DIT IS EN OMMELANDS, Op Zaterdag, 9Rn Maart 1901. r» centimen 't blad. 36slejaar. Ta!merk 8406. VOOR DEN PAUS! Groote Fanfare Tooneelfeeste Voor de zendingen in China De bloedwet STAATKUNDIGE GMSCHQUW Vóór en na de Fransche revolutie 7*8 trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we sen ofte posttegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk i-ö, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Vorige lijst 1074.70 Th. Benoist en zusters, Dranoutre 3 00 Onbekend cm den zegen van God te bekomen t> 00 Binnen eenige dagen zal de lijste.die reeds meer dan honderd duizend frank heeft opge bracht in geheel het land, gesloten worden. Die nog begeeren mee te doen, worden verzocht zoohaast mogelijk hunne joiste te zenden, 't zij naar Brussel, 't zij ten bureele van 't Nieuwsblad. Zaterdag 9n Maarte aanstaande zal de vierde avondfeeste soirée-taba- gie plaats hebben in de Iweinszaal, ten 8 en half ure. De heer Arthur Lamoral, kunst- zanger te Kortrijk, en andere, zullen hunne medewerking verleeneu. Zondag 17 Maart, half-Vasten, ver tooning in 't Volkshuis. Blijspel in 3 bedrijven: Een reisje naar Oostende. De Eere- Beschermende leden der Wacht, die voorbehoudene plaatsen begeeren, mogen zich wenden tot M. Callewaert-De Meulenaere, van Vrijdag af, tot den dag der feeste, 's noens. tegen Een der vijftien zendelingen, on langs uit China teruggekeerd, de eerweerde Pater Botty van 't missiehuis van Scheut, zal in eene belangrijkeen gemoedelijke Voor dracht de omstandigheden uit eendoen, waarvan hij getuige was met zijne gezellen, en de ont beringen en 't lijden die zij moes ten onderstaan vóór hunnen te rugkeer in hun land. 't Is na de glorierijke martel dood van hunnen bisschop Mon seigneur Hamer, dat die heldhaf tige zendelingen, na ontelbare ge varen, konden ontsnappen uit de handen der boxers, met de woes tijn door te trekken en alzoo in Siberiën te geraken. Die voordracht, aantrekkelijk gemaakt door lichtbeelden, zal gegeven worden in de Iweinszaal, tea voordeele der zendingen in China, Maandag 18 dezer maand, ten 6 ure 's avonds. Wij verhopen dat onze lezers een goed onthaal zullen voorbe houden aan de jonkheden, die hun kaarten zullen komen aan bieden. Die moet weg. Het is onweerdig jongelingen voor eenen trommel te plaatsen, en hun te bevelen steekt uwe hand daarin het lot zal u zeggen of gij soldaat zul zijn of niet. Dat is de persoonlijke vrijheic schenden. Als dat mag blijven voortbestaan dan begrijpen wij niet waarom de Staat hetzelfde recht niet doe De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence HAVAS.te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van ai die buiten Oost- Westvlanderen wonen. gelden om zijne douaniers, zijne gen darmen, zijne postbedienden aan te werven. Ons volk stond tegen den school dwang op en bet gedoogt den solda- tendwang Hetgeen men regeering noemt, moet dus wel een machtig, of het Volk wel een nietig ding wezen. De oude Spartiaten, om de jeugd overdaad te behoeden, lieten aaar dronken slaven zien den dag der loting zijn het bijna al dronken slaven, die een slecht nummer trek- ren. Moeten zij dienen om de jeugd af schuw te doen krijgen voor den drank of voor de loting Meest voor de loting. Waarom moeten er den dag der oling moeders weenen, vaders hun li ar uitrukken, jongelingen razend oopen waarom al die ergeltjke too- neeleu, al die buitensporigheden, on weerdig van den tijd waarin wij even, onweerdig van de menschheid, waarom Omdat de Koning ziju getal man nen moet hebben omdat bet land moet kunnen verdedigd worden Wij eerbiedigen den Koning, wij eeren ons land daarom keuren