DIT IS EN OMMELANDS, SCHRIKKELIJK ONGELUK m PLMMTSLI JK Op Zaterdag, 16Rn Maart 1901. r> centimen 't blad. VOOR DEN PAUS Tooneelfeeste Voor de zendingen in China Een nieuw bewijs Congo Stad Yper Gemeenteraad De pensioenen in Yper M. Nolf iaar. r'd »H 84-07 Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap toe sen ofte post, tegen 3 frank 's jaars 'r Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Hel blad en is niet min teirekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Hes moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 16, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen losten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't O.f.SO van 's Rechters:wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, teder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt bespro' en. De Heeren van de Agence HAVAS,te Brussel, Tk 32,in de Magdal ca strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlanderen wonen. Vorige lijst 4082.70 De geestelijkheid en eenige parochianen van Becelare 30 00 Nog uit Becelare 4 00 Zondag 17 Maart, half-Vasteri, ver tooning in 't Volkshuis. Blijspel in 3 bedrijven: Een reisje naar Oostende. De Eere- Beschermende leden der Wacht, die voorbehoudene plaatsen begeeren, mogen zich wenden lot M. Callewaert-De Meulenaere, van Vrijdag af, tot den dag der feeste, 's noens. Een der vijftien zendelingen, on langs uit China teruggekeerd, de eerweerde Pater Botty van 't missiehuis van Scheut, zal in eene belangrijkeen gemoedelijke Voor dracht de omstandigheden uit eendoen, waarvan hij getuige was met zijne gezellen, en de ont beringen en 't lijden die zij moes ten onderslaan vóór hunnen te rugkeer in hun land. 't Is na de glorierijke martel dood van hunnen bisschop Mon seigneur Hamer, dat die heldhaf tige zendelingen, na ontelbare ge varen, konden ontsnappen uit de banden der boxers, met de woes tijn door te trekken en alzoo in Siberiën te geraken Die voordracht, aantrekkelijk gemaakt door lichtbeelden, zal gegeven worden in de I weinszaal, ten voordeele der zendingen in China, Maandag 18 dezer maand, ten 6 ure 's avonds. Wij verhopen dat onze lezers een goed onthaal zullen voorbe houden aan de jonkheden, die hun kaarten zullen komen aan bieden. De toestand in Spanje verergert en neemt eene wending, die geheel en gansch overeenstemt met hetgeen te voorzien was. Eerst de betoogingen tegen de ka tholieken en de kloosters door het toedoen der vrijmetselarijdaarna, gelijk in het distrikt van Barcelona, geweldige woelingen van wege de socialisten. 't En zijn nu de priesters en de kloosterlingen alleene niet meer die men aanvaltmaar de kapitalisten, de fabrikanten en de vertegenwoordigers van 't wereldlijk gezag Van de kloosters en kollegien, die men plundert en in brande steekt, trekt men nu verder naar de fabrieken, de kringen en openbare gebouwen om daar juist hetzelfde vernielingswerk te doen. Was dit niet te voorzien Ziedaar wat er van komt wanneer men de driften van het volk ophitst Immers wanneer men dien stroom losgelaten heeft,wie zal er hem tegen houden Zoo veel te meer dat het de drift alleen niet is die hier in 't spel is, maar dat de houding van 't volk niets dan redelijk en natuurlijk is als men rekening houdt van de leerstelsels welke de vrijmetselarij onder 'l volk tracht te verspreiden. Indien 't kloostergoed zoo aantrek kelijk is om aan te slaan waarom zou 't kapitaal dat min zijn Indien men wél doet met de kloo aterlingen vast te grijpen en aan den muur te kletsen waarom en zou men 't zelfde niet doen mei de eigenaars en de bankiers Al de beschuldigingen, de leugens en de laster welke de vrijmetselarij inbrengt tegen de kloosters, kunt ge als eene handschoe ommekeeren en aari 't kapitalism passen. 