onnoodig nog j den lof te maken van die prachtige inrichting, die telken jare meer en nieuwere aantrekke lijkheden ten toon spreidt. te Sint-Jans-Molenbeek Woensdag nacht, rond 1 1/2 ure, ontstond er een geweldige brand in de margarinefa briek Hollandia, gelegen in de Simonsstraat en palende aan de enveloppenfabriek, gele- Een pompier gredood. Verscheidene pompiers van St Jans Molen beek die in de Simonstraat werkten, zagen opeens dat een groote muur op 't invallen stond, zij riepen«Ach'eruil! Redde zich wie zich redden kan Op 't zelfde oogen blik stortte de muur met ijseiijk gekraak in. Al de pompiers konden vluchten,uitgenomen een, die onder de puinen bedolven werd. De pompiers kwamen een minuut later terug en I namen de steenen weg waaronder de onge lukkige lag. De moedige pompier was dood; Izijn hoofd was letterlijk vermorzeld. Dr Re quette werd bijgeroepen en kon nog slechts het overlijden hestatigen. Het lijk werd naar het doodenhuis gebracht. Het slachtoffer is de kaporaal Charles Basquin, van de pom piers van St-Jans Molenbeek.De ongelukkig; die in de Hoekstraat woonde, was gehuwd en vader van vier kinderen. Een andere kaporaal, M. Haering, dien men dacht ooit onder de puinen te liggen, werd eenige oogenblikken later, slechts licht gekneusd, teruggevonden. Alhoewel de bluschdienst uiterst moeilijk was,daar ten gevolge van den hevigen vorst het water dat uit de lansen spoot, in de luchi vervroos en als ijs op den vuurpoel viel, [gelukten de vereenigde pompiers er in rond 4 ure dei: brand te beperken Het was hoog lijd; de twee fabrieken lagen reeds in puin en de elektriekfabriek en het stadsmagazije werden seeds door de vlammen aangetast de muren van de omliggende huizen waren reeds verschroeid en talrijite ruiten ge sprongen, Ten 5 ure 's morgends was alle verder ge vaar geweken. De pompiers van Brussel Konden naar hunne kazerne terugkeeren. De pompiers van Sint Jans Molenbeek en van Laeken bleven ter plaatse om de rookende [puinen te bespuiten. De schade wordt op twee miljoen frank geschat. Ten 9 ure 's morgends steeg er nog eer dikke rookzuil uit de puinen van de afge bionde fabrieken op. De puinen waren met ene dikke ijskorst bedekten aan de uitge brande vensters en stukken kornis hingen iange ijskegels.Eene talrijke menigte bevond zich nog ter plaatse. Zoo het schijnt, heef bet stadsmagazijn ook veel van den braric -rieden. Gansch het telefoonnet dat over dt fabrieken lag is vernield. De brand dei Simonsstraat is een van de schrikkeiijkstt geweest die in de laatste jaren voorgevallen zijn. Door de ramp zijn talrijke werklieden zonder werk,en dat in dezen strengen winter. De verongelukte pompier was 28 jaaroud; bet laatste zijner kinderen is nauwlijks veer tien dagen oudverleden zondag werd het gedoopt. De wanhoop der weduwe en van hare arme kinderen is hertverscheurend. De ongelukkige pompier werkte in de bil jardfabriek van M. Toulet, hij was een neet Als eigenaardigheid deeien wij de volgen de grappige schildersrekening mede, gevon den in oude boeken. Jacob van Rysselberghe in de kerk van Daknam eenigen tijd gewerkt hebbende, eischte 92 gulden, 16 stuivers Brabantsch courant. Daar de kerkmeesters deze som wat overdreven vonden, verzochten zij hein een geschreven rekening te willen inleveren. Des anderendaags ontving men de volgende I rekening De kerkmeesters van Daknam schuldig aan Jacob van Rysselberghe, als volgt GIJ. st. cl. 1. De tien geboden vernist en verbeterd. 2. Pontius Pilatus schoon ge maakt en een nieuwen band aan zijn muts gezet. 3. Een moordenaar aan 't kruis gedaan en eenen vinger aangezet. 4. Den linkervleugel van den [engel Gabriel verguld en er eeni ge pluimen ingestoken. 5. Den haan van Petrus eenen nieuwen steert gemaakt en zijnen kam versierd. 6. De meid van den hooge- priester Caïphas driemaal ge- wasschenen haar aangezicht doen blinken. 7. Den hemel vernieuwd, eeni ge sterren ingestoken, de zon vergulden de maan gekuischt. 8. De vlammen van het vage vuur aangehitst en eenige zielen gerepareerd. 9. Het vuur der hel geweldiger gemaakt. Lucifer eenen netten steert aangezet, zijne klauwen gerepareerd en eenige ketingen voor de verdoemden gemaakt. 10. Het hooi, het strooi in den stal van Bethlehem vernieuwd en een nieuwe sport'in de kribbe gestoken. 11. De tabbaard van Herodes nieuwe boorden aangezet, de lee- ren broek van Annas gelapt en twee knoopen aan zijn vest gezet. 12. Tobias op reis met den engel Raphael een paar slopkou sen aangedaan en twee riemen aan zijnen reiszak gemaakt. 13. De plekken van Balaam's ezel uitgedaan, zijn ooren ge kuischt en zijne hoefijzers ver nieuwd. 14. Het aangezicht van Sara driemaal gewasschen, gevreven, geschilderd en vernist. 