DIT IS EN OMMELANDS, PLAATSELIJK STAATKUNDIGE OISGHOÜW Op Zaterdag, 12en Juli 1901. S centimen 't blad. 868te jaar. Talmerk 1848 Italië De Oorlog Stad Yper Gemeenteraad Ondervinding leert Onzijdig Onderwijs Is het waar? Daar zijn geen kinders n^eer! De zake Godtschalck Onze werken Onze Fanfare Van alles wat Arme martelaars Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we sen ofte poettegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en "s Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk i6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agenge HAVAS,te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- óc Westvlaanderen wonen. Vrankrijk De fransche Kamers zijn geheel op 't onverwachts uiteengegaan.De socia listen, die geerne 't ministerie hadden ondervraagd en wie weet, misschien doen vallen, zijn razende... Dat en zal niet beletten dat ze in een volgenden zittijd weder zullen meewerken met dat hatelijk (ministerie, dat hun als vergoeding hier of daar eene wet zal geven tegen den godsdienst gericht. Arm Vrankrijk 1 Zijne heiligheid de Paus, die nog altijd eene uitmuntende gezondheid geniet, heeft eene krachtdadige pro- testatie gezonden tegen de kloosterwet in Vrankrijk. Zal dit helpen? Zal Vrankrijk luis teren naar de stem van den ouden Paus,of zal het voort zijnen ondergang bewerken, door kloosters en kerke te vervolgen De schaarschheid van nieuws uit Zuid-Afrika houdt aan. Te betreuren is het dat omtrent de krijgsgebeurte- nissen in de Kaapkolonie zelden of nooit eenig officieel bericht openbaar worcjt gemaakt, zoodat wij eiken grondslag missen om betrouwbare gevolgtrekkingen te maken. Ondertusschen hebben de engel- schen moeten bekennen dat Fouché, die niet meer ontsnappen kon, nu toch ontsnapt is. Dat is van over jaar en dag gewoonweg de geschiedenis van al 11e omsingelde Boereneommando's. Uit de beide Boerenrepublieken hoQren wij geinig, maar djt weinige )g genoeg om te doen begrijpen dat er niet veel verandering in den toestand komt en de engelschen nergens veilig zijn, dan in de plaatsen welke zij bezet houden. Zoo in de twee volgende maanden geen besliste keer in de krijgsverrich tingen komt, jammerde een der ra- zendste iingobladen, dan kan de oor log nog een jaar dureu, nog een 25,000 man en een 3 milliard kosten. En dan zeggeu wij op onze beurt Waarom zelfs niet langer nog dan een jaar? en eenen bedevaart te beloven om hare genezing te bekomeu Terwagne-langhaar heeft daarop gedonderd tegen de kloosters, en op 't laatste een dagorde rieêrgeleid om den Raad te bewilligen ter verwereld lijking over te gaan, en daarom eene school vaa wereldlijke ziekediensters in te richten. Na dit schandaal welk de citoyen Terwagne aan de verontweerdiging zijner kollegas opgedischt had, heeft de advokaat Ryckmans het voorbeeld van Ledeberg aangehaald, waar men de zusters heeft wedergeroepen nadat men eene proeve van verwereldlijking gedaan had die aan de gemeente maar 500.0Q0 frank gekqst had 1! En terwijl degens Tonnelier citoyen Terwagne ondersteunde, kwam Bur gemeester Van Ryswyck daar tusschen om zoet en zeur te mengelen, en stelde voor.,., eerst de voorafgaande zaken te onderzoeken. Ziedaar de kerels die zeggen man nen van het licht te zijn en die vrijwillig blind zijn gelijk mollen tVij laten het voorbeeld van Ledeberg aan de overweging van onze Ypersche katte, hield hun tegen zeggende liberalen die op zekeren dag droomden u"u 1 A onze gasthuizen en gestichten te ver wereldlijken Openbare zitting op Zaterdag 13 Juli 1901, om 5 ure s'avonds DAGORDE Het is nu 32 jaar dat wij eene kluchte spelen die niemand meer en bedriegt. Het is dus tijd den masker af te werpen. Die onzijdigheid,, in zake van onderwijs doet mij peizen op een fabeltje dat wij leer den als wij, jongens zijnde, ter schole gin gen. Daar was eene katte die door allerlei listen er in gelukt was meer dan eene muis naar de andere wereld te zenden. Doch de muizen, allengskens hare listen gewend, waren op hunne hoede, en lieten hen niet meer vangen. De katte verzinde eenen nieuwen list. Zij sloop eene bakkerij binnen waar zij wist dat de muizen te huis waren, sprong in den trog en rolde haar daar weg en weêre in 't meel tot dat zij niet meer eene