Drukkersknechten MENGELMAREiN De Koning Een afvallige Priesterlijke Benoemingen Boekennieuws SINT ANTONIOS Nieuwe lane De rechtlijning der nieuwe lane wordt gestemd. M. De Caestecker stemt tegen. Beplanting Houtmarkt De beplanting der voorlanden in de Hout markt wordt gestemd. De voorlanden zullen verbreed worden. M. D'Huvettere vindt dat het eene schoone verbetering is, maar dat er andere nuttige werken te doen zijn. Rijselstraat M. Boone vraagt hoe het is met de her legging der Rijselstraat. M. de Voorzitter verzoekt hem deze ondervraging tot de naaste zitting te ver schuiven, daar het dagorde reeds zoolang is. De begrooting der Godshuizen wordt goedgekeurd. M. Begerem vraagt als de houwingen bij de hospicen zorgvuldig nagezien worden M. de schepen Berghman zegt dat de hospiceheeren zelve in persoon de werken gaan nazien. Er wotdt nog gevraagd dat de goederen der erfenis Godtschalk in 't vreemde zouden verkocht worden. M. D'Huvettere. De hospicen zijn ver plicht die goederen te verkoopen. M. Fraeijs. De hofstede van Steenwerck was in slechten staat. Zij is nu geheel her steld en we zouden nu kunnen schikkingen nemen om ze te verkoopen. M. D'Huvettere. Als Paschen nadert en dat iedereen zijne oude zonden belijdt 't is een goed teeken, Algemeen gel&ch) Boomverkooping en verpachting landgoederen worden goedgekeurd. van De openbare zitting wordt geheven ten 6.45 ure. is op reis in Italië en sommige gazetter schrijven dat hij te Rome geweest is en door den Paus in bijzonder gehoor ontvangen Hij zou ook eert onderhoud gehad hebben met kardinaal Rampolla. Andere gazetten schrijven dat Sire te Rome niet geweest en is. De Koningin heeft Dinsdag haren Paschen gehouden. Geheel de familie van den Graaf van Vlaan deren is thans te Brussel. Zij blijven er voot de geheele paaschweke. Er is groote vreugde inde iiberale druk pers. Een belgische priester heeft zijnen eed verbroken en is burgerlijk ge trouwd in Engeland. Het is M. Renard. M. Renard is rond de 60 jaar. Hij was eerst Jesuiet. De Jesuieten lieten hem de wetenschap studeeren zij zonden hem naa een hunner beroemdste gestichten van Duitschland. Dank. aan de zorgen en de wetenschap der Jesuieten wierd M. Renard een geleerde, aardkundige, géologue. Over een twintigtal jaren verliet M. Renard het klooster der Jesuieten, om wsreldschen priester te worden. De werken van M. Renard zijn hoog ge prezen in de wetenschappelijke wereld. Over eenige jaren werd M. Renard pro fessor benoemd in de Staatshoogeschool van Gent. Het was een geruchte van de andeit wereld, in de liberale gazetten. Zij betwisi ten M. Renard's talent. Hem aanveerdti onder het leeraarskorps der hoogeschool was dit gesticht verpaapschen. M. Renard was niets weerd. Nu is hel boffen, stoffen, met M. Renaid, omdat hij de kappe over de hage gesmrien heeft. Zoolange M. Renaid een trouwe piiestei was, was M. Renard een man zonder bedied. Maar nu M. Renard zijnen eed verbroken heeft, nu en zijn er zulk geene geleerder; gelijk hij Wilt gij een groot man worden voor de liberalen, breekt af met de H. Kerke. En dit partij durft dan somtijds nog beweeren dal zij niet, eersten vooral, eene antigods dienstige sekte is De iiberale gazetten zeggen 't Is dt wetenschap die bij M. Renard het geloot verdoofd heeft. Vodden. Er waren en zijn nog grootere geleerden dan M. Renard die katholiek zijn en blijven. M. Renard had kennis met eene gewezene officieele schoolmeesteres van Elsene bij Brussel, zekert jufvrouw Van Gobbelschroy. Dat