15. De ladder van Jacob her- maakt, geverfd en twee nieuwe sporten ingestoken. 16. Een nieuwe steen in den slinger van David gelegd, het hoofd van Goliath doen zwellen en zijne beenen verplaatst. 17. Het haar van Judas rost gemaakt en zijne vingers gekort. 18. De ark van Noé met teer bestreken, twee glazen pannen op gelegd, een venster vernieuwd en Ncé een paar ruime mouwen aangedaan. 19. Het hemd van den verlo ren zoon gewasschen en gerepa reerd, zijn broek nagezien en hersteld en borstels van eenige verkens vernieuwd, hunnen steert doen krullen en drinkwater in de bakken gedaan. 20. De kruik van de Samari- taansehe vrouw gestopt, aaneen gelijmd, in 't nieuw geverfd en een oor aangezet. 1 70 4 2 5 3 3 6 2 5 3 8 15 6 2 12 1 6 6 Nu wtér wordt de verkooping aangekon digd van die gevonden voorwerpen in het eerste halfjaar 1900 En wij lezen onder de talrijke kleeren zi.-o mans als vrouwkleeren, pardessus, rok «en. pelerines pelsen, zakdoeken, enz 157 vilten. 5 booge en 41 strooien' mans hoeden, 205 klakken, 272 paar handsch<ie. nen 259 Ongepaarde handschoenen, ruim 1300 parapluis en parasols, over de 550 wandelstokken, 282 papieren pakken, meer fan 300 pakken in handdoeken en zak doeken. Verder tallooze boeken, portemonnais, spaarpotten, messen, rookgerief, brillen, tampen, horlogies, juweelen, enz. Er bestaat tegenwoordig als een wedren tusschen de verschillige transatlantische stoombootlijnen, om op den koristen tijd de overvaart tusschen Europa en Amerika af tc leggen. Weinigen maken zich een gedacht van de kracht door deze vermeerdering van snelheid vereischt. Veronderstellen wij eene stoomboot, die 6 knoopen loopt, 't is te zeggen per uur 6 mijlen, ieder van 1852 meters aflegt; en nemen wij dat zij eene zekere hoeveelheid steenkool verbruikt. Indien men de snelheid wil verdubbelen en 12 knoopen loopen denkt niet dat het voldoende is het gewicht der machien en den koolenvoorraad te verdubbelen. Door de proefnemingen hebben de ingenieurs kunnen berekenen, dat men de beide hoeveelheden moest vermenigvul digen met 8 Indien men de snelheid wil verviervou digen om tot 24 knoopen te komen, welke heden vereischt worden van alle groote tran- sailantikers, moet men het gewicht der oor spronkelijke machien en den voorraad steen- solen, in de koolhokken vervat, vermenig vuldigen met 64, De nieuwste der Duitsche paketbooten bezit machienen, hebbende gezamenlijk eene kracht van 28 000 peerden, en hare vuren verbraken 36 000 kilogram steen- Kolen per uur gevraagd in de Boterstraat, 36, te Yper. 6 10 7 15 6 er 21. Onze eerste moeder Eva gewasschen, en met olie bestre den, den appel doen blozen, de schicht van het serpent geslepen en zijne schepter vernieuwd, de versleten tanden van Adam ge scherpt eenige nieuwe ingezet en nem in den appel doen bijten. 2 7 4 5 Totaal *92 16 - verbeleren- Bij Callewaert De Meulenaere, drukker, lolerstraat, 36, nieuwe keus van PATERIVOsTERS PORTE-MON NAI ES laatste modellen en voordeeligste prijzen. De socialisten kunnen niet genoeg jam- meren over den hedendaagschen ellendigen toestand der werklieden. Welnu, een hun ner profeten, de heer Denis, socialistische volksvertegenwoordiger, schrijft het vol gende in zijnen Atlas de Statistique 5 Rorici *8135 en 39, won een wever 580 fr s' jaars; een schaliedekker, 500; een land- bouwwerkman, 290; een mijnwerker in Henegouw, 600 fr. Rond 1885 tot 89 win- snnZ'j' 'nonVfn hunnen kant' im> *300, 800 e» 1100 frank. Van he. eene tijdvak tot het andere zijn de werkuren van 14 on 11 gevallen. 0p °76nif0naï bed"jvigheid vertegenwoor- Op 31 December 1899, telde men, iQ de welke 687' 896 inbrenge'S' Van ke 687.896 met spaarboekjes van 1 tot tot 100 fr. eü 316,668 boekiesvan20 Dat wil niet zeggen, dat de toestand der werklieden niet kan verbeteren. Als de werkman zich niet meer door de socialis- SUk,aten Ver,eiden t0t^k- stakingen, die het vertrouwen der werk gevers wegnemen en de kalandizie doen te looi gaan, als er wat meer orde in de huis houdens zal heerschen, en voor al, als er eens vaarwel gezegd wordt aan den nood- iottigen genever, die zooveel huisgezinnen zedelijk en sioffelijk ,en onder breien, r wa, 2al gebras, borden 0p deoVas- enavonden w.irnia daghuren verloren,dan, 6 K zal de toestand der werklieden merkelijk Wie wil weten wat er in een half jaar op den spoorwegtrein zoo al verloren wordt, moet nu en dan in den Moniteur eens na zien, wat er bij de halfjaarlijksche verkoo- ping van achtergelaten voorwerpen voor den dag komt. Te bekomen bij CALLEWAERT-DE MEULENAERE drukker, Boterstraat verschillige soorten van aller beste keukenboeken v o°r bereiden van spijzen en confituren. ht UI cl as m m tn ar I VfirhAt Aran te «a*..

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 2