VOORDRACHTEN DIT IS EN OMMELANDS m ¥eoorlog PLMATSELléK GROOT NIEUWS Engelschman over den Tranvaalschen oorlog China Godsdienst en Rechtbanken )e economiesche beschouwingen van 't Weeke blad )e peerdekoersen van Zondag Mijnheer Iweins d'Eeckhoutte, Mijnheer Van Werveke, Jubelprocessie van O. L. Vr. van den H. Scapulier te Gen PAARDEVERZEKERINGEtf Op Zaterdag, 8en Juni 1901. centimen 't blad. 36stejaar. Talmerk 1843 Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal 't Nieuwsblad yan Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Hel blad en is niet min teirekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.l'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk li, te Yper. De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen't blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence HAVAS,te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlanderen wonen. Het Hof van Verbreking komt het arrest van het Beroepshof te bekrachtigen waarbij Mijnheer baron Surmont de Volsberghe, Mi nister van Nijverheid en Arbeid, op de kiezerslijsten van Yper be houden blijft. Die uitsprake, die niemand en zal verwonderen, doet voor goed te niete de ongerijmde klachte tegen Mijnheer Surmont ingediend door den Liberalen Bond onzer - Oordeel van eenen De Daily News bevat eenen lai - geu brief van eenen vermaarden ge schiedschrijver uit Engeland, den heer Frederik Harisson. Die man en kan zijne veroutweer- diging niet verduiken, en hij eischt met eeue welsprekende kracht de vrij heid voor de beide Zuid-Afrikaausche Republieken. Hier volgen eenige uittreksels van zijnen brief: Een verwoestende en wilde oorlog duurt nu bijna twintig maanden. De eenige zichtbare uitslagen daarvan zijnde vernieling van duizenden men- schen eene uitgave van drie miljard? zeven honderd vijftig miljoen franken de verwoe sting en de uithongering van een land dat wij met verwaandheid als een deel van ons rijk willen aanzien de doodelijke haat van wege een volk dat nooit en zal vergeten, en welke wij nogtans onze medeburgers durven noemen. En hel is alsdan dat men ons durft vra gen mede te doen in de zegeviering van dezen die de dader is van die schande, de dader van een toestand welke in de toekomst eene onuitpulbare bron zijn zal van bloedige veeten Die vijand, de groolste vijand van zijn land (lord Alfred Milner), die verantwoor delijk staat voor eene onberekenbare ver woesting, die vijand wordt uit de helsche puinen opgenomen waarin hij de kolonie stortte welke hij bestieren moest, om de eere te genieten van eenen zegevierenden krijgs man Neen, en laat ons niet mededoen in die schandige kieskluchte Niet alleenlijk gaan wij naar onze onder gang, niet alleenlijk hebben wij vernederd geweest en zijn wij als natie hatelijk gewor den, maar wij zijn bezig ons voor geheel de wereld belachelijk te maken. Die paljassenpolitieke, gevolgd om de plannen van eene partij te verwezenlijken is bezig ons te herscheppen in een ras van ellendigen Die braspartijen, die karnavalfeesten ingericht om eenen averechtschen overwin naar te vieren, worden op alle wijzsn aange moedigd door politiekers en koopmans die hunne ware aanbevelen. Zij zijn gezegenc geworden door de geestelijkheid van die kerke welke ons verzekert dat het God is die den oorlog gevoerd heeft Soldaten die de wet der volkeren geschonden hebben, worden vereerd als waren zij de redders van hun land. Bevelhebbers die deerlijk geklopt wier den, en waarmede de beschaafde wereld wél leute gehad heeft, worden gevraagd naar garden partij 's als helden en groote opperhoofden. Niemand en loochent de wonderbare moed van onze soldaten en officieren, en wi blijven onzen plicht niet te kort in t vereeren van het geduld en de aanhoudendheid van deze die den grooten last dragen van die wreede dagen. Maar een praalverhoog willen maken van de lijken dier mannen die hunnen plicht kweten,gelijk