en is geen achterklap, aangezien M. Renard met jufvrouw Van Gobbelschroy naar Engeland getrokken is en daar voor de wet getrouwd is. De Katholieke Kerke duldt dat niet. Daarom verliet M. Renard de Katholieke Kerk. Daar is de reden waarom M. Renard geloofsverzaker, apostaat geworden is. Zoekt de vrouw Een priester doet zekere beloften en moet ze onderhouden. M. Rer.ard, aan zestig jaar, wilde ze niet meer volbrengen. Hij deed zijne soutane af en werd de wereld lijke echtgenoot van eene oude school meesteres. Zulke val is de eerste niet. Hij is niettemin pijnlijk voor alle christen hert. Zelfs de onverschilligen voelen, bij he zicht van zulke geloofsverzaking, een inwen dige schok, een onweerstaanbare afkeet voor hem die er zich aan overlevert. Maar ils de geloofsverzaker, in plaatse van de stilte te zoeken voor zijne verloochening, ze luidruchtig wil verrechtveerdigen en roept een man van wetenschap kan geen man van geloof zijn, dan maakt er zich van u een ander gevoel meester, 't Herte keert bij zulke tale, komende uil den mond van iemand die veertig jaar lang het tegenover gestelde leerde. Had M. Renaid rechtzinnig willen zijn, hij bad eenvoudig gezeid Ik wilde vrijen en trouwen. Dat wordt doer de Kerk aan hare priesters verboden. Daarom verlaat, ver- raad ik de Kerk, waaraan ik getrouwig beid lot ter dood gezworen had. De verergenis is groot. Maar de lesse die er uit volgt is niet min zwaar. Zij leert ons dat het liberalismus juicht en jubbelt over alles wat de katholieken bedroeft, kwetst en treft. Onder de twaalf apostelen van Christus was er één Judas. Da liberale drukpers verkiest, verheft Judas. (Gazelle van Brugge.) M. Debadts, onderpastoor van Houthulst, is pastoor benoemd op de Proostdij van de Glyte (Reninghelst). Onnoodig hierbij te voegen dat die onge lukkige priester door Progrès en u-Weeke blad tol in den derden hemel verheven wordt. Dit is de gewone handelwijze der geusehe vuilbladen. Zoolang een priester zijne plichten kwijt, nebben de liberalen geen s!ijk genoeg om er naar te smijten. Vergeet hij zijne heiligs'e plichten en wordt hij een afvallige, zij en hebben geen wierook genoeg ooi hem op te hemelen. Wij beklagen grooteiijks dezen priester maar wij laten geerne Progrès en «Wee- ke blad in zijn gezelschap. «Met wien men verkeeit, wordt men vereeid. 't ls een gulden spreekwoord, en 't past hier wel. Nota v. d. opstel.) gevraagd in de Boterstraat, 36, te Yper. O had men geweten O, ja had men vroe ger geweten en had men sedert lang geluisterd naar deu raad van talrijke personen, die van de jicht en het rhumatisme genezen worden door eenigeflesschen^torr Vincent, hoeveel nachten van lijden en pijnlijke dagen, in den zetel geze ten, zou men zich uitgespaard hebben. INGELMUNSTER. Maandag avond heeft een kerel in de herberg Den Hert, met een solferpot naar het hoofd geworpen van den burgemeester der gemeente, gelukkig zonder hem te treffen. Het parket is ter plaats geweest; de dader is aangehouden en in het gevang van Kortrijk opgesloten. ISEGHEM. Dezer dagen is op aanklacht vau een veekoopman het parket van Kortrijk alhier afgestapt, om een nieuw onderzoek in te stellen over de moord gepleegd op Ghesquiere Na verscheidene getuigen onderhoord te heb ben, bevonden de magistraten dat de aanklacht ongegrond was. offer, na lange maanden lijden, is nu volkomen hersteld. De dader, die van Kortrijk alleen met het slachtoffer inden wagon zat, is nog altijd onbekend. Nogtans is het rechterlijk onderzoek heropend. Een