MENGELMAAEN BEESTIALEN Voor de Mosseleters. Eene rapen-rupsenplaag. 40.000 woorden per uur Twee Boeren uit den Transvaal te Ype EEN OMZENDBRIEF 170 Vol ksvertegen woordigers jgendom is diefstal. Een trio Lach kruid EN HEER Langs de Leie en de Yperlee Verandering van woonst Bene trouw verschijnt in de deur. Ais een wassen beeld staat zij daar, bleek en ait gemergeld. Met dwalende blikken schijnt zij iets te zoeken. Zij heeft haar doel bereikt, komt •enige stappen vooruit, legt hare beenderige band op den schouder van eenen verbruiker •n spreekt met aarzelende, smeekende stem Frans, kom mede naar huis. ons kleinste kind is zoo ziek. De aangesprokene draait nauwelijks het hoofd om. Eene godslaste ring, gevolgd door: Vertrekt en laat mij met rust rolt over zijne lippen. De be drukte vrouw verschrikt, doch herhaalt Frans, doe het voor ons kind, bet roept zoo smeekend op vaderkom, vriend. Habeklagensweerdige vrouw, gij noemt •wen beul an martelaar nog vriend De vrouw kan het hatelijk gelach, de biltere spotternij der aanwezigen niet meer ver dragen. Zij zwijmelt, weenende naar de deur en werp daar nog een smeekende blik •p haren verdwaalden man. Deze drinkt immer, om aan zijns gelijken te behagen Daar staat bij op, maar valt terug neder. De drank beeft hem ontzenuwd. Geholpen door •«nen anderen bedronkene waggelt hij huis waarts. Menigmaal ploft hij in de modder der straten neder, wentelt zich in het slijk en braakt afgrijselijke verwenschingen uit. Daar heeft hij zijne ellendige woning bereikt. Hij klopt en beukt op de deur. Deze gaat open •n zijne vrouw staat voor hem. Zij biedt hem liefderijk den arm, om zijne wankelende schreden te ondersteunen. Zij spreekt hem vriendelijk toe. Maar ongehoorde snoodheidde verdwaalde •toot hsar met ruw geweld van zich af. Zi. Talt en komt met het hoofd tegen den muur terecht. De engel van goedheid richt zich bedroefd op, en knielt bij het armoedig wiegje van het zieke wicht neder. Het onschuldig schepseltje steekt zijne beide trmtjes naar de diep bedroefde moeder uit Zij verbergt baar aangezicht in het lijdensbed der kleinen en weent. Het kleine kindje roept met engelachtige stem Kom vader kom I... kom bij moeder De afschuwelijke dronkaard is aan de tsfel ingeslapen De bedwelmende dranken hebben zelfs de stem der natuur in hem ver smoord De martelares alleen waakt, want baar telg is ook onder de moederlijke lief kozingen ingeslapen. Daar bij het ziekbed zal zij waken en bidden. Honger noch koude zullen haar an dat lijdensbed kunnen weg rukken. Hier zal zij troosten en zalven hier SOg zal zij vurig bidden voor degene welke haar en haar kroost langzaam ten grave sleept, voor hem welke de vervloeking van God en de menschen over haar huisgezin heeft nedergedaald. Dronkaards bedenkt toch de afschuwelijk heid van uw leven, en, weet dat gij lager gevallen zijt dan redelooze dieren, welke geen overdaad kennen Het is zoodanig zeldzaam niet, dat de mos Mieters soms erg ongesteld worden,en zelfs teekens geven van vergiftiging. Om dit te voorkomen volstaat het door 3 h 4 grammen sodakarbonaat en 3 i 4 lepels •terken azijn per liter water te mengen bij het koken der mossels. Kleine rupsjes of maaien, nagenoeg brui hachtige zooals de rups op de stekelberen bosmen, vreten de jonge rapen af. Sommige landbouwers hebben reeds moe ten herzaaien. Deze plaag schaadt deerlijk de vapenteelt. Beschermt de vogelen, kikvor echen en padden. Verleden jaar werd op de wereldientoon Stelling te Parijs, een telegraaftoestel ten toongesteld, uitgevonden