MENGËLMAREN Stad Yper. Gemeenteraad Barnum en Bailey Niet te dansen De grootste lof Een echte Socialist Vreemde Geschiedenis Becelare Rechtbanken Uit West-Nieuwkerke PENSIOENEN Cijferklacht eener bedrukte vrouw Bericht aan de Brouwers Te Namen De daken der statie van Namen, alsook deze van talrijke huizen hebben veel geleden Aan de Maas werden verscheidene kabiens in het water geslingerd. In 't Buitenland De kerk van Vieux Berquin (Frankrijk), waar zondag avond de bliksem op gevallen is, werd grootendeels in asch gelegd. Hei gebouw dagleekende van 4516; in 4720 was de kerk aanzienlijk vergroot geworden. Hei was ten 7 1/2 ure dal het hemelvuur op de houten met schalies bedekte torenspits viel en den brand stichtte. De gewijde vaten, een deel kerkmeubelen, de tafereelen van den kruisweg konden, niei zonder beschadigd te zijn, gered worden. Daar er gebrek aan water was, moest men laten branden wat brandde. Van de vier klokken uit den toren zijn er drie gesmolten; den vierde is met een deel van de brandende lorenbalken naar beneden gekomen. Het steenen gedeelte van den toren, de twee zijkapellen en de vier muren staan nog alleen recht. Te Londen werden tijdens den storm van zondag vier personen gedood door het valler. van planken schutsels. In het Richmondpark werd een man, die eene schuilplaats onder een boom gezocht had, door een tak gedood De storm kwam onverwacht op, en men denkt dat verscheidene speeljachten op zee zullen vergaan zijn. In Spanje, in de baai van Péniehe heeft de storm een visschersboot dotn zinken. Negen tien opvarenden zijn verdronken. Het orkaan van zondag heeft in Duitsch- land ook Iel gewoed. Te Keulen en in den omtrek is de aangerichte schade zeer groot. Te Frankfort werden door den wind lalrijfee vitrienen van winkels ingebeukt en verbrij zeld. In een der groote koffiehuizen van de Kaizerstrasse werden de ruilen verbrijzeld en de verbruikers door de scherven ge kwetst; stoelen en tafels, alsook een groot buffet werden door den wind omgeworpen. Een rijtuig waarin vier personen zaten, kan telde door de drukking van den wind om de reizigers kwamen er met eenige kneuzin gen van af. Te Dusseldorf zijn meest al de inopbouwzijnde huizen ingestort. In hei Harz- en Broekengebergte sneeuwde hei overvloedig. Ta Berlijn werden de telefoon draden, die deze stad met de groote steden van Duitschiand verbonden, vernield. Openbare zitting op Zaterdag 12 Oct her 1901, om 5 ure s'avonds DAGORDE 4. Mededeelingen. 2. Geldwezen Neerlegging der gemeente rekening van 4900. 3. Neerlegging van 't verslag van 4900. 4. Verslag der verkooping van noten. 5. Nijverheidschool begrooting 4902. 6. Lagere scholen id. 7. Bewaarscholenid. 8. Keukenschool id. 9. Lager onderwijs Verdeeling van het aandeel van den disch in de kosten van het kosteloos onderwijs. 10. Gemeenteeigendommen Verkoop van grond in de Fiersstraat. 11. Wegenis Rechtlijniugplan op de visch mark (westkant). 12. Wegenis Plan en bestek der werken voor't besteenen der Pannenhuis-,Wul- ve- en Wieltjestraat. 