DIT IS EN OMMELANDS, STAATKUNDIGS üiSCHOUW P LAATS E LU X Op Zaterdag, ll n Mei 1901. 5 centimen 't blad. 36stejaar. Talmerk 1839. 18te Mei Transvaal Schoeljetrekken De lsle Mei De legerhervorming H. Haarprocessie te Kortrijk Missiën der Karmelieten Disealsen in Malabar M mmm Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we zen ofte posttegen 3 frank 's jaars. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Voor de chrisfenen is de l,te mei het Legin va. de Mariamaand. De socia'isten hebben van den lsteD mei eenen revolutionnairen feestdag willen maken, 't En gaat niet mar hunne goesling. 't Valt af. En nogthans hadden christene de mocraten beslist van de jare den {•ten mei te vieren, te gare met de socialisten. Die beslissing werd aange kondigd in bladen der partij en in... Voor uil. Hoe is 't, in Godsnaam, mogelijk dat meuschen die beweeren chris ten te zijn, zulke beslissing nemen De socialisten toch en steken het niet weg dat, in hunne oogen, het tsU mei feest een revolutiounair en anti-gods dienstig leest is. Wij en willen geen oude koeien uil den gracht halen. Daarom herinneren wij alleenlijk wat ciloyen VanderveMe, de opperste hoofdman der Belgische socialisten, woensdag l9ten mei zei, in eene redevoering die hij tot zijne man nen richtte van den balkon van hel rood lokaal. M. Vandervelde riep uit: De socialisten der twee wereld- deelen hebben heden dezelfde eischen gesteld. Overal waar het kapitalism bloeit hebben zij dezen dag gevierd en zij die meenden dezen feestdag te verminderen door te zeggen dat hij alle revolutiounair karakter ver loren had, hebben hem integendeel verheerlijkt. DE CHRISTENE FEES TEN ZIJN DE FEESTEN EENER WERELD DIE UITSTERFT het arbeidsfeest is het feest eener we- reld die opklimt en die welhaast zal schitteren. Die woorden zijn klaar. De socialis ten hebben het l'le meifeest ingesteld in tegeustelling der christene feesten, 't Is de revolutie die de Kerk wil ver dringen. Eu christene democraten, doen daarin meê (Gazette van Brugge). dankow, lGO'meters lang, is dinsdag voltooid,[veertien dagen voor den be haalden dag. De vraag tot vergoeding De vreemde gezanten te PekiDg ïebben dinsdag besloten aan China eene nota te zenden, meldende dat de gevraagde vergoeding 450 miljoen aëls beloopt. Zij vragen]hoe China van zin is die som te betalen en ver wachten het antwoord op het einde dezer week. Ghineesche afdeeling verslagen Luitenant Klimmer, van het regi ment duitsche ruiterij, met eene patrouille ontmoette zondag op 200 kilometers ten westen van Kalzan, nabij Nung-Juan-Hsing, eene afdee ling chineesche ruiterij. Een gevecht volgde en de duitschers bleven mee ster van 't slagveld. Oorlogloebereidselen in Rusland Sinds eenige dagen is te Odessa een buitengewoon groote hoeveelheid krijgsvoorraad toegekomen om oogen blikkelijk naar Port-Arthur en Vladi vostok verzonden te worden. Een der kaaien is opgekropt met wagens wielen, onderzeesche mijnen, hou witsers, benoodigd heden voor brug gen, kassen en kisten. Er komt ook te Odessa veel graan toe om aan de krijgsoverheden van Vladivostok en Port-Arthur gezonden te worden. En brief van keizer Wilhelm Keizer Wilhelm heeft aan de fran- sche regeering een brief gezonden om hulde te brengen aan de heldhaf tigheid der fransche soldaten, en vooral van commandant Marchand bij de reddingswerken tijdens deD brand in het zomerpaleis te Pekiug. Brug te Pei-Tang-Ho De brug te Pei-Tang-Ho, nabi. De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Aoence HAVAS.te