door twee HoDga- ren, dat geheel de telegrafie zou omkeeren, naar men zegde. Op uitnoodiging van de fransche regeering, zouden proeven genomen worden tusschen Parijs en Lyon doch men kwam er niet toe, daar het vervoer der toe stellen te veel kostte. Nu werken die toestellen tusschen Buda pest en Fuime, op eenen afstand van onge veer 600 kilometers, en wisselen in druk letters telegrammen met eene snelheid van 40.000 woorden per uur. Onderhandelingen zijn aangeknoopt om dit stelsel ook in Vrankrijk en Duitschland in te voeren, en de regeering van dit laatste land heeft reeds gelast dat proeven zullen ge nomen worden tusschen Berlijn en Keulen. Merkweerdig is, dat dit stelsel eenmeng- sel uitmaakt van telegrafie, telefonie en foto grafie. Een lichtstraa 1 schrijft den telegram op gevoelig papier, waarop hij vervolgens •ntwikkeld en gefixeerd wordt. Morgen zondag komen twee van die heldhaftige Boeren uit Trans vaal een volk dat door gansch de beschaafde wereld wordt be wonderd om zijnen heldenmoet en zijn onwankelbaar betrouwen op de Goddelijke Voorzienigheit naar Yper eene voordracht ge ven over den reuzenstrijd van hun volk tegen het overmachtige En geland. De Yperlingen zullen het als eene eere aanzien in groot geta te gaan luisteren naar de belang rijke bijzonderheden, die zij zul len vernemen, over Transvaal over den slag van Colenso, Elans laagte en over het beleg van La- dysmith, door mannen die aan die slagen hebben deelgenomen, en iedereen zal het daarbij nog als plicht aanzien zijn vaandel uit te steken, voor veldkornet Louw en onderkommandant Plokhoy. Yperlingen toont zondag dat gi voorstaanders zijt van het rech tegen de overmacht. te Is doorden procut eurgeneraal naar al de par ketten gezonden, luidende als volgt In hunne propaganda ten voordeele van het algemeen stemrecht, verbergen de orga nen van de socialistische partij hun inzicht niet,tot wanorders, geweld, tot opstand hnn- nen toevlucht fe namen, in bet geval zij er nii in gelukken, binnen kort hunne wenscben door wettige en vredelievende middelen ver vuld te zien. Het parket mag niet werke loos blijven in tegenwoordigheid van deze aanhitsingen tot oproer, die dagelijks meer en meer vorm schijnen aan te nemen. Zijne eerste plicht is, den eerbied voor de wet verzekeren en bij te dragen tot den oponba ren vrede. Ik verzoek u dien ten gevolge, de noo dige maatregelen te nemen, op dat u onmid- verslag gegeven worde, van al de meetings n welke redevoeringen gehouden worden die schijnen inbreuk temaken op bet decreet van 20 Juli 1831 of de wet van 23 Maart 1891 Gij zult mij die ontniddelijk doen kenueri met uw gemotiveerd oordeel over de gevol gen, die zij zouden kuneri hebben. Gij zult insgelijks zorg di agen van mij de dagbladartikels of alle andere schriften te doen kennen, in uw arrondissement uitgege ven, die schijnen het karakter van eene over treding te hebben.» Volgens de uitslagen der laatste volkstel ling zegt de Messager de Bruxelks, moeten er voorlaan in Belgie 170 volksvertegen woordigers zijn, 't zij 18 meer dan tot hier toe. 