DIT IS EN OMMELANDS, m STAATKUNDIGE OMSCHOUW PLAATSELIJK Onder den titel van Een minister die deelneemt aan de beraadslaging van eenen gemeenteraad Is dat wettig Komt er in 't Weekeblad eenen rtikel ievers jeschreven door eenen krommen rechtsge leerde. Op Zaterdag, 6en April 1901. 5 centimen 't blad. 36s" jaar. T^l MiorV 34-01. DE OORLOG Eene groote waarheid Waarlijk, kluchtig Riesch en Wettig. Stad Yper Gemeenteraad Te trekken bij den UitgeverTh 3(5, in de Boïehtrate, te Yper, en bij 's land boodschap we zen ofte posttegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het Wad <tn is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk iö, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Geene hulptroepen meer Al de australische gouvernementen, uitgenomen dit van Zuid-Australië, hebben aan sir Alfred Milner laten weten dat zij geene hnlp'roepen meer naar Zuid-Afrika zullen zenden. Zij vinden dat hunne kolonies genoeg zaam hunnen plicht gedaan hebben en verklaren dat zij hunne manschap pen thuis noodig hebben. Nieuwe belastingen Om de oorlogskosten te dekken, zal de engelsche regeering verplicht zijn voor 8 75 miljoen franks nieuwe belastingen in te stellen. De pest in de Kaap De pest breid zich meer en meer uit te Kaapstad. Tot nu toe waren er 315 gevallen en 107 overlijdens, waaronder 22 overlijdens van euro- peanen. Rusland en Italië Te Toulon zullen er groote feesten plaats hebben, door de frausche ma rine ingericht ter eere van eenige italiaansche oorlogschepen, die aldaar zijn aangekomen. Er waren ook eeni ge russische panterschepen aangeko men, waarvan de officiers ook uitge- noodigd waren op de feesten, doch zij hebben nu van de russische regeering bevel ontvangen Toulon te verlaten, zoolang het italiaansch eskader er zal verblijven. Dit bevel heeft cene groote opschudding verwekt. Er wordt ge zegd dat de koning der Belgen de scheepsrevue zal komen bijwonen; die te Toulon zal gehouden worden. Volgens men nu vertelt, zou Italië bevreesd geweest zijn, dat men aan de gelijktijdige aanwezigheid der fransche, italiaansche en russische es kaders de Toulon, den schijn zou ge ven van een soort van drieverbond, en de italiaansche regeering liet weten dat zij dan liever het bezoek van haar eskader zou uitstellen. De fransche kanselarij telegrafeerde naar St- Pe tersburg, en de russische regeering heeft dan aan hare schepen bevel ge geven Toulon te verlaten. Het engelsch leger De minister van oorlog zal aan het engelsch Lagerhuis vragen, zes leger korpsen in te richten met eene reserve van 50,000 mau; de yeonmanry te brengen van 10,000 op 30,000 man, en acht regimenten aan te werven voor den dienst der garnizoens. 'T was in de jaren 186 Het beroemd katholiek dagblad de Univers was gedempt geweest, en zijn hoofdopsteller, Louis Veuillot, woonde met zijne zuster in een stil en nederig verblijf, rue du Bac, 44, te Parijs. Op zekeren dag kreeg hij daar het bezoek van mijnheer de Villemessant, stichter van den Figaro een slecht dagblad op heden nog, helaas 1 maar al te veel gelezen. Die heer kwam hem vragen zijn mede schrijver te willen worden in den Figaro. Hij zou hem allen jare dertig duizend franks geven en dat om ééns te weke eenen artikel 'e schrijven, aan denwelken bij beloofde nooit geenen letter te veranderen. Louis Vueillot wist maar al te wel wat hi moest antwoorden. Nogtans daar bij gewild had dat zijne De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence HAVAS.te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlanderen wonen. zuster op het onderhoud tegenwoordig was. vond hij het geraadzaam haar gedacht te vragen. Jufvrouw Veuillot kwam dus bij. De voor stel werd nog eens uiteengedaan. Daar zij niet onbeleefd wilde