li- H GHYSEL-GALLES EEN HOFSTEDEKEN MEN VRAAGTkenmIid "Tttzzrszr-' coortage per s,0Sss»^or lE5Fr"rr°p KLUOSTKHBALSkM INTERNATIONALE WISSELBANK G. KROLIKOWSKI, Wissslagent, Afgevaardigd-Beheerder De raadselachtige bol De Vergelding der Soldaten Tegen de Engelschen Ouderdomspensioenen De plage der Rupsen Over het Fruit De aanhouding van den bandiet Musolino Priesterlijke Benoemingen Boekennieuws RHUMATIEK R. HEURSEL BALLQEY bijzondere diensten BROOD en PASTEIBAKKER Point ure Artist ique et Décora- tive. ATELIER SPÉCIAL pour la Restauration et le RentoiUge de TABLEAUX Anciens et Moder- nes. Decoration a l'huile, a la Colle, a la Fresque, pour Murs, Pla fonds, Salons, Salles a Manger, Salles de Fêtes,Vestibules,Veran das, Facades etc. sur platrage Frais ou Sec, a des prix trés rao- dérés. Peiniure et dorure en tous genres; imitation de bois et mar bres. Nouveau marché au bois ,23, YPRES Nieuwe gebreveteerde uitvinding Kantoor van den Notaris SYOEN te Loo. VRIJDAG 22 NOVEMBER 1901 om 44 ure. in bet Vredegerecht le Rousbrugge, openba e vckoo- ping van GEMEENTE LOO groot 3 hectaren 67 aren 75 een tiaren, verdeeld in 3 koopen. Boom prijs 350 fr. Laatst gebruikt door Francis Duhem, nu ledig. Onmiddelijke in genottreding. KONING DER BALSEMS KLOOSTERBALSEM HUIS VAN VERTROUWEN heeft de eer zijne talrijke kalan ten kenbaar te maken dat hij een grooten keus van brillen en ge- zichtkundige toesteilen heeft op gedaan. Verkoop aan zeer genadigen prijs. Wetenschappelijke tuigen om het gezicht, te meten, juiste en gewaarborgde uitvoe ring der voorschriften van de heeren Oogmeesters. 0:0^ mm. (C0MPT0IR INTERNATIONAL DE BANQUE ET DE CHANGE) 99, Gnasfrraftkfc, 9 9. BRUSSEL w,s5nbEr van koeio°s- - welke KOSTELOOS ter beschikking onzer kliënten gesteld worden Onder de ontelbare aantrekkelijkheden van de cirktentoonstelling van Barnum en Bailey is er eene van zeer vreemdsoortigen aard. Op eenen in spiraalvorm opwaarts draaien weg rondom eene zeer hooge spil, gaat een bol omhoog. Door welke geheimzinnige kracht gebeurt dit? Het publiek kan het niet raden. Boven gekomen laat hij eene ontploffing, een pistoolschot hooien, en een vlag wap pert in de lucht. Daarop daalt de bal zoo geheimzinnig neer als hij opgeklommen is. Op zijn vertrekpunt teruggekeerd, wordt het geheim opgelost. De bol gaat open en een man kt mt.er uit. Het is de uitvinder en ook de uitvoerder van dit zonderlinge ver voermiddel. De toeschouwers zijn zoo verwonderd om de gevaarlijke reis als verrast, hoe het mo gelijk is dat iemand in zulke kleine ruimte kan zitten en er nog de noodige beweging in doen om 't vooruit rollen mogelijk ie maken, Men mag zooveel te min zien op de rnil- lioenen, welke de vergelding der soldaten vereischt, daar het eene schuld is. Als men het land dient, moet het land u betalen. Die som is ten andere niet verloren. Zij zal gaan in de handen van duizenden huisge zinnen die door het vertrekken van eenen broodwinner tot ontberingen veroordeeld waren. Nu zullen die menschen hunne noodigheden kunnen betalen gelijk te voren, en elk zal er wel bij varen. Dat is heel wal beter dan de honderden millioenen, die ver bouwd zijn aan de forten rond Antwerpen eu aan de Maas, die jaarlijks stukken van menschen kosten aan onderhoud, en waar niemand voordeel van genoten heeft, tenzij een dozijn ingenieurs en aannemers. Die forten staan daar nu geheel nutteloos en hebben nooit oorlog gevoerd legen Fran- schen of Pruisen, maar alleen tegen onze beurs. Die zulke kemels op zijn geweten heeft, zou beter zwijgen dan aan de eenvou dige soldaten den frank per dag ie betwisten dien zij ooven den sosi kunnen verdienen. Engeland, wij hebben 't meer dan eens gezeid, wordt overal weêrzien, causa den oorlog tegeu de Boers. In verschillige havens van Holland, Duitschland en elders, is nu eene rare beweging opgekomen. In de havens zouden ze thoope doen, om de engelsche schepen, van af bepaalden datum, te boycotteeren a Boycotteeren lezer, dat wil zeggen buiten alle recht sluiten, aizco soorte van in den ban doen. Bij voorbeeld, een engelsch schip komt eene haven binnen; 't is het wel; maai niemand die het wil lossen. Een engelsch schip moet naar hier oi daar; zeer goed; maar niemand die iiei wil laden. 