't Ziet er lief uit Dat getal is verdeeld als volgt Provincie Bevolking Volksvert. Antwerpen 837,976 21 Brabant 1,303 064 32 Senegouw 1,146 646 29 Limburg 244,139 6 uik 831,483 21 uxemburg 222,134 6 Samen 333 390 9 Oost-Vlaanderen 1,039,138 26 West-Vlaanderen 816,862 20 Tot hiertoe had de provincie Antwerpen 8, Braband 28, Henegouw 26, Limburg 6, Luik 19, Luxemburg 3, Namen 8, Oost Vlaanderen 24 en West Vlaanderen 18 volks vertegenwoordigers. In West Vlaanderen zullen do arrondisse menten Brugge en Kortrijk, denkelijk elk eenen Volksvertegenwoordiger meer krij gen. 1* E. F., van Viersel Barse, is besehui digd a) fr. 3,119-70 verduisterd te hebben van den socialistenbond Les Carriers Réu- nis waarvan hij schatbewaarder was b) gebruik gemaakt te hebben van eene valsche volmacht, onderteekend Debain en Labou- reurc) het bandteeken nagemaakt te heb- I) van een beambte der bank de Lboneux d) van dit vervalscht stuk gebruik gemaakt re hebben. 2° Citoyen X...., bestuurder der roode maatschappij L'Espoir des Ouvriers car riers des Avins moest in Juli laatst zijn ontslag nemen. In zijne rekeningen vond men een aantal vergissingen er was nog al wat arbeidsloon als betaal J inge schreven, dat niet betaald was aan de w< rk lieden de boeken der rekeningen van 'i stukwerk zijn verdwenen. Het cijfer der «vergissingen» is riog niet gekend. De kopstukken der sociale trachten de zaak u smooren, maar er is eene klacht ingediend 8° Citoyen J. W een hevige socialisi van Marchin, is vertrokken zonder zijn nieuw adres op te geven, de kas met baren inhoud van 700 fr. medenemend van eene roode pleziermaatschappij. Hij heeft zijne vrouw en vier kinderen ui nood achtergelaten. Men oeweert dat hij aan zijne gezellen eene kaart gezonden heeft waarop geschreven staat Leve hel socialism Eigendom is diefstal. Ten tijde dat de fransche ratten hier lagen, was er een opeen hof die 's noens zijnen savel nevens hem op tafel lei. Boer Naes liep naar de schuere en kwam af met de vorke en den aallepel en hij lei ze ne vens den savel. De Fransch begost te sakkeren. Wel, zei Naes, 'k peiade dat al op zen ave- nante moeste zijn In een hotel te Rijssel, zaten er op eenen marktdag 's noens veel personen van alle stre ken, aan tafel, ook een Vlaming. Men bracht een scboonen kalfskop op. Daar, zei een Franschman, daar een kop van eenen Vlaming. De Vlaming gebaart van niets; Garcon, roept hij, geeft die kop hier 'k zal hem snijden. De vlaming haalt voorzichtjes al de hersens uit, zet dan de kop wederom te midden op de tafel en roept Daar is nu een kop van een Franschman. Een jager die niets geschoten had, koopt in het naar huis gaan eenen haas die al zeer verre gezet was. Geheel hooveerdig nochtans komt hij 't huis en geeft den jachtzak aan zijnen knecht, die den haas uithaalt en zeere zeere zijnen neus tusschen duim en vinger nijpt. Wat scheelt er, Pol Niets mijnheer; maar 't wierd hoogen tijd dat gij die heeste dood schoot. YPER. Zondag in den namiddag bevond zich zekere vrouw L. welke alreeds in gevor derde staat van dronkenschap was, in eene herberg der buurt van het zaalhof. Naar iets willende grijpen viel zij in eenen diepen kelder met het noodlottig gevolg dat zij in deerniswek kende toestand naar hare woning moest ge dragen worden. Eenige uren nadien is de ongelukkige aan de gevolgen harer bekomene wonden bezweken. VLAMERTINGHE. Zaterdag namiddag gingen de peerden van Mijnheer G. B brouwer te Yper, op hol. De voerman geenen steun vin dende voor zijne voeten, gleed langs voor, van den wagen. De ongelukkige had de schouder verstoken en klaagde over inwendige pijnen. Middelerwijl waren de peerden over de. plaats weggevlucht met drie schreiende kinders op den wagen. Dank aan den onverschrokken moed van Camiel Rommens, smid te Vlamer tinghe en Jules Parrain wierden de verschrikte peerden opgehouden. DE MONITEUR van verleden Vrijdag bevat de volgende regels Bij koninklijke besluiten van 1 Augustus 1901, zijn de volgende