EN OMMELANDS, DIT IS m m m m m m LiiTSELtéK Op Zatmlag, 4- Mei 1901, 5 centimen bIad. 36s"jaar. -Talmerk 1838. DE OORLOG Niet te lachen, a. u. b.! Geene rijtuigen meer in Yper Nog een tram Eene goede hervorming Gendarmerie De H. Bloedprocessie Het roode le meifeest Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yperen bij 's land boodschap we sen ofte posttegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.Hes moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk lo, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; YperschVlaamsch enbovenal God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence IlAVAS,te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlanderen wonen. In de Kaapkolonie De Boereu hebbeneeneu invalgedaari in de statie vau Belmont, in West- Griqualand, en hebben er de tele graaf toestellen ontredderd. Zij hebben ook de telegraaflijn op drie punten tusschen Belmont en Graspan bescha digd. De afrikaanders toonen eene groote bedrijvigheid ten noorden en ten westen van Kalaerdtzij brengen levensmiddelen naar de verschillende Boereulagers, Het commando Scheepens heeft in het oosten der Kaapkolonie eene hoeve in brand gestoken, toehoorende aan M. Moolman, een hollander, die zich bij de engelschen had aange sloten. Sir Cecil Rhodes Volgens eene depeehe uit Kaapstad zou sir Cecil Bhodes verleden zater dag bijna gevangen genomen geweest zijn door de Boeren deze hebben een deel van den spoorweg doen springen vóór den trein waarin hij reisde. Pest en koortsen Tot nu toe zijn er te Kaapstad 519 gevallen van pesten 217 overlijden» aangegeven. Aan de Delagoabaai is het al niet beter gesteld de koortsen woeden daar hevig en op eene be volking van 3,000 inwoners zijn er in de laatste drie maanden 500 over- lijdens geweest. In de Maleische wijk van Kaapstad hebben zondag weer wanordelijk heden plaats gehad. De maleier^ wil den zich verzetten tegen de over brenging van een pestlijder nair het gasthuis zij onthaalden de ambu lanciers op steenworpen. De policie heeft eene charge gedaan en talrijke maleiers werden aangehouden. De krijgsgevangen Boeren De engelsche minister van oorlog M. Brodrick, heeft maandagavond in het Lagerhuis verklaard, dat de krijgsgevangen Boeren zullen over gebracht worden naar Ahmed Nazar, in Engelsch-lndiëhij verzekerde dat dit eene zeer gezonde plaats is, want, zegde hij, de engelsche troepen hebben er jaren lang gelegerd zonder van het klimaat te lijden. Het schijnt nogtans dat de engelschen er zijn moeien vertrekken omdat de plaats te ongezond was. In Zoeloeland Te Pietermaritzburg is eene depeehe toegekomen van den opperkommis saris van Zoeloeland, meldende dat 400 Boeren zondag morgend de wo ning van den magistraat van Malala- tini, aan de grens van Zoeloeland, aangevallen hebben. De natalsche policie, die de woning verdedigde, telde 5 dooden en 2 gekwetsten. Boeren zijn terug de grens overge trokken, twee gevangenen achter laten. Lord Kitchener telegrafeert ui Pretoria dat de engelsche legeraf deeling Bing slag geleverd heeft tegen de Boeren, aan de grens van Basuto- land, ten zuiden van Wepener. 5 Boereü werden gedood en 3 gevangen genomen. De verliezen der engelschen worden niet gemeld, zeer waarschijn lijk omdat zij veel aanzienlijker zijn. Treins onlriggeld Eene bijzondere depeehe uit Pre- oria meldt dat de Boeren verleden week twee treins hebben doen ontrig- gelen een ambulancietrein, nabij Kroonstad, en een trein met peerden, Springfontein, aan hel kruispunt der spoorwegen van Bethulië en Colesberg naar Bloemfontein. Het Weeke blad steekt nu in zijn hoofd sommige artikels van studie uit te geven. Alzoo trakteert het zaterdag laatst zijne lezers met eene studie over het Dansen. Ehwelals men de vermaarde schrijvers an 't ypersch geuzeblad naar zulke artikels moet oordeelen, wij wenschen de lezers proficiat met zulke geleerde mannen Hetgeen in dien artikel voorkomt van