persoon is tweemaal op 't Justi- ciepaleis ontboden en met mad. De Roekere geconfronteerd, die hem voor den aanrander heeft meenen te herkennen. Tot hiertoe bestaan er evenwel nog maar vermoedens. HASSELT. De genaamde V..., stond op het platform van den tram die van Hasselt naar Stevoort rijdt, toen eene windvlaag zijn hoed afsloeg. V... wilde zijn hoofddeksel red den, sprong van den tram die in volle vaart was. viel er onder en werd met verbrijzelden schedel opgenomen. De dood was oogenblikke- lijk. Wilt gij suiker van eerste qualiteil? Neemtcb pauken vau de Tbiensche maalderij. Dinsdag kwam in de statie te Hasselt een koopwarenwagon aan die moest nagezien wor den, daar men te Lanaeken te vergeefs getrachi had het hokje van den freinbediende te openen. Te Hasselt gelukte men het deurlje los te krij gen en vond men het lijk, in gevorderden staat van ontbinding, van een man, gekleed als een bediende van den ijzerenweg. Volgens men zegt, moet de ongelukkige het slachtoffer zijn van eenen moordaanslag en zou hel lijk eeue wonde in den rug dragen. De volledige dichtwerken van zaliger doctor Guido Gezelle 6 zware boekdeeler voor II fr. Te koop in de algemeene boek handel Gallewaert-De Meulenaere, in de Bo lstraat. 36, te Yper. De volgende werken zijn afzonderlijk te verkrijgen Tijdkrans 2 50 Liederen, eergedichten en reliqua 1.50 Gedichten, gezangen en gebeden 1.50 Dichtoefeningen 50 Kerkhofblommen 4 »jo Van den kleenen Hertog 0.75 Uitstap in de warande 4 (jo De doolaards in Egypten j ,5(j De ware Volksvriend BRUGGE Drukkerij, Karel RYCKBOST-MONTHAYE Goezenputstraat 35. Abonnementsprijs 1 fr. SO. Inhoud ran 't nummer van April 1. Sint Antonius brood te Toulon, (ver volg) 2. Wat heb ik verloren 3. Sint Antonius, Patroon der studenten. 4. De s'ei van Padua. 5. De kleine bode van den H. Antonius. 6 Lamoricière, christen soldaat. 7. Het leven van S. Antonius door X. 8. Een pluimken op den hoed van Sint Antonius 9. Uitslag van den Prijskamp van M. Z... 10. Groote Prijskamp van Mijnheer Z... 11 Aanbevelingen en Dankzeggingen. „ipM jfUpï?D biedt kosteloos aan, aan allen Gull flu Uil die aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas,puistjes,huid- utslag, chronische bronchieten, borst- maag en blaasziekten, rheumatism, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te ge nezen, zooals hijzelf volkomen genezen is ge weest na alle mogelijke geneesmiddels vruchte loos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aan bod, waarvan men het menschlievend doel zal n zien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den Heer Vincent, 8 place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingeoopsturenzal. ïo MEETKERKE. Deze week hebben onbe kende dieven vijf offerblokken opengebroken in de kerk van Meetkerke. De gendarmerie doet een onderzoek. Leest de historie van den Pensejager door J. Leroy. 't En kost maar 0 35 en is te koop te Yper, in dc Boterstraat, 36. ST-GILLIS. Dinsdag avond, rond 9 ure ontmoette een policieagent op den Water looschen steenweg twee kerels die ieder een zak droegen. Zij lieten de vracht vallen en namen de vlucht. De agent gaf het noodsein en de kerels konden door andere agenten aange houden worden. Hetzijn twee oudveroordeelden uit het Marolienkwartier. De zakken bevatten deur- en vensterkrukken en looden buizen, gestolen in een gebouw van gemelden steen weg. ST-JOOST-TEN-NOODE. Dinsdag namid dag, rond 4 ure, werd M. Vermeulen, in dienst bij een nij veraar der Wijnheuvelstraat, in