DIT IS EN OMMELANDS, I m m m t Op Zaterdag, 3!n Oogst 1901. 5 centimen 't blad, 36stejaar. Talmerk 1851. Langs de Leie en de Yperlee Voor den schooloorlog alleen Ze zijn toch zoo voor de vrijheid Vader en Zoon Liberaal en Socialis Schandaal in de Kamer Wat zegt gij er van Zitting van den namiddag Redevoering van M. Colaert Te trek/ten bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yperen bij 's land boodschap toe zen ofte posttegen 3 frank 's jaars. 'T Nieuwsblad van Yper versehijnt's Vrijdags, en's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f,30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agëngk HAVAS,te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Verschenen door THEODOOR SEVENS Geschiedenis eu beschrijving der voornaamste steden en dorpen tus- schen Meenen en Poperingheeen boekwerk groot 8° met talrijke lickt- prenten versierd, en eene prachtige titelplaat geteekend door Baron Gaston de Vinck. Prijs fr. 1.50 De liberalen waren tegen het wer kerspensioen, omdat het geld moest kosten De liberalen waren tegen de 30 frank te maande aan de soldaten voor hun lot, omdat het geld moest kosten. Dc liberalen zijn tegen de nieuwe wet op de milicie, daar zij het vrij willigersleger aanmoedig', omdat zulks geld moet kosten. Maar de liberalen zijn voor de her neming van den schooloorlog, niettegenstaande de schoolstrijd van 1878 tot 1884, stukken van men- schen kostte; in het toekomende zou het nog alzoo zijn. Die mannen en zien op geen geld, als het maar is om hunne ongods dienstige driften te voldoen. Maar, voor nuttig werk, geen cent 1 geen hemel en is, gelijk de liberalen hei beweeren, wij recht hebben te genieten op de wereld zeer welreclils). iVP Hoyois. 't Is de straffe der liberale partij alzoo beoordeeld te zijn door de socia listen M. Hymans. Het liberalismus en houdt tem niet bezig met godsdienstzaken (tje- rucht.) M. Smeets. Indien de groote massa der ■erkers naar de socialisten is overgegaan, is omdat de liberalen ons predikten dat er niets overbletf achter de dood. De werklie- lieden hebben daarop gezeid dat het beter was het collectivismus der socialisten te verkrijgen op deze wereld, dan het collecti- visoius van het hemelsch paradijs. Wannner die woorden ui'gespro- ken waren, zei een lid der rechter zijde daarop i Die woorden zijn het brandmerk der liberale partij En hoe waar De gemeenteraad van Poitiers (Frankrijk) heeft de volgende beslis sing genomen Al de bedienden der gemeente moeten, binnen de veertien dagen hunne kinders naar de wereldlijke scholen zenden. Doen zij het niet zij worden onmiddelijk afgedankt. Onze liberale gazetten nemen dit nieuws over met eene zichtbare vol doening. Zij smekkén erbij. En de blauwe heeren beweeren dat liberaal wil zeggen vrijgezind. Als 't alzoo is, dan zijn er geen groo- ter antiliberalen dan onze zoogezeide liberalen. Niet vergeten dat de antiliberalen, in de Kamer, komen te herhalen da zij willen verplichtend wereldlijk onderwijsdus hernieuwing van den schooloorlog, nog vele ver ergerd. Met hun boffen over Van Humbeeck's wet hebben zij zelve vee tijd aan de Kamer doen verliezen. Ziehier een uittreksel van het be knopt verslag der Kamerzitting van den 24 juli laatstleden. M. Smeets. Ik heb het over tijd gezeid dat het de liberalen waren die aan bet volk hun geloove ontnomen hadden, en ik houde dit staan. Maar dat men daaruit niet en be sluite dat ik partij trek voor het godsdienstig volksonderwijs. Ik bedankte daarom de li .beralen die dwaze gedachten uitgeroeid te hebben, en aan het volk zijn geloove in God ontnomen te hebben. M. Hymans. De liberale partij en hee ■dat niet gedaan. Ik kom daartegen op. M. Sheets. Weiboe? Maar hoe dik -•wijIs en hebben wij u niet gezeid dat, indien Hetgeen gisteren weeral in de Kamer van volksvertegenwoordigers vorenviel, zou met moeite gebeuren in het gemeenste kroegje. De socialisten hebben,eens te meer, getoond tot wat zij in state zijn. Liberalen en socialisten hadden niet op gehouden te vragen aan het ministerie Hewel, wanneer zult gij uw wetsvoorstel over de militaire kwestie neerleggen Dit punt moet nog in den tegenwoordigen zit tijd beslist worden. "Wij willen het. Zij kregen voldoening. Seffens veranderde het vooizeke. Vrijdag waren