averechtsche opvattingen, valsche beweerin gen, dwaze spreuken, zoutelooze kluchten, onverstaanbare bepalingen dat gaat alle menseden te verre En dat zijti die gasten die beweeren het naonopolium of den alleenhandel te hebben van de geleerdheid, en de katholieken voor dompers doen doorgaan Als wij 't begin van dien artikel lazen, keken wij nieuwsgierig eens op het einde wie er zulke proza geschreven had. Geen handteeken te vinden. Om de zake ten beste mogelijk uit te leggen, denken wij dat er ievers een kluch tenaar het Weeke blad eene poets heeft willen bakken, en dit artikeltje heeft opge zonden om Kareltjes blad... voor den aap te doen houden. Is het zoo, dan is de poets volmaakt gelukt. Dansen is edel op zichzelf. Zoo luidt de prachtige inleiding van dien artikel. Gij peist misschien bij u zeiven dat is nu iets nieuwsIk dacht dat dansen onverschil lig was in zijn zeiven, en dat de wijze, de omstandigheden, enz., maakten dat de dans toegelaten of verboden is. Gij zijt mis, vriendje. En indien gij niet begrijpt dat dansen edel is op zichzelf», 't is dat gij de edeldom me gedachten van 't Weeke blad niet en verstaat, en dat uwe hersens van eenen ge- heelen anderen deeg gemaakt zijn. Het dansen van de gemeene vrouwen te Parijs is er eigenlijk geen, zegt het Weeke blad en de reden dat die dans wulpseh is. Goed. Maar aanstonds daaaop volgt ln Engeland is 't bevalligmaar niet veel deftiger. ln andere woorden Die dans te Parijs is wulpseh, en is bijge volg geen dans. Die dans in Engeland is bijna zoo wulpseh als te Parijs, en is een bevallige dans. Is mij dat zotte klap, ja of neen Dansen is niet onzedelijk, wat de Room- sche Kerk daar ook van zeggen mege. De Roomsche Kerk en zegt dat niet. Maar bet is eenigzinsden geuschen schrijvelaar te vergeven dat hij denkt dat de Roomsche Kerk dat zegt. Immers die gasten kennen van geloofs punten en geboden der Kerke als zooveel als de blinde van de kleuren. Gij zult misschieu zeggen, lezer Ehwel dat zij niet en schrijven wat zij niet en weten. Gij hebt gelijk. Maar in 't kamp der libe rale schrijvelaars en steekt het op geen kleentje als men maar de keure heeft op de papen te schieten. En nu eene diepgrondige beschouwing. Hoe ingewikkeld de dans der wilden ook zijn moge, ge ziet er niet anders in dan een beeld van de overwinningen door de dansers op hunne vijanden behaald.» Leest en herleest dit aandachtig. En als gij dit alles kunt te gare krijgen en uitleggen, gij zult een slimme vos zijn. Te Yper is het dansen fel in eere, zegt die schrijver. Geen stad ter wereld waar er meer ge danst wordt... Geen muziek kan de straten spelend doorgaan of honderden en honder- den mannen, vrouwen en kinderen loopen hetzelfde dansend voorop en zingen de vrou- welijkste (sic) straatliedjes. De schrijver bedoelt hier waarschijnelijk zeker muziek dat de specialiteit heeft voor afgegaan te zijn van een puik volkske, terwijl bet de vrouwelijkste straatliedjes speelt. Of dat springen en dansen altijd juiste edel» is, laten wij den onpartijdigen lezer oordeelen. Niet noodig onze lezers verdere staaltjes te geven over die diepgrondige en ernstige studie van 't vermaarde Weeke blad.» Wij zullen ons veroorloven den schrijver van dit artikeltje eenen goeden raad te geven. Hij zegt onder andere dat te Yper het dansen fel in eere is. Ehwel, kameraad doet lijk vele yperlin- gen danst maar helder op, zooveel het uw hertje lust. Maar, om de liefde... van 't Weeke blad en schrijft toch niet over 't dansen Zijn al de rijtuigen van Yper nu in den vermaak Of worden zij allemaal nu herschilderd Immers op 't huwelijk der dochter van eene groote ka... katte van Yper, en zagen wij niet anders dan... vreemde rijtuigen. Mysterie Onder deze hoofdinge schrijft de Gazette van Korlrijk van gisteren, Donderdag, het volgende Men verzekert dat er spraak is de tram Kortrijk-Meenen Gheluwe te verlangen tot tan Yper, langs Gheiuvelt, het