D I IS EN OMMELANDS, PL MM TS E Op Zaterdag, 19 n October 1901. 5 centimen 'X blad. 36ste jaar. Talmerk 1862, Brussel Brand van het «Hotel Continental» De Oorlog In 't Volkshuis m Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap wezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. 'T Nieuwsblad van Yper versehijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor eer. geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten O.fr.l5 de reke binnen't blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 3 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence Hayas te Brnssel, Tk 32,in de Magdalena- H strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma Ringen voor 't Nibuwsblad van Ypkr, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Willen is kunnen I Kraiger, gedaan hebben, om hunne I strijdgenooten te velde niet tot last te Zondag, 27 october ten 7 ure stiptMjenen Tooneelfeest in het Volkshuis i ineiieraai Kitchener verslagen I>e Buiter en Taseyns n Tr. Vaderlandsch drama iu 4 bedrijven De vau lord Kdchener. go- lneraal Walter Kitchener, die tegen T>e Hazenjacht Kluchtspel met rang in één bebrijf. neerlaag geled(Jn Kaarten voor voorbehoudene plaat sen te bekomen bij M. Callewaert-Dc Meulenaere van Vrijdag 25 October. Botha uitgezonden is, heeft eene erge Hevige schandalen en schurkerieën Onze leaers zijn reeds bekend met de omstandigheden van den geweldi- Hoe üe Wet de engelschen fopt Een engelsch officier, kapitein Cor bollis, die De Wet's gevangene was, l vertelt een der daden, door De Wet gen brand die het groot en prachtig volvoerd om aan den vijand te ont U Hotel Continental te Brussel ver snappen. I woest heelt. De Wet wilde Botha inhalen. Hij De toegebrachte schade wordt gerc- was de baan van Rustenberg overge- kend op meer dan een half miljoen, trokken, en ontmoette de engelschen Geiukkiglijk zijn er geene men te Warmbaths.Zij meenden hem in de schenlevens te betreuren, val te hebben. Voor, rechts en links Maar wat hoogst te betreuren is in bezetten zij deposities. Defnacht was die omstandigheid, wat eenen diepen somber. Van Boerenzijde vernam men afkeer en eene hevige verontweerdi- eengerol van wagens, en het kraken ging door geheel bet land verwekt, van wielen. Voorzeker bereiden zij dat zijn de ongehoorde schurkerieëu door het brusselsche schoelievolk be dreven. Alle dagbladen die nog eenig gevoel van eerlijkheid hebben, en die niet met lijf en ziele verkocht zijn aan het schuim des volks, vinden geene woor den die machtig genoeg zijn om de die bij dien zich voor op een aanval, en zou een gevecht worden geleverd. Generaal Methun voerde het bevel over de engelsche troepen, voor de Boeren geplaatst, en oordeelde 't be hendig, 't bevel te geven om eene om zwenkende beweging te makenter wijl De Wet meende dat ze voor hem I schanddaden te laken waren, zouden zij, na eene nacht- brand gebeurd zijn. marsch, hem langs achter aanvallen. Om onze lezers te laten oordeelen Dit werd gedaan. over hetgeen daar gebeurd is, zullen Toen de engelschen aan het Boeren- wij eene enkele getuigenis aanhalen, kamp kwamen, vonden zij, op eene deze van de geusche Chronique steenachtige hoogvlakte, slechts een welke in den tijd meermaals artikels 40-tal ledige wagens die steeds rond- opstelde die bij het schuim des volks re(jen I zeer wel gekomen waren. Deze zonderlinge cirk had heel den Z >o schrijft de Chronique nacht met groot rumoer rondgereden. Van waar kwamen zij, die akelige schob- Intusschen door zijne verkenners in- bejakken die, bij iedere nutielooze pogin- gelicht over de beweging van den gen der P5111 Piers' dezelfde uitjouwden en engelschen generaal, was De We! vooruitgetrokken, het veld vrij vin dend. De geleiders der wagens 21 blanken en 20 negers, werden gevan gen genomen, en met 3000 man was] De Wet de Vaal over. 