socialisten en liberalen takkoord om den uitstel te eischen der bespreking, die zij zelve gewild hadden. Ministerie en meerderheid weigerden Wij zullen de nieuwe wet bespreken vooral eer wij in verlof gaan, zegden zij. Daarop dreigden de mannen der tegenpartij alle be spreking onmogelijk te maken. Gisteren dinsdag hebben zij woord gehouden. Toen, over twee maanden, de Kamer be sliste dat er zitting zou gehouden worden zoowel 's nuchtends als 's achternoens,werd er, tezelfdertijde, verstaan tusschen al de partijen, dat er nooit in die morgendzittin- gen zou gestemd worden en dat er geene naamafroeping zou plaats hebben Nu, pas was de zitting gisteren om 10 1/2 ure geopend onder voorzitterschap van M. Tack, volksvertegenwoordiger van Kortrijk en ouderdomsdeken der Kamer, ofM. Buyl vroeg dat de Kamer tot Donderdag zou uit eengaan en hij eischte de naamafroeping op zijn voorstel. Gelijk M. Tack weigerde dit voorstel in stemmen te leggen,hem daar voor steunende op eene uitdrukkelijke be slissing der Kamer, zoo begonnen de socia listen te roepen en te tieren, hunne lesse naars aan Btukken te slaan, te schuifelen, te zingen en te burrelen, dat men er waarlijk geen gedacht kan van maken, 't Was om er baloorde van te worden. Op zekeren oogenblik zelve meende men dat de socialisten den tachtig jarigen voor zitter, M. Tack, zouden slaan. Zij gingen het verhoog van den voorzitier stormender hand innemen. Citoyen Furnémont wilde de bel aan den voorzitter ontrukken. Een an dere roo wildeman trachtte aan M. Tack de begrooting te ontnemen die hij in de hand hield. De katholieken moesten ter verdedi ging tusschenkomen, alsook de huissiers Citoyen Furnémont sloeg zelfs een glas in stukken op den arm vanM. Francotte katholiek te Luik, die als schrijver aan het bureel der Kamer zetelt. De ministers wi den vruchteloos spreken. Dat walgelijk tooneel duurde van 10 1/2 tot 12 1/2 ure. Wij geven er hieronder eene kleine beschrijving van, door eenen oogge tuige M. Tack, ouderdomsdeken, neemt het voorzitterschap waar, en opent de zitting om 10 1/2 ure. M. Buyl (ordemotie). De Kamer is zeer weinig talrijk.Ik stel voor uiteen te gaan tot Donderdag en vraag de naamafroeping over mijn voorstel. Links. De naamafroeping De naamaf roeping. M. de Voorzitter. Ik zal dit voorstel niet ter stemming leggen, daar er beslist werd morgends niet te stemmen. (Levendige uitroepingen links). Citoyen Vanderveide. Ik vraag 't woord. M. de Voorzitter.Gij hebt het woord niet. Iet woord is aan M. den minister van oor log om te antwoorden op de vraag... (Pro test aties l'inks). Citoyen Furnémont. Ja maar, dan zal er niemand spreken. M. de Voorzitter. Gij wilt obstructionism maken Ik geef het woord aan generaal Cousebant. M. Cousebant begint zijn antwoord te lezen. Onmiddelijk beginnen de 15 aanwezige so cialisten op hunne lessenaars te rammelen, dat hooren en zien vergaan. Terwijl die kinderagies een oorverdoovend lawijd maken, lezen de ministers hunne ant woorden af, maar het is onmogelijk er een woord van te begrijpen. Citoyen Furnémont gaat zoo zinneloos te werk dat het deksel van zijn lessenaar los geraakt. De leden der meerderheid en het publiek zien medelijdend naar het spel van dien hoop wildemannen. Na de lezing der antwoorden staat M. jiebaert recht en wij veronderstellen dat hij aan verschillige redenaars antwoordt, want de aanspraak is heel lang. Intusschen duurt het lawijd voort. M. Tack doet de elektrieke bel werken, een al gemeen gelach klinkt en de socialisten tam- 3oeren nog harder. M. Liebaert zet ongestoord zijne lezing voort. Citoyen Troclet, het slaan met zijn lesse naar moe, slaat nu met een zwaar reglement der Kamer en citoyen Furnémont gaat ach ter den minister staan, om dezen het voort- preken te beletten. Maar de minister zet de lezing voort. Anseele begint de Internationale te zingen en al de anderen zingen in koor meê met begeleiding van lessenaars-gerammel. Daarop volgt de Marseillaise. De socialisten, met hun 12 man, lawijd makend voor 400, zingen het Ongediert der Papen. De 12 helden zijn Anseele, Vanderveide, Malempré, Caeluwaert, Troclet,Furnémont, Ilorlait, Smeets, Cavrot, Gouters, Van Lan- gendonck en Berloz. M. Liebaert leest voort. MM. V.Delporte, Davignon en Cambier