jaarlijksche pensioenen verleend geworden, te weten aan: Mevrouw F. d'Anethan, weduwe van den heer baron L. Ruzette, in leven gouverneur de provincie West-Vlaanderen, 4,000 fr. In welk land leven zij dan te Brussel De diepbetreurde gouverneur Ruzette overleed den 1 januari 1901 eu zijne edele echtgenoote ontsliep den 26 Februari 1901. En 't is den 1 Augustus 1901 dat men haar een pensioen ver leent Zij gaan hen niet overwerken, te Brussel, moet men zeggen, als men zulie besluiten leest. NONKELS ERFENIS. - Over eenigen tijd nog leurde zekere D... uit't kwartier der Mi niemen, met polloden. De zaken gingen maar stil, toen de man onverwacht 40,000 fr. erfde. D... liet zijn stieltje varen, waande zich onein dig rijk en begon op zwier te gaan. Maandag avond had hij wederom een formidabel stuk in den kraag en liet zich naar 't Marolienkwartier voeren, waar hij verscheidene agenten ont moette die vroeger nogal eens proces-verbaal tegen hem hadden moeten opmaken. De suk kelaar dacht dat hem alles toegelaten was en schold de agenten uit voor al wat leelijk is. Hij werd aangehouden en 't kostte aan de policie heel wat moeite om den rijk geworden pot- loodenmarchand naar den amigo te krijgen. In de laatste dagen heeft hij zijne zotte kuren eeds meermalen herbegonnen. biedt kosteloos aan, aan allen LsJjll UULin die aangetast zjjn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas,puistjes,huid- utslag, chronische bronchieten, borst- maag an blaasziekten, rheumatism, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te ge nezen, zooals hij zelt volkomen genezen is ge weest na alle mogelyke geneesmiddels vruchte loos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aan bod, waarvan men het menschlievend doel zal n zien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den Heer Vincent, 8 place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingeoopsturen zal10 TER HULPEN. De zoon van M. de graaf Paul deMeeus, vergezeld van eenige vrienden was op jacht op gronden van het kasteel. Een der wildopjagers was in eene diepe uitgedroog de gracht geslopen om er wild op le sporenhij vond daar een lijk dat reeds in volle ontbin ding as. Verschrikt liet de knaap een schreeuw en iedereen kwam toegeloopen. De eerste bestatigingen stelden vast dat de zelfmoord over ongeveer twee maanden ge pleegd werd; verscheidene personen hadden sinds eenigen tijd nabij de plaats waar het lijk ontdekt is, een verpestenden reuk geroken Vooraleer zich van het leven te brengen had de onbekende zijn overjas op den grond uiige spreid en was er gaan op zittendaarna had hij zich twee revolverkogels in den rechter slaap geschoten. De revolver, uit zijne hand ontglipt, lag naast het lijk. De zelfmoordenaar lag achterover, de armen langs het lichaam uitgestrekt. De onbekende schijnt tot de hooge wereld te behooren. Zijne kleedingatukken zijn van het fijnste laken en in zijnen gilelzak stak een kostelijk gouden uurwerk; op zijnen halsdas stak er eene gou den speld. Uit den hoed was de voedering met den naam van den hoedenmaker getrokken. Naast den hoed lagen een mispelaren wan delstok, eene doos van scheermessen, een duit- sche Baedeker (reisboek) en verbrande papie renaan den vinger droeg de heer een gouden ring. Het linnen en de kleedingstukken van den zelfmoordenaar zijn geteekend met de duitsche beginletters J. H. ISEGHEM Zondag, rond den noen, heeft men in de Mandelvaart, op het grondgebied van Iseghem, een lijk opgevischt. Uit het onderzoek bleek dat de verdronkene een