13. GodshuizenVerkoop van grond te Zuidschote. De groote reclame-wagen die overal de renbaan voorafgaat, is reeds in verschillige steden geweest, zoodat wij hem hier ook binnen eenige dagen mogen verwachten. Uitwendig zoowel als door zijnen bouw trant, is deze wagen iets nieuws. Hij is wit geverfd en aan beide zijden met gouden let ters versierd. Hij is 58 voet lang, 7 voet breed en 9 voet hoog bij rust op twee vier wielige veeren en is voorzien van iedere slechts denkmogelijke moderne mechanische toerusting, die gemak en zekerheid geeft, waardoor hij de uiterste snelheid, wanneet bij aan het einde van den spoortrein gekop peld is, kan doorstaan. De hoofdruimte van dezen wagen heeft kassen, waarin de plakbrieven geborgen worden, terwijl hierboven slaapplaatsen zijn voor 200 man. Het eene einde heeft bewaar plaatsen voor allerlei zaken, noodig voor het plakken der sffichen, zooals een groote ketel om de stijfsel te kok^n dan heeP men schuifladen met clichés voor dagbladen, smaakvolle litografiën en moderne kunstig uitgevoerde teekeningen, behangen afbeel dingen, bovendien schrijftafels, toiletten, 4M. Het ander einde bevat een keurig bureel, dat even breed en hoog is als de wagen zelf en 10 voet lang, en veel heeft van het kabinet van eenen scheepskapitein. Dit is de kooi van den toezichter M. H. Gunning; dit lo kaal is uiterst smaakvol met oliever fscbilde- ringen, tapijten, eene sofa, eene anaerikaan sche schrijftafel en andere nuttige zaken versierd. Onder den wagen tusscben de veeren is eene andere bergplaats -angebracht, waarin de ladders, borstels, kannen, boekjes en vlugschriften geborgen worden. Het groote werk van de voorbereiding voer afficben en de verdeeling der aankondigings- briefkens wordt in dit rondreizend bureel door 20 beambten onder leiding van den genoemden bestuurder volbracht. De volgende werkwijze wordt er bij toe gepast Om 5 ure 's morgens staan de men schen op, koken bet water, zoodat de noo dige hoeveelheid plaksel aldaar kan gemaakt worden. Om 6 ure gaan ze naar een loge ment om te ontbijten. Een halt uur later rijden verschillende wagens de verschillende kanten op met handige plakkers en met de plaats goed bakende koetsiers. Ieder heeft eenen giooten lijmpot,veel affichen en andere benoodigheden. Den geheelen dag zijn ze afwezig en keeren e-erst 's avonds terug. Iutusschen plakken anderen de plakbrieven op de verschillende muren in de stad, terwijl wederom anderen met den trein in verschillende richtingen rijden om allerlei statiën tot 40 mijlen in den omtrek van de rioodige affichen te voor zien. Is men hiermede klaar, dan wordt aan een bijzonderen bediende het getal affichen opgegeven, zoomede de plaats waar ze op geplakt zijn. Deze nu noteert ze in een bij zonder daarvoor aangelegd boek. Het stelsel waai op de verrichtingen van dezen wagen worden gebracht, toont de be wonderensweerdige wijze waarop de geheele reusachtige onderneming wordt uitgevoerd. In die plaatsen waar het gezelschap slechts een dag vertoeft, komen na volbrachten arbeid de meuschen naar den wagen terug, gebruiken bun avondeten en gaan ter ruste De wagen wordt dan aan eenen trein aange haakt en naar eene andere stad vervoerd, waarde mensehen denzdfden arbeid her vatten, juist zooals zulks den vorigen dag is geschied. De liberale burgemeester van Luik heeft verschillige daRsbuizen doen sluiten en anr andere verboden meer dan eens te week te laten dansen. Al de liberale gazetten keuren dat daar goed. En als de katholieke gemeenteraad van Yper iti den tijd het reglement stemde op de danskoteo, 't donderde weken lang in Kareitjes Wetke blad tegen het beslier, al is 't dat aide treffelijke herbergiers over den maatregel zeer tevreden waren. De Paijzer Handelskamer, net wetsont werp op de arbeidspensioenen onderzoe kend, in de Fransche Kamer neêrgelegd, heeft in haar verslag den grootsten lot gemaakt van de Belgische wei en, in eenen wensen, bij eenparigheid gesterad, M. Mil- lerand verzocht zich te bezielen van de princiepen dezer wet. Wat