De ramp van Heule in de Kamers Despoorwegrampe van Heule EENEN BIJVAL Uit Wytschaete Sterfgeval 't En was maar na dat de eerste ontsteltenissr voorbij was dat men eens rekeninge kon geven van water gebeurd was.Daarbij de duisternisse van den avond gaf aan dit tooneel een nog treuriger uitzicht. De eerste hulpe M. Lambin, statie-overste, met zijn volk en de vrij willige pompiers van Heule, onder hi t bevel van M. Edouard Lagae en J. Leperre, alsook de nog in staat zijnde reizigers stelden de eerste reddingswerken in. De treinwachter Van Doiselaere van Brugge muntte boven allen uit in het reddingswerk en iedereen spreekt ei een meesten lof van. Twee doctors die op den trein zaten, M. Lefebvre van Meenen, en bijzon der!ijk M. Jooris Pillen van Lauwe, deze laatste zelve gekwetst zijnde aan 't hoofd en die veel bloed verloos, stelden hunne vakkenissen ten dienste van de lijdenden. Er wierden onmiddelijk maren naar Kortrijk gezonden en ren hulptrein bracht verscheidene geneesheeren van stad aan. De stoffelijke schaè is zeer groot;de machien is geheel buiten diens1 en, gelijk wij hóoger zeggen, de fourgon en twee rijtuigen zijn in spienters geslegen. Maar- die stoffelijke schade en is niets bij de lichame lijke schaê die zij aan talrijke reizigers veroor zaakt heeft en waaronder reeds twee dooden zijn. Een der reizigers die eerst van onder d( puinhopen gelrokken wierd en gaf geen tee ken van leven meer. 'I Was een engelschman, M. Andre Johnston. Ondanks de geneeskundig! hulpe, die men hem toebrachten gaf de man geen teeken van leven meer. Hij was het herte ingestoken en moet op den slag dood geweest zijn. Zijn lijk wierd naar 't klooster gedaan. M. Johnston is een van die engelschmans die binst de wintermaanden naar de streke komen om vlas te koopen. 't Is reeds twintig jaar dat hij naar Kortrijk komt en zijnen intrek heef! in den Lion d o r op de Groote Markt. Hij vertegenwoordigde de spinnerij Taylor, van Belfast. De ongelukkige, die 60 jaar oud was, is getrouwd en vader van vier kinders. Zijne^ fa milie woont in den omtrek van Belfast, en 't is dus op verren afstand dat zrj de wreede tijding van de dood van hunnen echtgenoot en vader zullen vernemen. M. Johnston zal met (wee vrienden in hel rijtuig van 2= klasse. Onderwege wierd hij on passelijk en was wat lucht gaan scheppen op den plate-forme van het rijtuig. De treinwach ter Van Doiselaere had hem reeds aangeraden binnen te gaan, en 't is op den oogenblik dat hij terug naar binnen ging dat het rijtuig van 3" klasse op dit van 2= geslegen wierd. Hij was de eenigste die ter plekke dood was. Nogtans een tweede slachtoffer, in den per soon van M. Aug. Wyseur, zou de rampe maar eenige uren overleven. M. Aug. Wyseur is de welgekende ijzergieter uit de Kanon'strate, te Kortrijk. 't Is in eenen wanhopenden toestand dat hij van onder de puinen gehaald en naar den Cercle des Voyageurs, tegen de statie gedregen wierd Geheel zijn lichaam was in kwetsuren en 't is in de grootste pijnen dat hij den Zondag morgen ten 6 L'2, den geest gaf,na de laatste sacramen ten ontvangen te hebben.Ilij was het lender- mark af. M. Wyseur was geboren te Wevelghem, den 9 Oegsl, 184-3, cn stond op trouwen, 't Was uit die reden dat er kwestie was van scheiding van zaken lusseheu hem en zijne zuster. Zijn lijk wierd Zondag uoene naar zijne woning it Kortrijk overgebracht. 