DIT IS EN OMMELANDS, m De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't I I CONCERT PLAATS EL IJK P Op Saterdag, 28en September 1901. centimen 't blad. 36ste jaar. Talrnerk 1859. Het socialismus en de katholieke kerke STAATKUNDIGS OHSCHOUW Vrankrijk De kloosters Transvaal Turkijen De verloting van «Surmonts huis» de Verloting EMEL GOETHALS Leve Prins Albrecht Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschaploeien ofte post, tegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper versehijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Hel blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. t lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal fü 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 8 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. |gg De Heeren van de Agence Havas te Brussel, Tk 32,in de Magdalena- |j| strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Boursi, ontvangen bekendma- W kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Dinsdag 1 October 1901 ten 8 1/2 ure 's avonds IN DE BENEDENZAAL DER HALLE door de STADSHARMONIE onder het bestuur van M. J. Wittebroodt. PROGRAMMA 1. Salut a Copenhague, allegro militaire Fahrbach. 2. Danse aux flambeaux, de Luigini, arr. par Wittebroodt. 3. Fantaisiesur l'Opéra Guil- laume Tell Rossini. 4. La folie Villageoise. air de danse J. Martin 5. Introduction et chaeur de l'Opéra Hamlet Amb. Thomas 6 Valse bleue Marcis. Van tijd tot lijd hooren wij liberalen en socialisten zeggen dat zij geene vijanden van den godsdienst en zijn. Wij zijn alleenelijk, zeggen zij, vijanden van sommige misbruiken die in den godsdienst bestaan. Moest de godsdienst in al zijne zuiverheid onderhonden worden, moest de geestelijkheid haar alleene- lijk bezig houden met hetgeen waar- toe zij geroepen is, wij zouden eer- bied hebben voor hetgeen wij nu bestrijden. De godsdienst en de priesters zou- den moeten zijn hetgee.i zij waren in de beginselen van het christen- dom. Nu zijn godsdienst en priesters vervallen van bunne oude eenvou- digheid, huone zachtaardige zedeD, hunne menschlievendbeid, om poli- tieke werktuigen te worden. Eenvoudige lieden hebben hun somtijds bij dien list laten vangen. Weldenkende en rechtzinnige men- Bchen hebben altijd maar te wel ver staan dat die geveinsde eerbied een masker was door liberalen en socia listen aangetrokken om de dompe laars bij den neuze te leiden. Doch een masker en heeft maar zijnen tijd. Eens wordt het afgetrok ken en deze die er onder zat verschijnt in al zijne wezentlijkheid. Het groot socialistenblad Le Peu- ple dat de gave heeft somtijds recht voor den vuist te zijn, trekt nog eens te meer dien masker af. Alzoo schrijft het in zijn nummer vaa 31 Oegst 11. De strijd tusschen de Kerke en het Socialismus is noodig, onvermijde- lijk. Die strijd en kan maar eindigen met den zegepraal van de eene partij over de andere. Zelve indien de katholieke Kerke wederkeerde tot de evangelische zui- verheid van hare grondbeginselen zelve indien zij ophield eene macht te zijn van tegenstand en bewaring nog zou er een afgrond liggen tus- schen de twee leerstelsels. Zijne leering eischt gelatenheid tegenover dwinglandijonze leering predikt den opstand... Oorlog dus aan de Kerkestrijd tegen hare leer Iu die weinige woorden komen eenige dwalingen, eenige dwaasheden ïelve. Het is niet noodig, denken wij, de zelve aan te duiden zij zijn al te tast baar. Maar hetgeen op treffende en duide lijke wijze uit die woorden terapen is, het zijn de volgende waarheden Indien de socialisten de Kerke be- vechten, dat is alleenelijk omdat het de katholieke Kerke is. Daar is maar één ernstige vijand van het socialismus, te weten de katholieke Kerke. De katholieke Kerke alleen kan den stroom van het socialismus tegenhouden, omdat zij alleen de ware leering bezit die het volk eer- biedinboezemt voor degroote steun- pilaren der Maatschappijden Eigen dom, het Huisgezin, en