katte, maar eerder eenen meelhoop geleek. Daarna bleef zij beweegloos liggen. Na korten tijd kwamen de muizen op, te wege om in den bakkerstrog kermisse te houden. De jonge muizekens, zonder ondervinding van 't leven, gingen te wege rechte den trog in. Maar eene oude muize, die in den tijd eene oore gela(,ep had in de klauwen van de Mededeelingen. Bewaarscholen Hola matjes, opgepastdie meelhoop daar en zegt mij niets goeds. Zwichten van, en trekken wij er van wij ons er door Het onzijdig onderwijs is die meelhoop waaronder eene valsche katte schuilt. Zwicht u van den meelhoop van 't onzij dig onderwijs ^ederi eensge van hier zijn de "kloosterzusters "wedergekeerd in het hospitaal van Ledeberg-bij-bent, waar zij, over twintig jaar, aan de deur waren gezet geweest. De Commissie der burgerlijke gods huizen en de gemeenteraad, ten groo ten dqele vijandig aan de katholieken, hébben eens geweest om de veront- wereldlijking van het hospitaal te vragen. Een der schepenen, geweldige libe raal, bedreigde zelve zijn ontslag te geven indien men de zusters niet deed wederkeeren. De reden van die handelwijze was het gebrekkig en verkwistende bestier ygp bet wereldsph hospitaal. Dit nieuws is door de armen en de zieken van Ledeberg met de meeste vreugde onthaald geweest. Van eenen anderen kant, in zitting van den gemeenteraad van Anlwer oen, heeft de citoyen-geneesheer Ier waene den Raad ondervraagd over de schrikwekkende feiten waarvan het gasthuis S. Elisabeth het tooneel geweest is. Het schijnt dat eene der gasthuis nonnen, belast met de zieken, eene harcr toevertrouwde zou opgewekt hebben om eene misse te doen lezen rekening 1900. 3" Wegenis rechtlijuen van den buurt weg genoemd Pilckemstraal. 4° Wegenis rechtlij nen van de Veurne- straat, tusschen't Waterkasteel en't Hoekje. 5° Stadseigendommen verkoop van bouwgrond. 6° Middelbare school begrooting voor 1902. 7' Godshuizen verpachting van grond- goederen. 3® Vervoerdienstregelmatige dienst tus scben Yper en Kortrijk. Het onderwijs moet onzijdig zijn, vrij «van alle politieke strekkingen noch ka- tholiek, noch liberaal, noch socialistisch, maar onzijdig. Om onzijdig te zijn moet het onderwijs officieel zijn. Ziedaar het oud liberaal liedje, dat nu nog van tijd tot tijd, en volgens de omstan digheden, in de liberale dagbladen voor komt. Geen een mensch van gezond verstand en rechtschapen geest en heeft ooit aanveerd dat dit onzijdig onderwijs mogelijk was. Ten anderen wij hebben te dikwijls ge tuige geweest van feiten die klaarlijk bewij zen dat dit zoogezeide onzijdig onderwijs niet anders is dan een list uitgevonden door de vrijmetselarij om de eenvoudige lieden bij den neus te leiden. Zondag laatst was er eene groote liberale betoogiug te Dixmude. In den stoet gingen er een vijftigtal meis jes der officieelle scholen. Dat is aardige onzijdigheid in zake van onderwijs, niet waar Meer dan eens hebben wij in ons Nieuws blad van Yper diesaangaande bekentenis sen aangehaald van liberale en socialistische schrijvers. Nu nog komt de Petite Republique een goddeloos bladje, de zake rechtuit be kennen in de volgende woorden Iedereen bekent op lieden dat het stelsel der politieke onzijdigheid, aan zekere lieden opgeleid, onder voorwendsel dat zij de zen- ding hebben de jonkheid op te voeden en te onderwijzen, niet overeen komt met de zeden eener volksregeering die aan haar 32' jaar Republieke gekomen is Dat wilt duidelijk zeggen in andere woor den Zondag avond na de liberale betooging van Dixmude, is een heer ^enninariat, die naar de begraving zijner moeder kwam, in de statie van Cortemarck aangevallen ge weest door twee drie gauzejongens, die hem zelve in zijn aangezicht geslegen hebben. Is het waar dat die geuzejongens propere kerels waren, wel gekend in Yper 't En zou ons niet verwonderen. 