DIT IS EN OMMELANDS, ,1.0© sua üs L STAATKUNDIGE OMSCHOUW PLAATSELIJK Op Zaterdag, 7!:" September 1901. 5 centimen 't blad. jaar. Talmerk 1856. STAD YPER Kaarten te bekomen in 't Volkshuis. Ingang Hondstraat De engelsch-transvaalsche oorlog Vrankrijk Liberale dagbladen en Scholen De Seminarist naar de kazerne De Dronkaard Te trekken bij den UitgeverTh 36, in de Boterstrate, te Yperen hij 's land boodschapivesen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.I'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence HAVAS.te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. ZONDAG aanstaande, 8 SE PTE MBE R, om 8 ure 's avonds In 't GROOT VOLKSHUIS BELANGRIJKE VOORDRACHT voor mannen en vrouwen, over den door twee Transvalers Veldkornet LOUW en Onderhommandant PLOKHOOY ten voordeele der vrouwen en kinderen van de strijdende Boeren Voorbehoudene plaatsen aan 3 fr. lsle plaats, 1 fr. 2de plaats, 50 centiemen. Prins Chung Om alle ergere verwikkelingen te voorkomen, heeft de dnitsche regee ring ervan afgezien prins Chung en het bijzonder chineesch gezantschap eenige vernederende plechtplegingen op te leggen. Keizer Wilhelm zou prins Chung in plechtig gehoor ont vangen. De chineesche taalman alleen zal er bij aanwezig zijn, en daarmee tal prins Chung van zijne boetzendiug ontlast zijn. Er wordt gezegd dat de ambtenaar, die het chineesch gezant schap voor den keizer wilde doen nederknielen, zal verplicht worden zijn ontslag te geven. Prins Chung zal zich waarschijnlijk vrijdag of zon dag naar Parijs begeven en er twee dagen blijven. Al de ambtenaars van het chineesch gezantschap te Parijs, die in verlof wareu, hebben bericht ontvangen dat zij in het begin vau aanstaande week op hunnen post moe ten zijn. Prins Chung heeft zich woensdag morgend met zijn gevolg naar de kei zeriijke grafsteden in de Vredeskerk te Potsdam begeven. Hij heeft kronen neergelegd op de graven van keizer Frederik III en van keizerin Frederik. De ontvangst van prins Chung Woensdag middag heeft keizer Wil helm, in het kasteel van Potsdam, prins Chung ontvangen in tegenwoor digheid der koninklijke prinsen, van den staatssekretaris van buitenland- sche zaken, van de generaals en hoog- weerdigbeidbekleeders van het hof. De chineesche prins heeft een brief van den keizer van China gelezen, geschreven op gele zijde. Na de ontvangst, is prins ChuDg voor het front der eerewacht en van een schadron, dat ondertusschen op het binnenhof post gevat had, gegaan, en is naar zijne vertrekken in de Oranjerie weergekeerd. Keizer Wil helm heeft hem daar 's namiddags een bezoek gebracht. Gevecht op den weg van Kimberley Te Devondale, ten zuiden der Mod- derrivier, op den weg naar Kimberley is een gevecht geleverd, waarin 3 engelschen gedood en 3 gekwetst werden. Engelsche patrouille verrast Eene engelsche patrouille, bestaan de uit 25 manschappen onder het be vel van een kapitein, is aan een drift nabij Meiririgspoort door 120 Boeren verrast geweest. De kapitein en twee soidöien alleen zijn kunnen ontsnap pen. Drie stldaten werden gedood en vier gekwetst. De anderen hebben zich overgegeven, doch zij werden te rug in vrijheid geste' i, na beloofd te hebben geen deel meer te nemen aan den strijd. Maatregelen van weerwraak De Boeren beginnen te antwoorden op de proklamatie van lord Kitchener. Commandant Myburg, die met zijne Boeren aan de oostgrens der Kaap kolonie gelegerd is, heeft bevel ge geven al de kolonisten, die naden 15 september met de wapens in de hand gevangen genomen worden, neer te schieten. 