Hooge, enz. om aldaar verbonden te worden met den tram van Kemmel Voormezeele. Onze Kortrijksche Conf ater mag niet alleen verzekerd zijn dat er spra- <e is van dien tram, maar het aandeel der gemeenten is reeds gestemd, en geheel in 't korte zal er hand aan 't werk geleid worden opdat tusschen lier en één jaar de tram zou loopen. er plaats is, en tegenwoordig duurt zulks 3 4 jaren. Dus is die gendarm verplicht een huis te huren, en in menige brigaden is dat moeilijk te vinden, tenzij hij groote huur betale. Maar er is nog eene andere onrecht- veerdigheid. In menige steden huurt men groote huizen alwaar de ge trouwde gendarmen, brigadiers en onderofficieren mogen gaan wonen die deel maken van die brigaden waarom doet men dit voor de kleine brigaden ook niet, te meer da»r vele in de groote sleden getrouwde gen darmen daar geplaatst zijn uit hoofde van tuchtmaatregelen Dus zijn de meest verdienstelijke gendarmen ach- ler de slechte gesteld. De korpsoverste heeft aaa de gen darmen onlangs een omzendbrief ge stuurd waarbij het verboden is voor- laan nog verlof te verleenen om er in de standplaats van te genieten. Waar om die maatregel In alle openbare hestuuren krijgen de bedienden een zeker getal dagen verlof waar zij die doorbrengen, kan het die bestuuren weinig verschillen. In de gendarmerie is dat niet geoorloold Nogtans, een etrouwde gendarm, die geene ouders of naaste b'oedverwanten moer heeft, kan toch met zijne magere pree voor geen acht of fien dagen naar Oostei - le, Blankenberghe of naar eene an dere stad gaan, om er wat uitspan ning te zoeken, terwijl hij, l'huis '.ijnde, eene aangename wandeling met vrouw en kinderen zou kunnen doen en in menige gevallen zijne vrouw zou kunnen bijstaan. Wij roepen de aandacht der be voegde overheid op die punten. Binnen kort zal men een maatre gel in uitvoering brengeD, die eene echte omwenteling in den dienst der verzending van koopwaren zal teweeg irengen. Het stelsel der kleine pak jes dat nu maar toegepast wordt op pakken van min dan 5 kilos, zal, voor het binnenland, tot. pakken van 60 kilos uitgebreid worden. Men zal dus overal in Belgie pakken kunnen ver zenden aan 60 centiemen voor 10 kilos, 70 centiemen voor 20 kilos, en zoo voorts, altijd met 10 centiemen verhooging voor elke 10 kilos meer tot de 60 kilos. Als een gendarm trouwt, doet men hem een stuk teekenen, waarbij zijne vrouw erkent geen recht te hebbeD op ëene woning in de kazerne lot dat Maandag 6 Mei 1901 zal een groote dag zijn voor Bruggede vermoedelijke troonop volger, de graaf van Vlaanderen,zal dan naar Brugge komen om er da kostelijkste aller Reiikwiën te vereeren en de beroemde Hei lig Bloedprocessie bij te wonen. Met de uitnoodiging te aanveerden der Edele Confrérie, hebben HH. KK. HH. de graaf en de gravin van Vlaanderen eene oude overlevering in eere gesteld. De oude graven van Vlaanderen en hunne opvolgers der huizen van Burgondie en Oostenrijk hebben altijd uitgemunt door hunne bijzondere gods vrucht tot bet Dierbaar Bloed en de vorsten, liefst door het volk gezien, waren de prinsen en prinsessen wier gevoelens van geloof best met die hunner onderdanen overeenstemden. Ten anderen 't en is de eerste maal niet dat de leden der koninklijke familie aan de H. Bloedprocessie van Brugge zullen tegen woordig zijn. In 1850, kwamen de hertog van Brabant en de graaf van Vlaanderen de jubelprocessie bewonderen en onze tegen woordige koning bezocht de H. Bloedkapel, met de koningin, den 2 Mei 1854. De jubelprocessie die verleden jaar, en tot tweemaal toe, zulken ongehoorden bijval verwierf, zal Maandag 6 Mei aanstaande uit gaan, volstrekt in dezelfde voorwaarden als in 1900. Alleenlijk, in plaats van 1900 deel nemers, zullen er ditmaal meer dan 2000 personen in verschijnen, dank aan de toevoe ging van twee nieuwe groepen. De stoet begrijpt drie deelen I. Het parochiaal deel, bevattende de ver beelding der geschiedenis