't Is een jaar geleden, op 28 Februari 1900 dat Felix 6o-snyt,de meesterknecht vsn M.Wij- sent', zoo orig-dukkig aan de dood kwam hij hel plaatsen van de'brandkassen in de Bank van kortrijk. M. Wyseur zal op den trein in gezelschap van vier zijner knechten, waaronder Medard Bossuyt, zoon van voorzeiden Bossuyt cn die hu onder de gekwetsten komt. Hij heeft talrijke kneuzingen op den rugge en op den buik. Het getal gekwetsten is niet juist gekend. Velen 'diemaar lichte kneuzingen bekomen hebben, zijn er van door getrokken nog gehee tevreden dat zij ;r alzpo van afkwamen. De trein zat vul volk, en onder de reizigers was het parket van Kortrijk, dat van Iseghem kwam waar. de hoeren van 't gerecht hun onder zoek over de moord aldaar gepleegd hadden gaan voortzetten. Onder de bijzonderste gekwetsten melden wij: De oppertreinwachtcr, M. Alloo.van Brugge die metden volgenden trein naar huis is gevoerd geweest. Zijn hoofd was fel gezwollen en zijn toestand boezemt onraste in. De machinist, August Glaeys, van Yper,is ook aan 't hoofd gepakt geweest. Daarbij heeft iiij den rechteren arm gebroken en is erg gekneusd aan 'i linker been. Hij wierd ter herberge van Jos. Maertens gedregen, alwaar hij nog ligt. Glaeys is getrouwd en vader van vijf kinders. 't Is den derden keer dat hij onder de gekwet sten is van spoorwegrampen. De stoker, insgelijks van Yper, Jan Verminck, wierd met diepe wonden aan 't hoofd en kneu zingen aan 't linkerbeen naar de herberg Sint- Arnoldus gedregen. Hij is ook getrouwd en vader van vier kinders. Inde Cercle des Voyageurs, droeg men ook nog erne vrouw van Kortrijk, zijnde Marie- Louise Baecselandt, vrouw Jules Dumortier, vischverkoopster, wonende in de Bruggestraai; geheel den voorkant van haar kleed was ver brand, zoo dat zij op de stove moet gevallen zijn. Zij klaagt van inwendige kneuzingen, evenais hare zuster, Emma Bacckelandt, vrouw Vansteenkiste; deze iaalste is naar beur huis, in Overleie, kunnen gevo rd worden. 't Zijn de eenigste drij gekwetsten die nog te Heule verblijven. Deze vrouw is Maandag overleden. Verders noemt men nog onder degene dir min of meer ernstig gewond werden M. BaptistePecrisse, handelaar in wijn, te Bordeaux, die een been gebroken is. Hij is tei verpleging in het Hotel deGand op de Static plaats, te Kortrijk. De geneesheeren denken zijn been te zullen moeten afzetten Joseph Coud'yzer, Voorstraat, 37. Kortrijk; Gustaf Bieckelandt, Groote Markt, Kortrijk, die ■e. zie schoft re ontwricht is II nor Van Ooteghem, Doornijkscbe steen weg, Kortrijk F. iiciaan Laeombe, Meenenstraat, Korlrijk Hendrik Lepere, Iseghcmstraat, Korlrijk M. Arthur Croquison, i'alfynstraat. die in di zijde en aan de beenen getroffen wierd Ach. Pot tic, 24 jaar, schilder, Leiestraat, dn gewond is aan 't hoofd en aan de knieën Gustaf Vorriest, 30 jaar, schilder, te Harel beke, die zijn bekkeneel iftgeslegen is Gyriel Bra ve, Kortrijk ï-'idoor Mayaert, Ruddervoorde; Van Compe'rnolle, Meenen Vanhansb-. se, pc. rd nfacteur, Meenen Leperre, Oostende; Eu verscheiden:- personen die lichtelijk ge kwetst of gekneusd zijn. Hoe een reiziger de rampe verhaalt. Wonderbare ontsnapping We war- n juist de statie van Heule voorbij- gestoomd-is wij ut met eens een groot en schok kregen... 'k i mij op den grond vallen en dat was mijn geluk anders was ik als de andere armen en beenen gepletterd; een tweede, en ik /.ag den wagen al hoven openscheuren, nog een schok en de wielen lagen bloot... de trein stond stil Rondom mij was 't een gekerm en ge schreeuw om een steenen hert ie doen breken. In den eerslen oogenblik was ik als bedwelmd ■jn 'n wiste niet als ik nog leefde of dood was. Maar tot mijn zeiven gekomen,'k ravelde mij op, trachtte door de spleten buiten te go-aken •u eens huilen, 'k ademde vrijer. God lof! 