't Is één cn heizélfde liedje welk men op twee versc'n llige toonen ka» spelen. Hier valt dus maar den toon te veranderen, cn dat kunnen de so cialist kopstukken opperbest. De feiten zijn daar om die waarheid onbetwis'elijk vaste te s'.ellen. Ten anderen degroole schrijvers en sprekers der socialisten en steken dat niet weg. Zij hebben ten minsle de gave van rechtzinnig te zijn, cn zij en doen niet ijk die pbarizeërs die men liberalen noemt en uit wier spreken en schrij ven men dikwijls noch mossel noch visch kan rapen. Om maar een socialiste kopstuk te noemen, wat heeft de welgekende Viviani in de fransche Kamers gezeid over de wet tegen de kloosters Ik ben gelukkig mij te kunnen aan sluitenzegde hu, aan die eerste,zeer goede, maar te onvolledige toepassing der socialistische leerstelsels. Deze wet zegde hij verder, is maar eene af- korting op de groote vereffening die altijd ons laatste doel is en blijven moet. De dag en is niet verre meer dat wij die wet zullen toepassen op al de kapitalisten Als meu die feilen nagaat en die woorden verstaat, men is waarlijk verstomd over de doenwijze van som mige liberalen die met zulke mannen hand in hand gaan en op die wijze hunnen eigenen ondergang bewerken. Er is weere veel sprake van. 't En moet niemand verwonderen na bet Paaschverlof zullen de Kamers er hen moeten meê bezighouden. De koning wil Congo aan Belgie geven, 't Is een geschenk waarover veel andere landen blijde zouden zijn. Schier alle landen immers hebben koloniën, overzeesche bezit tingen. Zij hebben ze moeten veroveren met de macht der wapenen, of afkoopen of aanhechten in voorwaarden die kostelijk waren, dikwijls na lange, vele en moeilijke onderhandelingen met andere mogend heden. Voor Congo ging het anders. Overeenige jaren was die schier onmetelijke streke daaromtrent onbekend. Op de landkaarten was de plaatse van Cóngo voor een groot deel in 't wit opengelaten, tenzij aan de kuste. Nu is het alzoo niet meer. De kolonie bestaat, met een volledig bestier nijverheid en handel zijn er op ongewone maniere aangegroeid. Niet alleen is er een natuurlijke weg die de voortbreng selen naar de kust voert, de waterweg, de stroom waaraan de Staat zijnen name ontleent, de Congo maar zelfs wierd er een ijzerenweg gemaakt die den stroom vervangt daar waar hij geen dienst kan doen Die ijzerenweg is een wonder van wils kracht. Dat alles is het werk. van ééncn man onzen koning, 't Is verstommend. Misschien zijner in de geschiedenis geen twee voor beelden van eene kolonie alzoo gesticht en ingericht, door het toedoen van éénen' per soon. Elders, zelfs in Engeland, voorzekei n Frankrijk en Duitschiand, heeft men daarvoor al de Staatsmachten noodig en nog en gaat hei zoo wel met, op verre na met. De Congostaat is daar nu, met gansch zijne inrichting. De koning vraagt aan t land Wilt gij er van, gij moogt hem hebben, zonder dat ik iets vraag in ver gelding van al de opofferingen die ik er voor deed. Belgie vei tegenwoordigd door de Kamers had tien jaar lijds om zich ti Dedenken. De tien jaar zijn omme. Er moe een kom af van komen. Wat gedaan Indien wij in de Kamers zetelden, zouden wij er meer dan twee keeren op deuken vooraleer eene beslissing te nemen. 't Beste ware. volgens ons, de zaken ie tien zooals ze nu zijn 't is te zeggen Congo bijzonderen eigendom van den koning dei Beigen Congo onafhankelijk van Belgie.. Belgie heeft er nu het voordeel van, zijn handel, zijne nijverheid vinden er uitwegen en Belgie en heeft er den last niet van, in ch de verantwoordelijkheid, 't Is al profijt en geen verlies. Dat en is niet geheel edelmoedig, zult gij zeggen, inderdaad. Maar in zake van beslier mag het herte niet luider spreken dan hel verstand. De ondervinding Dert ons Is Congo aan Belgie, aanstonds zult gij de bestierkosien der kolonie zien vermeerderen. Daarbij, in Congo, gelijk in de meeste overzeesche bezittingen, is er gedurig opstand, nu waar hier, dan waar daar. Er moet daarvoor een leger zijn. De Belgen en moeten daar nu voor niets in