Thieltenaaris, na melijk landbouwer Camiel De Cock. Hij wasdon derdag, rond 7 ure 's morgends, naar de markt van Thielt gekomen, en naar men zegt, in den voornoen te voet vertrokken in de richting van Meulebeke. Men had verder niets meer van hem vernomen. De geneesheer verklaart dat het lijk reeds meer dan eenen dag in het water gelegen had. De Cock was nauwelijks 42 jaar oud en slechts sedert 8 weken getrouwd. ROUSSELAERE Dinsdag heeft de policie op de markt een kerel aangehouden, die kiekens en konijnen kwam verkoopen, voortkomende van diefstallsn te Heule en te Iseghem gepleegd KORTRIJK Dinsdag avond heeft een stout moedige kerel het rijwiel gestolen van Quartier Valère, ijzergieter, dat deze aan de herberg Den Trulle waar hij met eenige makkers een glas was gaan drinken, had laten staan. Wat had hij niet beproefd? Alles: hij had al de geneesmiddelen genomen die eene snelle en zekere genezing beloofden hij had alle wrjjvin aen gedaan en dat alles zonder ooit eene duur zame verbetering te kunnen vaststellen. Hij geloofde niet meer aan een gelukkig leven hij was ongeloovig aan alles, wanhopend en noch tans liet hij zich tot eene laatste proef overhalen Hjj nam het Jicht- en rheumatiekbestrijdend Elixir Vincent, van Brussel. Het gevolg was merkwaardig en snel, en in weinig tijd had hij eene genezing bekomen, die hem het vertrouwen, de üoop en het leren te- rugscüonk. EEN BOER MINISTER - In Denemarken is bij de laatste verandering in het ministerie de portefeuille van landbouw toevertrouwd aan een en landbouwer Ole Hansen, geheeten, die reeds lid was van het Folkething. Een journalist heeft dezer dagen aan den nieuwen minister een bezoek gebracht op het platteland, waar hij, niettegenstaande zijne nooge weerdigheid, voortgaat den vrijen tijd door te brengen, welke de ministerieële werk zaamheden hem laten. M. Ole Hansen werd door den bezoeker aange troffen, terwijl hij druk bezig was mei hel bin nenhalen van zijn oogst. Hij was in de gelegen heid op te merken, de minister het volstrekt niet beneden zich acht, het meest gewone land- bouwwerk te verrichten. Zijn zoon werkt te midden van de overige arbeiders van de hoeve en ontvangt een weekloon even als deze, zonder dat hij er aan gedacht heeft verhoogiag te vragen, nu zijn vader in den ministerraad heeft zitting genomen. Tot zijne buren, die er zich natuurlijk over verwonderen dat niet dkt de minste verandering in zijn leven valt waar te nemen, zegde M. Han sen, dat hij een boer is en blijft en dat hij zal bijlven leven juist zooais hij deed, toen de lands- regeering zijne krachten nog niet had gevraagd. Huishoudsters, koop de suiker in pakken van Thiensche maalderij. STAVELE. De genaamde Camiel Maerten landbouwwerkman, in dienst bij M. Lelieur, burgemeester en landbouwer, vond, toen hij ich naar het veld begaf, een strop met eenz schoonen haas in. Maerten eigende zich het wild toe. Ongelukkiglijk voor hem kwam er u:sl een boschwaehter voorbij, die den werk man bij den kraag wilde vatten en tegen hem proces-verbaal opmaken voor wildstrooperij. Eene worsteling ontstond tusschen de twee mannen eu de boschwachter, die het onderspit dolf, vroeg aan Maerten van hem los te laten, wat deze oogenblikkelijk deed. Maerten zette zijnen weg voort, doch nauwelijks was hij eenige stappen ver, of de boschwachter loste op hem twee geweerschoten. De werkman werd erg gekwetst, doch kon nog tot aan de woning van zijnen meester voortsukkelen, waar hij de noodige zorgen ontving. De gen darmerie heeft een onderzoèk