'k was gered De veranlwoordelijkheid Zondag morgen, len 9 4/2, is het parket van Kortrijk, dat vertegenwoordigd was door M. Verhelst, substituut van den procureur des konings, M. Dujardin, onderzoeksrechter, en \I. David, greffier, ter plaatse geweest. De statie overste, M. Lambin, eu het manschap zijn lang ondervraagd geweest. De wetheeren en zijn maar 's avonds terug gekeerd. In den namiddag hebben de ingenieur-toe- ziener M. Lebbe en een zijner ambtgenooten der Vlaanders, van hunnen kant een onderzoek ingesteld. Ziehier waaraan het ongeluk zou toe te wij ten zijn De barrierwachter Eeulekaert ziek zijnde, was vervangen door eenen anderen bediende. Er was gewerkt geweest aan het wisselspoor ■torts voor den doorgang van den rechtstreek schen trein. Als de barrierwachter ging om hel wisselspoor te sluiten kreeg hij het niet toe. De irein was te dichte genaderd, en 't ongeluk gebeurde. Te laat heeft men ondervonden dal. een der werklieden zijnen hamer tusschen de riggels had laten liggen van daar dat het wisselspoor niet en werkte. Er is al dikwijls geklaagd geweest over de ontoereikendheid van 't personeel bij de ijzer wegen van de Vlaanders. Is dat hier ook niet de schuld De barrierwachter moet, telkens er een trein afkomt, de barrieren langs twee kanten sluiten, hij moet het wisselspoor doen werken en hij moet de helle luiden om de komste van een lrein aan te kondigen. Dat moet al in eenige oogenblikken geschieden, en schilt er iets aan het wisselspoor er is geen tijd om te onder zoeken wat er hapert. Het volk Onnoodig te zeggen dat er reeds van den Zaterdag avond van ten allen kante volk naar Heule stroomde. Zondag, was het droog weder, en geheel den dag deure was het 'lijk processie De herbergen bij de statie, bijzonderlijk waarer slachtoffers lagen, stropten. Nieu w bezoek van 't parket Maandag namiddag, rond ten 2, is het parket vertegenwoordigd door M. Morel de West gaver, substituut van den procureur des konings M. Dujardin, onderzoeksrechter, M. David, greffier, bijgestaan door M. Peel, wetsdoctor, in rijtuig, eene tweede maal te Heule afgestapt De magistraten hebben opnieuw M. Lambin, statie-overste, ondervraagd. Vervolgens hebben zij he.t wisselspoor onderzoent en de noodige uitleggingen gevraagd over de mogelijke oor- zake van de rampe. Zij hebben ook een bezoek gedaan aan de gekwetsten die nog te Heule liggen. Het onderzoek ral voortgezet worden de ware oorzake van de rampe is nog niet gekend Bij de gekwetsten De toestand van vrouw Dumorlier-Baecke- landt is voldoende en men mag op herstelling hopen. Zij verblijft voort in den Gerei des Voyageurs waar zij de zorgen ont vangt van Dr Ysei byt. Gelijk wij liooger veronderstellen, moet vrouw Dumortier op de stove van den wagon gevallen zijn. Inderdaad, huiten de kwetsuren aan 't hoofd, aan de handen en aan de beenen, is zij ernstig aan den onderbuik verbrand. De machinist August Claeys is verre van ge beterd te zijn hij lijdt nog veie. Zijne vrouwe en zijne kinders bezorgen hem in 't Burger welzijn, hij Jos. Maertens. Wat de stoker Vermynck betreft,zijn toestand is voldoende. Hij wordt ook bezorgd door zijne vrouw en kinders. De ruiming der puinen De ruimingswerken zijn Maandag voortgezel geweest. De stukken der