onze soldaten het altijd gedaan hebbenzoo buitenmate stoffen met eenen oorlog die, tegenover eenen vijand kleen van tal en arm in verweermiddels, niet anders inhield dan eene lange reeks onge lukken, misrekeningen, rampen en onophou delijke spijtige tegenkomslen en waarin meer engelsche krijgsgevangenen gemaakt werden dan er ooit in onze geschiedenis is ien geweestdét, zeg ik, is klap van zotten eerder dan van Engelschmans die Napoleon overwonnen en Europa redden. De oorlog is nu gedaan zeggen ons eder weke, de bevelhebbers, de ministers en huone vrienden der drukperse. Wij zijn benauwd bij die leugens, want het schijnt dal zij de voorboden zijn van eeriige nieuwe politieke van razernij en bar- baarschheid. De waarheid is dal alles niet gedaan is. 't En is niet gedaan met den doodelijken slag dieu wij aan ons keizerrijk toegebracht hebben. 't En is riiet gedaan met den rookenden puinhoop welke die oorlog in Zuid Afrika opgeworpen heeft. 'i En is niet gedaan met het vergiftigde bloed welke de krijg in de openbare gemoe deren heeft ingegoten. 't En is ook niet gedaan met de schande die doordoor op onze faam is geworpen voor deoogen der beschaafde wereld. Er is nóg eene zake die niet gedaan en is de onafhankelijkheid van de repu blieken der Boeren. Zij zijn, mij dunkt, niet vernietigd voor altijd, en ik hoop, alj goede Engelschman, dat zij nooit en zullen vernietigd zijn Welke strenge, openhertige en edele ale voor eenen engelschman De vrede geteekend De vrede is geteekend tusschen den teizer van China en de gevolmach- igden der europeeschemogendheden. De cijfer der vergoeding zou ook ge regeld zijn. De mare voegt er bij, dat de europeesche troepen spoedig China gaan verlaten. Eene bezetting zal eventwel achterblijven, zooveel man nen van elk land, om te waken over de uitvoering van het vredestraktaat België zou de meeste vergoeding aekomen, te weten 500 millioen. 40 zendelingen vermoord Dc koerrier, woensdag te Marseille aangebracht door de stoomboot Penin sular, meldt dat Yu Hsin, gouverneur der provincie Shan-Si, verleden maand veertig zendelingen heeft doen ver moorden, die eene schuilplaats gezocht hadden in zijn paleis, te Ta-Nuyn-Fou. Het is juist bij dien mandarijn dat de keizer, de keizerin weduwe en hun hof zich gevestigd hebben. De Engelschen hebben eene aan zienlijke nederlaag ondergaan Het tooneel is te Ylakfontein, in den Witwatersrand, ten zuiden der Magaliesbergen. De Engelsche verliezen bedroegen officieren en 67 man gedood t4 officieren en 129 man gewond tal rijke krijgsgevangenen. Het verlies der Boeren was, wegens den krachtigen aanval, eveneens aanzienlijk. De Daily Mail zegt, dat het be machtigen van 500 peerden door de Boeren, bij Colesberg, Kaapkolonie eene ware ramp is, niet alleen omdat het zoo moeilijk is zich peerden te verschaffen, maar ook omdat elk aeerd een bereden Boer vertegen woordigt, gereed om op de Engel schen te vallen. De mindere neêrlagen houden aaneen. 't Js alsdan zeker dat de voorname vrienden van Transvaal, in den Haag en te Brussel, in den laatsten tijd weer vol hope zijn en bijna alle ageu goê nieuws ontvangen. Van wege verscheidene aanvoerders der Doers zou er nieuws gekomen zijn iu ezen zin, dal de dingen goed staan, dal men moet volhouden en zal over winnen. En dat heeft nog al eenen schijn van waarheid. Rond Jamestown De engelsche legerafdeeling White is op 2 juni uit Aliwal-North ter hulp van Jamestown vertrokken. Zij heeft de Boeren ontmoet op 5 mijlen van amestown, aan den Maccalespas. Een ïevig gevecht volgde. De Boeren trok ken te rug, twee lijken op het slagveld achterlatend. De engelschen geveD luuue eigene verliezen niet op, maar reweeren 5 Boeren gevangen genomen en30peerden buitgemaakt te hebben, en bovendien het vee, de geweeren, den krijgsvoorraad, kortom gansch den buit, door de Boeren tejameslowa gemaakt, terug veroverd te hebben. Als