's Morgens seinde de held... Methuen dat hij De "Wet bijna had ge- jzelve bet bewijs te geven dat het de macht vat en zijne wagens had kunnen ver overen. Veroordeeling van commandant Lotter Commandant Lotter, dien de engel schen w ilden doen doorgaan voor een opstandeling, alhoewel hij een jrer van den Oranje Vrijstaat is, is Middelburg ter dood veroordeeld en ster «ener kamer tot dan toe gespaard. lord Kitchener heeft die veroordeeling goedgekeurd. Vijf andere ter dood uitscbuifelden Van waar kwam hij uitgekropen die naamlooze schurk die er zijn vermaak in vond eenen derm der stoompompe met zijn mes te doorkerven Het volk, omdat het het getal maakt, a laat het hem gemakkelijk medeslepen om brutaal en geweldig te zijn om aan hem waggelende goot waar de redders waren en hem gezeid Schuifel nu, kerel mij dunkt ik had toegejuicht. Ik en spreke niet van de Marseillaise gezongen onder den neuze der soldaten en policiemannen die trachtten een weinig orde te stellen onder den drom des volks. De liniegasten en hebben ten anderen met hen niet laten denzot houden. Morgen zal men «preken van hunne brutaliteit en men za! de ontijdige tusschenkomst van 't leger afkeuren. Deze laatste voorzegging der «C/iro niqueis verwezenllijkt geworden, want daags nadien schrijft het socia listisch blad le Peuple tegen de beesten met galons aan. Zijn die beestelijke daden niet eene schandvlekke voor Belgie, en bijzon derlijk voor Brussel, de hoofdstad van Belgie, die aan haar zeiven zoo geern den naam geeft van coeur-cerveau herte en hersens van Belgie is, en dat, indien het vier een vernieler is, I» het zoowel als het vier verwoesting kan te wege brengen De hulpe scheen wat traag om te komen, I» van daar eene zekere ontzenuwing. Maar wanneer het vier, onbeschroomd bestreden, begon te wijken, hoorde men bur-l» kreten van teleurstelling. Een oogenblik el» schitterde eene vlamme bachten den ven- Aanstaande hoorde men een diepe en blijde Ah als voor den opsluit van een vier werk. veroordeelingen wer en oor or I pOOQpjerS) vasthangende aan den Kitchener in levenslange gevangzit-J^ ujlSprüI]g van een (jak) en twintig maal ting veranderd. Eene depeche uit Middelburg meldt dat commandant Lotter Vrijdag mor- geud de doodstraf heeft ondergaan. Eerlooze engelsche moordenaars. Scheepers gevangen Lord Kitchener seint uit Pretoria dat de legerafdeeling van generaal French commandant bcheepers ge vangen genomen heeft. Deze laatste lijdt aan de darmkoorts en waarschijn lijk heeft hij zich overgegeven, zooals in den lsatsten tijd vele zieke Boeren t onder andere de zoon van president rugge, naar boven gestooten tot aan de hun leven wagende, richten eene geute water daar naar toe, en de vlamme ver dwijnt. Men schuifelt... ja, men schuifelt helden uit, gelijk men tooneelspelers uit- schuifelt die eene domme streek begaan. Kijk, ik heb op dien oogenblik een poli cieagent gezien die samen met een sergant van 't voetvolk, eener dier schurken bij den kraag vatte, en naar den post leidde Zij behandelden hem met eene zekere zachtmoedigheid. Eenen oogenblik speet het mij dat Belgie de lynchwet niet en kende. Ahhad men dien aardigaard, den kolf op den leege Die Zondag laatst op de vergadering in 't Volkshuis is geweest, en zal het hem voor zeker niet beklagen. Immers de Eerw. Heer Ryekeboer heeft daar eene voordracht gegeven zoo wetens- weerdig en zoo belangvol dat het ons wel spijt dezelve niet in haar geheel te kunnen wedergeven. Wij zullen ons dus vergenoegen lot nut van onze lezers daar eene korte schets van te geven. Mijnheer Woeste heeft vrijdag laatst in de Kamers verklaard dat, indien hij zich met zijne vrienden rond het ministerie schaart, hel alleenelijk is met de begeerte den Katho lieken Godsdienst ie dosn zegepralen. Mochte die verklaring weêrklauk vinden in het herte van al dezen die den naam van katholiek dragen Mochten alle katholieken, klaar ziende in de dringende noodzakelijkheid boven alles de belangen van den Godsdienst te stellen, alle eigenliefde, baatzuchligheid