vernielde rijtuigen zijn op vijf wagons naar Kortrijk gevoerd ge weest. in den namiddag heeft men de machiene rechte gekregen. Een nieuw ongeluk Et n ongeluk en komt nooit alleene. Maandag morgen, rond len 8, terwijl Gustaf üogaerl, oud 20 jaar, werkman in den atelier te Brugge, bezig was aan 't rechten van de ma chien, schoot eensklaps de winde, gezeid cric, uiten hij ving ze op zijn linker been. Bogaeri. wierd naar d'herberg Sint-Ar noldus gedregen waar hij de zorgen ontving van Dr Yserbyt Hel slachtoffer had beneden den wrijf erne kwetsure van 5 een linie Iers breed op 4 c diep. Vervoer van eenen doode Dijsendag morgen bleef de rechtstreeksche trein naar Brugge, die ten 7 uit Kortrijk ver trekt, in de statie van Heule stilhouden om ie laatste overblijfselen op te nemen van den ver ongelukten engelschman, M. Johnston. Het lijk moest te Oostende ingescheept worden om naar Londen over te brengen tot waar de familie hel ing te gemoet komen. Geheel de engelsche colonic, in Kortrijk ver blijvende, zat op den trein, cn deed haren onge- lukkigcn landgenoot een laatste uitgeleide. Blijkt het ui', het onderzoen dat het-gemis aan de Westinghousefrein de oorzaak van de ramp is, dan zou er natuu' lijk eene zware verantwoordelijk beid wegen op de maai. schappij. M Janson Het gouverr eraeni kan d maatschappij van West-Vlaarideren dwingen •te noodige maatregelen te nemen om alle spoorwegrampen te voorkomen. Zou bet gouvernement deze m cht ntet br-zitw-n, dan zal ik oen wetsvoorstel neerleggen om hc •Itze macht te geven, soheidene banken. (Zeer wel op ver M TackondcrvraagtM.de minister vat poorwegen over die schrikkelijk spoot weg amp. Is het waar dat het gemis aari eet Westinghouselrein de oorzaak van de ramp s? M. Nolf. Ik verlang uitdrukkelijk de naairegelen te kennen die M. de minister an en moet nemen om op de lijnen van bij '.ondere maatschappijen rampen te voor -tomen. Spreker zegt dat het personeel var den spoorweg van West Vlaanderen slecb betaald wordt en tot achttien uren per d noot werken. Is het dan te verwonderd lat er op deze spoorbaan ongelukken ge Peuren M. Vanden Bogaerde spreekt in dei •■.elfdenzin. M Liebaert, minister van spoorwegen Voor het oogenblik kan ik onmogelijk mn de vraag van M. Tuck een antwoord geven. Het onderzoek is nog allijd niet ge sloten. Ik moet nogtans de K itner ter kennis orengen dat, over twee .manden reeds, it an de Maatschappij van West-Vlaandcei '•'schreven heb om te vragen of zij d Vestinghousefreins op hare treinen inge voerd had. Het antwoord was ontkennend Ik weet niet of de Staat de bijzondere maat schappijen verplichten kan deze freins te gebruiken. Deze kwestie acht ik zeer kiesch. Het wreed ongeluk van Zaterdag komi nog eens onze zienswijze bevestigen wegens het overnemen der «Vlaanders» door den Staai. Men zal wellicht zeggen, wat hei ft hei ontriggelen van eenen trein met de overne ming ie doen Hewel, men zou ten eer sten beter en kloeker alaam bebben, enten tweeden de treinen zouden voorzien zijn van de rem cl frein van Westinghouse, die de treinen van den Staat op kleinen atstand kan doen stilhouden had in dees geval de ma cbinist hem kunnen van dergelijke sluiting bedienen, de rampe was voorzeker veel min der geweest of misschien voorkomen. Het is dus grootelij/s tijd, niettegenstaan de al wat men zegt of kunne bijbrengen, dat het gouvernement zich eens goed met de zake zou bekommeren en de overname zon der uitstel doen. Dat het in 't ronde