't Is mij toch een aardig dingen, En het doet mij waarlijk pijn, Zulk een lied te moeten zingen Hier, waar we allen kinders zijn. Moet't zoo voortgaan, (zonder bluffen) Daar en zijn geen andre meer Dan... de grijsaards die wat suffen Ach 1 er zijn geen kinders meer 7 'k Ging nog een koepleetje wagen, Maar ik zie er hier en daar Die, hun hoofd al schudden, vragen Wie, wie is die zanger daar 't Heeft geen baard nog en 't wilt zingen, 't Ventje, lijk een grooten heer Wat men hoort van Yperlingen Ach er zijn geen kinders meer Het volgende kluchtlied werd over eenige maanden gezongen in een svtsndfeestje ge geven door §t Maartenscongegatie op den Leet. Ons dunkens bevat het nogal waarheden die al lachende nijpen. Met toelating van wie het behoort nemen wij het vandage in ons Nieuwsblad over. I i 't Menschdom loopt met rasse schreden Tot 't bereiken van zijn doel Pas de wereld ingetreden Of elk zoekt den hoogsten stoel. Om een groote mensch te schijnen Kruipt de knaap op eene leer, En roept aan zijne makkers kleene Ja, ik ben geen kindje meer Tot mijn zestien voile jaren Kreeg ik 's Zondags ééne kluit 'k Moest er nog den helft van sparen Of men schold mij deerlijk uit. Nu verteeren jonge snaken Twintig franken op een keer, Om nog schuld er bij te maken Acher zijn geen kinders meer! 3 Dierf een jongling vroeger wagen In café of kroeg te gaan, De bazinne kwam hem vragen Kind, hebt gij uw hoedjeu aan Nu nu ziet ge jonge heeren (Veertien jaren oud, niet meer) Pijpen smooren, pinten keeren Acht er zijn geen kinders meer i 't Belgisch leger in 't jaar dertig Had soldaten aan het hoold 't Zijn nu fieskes, jonge gasten, Van verstand ea moed beroofd. Moesten zij te velde trekken, 'k Wilde wedden, keer op keer Waar'... hun broekje vol met plekken Ach er zijn geen kinders meer 5 Eertijds naar de Congregatie Ging men tot zijn dertig jaar, Tot men kwam... aan zijn vocatie, En men maakte leute daar. Nu, den Zondag avond late Ziet ge jongens weg en wêer Wandien in de Boterstrate AchEr zijn geen kinders meer l wel gekend in Yper, is op 25 en 27 Juni laatstleden in onze wetgevende Kamers op het tapijt gekomen. M. Nolf, liberale volksvertegenwoordiger van Yper, bijgestaan door M. Janson,opende de bespreking, en viel uit tegen den Staat en de Burgerlijke Godshuizen van Yper om hunne handelwijze in zake van het bedoelde legaat. Daarop heeft onze Volksvertegenwoordi ger M. Golaert het woord genomen en in eene krachtige redevoering, dikwijls onder broken door de goedkeuringen der rechter zijde, de handelwijze van Staat en Burger lijke Godshuizen verrechtveerdigd. De redevoering van onzen achtbaren Burgemeester mag aanzien worden als een beknopt en volledig pleidooi dat geheel die zake komt duidelijk uiteendoen, en waarop er niet meer weder te keeren is wilt men van die zake de zage Godtschalck niet maken. Thuyndag nadert Men ziet hef aan de bedrijvigheid met de welke onze stadswerken uitgevoerd worden. De statieplaats beloofd prachtig te zijn. De kalsijde tusschen het park en het water zal voltooid zijn op den oogenblik van het verschijnen van het Nieuwsblad De kalsijde ai den overkant zal binnen tien dagen geleid zijn. Reeds ziet men het park afteekerien. De boordingen der voorlanden zijn nu ge plaatst, en men is bezig aan het onderstuk waarop het ijzeren schettewerk en de lan- teerns moeten komen. In de Dixmudestraat voltrekt men de Risuwe suatie. In de Boomgaardstrate voleindigt men de kalsijding. Op de Groote Markt verhangt men de ge wone gazbekken taet het stelsel Auer. Al die werken geven bezigheid en gewin aan een groot getal werklieden waarvan eenige uit Frankrijk zijn moeten komen. Die sedert twee maanden van hier Yper niet meer gezien hebben, en zullen hen bijna niet meer verkennen bij 't uitkomen der statie. Zondag is onze Fanfare naar Kortrijk ge gaan en heeft er een weluitgevoerd concert gegeven in het park van den Broei. Het pu bliek en heeft aan onze mannen zijne toe juichingen niet gespaard. Gisteren avond was 't Concert op de Groote Markt. Zelden en heeft men voor de concerten zooveel volk bijeen gezien. De Fanfare heeft ook met veel eere hare take gekweten. Ter herinnering aan 1302 speelde 't mu ziek voor slot de Vlaamsche Leeuw en 't vol i zong mêe, dat 't lunderde over de Markt. Morgen Zondag is 't te Heyst de blijde in trede van Graaf d'Ursel, onze nieuwe gouver neur. De fanfare gaat er naartoe om deel te nemen aan den stoet en dan ten driên een concert te geven. Men vertrekt uit Yper nuchtends ten 6.41 en men keert weder al Rousselare, uit Heyst ten 5.40 en aankomst te Yper, ten 8.08. een stuk gewone baaikatoen, dat we met den gelijkten