de Twee-Torenstraat de beenen door zijne kar overreden. M. A. Peeters, wonende in 't n 14 van laatst gemelde straat, gelastte zich den gekwetste naar't gasthuis te voeren en het ge span aan den eigenaar terug te brengen. Op t oogenblik dat hij met het gespan op de koer kwam, viel een stuk ijzer van verscheidene honderden kilos, dat werklieden verplaatsten, den ongelukkigen Peeters op de beenen. De man werd in zeer bedenkelijken toestand op zijne beurt naar 't gasthuis overgebracht. SELZAETE. Dinsdag keek de machinist Petrus Slock, wonende Ertvelde, in het voor- hijrijden van eene rij wigons, buiten zijne lokomotief. Juist viel eene ijzeren deur open van eenen der wagons die hij voorbij reed, en trof Slock in het gelaat en vermorzelde hem de kin en de wangen, AFLOOP DER KALVERS. Landbou wers, is waarborg de genezing van den schrikkelijken alloop der Kalvers en Kachtels in 4 uren door het gebruik van het ameri i iansch poeder Depratere. Deze die het gebruiken verliezen geen een dier meer. Pi ijs 1 frank de doos. Te bekomen te Ypei, apotheek Socquet. BRUGGE. - Dinsdag avond heeft men bij madam Leonie Herreboudt, Gentschepoort bij middel van valsche sleutels en braak' een gouden ring, eene gouden ketting, eene som van 10 frank en andere voorwerpen gestolen. - Woensdag morgend stond de landbouwer Lambrecht, van Sysseele, met eene kar verkeus voor den barreel der Smedestraat. Het peerd door het voorbijrijden van een trein verschrikt' steigerde. De landbouwer viel onder de wielen' doch bekwam gelukkig slechts eenige kneu zingen. KORTRIJK. Men zal zich het schrikkelijk drama herinneren, dat den 20 september LI. gebeurd is in den laatsten avondtrein, tusschen Kortrijk en Moeskroen. Mad. De Roekere, die van Brussel weerkeerde, werd nabij de statie van Aelbeke uit den trein geworpen. Het slacht- MECHELEN. ln een huiselijken twisi dinsdag namiddag, op de Berthouderplein heeft een jongeling drie messneden bekomen in het gelaat en aan de linkerhand. Zijn neus was bii- De pillen De Pratere maken het zachtste het aangenaamste en zekerste zuiverings middel uit. Zij vernietigen de gebreken van het bloed, en verdrijven uit het lichaam all ongezonde vochten. Zij zijn onwaardeerbaai voor inwendige ziekten alsgal, slijmen, moeilijke stoelgang, gebrek aan eetlust, Hoofdpijn, maagpijn, uitslag, speen, geel zucht en jicht. Zij zijn onschatbaar tegen de voorvallen van het keeren der jaren en ver gemakkelijken de ontwikkeling der jonge dochters. Zij zijn een schat voor de ouder lingen, warn zij geven eetlust en regelma tige stoelgang en bevrijden hun van beroer ten Ieder huisgezin moet zich die kostbare gezondheidspillen aanschaffen, die het leven verlengen en herstellen en de kiemen dei ziekten verwijderen. Weigert alle namaa seis. De pillen De Pratere worden enkel verkocht in ijzeren doosjes, de naam dra gende des uitvinders. Prijs fr. 1.50 de doos tebekomen te Yper, apoth. Socquet-Terriere Rousselaere, apoth. Veys. Het huisgezin van Petrus Vrambout-Dewilde te Avecappelle, is zaterdag nacht vermeerderd met een drielingverleden jaar werden de echtgenooten Vrambout met een tweeling ge zegend. De drieling, twee meisjes en een jon gen, evenals de moeder zijn welvarend. Zondag had de doop van dezen drieling plaats. De heeren burgemeester en schepenen hadden het peterschap aanveerd, terwij! hunne wederzijdsche vrouwen als meter bij de doop vont stonden. Deze drie kinderen hebben dt namen ontvangen van Edmondus-Cornelius, Rachel-Maria-Gornelia