Brussel, Tk 32,in de Magdalena - strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van at die buiten Oost- Westvianderen wonen. gers van Ermelo geschreven, dat hij de vredesvoorstellen van lord Kitche ner geweigerd heeft, omdat de engel- schen de onafhankelijkheid der Boe ren niet willen erkennen. Generaal French Generaal French is ziek, en begeeft zich naar Kaapstadhij heeft een verlof van verscheidene weken ge- Mislukte bewegingen Wij meldden gisteren dat het com- camdo van Delarey zich in drie korp sen verdeeld had, die in verschillende ichtiugeu achteruitgetrokken waren. Dit beteekent eenvoudig dat de krijgs- verrichtiuKeu der engelsche generaals, om Delarey te omsingelen, eens te meer mislukt zijn, want de drie Boerenkorpsen zullen zich voorzeker weer op een afgesproken punt ver eenigen. Schipbreuk De eugelsche stoomboot Tentallon Castle is dinsdag, te midden.vaa een dikken mist, op het Robinsoneiland op 8 mijlen van Kaapstad gestrand. Je passagiers, waaronder de nieuwe gouverneur van Natal, en de beman- uiDg zijn gered. De duitsche zendelingen In den duitschen Rijksdag werd er dinsdag gevraagd of er geene pogin gen aangewend zijn ten einde de in vrijheidstelling te bekomen van de duitsche zendelingen, door de engel- schen in Zuid-Afrika gevangen geno men. De staatssekretaris van buiten- andsche zaken, M. von Ricbtshofen, antwoordde dat de engelsche regee ring heeft doen opmerken, dat die duitsche zendelingen niet genoegzaam mnne genegenheid voor de Boeren verborgen hebben, en dat daarbij velen dier zendelingen hunne duitsche nationaliteit verloren hebben, dat er zelfs zijn, die de engelsche inburge- •iug verkregen hebbeu. Wat de ver nielde eigendommen der duitsche ouderdanen in Zuid-Afrika betreft, de luitsche regeering heeft daarvoor vergoedingen doen vragen. De goudmijnen M. Chamberlain heeft dinsdag avond in het engelsch Lagerhuis ver- Gaard, dat, tot nader bevel, de goud mijnen in Transvaal belast blijven met dezelfde taksen als vroeger. Tn de Kaapkolonie De Boeren hebben op nieuw, nabij Taaibosch, de spoorwegriggels opge broken. De treins hebben eene ver traging van twaalf uren ondergaan, loch er zijn geen ongelukken te be treuren. De financiers vragen den vrede 1 Men verzekert dat Cecil Rhodes bi, het engelsch gouvernement aandringt opdat het aan eiken prijs den vrede zou sluiten met de Boereu, daar de vijandschap der Hollanders van de Kaap jegens Engeland eene onrust wekkende wending neemt. De engel sche beursraven, die belangen hebben in Zuid-Afrika, ondersteunen het voorstel van Cecil Rhodes. Een brief van Botha Generaal Botha heeft aan de bur Vergrooting van Natal Uit Kaapstad wordt gemeld dat de distrikten vau Utrecht, Vrijheid en Wakkerstroom zullen afgescheiden worden van Transvaal en bij Natal gevoegd. Gevechten in Transvaal In het oosten en het noorden van ransvaal hebben verscheidene hevige evechten plaats gehad. Volgens de engelschen beweeren, zouden de Boe ren groote verliezen ondergaan heb ben 40 dooden, 200 gekwetsten en 68 gevangenen. De engelschen zon en belangrijke dokumenten, bank noten, wagens en peerden buit ge maakt hebben, maar zij spreken van ïunne eigene verliezen niet. Rinst den nacht tussctien maandag en dinsdag laatst, hebben eenige schoeljes mee- nen kluchtig te zijn met eene flessche irxkte in stukken te smijten op het standbeeld van Mijnheer Alfons Vanden Peereboom. Eene groote vlekke is op het beeld te zien. Wij hopen, voor de eere van ons ypersch volk, dat de scheetjes niemand anders