eene les Ziedaar de socialist Millerand gedwongen, door de openbare denkwijze in Frankrijk, het voorbeeld te volgen der Belgische re geerders Zoo, Jan, zijt ge nu ook socialist? Ja, Gust, en gemeend, zulle Zoo dat, indien ge nu twee koeien moest bezitten, gij er mij eene van geven zoudt Zeker zou ik er u eene van geven. En als ge twee huizen zoudt bezitten, zoudt ge er mij ook een van geven 'k Zou het heel zeker doen. Men is socialist of men is het niet. Dat is goed En als ge nu twee ko nijnen zoudt hebben, zoudt ge er mij natuur lijk.... He ho neen, dat niet -- Hoe zoo, dat niet? Waarom eene koe of een huis wel, en een konijn niet Ja, maar ziet ge, koeien of huizen heb ik niet, maar ik bezit twee konijnen. In Januari 4814 kwam een edelman ver gezeld van een knecht in livrei, te Nantes en nam zijn intrek in een gasthof. Hij ver- 1 'lr'e dat hij eenige dagen voor s;aken moest i lijven en vroeg aan den weerd wat er alzoo voor vermakelijkheden in de stad waren. Deze raadde hem onder ander aan tens naar het gerechtshof te gaan waar juist eene zaak van straatrooverij werd behandeld. De vreemdeling volgde zijnen raad. De betichte hield stokkestijf zijn onschuld vol, bewerende dat bij op hei oogenbhk der misdaad verre van daar was. Maar de bewijzen tegen hem waren over tuigend en zijne zaak stond hopeloos. Eensklaps kreeg hij den reiziger in de oogen, waarop hij in zulke groote opge wondenheid geraakte dat hij scheen in zwijm te vallen, maar spoedig kwam hij toe en sprak tot den rechter. Mijnheer, ik zie iemand in de zaal die mijne onschuld ksn bewijzen. Mag ik hem een paar vragen doen Hij kreeg hiervoor verlofmaar de edel man dien bij nu aansprak, verklaarde dade Itjx dat hij den gevangene nooit gezien had. Toch wel, zei deze, waart ge den 45 December te Retioes niet Ja. Herinnert gij u dan niet een man met eenen blauwen kiel aan die uw koffer naar het gasthof Le Grand Gert heeft ge dragen Ja, dat weet ik nog zeer wel. Weet gij ook dat op weg die man u vertelde dat hij in Spanje in het leger ge vochten had en u een litieekeu op zijn voor hoofd loogde van eene wonde die hij in dien veldtocht bekomen had. ja, dat, is volkomen juist. Do gevangene streek zijn haar achteruit waardoor een litteeken aan zijrt voorhoofd zichtbaar werd Nu, de misdaad W3S den zelfden dag gepleegd dat deze beide lieden malkaar hadden ontmoet. Het hof vond dat net alibi voldoend» bewezen was en sprak den gevangene vrij. Een maand later werden drie mannen gevangen genomen die eene postkoets ge- plunterd hadden. De drie aangehoudenen waren onze edelman, zijn lakei en de roari met het litteeken. De rechtbank was dus verschalkt ge weest door eene wel uitgevondene comedie. De Transvaalsche taalbroeders zijn hie; Dinsdag ook wel ontvangen geweest. Veel volk van hel dorp en de omliggende ge meenten was de kloekmoedige st; ijders voor vrijheid en onafhankelijkheid komen aao- hooron. Met zijne gewone aandoenlijke stem schet ste M. Louw het lijden en de ontberingen van vrouwen en kinderen in de kampen af. VI. Plokhooy verplaats g ons in gedachten op het tooneel van dien gruwedjken oorlog, die nu sedert twee jareu in 't verre Zuid Afrika een vreedzaam volk dreigt uit tt moorden. Niettegenstaande het doorslechte weder was de bovenzaal van 't gemeentehuis stamp vol. De opbrengst was 449 fr. 04. Lijst der heeren gezwoornen, bij loting aangewezen, om te oordeeleri over de zaken die in de eerste serie van het 4e kwartsai 1901 zullen opgeroepen worden. Opening den Maandag 24 Oc ober, onder het