en onverschil ligheid dddr laten. De godsdienstige zako is immers het mik punt van al de aanvallen onzer tegenitrevets. Niet dat wij beweeren dat zij zouden doen gelijk de geuzen der 16de eeuw, die in Vlaan deren alleen 400 kerken en kloosters plun derden en in brande staken. Maar de nako melingen van diezelfde geuzen zijn bereid de nand te leggen op die kloosters en kerken om er geld van le slaan. En op welke wijze Ziet wat er gebeurde tijdens de fransche omwenteling. Zelfs na het Concordaat, wan neer de kerke al hare rechten had afgestaan was er onder het volk een diepe afkeer voor alwie het kerke- of kloostergoed kocht of jezat. Dit was het zwarte goed. Oor werd dit goed voor eenen spotprijs verkocht. Mijnheer Orts, liberale kamerheer, spreekt daar schande van in zijnen boek la guerre des paysans. Alzoo zegt hij werd het goed van den graaf van Arenberg 150.000 pon den verkocht, wanneer het er 1.500.000 ponden weerd was. Het aartsbisschoppelijk paleis van Mechelen werd toegeslegen aan eenen prijs die de weerde was van het lood der dakeE enz. Om het volk tegen de kloosters op te jagen en die efficiëele rooverij te bereiden, maken de vrijdenkers en vrijmetselaars zekere sta tistieken die in al hunne dagbladen opge nomen worden. Zoo vinden wij onder andere dat, terwi er in Belgie in 1846, 779 kloostergemeenten waren met eene bevolking van 11.968 kloosterlingen er in 1900, 2.210 klooster gemeenten waren met38.000 kloosterlingen. En daarop gaan de geuzescbrijvers los om ie schreeu wen op de zwarte inbrekers Rechtzinnig gesproken wat kwaad is er daarin gelegen Dat er zoovele menschen in Belgie gevon den worden die hen aan God toewijden, bidden, boetveerdigheid doen, kinders lee ren, zieken bezorgen, ongelukkigen helpen wat is er daarvan te zeggen tenzij lof en eere Zij en vragen niets aan deri Staat. Is er dan geene vrijheid meer voor hen hunnen roep te volgen en hunne goeste te doen in 't verkiezen van eenen 3taat, waar anderen ongestoord hunne driften volgen en hun levenslijten in losbandigheid en vadsig heid Ten anderen die statistieke, al ware zij echt, rust op eenen grondslag die teenemaal alsch is. 'T is alcofde kloosters reusachtig aange groeid waren, en alle andere zaken geen stap vooruit gedaan hadden. Is het niet eene waarheid zeo dikwijls vermond, dat de wereld in alles aangegroeid, vooruitgegaan en vermenigvuldigd is? Wilt gij eens eene statistieke getrokken it officiëele stukken, zoowel in 't kwade als in 't goede In ons kleene Belgie was de bevolking in 846 4 337.000 zielen. In 1900 beliep zij tot 6.744 000 zielen. In 1856 waren er 14.497 staatsbedienden; n 1896: 33.647. In 1850 waren er 53.097 drankslyteriën; ul900: 194.543. In 1840 spraken de gerechtshoven 10.996 veroordeelingen; in 1898 41.000. In 1846 zaten er 3.143 krankzinnigen in de gestichten in 1898 44.558. In 1840 gebeurden 204 zelfmoorden in 1889 749. In 4840 waren er in de bedelaarswerk- huizen 2.739 opgeslotenenin 1890: 17.424. Iemand dus die rechtzinnig en onpartijdig in die zake zou oordeelert zou besluiten dat het getal kloostergemeenten en kloosterlin gen aangegroeid is gelijk alle andere zaken. Maar daar is nog meer. Als men onze vrijdenkers hoort spreken, en donderen tegen hetgeen zij de doode hand bieten, zou men geneigd zijn te ge looven dat die vermenigvuldiging van gees- elijke gestichten een stronkelsleen geweest is voor handel en nijverheid, dezelve belet tende vooruit te gaan. Doch onloochenbare feiten, nog eens ge «teund op officiëele opgaven, komen dke valsche bewering in duigen slaan. Alzoo vinden wij dat Terwijl in 1845 de nijverheid gebruik maakte van 47.836 eenheden peerdenkracht; zij er in 1899 voor 1.312.319 verbruikte. Terwijl men in 1840 voor 439.629.000 franks uitvoerde, beliep dit cijfer, in 1899 tot 1 949.223.000. (10 maal zooveel.) Terwijl de ijzerwegen in 1845, 6.393.309 frs opbrachten trok de Staat er van in 1899 64.631.571 frs van. (Nog eens, tien maai zooveel.) In 4844 beliep de kadastrale weerde der goederen tot 156.933 000 frs in 1899 370.330.000 franks. Wij herhalen het al die cijfers komen uit officiëele opgaven en zijn dus onloochen baar. Zouden de liberale statistiekers van de hunne altijd hetzelfde mogen zeggen Wij twijfelen daar grootelijks aan, en met recht. Doch, zelf in de veronderstelling dat zi echt zouden zijn, hoe dikwijls schijnen zr niet kleengeestig en dwaas als men ze ste nevens sommige andere Een feit. 