dan droeve jongens zijn, die welhaast gekend zullen zijn, en eene duchtige lesse krijgen van wie het aangaat. Telken jare trekt zij naar Kortrijkontel bare vreemdelingen, die nooit hunne reize beklagen, en weggaan met het vast gedacht van nog weder te keeren. Het H. Haar is eene van de kostelijkste Relikwiën die op aarde te vinden zijn, en wordt sedert eeuwen met eenen heiligen eer bied bewaard en eene groote godsvrucht vereerd in Onze Lieve Vrouwkerk.AUe dagen der week, doch meer den Maandag en den Vrijdag, komen Redevaarders er naar toe, om genezen of bewaard te zijn van koortsen, hoofd- en haarziekten, en hun betrouwen wordt dikwijls treffend beloond. Onze Goddelijke Zaligmaker, laat zijne macht en goedheid niet zelden bijzonder blij ken, ter gelegenheid van Processiën mis schien omdat die godsdienstige Plechtigheden openbare en niet afzonderlijke vereerlijkin- gen zijn, en deze die eene gunst van zijne bermhertigheid afsmeeken, tot meerdere vurigheid in het gebed aandrijven. Vandaar de voorliefde die de vereerders van het H. Haar voor de Processie hebben. Den Zondag 19*n Mei, zullen er bijzondere treins en trams in alle richtingen zijn,zoodat de vreemdelingen alle gemak zullen genieten om naar de Processie te komen en huis waarts te keeren. Er zal dien dag een overgroote volkstoe loop zijn in Kortrijk. Onze radico-socialistisehe kamerheer Noll heeft met gezel Vandervelde en tutti quanlij gestemd voor deroode foeste van eersten Me'. M. Nolf is daar nog eens volmaakt in zijne olie die bestaat in de omwentelaars partij een appeltje te smijten om een eitje, ik wil zeggen hunne stemmen te krijgen tijdens de kiezing. Het klooster van Notre Dame des Mis sionssedert eenigen tijd te Yper gesticht om zusiers zendelingen aan te werven voor den Malabar, dit klooster, zeggen wij,, en laat aan Progrès en Weeke blad*» niti toe nog te slapen. Wij hadden waarlijk nog dat klooster noodig roepen zij. 't Is aardig Indien er iemand daarover te klagen had, dat zouden de katholieken zijn die gewend zijn aan die werken van christene Beschaving hunnen penning te jonnen. Maar dat liberalen, die hier je Yper en elders voor zulke werken echte vi ekken zijn, De middenafdeeling der Kamer vergader de Vrijdag morgend en namiddag. M. Hellt- putle las zija zeer uitgebreid verslag. In hei eerste gedeelte onderzoekt hij den interna tionalen toestand van het land en toont aai dat deze niet in't minste zal bedreigd wor den door de vermindering van diensttijd zonder vermeerdering van contingent, en door da invoering van het vrijwilligersleger. M. H 'lleputte bewijst dat zoo het land ver mindering van krijgslasten eischt, het nin is uit gebrek aan moed of aan vaderlands liefde, doch dat deze vermindering gevraagd wordt omdat het land het overdreverie van de krijgslasten, die het opgelegd worden, be grijpt en omdat het geen betrouwen heeft in de militaristen. Deze laitsten bedriegen het 'land en verduiken het doel dat zij willen bereiken het alleman soldaat. De militair commissie vraagt 180 000 manschapper voor het oogenblik om er later nog meer te vragen. Het land is ook tegen den kazerne dwang omdat er niet genoegzaam zedelijke en godsdienstige waarborgen aan de katho lieke familiëa gegeven worden. De vrijheid van geweten voor alien moet geëerbiedigd worden, doch de katholieke ouders hebben het recht te eischen dat men aan de krijgs aalmoezeniers het middel verschaffe hunne taak. te vervullen. Het tweede gedeelte van het verslag van M. Hellepuite bestaat uit eene