het maar waar is Delarey en Beyers De commandos Delarey en Beyërs, 5,000 man sterk, hebben zich bij ei lander aangesloten en den spoorweg van Johannesburg naar Natal afgesne den. Eene neerlaag der Boeren Een deel van het commando van Deyers, 400 man sterk, is nabij Warm- raths verrast geweest door 240 engel schen, op het oogenblik dat de Boeren aezig waren hunne wagens in te span- uen. Eene bloedige slachting volgde Dc Boeren lieten 37 lijken en een hon derdtal gevangenen achter. De engel schen hebben 18 wagens en 8.000 runderen buit gemaakt; 3 engelschen werden gedood en f5 gekwetst. De loeren zouden ook verscheidene am- mlanciewagens achtergelaten hebben. De engelschen beweeren dat het com mando van Beyers nu van allen voor raad en vervoermiddelen beroofd is. Het departement der Ardèche, in 't Zuiden van Frankrijk gelegen, tus- chen Lyon en Marseille, is een van deze waar den godsdienst meest ge ëerbiedigd en geoefend wordt. Daar komt eene zake voor te vallen die men zeldzaam aantreft in de jaar boeken van het gerecht. De zitting van het Eedgerecht, ge steld op 30 Mei laatstleden, en kon geene plaats hebben om den eenvou digen reden dat er op de rollen geen eene rechtszake en stond Het schijnt ten anderen dat het reeds de tweede maal is in drie jaar dat dit feit in den Ardèche voor valt, feit onbekend in de andere fran- sche departementen. Boveudien heeft men bestatigd da sedert tien jaar van hier in den Ardè che de boetstraffelijke zaken van drie vijfden verminderd zijn. Gelukkig land Integendeel daar zijn departemen ten waar er bijna geen dag voorbijgaa zonder dat de drukpers het een of he ander feit meldt dat bestemd is om voor het Eedgerecht te komen. Een bewijs te meer van de waarhei van de spreuke Waar de godsdienst slaapt, waken de tribunalen. Een reden waarom Kareiije's blad meer gratie vindt in wereldsche kapitalen dan iri deze der kloosters dai is dat de wereldsche kapitalen dikwijls door stoute ondernemin gen te niete gaan deze der kloosters nooit. Daaraan ziet ge dat de wereldsche kapita len rollen, zegt Karelije de kloosterkapita len staan bout stille. Dat is mij eene groote verdienste, niet waarte rollen tot dat gij in den put rolt 't Weeke blad is te vele gekend om zijne averechtsche geleerdheid opdat een ernstige mensch iets zou aanveerden omdat het Weeke blad dit zegt. Want, moest er waarlijk uit 't geen het Weeke blad over kloosters schrijft, iets goeds te rapen zijn, 't ware van dezen keer de bekentenis dat de kloosters niet en speku leer en Voor mij, 'k vinde dat zij daarin loffelijk handelen. 'k Verwedde mijn hoofd, moeste er een klooster zijn dat begint te spekuieeren en alzoo in den put rolt, 'l Weeke blad zou er schromelijk zijne deugd in hebben, en er schande van spreken. Leve de economisten van 't Weeke blad laatst hebben bovenmate schoon weder ge had, en vele volk aangelokt. Wij houden eraan de Maatschappij geluk e wenschen en meteen de krij^soverheid te bedanken voor hare welwillende medewer king. De oefeningen door onze krijgsmannen uitgevoerd hebben met recht de algemeene bewondering verwekt. Volgens ons in heb ben wij tot Yper geenen cirk noodig. Maar, (wij zullen het zonder omwegen bekennen) op het zien van dit alles hebben wij inonszelven onze antimilitariste over tuiging voelen vermeerderen. Immers hoe wonderbaar, hoe verstom mend somtijds die oefeningen voorkomen, wat hebben zij eigenilijk te zien melde op voeding van den s Jdaat bestemd tol den krijg Na de peerdenloopen heeft de Groote Fan- are op de Markt eon concert gegeven. Dat is eene geheel goede zake, nieuwe lings ingebracht. Daarmede immers zijn de vreemdelingen eenen tijd langer ia onze stede gebleven, ten grooten voordeele der neringdoenders. onze geachte en volksgeliefde Senator, is nog altijd voort aan de beterhand. Zijn sterk gestel doet ons verhopen dat hij welhaast geheel genezen zal zijn, en dat wij 't geluk zullen hebben hem nog lang in Yper te be houden. 