en Germana-Godelieva. ZEE-BRUGGE. Krankzinnig. Woens dag, rond 7 1/2 ure, bemerkte men op den openbaren weg, de aardige manieren van eenen inwoner der Goezenputstraat. Ter poli ciewacht onderzocht, bevond men dat de mensch niet wel bij zijn zinnen was. Hij is ter verpleging overgebracht naar het krankzinni gen gesticht. OOSTENDE. Donderdag morgend is het lijk aangespoeld van een welgekleed man, schijnende rond de 50 jaar oud. In de zakken vond men visietkaartjes op den naam van M. Pierre Vanhecke, rue Gaigne te Doornik. Scharmanleka is een oud-vlaamsche legen de, die den lezer uitnemende zal aanstaan Nog slechts een vijftigtal afdruksels ervan zijn te koop aan 35 een timen. BRUSSEL. Prins Frederik van Hohenzol lern, broeder van de gravin van Vlaanderen, is woensdag avond te Brussel aangekomen. De prins zal eenige dagen in 't paleis der Regencie- straat verblijven. Het stelen van koperen deurplaten herbe gint. In al de kommissariaten van den brussel- schen omtrek stroomen de klachten toe. Onder andere heeft men in de Keulenstraat de plaat eener verzekeringsmaatschappij gestolen, van 75 fr. weerde; op de Zennelaan zijn ook ver scheidene platen verdwenen, en eene gedeelte lijk losgevezen. In de Meiboomstraat heeft men de plaat van het huis T... afgerukt. BE VEREN. - Dinsdag is de harst van de weezen VanMiegem, brouwers, aan de Half- dreef, afgebrand. De geestelijke en wereldlijke overheden spoedden zich ter plaatse alsook het pompierskorps en eene groote menigte. Men kon de omliggende gebouwen vrijwaren. Men denkt dat de overdreven hitte van den harst den brand verwekt heeft. MELSELE. - Bij den poeldenier De Schep- pei, Groote Baan, heeft men eender tigtal van de beste kiekens gestolen. WAARSCHOOT. Zondag avond, om 10 Ili ure, tusschen de wijken Renning en Leest werd August De Visch zijn uurwerk uit zijne handen gerukt en de ketting afgesnokt dooreen persoon, die hem vroeg hoe laat het was. De kerel vluchtte met het uurwerk weg en verloor al ioopend zijnen hoed, dien De Visch opnam en naar het policiebureel droeg. Depoiiciekommis- saris heeft aanstonds een onderzoek ingesteld en den dader onldekt. De kerel, aan wie de hoed zeer wei paste, cteed bekentenissen. na ganseh afgesneden. KATHEL1JNE-WAVER. - De dieven zijn hier dinsdag nacht op ronde geweest. Bij Vndries Victor, Nieuwendijk, 237, werden uit een koff'-r verscheidene juweelen en eene som van 350 fr. gestolen; bij M. Van den Eynde Duivestraat, 233, eene doos met ivvolverkar' doezenbij M. Vander Auwera, Zandstraat 223, eene som van 45 fr. en voor 200 fr. ju2 weelen. DIXMUDE. M. Baert, burgemeester van Dixmude komt het nieuws te ontvangen van M. Liebaert, minister van spoorwegen, dat het koninklijk besluit waarbij de tram toegestaan wordt van Dixmude op Yper-Poperinghe, door Jen Koning komt geteckend te zijn. De zaken gaan dus goed vooruit. Het is van nu af ook reeds zoo goed of zeker dat geene vreemde maatschappij dien tram zal uitbaten, maar dat de uitbating door de be langhebbende gemeenten zelve zal geschieden. THIELT. De aanbesteding voor het uit halen der tramlijnen Eecloo Grens, Eecloo- Aalter en Aalter-Thie.lt is uitgesteld, om de betrokkene gemeenten tijd te geven zich we gens een gemeenzaam exploiteeren te kunnen verstaan. DENDERMONDE. Maandag avond, rond 11 ure, werd een schip, geladen met 40,000 kilos maïs, komende van Antwerpen, nabij de Scheldebrug door de stoomboot Actif in den zijwand getroffen en in den grond geboord. Het vaartuig hoorde toe aan M. Van den Meersch, van Wetteren. Alles is verzekerd. SAFFELAERE. Drie protestantsche meis jes van 16 jaar, verleden jaar in hel klooster der Zusters van Liefde aangekomen, hebben verleden zondag de ketterij afgezworen en zijn naar den katholieken godsdienst overgekomen. 