wij de loting af. De baldadigheden die de otingsdagen schandvlekken, de nut- ielooze uitspattingen, zoo van droef- ïeid als van blijdschap, die ze keu merken, zijn niet geschikt om den eerbied in het algemeen voor Vorst en Land te doen aangroeien. Waarom het loten, die zinnelooze tvinding van eenen Napoleon 1, dan nog behouden Waarom die bloedwet? Alle andere beroepen zijn vrij het leroep van soldaat moet dat ook we zen, vooral in een land als Belgen and. Alle partijen keuren het loten af, en toch blijft het loten bestaan. Er zijn er die van algemeenen lieustplicht droomen daarvan willen wij niet: 1° omdat er dwang is 2° imdat de socialisten dien maar ver langen om broederoorlog te kunnen erwekken. Anderen willen het plaalsvervan- gen afschaffen daarvan willen wij evenmin het blinde lot blijft ge bieden. Ons ideaal is worde soldaat wie het wil, niet voor de lasten, maar wegens de voordeelen die er aan ver bonden zijn. Men klaagt putten in den grond over het volgepropt zitten van alle vrije beroepen waarom stelt men er geen nieuwe open Wij begrijpen zeer wel dat er sol daten moeten zijn; 'tis de dwang die gebruikt wordt om er te hebben, dieu wij afkeuren en bestrijden. Indien soldaat worden, de voordee len der andere staatsbedieningen aanbood, hoe zou men de verzoekers zien toestroomen Dan ten minste zouden onze in stellingen niet meer moeten beschut worden door mannen die ze, zooals nu, voor een groot deel verfoeien en vervloeken, omdat het loten bunnen levensloop dwarsboomt of hunne ge voelens van gelijkheid krenkt. Dat moet kosten, wij weten be welde andere Staatsinrichtingen kosten ook. Die kosten zijn echter gemakkelijk om dekken men moet ze maar verhale op de ouders der ongelingen die dienstplichtig kun nen gemaakt worden, en deze doeri betalen naarvolgens hun vermogen Zal men dat doen Wij denken 't niet in België wordt alles gelapt, nooit snijdt men de kan iers geheel uit. Het Volk kau, wel is waar, zijnen wil opdringen aan dezen die zijne vertegenwoordigers willen worden, niet aan Hem die over België den scepter zwaait, tenzij dezen die het Volk vertegenwoordigen Hem kun nen doen begrijpen dat zijn Troon veel beter bewaard zal zijn door vrije mannen dan door slaven. Wie België van den soldatendwang verlost, zal later geroemd worden als de redder der natie. Algemeen belang. Het engelsch Lagerhuis Het is eene ware vechtpartij, die dinsdag avond in het Lagerhuis heeft laats gehad. De Ieren, die zich sedert iet begin van den zittijd weer bijzon der wo"lig toonen, '.naakten obstrue- tionnism en stelden allerhande wij zigingen voor om de beraadslagingen het lange te trekken. De onder in voorziter wilde te middernacht de sluiting ter stemming leggen, doch de eren protesteerden en weigerden de zaal te verlaten om aan de stemming deel te riemen: in Engeland zooals men weet, stemmen de Parlements- eden met zich in twee verschiliige zalen te begeven, eu men telt de leden op, die uit elke zaal terugkomen de eenen zijn de ja-stemmers, de andere de tegenstemmers. De onthouders uomen eerst binnen als de optelling gedaau is. De Ieren nu wilden de stemming beletten en maakten lawijd dat hooren en zien verging. De voorzitter werd geroepen, en deze bevool op zijne beurt aan de iersche afgeveerdigden de zaal te verlaten. Zij weigerden en de meerderheid besloot ddm dat zij tijdelijk zouden uitgesloten zijn. Zij weigerden nu nog hardnekkiger te vertrekken en de policiewacht werd geroepen. De leren zijn echter van geen klein gerucht vervoerd; zij stormden op de policieagenten los, en een schrikkelijk gevecht ontstond. De agenten verloren hunne helmen, de Ieren