'T was het groot kiesjaar 4878. De Libe rale Bond van Gent wiens Voorzitter was mijnheer de Ksrkhove, gaf te dier gelegen heid oen vlugschrift uit om de kiezers op te agen tegen de kloosters van Gent, die zegde dit schrift), in de slad 35 hectarea besloegen, een weerde hebbende van 43 miljoenen. Daarop nam de Bien Public zijne wei- gescherpte penne, en, met officiëele stukken in hand, bewees dat de heer de Kerkhove voornoemd en zijne vrouw, in Vlaanderen en in 4 gemeenten van Zeeland, 3897 hectaren bezaten ter weerde van bij de 42 miljoenen in Belgie alleen. Gij ziet van hier wie de lachers met hem had Ten anderen het rooven van het kerke- en kloostergoed en moest aan de Fransche Om wenteling maar weinig bate doen. Iedereen immers, die wat geschiedenis kent, weet dat de armoede nooit grooter was dan na die vermaarde omwenteling. En nu, de zoogezeide miljard der klooste r welke Frankrijk zou willen inpalmen, is ge smolten gelijk sneeuw voor de zon, of liever is uit Fransrijk vertrokken met zoovele kloosterlingen die dit ongelukkig land heb ben verlaten. Anderen zullen er nut uit trekken, en midderwijl zal de fransche staat eene diepe boete betalen. Trouwens hij zal nu zelf de orge en den kost op hem moeten nemen vaa zoovele o igelukkigen en ellendigen welke door de kloosterlingen verzorgd werden. Een voorbeeld zal u doen begrijpen wat er onder dat opzicht den franschen lastba- taalder te wachten staat. Er bestaat een weezenhuis in Frankrijk, gesticht door vrijdenkers in 1858. In eene halve eeuw hebben zij in 'tgeheele 319 kin ders opgebracht. Ik zegge opgebracht op zijn rijdenkers de voorwaarde immers was dat die kinderst'huis zoowel als in 'tgesticiH, gehouden waren hoegenaamd geen gods dienst aan te nemen, en alle godsdienstige gebruiken dddr te laten. De kosten van dit weezenhuis beliepen tot 62.000 frank, waarvan de helft ten laste viel van Staat en openbare officiëele instel lingen. Midderwijl telt men nu in Frankrijk 60 duizend weezen die aan den Siaat geenea centiem kosten, en door kloosterlingen on derhouden en bezorgd worden. Welke vreezelijke last zal den fransche n Staat te beurt vallen bij 't overnemen dier weezen 1 Die overwegingen zouden de oogen der blindsten zelve moeten openen. Maar neen, integendeel: die hatelijke maatregels zijn nog Diet genoeg voor de ransche godsdiensthaters. Immers nu komt de commissie van het Budjet de hulpgelden af te schaffen welke men verleende aan de geestelijke gestichten in het verre Oosten. Die gestichten nemen de inlandsche kin deren op om ze te onderwijzen, en door het leeren der fransche taal aan Frankrijk vast te hechten. Minister Constans zelfheeft moe ten bekennen dat het de eenigste middel was Frankrijk's invloed daar te behouden en te versterken. Die kinders kosten aan dan Staat 7 frank per hoofd en in de wereldsche gestichten, waar zij veel moeilijker leeren, 22 frank Ook drong Constans aan voor 't behoud der hulpgelden doch vruchteloos. Alzoo zagen wij in den tijd Gambetta de Jezuïeten uit Frankrijk jagen, terwijl hij de zelve aan het hoofd stelde eener Hooge- school in den vreemde Een nog harder slag komen de fransche vrijmetselaars te doenmet 12 stemmes tegen 6 heeft de commissie het Budjet vas eerediensten afgeschaft. Waar gaat Frankrijk naartoe 1 L- VAN YPER «Mg**-» A O L Innetoonda haarncmon «on diario on hmnp rikM

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 1