de Vader- landsliefde. Het bezoek van den Keizer van Rusland heeft gedurende eenige dagen de aandacht afgetrokken van de kloos tersvet. De feesten ter gelegenheid van dat bezoek en zijn zelfs niet zonder moei lijkheden van politieken aard voorbij gegaan. Er is onder andere sprake dat twee ministers zouden verplicht zijn hun ontslag te geven M. Millerand en Baudin. De parijzenaars, van hunnen kant, zijn razende kwaad omdat de Czaar niet naar Parijs gekomen is. De Czaar was van zin hunne stad te bezoeken, maar daartoe moest de uitnoodiging van den Parijzer-ge- meenteraad hem overgebracht zijn door den Voorzitter der Republiek.M. Waldeck dreigde onmiddellijk zijn ontslag te geven als minister, indien de Czaar naar Parijs kwam. M.Loubet en heeft dan niet durven aandringen. verlaten de eene na de andere Vrank rijk. De groote Chartreuse heeftop aandringen van 't fransche Ministerie zelf, zijne aanvraag gedaan om in Vrankrijk te blijven. Voor de eerste maal sedert 50 jaar hebben de Carmeiietersen, te Mou- lins, dinsdag hun klooster verlaten. De Zusiers, ten getalle van 25, waar onder twee zeer oud en gebrekkelijk, vertrekken naar Baarle-Hertog, in Holland. De Gasthuisnonnen van Viniers hebben besloten de machtiging niet te vragen zij zullen op hunnen post blijven tot dat de regeering den hate- lijken moed zal hebben hen uit het gasthuis te verjagen. De Carmeiietersen van Duinkerke zullen naar Poperinghe vertrekken. Zij hebben daar het huis gepacht, vroeger bewoond door de jonkvrou wen van Reninghe en thans behoo- rend aan de familie Tack. De Paters Redemptoristen dier stad hebben de machtiging gevraagd. Sedert een jaar van hier en hebben de engelsche ongelukken zoo tal rijk niet geweest als tegenwoordig. Alle dagen komen er tijdingen toe van nieuwe nederlagen en zelfs loopen Kaapstad en Ladysmith gevaar weder belegerd te worden. Dat is de ant- woorde der Boeren op de pro k la ma van Kitchener, waarbij deze wilde hebben dat iedereen hem overgaf, ten laatste op 15 September. Turkijen geeft toe aan Vrankrijk. De zake van een der fransche bankiers is reeds vereffend. De andere zal 't on getwijfeld ook zijn in de eerste dagen. Nu, des te beter. Konden of wilden de franschen nu ook eens een einde stellen aan de uit moording der Armeniërs, datzou hen bij alle weldenkende lieden vele iu achting doen winnen. En 't is misschien nu den gepasten oogenblik, aangezien de turk nu be nauwd is van de franschen Zondag avond laatst was er eene buiten gewone feeste in 't Volkshuis. De groote zale was eivol. Het gold immers eene belangrijke gebeur- tenisse die dan moest plaats grijpen de verloting van het Surmont3 huis op bet uiteinde der Elverdinghestra'e gelegen. Mijnheer de Minister van Nijverheid en Arbeid was er toegekomen, na te Iseghem in den voor- en achternoen de feesten ter eere van Prins Aalbrecht bijgewoond te hebben. Mijnheer de baron Surmont de Volsberghe hield er immers aan de feeste voor te zitten, en zijne tegenwoordigheid moest in deze omstandigheid aan de vergadering een bij zonder belang geven. De heer schepen Fraeijs nam eerst het woerd om den heer Minister te verwelko men. Wij denken onze lezers aangenaam te zijn met hun den inhoud dezer merkweerdige en hertelijke redevoering mede te deelen. Mijnheer de Minister, Omtrent een jaar en half geleden vierden wij hier in onze stad eene feeste die lange jaren nog in het geheugen van hel Ypersche volk zal bewaard blijven. Het was de feeste van uwe officiëele in trede als Minister van Nijverheid en Arbeid. Ds betooging die ter dier gelegenheid plaats greep, (gij hebt het immers met eigene oogen kunnen bestatigen), was eene uiter mate prachtige en gulhartige betooging. Prachtig was zij, Mijnheer de Minister, om reden van de hooge weerdigheid die u was te beurt gevallen. Immers, Zijne Maje steit de Koning bad aanspraak gemaakt op uw hoog talent, uwen onverpoosden vlijt, uwe lange ondervinding en nog meer mis schien op uwe kristelijke