trachten te luisteren maar het is niet mogelijk, te meer daar de socialisten hulp krijgen. Citoyen Hubin, die juist binnenkomt, be gint op eenen sleutel te fluiten; Citoyen Smeets speelt met eenen lepel op een kristal len glas, de andere trommelen en M. Lie baert leest. Het is 11 ure.Dit schandalig tooneel duurt reeds een half uur. De rechterzij aanziet met verbazing deze wildemannen, die schrikkelijk veel plezier schijnen te hebben. Om 11 1/2 gaan M. de Smet de Naeyer en Woeste spreken met M. Tack. Bij het binnentreden van M. Verhaegen beginnen de socialisten spottenderwijze te juichen. M. Liebaert leest voort. Om 111/1 ure zingen zij de Carmagnole en gewaarwordend datM. Liebaert nog enkel veinst te lezen, roepen zij Luider Luider 1 Dit alles met begeleiding van lessenaars. 11 ure 20. De socialisten zingen O Vanoenpeereboom 11 ure 25.Citoyens Caeluwaert en Ber loz hebben ieder een fluitje en maken oor verdoovend lawijd. 11 ure 30.De lawijd makende socialisten vragen hunne terugroeping tot het regie ment doch M.Tack doet alsof hij niets hoort En opnieuw weerklinkt de Carmagnole en M. Liebaert leest voort. 11 ure 40. De socialisten zingen Vive Demblonla digue, digaedigue! 11 ure 45. Men ontwaart dat het uur werk is blijven staan ten 11 ure 30 en be groet die gebeurtenis met nieuw lawijd. 11 ure 85. Altijd voortsprekende gaat M. Liebaert naar citoyen Furnémont en zegt hem iets in 't oor. Furnémont maakt een ontkennend gebaar en het lawijd met de lessenaars gaat maar altijd voort. 12 ure. M.Crombez,liberaal van Door- nijk, komt binnen en citoyen Furnémont verzoekt hem meê te spelen. M. Crombez begint werkelijk mee te doen en citoyen Furnémont wenscht hem lachend geluk. De socialisten zingenVive Demblon digue don De afgeveerdigde van Luik is afwezig en het lawijd duurt voort zonder hem. Ten 12 ure 20, gaan citoyens Cavrot en Lienart eenen wedstrijd aan voor wie 't meest lawijd zal maken. 12 ure 22. Tusschenpoos. De linkerzij de staatrecht en zingt het lied van het Alge meen stemrecht. Maroille zingt de soli en iet refrein wordt door al zijne collegas gezongen. Wanneer het lied uit is zetten de socia- .isten zich luid lachend neer en herbeginnen iet gerucht met de lessenaars. 12 ure 25.Nu is het de beurt aan citoyen Hubin,die een koupiet vande Internationale zingt en weer wordt het refrein door al de andere aangeheven. Citoyen Hubin begint een tweede com plet en daar M. Liebaert poogt te spreken, wordt er links geroepen Stilte rechts en citoyen Furnémont roept: tu vu la ferme Ten 12 1/2 is het juist twee uren dat M. Liebaert spreekt te midden van een oorver doovend gerucht. De socialisten roepen op 't air der lam pions Vive la République, a bas le roi de carton M.Tack doet de elektrieke bel werken en wil de artikels der begrooting lezen. Citoyen Vanderveide roeptIk vraag het woord voor eene terugroeping tot het regle ment. De socialisten springen vooruit. Citoyen Furnémont wil de bel van het bureel afrukken, maar dit wordt hem dooi den secretaris, M. Francotte, belet. Citoyen Van Langendonck gaat naar den voorzitter en wil hem zijne papieren uit de baud rukken, maar leden vande rechter zijde komen er tusschen 'en M. Tack ver klaart de zitting geheven. Er ontstaan geweldige twisten.En de zaal loopt ledig onder luid getier, terwijl de huissiers de elektrieke bel herstellen. Ja, wat zegt gij er van Dat het wal gelijk is er is geen ander woord voor te vinden. Het is onze fameuze Buyl die de eerste oorzaak en aanleiding was van dit eerloos gedrag. Hij was als de commissionnaris dei- socialisten, die het vuur aan het poeder stak met zijn voorstel/lat in strijd was met eene wederzijdsche verbintenis die nog niet ver broken was. Eene tweede bemerking die op iedereens lippen ligt, is de volgende Dat en kan alzoo niet blijven duren daar moet een einde aan komen. De socialisten, die eene minderheid zijn, geven en stellen de wet in de Kamer, door hunne onbeschoftheid en hun geweld. Van als iemand spreekt die hun niet aanstaat, schelden zij hem uit voor stinkende visch de gemeenste woorden smijten zij hun naar het hoofd. En van zoo de Kamer eene beslissing neemt die hunne goedkeuring niet heeft, ontbinden zij hunne, duivels. Zij strekken tot schande en oneer aan 't land en beletten alle deugdelijk werk Waarom en maakt men geen strenger regie' ment Het oud reglement was voldoende zoolang het deftige, welopgevoede menschen waren die in de Kamer zetelden met de gemeene gasten die er de roode vlag ver tegenwoordigen en is 't niet meer genoeg Dat men krachtiger maatregelen neme. En vooral dat men het niet meer uitstelle. Zoo spreekt men algemeen. Maar, eilaas het is te vreezen en te voorzien dat men nog een keer zal flauw vallen. 