't Is van Amsterdam dat deze beweging is aitgegaan, en men wil dat zij nog al bijval vindt. Te Hamburg zouden verscheidene de voornaamste reeders van zin zijn kracht dadig meê te doen. Naar allerlei havens, zouden uitnoodi- gingen gezonden worden om dat boycot teeren bij te treden. er zich om bekommert, noch landbouweis, noch Niemand die noch overhedei, eigenaars. Ziet maar naar de hagen en boomen langs staatswegen, provinciewegen, ge meentewegen en andere. Daar hangt bet zoowel vol rupsen- poppen, als aan de hagen en boomen van bijzondere eigenaars. Alleman doeL nu in de politiek; maar bevelen en reglementen, wel, deze worden niet meer nageleefd. En alzoo hebben de rupsen vrij spel, verwoesten de schoone naiuur en doen alle jaren voor millioenen schaê. De personen, geboren in het jaar 1836, alsook deze, vroeger geboren doch die ver leden jaar hunne aanvraag niet deden optna ken, worden dringend verzocht zich te laten opschrijven in ae Boterstraat, 36, bij M. Callewaert De Meulenaere. De aanvragen worden kosteloos opgemaakt. Opgelet dees jaar mo-tcn de aanvragen inge diend worden voor Nvnwjaar achter Nieuwjaar is het te laai en de aanvraag kan niet meer tellen. Over de rupsenplasg en over den middel om de rupsen te vernietigen, vinden wij in een .blad het volgende De rupsen willen vernielen met koper- sulfaat of met bordeleeschen pap, is in he geheele de middel niet. »,Men kan het vernielend sap nooit door het zijdachtig geweetsel krijgen waar de rups in zit. De tweede middel is voorzeker doodend: de takken met poppen met petrool begieten en in brande steken. Er is maar éen dingen, 't is dat nr er alzoo niet alleene de rups, maar ook d plante vernielt. Zoo dus, de eerste middel strekt tot niets, de tweede ware eene oprechte zinne loosheid. Er is maar één middel om de rupsen te vernielen, dat isde rupsenpoppen afsnij den en verbranden. 't Is de schuld der menschen, dat de rupsen op zoo'n verbazende wijze en alom vermenigvuldigen. Van den eenen kant zijn grootendeels de vogelen verdwenen die bij millioenen insekten verslinden. Van den anderen kant meent de mensch dat het naaste jare veel beter zal gaan, en hij doet niets. Wat de gouvernementeels voorscbrif ten tot het vernielen der rupsen aangaat, zij blijven doode letter. Menigeen heeft zich wellicht al eens afge vraagd als hij een lekker appeltje, een peertje, een abrikoos enz. binnenpeuzelde, van waar och al die lekkernij afkomstig is Wij gaan het hun zeggen. Eenige behooren aan onze streek, zooals de roode en witte aalbe ziën, waarvan men in de middeleeuwen wijn maakte. De zwarte bezie is teenemaaleene vrucht uit het noorden. De framboos hoort ook in onze streken te huis. De pruimenboom werd bier uit Griekenland door de Kruisvaarders aan gebracht. De kriekenboom groeit in wilden staat en vele bosschen van Germanië; de notenboom komt uit Perzië, doch was een der eerste die hier werden overgeplant de hazelnoot groeit in onze bosschen en is dus werkelijk een inland sche vruchtde mispel komt uit het noorden, waar zij een dubbele grootte bereiktde abri koos komt uit Armenië en is zoo langs Italië naar hier overgeplant. De perzik komt uit Egyp te en die sappige vrucht zijn wij eveneens aan de Kruisvaarders verschuldigd. De appel en pe reboomen zijn uit Azië afkomstig, waar zij wilden staat groeien. De appelwijn of cider is een van ouds gekende drank. De vorderingen welke men door de wetenschap en praktijk op het gebied van fruitboomteelt gemaakt heeft hebben het fruit veel veredeld en eene groote verscheidenheid voortgebracht. Men telt meer dan 900 verschillende