van de verschillige plaatselijke parochiekerken. II. Het geschiedkundig deel is uitnemend schitterend en schilderachtig. De groepen te peerde van Diederik van den Elzas, Maria van Burgondie en de aarts hertogen Albrecht en Isabella, in 1900 zoo geestdriftig toegejuicht, spreiden waarlijk eenen ongehoorden rijkdom en pracht ten toon. De bladen aller gezindheden zijn een parig geweest om het te bekennen.De belang stelling wordt nog verhoogd door de zorg waarmede alles volgens den tijd wordt weere- =-egeven kleedijen geheel en gansch ge trouw aan den dracht van het voorgestelde tijdstip, godsdienstige zangen en gregoriaan- sche zang, oude muziekstukken gemaakt door meesters der XVII' eeuw, enz. III. Eindelijk, bet bijbelsch gedeelte, dat verleden jaar eenen onbeschrijflijken indruk miek op de toeschouwers. Van dejare zal het voliedigd zijn door den groep Jozef door zijne broeders verkocht en door eenen zangersgroep, verbeeldende de inwoners van Bethieem die het Kindeke Jesus in de sribbe gaan groeten. Voegen wij er nog bij dat de bewonde- rensweerdige Hosanna van M. Reyns nog maals in den stoet zal gezongen worden door een koor dat zijne bewijzen gegeven leeft, maar dat nog door een twintigtal stemmen zal versterkt worden. Dit alles, met den zang van den Gloria en van den Stabat, is niet alleen geschikt om het gods dienstig gevoel op le wekken, maar ook om den diepsten kunstzin te bevredigen. De drie prachtige wagens: de engelsche natie, de Geboorte en den Calvarieberg zul len insgelijks van de processie van 6 mei deelmaken. Zonder de tegenwoordigheid der Konink- ijke familie had men moeten verzaken aan de aanzienlijke kosten veroorzaakt door deze deelneming. Het geschiedkundig deel zal de volgende jaren natuurlijk moeten vermin derd worden. Het bijbelsch deel alleen zal beurtelings uitgebreid worden en zal bet voornaam deel zijn der toekomende proces- siën ter eere van het H. Bloed. Men verwacht zich te Brugge aan eenen ongehoorden toeloop van volk. De bijval van verleden jaar was te groot en de weer klank in Belgie en in den vreemde te aan zienlijk, opdat de afwezigen van 1900 zich niet zouden verhaasten den 6 mei naar Brugge te stroomen. De vergadering van den Bond der katholieke kringen, die daags vóór H. Bloeddag gehouden wordt, zal al daar ook talrijke katholieke familien aan brengen, die van de omstandigheid zullen gebruik maken om de schoonste der stoeten te bewonderen. De processie zal rond 101/2 ure uitgaan. De graaf en de gravin van Vlaanderen, met hun gevolg, zullen den stoet zien voorbij trekken in het St Lodewijkscollegie, ter Soordzandstraat, op eenige stappen der statie. HH. HH. de Bisschoppen, de geestelijk heid, de burgerlijke overheden, enz., zullen, zooals in 1900, plaats nemen op het voetpad van Sint Salvatorskerkhof. Benevens Mgr Waffelaert, bisschop van Brugge, zullen nog aan de processie deelnemen Mgr Van den Branden, titulaire aartsbisschop van Tyr, Mgr Meerschaert, titulaire bisschop van Si- dyme en apostolische vikaris van 't Indi- aansch gebied (Amerika) en Mgr Van der Stappen titulaire bisschop van Jaffa. Het socialistisch feest van den mei is overal zeer kalm geweest. Te Brussel en in de voorsteden werkte men schier overal. De stad zag er uit zooals alle dagen niet meer of niet minder beweging. Hier en daar in de volkswijken en aan de socia listische lokalen wapperde de roode vlag. 's Morgends hield citoyen Vandervelde mee ting van uit een der vensters van de Zwaan Groote Markt, voor hoop en al 200 toehoor ders. De 1" meivierders trokken vervolgens in stoet.., naar Ukkel. In verscheidene koolmijnen en fabrieken van den omtrek van Luik werd er niet ge werkt in andere koolmijnen waren er nogal veel afwezigen. Te Herstal hadden verscheidene bazen hunne werkhuizen ge sloten. Te Luik had 's morgends ten 11 ure eene betooging plaats waaraan ongeveer

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1