zijn tegen over mijnheer de Villemessant die aan haren broeder de gelegenheid kwam geven zijn ta ent te doen gelden, zegde zij eenvoudig weg Maar, mijnheer, wat wilt gij dat wij doen met dertig duizend franks? Het huis van mijnen broeder kan met veel min «draaien. Mijnheer de Villemessant, veïstomd over zulk eene aritwoorde, en kon niet laten zijne blikken te werpen over het eenvoudig ge raeubeite van het huis. Maar, Jufvrouw, zegde hij, daar is al tijd middel om dertig duizend frank wél te gebruiken Zeker, Mijnheer, maar daar is eene andere reden. En zou ik mogen weten dewelke Mijnheer, zegde zij, na eerst haren broeder bezien te hebben, neem het niét kwalijk, maar dat is dat mijn broeder, gelijk hij nu is, niet en kan schrijven ib den Figaro, welke ook da goedwilligheid zij van mijnheer de Villemessant. Daarop vloog Louis Veuillot zijne zuster aan den hals, zeggende O ik wist wel, zuster, dat gij alzoo zoudet antwoor- den; maar ik wilde dat men het uit uwen eigenen mond zou vernemen. Mijnheer de Villemessant gevoelde dat 11e verdere pogingen nutteloos waren. Hij bewonderde het edel karakter van Veuillot. Maar als hij die eenvoudige woning aanzag, en kon hij niet verstaan hoe een schrijver, die verre was van weeldig te zijn, zulk eene somme kon weigeren bestemd om zijne penne vrij en onafhankelijk te maken. Mijnhier de Villemessant, zijnde hetgeen hij was, en kon inderdaad niet verstaan het geen Louis Veuillot later ging zeggen Dat de beste artikels van den Figaro de slechtste waren, omdat, zelve bij goede menschen, die artikels een voorwendsel zijn om te peizen dat men de andere mag lezen. Welk eene groote waarheid En hoe zou den die woorden dienen overwogen te wor den van zoovele menschen die beweereo slechte gazetten te lezen om de goede artikels die er soms in komen. Die schijnreden is den dag van vandage zooveel te min geldig daar men in de goede dagbladen en andere schriften alle gelegen- neid heeft om noodige en nuttige kennissen en inlichtingen te bekomen, zonder gedwon gen te zijn zich te wenden tot die vergiftigd' bronnen der goddelooze drukperse. 'K geloove waarlijk dat 't Weekeblad overtuigd is dat wij nog in de Kattefeeste zijn. Onze lezers kennen den artikel der Gazette van Brugge welken wij over namen. Zij hebben de twee brieven gelezen welke M. Nolf ons over dien artikel liet geworden, brieven waarin M. Nolf in gezapige tale uit leg geeft over zijne handelwijze, en ant woordt op onze vrage. Gij zoudt dus peizen dat het met die zake uit en amen was Niet te doen Dat en mag alzoo niet pas- seeren voor de paljassen van 'tWeekeblad Zij hebben dus een barakje opgeslegeD en terwijl Kareltje aan den ingang van speelkotje de trommel rufïelt dat men er baloorde zou van worden, staat Goliath ne vens hem met eene groote wisse te wijzen op eene schilderij terwijl hij roept en tiert alle ooren uit. En wat staat er op die schilderij te zien Luistert, terwijl Kareltje eenen oogenblik ophoudt te trommelen roept Goliath Asa menschen van Yper en 't omlig gends, komt in, komt binnen! Hier zult gij zien voor den gerh prijs van tien centimen, ééne kluit, den schandelijken aanslag van 't Nieuwsblad op bet politiek leven van onzen geëerden vriend Ernest Nolf. Eene enkele kluittien een tiemen Komt in, komt binnen. En Kareltje trommelt voort ran, piah, plan; ran, plan, plan Eenige nieuwsgierige trekken binnen. Na korte stonden is 't spellje gedaan. Vraagt aan deze die uitkomen of het stukje de moeite weerd is om zien. De fijriooren zullen zeggen dat 't wonder- schoone is, en u daar ook trachten binnen te krijgen om niet alleene gefopt te zijn. Gelijk in den tijd te Dixmude liever 15 vingers er door als maar één.... En deze die al te rechtzinnig