lusschenkomen. Dan wel. Niet dat men de jongens van hier naar Congo zou zenden tegen hunne goeste. De grond wet verbiedt dat. Maar het geld zou van hier moeten komen. Daarbij zal men, in het be staan vari eene kolonie, die officieel aan Belgie is, geen reden vinden om eene oorlogsvloot te eischen Dat alles kost geld, stukken van menschen. Indien Congo nu zijne kosten maakt of daaromtrent, zou het nog alzoo zijn, eens dat Congo tot den rang van Belgische kolo nie zou verheven zijn Men mag er aan twijfelen. Omdat Congo aan Belgie zou zijn, zouden de Belgen daarom meer handel drijven met Congo? 't En is niet gezeid, want in 't wederlandsch verdrag staat er dat, in Congo, alle volkeren gelijk moeten behan deld worden, op handelsgebied. 't Beste ware dus den tegenwoordigen slaat van zaken te bewaren. Nogtans, indiende koning nu eens zegde: Goed en wel, maar dat en kan niet zijn. De last of de verantwoordelijkheid is te zwaar voor mij. Wilt gij er niet van, goed in dii geval en hoe zeer het mij spijt, moet ik Congo aan een ander land geven. Frankrijk heeft, in dit geval, de voorkeur gevraagd, 't Staat in het verdrag. Dat ware een ander paar mouwen. De Kamers en zouden niet lichtzinnig mogen antwoorden Ehwel, geef het aan wier gij wilt wij en begeeren het niet. Trou wens, Congo, eens in de banden van een vreemd land, het is klaar dat het daar voor de Belgen zou verslechten. Bloed trekt en de nieuwe bezitters zouden natuurlijk hunne landgenooten bij de Belgen vorentrekken. De Belgen zouden het eerste en bet meeste werk gedaan nebben, en de andere zouden met de beste brokken weggaan, 't Ware nog al hard. Ja, er mag twee keeren op gepeisd wor den. Alles heeft zijnen meê en zijnen legen... Eu aan gedane zaken is niet te ver anderen. Daarom verzint eer gij begint. (Gaz. van Brugge). Verslag tier zitting van Zaterdag 9 Maarte 1901 De zitting wordt geopend len 4 en half, onder voorzitterschap van M. den Burge meester Colaert, en in 't bijzijn van al de raadshëeren, buiten de heeren C. D'Huvet- tere en Baron Surmont de Volsberghe, die belet zijn. Er wordi kennis genomen van eenen brief van graaf d'Urse), waarbij deze laat weten dat hij in dienst getreden is als gouverneur. St Jansstraat De stad is 't akkoord met Muie Six Dela cauw en 'i rechttrekken der St Jansstrab wordt bepaald goedgekeurd. De aankoop van een huis in den Doorgang voor 2700 fr. wordt goedgekeurd. De heer Ingenieur Vanderghole steltvoor ten hoogste 3000 kgr. te laten laden op de karren di de bouwstoffen bij halen voor bei kasteel van Mevrouw Mahieu van Hoilebeke. 't Is noodig maatregels te nemen om de wegen niet geheel te laten in stukken rijden. M. Boone doet opmerken dat 5000 kgr. niet overdreven en is voor zulke karren. M. Vanden Boogaerde vraagt als de aanpalers belast zijn met de dijken uit te delven langs de gemeente- en buurtwegen. M. de Voorzitter. Neen, 't is de stad zelve, en we zullen zorgen dat het werk ge daan worde. Na eenige bemerkingen nopens de ver lichting van den hof der statie, wordt de zitting geheven. De zake der ouderdoms en werkerspen sioenen is waarlijk in Yper niet verwaarloosd Van den oogenblik dat de wetten en minis teriëele verordeningen nopens dit gewichtig vraagstuk alles in 'i klaar trokken, hebben de Ypersche katholieken hunnen plicht ver staan en zich moedig aan 't werk gesteld. Mannen van goeden wil, van onverpoos den iever, van edelmoedige zelft poffering, hebben aanstonds de noodige opzoekingen gedaan opdat alle personen van 65 jaar oud, en in de vereischte voorwaarden zijnde, het jaarlijksch pensioen van 65 franken zoude kunnen genieten. Terwijl eenige volgeerne bun huis ten dienste der bezoekers stelden, gingen andere huis uit, huis in opdat er niemand en zou ontsnappen aan T genot welke de milde jonste van 't Staatsbesuer hun moest meê orengen. In die laatste werking bijzonderlijk beeft onze Yperscbe