peer-en meer dan 300 vel schillende appelsoortf n, zonder van de andere fruitboomen le gewagen. Dat ze allen niet even lijn en lekker zijn, dit zullen wij de fruiteters nietlecren. De wijngaard komt ook uit Azië van waar hij in de hoogste oudheid naar onze streken overgebracht werd, ofschoon men hier bij de Galliërs reeds den wijnstok kweekte, het zuiden van Europa wordt de wijngaard veel geteeld; in het noorden zijn echter bijzondere soorten en warme zomers noodig, om de druif tot rijpheid te brengen en er li t lijn van te ge nieten. In de middeleeuwen was schier ieder huis in de Nederlanden met den wijnstok om kronkeld, eu nog in de 16" eeuw hadden onze Kempen wijnbergen, welker wijn door Karei V graag gedronken werd. Maarten van Rossum heeft ze in zijnen strooptocht door de Nederlan den in onze streken grootendeels vernietigd Zij werden blijkbaar niet meer aangelegd, zonder twijfel door troebele en onrustige tijden welke men later beleefde en pok tengevolge van den smakelijken wijn welke ons later uit Frankrijk Spanje, Duitschland, Italië enz. toegezonden werd.. Men vindt de druif nu in Btlgië weinig geteeld voor het maken van wijn, tenzij op eeni ge hoeven en kloosters. Over de aanhouding van den beruchten ban diet Musolino, die jaren lang wist te ontsnap pen aan duizenden soldaten, in de bergen van Calabrië, Italië, worden de volgends bijzonder heden meegedeeld In 't begin van Maart laatstleden werd te Monteporsio, door eene bende bandieten, het paleis van den hertog van Montevechio aange vallen. Daarbij werd de carabiniere Luigi Vici- ni, van Salerno, gedood. Sedert dien had de overheid zeer sirenge be velen gegeven om de booswichten in banden te krijgen. Vijf zijn reeds achter slot en grendel «n twee zijn nog voortvluchtig. Wegens deze zaak nu waren de carabinieri Feliziani en Laserra op ronde in Acqualagua, op hel grondgebied van Urbiuo. Zij bemerkten een man, die wel gekleed was, maar dien zij aan stonds bemerkten een vreemdeling aan de plaats te zijn. Ziende dat men hem in 't oog had, nam de onbekende snel de vlucht, gevolgd door de carabinieri. Bij eenen sprong over eene greppel, die aan de zijde met ijzerendraad was afgespannen, viel hij, maar hij stond spoedig op en greep zijn revolver. Eer hij echter tijd had er zich van te bedienen, waren de militairen hem op bet lijf, en ontwa penden hem. Zij tastten hem af en vonden 17 kardoezen, n lange dolk, een scheermes en 270 lire. Daarbij had hij eenige brieven, waarin namen voorkwamen van plaatsen, die hij denkelijk doorloopen had en van personen, die hem ou- getwijfeld bij zijne vlucht hadden geholpen. Men kreeg daarop vermoedens en seinde naar den bevelhebber der carabinieri van Reggio Calabria, en door berichten die men ontving, werden de vermoedens sterker. Men zond daarom aanstonds den brigadier der carabinieri van Santo Stefano (Aspromente), geboorteplaats van Musolino, en eenige andere personen, die den roover wel kenden, naar Urbiuo. Daar deed men intusschen den aangehoudene pholografeeren en deze portretten kwamen ten volle overeen met die, welke men van Musolino bezat. Zoodra nu de personen uit Aspromonte aan kwamen, werd Musolino definitief in den aan gehoudene herkend. Deze ontkende in 't begin volstrekt den be ruchten bandiet te zijn, maar toen hij aldus stellig herkend werd, eindigde hij met te be kennen dat hij inderdaad Musolino was. Hij verklaarde dat hij op weg was naar Rome om aan den koning genade te gaan vragen. Men gelooft integendeel dat bij zich in eene der ha vens van de Adrialisehe zee wou gaan insche pen naar Daelmatië. Musolino heeft een werkelijk bewogen leven achter zich Op 15 jarigen ouderdom liet hij zich inlijven bij de Mala Vita. In 1891, nog 18 jaar oud, werd hij tot 50 dagen gevangenis veroordeeld, wegens het dra gen van verboden wapens. In 1897 nieuwe veroordeeling voor geweld daden en schending van woning. In zelfde jaar