voor zitterschap van M. De Smet, raadsheer bij het beroepshof te Gent. Titelvoerende Gezwoornen J. Vanmoere, gepensionneerde, Oostende. M. Proot, brouwer, Yper. H. Talpe, handelaar, Rousselare. J. De Zitter, gepensionn., Biankenberghe. Gil. Butaye, bandelaar, Loo. Ch. Van Canneyt, id., Rousselare. J. Baus, id., Yper, F. Roelandts, brouwer, Wacken. P. Van Oost, haudelaar, Brugge. H. La Grange, toeziener der registr.Yper. A. Lust, brouwer, Oostende. J. Gillès de Pélicby, prov. raadsl., Iseghem. H. Bonte, handelaar, Boesinghe. M. Gantilion, id., Kortrijk. C. Vanhaverbeke, koopm. in hout, Iseghem. van Galeen, eigen, en schepen, Brugge. H. Lefebvre, gem. ontv., Gheluwe. J. Garette, bouwmeester, Kortrijk. J Beyaert, boekhandelaar, id. J DeGraeve, handelaar, Brugge. G Rosseel, gem. raadslid, Iseghem. Ed. Everaert, gepensionneerde, Oostende. Alph. De Brouwer, nijveraar, Brugge. H. Vander Ghote, brouwer, Elverdinghe. P. Ferrant, fabrikant, Comen. H. de la Kethulle de Ryhove, eigenaar, [St. Michials. E. Dela Rue, pasteibakker, Brugge. E. Joos de ten Beerst,burgemeester, Pitthem. P. Castermans, handelaar, Brugge. A. Fontaine, comm. verz., Oostende. Bijgevoegde Gezwoornen F. Beyers, handelaar, Brugge. Alp. Dumon, id., id. J. Vermeersch, id., id. Van Damme, id., id. Maandag laatst 7" dezer, heeft alhier eene jaarmarkt van peerden en vee plaats gehad deze markt, van over ouds bekend, was sedert meer dan 20 jaar gansch vervallet en bestond slechts nog met naam de Ge meenteraad, wiens meerderheid nu katho liek is, heeft pogingen aangewend om ze te doen herleven. De uitslag heeft schitterend geweest en aller verwachting overtroffen. Meer dan 460 hoornbeesten, 50 peerden et kachlels en een vijftigtal zwijns werden ter markt aangeboden. De verkoop was zeer levendig; verscheidene premiën zijn uitge- lot geweest tusscben de talrijke koopers en verkoopers. Hulde aan onze nieuwe Wetheeren Hulde aan onzen onvermoeibaren Burgemeester. M. Prosper Theri y Zij hebben getoond dai ze de belangen der Gemeente ter herte ne men De Nieuwkerkenaars zullen het op tijd en stond indachtig zijn. Nieuwjaar nadertWaar bezoek- of nieuwjaarkaartjes doen drukken In de Boterstraat, 36, wordt gij goedkoop en ter trouwe gediend. Kaartjes te beginnen van 4 fr. 't honderd. Nieuwmoden bandekens van 50 c° voort. De personen,die voor Nieuwjaar aanstaande hun 65e jaar bereikt hebben, geboren in 't jaar 1836 of vroeger, mogen zich wenden alle dagen, Boterstraat, 36, om hunne aanvrage te doen. Handelaars, koopt uwe registers bij Cal lewaert-De Meulenaere, te Yper. Gopiëerpressen te beginnen van 12 fr. Wat was 'k gelukkig toch, wanneer ik was all... 1 Nu dat ik ben getrouwd, zou ik wel willen seheên. Een jong'ling zei mij eens Wij waren goed ge.2 Ik gaf er aan gehoor, maar 't was wel tot mijn wee Nu komt hij late thuis, 't was gisternacht weer... 3 Zoo zat als Bachus zelf, zoo dom gelijk een kei. Ik heb geen geld of brood, geen kolen en geen... 4 'k Sta met een ijdel maag, zijn buik is vol met bier Als ik een woordje spreek, hij babbelt er wel... 5 'k Ben te alle kanten blauw, van slagen op mijn lijf Hij houdt mij voor den aap en noemt mij soms prin... G Wat heb ik toch gedaan, het is eene wreede les Den Zaterdag brengt hij mij slechts een frank of... 7 Zeg mij, ik vraag het u, kan ik daarmede leven Eilaas wat droevig lot, ik had dit niet verwv. 