's Namiddags werden zij door den E. H. Bestuurder gedoopt. Maandag hebben zij hunne Eerste Communie gedaan. Het geluk der nieuwe bekeeringen, dat men op haar gelaat lezen kon, werd door de talrijke aanwezigen gedeeld. De thermine geneest spoedig en verlicht altijd seheelhoofd pijn,hoofdpijn, keelontsteking, zinking, heuppijn, lendenjicht, bestrijdt de koude aan de voeten. Dit nieuw voortbrengsel, gebezigd op het vel, met een borsteltje, geeft de beste uitslagen,ontsteekt niet en laat geene spo ren achter. Het buisje om te probeeren 1.10. Het doosje met 3 buisjes en een borsteltje 2.50. Verkoop in 'tgroot: A. Rosmarynowski, algemeen agent voor België en den Congo-Vrij- slaat. GENT. Dinsdag avond, tijdens het sermoen, in de kerk van Meulestede, hebben verscheidene kerels den eeredienst gestoord en den predi kant uitgejouwd. Dezelfde mannen hebben daarna eene spiegelruit verbrijzeld bij de wed. vau Cassel, Meulestede, 100. Een onderzoek is geopend. STRIJPEN. Dinsdag avond werd Omer Roeman, landbouwer, te Blasius-Boucle, terug komende van Sottegem, op den steenweg tus schen deze laatste gemeente en Strijpen, door twee personen aangerand, die hem 8 messteken toebrachten, onder andere eene in den hals van 6 centim. lang en ongeveer 3 diep. De daders zijn gekend. BAELEGEM. Vier woestaards hebben hier in de herberg van Th. De Paepe, alles kort en klein geslagen de herbergierster bekwam een messteek in het hoofd. SFEENHUFFEL. Dinsdag namiddag, rond 3 ure, ontstond er brand in eene' pachthoeve, bewoond door de wed. De Trogt en haren zoon Pieterde moeder was naar Mechelen. Gebu- ren drongen binnen om den brand te blusschen en vonden in de keuken den zoon in eenen bloedplas uitgestrekt. Dejongen droeg aan het hoofd verscheidene wonden, door een stomp werktuig toegebracht. Een geneesheer werd ontboden en gelukte er in het slachtoffer tot het bewustzijn terug te brengen; de ongelukkige kon evenwel geen woord spreken. De brandstichting en de moord poging schijnen eene wraakneming te zijnwant inde hoeve werd niets gestolen. Het parket van Brussel is ter plaatse gekomen. M. de Minister van ijzeren wegen heeft aan zijn personeel herinnerd dat, te beginnen van 31 Maart tot 14 April, al de bedienden en werk lieden over den noodigen tijd moeten beschik ken om hunne Paasehplichten te vervullen, in dien zij het begeeren. Zooals vroeger zal de dienst geregeld worden op zulke wijze, dat elkeen zijne Paasehplichten zal kunnen volbrengen, zonder stoornis in den dienst te veroorzaken. HEMIXEN. Over eenige dagen waren eenige werklieden der emailleerfabriek afge dankt. Maandag avond rond 7 ure, werd M. Morlet, bestuurder, door eenige der afgedankte werklieden aangerand en mishandeld om zich te verdedigen loste M. Morlet een revolver schot. De kogel trof ongelukkig een 21 jarig meisje, Jeanne Stampaert, aan het hoofd. De gekwetste is moeten berecht worden. DE RAMP \AN VLISSINGEN. Er is nog geen enkel lijk der ramp van de T a y opge- viseht. V an het wrak van den gezonken stoomer is alleen nog de voortop te zien. Dit wrak is bewaakt door een nederlandsch loodsvaartuig, hetwelk aldaar ten anker ligt met de noodige seinen op.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 2