van Brussel moest zijn Kan men ook niet eens voor ons schoon en beminde Vlaanderen zorgen wij die twei ministers aan 't bewind hebben. Mijnheeren Surmott cn Liebaert brengi dit ten uitvoer en 't zal uw eeuwige roem zijn. Aan de nummers van onze gazet die van daag in siad aan onze lezers, worden uiige deeid, voegen wij een blad afbeeldende eene der talrijke teekeningeri. die de Fabriek van Toiles Cïrées en van Linoleum van Antwerpen op hare produkten di ukt. Het is onbetwist baar dat het gebruik van linoleum gezonder en zuiverder is, dan het gebruik van tapijten, aangenamer aan het zicht, warmer ea zachter dan onze oude handelwijze van de vloeren te schilderen. Wij radea dus onze lezers aan, de nieuwe albums te gaan zien, die de hierbovengenoemde fabriek komt te zender; aan aide caoutchouc magazijnen, behangers- ^arnierders en andere winkels van meubel stoffen. De prijzen aan dewelke die artikels ver Kocht worden, moeien iedereen overhalen er gebruik van te maken. De nieuwe herder van Wyischaete, eerweerde heer Karei Blancke, wierd Dinsdag plechtig in gehuldigd. De zon, die van de jare nog niet gedaan had dan pronken, schiet hare gulle en blijde stralen over eene geestdriftige menigte neder. Aan «Staan-Yzer», waarde nieuwe herder afgehaald wordt, eene poorte waarop in groote letters WELKOM. Welkom is de nieuwe herder zeker. Dat ge tuigt de prachtige versieringe der huizen, de wapperende vlaggen, de gedichten, de jaar schriften, alles, immers. Een prachtige sloet is den nieuwen herder te gemoet gekomen. Wij bemerken het muziekge nootschap, verschillige gilden, waaronder de voorbeeldige gilde Karei den Goede». Eene bijzondere melding voor de groep Ve loclub» met mooi bebloemde vvieltuigen, de brouwer in zijne ton, clcdrakker op zijti schuitje, en andereen andere, te lang om te melden. Eu ook, waarom rijden de velos zoo zeere? Eene even bijzondere melding voor de groep ruiters in prachtige kleedij, waaronder wij bij zonder bemerkenVerraes Eudoxe, Vanzuydt Bernard, Lcterme Emile, Belpaire Omer, Van devyver Michel, die alle vijf doen droomen aan vervlogen tijden, helden en heldendaden. Zij mieken gevolg en deel van de gilde «Karei den Goede». Verder zien wij den gemeenteraad, burgmees ter aan 't hoofd. De nieuwe herder, opgeleid door zijne getui gen, eerweerde heeren Debrabander, deken van St Gilles, Brugge, Vanderhaeghen, pastor te Veldeghem en den eerweerden heer kanonik De Brouwer, deken van Yper, is gevolgd van een aantal genoodigden, waaronder meestal de overlieden van de streke. Wij teekenen ter loops aan, de heeren senator Iweins d'Eeckhoutte. volksvertegenwoordiger Van Merris, Thevelin, provinciaal raadslid, en een groot getal pries ters, familieleden en vrienden van den nieuwen herder. De stoet geraakt rond 44 ure in beweging. Het kanon buldert, de klokken verspreiden in t ronde de blijde mare. De strate, van af Staan-Yzer» tot aan het dorp, is allerliefstsperretjes langs beide kan ten, van 400 tot 100 stappen praalpoorten.vaan dels, wimpels, versiersels in groen. Niet een huis dat uitneming maakt. De stoet trekt traagzaam kerkewaarts, tus ichen eene dubbele haag van nieuwsgierige pa rochianen, die willen eens «den nieuwen pastei- zien o. De bemerkingen vliegen rond als pijlen van een vierwerk «Och heer, wat kleintje! Och heer, hoe vriendelijk! wisselen elkander af, en, den weg deure is 't dat vriendelijk wezen van pastoor Blancke, de spiegel van geheel zijn wezen, dat bovenkraait. «Vox