650s verjaring der verschijning van O. L. Vr. aan den H Simon Stock. De jubelprocessie zal uitgaan op zondag 28 Juli, de te volgen weg is nog niet kunnen vastgesteld worden, gezien de talrijke ver zoeken welke het Komiteit van wege ver- schillige kanten der stad ontvangen heeft om den stoet langs hunne wijken te willen doen voorbijgaan. Het programma is bepaald vastgesteld Het zal bestaan uit drie deelen. Het Is deel zai bestaan uit al de parochiën der stad. Elke parochie zal eene groep vor men, ter eere van zijnen patroon dat zal gelegenheid geven t it eene groote verschei denheid van opvatting, immers dat gedacht is hier nooit volkomen verwezenlijkt ge weest. Sommige parochiën zullen waarlijk prachtvolle groepen leveren, waaronder kunstwerken voorkomen onder andere eene triptiek of drieluik van groote waarde, van eenen onzer talentvolste kunstenaars beel den van gevoelvolle uitdrukking door onze Gemsche beeldhouwers, enz. Het 2a deel van den stoet zal bestaan uit vier onderverdeelingen. Het opKomen van de Carmelusorde door bet verschijnen van de H. Maagd aan St- Elias op den Garmelusberg de stichting van het klooster te Gent in 1272 de voor naamste heiligen van de orde van Carmelus, en ten 40 de verheerlijking van O. L. Vrouw van den H. Scapulier. In een volgend schrij ven zullen wij meer mededeeling geven over dat heerlijk tweede deel. Dat zulk ontwerp grootsch en kunstig is opgevat en zal ver wezenlijkt worden, is niet te betwijfelen. Elk dezer groepen zal gevolgd zijn door een praalstuk, dat 4 a 5 meters hoogte zal hebben en gedragen worden door 10 a 20 dragers. Reeds zijn twee maquetten voor gesteld en aangenomen door het komiteit. Zij getuigen beiden van kunstvolle opvatting en kristene uitdrukking. Het 3s deei is vooi behouden aan de geeste lijkheid aan de talrijke afgevaardigden van broederschappen van O. L. Vr. van den H. Scapulier der Vlaamsche provinciën, waar onder onze katholieke koophandelshoofdstad (Maria's Antwerpen) eene eervolle plaats wil bekleeden het aloude Broederschap hier ter stede zal het beeld van O. L. Vr. van Car melus omringen waarna de geestelijkheid, de geestelijke orders, de zeer eerw. heeren pastoors, kanunniken, abten, gevolgd van onzen Hoogw. Bisschop. Ziedaar in breede trekken waarin de jubel- ptocessie van O. L. Vr. van Carmelus zal bestaan en die een eervolle triomftocht zal zijn weke zal tellen in de godsdienstige herinnering der Gentenaren. En wat zal er hier te Yper al gedaan worden Menige onder onze lezers herinnert zich nog de prachtige processie van over 50 jaar. In sommige huizen ïangt zelfs nog eene steendrukplaat, door M. Engel Van Eeckhout gemaakt en de processie afbeeldende.,. Tot nu toe en vernamen we over de rocessie te Dper nog niets. Wanneer t eerste nieuws 't Wordt tijd erop ';e peizen raadsheer bij het Hof van Beroep te Gent, wiens toestand over eenige dagen bedenke lijk was, is veel beter. Onnoodig te zeggen dat wij vuriglijk hopen en wenschen dat bij spoedig en volkomen herstelle. Mijnheer Van Werveke immers is niet alleen een over tuigde en voorbeeldige christen mensch, maar ook een magistraat wiens talent, def tigheid, vlijt en goede inborst aller achting hebben verworven. De eerw. Paters Karmelieten Diskalsen te Gent, vieren in Juli eerstkomende, de BERICHT De landbouwers worden verzocht de te willen bijwonen, welke de Heer E1 i*. Van den Wouwer, Ingenieur en Staatlandbouwkundige Oude Houtmarkt, 22, te Yper, zal geven over de ONDERLINGE 1° Te Locreop Zondag 16 Juni om 3 ure 1/2 in het gemeentehuis. 2° Te Poelkappelie op Zondag 23 Juni om 4 ure in de school voor de knechtenjongens. Te trekken bij den Uitgever, Th 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap toe zen ofte post, te-gen 3 frank 's jaars. ft

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1