studie over de acht voorstellen die door de middenafdeeling reeds onderzocht zijn. De afdeeling heeft besloten aan deze voor stellen de volgende wijzigingen te doen D prijs van de plaatsvervanging zal hoogstens 1000 fr. zijn en veranderlijk volgens den aard der regimenten. De vrijwilligers, die van den krijgsdienst eene loopbaan maken zullen 30 fr. vergoeding bekomen gedurende de 30 eerste maanden indien zij eenen nieuwen diensttijd van twee jaar minimum dat liberalen daarover jammeren en klagen, j aangaan, zullen zij 40 fr. trekiten. De on derofficlers zullen 15 fr. meer bebben dan dat is dom.... indien het niet kluchtig ware. De vermaarde jaarlijksche Processie van het H. Haar van Onzen Heer Jeisus-Christus, zal uitgaan den 19eo Mei aanstaande, zijnde den Zondag na Ons Heere Hem elvaarten zal ten driën en half des namiddags uitzetten uit O. L. Vrouwkerk. Die Processie is eene van de prachtigst»3 die men kan aantreffen de godsdienstig»-3, bijbelscheen geschiedkundige groepen, die men er in bewondert, munten ui l door hunne keurige opvatting, hunne we^rgj ilooze frisch heid en hunnen buitengewonen luister. de soldaten. De milicianen die wees zijn zullen ook recht op de volle vergoeding nebben. De vrijwilligers van 12 maanden (9 maanden weikdadigen dienst en 3 terug roepingen voor eene maarid) zullen niet van het contingent afgetrokken worden. Elke vrijwilliger die twintig jaar dienst zal heb ben, zal op 50 jarigen ouderdom recht heb ben op een pensioen van 360 fr,, indien hij soldaat is, of vaa 500 fr. indien hij onder officier is. Het pensioen zal niet loegestaan worden indien bedoelde vrijwilligers, vooi den bepaalden oud-rdom, eene plaats vai het gouvernement bekomen hebbeu. Brief van den Eerw. Pater Dionysius a Nativitate UWSBLAD VAN YPER 1SSVZ.: 't Nieuwsblad yan Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het Wad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk iö, te Yper. nTiMrrf i Een nieuw klooster J. M. fJ.T. RoodeZee 27-3-1.(Octave Huysman Cuerne) Teerbeminde Broeders in X'° 'k Hebbe alsan onze reize in 't lange geschre ven naar Eerw. Pater Provinciaal, en 'k peize dat gij ze ook wel zult gezien hebben, maar als oude gebeurs van mijne kamer in 't klooster wil ik U een woordeken op zijn eigen zenden en met U te gare een ure speeltijd overbrengen. Ziet gij ons hier niet varen op die groote mach tige roode zee die ons wijf dagen vraagt om er deure te jagen met ons vaartuig, 't Is al den der den dag dat wij geen land meer en zien en wij vliegen nog gedurig vliegen door de zuchtende baren. Wij hebben tot nu toe een alderaange- naamste reize gehad. Eerw. Pater Paulinus en kan al geen kanten met de zee overeenkomen, en van met dat het schip een weinig begint te wiegewagen, voelt hij zijn herte en mage ont roeren en daar zePater Philippus en heeft er maar de eerste dagen een weinig van gewe ten. 't Was kluchtig om hem te zien staan op den boord van 't schip, zoo bedrukkeljjk en ellendig kijken. Maar hij heeft tegen het geweld der machtige zee gevochten en kloekmoedig overwonnen, en zijne mage staat nu zoo wel dat men op het schip zal riskieren van achter tiom te verliezen en zyn wezen bieust lijk eene krieke en is rond lijk een appel. Uwen ootmoe- iigeu dienaar heeft al lachen met de anderen ook de eerste twee dagen zijne herte bewogen gevonden, maar 't was algauw uit met dat spel, en daarom zit ik neerstig aan 'tschrijven. Broe der Arnoldus is een held, hij en dei niet anders in't eerste, als vragen of die zeeziekte