werden de kleeren van het lijf getrokken. Er werd geslagen, ge stampt, gebokst en de agenten werden nog het ergst van al toegetakeld. Dank aan hunne overmacht konden zij nogtans de wederspaunige afge veerdigden eindelijk buiten krijgen een dezer moest door zes mannen opgepakt en weggedragen worden; hij had nog enkel het hemd en de broek aan het lijf. Het gevecht heeft omtrent een uur geduurd. De vloer was overdekt met manchetknoppen, horlogies, gordels, bretellen, cols en kravatten. Verscheidene der agenten zijn naar de ziekenzaal moeten ge bracht worden. Woensdag avond heeft de minister Balfour aangekondigd dat hij een voorstel zal doen om de leden, die weigeren op bevel van den voorzitter de zaal te verlaten, voor het overige van den zittijd uit te sluiten. De Ieren ïebben hevig daartegen geprotes ;eerd. Dat belooft ons nog eenige woe- ige zittingen. Aanslag op keizer Wilhelm Keizer Wilhelm, die zich woensdag e Bremen bevond, moest 's avonds naar Berlijn terug vertrekken. Op den weg van het stadhuis naar de stad heeft een werkman, die zegt Dietrich Weiland te heeten, een stuk ijzer naar de keizerlijke koets gewor- ben. De keizer werd aan de rechter wang gekwetst en heeft zonder opont- load zijnen weg voortgezet. De dader, die onmiddellijk werd aangehouden, schijnt in de hersens gekreukt te zijn hij zou aan de vallende ziekte ij den. Bij zijne aankomst in de statie te 3erlijn, werd de keizer afgewacht loor de keizerin enden rijkskanselier. )e vermaarde geneesheer, Dr Berg- rnann, is hem in het kasteel van Pots lam komen verzorgen. De keize* leeft aan het rechter ongheen eeu woude bekomen van 4 centimeters ang, doordringend tot op het been; lij heeft veel gebloed, doch de wonde evert geen gevaar op er is een een voudig verband op gelegd. Woensdag morgend moest keizer Wilhelm deelnemen aan de inspectie van de ruiterij-officiers van Potsdam, doch hij heeft ervan afgezien. Hij ïeeft ook de voorgenomen reis naai AÖnigsberg doen afzeggen. Dietrich Weiland, donderdag mor gend opnieuw ondervraagd, verklaar de dat hij niets wist van het gebeurde van woensdag hij herhaalde voort durend dat hij aan de vallende ziekte ijdt. Hij schijnt volstrekt niet bewust van zijne daden. Dietrich Weiland is te Bremen geboren den 22 april 1881. dij ziet er zeer ellendig uit en zijne Heeren hangen in flarden. De policie zoekt den broeder van Weiland op, een schoenmaker, dien men denkl ïem tot den aanslag opgestookt te ïebben. In de zitting van den rijksdag, donderdag namiddag, hield de voor zitter, M. von Ballestrem, eene aan- praak, waarin hij namens de verga- lering zijne verontweerdiging uit- I ruk te over den gepleegden aanslag en den Hemel dankte dat de keizer en het vaderland van eeue schrikke- jke ramp gevrijwaard gebleven zijn. Al de aanwezige afgeveerdigden aan- ïoorden rechtstaande de aanspraak van den voorzitterde socialisten hadden zich uit de voeten gemaakt. Wij leven in eenen tijd dat wij de meeste stielen en ambachten zien bederven en gan sche huishoudens zonder reden zien onter ven. De oorzaak daarvan is de ongetoomde mededinging, de losbandige concurrentie Vóór de Fransche revolutie van 1789 was ons land machiig en wereldberoemd dooi zijne gilden, alle maatschappijen van ouder lingen bijstand. Al de ambachten vormden gilden. Het ge tal gilden te Brussel was zeer groot gaat maar eens de plaats van den Zavel te Brussel bezichtigen daar ziet gij de verschiliige stielen door beelden voorgesteld met de Kleederdracht en de werktuigen hun eigen Elke gilde had haren Patroon of be sehermheilige, waarvan er heden nog eenige herdacht blijven, gelijk Sint Eloy voor