populi Terwijl de stoet de kerke ingaat, laat ons een oogje werpen op de jaarschriften en dichten. Het ware moeilijk om ze al op te nemen, maar't inag gezeid zijn dat ze daaromtrent al zouden verdienen opgenomen te worden. Wij lezen Bij de ouderpastoors: De onderpastoors wenschen voor hunnen nieuwen ijverigen herder Karei Blancke geluk kigejaren. Aan 't gasthuis: Alle inwoners van dit huis wenschen u eer- weerde herder Blancke zegenrijke jaren. Bij Vermeulen, koster Welgekomen herder, wij wenscben u hier veel heilvolle jaren beslier. Op de kerkedcure: Wij willen allen in Gods woonste herder, leid uw schapen binnen. In de kerke Hoogzaal: Psallile choardae decante parocho Op den Biechtstoel Sicuti Jesus exultans velis ovis perditos ad ovile reducere. Op den Predikstoel Hac de cathedra docebit sancta. Bij Karei Hassebroucq: Talrijke jaren, in alles gelukkig zijn, vreed zaam bestier, zulks wenschen wij u hier. Aan 't gemeentehuis: Hier wenschen wij den herder waar geluk bij zijne plechtige inhuldinge. Op eene poorte aan't ingaan van de plaats: Achtbare ijvervolle herder wees hier welkom bij uwe parochianen. Bij den brouwer Depuydt: Leve de nieuwe herder Blancke, voor Wyt- schaetes voorspoed geluk. Daarbij mooi versierd huis, en in ieder ven sier boven, twee, drie lieve kijKers, die zeggen: Wat schrijft die kerel daar. Aan de gemeenteschool: Welkom ieverige herder Blancke;heil bij uwe nieuwe schapen. Op eene poorte: Wees oprecht gelukkig: dit zijn de innige wenschen van de Wytschaetenaren. Bij Fournier Geluk heersche altijd in Wytschaete onder uw wijs beleid. Bij Samain kloefkapper: Achtbare herder wees lang de goede bewaker van al uwe ware parochianen. Bij den drukker Fournier: De drukker van Wytschaete wenscht u hiei gelukvolle jaren. Aan het gildehuis: De gilde Karei de Goede wenscht hier gulher- tig den nieuwen herder voorspoed in zijne wegen. Aan 'tstaanijzer Achtbare priester Gods, wij wenschen u al hier waarlijk welkom. Onder de gedichten Aan't paviljoen: 'T lichaam spijzen is mijn stiel, En gij, o herder,spijst de ziel. Aan den bon marché Hij zal in deze christene weiden vol iever zijne schapen leiden. Bij den schoêmaker: Ik pareer hier in het groen en recommandeer ook mijne schoen. In de café Franqais: Ik koop koeien, ossen, stieren Maar. wil ook pastoors intree vieren Terwijl de vrouwe tapt goed bier, Zoo ieven wij te zamen hier. Bij deu barbier: Mocht ik onzen herder scheren Dagelijks zijn kruin of baard afweeren Dit zou voor het barbiertje fijn Eene geestige installatie zij u- Bij Oscar Bondue: Den eenen versiert hier Den anderen versiert dat En ik versier mijn zoldergat. De geestelijke plechligheid in de kerke zelve duurt omtrent een ure. De nieuwe herder wordt opvolgentlijk geleid naar al de plaatsen waar hij zijn priesterlijk ambt zal te vervul len hebben en die het gansche menschelijk leven, van aan de wiege tot aan het graf om vatten. De eerweerde Heer deken van Yper klemt dan in den predikstoel, van waar hij, in eene korte en overtuigde aansprake de Wytschaete naren wijsmaakt waarom de nieuwe herder niet naar het Stadhuis, niet naar de pastorij, maar naar de kerke zelve, het huis Gods, eersi en vooral geleid wordt. Daarna worden de uitgenoodigden, rond de honderd in getal, in eene gulhertige maaltijd vereenigd. De zale waar de maaltijd plaats heeft is smaakvol versierd. Op den eindmuur, recht over de eeretafel lezen wij het volgende jaarschrift: Deleeto acclametis God