300 soldaten verloren De engelsche regeering heeft een onderzoek bevolen over de onver klaarbare verdwijning van 300 solda ten, de 98* compagnie der keizerlijke yeomanry, die naar Zuid-Afrika ge zonden geweest was en die men ner gens terug vindt. De minister van oor log heeft in Zuid-Afrika doen vragen waar die 300 vrijwilligers verbleven zijn hij heeft voor antwoord gekre gen dat men er niets stelligs van weet, doch dat zij waarschijnlijk, tusschen andere compagnies verdeeld geweest zijn om er de leemten, door de kogels der Boeren aangericht, aan te vullen. Proklamatie van De Wet Woensdag morgend is te Londen uit Kaapstad eene depeche toegeko men, meldende dat in antwoord op de proklamatie van Kitchener, de Boe rengeneraal De Wet er eene afgekon digd heeft, waarin verklaard wordt dat al de engelsche soldaten die zich na den 15 september nog i'i den Oranje-Vrijstaat zullen bevinden, ge fusilleerd zullen worden. De reis van den czaar Ziehier het officieel program van 't verblijf in Frankrijk van den keizer en de keizerin van Rusland; september de president der Republiek komt ten 7 ure smorgends aan boord van de Cassini en vaart den keizer en de keizerin van Rusland te gemoet. Hij is vergezeld van de voor zitters der Kamers, de ministers, de officiers van zijn militair huis en de leden van zijn burgerlijk kabinet, als ook van het personeel van het rus sisch gezantschap, van M. de Mort te - bello, gezant van Frankrijk te Sint- Petersburg, en van de personen die aangeduid zijn voor den dienst vai den czaar tijdens z;jn verblijf in Frankrijk. Ontmoeting op zee van den presi dent en de russische Torsten. Revue der vloot, 's Middags ontscheping te Duinkerke. Voorstelling van de ver tegenwoordigers der stad en van het departement. Ten 12 1/2 ure ontbijt. Ten 2 ure vertrek naar Compiègne. Ten 4 ure aankomst te Compiègne ontvangst in de statie. Diner op 't kasteel. 19 septemberVertrek naar de mauceuvers. Ten 12 1/2 ure ontbijt op het fort van Vitry-bij-Reims. In den namiddag bezoek van de stad Reims. Terugkeer naar Compiègne. 20 september Diner aangeboden door den president der Republiek. Galavertooning in den schouwburg van het kasteel. 21 september Vertrek naar de revue. Bijzondere treinen zullen de eden van het Parlement tot aari de tribuun voeren, die hun bijzonder voorbehouden is. Ten 1 uur ontbijt aangeboden door den president der Republiek, onder eene tent opgericht op het koersplein te Reims. Sinds verscheidene dagen werken vijftig werklieden ami het in orde ureugen van het kasteel van Com piègne dinsdag kwamen er nog nieuwe ploegen bij. Men heeft vijf en veertig wagons meubelen uit Trianon en van Fontainebleau naar het kasleel overgebracht. Er moeten nu nog waalf duizend vierkante meters tapij en van eene onschatbare weerde ge- egd, de meubelen volgens stijl in de tamers en de salons verdeeld, en ongeveer elf honderd paar gordijnen 'ehangeu worden. Het eerste verdiep zal voorbehouden wor 'en aan de rus sische vorsten, aan den president der lepubliek, aan mevr. Loubet en hun gevolg. Van de ministers zullen de volgenden alleen op hel eerste verdiep verblijven de voorzitter van den ministerraad en mevr. Waldeck- Rousseau de minister van buiten- andsche zaken en mevr. Delcassé de minister van Schoone Kunsten en mevr. Leygues. Op het tweede ver diep zullen de kamers van de andere ministers, de voorzitters van Senaat en Kamer, van deseuateurs en andere ^enoodigden gelegen zijn. Men denkt dat alles maar juist in geleedheid zal zijn den dag der aankomst van den czaar. Vorstelijke bijeenkomst De czaar, die aanstaande week te Dantzigeene bijeenkomst zal hebben met keizer Wilhelm, zal vervolgens den koning van Engeland te Elseneur ontmoeten. Op 13 september, verjaar dag van wijlen de