5 minuten na 3 ure werd, 's achternoens, de zitting hernomen. Het openbaar deel der Kamer was opgepropt met volk. Men verwachtte zeker nieuwe wanorders. Er is niets geweest. 't En is niet te verwonderen. Vóór de namiddagzitting waren vertegenwoordigers van verschillige partijen bijeengekomen om over den toestand te spreken. Al van Vrij dag hadden liberalen en socialisten aange drongen bij den voorzitter, M. de Sadeleer, opdat hij de verdaging van het militair wetsontwerp tot in October zou bekomen hebben. Die heeren wilden volstrekt in va- kancie gaan. M. de Smet de Naeyer, opperminisier, wilde niet toegeven.Men heeft zegde hijniet opgehouden, aan den linker kant, de neerlegging en de bespreking te eischen van het wetsontwerp. Ik heb vol doening gegeven. Aan de liberalen en de socialisten nu hun woord niet te eten. Gisteren bleef de achtbare minister nog bij zijn gedacht. M. de voorzitter De Sadeleer, die zeer flauw valt ten opzichte der socialis ten, was van een ander gedacht; hij gaf zijn ontslag, daarom en omdat M. Tack op aanraden van den minister, M. de Smet de Naeyer, niet onmiddelijk de zitting wilde opschorsen, van zoo de socialisten hunne baldadigheden begonnen. M. de Smet de Naeyer had gelijk dien raad te geven en M. fack handelde wijzelijk met hem te volgen. Men moet aan het land toonen in welke re- geeringloosheid het zou vallen met mannen als de socialisten. M. de Sadeleer trok zijn ontslag in op aandringen van M. Beernaert. Een weinig na 3 ure opende M. De Sade leer de zitting. Hij keurde met de grootste kracht n af hetgene 's morgends voorgevallen as. Maar hij schreef het toe aan een mis verstaan, daar de socialisten meenden dat le beslissing over twee maanden genomen van 's morgends niet te stemmen, door eene verklaring van verleden Vrijdag van citoyen v'auderveide gevallen was. Er was geen misverstaan, maar enkel kwaden wil van M. Buyl en de socialisten. Daarop werd de zitting voor eene uur en half opgeschorst om verschillige bijzondere vergaderingen te laten plaats hebben. In eene bijeenkomst met den voorzitter gehou den, en bijgewoond door vertegenwoordi gers van verschillige partijen, werd het volgende beslist De zittijd der Kamer zal voortgezet wor den tot op het oogenblik dat M. Helleputte zijn verslag zal neergelegd hebben over het ontwerp der regeering.Datzal waarschijnlijk binnen een achttal dagen geschieden. Dan zou M. Huysmans opnieuw zijn voorstel van verdaging hernemen en de Kamer zou uiteengaan tot 15 October. Na dit verlof zou het ontwerp der regeering in eersten rang besproken worden. Dit voorstel is niet zonder tegenstand van wegens de katholieke volksvertegenwoordi gers aanveerd.Wij geven gelijk aan degenen die tegen de verdaging spraken.Men en mag zelve den schijn niet hebben van voor het geweld te wijken. Welnu, de socialisten zullen opnieuw zeggen Met al ons geweld krijgen wij algelijk wat wij willen, 't Is ellendig. Wat ook pijnlijk is om zien, 't is dat de liberalen zulk schandalig spel onderduims ondersteunen. Zij maken hun medeplichtig in het vernietigen onzer wetgevende instel lingen. (Gazette van Brugge.) De heer Colaert, verslaggever. De begrooting zelf evenmin als mijn verslag gaven aanleiding tot beknibbelingen. Ik kan het dus kort maken ik hecht er nochtans prijs aan te antwoorden op 't verwijt der oppositie sis zouden wij 't openbaar onder wijs hebben afgeschaft. Dat verwijt is ongegrond en er zijn thans veel meer scholen en leerlingen dan vroeger. Wat de afschaffing van lagere scholen be treft, op de 2600 gemeenten van België, werden er enkel 167 scholen afgeschaft met slechts in 't geheel 695 scholieren, terwijl in de vrije scholen welke in hare plaats r iyr s M» NIEUWSBLAD VAN YPER m m V i Kt

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1