gave dat de Wytschaeienaars het op let ter namen, om alzoo toekomende jare het jaarschrift te mogen lezen: Dilecto acclametis! Den eerweerden Heere Deken drinkt op de gezondheid van den held der feeste. Hij herrin- nert zijn leven van over 35 jaar, volgt hem in zijne bane, toont hem overal als vriend na tuurlijke vriend van iedereen, meesters en gelijke, goed zaaiende rondom hem. overal, en ook te Wytschaete, zoo- het te hopen is. Hij wenscht dat Wytschaete hem lange mochte be waren. Senator Iweins d'Eeckhoutte drinkt, in 't fransch, Wytschaete telt eene waalsche be volking die niet te misprijzen is, zoo 't schijnt op de gezondheid van den nieuwen herder. Hij wenscht Wytschaete geluk over die benaminge en bedankt Mgr de Bisselhop, naar Wytschaete eenen pastoor gezonden te hebben, die, volgens t zeggen zelve van den »erweerden heer Deken, zijn oud professor, gansch he r t e is. Hij zegt te spreken inname van de ypersche ver tegenwoordiging in deze feeste aanwezig. De eerweerde pastor Blancke antwoordt op de twee heildronken die voorgesteld wierden. Met die ootmoedigheid die hem eigen is, zegt hij aan zijne parochianen En neemt op 'tetter niet al de deugden die den eerweerden heere deken van Yper, door het vergrootglas der oude vriendschap, in mij gevonden heeft, maar ge- 'oof aan mijne goedwilligheid. Wat ik elders pastoor geweest ben, zal ik hier pastoor zijn. Ik zie in de algemeene blijdschap die mijne ontvangste kenmerkt, niet alleenlijk de erken -ïing der priesterlijke weerdigheid, maar ook uw aller wensch van hand en hand, wereldlijke en geestelijke overhead, het geestelijk als bur gerüjk welzijn der Wytschaetenaars te bewer ken. (Daverend handgeklap). Aan den heere Senator Iweins d'Eeckhoutte, tie ik om zijnen heildronk bedanke, zeg ik daar bij dat ik meer dan eens, tot bereiken van het welzijn mijner parochianen op zijne deure zal zaan kloppen. (Toejuichingen). Eiudelinge stelt de eerweerde heer Blancke l? gezondheid voor van den htere Bu g meest er van Z ydschole, on de gezondheid van den neere Burgmeester van Wytschaete en al de an dere overheden. Ouder 't spelen van '1 muziek gaan de uitge noodigden uiteen. De algemeene oogenschouw, dien wij op den stoet geworpen hebben, de keurige versiering Ier kerke, het verstandig en wijs beleggen der gansche feeste, maakt ons eene soorte van plicht lit te vlug geschreven artikel te eindigen met •en woordje lof aan de eerweerde heeren Van- iepulte eu Vandecasteele, beiden onderpastoors van Wyischaete, die, men heeft hel ons verze kerd, de ziele geweest zijn der gansche bewe ging. Zonder aarzelen, en al mochte het hunne (otmoedigheid kwetsen, wij zeggen hun Pro- liciat En van de ootmoedigste onder de ootmoedi ge, altijd verschuild op het achterplan, van niemand bezien, van niemand bewonderd, maar die toch overal hun ervaren handje doen gevoe len, hier een plooitje herstellen, daar een strekje aannaaien, en alzoo het herte en de ziele zijn van geheel de beweging, mag ik daar iets van zeggen 't Zij zoo, al mocht het honderdmaal hunne ootmoedigheid kwetsen Zusterstwee maal proficiat Niek Brozen. 