de smeden, Sint Grispijn voor de schoenmakers, Sint Sebastiaan voor de schutters, Sint Isi- door voor de boeren. Elke gilde had haren Raad, die in de gil- dekamer vergaderde, en uit de deftigste en bekwaamste mannen van het vak bestond. Elke gilde had haren Proost of Priester, en zelfs in vele steden haren autaar of hare tapet. Elke gilde had haren hoofdman of Deken, en eene vlag baar eigen al de leden waren Gildebroeders en gildezusters, die malkan der hielpen tot vooruitgang van het ambacht. De gilden hadden een wettig bestaan en mochten allerlei verbonden sluiten en ver- koopen waaruit volgde, door den duur van die lange samenwerking, dat Belgie bekend was om zijnen rijkdom, gelijk nog blijkt uit de kerken en kunstgebouwen tot stand ge bracht. Zelfs waren die gilden ten tijde van oorlog vrseselijk en vernielend tot zelfbehoud inge- ichthet waren de gilden die te Kortrijk ie Fransche overmacht in het slijk neder- Alles was voorzieneen deel van de winsten der gilde ging in de kas tot onder stand van weduwen, van weezen en van ersletene en gebrekkelijke gildebroeders. De prijs der waren en der werken, de buur n de loon, werden in de gilde vastgesteld. Bijvoorbeeld voor een paar schoenen of bot en werd een hoogste pr ijs in de gildekamer esproken. Ook de minste prijs werd aan- eduid zij namen voor regel dat een oppas send en matig werkman met zijn werk zijn broed moest kunnen winnen. Op die manier kon niemand op korten tijd schatrijk worden niemand ook was er die zijn brood mits te werken, niet kon winnen. Het werk zelf werd soms verdeeld om aan eenieder werk te geven. De dronkenschap was gestraft. Zij namen voor regel eer lijk duurt het langst, de kleine winsten zijn de zaligste en de gilde zorgde voor de broodwinning van al de gildebroeders. Om in de gilde aanveerd te worden, moest men een stuk afmaken, waar de meeste moeilijkheden in voorkwamen. Dit werk werd in de gildekamer gebracht en werd het aanveerd en goedgekeurd, dan mocht gij voor het publiek werken en op uw uithang bord meesterschoenmaker of meesterkleer maker, bijvoorbeeld, zetten anders niet. Daaruit volgde dat er dan goede smeden, wevers, dekkers, metsers, enz. waren er waren geene verbrodders en stielmannen die knoeiwerk leverden, of maar half hunnen stiel kenden. Ziet maar de borduurwerken, de smederij, de slotmakerij, het metswerk van vorige eeuwen; onze eeuw met al hare mekanie- sen kan daar niet aan rieken. Was er nu bijvoorbeeld een schoenmaker, een timmerman die boven den hoogsten prijs vroeg, of onder de laagste markt werk- e, hij werd aangeklaagd, en was hij plich- tig, hij werd vermaand, bij hervalling nog vermaand, en bleef bij boven of onder de markt werken, hij werd uit de gilde gevon- nisd. Dan mocht hij op zijn uithangbord met dien stiel niet meer pronken en hij was een verloren man in deoogen zijner medeburgers, omdat hij, niet eerlijk zijnde, den stiel be dorven had. Hetzelfde nu geschiedde nopens alle bedrog, in alle bedrijven. Daaruit volgde dat de Belgen, na verloop van tijd. de meester schilders waren en de meester-metsers van gebeel de wereld dat de Belgische kooplieden de wereld door, alle gezag van reebtveerdigheid eu eerlijkheid genoten, en dat Brugge de rijkste handelstad werd van heel de wereld. Heel het Belgische volk was ingericht op ee< en voet van christelijKheid, vau genot, van reebtveerdigheid en van werkzaamheid. De fransche revolutie heeft hier eene me nigte kerken en kunstwerken vernield, en als een citroen ons land uitgeperst en uitge- YPPP I rtiA MII.IIIIIMi.iM.IMHI.i.1.. «lil. .11 of-gen.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1