onbepaalde ver kleefdheid om te zetelen in den hoogen Raad van het land. Gulhertig ook was die blijde intrede, omdat de ontvangst die wij u deden de wel gemeende uitdrukking was van den eerbied, de genegenheid en de dankbaarheid der Yperlingen voor hunnen oud-burgemeester. Eene aandoenelijke bijzonderheid, moest deze feest, deze onvergetelijke feest mag ik zeggen, op treffende wijze kenmerken ik wil spreken van het leggen van den eersten steen van dit bevallig, 'k zou beter moeten zeggen van dit prachtig werkmanshuis, een waar kunstjuweel, dat nu voltrokken is van dit huis dat bij het nageslacht de gedachte nis zal vereeuwigen van onze genegenheid voor Minister Surmont en uwe genegenheid voor den werkman van Yper. Inderdaad, wanneer het u gevraagd wierd of gij een kunstgeschenk had willen aan- veerden, in gedachtenis van uwe burgemees ters jaren,hebt gij voor antwoord gegeven een kunstwerk is maar voer mijn eigen vo doening, gebruikt liever de som, die uit inschrijving zal voortkomen tot het bouwen van eene werkmanswoning dit zal nuttiger zijn voor vele Yperlingen. Vandage, zijn wij nog eens vergaderd en vinden wij u wederom in ons midden op den plechtigen oogenblik dal Surmont's huis dat tot eeuwigen dage ook onder de be scherming zal blijven der patronnes van Yper, Onze Vrouw van Thuyne, op den oogenblik zeg ik, dat het gebruik van dil zelfde huis door het lot vastgesteld aan den gelukkigen winner door u zelve, Heer Mi nister, zal overhandigd worden. Gij geeft alzoo aan onze maatschappij, welke gij over 16 jaren ingericht hebt be nevens eenige ander uwer vrienden, een nieuw bewijs van uwe achting, uwe gene genheid, uwe belangstelling. In name van al de leden van den Zieken troost,in name van 't volk van Yper, van die menigvuldige vrienden hier tegenwoordig zeg ik u Hertelijk welkom en vurige dank Mijnheer de Minister, het doet ons bijzon derlijk genoegen in uwen persoon te mogen groeten den edelen voorstaander van de be langen der werkende klas. Deze gelegenheid mogen wij zekerlijk niet laten voorbijgaan zonder hier te melden een feit dat ons het recht geeft met fierheid op uw naam te wijzen. Ik wil spreken van die grooische inrichting der ouderdoms- en werkmans pensioenen. Verleden jaar, bij de plechtigheid waarvan ik hooger sprak, heb ik u, in naam van het ypersche volk den volgenden wensch toege stuurd Moget gij bijzonderlijk het genoegen hebben, Mijnheer de Minister, het ontwerp der werkmanspensioenen te verwezentlij- ken, en aan die grootsche onderneming uwen naam hechten. Ehweldien wensch zien wij op heden verwezeritlijkt. Dank aan wijs beleid en vast beraad, niet tegenstaande kleengeestige tegenkanting van wege zoogezeide volksvrienden ten prijze van groate opofferingen voor de schatkist van den Staat, hebt gij eene wet doen door gaan die ons kleene Belgie in zake van volks- wetten aan het hoofd stelt van al de beschaaf de landen der wereld. Vrankrijk, het zoo machtige Vrankrijk en zou niet beter vragen dan de Belgische wet op de vverkerspensioenen te kunnen navol gen maar het bekent zich onmachtig zoo verre te mogen gaan. Die bekentenis is onze roem en is de treffendste goedkeuring gege ven aan die wet die voor altijd met uwen naam zal bestempeld blijven. Nog eens, achtbare heer Minister, hertelijk welkom in ons midden. En moge het genoe gen dat gij heden zuli smaken, wanneer gij den gelukkigen winnaar van Surmonts huis de hand zult drukken en terzelver tijde hem den sloter afgeven van de woonste waar hij gelukkige dagen zal mogen slijten moge dit genoegen zeg ik, reeds eene belooning zijn voor uwe edelmoedige pogingen ter voordeele van den zedelijken en stoffelijken vooruitgang der werkende kias. Na die redevoering, speelde de Groote Fanfare, voor die omstandigheid uitge noodigd, het lied van O, L. V. van Thuyne. Daarna stond de heer Minister recht om in eenige korte en hertelijke woorden zijne menigvuldige toehoorders te bedanken voor hunne blijken