koningin van Deue- mark, zullen al de leden der familie van koning Christian daar vereenigd zijn. Onze liberale dagbladen gaan voort met propaganda te doen ten voordeele van de Middelbare Schooi en de Gemeentescholen. In zijn laatst verschenen nummer stelt het Progrès zijn aanbevelingsartikel aan het hootd der gazette. Ter dier gelegenheid meenen wij nuttig werk te doen met aan onze vlaamsche lezers den artikel voor te leggen die het Journal d'Ypres daarover schreef zondag laatst. Onze liberale dagbladen van Yper doen eene nieuwe propaganda ten voordeele der officieeli) scholen der stad. Het Progrès houdt hem bijzonder tijk bezig met de Middelbare School het Weeke blad spreekt van allen. De artikel van 't Progrès is eene aankondiging, eene soort van prospectus, die den schijn heeft uit de school zelve te komen. Het Weeke blad valt de vrije scholen aan, om daarop al zijn venijn te spuwen. Wij kennen zijnen woordenboek. L*at ons over gaan, en alleenelijk aanstippen dat het radi- co-sociaiistenblad beweert dat wij in de ka tholieke scholen de kinders leeren zingen Van het ongediert der geuzen Het Weeke blad raadt de ouders aan hunne kinderen der officieele scholen te doen ontslaan van den leergang van Gods dienst, omdat de kinders niet noodig hebben den catechismus te kennen om later eene be diening of ambacht uit le oefenen. Bij die schoolpropaganda meenen wij dat het onze plicht is aan de ouders te herin neren dat in hel bijzonder katholiek ouder wijs alleen de noodige waarborge ligt van de christene opvoeding der jeugd. Wij beweeren niet dat het officieel on derwijs gericht zij tegen de godsdienstige gevoelens der bevolking. Er ware maar dit te kort onder een katholiek Staats- en ge meentebeslier. Maar wat men ook doe, de lucht zal altijd liberaal zijn in de scholen waar de meerderheid der kinders toebehoort aan liberale, radikale en socialistische huisge zinnen. De lucht van den huizelijken heerd gaat gemakkdijk in de school over, bijzonderlijk wanneer de meesters niet allen mannen zijn van godsdienstig gevoelen, en dal zelve eenigen tegenpastors gebleven zijn. Wij roepen dus de ernstige aandacht der ouders op den keus eener schole, op den oogenblik dat zij dezen keus te doen hebben. Onze scholen hebben hunne proeve ge daan, zoowel onder opzicht van onderwijs als van opvoeding. Dat men de laatste kamp strijden indachtig zij Dat men zich het voortdurende welgelukken herinnere van St Vincents kollegie, waaruit hooggeplaatste mannen zijn gekomen, die eere doen aan alie hooge bedieningen Vooruit dus voor de katholieke school dan niet meer uit de wet zouden durven schrabben. Wij twijfelen er grootelijks aan of die voorstellen van wege de liberalen rechtzii- nig en welgemeend zijn, doch wij moeten eerst e» vooral zeggen dat wij er geen het minste vertrouwen in hebben. Wat door eene wet ingevoerd is, kan door eene andere wet afgeschaft worden, en wij zjjn genoeg ge leerd om te weten dat de beste wetten, door de katholieken gestemd, de eerste door de liberalen afgeschaft worden. Overigens, la Ghroniquc, die in haren godsdiensthaat ten minste toch dikwijls" nogal rechtzinnig is, ontneemt ons onder dat oogpunt alle begoocheling. Wij hepen wel, schrijft het blad, dat het eerste werk, niet alleen van een radikaal-socialistisch mi nisterie, maar van een eenvoudig liberaal ministerie, zou zijn die vrijstellingen af te schaffen en de seminaristen naar de kazerne te zenden.» Zoo wil het ook de logie, en al de belof ten der gematigde liberalen zouden tot niets dienen wat men eerst en vooral met den kazernedwang wil, is de seminaristen en loosterlingen den ransel op den rug leg gen, hen