8 't Is ongelukkig toch, maar 't is te laat bedacht Altoos een dronken man kan ik hem zijn ge... 9 lk zeg't aan iedereen, dit leven steekt mij tegen Als gij hem vinden wilt gaat maar naar de kan.10 Hij is de gansche dagen toch elders niet te zien. (Gaz. van Kortrijk). WYTSGHAETE. Over eenige dagen werd de genaamde Gillis in den stal door zijnen muilezei met zulk geweld tegen den muur ge duwd, dat hij aan zijne kneuzingen overleden is. Woensdag werd hij begraven en volgens de gewoonte met eenen overdekten wagen naar de kerk gevoerd. Bij het terugkeeren is, men weet niet hoe, de peerdengeleider gevat geweest tusschen zijnen wagen en eenen boom en alzoo dood gepletterd. Thermogene, hoest en ontsteking der luchtpijptakken. HEYST-AAN-ZEE. Woensdag woedde een nieuwe storm op de zeekust. De noord-wester wind zweepte de baren hoog op en deed ze op den dijk neerploffen; alle verkeer was daar on mogelijk. Sommige baren bereikten eene hoogte van ruim 20 meters. Al de visschers- booten lagen op de ketting en de visschers toonden zich zeer ongerust. KORTRIJK.. Brand. Weeral brand? Ja, weeral brand, maandag nacht in het huis num mer 6 van de Sweveghemstraat, bewoond door Victor Vanmeerhaeghe, beenhouwer. Voorbij gangers wierden rond ten elfen half eerst den brand gewaar en gaven het alarm. Op 't geklop en getrommel op deuren en vensters wierd Vanmeerhaeghe, die sedert ten zes en half te bed en alleen thuis was, wakker en stelde vast dat de zolder boven zijn hoofd te laaien en te vlammen stond. De pompiers die op het eerste alarm ter plaats gesneld waren, beperkten den brand en waren in korten tijd het vuur meester. De zolder, die opgepropt was met meubels en krameniersgerief, evenals geheel de kappe zijn door den brand vernield. Vanmeerhaeghe schat de schade op 2000 fr.alles was tegen braad verzekerd. Het huis behoort toe aan Madame Devoi, op de Koornmarkt. ZARREN. Dinsdag namiddag kwam zekere Jules Delie te huis met peerd en kar. Daar hij te diep in 't glas gekeken had, wilde hij met peerd en gespan door de enge staldeur rijden. Het dier, meer verstand hebbende dan zijnen meester, weigerde binnen te trekken. De vrouw van den beschonkene dit ziende en haren man geen reden kunnende doen verstaan, riep de hulp in van haren gebuur P. Degrieckdoch nauwelijks had deze hand aan het peerd gesle gen om het uit te spannen of de dronkaard, in woede ontstoken, trok zijn mes en bracht De grieck l diepe wonden toe aan hals en hoofd. De geneesheer dadelijk geroepen, heeft de won den toegenaaid. Wel besteed! Laatst ontmoette een kend handelaar van het midden der stad zijnen apotheker; deze beklaagde zich dat de hande laar niet meer zijne remedies bij hem kocht. Hij vroeg om er de reden van te kennen De reden is zeer eenvoudig, was het antwoord, ziehier Toen ik den laatsten aanval van jicht had vroe^ ik u mij een doelmatig geneesmiddel te Ver schaffen, en op uw aanraden nam ik eene me" nigte drogen in die hoegenaamd niet hielp0n Wanhopend vroeg ik het oordeel var; een mil. ner vrienden die zich in hetzelfde geval bevond Neem Elixir Vincent tegen jicht en rhuma- tism, dozen kunt gij koopen, Grensstraat, 33 te Brussel, gij zult er mij nieuws van weten te v'er- tellen. Ik beproefde, genas en. ziedaar waarom gij mijue kliënteel verloren hebt WAEREGHEM. Zaterdag morgend kwam de genaamde Bettens, met den voerman Chris- tiaens van de markt gereden. Op de wijk Pote. gem wilde hij van de kar springen, doch strui kelde en viel onder de wielen, die hem een been en de boret verpletterden. Het slachtoffer stierf eene halve »ur later. Bettens die te Wor- tegem woonde, was -49 jaar oud en laat eene weduwe en twaalf minderjarige kinderen ach ter. De