14 Maart 1901. Sedert eenigen tijd slaat de dood bij voor «cur in de rangen van de Biugsche edel lieden Zondag is aidaaroverleden Mevrouw L. de Thibault de Boesinghe, geboren •aronnes Rotsart ae Heriaing. Zij is in den Heer ontslapen, na met eene stichtende godsvrucht de heilige Sacramenten der ster venden te hebben. Mevrouwde Thibault was eene voorbeel dige christene, die hare medemeiischen wachttedienst te bewijzen, zooveel bet in hare macht was. De armen verliezen in haar een grooten steun en troost. Wij biedende edele familie de uitdruk- king onzer gevoelens vart oprechte deelne- ming. Zondag laatst, 10" Maart overleed te Vla- nertinghe Mijnheer Charles Delie, voorzitter van den kerkraad en oud schepen der ge meente, Hij bad den 'gezegenden ouderdom bereikt van 89 jaren.Zijn plechtige lijkdienst werd gezongen in'de parochiekerk, Donder dag I mist. Benevens zijne achtbare familie, waren de voornaamste ingezetenen der ge meente, armen zonder tal die hij gedurende zijn lang leven zoo minzaam en zoo mild onderst!-und bad, daarbij menigvuldige vrienden uit den vreemde eene Iaalste buide zomer- bewijzen aanzijn stoffelijk overblijf sel eu een vurig gebed storten tot lafenis zijner vrome zu 1. Den lof nier neerschrijven lie den heere Delie van rechtswege toekomt en ;ar dich hij, uit doorchristene nederig- u-idgewoon was van de hand te wijzen, lat .zullen wij met om de eenvoudige reden, lal wij ons niet bekwaam viuden, zulks te doen naar bebooren. Liever zullen wij de ■reus laten aan een betoegder pen dan de onze eu u hier, -achtbare lezer, de schoone lijkrede mededeelea die de heer Jules Deia- noie, lid van kerk en gemeenteraad, bijbel gapende graf uitsprak Mijn heet en, Laat mij toe, vnoralcr wij deze grafstede V'" laten, iu den naam van den Kerkraad, aan den hooggeachten vriend wiens dood wij betreuren, eene laatste buide te bieden van onze rechtzinnige verkleefdheid en van mze dankbaarheid voor al het goed dat hij ondom hem gestrooid heeft, gedurende irnen levensloop van bijna eene eeuw. Mijnheer Charles Delie wierd geboren te Vlamertinghe, den 9 Maart 1812, van eer- ij ze eh deftige ouders, van eene van de- mdste familien van Vlaanderen, waar plicht ■n deu d allijd m eere waren... Hij ook is opgegroeid in die zelfste gevoelens van god- /ruchigheid, matigheid, rechtschapene rond borstigheid en rechtzinnig medelijden voor al de ellenden die bij rondom hem tegen kwam. 't Is die treffelijkheid, gepaard met een wergroot gezond oord el, die M' Charles Delie door zijne medeburgers heeft doen vorenkiezen in den Raad der Gemeente, waar hij met zooveel wijsheid en zelfsop- offering, eerst als raadslid, later als sche pen, de zaken zijner medeburgers heeft hel pen bestieren. t Zijn die bijbondare hoedanigheden die hem ook in den Kerkraad hebben doen kie zen, waarvan hij lid geworden is van in 't aar 1857 om later in 1879 voorzitter van 't Bureel genoemd te worden. Daar ook neeft hij de belangen der kerke tnet zooveel rnver behertigd, dat er hem hoegenaamd geene verbetering onbemerkt ontsnapte Wij, jongere leden, hebben dikwijls be wonderd hoe dat hij, zelfs in den hoogsten ouderdom, alles ter herte nam, hoe klein het mochte wezen, bijzonderlijk in het her opbouwen der kerk en in hare verfraaiing. Mr Charles Delie bezat daarenboven een gevoelig herte, vol van teeder medelijden voor al dat ellende was. Nooit heeft hij iemand kunnen wegzenden, zonder hem eerst een goeden raad en eene milde almoes «eschookeo te hebben, bij zooverre dat zijn huis gelijk een kleine discb geworden was. De go-de G- d heeft hem daarvoor rijke/ijk beloond zelfs op deze aarde; Hoe dikwijis been zijn herte niet moeten verheugd zijn •Is wanneer hij, bij de eene of de andere omstandigheid, geheel de parochie zag toe* 13°

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 2