naar de kazerne jagen en hunne geestelijke roeping dwarshoomen. En, wij herhalen het nog eens, dat juist willen wij niet, en dat is eene der redens waarom wij nooit zullen toestemmen in de afschaffing der plaatsvervanging. Het behoud van den godsdienst en der goede zeden, waartoe de vrijheid der geestelijke roepin- en in ons land noodzakelijk is, ligt ons te nauw aan 't hart om op dat punt toegevin gen te kunnen doen. Een der redens, waarom wij den kazerne dwang bestrijden en waarom ook. juist de godsdiensthaters dezen voorstaan en kost wat kost willen invoeren, is de noodzake lijkheid de vrijheid der geestelijke roepingen te waarborgen. Wij willen niet dat de jon gelingen, die zich tot het priesterschap ge roepen voelen, juist de jaren, die zij aan de grondige studies, welke die roeping ver- eischt, moeten besteden, gaan doorbrengen ia de verderfelijke omgeving der kazernen. De godsdiensthaters integendeel willen en betrachten zulks,in de hoop dat alzoo menige roepingen zouden verloren gaan. Wij willen daarvoor de plaatsvervanging, die niemand eenig nadeel toebrengt, integendeel, behouden zij willen ze afschaffen. In de hoop van op dat punt onze vijand schap tegen den kazernedwang te doen vallen, stellen eenige gematigde liberalen en zoogezegde christene demokraten voor, in de miliciewet zelf te bepalen, dat de semi naristen vrij zullen zijn van den krijgsdienst Eenige liberale bladen ondersteunen dat voorstel en zij verzekeren dal zelfs een radi kaal-socialistisch ministerie die vrijstellingen Het is nacht. Eene ondoordringbare dui sternis omhult de aarde. Hier en daar pinkt iet geheimzinnig gaslicht u tegen. Nu en dan verraadt een vluchtige schaduw het voorbijsnellen van een menschelijlc wezen. De nacht wordt stiller en stiller. Alles rust. Neen daar, in dat afgelegen straatje, is nog leven en beweging. Daar zingt en huilt men, daar drinkt en brast men, want het is immers kermis. Wij bevinden ons vooreen dier onnoem bare kroegen, welke steden en dorpen verpesten. Laat ons binnentreden Oef!.., welke verpeste lucht walmt ons tegen. Nevelen van tabaksdampen, uitwasemingen van bier en sterke dranken vermengen zich en dringen door tot in de longen der woeste verbruikers. De wanden der zaal, tafels en stoelen, alles is vuil en afstootend. Alles ge tuigt van walgelijke slemperijen. De her berg is nu wederom goed gevuld met have- looze kerels, met terugstootende wezens. Hier zingt men, ginds vloekt en tiert men, daar ligt een verbruiker te slapen. De dran- ien hebben hem nedergeveld. Zie Daar in den hoek is een kerel op de tafel gesprongen. Onder het uitbraken van tjselijke godslasteringen onder het scher men mei handen en beenen, bruit hij tegen Kerk en godsdienst, tegen patroon en macht. Niels wordt gespaard, maar alles met zijn venijn bespogen. Na eenen hevigen uitval tegen de rijken, stijgen hem donderende toejuigingen tegen. Daar moet opgedronken worden, bier en jenever worden onverpoosd ingezwolgen. Dat alles wordt betaald met de penningen welke men zwoegend en zwee- end heeft gewonnen. Eindelijk is de laatste cent in de handen van den vrekachtigen patroon verdwenen. Deze kerel knikt zijne verbruikers heimelijk toe. Het teeken is gegeven, men drinkt voort. De baas weet zeker dal er geld zal komen. Na het afgedane werk zullen zij bij hem weder komen met het werkloon, het geld dat vrouw en kinde ren toebehoort. Daar denkt nogthans de ver dwaalde niet aan. Zijne schulden moeten be taald wotden of... men zal hem drank weigeren Oh dat is ailes voor die ver dwaalde schepsels... Hoor... men klopt. NIEUWSBLAD VAN YPER

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1