van genegenheid. Hij herinnerde den oorsprong van hel «Surmonts huis» en wees nog eens op het gevoelen dat hem gedreven had om zulk- danige beslissing te nemen. God heeft ons bevolen, zei hij, onze naasten te bemin «nen gelijk ons zeiven en uit dit plichtge voel komt mijne genegenheid voor den werkman, en mijn vast besluit voor de verbetering van zijn lot al te doen wat in mijne macht is.» Hij sprak verder van het genot dat hij smaakte bij het bestatigen van den uitslag der wet op de ouderdomspensioenen en de vermenigvuldiging alsook den bloei der maatschappijen van onderlingen bijstand. Nog twee groote wetsontwerpen wenschte hij te doen doorgaan de wet op de verze kering tegen de werkongevallen; en de be langrijke wet op de Zondagrust. Hij eindigde met de aanwezigen nog eens hertelijk te bedanken; en aan den nogonge- kenden winnaar van «Surmontshuis» ve«l voorspoed te wenschen in zijnen nieuwen t'huis. Vooraleer de belangrijke verloting te be ginnen, sprak de heer Werbrouck, schatbe waarder van den Katholieken Ziekentroost, eenige woorden, om duidelijk al de omstan digheden en voorwaarden uiteen te doen die in acht moesten genomen worden voor het inbezitnemen van het «Surmontshuis. Hij zwaaide ook welverdienden lof aan eenige werklieden die, door de edelmoedig ste gevoelens gedreven, vrijwilliglijk aan het mêedoen in de verloting verzaakt had den. Dan eindelijk begon in het openbaar gedaan, onder het toezicht van menigvuldige eereleden van den Zieken troost, en van vier werklieden bij geval ge nomen door aanduiding van de aanwezige werklieden. Na nauwkeurig onderzoek der nammers en namen van de 158 leden die hun recht hadden daarin mede te doen, werden de nummers in den trommel geworpen. Twee kmders der weezenschool trokken dezelve. Volgens overeenkomst moesten al de nummers uitgetrokken worden de laatste ging de winnaar zijn. Geheel die werking, gelijk iedereen wel kan peizen, wierd met belangstelling ge volgd. Maar bijzonderlijk wanneer de loting oegon ten einde te loopen, en er slechts een tiental nummers overbleven, dan bemerkte men bij deze wien het aanging, eene angst volle oplettendheid. Eindelijk bleef er maar een nummer over, 67 wiens gelukkigen bezitter was een brave huisvader van St-Niklaasparochie, werkende bij de heeren Costeur in de Dix- mudestrate. Onder het handgeklap en het gejubel der menigte, steeg Emiel, zichtbaar bewogen, de trappen van het verhoog op, waar de heer Minister, na eenen warmen handdruk en vurige gelukwenschen, hem den versier den sleutel van zijn nieuw huis bestelde. Nu speelde de Groote Fanfare het welge paste lied Waar kan men beter zijn ter wijl de groote masse volk de zale verliet onder den genotvollen indruk der feeste. Wij voegen onze stemme bij deze van zoo veel anderen om onzen vriend Emiel Goel- hals hertelijk proficiat te wenschen, en alle geluk en voorspoed in zijne nieuwe en zoo oevallige en gerievige woonstede. Men boorde zondag laatst bijna niets anders binst geheel den dag te Iseghem, uit den mond van de duizenden vreemdelingen ea Iseghemnaars. Al de treinen, die toekwamen, waren ten minste verdubbeld en nog en vond het volk geen plaatse. Rond elf ure kwamen de overheden toe. We bemerkten onder andere den heer Gou verneur Graaf van Ursel, de heeren Mulle de terschueren en Burggraaf de Jonghe van Ai doye, senators, Minister de Trooz, Vanden Boogaerde, burgemeester en Kamerheere te Iseghem, enz., enz. De geestelijkheid met den eerw. heer pastoor Van Couille aan 't hootd Burgemeesters van 't omliggende, de keikheeren van Iseghem en de voor naamste ingezetenen. Op hel Statieplein stonden de Harmonie der Congregatie, de Benoitsfanfaren, Stads- fanfaren en 't muziek van Ingelmunster, die te zamen onder 't beleid van heer Jules Van Haverbeke zouden de Brabanconne spelen. Langs den eenen kast stonden nog de vrij- IJ H' 1 U;. W 1' NIEUWSBLAD VAN YPER ft V ft I ,3

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1