zijn, zijn kwaad en zeggen 'k had jandorie beter een pinte er meê gedronken. En Kareltje roffelt opnieuw: ran, plan, plan ran, plan, plan.... En Goliath roept maar helder op Asa menschen Onder ons. Daar is eene kwè tonge in Yper die beweert het fijne te weten van hét psiaan van dit speelkotje. Ze houdt staan dat M. Nolf dat opgeleid heeft als penitencie aan Kareltje en consoor ten omdat 't Weekeblad de ongelööve lijke lichtzinnigheid bedreven heeft mijnheer Nolf den socialistischen kandidaat te noe men. (woorden van 't Progrès) Mijnheer Nolf zou gezeid hebben AsaKareltje en Cle gij maakt mij belachelijk om mij te verdedigen? 'T is wel Voor uwe penetencie zult gij mij nü verdedigen om u belachelijk te maken. Dan zullen wij kwijte zijn. Iedereen weet dat mijnheer de baron Surmont de Volsberghe, minister wordende, zijn ontslag van burgemeester gaf, maar gemeenteraadslid gebleven is. Men kan zich afvragen of zulks wel kiesch of ten minste wettig is, zegt hef Weekeblad. Kiesch? dat is te zeggen betamelijk, overeenstemmende met de regels der wel gemanierdheid, der goede opvoeding. T is kluchtig, niet waar 'T Weeke blad dat hem aanstelt als rechter en oor deelder in zake van kieschheid Wettig? Weest gerust, Kareltje en C'\ Dat is eene zake die zonder u en zonder ons zal onderzocht en beslist worden. Ondertusschen zoolang mijnheer Sur mont op de kiezerslijsten blijft, waarom en zou hij geen recht hebben te zetelen als gemeenteraadslid de beraadslaging gespeeldzegt het Weekeblad. Nu, al deze die in de beraadslaging tegen woordig waren hebben geboord en gezien dat de heer minister daar niets anders heeft gedaan dan eenige bemerkingen. En wanneer het op stemming aankwam, 't zij op de ar tikels, 't zij op bet geheele, heelt hij zich onthouden. Eene aardige overwegende rolniet waar Wat de woordenwisseling aangaat tus schen M. Golaert en M. Surmont in den Katholieken Kring der Meenenstrate, daar en is geen woord van waar, geen enkel Dat heeft Kareltje geheel en gansch ge droomd, uit zijnen duim gezogen Heeft misschien ievers een grappenmaker met 't naderen van den eersten sprit, Kareltje dien visch doen ophalen 'T is mogelijk. In dien artikel staat er te lezen Onzè liberale associatie zou goed handelen met die queeestie (sic) eens grondig te onder zoeken. En eenige reken leeger Onze liberale associatie heeft zich bezig gehouden met het geval van M. Surmont. u Zij heeft bij 't Beroepshof van Gent eene vraag van uitschrabbing uit de kiezerslijsten van Yper ingediend. Knoopt dat te gare, als ge k unt In gezegde gemeenteraadszitting heeft de minister Surmont eene overwegende rol in Verslag der zitting van Zaterdag 30 Maarte 1901 De openbare zitting begint ten 5.10 m. onder voorzitterschap van M. den Burge meester R. Colaert. Al de raadsheeren zijn aanwezig, buiten den heer Minister Baroii Surmont de Volsberghe. 't Verslag der zitting van 9" Maarte wordt ter inzage der leden op het bureel neerge legd en dit der zitting van 16 Februari is goedgekeurd. De valdeur van de wateringen rond stad en zal 's nachts niet mser opengelaten wor den. Dit zal voldoening geven aan de vis schers, die oordeelden dat er alzoo vele visch verloren gaat. 