allichte ging opkomen, m' hadde gezeid dat hij er naar verlangde en afgunstig was van onsen 't en lukte niet: zulke gasten zouden moeten dobbel betalen!.... Van den eersten af, hebben wij ge lachen en leute gehad dat het al en te vele scheelde. Waarlijks die ons hadden gezien zou den gezeidhebben: dat zjjn geestige kerels, en, ze en ziender niet uit ljjk mannen wie het spijt alles verlaten te hebben en zoo verre te gaan voor heel hun leven, om arme zielen van wilde zwarten voor den Hemel te winnen. En 't is waar ook. Nooit en hebt gij zooveel genoegen en geluk en geestdrift gezien. Geen voordeel noch glorie van de wereld en zou'ne mensche dat kunnen doen smakenwij en hebben geene stonde noch benauwd noch bedroefd geweest, en 't is met een herte vol heilige aandoening en verlangen dat wij van dag tot dag voortvaren. Ohdie schoone, troostende roep van den Heore! Veni, sequere me! Ja volgt mij verre weg van al wat U dierbaar is, verre weg van uwe Ouders, en broeders en zustersverre weg van uw geboorteland, een streke U onbekend, volgt mjj op den weg dien ik U zal toonen, zon der schroomen of ommekijken, op den weg van het H. Kruis. Ja, tole Crucem tuam, et sequere me! volgt mff door gevaren en ongemakken, door ziekten en kwellingen, door vreemde, onbekende wilde oorden, met het kruis op uwe schouders. En vreest niet, ik zal met U zijn, zegt Jesus, ik zal U ondersteunen en helpen entroos- ten, en valt gij, tjjelijk of late onder den last, houdt uw herte kloek en vroom, 't is voor mij, en: ego ero merces tua magna nimis! Oh! Broeders, mij zoo dier aan't herte: moge Jesus U ook zijne almachtige stemme in uw herte la ten hooren. O roep des Heeren! ontvlamt die jonge zielen van heiligen iever en moed voor de arme zielen.... En wij varen voort, verder en verder van U, maar nader en nader met der herten. Ja onze herten zijn metU gebleven, en 's nuchtens, als wij in onze eenvoudige kabine, op ons armtierig autaarken, het H. Sacrificie op dragen, peizen wfj op U en bidden voor U. Oh! die schoons, aandoende H. Misse op bet schip gelezen, op dien machtigen waterplas, daar Jesus meester van is en over regeert. Oh men sche, ge zjjt zoo kleene te midden die onmeet bare watervlakte! Oh! Priester en zendeling hoe groot zfjt gij met de macht van den Schepper in uwe gewijde handen En gij volgt ons met herten op onze lange reize, verlangende achter nieuws van uwe broeders die gij met tranen jn de oogen den vaarwel zeidt en den broederkus gaaft. En onze herten waren bewogen! Ohl schoono .dag, vol glorie en zaligheid in den Hemel en op de wereld. Hoe diepe wierden de hertei. ontroerd op dien dag, en hoeveel gratiën en heeft den Heere ons allen niet geschonken Morgen komen wij tot Aden toe. Nu zitten wij nog altijd voort in de röo zee. Indien zij niet rood is van koleur, ze is warme genoeg om te doen peizen dat zij gloeit ljjk vier. 'k Zitte hier en 'k zweeto dat 't van mijn voorhoofd en langs geheel mijn lijf leekt. Dat zijn toch dingen 1 't Is al den vierden dag dat wij niet anders en zien als hemel en water: blauw al onderen blauw al boven en geen wolk nievers, maar de gloeiende zunne die in de zee scbingt en onver- dragelijk is. GeluKkiglijk dat bet schip wel overdekt is met dik lijnwaad, somtijds zelve dobbel gespan. En 's avonds is het schoone met de prachtige mane die zoo zoete en zoo lieflijk boven op en in het water sch ingt, en al die ster ren, zoo pinkelende klaar, en alles zoo stillei U'5>; JP

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1