geopend. ENGELAND. Dinsdag morgend hield de policie in een der meest bezochte straten van Londen eene oude vrouw aan, ellendig gekleed, die niet goed hij haar verstand scheen. Op 't policiebureel kon zij niet zeggen wie zij was of waar zij woonde. Men vond in haar bezit eene gouden broche versierd met diamanten ter weerde van 25,000 fr.eene gouden halsketting eveneens met diamanten, twee lange gouden kettingen, een paar diamanten oorbellen, eene banknoot van 500 pond, 65 banknoten van 100 pond ieder, twaalf van 50 en 6 van 5 pond sterling; verder nog 7 pond in goud en eenig kleingeld. Totaal 190,940 frank, zonder de ju- weelen le ti llen. Deze schatrijke doch zonder linge krankzinnige werd naar het gasthuis ge voerd, in afwachting dat men haar komt opei- schen. Men vraagtwaarom men de pil- len Depratere liever gebruikt dan alle andere purgeermiddels. De redens zijn eenvoudig De pillen Depratere werken rap, zeker en zonder pijn. Daarbij overtreffen zij alle remediën om gal, zuur, slijmen, onzuiver bloed, maagziekten, hardlijvigheid, keer der jaren, speen, enz. te genezen. Zij geven een schoon en zuiver vel en doen allen uitslag verdwijnen. Prijs 1 30 fr. de doos. Te be komen te Yper, apotheek SocquetMeenen, apotheek Roliers D xmude, apotheek Ghys- saert; fabriek-apotheek Depratere, Oosten de1 Huwelijksafkondigingen Josephus DeGrou, schaliedekker, te Yper. en Octavia Cuvelier, dienstmeid, te Yper. Victor Priem, smidsgast, te Yper, en Beatrix Louage, werkvrouw, te Yper. BURGERSTAND DER STAD YPER. vanden SO Augustus tot den 6September 1901 Desramault Germana, Groote Markt. Dethoor Margaret», St-Nicolausstraat. Alleman Maria, Lange Meerschstraat. Odaer Felicia, Grimminckstraat, Mahieu Blanea, Dickebusch steenweg. Lanoo Maria, St Jacobstraat. Leterme Martha, Meenen steenweg. Vercruysse Leopoldus, daglooner en Mar quette Eugenia, huishoudster. Gaeaepeel Hen- ricus,veearts en Dezutter Bertha,zonder beroep. Derous Mauritius, 10 maanden, Nêerstraat. Bailliu Eudoxie, 2 jaren, Mondstraat. Vanzia- laghem Rosalie, 74 jaren, zonder beroep, wedu we van Roosebeke Engel, Meenenstraat. Nolf Catherina, 62 jaren, kautenwerkster, echtge noote van Landerwijn Joseph, Schuttelaaratraat. Gleenwerck Joannes, i maand, St-Goddelie- vestraat. Gailliou Henricus, 3 maanden, Dicke busch steenweg. Ver Eecke Lucia, öljaren^ huishoudster,echtgenoote van Dutbieuw Leopol dus, Zonnebeke steenweg. Bourgois Alixia, 72 jaar, zonder beroep, weduwe van Fraipont Laurent, Bollingstraat. Verfaillie Germana, 2 maanden, Mondstraat. Dombrecht Julianus, 2 maanden, Rijsselstraat. Garpentier Suzanna 10 maanden, Groote Markt (kelder). Verschenen door TH GODOOR SEVENS Geschiedenis en beschrijving der voornaamste steden en dorpen tus schen Meenen en Poperingheeen boekwerk groot 8° met talrijke licht- prenteu versierd, en eene prachtige titelplaat geteekend door Baron Gaston de Vinck. Prijs fr. 1.50 van de Tegelstraat T naar de E*adclepoel»tr<*at IV S3 G. Wentsschilder. VE1DITIE van AARD A PP ELS le VELDE en te BECELYERE (Oosthoek) De Notari3 JOSEPH BAYART verblijvende te Becelaere, zal openbaar verkoopen ten verzoeke en ten hove van Servaas Cove- OP DONDERDAG 26 SEPT. 1901 om i ure namiddag. 70 Aren Aardappels verdeeld in koopen. 6 Goede melkkoeien 2 Feerzen 3 Drinklingkalvers. Op gewone voorwaarden en 6 maanden tijd van betaling mits solvabele borg. Verborging ter herberg het Lindeke bij Vandenameele. e 0 0 GEBOORTEN HUWELIJKEN STKRFGEVALLKN MAKER

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 2