naam van zakdoek bestempelen, met dit verschil nochtans, dat die neusdoek met tal van aankondigingen, reclames,! aan biedingen, uitvindingen en tutti quanti be- kribbeld, wel vergeleken kan worden met de bladzijde van eene gazet. De uitvinder (gebreveteerd a. u. b beweert dat die zak doek wonderen zal verrichten op handels-en nijverheidsgebied. Een prospectus, gaat hij voort, wordt, na lezing, weggegooid, doch een zakdoek bewaart men en willen of niet, men is verplicht inzage te nemen van den in houd. Hm Hm! Of de gentlemen zich van dien zakdoek zullen bedienen, weten we niet. Het zou althans heel eigenaardig zijn, zoo we op 't eindjedoek, dat in het bovenste zakje links uitkijkt, lazen Geen grijs haar meer l M' d'un age mur épouserait Du* ou V* enz. Overigens, tusschen de arme duivels zijn er tal van stervelingen, die, gemakshal ve, 't neusorgaan met duim en wijsvinger een druk geven en dan met een grillige be weging iets vaags in den onmetelijken zak doek der ruimte slingeren. Niemand zal 't in alle geval secundum Lacum vinden, bespie gelingen te maken op 't verdacht neusslijm, dat tusschen de plooien van den mouchoir- réclarae verscholen ligt. Het is een feit 1* dat, wanneer onze meis jes zoo een paar jaar op 't pensionnaat gele gen hebben, ze heel wel geëxerceerd zijn in 't chanteeren, friseeren, promeneeren, bro- deeren, musiceeren, danseeren. 2* dat dege nen die zich door zulke creatuurtjes laat se- duiseeren en charmeeren, na wat amuseeren vallen in de miserie. Nu in Noorwegen heeft men onlangs met eenparigheid van stemmen plus éèn, een wet gestemd, krachtens dewelke vrouwen, die zich voor 't huwelijk aanbieden, door een bekomen getuigschrift moeten bewijzen, dat ze kunnen huishouden. G'est pa, da is 't Iets over 't zoet geslacht «Poppen zijn 't.met weekwassen pop pengezichtjes leeggeblazen eierschalen met gekleurde figuren er op kappersmutsebol- len voor gefriseerde pruiken ulevellen in versierde papiertjes mooi verpakte cara mels gele en rose en witte fondants, wee- zoet en smelt-zachtautomaten, harlekijns opgezette paradijsvogels; leege odeurflesch- 'es lampekappen van zijde; bonbondoosjes; gebloemde behangsels speelgoed; veertjes, intjes en strikjes. Zóó lezen we in een Hollandsch maand schrift. Binnen eenige dagen wordt er in alle spoorhallen, spijshuizen, schouwburgen wandelparken, kortom in alle hoeken en heekjes kosteloos, gratis, voor niets uitge deeld de zoogezegde mouchoir-publicité De mouchoir-publicité is niets anders dan Een zeker getal liberalen hebben zondag gemanifesteerd in 't midden van 't katholiek land. Niemand en heeft ze gestoord in de uitoefening van dat recht. De katholieken en hadden de ploegen die in God gelooven van 't vlaamsch land niet te werke gesteld om de betoogers van Dixmude te beleedigen en af te rossen. Er en is met geen blauwsel naar gesmeten geweest, zij en zijn niet uitgejouwd geweest, er en wordt niet een vermeld die s avonds laffelijk is aangevallen geweest door drij of vier stokslagers. In een woord, de katholieken van Dixmude en hebben in niets de voorbeelden gevolgd gegeven door de liberalen en de socialisten, in de steden waar deze de groote hoop zijn, als onze vrienden er naartoe trekken om in stoet te wandelen. De katholieken en mogen geene betoo ging inrichten in eene streke waar de bevol king te grooten deele tegen de clerikalen is, zonder dat de liberale bladen er eene uitda ging in zien en moord en brand schreeuwen. Nog meer 't zij genoeg dat een dozijntje schurken beginnen te schuifelen en onze vrienden aframmelen opdat de liberale bla den schrijven dat de bevolking te recht verontweerdigd door de eerlooze uitdaging der kalotende uitdagers gestraft heeft zooals het behoort. De katholieken laten eikendeen manifes teeren, zelfs als de betoogers meenen bij hun eigen volk te zijn en onbeschoftheden en bedreigende grootsprekerij uitgaan waarvan een goede liberaal hem nooit en mag ont houden. 't Is daarom dat de liberale bladen gelijk hebben van te zeggen dat de katho lieken, indien men ze liet doen, de Inquisitie zouden herinvoeren. De belgische liberalen zijn oprecht martelaren. NIEUWSBLAD VAN YPER 4 4 ft 9 9 M ft V ft

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1