tweede veroordeeling voor kwetsuren en dragen van verboden wapens. Hij onderging nog drie veroordeelingen van dien aard, tot hij in 1898 te Reggio op eenvou dige aanduiding en op verklaringen van zeke ren Zoccoli, als meeplichtige aan eene misdaad tot 22 jaar opsluiting werd veroordeeld. Musolino hield zijne onschuld staande en zegde tot Zoccoli: Op 10 jarigen leeftijd kom ik er uit; indien ik u terugvind, scheur ik u aan stukkenindien gij dood zijt zal ik mij op uwe kinderen wreken. Musolino'» bloedverwant, Filostö, werd ler- zelver tijde voor zelfde misdaad verooordeeld. De zuster van dezen laatste, die in gezegende omstandigheden verkeerde, riep tot de jury leden Gij hebt twee onschuldigen veroordeeld. En zij viel dood ten gronde. In Januari daarop gelukte Musolino met Filostö en zekere Surace en Saraceno uit de gevangenis te ontvluchten. En van dan af begon de onverbiddelijke ven delta van den veroordeelde. In Juni had hij reeds vier personen vermoord, waaronder Zoc coli. Andere had hij gepoogd te vermoorden en hij richtte allerlei schade aan. Zekere Chirico, gemeentelijk policieagent van Aspromonte, hield opvolgenlijk al de ge zeilen van Musolino aan en maakte ook jacht op den bandiet. Deze wachtte hem op zekeren avond af en toen de agent van het veld terug keerde met een zijner zoontjes aan de hand, ver scheen Musolino op den weg en zegde Laat uw zoon gaan en beveel uwe ziel aan God. De andere zocht zich eene beschutting achter zijn zoontje. Laat hem gaan, uw zoontje is onschuldig Chirico, ziende dat er niets aan te doen was liet weenend zijn zoontje heen gaan en viel door vier kogels getroffen, weldra ten gronde Franeesca Silieri, die tegen hem getuigde werd in hare hut door Musolino vermoord. Daarna doodde hij Stefano Zoccoli, broer van dengene die hem deed veroordeelen. Later doodde hij nog verscheidene personen stak huizen in brand, enz., tol hij nu toevallig in de handen der policis viel. Rond de gevangenis te Urbino, waar Muso lino is opgesloten, zijn uitgebreide voorzorgen genomen. De bandiet zelf wordt dag en nacht bewaakt. Hij heeft reeds gepoogd zich in de ziekenzaal te doen opnemen, denkelijk om te kunnen vluchten, maar dat is niet gelukt. Nieuwjaar nadertWaar bezoek - ot nieuwjaarkaartjes doen drukken In de Boterstraat, 36, wordt gij goedkoop en ler trouwe gediend. Kaartjes te beginnen van 4 fr. 't honderd Nieuwmoden bandekens van 50 c* voort Mgr. de Bisschop van Brugge heeft benoemd Pastor te Houthem, dekenij Meenen, E. H. Lam bin, pastor te Ploegsteert; Pastor te Ploegsteert, E. H. Holvoet, postor te Bossuyt Pastor ie Bossuyt, E. H. Laheye, onder pastor te Anseghem Onderpastor te Anseghem, E. H. Debus schere, professor in het bisschoppelijk col legie van Kortrijk. Het Vagevuur verkort voor de overledenen en voor ons. Lezingen en gebeden met af laat, bestemd om de maand November te heiligen. 384 bladz. Gebrocheerd fr. 4-20; linneband, fr. 4-50. Eene lezing voor eiken dag van de maand November, alsmede gebeden onder de H. Mis en de Kruisweg, door P. Fr. Bernar- di.nus Mets. In 32, van 210 bladz. Gebro cheerd, fr. 0.60 c.; linnenband, fr, 1-00. De maand der zielen voor allen. Kleine volksmaand van de zielen des vagevuurs. n 32, 56 bladz., fr. 0-20 c. Wat gedaan binst de lange winteravonden. Geen beter tijdverdrijf dan 't lezen van karei de Blauwer Een grooten boek van 350 bladz. voor 1 fr. 50. vraagt eenen leergast van goi-de familie van den builen. Hondstraat, 45, Yper. Zonder weerga. De siroop De- pratere, wetenschappelijke samenstelling welker hoofdbestanddeelen zoete Teer en Tolubalsem zijn is gansch kleurloos. Zij is zeer aangenaam van smaak en hare hee lende kracht is wonderbaar. Zij geneed den geweldigsten hoest en de zwaarste verkoudheden in min dan twee dagen. Geen een ander borstmiddel kan er tegen op. Prijs 2 franken de ilesch. Eischt de echte siroop Depratere, en niets anders te beko men te: Yper, apotheek Socquet-Terrière. Poperinghe A. Monteyne. Komen, Van Win dekens. BURGERSTAND DER STAD YPER van 25 tot den 31 October 1901 Geboorten Duthoo Gerardus, Ziilebeke voetweg. Hoet Alida, Kortrjjkstraat. Coppens Daniel, Hond straat. Coutelle Martha, Kalfvaart. Forco- ville Martha, Kemmet steenweg. Huwelijk Baelen Juleg, witter en Gisquière Irma, dienst meid. Sterfgevallen Deraedt Cyrilles, 1 j., Grimminckstraat. Sennesael Georgius, 1 m Nieuw Houtmarkt. Vaomaekelbergh Margareta, 2m., Bukkerstraat. - Gauwelier Zoë, 26 jhuishoudster, echtg" Verschoore Florimondus, Meenenstraat. BURGERSTAND VAN WATOU van den 13 tot den 31 October 1901 GEBOORTEN Morrez Abel. Cordenier Sara. Gos Arthur. Decaesteker Cyriel. Beys Augusta. H U WBLIJKS -BELOFTEN Jules Wagemaker, schrijnwerker, met Anna- Maria Wouters, dienstmeid te Wilmarsdonck, (Antwerpen.) - Francis Syssau, dienstbode, met Rachel Uehuysser, dienstmeid. Cyriel Van- droemme, landbouwer met Zoë Liefooghe, geb. te Watou, dienstmeid te Berger (fr.) Huwelijken Camiel Fioen en Zelie Demol, beide dienstbo den te Watou. Overiijdens Deschilder Regina, w» Joannes Gouttenier oud 86jaren. - Devynck Karei, oud 72 jaren. Daprez Jérome. oud 2 1/2 maanden. Mevrouw Michel, handelaarster, Vlaandren- straat 9 te Roubaix, schrijft M' Vincent apotneker, Grenstraat 33, Brussel, Ik leed sedert een getal jaren, aan zinking. Ik al de hulpmiddels onnuttig gebruikt. Ik heb mjj maar kunnen ervan ontslaan, gebruik ma kende van uwen uitmuntenden Elixir. Ook raad ik hem aan, aan al de zinking- en jichtlijders. Roubaix, den 29 September 1901. Depots te Yper Libotte te Poperinghe Mon teyne Prjjs, 3 fr. de flesch. Geen aamborstigheid, noch beklemdheid meer, met de Bier's Bougies anti-asthmaliques Vraagt aan uwen geneesheer kostelooze sta len dus beproeft. Te koop in alle apothekerijen. Depot voor Yper; E. Cremers-Lapiebrb, apo theker. r n« rr>VP. biedt kosteloos aan. aan allen s: ijii ÜUÜU) die aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas,puistjes,huiq. utslag, chronische bronchieten, borst- maao en blaasziekton, rheumatism, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te ge nezen, zooals hijzelf volkomen genezen is ge. weest na alle mogelfjke geneesmiddels vruchte- loos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aan bod, waarvan men het menschiievend doel zal n zien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den Heer Vincent, 8 place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingeDopsturen zal20 Handelaars, koopt uwe registers bij Gal - lewaert-De Meulenaere, te Yper. voor Dame alleen. Goed de keu ken kermende, zes maanden in stad en zes maanden op den buiten. Goed loon. Zich te wenden ten hu- reele Van dit blad. THERMOGÊNE geneest al de rhumatismen. Wilt gij geheel en al verlost zijn, en dat in ongelooflijk korten tijd van Jicht en Rhumatiek, stramheid in ledematen, spier ver rekkin gen, brand- en snijwonden, kneuzingen, oude en nieuwe wonden, gebruik dan de won derbare Koning der Balsems UIT HET KLOOSTER «SANTA PAULO TE CARTAGENA Wie KLOOSTtiRBALSEM aan wendt, is verzekerd spoedig en vol komen genezen te zijn. Prijs per ft. 1. fr. 1 SO fr. 2.50 en fr. 5. Verkrijgbaar te Yper, bij Gaimant, apotheker, L. Aertsens, apotheker, te Poperinghe, A. Monteyne,apotheker. Huishoudsters, koop de suiker in pakken van Thienschemaalderij. JUWEELEN, UURWERKEN, BRILLEN NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ KAPITAAL s 3,000,000 FUAlVK Telefoonnummers 4666-4741 Telefoonnummers 4666-4741 TelegrapJjisch AdresKROLI-BOURSE-BRUSSEL Aankoop en verkoop van openbare fondsen Loopende rekeningen, verschotten op titels enz erificatie van de nummers van bij trekking uitgekomen titels. Bijzondere voordeelen voor onze kliënten in provintie Sakkursaal te Bincfpe 7 1rue de £obiano, 7 1 TELEFOONNUMMER 4 2

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1901 | | pagina 2