geestelijkheid een treffend voorbeeld gegeven van genegenheid cn iever voor 't welzijn der welkende klasse. Eere zij aan hun Wij denken niet dat er op het grondgebied van Yper één persoon zou vergeten zijn. Ook het werk d r pensioenkassen heef eene groote uitbreiding genomen. Eene menigte maatschappijen van onder tingen bijstand zijn tot stand gekomen in onze katholieke scholen, patronaten, con gregatiën, gilden, genootschappen van den H. Vincentius, enz., enz. En binst dien tijd, wat deden onze Yper scbe liberalen Schrijven en bun volk aanwakkeren om daarin mede te doen; maar buiten dat... niets Trouwens om zulke werken in te steken zijn er twee dingen noodi.., ten eerste zeiopofferingen dat en hebben de liberalen maar als 't kiezing isen ten twee de geld, en dat hebben de liberalen wel, maar... voor geen ander. Tous pingres, al vrekken, zou de libe rale Ghronique zeggen en dat hebben onze Ypersche liberalen nog eens te moer newfzen in deze omstandigheid. i Is van den liberalen volks vertegen woor- iger van Yper dat wij willen spreken. Hij en had in de Kamer niet kunnen zijn toen gestemd werd over de kwijtschelding van den anarchist Moineau en Cie. De volgende tting kwam hij af. 't Spijt mij, zei hij, dat k afwezig was want in dit geval, zou ik de kwijtschelding, 't. is te zeggen de vrij» telling van Moineau, versteenden anarchist, mijter van dynamietbommen, gestemd heb- oen. Dus, al de liberale volksvertegenwoor- gers van West Vlaanderen, mogen, onder t oogpunt, op denzelfden voet gesteld vvor- en MM. Termote, Vandervenne, Nolf n Buyl, natuurlijk. t Zijn al mouwvagers der socialisten, c-n mannen die toonen dat zij de ncodw mdig- tièden van een landbestier niet verstaan. Im mers zij willen volledige eerherstelling ver enen aan eenen gast, die weigert genade e vragen en die het niet weg en steekt dat bij nog altijd met de zelfde gedachten be leid is. t Land zou verre gebracht worden met zulke knapen aan 't hoofd. Gazette van Brugge.) op den ijzer weg te HEULE Twee dooden. Talrijke gekwetsten Zaterdag avond, rond ten elven, kwam de mare in stad dat er een schrikkelijk ongeluk gebeurd was in de statie van Heule. Men sprak van verscheidene dooden en talrijke gekwetsten. De rechtstreeksche trein n° 9 uit Brugge, die ten 6.12 te Kortrijk moest toekomen was'ont- riggeld. Onnoodig te zeggen dat er seffens een vloed van volk naar de plaatse des onheils stroomde. Het ongeluk Die trein en houdt niet stille in de statie van Heule. 't Was dus omtrent ten 6.10 dat hij in volle vaart deze statie voorbijstoomde en plot selings, in de stilte van den avond, eenen ge weldigen slag veroorzaakte die heinde en verre gehoord wierd. De reizigers wierden met ge weld de eene tegen de andere geslegen. De be woners van rond de statie kwamen geloopen en de reizigers die op den trein zaten, voor zoo veel zij nog konden, sprongen buiten, 't Was een angst en eenen schrik zonder einde,en hier en daar stegen klachten om hulpe op. Wat was er gebeurd? Ten gevolge van eene slechte richting van het wisselspoor was de trein n° 9 van de reizigers- lijn op de koopwarenlijn geloopen, en eer de machinist hem rekeninge kon geven van 't on geluk dat hij te gemoet iiep, kwam de reizigers trein in volle vaart gebotst tegen een goederen trein van 8 wagens, die daar geladen stonden. In haar geweld zat de machiene van den reizi gerstrein op een der wagens geladen met zak ken guano,en viel eindelinge op haren linkeren kant. De fourgon, waarin de hoofdtreinwachter stond, keerde om op zijnen rechteren kant. Een rijtuig van 2e klasse dat volgde kwam hem ver brijzelen tegen de machien en een rijtuig van 3C klasse zat ie peerde op een van de 2°. De drij wagens en t machien en mieken maar eenen hoop brokken en stukken meer uit. De treia bestond uit zes rijtuigen. m m «i ■Gfi25SUX8II8R£K>if geweest.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1