arme man heeft nog zijne biecht kunnen spreken. Wat gedaan binst de lange winteravonden Geen beter tijdverdrijf dan 't lezen van Karei de Blauwer I Een grooteri boek van 350 biadz. voor 4 fr. 50. ICHTEGHEM Verleden donderdag ig hier een jammerlijk feit gebeurd. In een gevecht heeft zekere V... een messteek in den buik be komen. Zijn tegenstrever is aangehouden. Het slachtoffer is vrijdag nacht overleden. OOSTENDE. Maandag morgend viel eene engelsche dame, die uit Dover aankwam, met zich bij de ontscheping te rnistrappen, in zee. Een werkman van de zeevaartstatie, Bathyn genaamd, sprong de ongelukkige ter hulp, doch ging met haar verdrinken, toen beiden door eene boot opgenomen werden. Om in 't korte te verschijnen De lotgevallen van Paul us Wuytack door HONÜRÉ STAES. 1SENBERGHE (bij Veurne). Dieven zijn alhier in de kerk gedrongen, hebben de offer blokken opengebroken en ook de brandkas, die gelukkig geen groote weerden bevatte. Wat verder hebben zij een kapelletje bezocht, waar zij niets gevonden hebben. N1EUPOORT-BADEN. Zaterdag morgend, rond 11 1/2 ure, heeft men alhier uit de vlotkom het lijk van eenen onbekende opgevischt. De drenkeling is van middelmatige grootte en schijnt 25 tol 30 jaar oud. Zijn baard en haar zijn blondachtig. Hij was gekleed meteen zwar- ien moskowa overjas, zwart laken redingote, gilet en broek, zwarte kousen, lederen elastiek schoenen, wit fijn hemd en zwarte halsdas. Men vond in zijn bezit een certifikaat op den naam van Beroh Beryddt, den 2 September 1901 te Zerugen, en eene som van 3 fr. 75. De zakken van zijnen overjas staken vol steenen en aan het hoofd droeg hij verscheidene wonden. Men weet nog niet of er eene moord of eene zelf moord in 't spel is. Brieven en enveloppen op fifma tergoed- koope drukkerij, Boteistraat, 36. Van heden af tebekomen ten bureele van dit blad; JL»e nieuwe Aiingiften voor tie Brouwers. Te verkrijgen ten bureele van t Nieuwsblad, boterstaat 36 BOTERPAPIER, WIT PAPIER, EMBAL LAGE PAPIER in riemen aan genadige prijzen Bruin papier in rollen van 25, 50 of 75 kilos, sterk engoêkoop. De pillen De Pratere maken bet zachtste het aangenaamste en zekerste zuivering» middel uit. Zij vernietigen de gebreken van het bloed, en verdrijven uit het lichaam alle ongezonde vochten. Zij zijn onwaardeerbaar voor inwendige ziekten alsgal, slijmen, moeilijke stoelgang, gebrek aan eetlust, hoofdpijn, maagpijn, uitslag, speen, geel zucht en jicht. Zij zijn onschatbaar tegen de voorvallen van het keeren der jaren en ver gemakkelijken de ontwikkeling der jonge dochters. Zij zijn een schat voor de ouder lingen, want zij geven eetlust en regelma tige stoelgang en bevrijden hun van beroer ten Ieder huisgezin moet zich die kostbare gezondheidspillen aanschaffen, die het leven verlengen en herstellen en de kiemen der ziekten verwijderen. Weigert alle namaak sels. De pillen De Pratere worden enkel verkocht in ijzeren doosjes, de naam dra gende des uitvinders. Prijs fr. 4.50 de doo», tebekomen te Yper, apoth. Socquet-Terriere; Rousselaere, apoth. Veys. CHARLEROI. Schrikkelijk ongeluk. Donderdag middag is er een schrikkelijk onge luk gebeurd in de smeltovens der maatschappij van Mareinelle en Couillet, dat het leven gekost heeft aan den ingenieur van dienst, M. La®3'' Ziehier hoe de ramp geschiedde Er was eene spleet in den oven gekomen. Lamal had ze doen stoppen. Hij naderde den smelovenom te zien of de herstelling volg«DS zijne aauduidwig uitgevoerd wis. Twei

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 2