't Gemeentebestier van Aalst vraagt dé meêwerking van pompiers en stadsmuziek voor de pompiersfeeste van Aalst, ter gele genheid vari het vijf en-twintigjarig bestaan van hel korps. De algemeene vergadering van den Ko ninklijken Bond zal terzelvertijde ook aldaai plaats hehben. De Scbepenraad is van gedacht dit toe te staan, maar dan en zouden de pompiers aah geene andere feesten meer deel nemen, daaf dit een uitstap ware voor twee dagen. Natuurlijk zouden de twee korpsen gelde lijk tusschen komen inde kosten. M. Iweins d'Eeckhoutte. Laat ons de beslissing uitstellen tot eene volgende zit ting, opdat wij den lijd vinden om te onder zoeken. M. Vanden Boogaerde. Hoe hoog zaf de uitgave beloopen M. de Burgemeester. Ik sluit mij aar/ bij bet voorstel van M. Iweins d'Eeckhoutte. Plaatsrechten M. de Voorzitter. Zooals gij ongetwij- eld weet, Mijne Heeren, hebben we een nieuw stelsel in voege gebracht voor 't ont vangen der plaatsrechten of standgelden op onze markt. Gij zult ongetwijfeld gelukkig zijn te ver nemen dat dit stelsel de besté uitslagen heeft opgeleverd. Bij elke betaling wordt een genummerd briefken gegeven uiteen boekje met stam üladjrs ofsouchen, zoodanig dat de controol of nazicht uitnemende gemakkelijk is. We hebben beginnen met de eiermarkt en ziehier de tabel der opbrengst van Maarte, in 1900 en in 1901. 1900 1901 1« Zaterdag tr. 28.75 fr. 50.15 2« 30 25 50 0b 3" 27.25 53 15 4* 35.00 54 25 Voor de kiekenmsrkt (ris 't nog maai twee zaterdagen. 3" 6.20 12.00 5.65 9.45 Vandage is 't in voege voor de kramen en heeft opgebracht 4e 34 fr. 48.20 We mogen rekenen op eene verhooging van ontvangsten van 50 per honderd, 't geen rond de 2600 fr. 's jaars zal uilmaken. tf. Vanderghote. Zijn de uitgaven de zelfde M. de Voorzitter.Ja; ze en zijn niet vermeerderd. De rekeningen van 1900 voor stadsboe- erij, muzeum, lagere meisjesscholen, keu- kenschool, en muziekschool worden zonder opmerkingen goedgekeurd. 't Verslag van M. Wittebroodt over de muziekschool steunt vooral op de onregel matigheid in 't bijwonen der lessen gegeven oor de koperen instrumenten. De rekeningen van nijverheidschool en burgerwacht worden ook goedgekeurd. M. Boone. Hoe zit het met het maken an den stand. M. de Voorzitter. De zaken zijn op oeden voet. Waarschijnlijk zal het Staats- estier '.usschenkomen voor den helft der «eheele uitgave. Daar ik verslaggever ben van de begroo- ng van binnenlandscbe zaken, zal ik de zaak rachtdadig verdedigen in de Kamer. Ik verzoek M. Iweins d'Eeckhoutte in den Senaat het noodige te doen. Bewaarscholen Twee nieuwe klassen worden aangenomen voor de bewaarscholen. Riolen De riole der Diksmuidestraat was op 2599 fr. 90 beraamd. Drie aanbiedingen werden gedaan voor 2550 fr. 2879 fr. en 2412 fr. De leegste inschrijver is M" Roose- Dael. Zij wordt aanbesteder verklaard. M. D'Huvettere vraagt als de prijs voor herleggender kalsijde daarin begrepen is. M. de Voorzitter. Zekerlijk, de over name van het werk en is maar gedaan, na dat de kalsijde weer in orde is. Kerkhof M. de Voorzitter herinnert dat zaliger M. Pieter Bouquet en nu zijn zoon M. Remy Bouquet, dikwijls hebben aangedrongen om de vergrooting te bekomen van het stads kerkhof. De stad heeft een deel gronds gekocht aan de Burgerlijke Godshuizen voor 8286 fr. Men is reeds bezig met den grond gereed te doen en bij het kerkhof in te lijven. M. Iweins d'Eeckhoutte verlangt dat er een grondig onderzoek gedaan worde opens de mogelijkheid om het kerkhof te draineeren. M. de Voorzitter wilt wel opnieuw on derzoeken, maar is overtuigd dat de zaak onmogelijk is, om reden dat men niet en zou weten waar het water afleiden. M. Iweins d'Eeckhoutte raadt aan in lichtingen te nemen te Poperinghe, waar hit water afgeleid wordt in de vaart. M. de Voorzitter. Ik heb het liever niet te doen Algemeen gelach.) Vleeschhuis 4 nieuwe kramen zullen gemaakt worden, en de reeds bestaande nieuwe zullen wat verleegd worden. De uitgave wordt op 2102,43 fr. beraamd. Al de aannemers van Yper zullen gevraagd worden om meê te doen voor de aanbeste ding'. Grazingen bij Dickebuschvijver De grazingen zullen openbaar verpacht worden op den instel van 350 fr. ntM—M ii n li wiiii LAD VAN Jt it Jr- «J

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1